Sneden, Kneuzingen en Wonden. Plaatselijk Nieuws. lelijk niets anders dan hemden, in ruimeren zin des woords. WANHOOPSDAAD. Men vrouw uit Berlijn kwam Donderdag hare twee kinderen, een meisje van acht en een jongen van elf. die bij vreemde mensehen te Woxfeldc worden op gevoed, opzoeken. Zij nam de kinderen mee naar een korenveld en trachtte ze daar dood te steken. Er ont stond een vreeselijne worsteling tusschen de moeder en de kinderen, waarbij de jongen erin slaagde, te ont komen. Het meisje kreeg een diepen messteek in de borst. De vrouw bleek, toen mén haar in hechtenis nam, krankzinnig te zijn van verdriet over de scheiding van hare kinderen. EEN HOEVE ZONDER PAARDEN. Een paardelooze hoève, zegt De Auto is een uni cum, dat nog slechts in Amerika gevonden wordt. In Zuid-Dakota is nl. een groote farm, waar in t ge heel geen paarden, ossen of muildieren voor trek- diensten gebruikt worden, doch alles met benzinemo toren geschiedt, welke volgens de eigenaars der farm, voor den landbouw onontbeerlijk zijn. Alle gebouwen worden met electriciteit verlicht, welke door een motor geproduceerd wordt. De karnmachines worden door motoren gedreven; door stationnaire motorkracht wordt het stroo en het veevoeder gehakt en gesneden. Met een 18 pk. tracteur wordt geploegd en door kleinere tracteurs geëgd, terwijl ook door motoren wordt gezaaid. De maai-, bind- en dorschmachines worden ook door motoren gedreven en alle transpor ten geschieden per auto. De farmers verklaren op die manier veel tijd te besparen. EEN PAARDELOOZE ZONDAG TE LONDEN. Wij hebben indertijd gewag gemaakt van het plan van den heer Thomson Lyon, lid van den gemeente raad van Westminster, en een bekend specialiteit op het gebied van aanleg en onderhoud van wegen, om bij wijze van proef een dag het verkeer met paarden en rijtuigen te Westminster uit te schakelen. Z. i. zou dan duidelijk blijken hoeveel zindelijker en ge makkelijker het verkeer te Londen zou zijn, indien voertuigen met paarden worden verboden. Dit plan vindt, naar de Engelsche bladen melden, ondersteuning. Een commissie is gevormd, om den paardeloozen dag voor te bereiden. Dezer dagen zal in een vergadering de heer Thomas Lyon zijn plan in details uiteenzetten, waarna de voorloopige maatre gelen voor de interessante proef zullen worden vast nog altijd geweldige jagersavonturen Verleden week heeft hij een leeuw met prachtige manen, een leeuwin en vier neushoorndieren neergelegd. I)c- ff door Hoosevelt's lood midden in den en viel, zooals hel behoort voor Roosevelts loeten morsdood neer. IN DE ITAHAANSCHE KAMER. Over de onstuimige tooneelen in de Kamer^^ het Volgende mede te deelen. Het wa;s bij ging over het wetsontwerp betreffende de fubfidies voor de handelsmarine. De tribunes waren overvol Te midden der discussies riep de republikein- sche afgevaardigde Colaganni eensklaps uit: „Men heeft Nasi veroordeeld, omdat hij zich waarde ooze MET ZEPPELIN NAAR DE NOORDPOOL. een leeuwin Berlijnsche telegrammen hebben ons reeds de niede- d deeling gebracht, dat door professor von Hergesel en Zeppelin een vereeniging is opgericht voor i'oolon- derzoek, waarvan het doel zijn zal met een bijzon deren, daarvoor expresselijk vervaardigden Zeppelin- ballon te pogen, de arctische streken te doorzoeken, winterhalfinM"' en de Pool te bereiken. De bekende luchtreiziger, voor alle vakken tezamen flo per wintelhaUJaar; prof. von Hergesell, was Zondag te Kiel, om met den keizer over dit plan te overleggen; de keizer keurde het niet alleen goed, maar trad als protector, be schermheer der nieuwe vereeniging op. Het denkbeeld, met een