luim Nidii- Adïsrtcitie- Lnttnvllil EERSTE BLAD. Binnenlandse!) Nieuws Gemengd Nieuws. Zaterdag 10 Juli 1909. 53ste .Jaargang. No. 4530. 0 4. Bureau SCHAOEN, Laan Uitgevers i TRAPKSAM Co* Uit en voor de Pers. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure. worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. latere. Telephoon No. 20. Prijs per jaar f 8.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Cent. Dit nummer bestaat uit drie bladen Oudesluis. Dinsdag jl. vierden de schoolkinderen hun jaar- lijksch feest. Teirwijl de leerlingen der laagste drie klassen zich bij de school vermaakten met verschil lende wedstrijden om fraaie prijzen, maakten de ove rige leerlingen een reisje per spoor en tram naar Ber gen en Bergen aan Zee. Het minder gunstige zomerweer van dit jaar deed geen afbreuk aan (Je feestelijke stemming; ja, toen men aan 't, strand in de daar staande badstoelen een schuilplaats zoeken moest voor een regenbui, ver hoogde dit niet weinig de pret. Anna 1'aulovma. De uitkeering van het Rijk aan deze gemeente, in gevolge de wet regelende de financieels verhouding, zal over 1909 de som van f 7529.59 bedragen. Wicringen. De heer Jb. N. Keijzer heeft zijne benoeming als dijkgraaf van het Heemraadschap Wieringen aange nomen. Wieringen. Voor rekening van 14 leden onzer onderaf deeling der V. P. N. werden in de afgeloopen week op de Amsterdamsche eierenveiling geveild 2267 eieren, waarvoor de verkregen prijzen zeer goed waren en varieerden van f 3.45 tot en met f 4.30 per 100 stuks. St. Pankras. De eerste roode kool is ook dit jaar weer te St. Pankras gesneden en wel Woensdag zeven stuks, door den tuinbouwer P. Koedijk aldaar. Door J. de Geus werden ze direct naar Duitschland verzonden. Winkel. Uitslag dei- Vrijdag gehouden stemming voor drie leden van den Gemeenteraad van Winkel, wegens pe riodieke aftreding van de lleeren S. Over, P. Slooves Kz. (bedankt) J. Timmerman (bedankt). Uitgebracht 270 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 136 stemmen. J. BREEBAART Jz. 96 stemmen. C. MEURS 137 P. WIT Cz. 171 S. OVER 197 L. F. Th. KOELMAN 35 K. BRUGMAN 83 Dus gekozen de Heeren S. Over, P. Wit Cz. en C. Meurs. (Reeds per bulletin op Winkel hekend gemaakt.) Oudkarspel. Uitslag der Vrijdag gehouden stemming voor drie leden van den Gemeenteraad van Oudkarspel, wegens periodieke aftreding van de heeren H. Hart Cz. (be dankt), C. Over en C. Borst Mz. (bedankt). Uitgebracht 284 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 143. G EECEN 76 stemmen. Jr. GLAS 87 Jn. HANSEN 170 Jn. KALVERDIJK 132 C. OVER 201 Jb. SLOTEMAKER 160 Dus gekozen de heeren: Jn. Hansen, C. Over en Jb. Slotemaker. (Reeds per bulletin op Oudkarspel bekend gemaakt.) TERUG! Onlangs is melding gemaakt van een diefstal van f 40 ten nadeele van den arbeider S. T. te Pae- sens. De dader is nog niet bekend geworden.... maar deze week heeft T. zijn briefje var, f 40 weer terug gekregen! Hij was voor zijn hoer een dag naar stad (Dokkum) geweest, 't Schijnt, dat de dief zich niet ge rust gevoelde met z'n gestolen geld, want toen T. den volgenden dng z'n werkbroek aantrok en toevallig in de zakken voelde, haalde hij er tot z'n niet geringe verbazing en blijoschap het briefje uit te voorschijn. Blijkbaar heeft de dief van de afwezigheid van T. ge bruik gemaakt om zijn slechte daad weer ongedaan te maken. WEG! T Ken reiziger te Vlissingen per nachtboot uit Lon- den aangekomen, miste bij het verlaten der boot zijn portefeuille, waarin een bedrag van ongeveer f 300. Een direct ingesteld onderzoek leidde niet tot een re sultaat. DA'S NIEUW. Rij de gemeenteraadsverkiezing in Wonseradeel deed zich het volgende eigenaardige geval voor. Een der politieke partijen had een candidaat geproclameerd, die daartegen protesteerde, wijl