Dinsdag 13 Juli 1909. 53ste Jaargang. No. 4537. Binueiilaizfifsck Nieuws Alititti Niens- AlMteilic- LuüniUil Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau SCHAGEN, Laan O 4. Interc. Telephoon No. 20. Uitgevers i TÉAPW8AN Co, Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 6 Cent. ADVERTENTIËN van .1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaai uit een blad. R K E £3 O A K I M G E H. Gemeente SCHAGEN. o— LUXE- EN KIJTUIGPAARDENMAKKX TE SCHAGEN. Middelbeek, presidente van den Vrouwenraad tot ver hooging van het zedelijk bewustzijn en van het Tehuis voor vrouwen en meisjes te Den Helder, wonende aldaar. EEN TOOVERHEKS Een der Zeeuwsche correspondenten van de N. R. Ct. schrijft: i Het mysterieuse spookgeval te Echteld, dat zich Burgemeester en Wethouders van Schagen, bren- ZOo eenvoudig heeft opgelost, bracht mij een verhaal gen ter kennis van belanghebbenden, dat in hunne jn herinnering, dat ik niet zoo heel lang geleden van gemeente de een jonge Goesche boerin heb gehoord, die mij in PAARDENMARKT, haar eigenaardig dialect ongeveer het volgende ver- welke hoofdzakelijk is bestemd voor Luxe- en Rijtuig- telde: paarden, geschikt voor den buitenlandschen handel, >t Is zö wat tien jaer geleje, 'k was een misje van zal worden gehouden op j vuuftien jaer. 't Was in de maend Februari, ik Vrijdag, 23 Juli 1909. was mee vaoder en noöm Wullem nae grottemoeder Gelijk hekend, heeft deze markt plaats op den dag gewist, un uure rieëns bie oons van daen. We weun- vóór dien waarop eenzelfde paardenmarkt wordt ge- clen allebei op un oeve. Om van d'eene oeve op den houden te Haarlemmermeer. aoren te kommen, mos je bienae geregeld over die- Voor de aangevoerde paarden zal geen marktgeld ken eene, waer je gin mensch tegenkwam, vooral verschuldigd zijn. nie, as 't zö laete was, want 't was a over twel- Heeren paardenfokkers e.a. worden beleefd ver- leve, 't Maentje stong zö elder aon 't lochtje, en zocht tot deze markt, die o. a. zeer wenschelijk (ier iag zö vee sneeuw, dat je naebie net zö goed wordt geacaht door het Hoofdbestuur der Vereeni- j^on zieë as over dag. Me waere zö wat un kwartier ging „Het Nederlandsch Paardenstamboek", door het rieëns bie grottemoeder van daen, toen noom Wul- aanvoeren hunner daarvoor geschikte dieren ook thans igm aan de kant van den diek un dienk zag ligge, te willen medewerken, mede in hun eigen belang. ,jat er net uut zag as un heess mee un eêl groote Kunnen toch die dieren te Schagen van de hand kop en un vee kleiner lief. Noe, zei vaoder, toen 1 worden gedaan, dan worden daardoor de belangrijke noöm Wullem gevraegd aa, wat vaoder docht, dat kosten vermeden, aan het vervoeren naar verder af- bet was; >>as >t Un beest is, eit tet un kop as un gelegen markten, b.v. te Haarlem en elders verbon- maete." Vaoder was eêlemaele nie benaud, ok van den. dat dienk nie, en lei de zweepe is over Medam, om Buitenlandsche kooplieden hebben reeds verklaard, um der yebie te kriegen, want die at het ok ge- de markt te zullen bezoeken, indien op eenigen aan- zjeë. Medam vloog der vebie, mae net ao me 't lil- I voer gerekend kan worden. leke dienk achter 't rietuug, snok, zei tet, net of Schagen, 5 Juli 1909. un wiel tegen un steên stootte, 't Paerd wou stille Burgemeester en Wethouders voornoemd. stae, mae vaoder gaf um nog een paer striemen op De Burgemeester, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. zun rik, en toen zetten ie de sokken der weer in. Dat gebeurde noe elk oögenblik; we waere telkens pas aan 't rieën, dae kreeg je wee een snok, da je soenkelde (soenkelen bijna omver vallen). Noöm Wullem wou aol mae ae, da vaoder mee de zweepe achter 't rietuug zou slae, mae vaoder zei, dat het dan nog vee erger zou worre en d'a j'em mae 't beste stille kon laete begae, net of je 't nie merk- UÏTVOER VAN VEE NAAR BELG1E. te jyje moste vebie un gehuchtje, en toen me dae In de eerste helft van dit jaar werden langs al ^waemej jeid het gesnok in eêns op. Noöm Wullem de 13 grenskantoren aan de Nederlandsch-Belgische wag a blieë, maer vaoder docht er eêl aors over en grens na quarantaine en inspuiting met tuberculine in zej> m>em an den aorekant wee wè vrom zoue België toegelaten 12.055 Nederlandsche melk- en zieg En va0(ier geilek. Me waere 't leste uusje kalfkoeien, tegen 10.568 in de eerste helft van 1908, net vehie, dae krege me a wee een snok, dat 't net 11.044 in de eerste helft van 1907 en 10.548 in was> of rietuug jn mekaore zou stuuke. Vaoder 1906. Zej nie vee, noöm Wullem ok nie, en ik was van Doordat een paar gevallen van mond- en klauwzeer zelf yan benaudigheid zö stille as een muusje. Mae voorkwamen in de quarantainestallen van Strijbeck ^oen me vlak bie d'oeve waere, stak vaoder zen en Ossendrecht, waren deze kantoren eenigen tijd QÓt nae buuten en riep: „zie zoo, krienge, noe ae gesloten voor den invoer van Nederlandsch fokvee. je oong jangg genoeg geplaegd, oór; as je noe nie Ondanks het voorkomen van enkele gevallen van gauw maekt, da je wig komt, za'k je de zweepe is mond- en klauwzeer in ons land, was dus onze uit- QVer je ziel'e iegge-" N0e, dat ielp trek, want 't voer van fokvee naar België in de eerste helft van sn0hken was in eêns klaer. Vaoder wist cel goed, dit jaar hooger dan verleden jaar. Dit komt, wijl de wie d>en voor aa ^ad. <t Was un ou(j wuuf, dat aol- invoer van Fransch fokvee dit jaar nog niet de helft tied j^wam schooie. Vaoder a ze lest voo goed van bedroeg van andere jaren. Frankrijk voert namelijk d>oeve wiggostierd, omdat ze un amme a wille stele, in de maanden Maart en April gewoonlijk een groot en toen zei de toöverekse, wakt aollemaele zeeë ze aantal magere koeien in België, die door Belgische a iange geleje, dè ze toövere kon: „je za nog wè vetmesters op de Fransche markten worden opge- jg Qm me dje'nhe, oor!" Noe, dat ae vaoder en kocht. moeder wè dikkels' gedae ok, want ze aelde aolder- Dit jaar was de invoGr zeer gering 6n kwamsn de tji© oöns uut, die 'k je noe me ni© mi Belgische vetmesters in ons land een gedeelte van z-, vertelle, want je zit me toch mè uut te lachen, hun vee koopen. Daarom had de grootste invoer (2449 d a t ^o'k je toch nog is even zegge: as je ok stuks) plaats in de maand April. ig deur zd>n toöverekse achteran gereje wier, zou je BRANDSTICHTING ARNHEM. lachen gauw over gae, of geloof je dat meschien ök Het Gerechtshof te Arnhem heeft den beschuldig- nie? de van brandstichting van het Hötel Bellevue te Arn- Daarmee eindigde mijne vertelster, die mij, op hem, bij welken brand een slachtoffer viel te betreu- mijne naderhand gedane vraag naar de oplossing van ren, vrijgesproken uit overweging, dat niet uit wet- het vreemde geval, zoo ernstig mogelijk tot bescheid tige middelen de schuld van beklaagde gebleken is. gaf: „Wat het was? wè, de toöverekse, en niks Hij werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. anders, net zö ak je verteld ae!" AFSCHUWELIJK. LUTJEWINKEL. In stomdronken toestand zette vrouw W. in de Palm- De groentemarkt alhier is voor dit jaar opgeheven straat, te Hilversum, haar vijfjarig zoontje, dat zij wegens te geringen aanvoer, wasschen wilde, in een kom met kokend