luchtballon naar de Pool voorwerpen heeft toegeëigend. Men zou thans met meer recht een minister en de afgevaardigden, dir de ontwerpers zijn van de contracten met de han delsmarine, voor het gerecht kunnen dagen. De mi nister-president Giolitti wilde Colaganni tot de orde roepen maar reeds had Chanzer, de niimstei van posterijen en telegrafie, zich op Colaganni geworpen. Het werd een algemeene vechtpartij. Chanzer, wiens kleeren gescheurd waren, werd door zijn vrienden weggebracht. De voorzitter liet de tribunes ontrui men; doch daar het tumult in de Kamer aanhield, was de voorzitter weldra genoodzaakt de zitting op te heffen. Te midden van het lawaai was zelfs een inktkoker geworpen naar de plaats, waar Tittoni zat. Tal van leden brachten een ovatie aan Chanzer en om heisden hem. Toen Colaganni, vergezeld van de leden der uiterste linkerzijde, het gebouw verliet, werd hij door een menigte van drie honderd personen toege juicht. De politie moest tusschenbeide komen, om too-^, neelen van wanorde op straat te voorkomen en Chan zer reed in een rijtuig met den oud-minister Pantano naar huis. De oppositie betreurt het voorgevallene; zij vreest dat de regeering er partij van zal weten te trekken en een votum van vertrouwen zal uitlokken. Alle bladen, ook die der oppositie keuren de woorden van Colaganni af. OOK DAAR GEEN ZOMER. 't Wil nog maar niet zomeren op de hooggelegen plaatsen in de Appenzeller bergen. De hotels stoken nog altijd de kachel en de heele natuur ziet er niet veel anders uit dan in den winter. Aan het Santis- wirtshaus zijn de ruiten geheel of voor twee derden dichtgesneeuwd, terwijl de ijskegels van het dak han gen. GEHEIMZINNIGE AANSLAG. In hét arsenaal te Toulon heeft in den nacht van deelt uitvoerig den loop der geschiedenis mede. Zooai bekend, is aan Rijk, Provincie 011 (.enioente subsi^' gevraagd. De gemeente heel. al reeds f lot) toegestaan De cursus zal gedurende 2 winterhalfjaren worden gjj houden en 15 September a.s. beginnen. Minverino. geilden zullen voor half geld, onvermogend en voor niets den cursus kunnen volgen. Het leergeld bedraagt ilcken tezamen f 15 per winterhalfjaar voor de verplichte vakken: boekh., handelsrekeiien, Nederlandsche taal, aardrijkskunde en gewoon rdkenen f 12, voor één laai f 7.50. voor beide talen (Duitsch en kngolsch) f 10. De ontvangsten der bcgrooting wijzen do volgen^ te gaan, is reeds meer dan '30 jaar oud. Twaalf jaar posten aan: c geleden heeft Andrée de uitvoering van dit plan aan- Subsidie ïnkehcis\ei eemging 1 _.r> Mj; bijjc ofirovinrdieden die vaard, maar hij heeft zijn reis met een ballon van j subsidie Ruk f 350; subsidie 1 rovmcic SU >sidi0 recht een minister en Oe afgevaardigden, aie j met den dood moeten bekoo-Gemeente f 100; tezamen f roO. ontmeten met de han- I In S1907 heeft de Amerikaan Wellman het plan weer opgevat; maar tot dusver is het nog niet tot de uitvoering gekomen. Thans zal de nieuwe Duitsche vereeniging, gebruik makende van Zeppelin's uitvin ding, den bestuurbaren ballon, pogingen aanwenden, om het plan op anderen grondslag uit te voeren. De voorloopige werkzaamheden voor de uitvoering zullen in 1910 beginnen, en waarschijnlijk zal in 1911 de eerste proeftocht plaats hebben. Als uitgangs punt is de Crossbaai op Spitsbergen uitgekozen. De et plan is oen kleine bijdrage Ie vragen aan gemeen Belang, daar de vereeniging zelf geen F jaarlijks aan subsidie kan bijdragen. De ondenvijskrjcl,. ten zijn in onze plaats te krijgen, behalve een lee, raar voor boekhouden. De heer Deenik heeft zich be reid verklaard als directeur der school op te treden en les te geven