hij niet tot die partij be hoorde. Toch bleef men hem als candidaat handhaven. De betrokkene verzoekt nu per advertentie geene stem men (van die partij) op hem uit te brengen. DE BRAND IN HET RIJKS-MUSEUM. De oorzaak van een brand in do Normaalschool voor teckenondcrwijzers gevestigd in het boven deel van het Rijksmuseum te Amsterdam is ont dekt, zoo meldt het N. v. d. D. Gebleken is, dat een der leerlingen tegen het stren ge verbod in, een sigaar heeft gerookt en deze, uil vrees betrapt te worden half gedoofd m den zak van zijn werkkiel heeft gestopt. Rij het verlaten vun do school heeft hij niet meer aan die sigaar gedacht, met het gevolg dat de kiel is gaan branden en de vlam is overgeslagen op het beschot waarvoor hij hing. Den onvoorzichtigen leerling en twee anderen, van wie bekend is geworden, dat zij ook rookten is de verdere toegang tot de school ontzegd. Hoogwoud. De uitkeering door het Rijk aan deze gemeente, ^gevolge art. 1 der wet van 24 Mei 1897 (»tD ^6)> aangevuld bij de wet van 3 Juni 190.. (Stbl. regelende de financleele verhouding tusschen riJl1 en de gemeenten, is voor 1909 op f 5898.45 be- Paala, Aartswoud. Volgens opgave van het Hoofd der O. L. School a'hier, i8 gedurende het le kwartaal door de kinderen 'Der school ingelegd f 114.80 en teruggevraagd 332.70. Van het teruggevraagde geld werd het grootste ge deelte van de schoolspaarbank overgeschreven op de spaarbank van het Dep Hoogwoud der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Hoogwoud. Door heeren Ged .Staten dezer provincie is bij hun besluit van 30 Juni jl. no. 110, goedgekeurd de Politieverordening der Banne Hoog- en Aartswoud, vastgesteld door het College van Dag. bestuur en Hoofdingelanden dier Banne in hunne vergadering van 14 Juni jl. Bedoelde Politieverordening ligt nu gedurende der tig dagen voor belanghebbenden ter secretarie der Banne ter inzage. MANNEN VAN RECHTS! Dr. Kuyper, alvorens „buitenaf" te gaan, zucht: „Ik heb van Lohman nooit zooveel last gehad als van Lehmann!" LOOPUITDORP. Op uitnoodiging van den heer P. Loopuit te Schie dam, voorzitter van den polder het Koegras, die zich voor den vooruitgang daarvan sterk beijvert, brachten eenige leden van het Hoofdbestuur van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw, waaronder uit Noordholland de heeren Jb. Zijp Hz. te Wieringer- waard en P. Olij te Buiksloot, benevens de heeren J. Breebaart Kz., lid van de 1ste Kamer, H. J. Lovink, Directeur-Generaal van Landbouw, en F. B. Löhnis, inspecteur van Landbouw, een bezoek aan de Loopuit- stichting te Koegras. De heer Loopuit verstrekte den heeren de noodige inlichtingen. BIJ ONGELUK GESCHOTEN. In den boomgaard van den beer Van Lutterveld, te Kesteren, liep de kersenkeerder met 't zoontje van den eigenaar te wandelen, toen plotseling het geladen geweer afging en het schot het jongetje in het hoofd trof. Hoewel zeer ernstig gewond, heeft men hoop, het knaapje in het leven te behouden. TEXEL. Tot raadsleden zijn herkozen de heeren J. S. Dijt, D. C. Dros en H .W. Keesom. Gekozen in de vacature-Dikkers de heer J. P. Kik kert. EEN MODERN DORP. In het jaar 1847 is in Zeeuwsch-Vlaanderen (O. D.) een gedeelte ingepolderd van het zoogenaamde Ver dronken Land van Saeftinger en is een zeer vrucht bare polder ontstaan, die gedeeltelijk ligt onder de Nederlandsche gemeente Clinge (544 H.A.) en voor een kleiner gedeelte onder de Belgische gemeente Kieldrecht. In den polder, welke den naam draagt van Prosperpolder, hebben zich verschillende landbouwers gevestigd, die er prachtige hofsteden bezitten. De landbouwers hebben timmerlieden en smeden gelokt en dezen weer winkeliers en herbergiers. Thans zal door toedoen van de erfgenamen van den prins van Aremberg, die hier belangrijke eigendommen hebben liggen, een modern