water. Op- OOK ELDERS IS 'T ZOO! merkzaam gemaakt door hqt hevig gillen van het Nu hoe ianger boe meer personen uit alle krin- arme kind, trad een buurman binnen, die het kind gen in de gemeenteraden zitting nemen, vraagt men direct aan de vrouw ontrukte en het naar zijn woning zicll we, eeng af> of d{e personen wel allen in staat droeg, waar dr. Beukers, in allerijl gewaarschuwd, zijn werkelijk dén volkswil tot uiting te brengen het stumpertje verbond. eu 0f er eigenlijk wel van een werkelijke deelne- Het bleek, dat beide voetjes verbrand waren. ming aan het werk der gemeente sprake is. De geneesheer gelastte daarop overbrenging naar Een groot scepticus op dit gebied, een burgemees- de R.-K. ziekenverpleging. ter in oost-Pruisen, diende bij den gemeenteraad De ontaarde moeder, op straat gekomen, werd ge- twee voorstellen in, een betreffende een door de arresteerd en naar het politiebureau overgebracht. politie gestelde vraag, of de touwen, waaraan de DIEFSTAL. honden, die niet mogen losloopen, moeten worden Te Zaandam hebben zich in een café, waar ze ge- gebonden, van 90 op 70 c.M. ingekort moeten wor- woonlijk hun boterham aten, twee jongens van 17 den, en een tweede tot het sluiten van een leening jaar, werkzaam bij de firma Molenberg en Dekker, van 11 millioen voor verschillende, niet geheel dui- schuldig gemaakt aan wegneming van een beurs met delijk aangegeven doeleinden. „Nu zult ge zien," f 11 ten nadeele van een dame, die deze op de tafel zei de burgervader, „dat de heeren raadsleden zich had laten liggen, toen zij zich even verwijderde. moe zullen praten over de touwtjes van 70 c.M., Toen de jongens door de politie werden aangehou- want zij houden allen een hond, maar de leening den, was de beurs met den geheelen inhoud nog in van 11 millioen gaat er direct door." hun bezit. Zij zijn naar Amsterdam, waar zij woon- En zoo geschiedde het ook. Over de hondentouw- achtig zijn, overgebracht, ter beschikking van de po- tjes werd twee uur gediscussieerd. Bij de leening litie aldaar. FLESCH AANGESPOELD. Men meldt uit IJmuiden: Door een werkman is aan het Zuiderstrar.d een flesch gevonden waarin zich een naamkaartje bevond. Aan do éene zijde stond vermeld: Miss Marie West- vroeg niemand waarover het eigenlijk liep, hoewel ae toelichting onvolledig was en belangrijke kwesties waarover nog geen besluit was genomen, door de beslissing over de leening tevens werden beslist. ONAANGENAME BEGROETING. Nadat de heer K. Buiten Az., landbouwer te Rui- Phalmilwaukee Wis U S A. 2134 Kilbourn ave, en nerwold, door den commissaris der Koningin in aan de andere zijde: July 5th. on board „Graf Wal- Drente, als burgemeester der gemeente Ruinerwold öersee". Waarschijnlijk is deze flesch door een pas sagier of passagieresse van dit stoomschip uit een grap over boord geworpen. Men mag toch aannemen, dat dit groote stoomschip zoo dicht onder den wal geen schipbreuk zal lijden zonder dat er iets van bemerkt zou worden. Weinig vermoeden zulke grappenmakers hoeveel ®oeite de gtrandbewoners zich soms geven, ja zelfs aif door het water waden om in het bezit te komen Q zulk een flesch, die maar al te dikwijls de laat- ,le tijding van een schip of van een schipbreuke- n8 kan bevatten. Een ernstige straf op het onnoodig overboord wer en van flesschen met naamkaartjes of dergelijke zou aan ook niet onverdiend zijn. VOOGDIJRAAD was beëedigd, werd hij den daarop volgenden dag in zijne gemeente ter openbare vergadering geïnstal leerd door den waarnemenden burgemeester W. Arends, oudsten wethouder. Deze richtte tot hem het woord