iu Duitsch en Engeisch. Daar de cursus zal beginnen 15 September a.s. en de subsidies over het jaar 1910 zullen worden uit- gekeerd hoopt het bestuur de kosten van het tijd- westkust van Spitsbergen is gedurende een groot stip 15 Sept. 19091 Jan. 1910 uit de ontvangsten dept van het jaar ijsvrij, zoodat daar een goed punt moet kunnen worden gevonden voor de door Zeppe lin en Hergesell bedoelde tochten. Die westkust is trou wens nog steeds het uitgangspunt geweest voor de tochten der Noordpoolreizigers. Daar had Andrée zijn ïfallonhuis opgericht en steeg hij 11 Juli 1897 op om nooit terug te keeren. Hij en zijn beide makkers, Nils Strindberg en Knud Frankel, hebben hun onder- zoekingsdrang betaald met hun leven. te dekken, zoo niet dan stelt het bestuur zich per- soonlijk borg voor het tekort. Ook zal noodig zijn om zoogenaamd bedrijfskapitaal te hebben, een ren teloos voorschot van f 700. Het bestuur meende dat te plaatsen in 28 aandeelen van f25. Het bestuur had bereids 15 aandeelen genomen. Met algemeene stemmen wordt alles wat 't bestum in dezen had gedaan goedgekeurd. Eveneens wordt met algemeene stemmen goedge- gesteld. De ontwerper van het plan is van oordeel 6 op 7 Juli een zeer geheimzinnige aanslag plaats ge- dat Londen op het verkeer per as 10 ets. op de had. De dienstdoende gendarme Castelli, deed geheel f 12 kan besparen, door uitsluitend mechanische kracht alleen de ronde in het gedeelte van het arsenaal, waar aan te wenden. SCHEPEN VAN BETON. De uitvinding van steenen schepen moge een nieu we overwinning zijn van de moderne techniek toch wil de overlevering, dat reeds eenige vrome broeders voor eeuwen en eeuwen uit Schotland den Oceaan overstaken in bakken van steen om Amerika te evangeliseeren. Het moderne steenen schip zal te danken zijn aan de uitvinding van den Italiaanschen ingenieur Ga- bellini, die op dit eigenaardig onderdeel der scheeps bouw techniek reeds jaren lang experimenteerde. Zijn stelsel is de zuivere toepassing van het be ton. Hij vervaardigde voor zijn proefschip een geraam te van ijzer, en spande daarover een rasterwerk van gevlochten ijzerdraad. Evenals dit geschiedt bij het leggen van betonvloeren, verspreidde de bouwmeester over deze laag zijn beton. De romp van zijn schip was daarmede klaar. Heel dik behoeft deez niet te zijn, wat aan het gewicht ten goede komt. De afwerking is betrekkelijk eenvou dig, aangezien men de betonlaag. overpleisteren en zoo glad kan polijsten als marmer. Dit heeft weer het voordeel, dat geen schelpen en andere zeedieren zich aan den scheepswand hechten. Het dek en de brugen zijn volgens dezelfde metho de gebouwd. Zoo heeft de ingenieur Gabellini een proefschip verkregen, dat tal van voordeelen oplevert; het is brandvrij, zijn geheele inwendige ruimte is vrij voor kajuiten, ruimen en machineafdeeling, zonder dat er eenige ruimte opgeofferd dient te worden aan con structieve doeleinden. Kans op lek stooten is uitge sloten door de hardheid van het beton; trouwens ten overvloede is de inwendige ruimte door cementwan- den afgescheiden. De uitvinder heeft reeds een maat schappij tot stand gebracht, welke een aantal beton- pontons gebouwd heeft voor den overvaartddienst op de rivieren de Po en den Tiber. Doch hierna gaat de maatschappij eenige steenkolentransportschepen op stapel zetten voor de Italiaansche regeering. Zonder dat het schip van beton in éen slag een her vorming teweeg zal brengen in de scheepsbouwerij, om er het hout en staal te vervangen, schijnt deze nieuwste toepassing van het gewapend beton een belangrijke technische toepassing. ROOSEVELT. Roosevelt