dorp gesticht worden. Er wordt een straat aangelegd van circa 12 me ter breedte. In het midden komt een steenweg voor de voertuigen, daarnaast klinkerpaden van 2 Meter breedte voor de voetgangers, verder een pad voor de wielrijders en twee rijen boomen. In de volgende maand begint Spr. had gehoord, dat werd hij gekozen, de bur gemeester wilde aftreden. Dat vond hij geen bezwaar: er kwam gauw genoeg een burgemeester weer. De voorzitter sloot de vergadering en onder het zingen van ,.Lang zal Kuiper leven!" ging men heen. Dat deze candidaat eenige kans van slagen heeft, onderstelt niemand, maar het feit. dat hij' werd ge steld, is ook reeds zeer voldoende. CRISIS IN DE STEENKOLEN-INDUSTRIE. Gisteren besloten de eigenaars der Schotsche steen kolen-mijnen in een te Glasgow belegde vergadering, om de loonen, met ingang op 26 dezer, te verlagen met 6 pence daags, door welken maatregel 6U.000 i Schotsche mijnwerkers zullen worden getroffen. I De toestand wordt ernstig geacht, daar de Schot- j sche mijnwerkers in hun verzet tegan loonsverlaging worden gesteund door den Britsclien bond van mijn werkers. De bond heeft het bestuur gemachtigd eene buiten- gewoone conferentie te houden, waarin de vraag zal worden behandeld, of een referendum zal worden ge houden betreffende eene algemeene werkstaking on der de mijnwerkers in bet Yereenigd Koninkrijk. In Staffordshire hebben ernstige onlusten plaats ge had, waar de politie eergisternacht bij de Racecourse- uit: koffie- en theebelasting 37 millioen; bierbelas ting 100; tabak 43; brandewijn 80; champagne 5; lucifers 25; gloeilampjes 20; suiker 25 millioen Mk. Opgeteld, moeten de Duitschers 345 millioen Mark belasting betalen op verbruiksartikelen. Daarbija ko men nu: grondbelasting 40; wisselzegel 2; chèqueze- gel 20; effectenzegel 22.50; couponbelasting 28; spoorkaartjes 20 millioen Mark. Tezamen 123.50 mil lioen. Addendum: 25 millioen Matrikularbeitrage van de bondsstaten en zoogenaamde „Liebesgabe" 45 mil lioen. Alles samengeteld een som van 547.50 millioen Mark, dat aan nieuwe belastingen moet worden opge bracht. Deze belastingen moeten voornamelijk worden op gebracht door de massa van het Duitsche volk; het groot-grondbezit betaalt zoo goed als niets. De groote lasten drukken op de consumenten. Elk kopje koffie, elk kopje thee, elk glas bier en elke borrel wordt duurder. Ook de lucifers zijn zeer zwaar belast; men verwacht, dat zij viermaal zoo duur worden. OVERSTROOMING. De overstroomingen in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, waarvan Reuter reeds een en ander seinde, hebben inderdaad ontzettende schade aange licht. Verscheidene huizen zijn letterlijk weggespoeld, een groot aantal farmes verwoest, terwijl verschillen de menschenlevens te betreuren zijn. In Trenton en Pathensburg zijn elf personen het slachtoffer der overstroomingen geworden. Het water stond tot in de eerste verdiepingen der huizen, zoodat de bewo- mijn te Hanley een geregeld gevecht met de stakers leverde, welke laatsten evenwel al spoedig het onder- ners m de boomen redding tegen het steeds stijgende- spit dolven i water moesten zoeken. Honderden gezinnen zijn aan In Yorkshire hebben ook reeds 8000 man het werk den ërootstsn honger ten prooi. Een trein, die van gestaakt, die evenals de lieden in Staffordshire onte vreden zijn over de werking van de wet op den ar beidsdag van acht uren. Zij beweren, dat de desbe treffende bepalingen zijn gemaakt, zonder rekening te houden met hunne eischen. WERKSTAKING IN CANADA. De werkstaking in de mijnen van de Dominion Coal Company blijkt niet zóo ordelijk te verloopen, als aanvankelijk werd verwacht. Eergisteren werd uit Halifax in Nova Scotia aan de „Times" geseind, dat een militaire trein des avonds naar Glacé Bay zou vertrekken, met 500 man