en besloot zijn korto toespraak met de woorden: „Ik zeg het openhértig, dat mijn lust tot spreken niet groot is, omdat ik vrees, dat de keuze van H. M. de Koningin in dit geval niet gelukkig is geweest voor Ruinerwold." WOLHANDEL. Uit Texel wordt aan het Hdbld. gemeld: De eerste lading wol is verscheept. Het scheren der schapen is nog niet afgeloopen en daar de prijs fan het artikel thans tot 87 ct. per K.G. gestegen is, wachten nog vele veehouders om voor dien prijs te verkoopen. Er schijnt grond te zijn om nog hoo- Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid van den voog- ger prijs te verwachten. Er wordt ruim 15 cents 6'jraad te Alkmaar, mevr. J. M. SchokkingBaltesen meer betaald per K.G. dan verleden jaar. HOE BRIEVEN VROEGER BEZORGD WERDFN. Drie honderd jaar geleden moesten de geleerden zich herhaaldelijk ergeren over veel te laat of in het geheel niet bezorgde brieven. Zoo schreef de beroemde Muretus uit Rome aan een vriend te Am sterdam: „Opdat je je niet er over verwonderen zult, dat ik je brief zoo laat beantwoord, laat ik je weten, dat ik den brief, die den llden Augustus af gezonden is, pas den 14en Februari ontvangen heb, twee dagen na de aankomst van den postbode. Die heeft de gewoonte mij over te slaan, of door nalatig heid van dengeen, aan wien de brieven toevertrouwd waren, of omdat mijn huis, aan den voet van het Qui rinaal gelegen, dezen werkzamen lieden te ver verwij derd is en zij dikwijls wegens regen of wegens de lengte van den weg zoolang wachten, tot het hun eindelijk eens aanstaat te komen. Den eersten Februari kreeg dezelfde Muretus te Rome van den Nederlandschen boekdrukker Plan- tius twee brieven tegelijk waarvan de een den datum 10 October, de andere 12 December van het ver- loopen jaar droeg. Een schrijven van den kardinaal Palaotus reisde van Rome tot Leuven van 10 De cember 1595 tot 14 Juli 1596. Dat haalt de phili- loog Lipsius iu zijn antwoord niet aan om de lang zame bezorging de afstand was immers zoo aan zienlijk, maar om zijn langdurig zwijgen te ver ontschuldigen. Zelfs op betrekkelijk korteil weg van Brugge naar Antwerpen konden brieven verloren gaan. Gewichtige brieven zond men toen ter tijde liefst in twee exemplaren langs verschillende wegen, op dat, indien de een niet aankwam de ander ten min ste zijn doel bereiken zou. In het jaar 1578 moest Muretus een pakket boe ken van Triëst uit naar Antwerpen zenden. Den kortsten weg vreesde hij wegens de onlusten door den oorlog; ook de weg over zee leek hem gevaar lijk. Hij besprak de quaestie met den postmeester van Triëst, een vriend van hem. Deze stelde voor i liet pakket over Keulen te zenden. Daar had Mu- retius een kennis, wien hij verzocht het pak bij ge legenheid naar Antwerpen te zenden. Dikwijls gold het voor veiliger, briefkaarten aan kooplieden toe te vertrouwen en niet aan postboden, die er niets in zagen brieven te verdonkeremanen. Groote pakketten te verzenden weigerden de laat- sten beslist. Winkel. Het leesgezelschap alhier zal op Vrijdag 16 Juli aanstaande, des avonds 7 uur vergaderen bij den heer A. Wit, ter behandeling van het verslag over 1908, begrooting 1910, rekening en verantwoording, vervulling van eenige plaatsen en de verkiezing van een bestuurslid door het aftreden van den heer E. Kluijver. De tijdschriften van 1908 zullen dan tevens wor den verkocht. Ileerhugowaard. Bij de aan „De Hengstman" alhier gehouden hard draverij op Zondag 11 Juli werd de prijs gewonnen door Tabor van den heer K. Kruyer alhier, de le premie door Piet van den heer G. Dekker te IJmui den, berijder