lveefi, volgens de Amerikaansche kranten, vroeger het bagno stond, toen hij plotseling uit den buiten idiienst gestelden kruiser „Magenta" een in grijs linnen gekleed matroos, die een vrij groot pak droeg, naar beneden zag gaan. Dc man wierp dat pak in een schuit, waarin zich twee man in burgerkleeding bevonden. De gendarme sommeerde daarop de drie mannen uit de schuit te komen; zij roeiden echter weg, waarop de gendarme in een andere schuit sprong. De onbekenden roeiden terug, overvielen hem, en een hunner sloeg hem met een knuppel op het hoofd, terwijl de beide anderen hem met een mes wonden toebrachten aan den schouder en de dij. Dc gendar me viel een oogenblik in zwijm en de aanvallers, die dachten dat hij dood was, wierpen hem in het water. De man kwam echter weder bij, hield zich vast aan een -houtvlot en slaagde erin aan wal te komen hij oen wachthuis. Toen hij het gebeurde meedeelde, werd onmiddellijk alarm geslagen, er werden, er werden patrouilles uit gezonden om de boosdoeners op te sporen, echter zonder resultaat. Het merkwaardigste in deze geschiedenis is wel, dat liet geheele drama werd afgespeeld, zonder dat écn der talrijke schildwachten in het arsenaal iets hééft gehoord. De gendarme verklaart immers om hulp te licbben geroepen en in de. stilte van 'den nacht moet toch ook een plomp zijn gehoord, toen hij in het water werd geworpen. Bovendien is het vreemd, dat de gendarme geen gebruik heeft gemaakt van zijn revolver. Was dit geschied, dan moest het de aan dacht van de schildwachten hebben getrokken. Vice- admiraal Marquis heeft een zeer nauwlettend onder zoek in deze geheimzinnige zaak gelast.* AMERIKAANSCHE ZEDEN. Een der rijkste erfdochters uit Atlanta (Vereeuig- de Staten van Noord-Amerika) een echte dollarprin ses, Silvey Speer genaamd, ging er verledeu jaar Oc- tober in een onbewaakt oogenblik met haar chauffeur van door, waarna deze nog bet tweede buitenkansje had met de rijke en bekoorlijke Amerikaansche te trouwen. Deze week is de jeugdige Silvey alweer van haar man gescheiden. Zij had een eisch tot echtschei ding ingediend op grond, dat haar bedwelmende mid delen waren toegediénd en zij niet wist wat zij deed. Het gescheiden mevrouwtje, die nog slechts achttien zomers telt, is terstond nadat de echtscheiding was uitgesproken, onder de hoede van haar moeder naar Europa op reis gegaan. Op ongeveer dezelfde plaats heeft ook Wellman zijn keurd het bestuursvoorstel om voor een voormiddag, ballonhuis opgeslagen, maar tot een opstijging heeft j harddraverij op den dag der groote harddraverij f5 hij het niet gebracht. Na de voorloopige proefnemin- subsidie te geven. Algemeen werd dit idee der voor gen in 1906 heeft hij in 1907 en 1908 gepoogd op middagharddraverij toegejuicht. De geldmiddelen der te stijgen, maar zonder succes. Thans is zijn ballon- vereeniging gedoogen evenwel geen grootere bijdrage huis door den stormwind vernield, zoodat hij dit jaar te geven. waarschijnlijk niet eens zal kunnen komen tot waar- De voorzitter wekte alle winkeliers nog op, om zoo nemingen en proefnemingen. veel als in hun vermogen was op den feestdag van De Crossbaai, waar Hergesell en Zeppelin hun hal- onze Harmoniekapel, dat feest luister bij te zetten, lonhuis willen oprichten, ligt ten zuiden van het D8.