troepen en 2 mitrailleuses. De toestand was er hoogst ernstig geworden, zoodat reeds de staat van beleg moest worden afgekondigd. Volgens de voorstelling van de directie van genoem de maatschappij, moet de toestand geheel geweten worden aan den Internationalen bond van mijnwer kers, die zijn hoofdzetel heeft in de Vereenigde Sta- Deze bond had zich beklaagd, dat de maatschap pij arbeiders van den Canadeesehen bond had voor getrokken. Die klacht werd door den verzoeningsraad ongegrond bevonden, waarop de lieden van den Inter nationalen bond onmiddellijk het werk staakten, en den eisch stelden voor hooger loon. De maatschappij meent, dat de stakers zich daar door hebben schuldig gemaakt aan overtreding van de wet op arbeids-geschillen, maar het arbeids-depar- tement te Ottawa deelde niet in deze meening, en verklaarde vooralsnog niets tegen de stakers te kun nen doen. De „Montreal Star" van Glacé Bay verklaarde, dat vo.g„f tertoït» "SS Serss i aeD?0e0r»irjmrs"" ingericht en alle gemakken zullen bevatten. i ce'_aoor ae a°uaing der stakers gewijzigd Er zijn reeds meer dan 100 aanvragen gekomen, om huizen te mogen bouwen in het nieuwe dorp. In bet midden van de straat komt een prachtige kerk met pastorie, die reeds aanbesteed is. EEN CANDIDAAT VOOR DEN GEMEENTERAAD. uit Macon de geteisterde streken trachtte te naderen, werd letterlijk van de rails afgespoeld. Zes arbeiders kwamen hierbij om het levenj liet Ministerie. Naar aanleiding van deze week aangekondigde ver anderingen in de tegenwoordige samenstelling van het ministerie-Heemskerk kan op grond van betrouwbare berichten het volgende worden medegedeeld De gezondheidstoestand van den minister van oorlog, welke na het einde van zijn verlof deswege en de her vatting zijner werkzaamheden, het verrichten van druk ken arbeid onraadzaam maakt, heeft luit.-generaal Sabron genoodzaakt zijn ontslag te vragen aan H. M. de Koningin, die het verzoek, dat H. M. de Koningin kort geleden bereikte, in handen heeft gesteld van den j ministerraad. De minister van justitie hoopt zijn ambt weer teher- vatten na het einde van den rusttijd, dien mr. Nelissen in het Schwarzwald doorbrengt. De berichten omtrent zijn gezondheid luiden gunstig. Van eventueele persoonsverwisseling in het Kabinet in verband met het gouverneur-generaals-ambt in Ned.- indië was tot dusver niets bekend. Dr. Kuyper. Het Hdlbl. schrijft; Dr. Kuyper is op reis gegaan. Hij spreekt nog niet omdat hij nog niet weet of er nog meer „ondersteld bewijs-materiaal" zal komen. (Zie 2e blad.) W(j geven toe, dat de publicatie „bij druppels" die ook wij zeer onaangenaam hebben gevonden tot zulk een besluit aanleiding heeft kunnen geven, maar waar Tc Winschoten is een varkensdrijver, Hilko Kuiper, candidaat voor den gemeenteraad. Hij heeft Donderdagavond zijn gemeentelijk program uiteengezet en stak voor deze gelegenheid in een keu rig gekleed, zwart pak. Candidaat is hij gesteld, onder de stakers worden gesteund door een machtig lichaam wachit dr. Kuyper nu eigonljjk op? Tot heel Nederland in de Vereenigde Staten, hetwelk gaarne afbreuk zou heeft verklaard: meer heb ik niet? willen doen aan de mijn- en ijzer-industrie in Ca-j Men zou zoo zeggen, dat dr. Kuyper niet heel verlam nada. i gend is te antwoorden. Toch maakt uitstel de zaak niet Meer en meer vestigt zich in toonaangevende krin- beter. Gelukkig zal de plaats „buitenaf", die dr. Kuyper gen in Canada de overtuiging, dat wettelijke maatrege vo.or zÜn zomerverblijf heeft gekozen, wel per post be ien moeten worden genomen tegen agitators uit den reikbaar zijn en zal de verdediging, waarop wjj wachten, vreemde. De correspondent van de „Times" te Mon- o ik wel vandaar naar „De Standaard" kunnen komen. treal seint, dat er nu alle kans is, dat het Parlement aan maatregelen