de heer Chr. Neervoort aldaar en de 2de premie door Vroolijk van den heer P. Brak te Zijpe, berijder de heer P. de Wit aldaar. Hoogwoud. Vrijdag jl. had alhier de inschrijving plaats voor het afgraven der kaden enz. in de Maaikolk te Aarts woud voor rekening van de Ned. Herv. kerk aldaar. Ingeschreven werd als volgt: W. Bakker te Avenhorn f 9100. Joh. Gijzelaar te Medemblik f 8600. W. Fransen te Medemblik f8184. J. Wartenhorst te Dirkshorn f 8000. C. Leeuw te Aartswoud f 7740. K. Mol te Aartswoud f 7740. J. Zwaan te Lambertschaag f 7470. A. Boekei te Me demblik f 6975. J. Schuurman te. Medemblik f 6467. 1 Biljet van onwaarde, i Het werk is gegund aan den laagsten inschrij ver. Vlieringen. De uitslag der jl. Zaterdag gehouden stemming voor twee leden van den Gemeenteraad, wegens pe riodieke aftreding der heeren A. Peereboom en P. Koorn Jz. is als volgt. Uitgebracht 308 stemmen, waarbij 4 van onwaar de. dus 30 4 geldige stemmen. Volstrekte meerder heid 153. D. Koorn 124 stemmen, P. Koorn Jz. 208, A. Pee reboom 221. Dus gekozen P. Koorn Jz. en A. Peereboom. (Reeds per bulletin aan onze lezers te Wieringen medegedeeld.) Wierïngcn. Onze geachte predikant de heer Ds. H. Bax, heeft toezegging van beroep ontvangen naar de gemeente Eenigenburg (N.-H.). DE SLAPENDE DIEF.- Toen de weduwe B. Zondagmiddag tusschen 5 en 6 uren met haar hondje thuis kwam in haar woning aan de Sint Laurensstraat te Rotterdam, sprong dat hondje, al keffende, tegen een bed op, waarin een, die weduwe onbekende man, zich verstopt had. Die man, zich ontdekt ziende, verontschuldigde zich dat hij vermoedelijk aan het verkeerde adres was, en mompelde een onverstaanbaren naam, waarop de j weduwe hem naar haar bovenburen verwees. Hij vertrok, maar in plaats de trap op te gaan, liep hij deze af, de straat op. En hoewel spoedig door den in hetzelfde huis wonenden schoonzoon nagezet, ontkwam hij en bleef onbekend. Na het vertrek van den man bleek aan de wedu we B., dat bij haar was ingebroken en dat uit een kast een aantal gouden en zilveren sieradiën als: een gouden horloge, een gouden ketting, een bloed koralen ketting met gouden slot, een zilveren hor loge met dito ketting, een nikkelen horloge, eenige gouden ringen, oorbellen, enz. waren gestolen. HET GEBRUIK VAN KLAVERRU1TERS. Bij het aanhoudend regenweer der laatste weken is het zeker niet van belang ontbloot de lezers nog eens te wijzen op de zeer gunstige resultaten, die in den landbouw met de uiterst practische klaver- ruiters verkregen worden. Het groote voordeel dezer ruiters bestaat hierin, dat bij het gebruik daarvan het te drogen gewas ge heel van den grond komt, zoodat alles gelijkmatig droogt, terwijl bovendien veel minder in de gewas sen behoeft gewerkt te worden, wat o. m. voor kla ver, erwten enz. van zeer groot belang is, daar deze bij dit omwerken steeds veel verliezen. Dat de verliezen bij de gewone wijze van drogen zeer groot kunnen zijn, .blijkt wel uit de mededee- ling van een landbouwer, die bij droging op het veld in een ongunstig jaar per H.A. slechts 10 H.L. groene erwten oogstte van geringe qualiteit, daar een deel reeds was ontkiemd en verkalkt, terwijl °P ruiters gedroogd 35 a 40 H.L. van goede qua liteit zoude gewonnen zijn. Wanneer men 1 H.L. erwten op f 9 rekent, hetgeen dooreengenomen stellig niet te hoog is, bedroeg hier de schade dus ong. f 200 per H.A. Ook voor klaver, karwij, wikken, lupinen, vlas, boo- nen enz., worden met succes ruiters gebezigd, daar men dan zeker is het gewas steeds goed binnen te krijgen. De kosten van het gebruik zijn zeer