- Verder werd de aandacht gevestigd op het Incasso- nen-eiland. De baai is goed beschut door een eilanden- bureau. groep die westelijke winden opvangt, en Konig-Jacob- De vergadering werd bijgewoond door 26 leden. land, dat ten zuid-oosten van de baai gelegen is. De topografische gesteldheid wordt door de beide koene mannen als buitengewoon gunstig beschouwd. De bal lon zal waarschijnlijk in het volgende jaar over Noor wegen naar Spitsbergen worden gebracht. Hierna sluiting. SCHAGER HANDELDRIJVENDE- EN INDL'STRI- EELE MIDDENSTANDSVEREEMGING. in het lokaal van den heer W. Roggeveen vergader de Donderdagavond de bovengenoemde vereeniging. De voorzitter, de heer P. Raat, opende met een har- lelijk woord van welkom de vergadering, daarbij tevens uitvoerig stilstaande bij de actie, die tegenwoordig van den Middenstand uitgaat, herinnerend aan de Midden- standstentoonstelling die thans te Amsterdam wordt ge houden. Indertijd had een minister gezegd, dat de Middenstand eerst moest toon-en zelf iets te kunnen, dan eerst kon zij aanspraak maken op steun der re geering. Welnu, de voorzitter van den Bond. de heer Meeuwsen, had met trots hij de opening de- tentoon stelling gezegd, dat nu de Middenstand had getoond iets te kunnen, daar zonder eenigen steun van rijk, provin cie of gemeente deze groote tentoonstelling was tot stand gekomen. Minister Heemskerk had die meening onderschreven en de medewerking van het Rijk aan den Middenstand toegezegd. Spr. eindigde met een warme opwekking, dat, al is het dan in het klein, ook wij allen aan do actie die van den Middenstand uitgaat, zouden deelnemen. De heer J. II. Schone leest daarna de uitvoerige notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. Algemeen werd goedgevonden, dat het bestuur voor een huldeblijk aan den Bondsvoorzitter, f 5 had Bijge dragen. Voorzitter deelt mede, dat de enquête over de Ne ring verzekering weinig resultaat heeft opgeleverd, om dat de leden de hen toegezonden vragenlijsten slecht of in 't geheel niet hadden ingevuld. Het bestuur had deze zaak nu evenwel op andere wijze aangepakt, per soonlijk de leden bezocht en nu wees alles er op, dal ook spoedig deze zaak haar beslag zou krijgen en een onderlinge neringverzekering levensvatbaarheid zou blijken te bezitten. De heeren N. Wilhelm en P. Meurs Pz., werden met algemeene stemmen als leden aangenomen. De beschrijvingsbrief voor het Bondseongres, waar als hoofdpunt het credietvraagstuk en de middenstand op stond vermeld, gaf geen aanleiding tot bespreking. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren C. Rog geveen Cz. en Jb. Koster. i Aan de orde was nu het punthet oprichten eener j Handelsavondschool met 2-jarigen cursus. Voorzitter RECLAMES. O— Dc lilooslcrbulKcm. Dc Heer Johannes Coruelis Adriaans, landbouwer te Westerhoven N.B., zeide ons: „Ik kan bewijzen dat de Ivloosterbalsein een uitmuntende balsem is voor sneden, kneuzingen en wonden. Op zekeren dag voor tijdverdrijf aan het hout hak ken zijnde, bezeerde ik mijn linkerhand zoodanig, dat de knokkels vaneen gespleten, en de beentjes zicht baar waren. De vreeselijke pijnen die ik uitstond, zijn niet te,beschrijven. Natuurlijk kon ik mijne werkzaam heden niet verrichten en was ik genoodzaakt thuis te blijven. Ik herinnerde mij dikwijls vair de goede wer king van den Mloostcrbalseiit. Klooster SanctaPau- lo, te hebben vernomen en besloot ook dezen aan te wenden. Ik kocht bij den winkelier Van den Dun- gen een potje li loost crbalsem en smeerde dezen op de wonden. Het resultaat was, dat de pijnen min der werden en meer dragelijk. Na 14 dagen den Kloos- terbalsom te hebben aangewend, was mijn band geheel genezen en kon ik weer geregeld mijne werk zaamheden verrichten. Als ik den Kloosterbalseui niet had aangewend, had ik zeker mijn leven lang een stijve hand moeten houden. Gij moogt dit vrijelijk puliliceeren". De Kloosterbalsem, welke alle wonden geneest en dé pijn onmiddellijk verzacht, mag