van dien aard zijn goedkeuring zou vnmimiirJi, n.,( u;f i. - aal1 ma-airegeieu viul uleli aaru zijn goeuKeuring zou voriBwb-rini»'n-uu i nl hiczing de cers'o raads- yerleenen, die het indertijd heeft geweigerd toen de moet hiiwonen T<wn" reu >enT d"ekwart dronken senator Mc Muilen een daarop betrekking hebbend moet bijwonen. legen het laatst had hu allerminst VOorstpi haH inp-puianu egen het laatst had hij bezwaar. i De candidaat begon met te zeggen, dat hij wel durfde spreken. Hij zou iels voor zijn medemensehen 1 doen, al moest ook zijn eigen-houten linnenkast voor leniging van den nood van anderen aan den man wor den gebracht. Vooral ook trok hij te velde tegen de candidaten der S. D. A. P. En Kenter, die lid is van gemeenteraad en Prov. Staten, „der oet zei hai weer." Tot zoover het voorspel. Nu begon liet eigenlijk. Eerst was het woord aan den voorzitter Jan Bolland, bekend uit de anarchistische arbeidersbeweging in het Oldamht, in den winter van 1892—1893. thans bewo ner van het tehuis voor dakloozen te Winschoten. Hij werd begroet met: „a, dei is oet 't klakloozcnhoes". Een tango speech van Bolland, over arbeidersklasse, bourgeoisie, vrijheid, gelijkheid en broederschap, etc. Hij spreekt heter dan hij werkt en weet in anderen fut te brengen. En nu d-c candidaat. Heel gewichtig zet hijl eerst zijn brij op en begint met dank te zeggen aan groote getal aanwezigen, voor hun belangstelling, zijn verwachting overtrof. i Meester in dc rechten is hij niet, maar, zegt hij: „ik kan 't nuver zeggen'". Laf is hij ook niet en op treden durft hij, beter dan anderen, want zegt hij „der wordt in onzen raad veul te veul zegd". Nu ter zake. De gasfabriek is een winstgevende zaak voor de gemeente: er blijft ongeveer f 11.000 van over. De directeur krijgt daarvan f 2200 boven zijn tractement. Dat is onbillijk„zander hom gong 't ook! goud." Spr. vindt ,,f 2200 gein klain beetje. Hadden we negen candidaoten vcur de raod dei centen rnaor." De waterleiding kon niet uit en daarom werd de prijs van het water verhoogd. Dat is niet in orde: hot tekort op de waterleiding moest betaald zijn uit de winst op de gasfabriek. „As ik vaier guldon op een zwien (varken) verdain en ain gulden op 'n kalf verlais, kom ik toch nog mit drei gulden winst in hoes! Is 't zoo nait?" Aan do juistheid werd getwijfeld voor het geval dc candidaat een herberg moest passeerea. Dan wil spr. belasting naar draagkracht en den bloei der weekmarkt bevorderen. Kooplui in lintjes en strikjes van elders wil hij daar weren. Onze hoofdstraten zijn mooi, zegt hij verder. Zoo wil ik do straten in onze achterbuurten hebben. En meer licht daarl (I«ang applaus). voorstel had ingediend LOCOMOTIEFREUZEN. In Noord-Amerika, waar het vervoer te land zulk een groote rol speelt in de ontwikkeling van handel en industrie, blijkt men nog steeds niet voldaan met de capaciteiten van de locomotieven voor goederen vervoer. Vooral waar de lijnen over lange hellende Onder den titel: „Op het hazenpad" schrijft Het Volk over Kuyper's vertrek In „De Standaard" wordt bericht, dat dr. Kuyper „voor eenigen tijd naar buitenaf' vertrokken is. Dit bericht zal niemand verrassen, die de overtuiging heeft van dr. Kuypers schuld. Iemand die aangeklaagd is wegens zoo ernstige feiten, kan twee dingen doen hü kan trachten zich vrij '0 pleiten, of hij moet stil er tusschen uitknijpen. Dr. Kuyper heeft bet laatste gekozen. Ofschoon bijna trajecten loopen eischt men krachtiger machines, die alle P®rs°fgaIien, die niet onder zijn commando staan, de zwaarste goederentreinen met onverminderde snel- 8ev^aa8d hebben om meer licht, heeft hij, na zijn inge heid tegen de glooiingen op kunnen trekken Voor ?0^deu - uk vo1 struikelingen en kennelijke onjuist- ongeveer twee jaar werden er een paar locomotieven