in geen enkele huishouding ontbreken, teneinde bij de zoo dikwijls voorkomende kleinere en grootere ongelukjes steeds onmiddellijk bij de hand te zijn. Prijs per pot van 20 gram 35 ct., van 50 gram 75 ct., van 100 gram f 1.20 en van 250 gram f 2.50. Hoe grooter pot. hoe voordeeliger dus Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothekers en de beken de depothouders. het midden van het vertrek was een hanglamp, maar ook deze verlichtte het vertrek uiterst spaarzaam. De drukkersjongen kwam alle Kwartieren om de gereed-zijnde copy in ontvangst te nemen. Ook nu werd er weer aan de deur geklopt. „Binnen," riep Kalsbach en schreef zonder naar den binnentredende om te zien ijverig voort. De bezoeker bleef evenwel aan de deur staan. „Hier," zeide Kalsbach, diff bepaald in de meening verkeerde dat het een drukkersjongen was en hij legde een vel beschreven papier neer, dat de jongen moest meenemen. „Het slot kan je binnen vijf mi nuten halen." De bezoeker bewoog zich niet. „Nu, hoor je me niet," riep Kalsbach ongeduldig en keek om. Doch in datzelfde oogenblik staarde hij naar de deur. Wat was dat? Toen sprong hij vlug op. „Albrecht Albrecht!" riep de bezoeker uit eu snelde met uitgebreide armen op hem toe. Het was de overste. De beide broeders omarmden elkander dit voor de eerste maal sinds lange jaren. „Kom Feodoor, kom," zeide Kalsbach, terwijl liij zijn broeders hand vatte en hem naar de kleine sofa trok. „Albrecht, ge hebt mij gered," riep de overste be wogen uit. „Dezen dezen dienst zal ik je nimmer kunnen vergelden, al zou ik dat nog zoo graag willen. Elk woord van dank dat ik je zou kunnen zeggen, lijkt mij nietig tegenover hetgeen je voor mij hebt gedaan." „Houd op," riep Albrecht. „Toen we nog jongens waren, nam ieder van ons de hem door den ander bewezen diensten op, als iets dat vanzelf sprak, en dan waren geen woorden van dank noodig. En dat gij nu tot mij gekomen zijt, vat ik zoo op, dat alles wat ons sedert den jongelingstijd gescheiden heeft, nu is uitgewischt." De overste drukte de hand van zijn broeder in de zijne. „Wanneer dat mogelijk zou zijn," zeide hij met een diepen zucht. „Het is mogelijk! Waarom zouden niet twee tegen standers, die elkander dapper en eerlijk bevochten, wanneer de vrede is gesloten, elkaar de hand reiken? Wij willen in vrede met elkaar leécn. Wat ons heeft gescheiden onze meeningen blijven dezelfde, maar wij hebben punten van aanraking en overeenstemming genoeg, onze oude goede moeder, hetzelfde bloed dat ons in de aderen vloeit, beiden een eerlijke overtui ging, om met elkaar te kunnen blijven leven Alles wat er is geschied ligt achter ons en we willen ons alleen met de toekomst bezighouden mi®schi?n gemakkelijker vallen dan mij, zeide de overste. „Ik ben zeer gestreng opgetre den tegen je zoon, maar „Feodoor, het gebeurde ligt achter ons," viel Al brecht hem in de rede. „We zullen dat begraven, maar vooraf moet ik j alles meedeelen. Het zal mijn hart verlichten. Al brecht, ik zal u wel niet behoeven te zeggen, dat ik u niet heb willen krenken, en meende alles wat ik deed aan mijn overtuiging en eerlijkheid verplicht te zijn. De eer van mijn stand was ook de mijne en die heeft al mijn handelingen geleid; eerst in den laatsten tijd, toen het noodlot mij zwaar zeer zwaar bezocht, is bij mij de twijfel ontstaan, of ik niet te ver ben gegaan. Dat drukt mij heel zwaar, Ik heb uw zoon diep gekrenkt, maar ik geloofde al leen mijn plicht te gehoorzamen." „Halt Feodoor," riep Albrecht uit, „het heeft Her- mann en mij diep getroffen toen hij uit den officiers rang werd verbannen. Ik was toen werkelijk boos op je, vooral omdat ik het gevoelen van Hermann over het duel volkomen deel, vandaag ben ik er ;u dankbaar voor, want het is het geluk van mijn zóón geweest. Hij zou met de dochter van Eger nimmer gelukkig geworden zijn, dat bekent hij zelf, nu het meisje zich met zijn vijand heeft verloofd. De ver houding tusschen Eger en mij, was trouwens reeds zeer gespannen en zou op den duur ondraaglijk zijn geworden. De man hoopte, dat ik als schoonvader zij ner dochter, zijn bedriegelijke ondernemingen zou steunen, hij beloofde mij zelfs een aandeel in de winst, en toen ik dat alles zeer beslist van de hand wees, toen ik hem zeide, dat ik in mijn courant nim mer een woord tegen mijn betere overtuiging in zou neerschrijven, heeft hij mij vanaf dat uur gehaat, nog meer dan tevoren. Ook dit heeft Hermann ingezien. En nog op een andere wijze heeft het gebeurde gun stig op hem gewerkt. Het verkeer met zijn colle ga's, die bijna allen reserve-officieren zijn, bezorgde hem menige moeilijkheid. Daarom heeft hij zijn rech terlijke loopbaan vaarwel gezegd en is toegetreden tot de redactie van mijn courant. Daarmede heeft hij een mijner vurigste wenschen vervuld, want Hermann kan nu eenmaal het blad, dat mij zooveel geluk heeft ge geven, hooger opvoeren. En hij gevoelt zich gelukkig in zijn nieuwen werkkring. Zie, zoo is alles geloopen en wij zijn er zeer tevreden over. Doch wij zitten hier in dit onvriendelijke vertrek, ga mee naar mijn huis, ik heb in jaren niet aan mijn vrouw en Hermann zulk een welkomen gast meegebracht." „Vandaag niet," zeide de overste. „Ik ben te ont roerd, ik zou mij niet goed kunnen houden als ik Hermann ontmoette en ik wil hem met eerlijke vreug de de hand reiken. Laat mij tijd. De dag van heden heeft mij zooveel verdriet en vreugde gebracht, dat ik liet mijzelf alles nog niet kan verklaren. Mijn vrouw en mijn dochter weten nog van niets ik heb al- i leen alles gedragen en doorleefd. Morgen kom ik «U ie om jo vrouw en Hermann te begroeten en •hier is mijn hand ik ben daar blij over." Kalsbach hield de hand van zijn broeder vast. „Je hebt gelijk, het is beter zoo. De mijnen zou den u misschien toch wat beschroomd ontvangen, daar zij nog niets vermoeden." Feodoor, ik heb heden hetzelfde gevoel, dat ik eens had vele jaren geleden toen ge als knaap vooi de eerste maal met vacantie van de cadettenschool thuis kwaamt. Al je vroeger speelgoed had ik netjes opgepoetst en wat ei; gebroken was, had ik uit het mijne aangevuld; ik kon het oogenblik van je komst onmogelijk afwachten. "Wij hadden als jongens dik wijls gevochten en gekibbeld, maar daaraan dacht ik niet meer. Wij zouden in éen kamer slapen, jouw bed was reeds den vorigen dag in orde gebracht, en des avonds toen ik ging slapen, kon ik de verzoeking niet weerstaan om in jouw bed te kruipen en daarin te slapen. Ik kreeg daarvoor den volgenden morgen een geducht standje, maar verdroeg dat zeer gedul dig, want ik schaamde mij er voor te bekennen, dat ik het had gedaan uit blijdschap over jouw terug komst; ik geloofde dichter bij je te zijn, wanneer ik in je bed sliep. Ik heb sedert dien tijd er niet meer aan gedacht, maar nu staat het mij weer glashelder voor den geest." Zwijgend had de overste naar zijn broer geluis terd. Hij was diep ontroerd. Nog een hartelijke en krachtige handdruk en daarop verwijderde hij zich snel. Dr. Kalsbach hield hem niet terug. Een tevreden lachje gleed er over zijn gelaat, hij wist nu, dat de hardste korst, die sedert jaren om het hart van zijn broeder was gekomen, eindelijk verbroken en ge smolten was. Bruno was weer uit de badplaats teruggekomen, men