heden> n'ets meer va« laten hooren. Hij heeft niet gebouwd, voor de Erie R. R., die alle in hun soort g®zw®g®n uit hoogheid en minachting, zooals een enkel zoo monstrueus sterk en zwaar waren, dat de geheele v?rond®rstelde, maar uit angst zich nog dieper in wereld met bewondering er tegen opzag en men nau- I welijks geloofde, dat deze reuzen nog zouden kunnen worden overtroffen. j Toch is het record weer geslagen. De Southern j Pacific R. R. heeft thans twee locomotieven doen bou- wen, die de vorengenoemde nog met tienduizend kilo per stuk in gewicht overtreffen. Deze titanen kunnen een trein van 1212 ton gewicht met een aardig gan- die te werken in den poel van zjjn jongste verleden. En nu kiest hij het hazenpad „voor eenigen tijd". Maar zoo zonder eenige verklaring kon hij toch niet gaan. „De Tijd" en „De Nederlander" hadden toch ook het beruchte „ingezonden stuk" onvoldoende genoemd en op nadere ophelderingen aangedrongen. Daar moest toch iets geantwoord worden. Dat langverwachte ant woord is gisteravond gekomen. In „De Standaard" leest getje tegen de vrij groote hellingen, zooals die langs men (en dan volgt het briefje van Kuyper, zie 2e blad de lijn Roseville Truskee voorkomen, optrekken. Dat staat zegt „Het Volk" verder, gelijk meteen vol- Het gevaarte is, buiten den tender, een kleine twin- '®dig® schuldbekentenis. Want ook hier is slechts tig meter lang, en rust op niet minder dan twintig tweeërlei mogelijkheid. Of dr. Kuyper is zich van geen wielen, waarvan zestien gedreven worden. Om in de schuld bewust en kan door een ruiterlijke, ondubbel- bochten behöorlijk te kunnen rijden, moesten de wiel- zinnig® verklaring der feiten zijn onschuld belijden. Of stellen draaibaar (op de manier van de bekende ,bo- hti voelt zich zwak en onzeker en wil afwachten of zijn gies") worden ingericht. De locomotief rust op twee aanklagers nog meer benzon voor zijn schuld kunnen op pennen draaibare wagenstellen van tien wielen bijbrengen. Dat hij gedwongen is deze laatste positie te kiezen, vonnist hem afdoende. Vanaf dit oogenblik is hij geen beklaagdo meer, maar een definitief veroordeelde. De „Vaderlander" betreurt het geval te meer, omdat de persoon van dr. Kuyper vrij uitgaat. Niet de persoon, maar de minister, heeft in deze ge zondigd, en dan nog gezondigd in ontwetendheid. De geheele correspondentie is het beste bewijs, dat dr. De locomotieven wegen elk 19IL000 kilo, dus onge- Kuyper zich geen oogenblik bewust is geweest, dat hii veer drie maal zooveel als onze grootste Hollandsche i®'8 onbetamelijks deed. Wie zich daarvan bewust is, sneltreinlocomotieven! neemt zijne eigen dochter niet als secretaresse bij de BELASTING-HERVORMING. onderhandelingen. Wie dit feit in het oog houdt, zal De Duitsche Rijksdag heeft tegen het advies der den persoon van dr. Kuyper geheel vrijspreken. elk en elk wielenstel heeft zijn eigen stoommachine. De stoomcylinders zijn dus ten opzichte van den ketel bewegelijk (Mallet systeem); zij zijn voorzien van bewegelijke leidingen voor den verschen en den afgewerkten stoom. Men begrijpt, dat deze inrichting zeer ingewikkeld is en groote constructieve moeilijkheden medebrengt, doch om locomotieven van zulk een geweldige trek kracht te construeeren, bleef er geen andere weg over regeering en Bülow in een herziening in verschillen de belastingen aangenomen, die aan Bülow zijn kan seliersbetrekking, maar aan het Duitsche volk heel wat geld kost. Rest alleen de vraag, hoe het mogelijk geweest is, dat een man van zoo groote gaven en scherpzinnigheid, niet begrepen heeft, dat de minister Kuyper bij het eerste woord, dat die gewikste Juffrouw over ridderorden De nieuwe Duitsche belastingen zien er als volgt 8Prak' haar de deur had m®®'®" wijzen; niet begrepen

Schager Courant | 1909 | | pagina 1