achtte hem geheel genezen. Maar dat was toch' niet het geval. De frischheid en de kracht der jeugd schenen geweken. Zijn oogen waren groot en dof en op zijn gelaat lag een trek van droefheid, een stille klacht tegen dengene, die hem zijn gezondheid had ontroofd. Kalsbach liet hem door Dr. Borchers onderzoeken, en het resultaat was bedroevend. „Wanneer hij zich zeer ontziet en elke lichamelijke Inspanning vermijdt, dan bestaat de mogelijkheid, dat i na verloop van jaren zijn gezondheid terugkeert,'' zoo heette het. „Zijn borst zal steeds wel zeer zwak blij- I ven. Hij mag zijn studie in de chemie dan ook niet voortzetten, want daarbij moet hij te veel schadelijke gassen en dampen inademen en deze zouden voor zijn zwakke en zieke borst in de hoogste mate gevaarlijk zijn." Kalsbach schrikte niet weinig. Door de ruwheid van dien luitenant was een geheel menschenleven ver nietigd, en de straf die de schuldige daarvoor had ontvangen, had slechts bestaan in een veertien da gen kamerarrest. Kalsbach peinsde er over hoe er nu het best voor Bruno zou kunnen worden gezorgd. Hij liet diens vader, zijn ouden corrector in zijn kamer komen. „Soltau, wat ben je besloten te doen met het oog op de toekomst van je zoon?" vroeg hij. „Nog niets," antwoordde deze. „Ik wilde hem voor eerst den tijd laten om volkomen te herstellen, want hij is nog zeer zwak; daarna zou hij zijn studie voort zetten, wanneer hij zich daartoe krachtig genoeg gevoelt." „Wat heeft dokter Borchers je gezegd?" „Dat Bruno zich zeer moet ontzien." „Verder niets?" „Neen." Kalsbach zweeg een oogenblik. „Je moet de volle waarheid weten," zeide hij toen. „Borchers heeft mij gezegd, dat je zoon zijn studie niet mag voortzetten, omdat dit voor hem te gevaar lijk is." De corrector staaarde voor zich heen, deze woe den schenen hem zeer te treffen. „Het is zijn lievelingswensch, en het zal hem zeer hard vallen er van af te zien," antwoordde hij- „En toch moet het," zeide Kalsbach. „Gij moogt hem dat wel is waar niet zeggen, maar ik heb er toch al reeds eens over nagedacht, wat ik voor hem zou kunnen doen. Ik heb al eens gedacht, als we jouw taak eens wat vergemakkelijkten en Bruno als tweeden corrector aanstelden? Ofschoon het ls lang geen aangenaam beroep om steeds de correcties te moeten lezen." „Neen, ik bid u, doe dat niet," riep Soltau uit, „ik heb mijn beroep uit nood gekozen, ik heb er mij ingewerkt en er mij langzamerhand aan gewend. Ik heb nooit geklaagd maar dikwijls overviel mij een drukkend gevoel, dat ik niet meer dan een machine ben. Ik ben het ook, ja een uurwerk, dat eiken dag denzelfden tijd aanwijst en dezelfde uren slaat. Ik ben er aan gewend, maar Bruno's geest is te leven dig, hij heeft andere wenschen gekoesterd, en het zou hem onbeschrijflijk moeilijk vallen, al zijn jonge- lingsidealen te moeten opgeven, al zljn vroolijke ge dachten die hij van het leven had, in deze kleine ruimte te moeten beperken. Ik heb nog geen behoef te aan rust, want ik gevoel mij nog ten voile v°0f, mijn taak berekend. En wanneer Bruno verzorgd #°r heb ik het reeds gemakkelijker d^/nn™/61^" Zfide Kalsbach. „Laat dan je *t>o» deel uitmaken van de redactie. Ik geloof dat hij de bekwaamheden bezit, een flink redacteur te worden, en ik ben er ook van overtuigd dat hli iu dezen kennU zai schePPen, wanneer hij er eenmaal kennis mede heeft gemaaakt. Hij kan het tmroer® tractemenf T Z&1 hem zelfB V00r diou l>roettiJ' halen Hot f 611' Ze® hem dit, weet hem over te mijn aanbod aanneemt, maar verzwijg nem vooral wat dokter Borchers heeft gezegd. n- Wordtvervolgd.

Schager Courant | 1909 | | pagina 6