gering te noemen. Rekent men per H.A. op 48 ruiters, hetgeen zeker ruim voldoende is, en den prijs franco plaats van bestemming op ongeveer 50 ets. per stuk, dan bedragen deze per jaar en per H.A. slechts f 2 daar de ruiters bij goede verzorging wel 12 jaar bruikbaar zijn. Door de pogingen van de Ned. Heidemaatschappij, die de ruiters op verschillende ontginningen doet vervaardigen, en zich voor het meer algemeen ge bruik daarvan veel moeite geeft, zijn in verschillende deelen van het land reeds met veel succes ruiters ingevoerd. Zeer waarschijnlijk is de tijd niet ver meer, dat in het bedrijf van geen enkelen landbouwer deze bij uitstek nuttige voorwerpen nog ontbreken. Immers: „Wanneer het gewas op de ruiters staat, wordt het geacht zoo goed als thuis te zijn." Wie nadere inlichtingen wenscht kan zich daartoe wenden tot de directie der Ned. Heidemaatschappij te Utrecht, die gaarne bereid is alle gewenschte in lichtingen te verstrekken. Harenkarspel (Waarland). Vergadering van de Groenten-Vereeniging Waar land en Omstreken op Zaterdag 10 Juli jl. in het lokaal van den heer A. van Ophem, aldaar. Aan wezig 60 leden. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer Plaatsman, werden de notulen der vorige bijeenkomst door den nieuwen secretaris, den heer J. Bakker Jz. Junior, voorgelezen en na goedkeuring gearresteerd. Hierop kwam in bespreking de deelname der leden aan de Tuinbouw Onderlinge. Een en ander werd aan de hand van verschillende stukken, daarom trent door den Tuinbouwraad uitgegeven en onder de leden verspreid, breedvoerig door den voorzitter toegelicht, waaraan door den heer Bakker, die als Commissielid voor Waarland en Omstreken zitting heetf in de districtscommissie, nog een en ander werd toegevoegd. Door den heer Krabman werd in het midden gebracht,, dat hij aanvankelijk van plan was aan de verzekering deel te nemen in de mee- r.ing, dat bij niet-totstandkoming van de zaak spoe dig een rijkswet zou komen, waarbij men adres aan de ongevallenwet veel duurder uit zou komen. Nu evenwel een der brochures van de Tuinbouw Onderlinge aanvangt met te zeggen, dat een wet in dezen van Rijkswege nog wel eenige jaren op zich zal laten wachten, is hij gegeven de weinige ongevallen, die hier in het tuinbouwvak voorkomen op zijn aanvankelijk voornemen teruggekomen. Niemand onder de aanwezigen kan zich toch een ongeval in den tuinbouw herinneren. Van opname en invulling van aangifteformulieren wordt dan ook voor 't oogenblik geen gebruik gemaakt. Daar ieder lid echter zulk een formulier in zijn bezit heeft, wordt elk in de gelegenheid gesteld het alsnog bij den heer Bakker te deponeeren. Alsnu kwam in behandeling een zaak, waarbij men hier zeer geïnteresseerd is, nl. het vaststellen van verschillende maten op de zilveruien. Nu met een paar weken de markt van dit product aan het Station Noordscharwoude weer een aanvang neemt, had de vereeniging Koophandel aan de leden van Waarland en Omstreken en Nieuw Leven een circu laire doen toekomen, waarin werd voorgesteld in een gecombineerde vergadering van de leden der genoem de vereenigingen met de leden van Koophandel de volgende maten te bespreken en vast te stellen: le soort tot 25 m.M., 2e soort tot 30 m.M., 3e soort (drielingen) tot 35 m.M. en wat van grootere door snede is te beschouwen als gewone uien. Tegen deze voorgestelde maten werd van verschillende zijden als te tijdroovend en niet loonend, geprotesteerd. Na- da i de heeren Bakker en Bruin, die als commissie leden met een paar leden van Nieuw Leven en leden van Koophandel geconfereerd hadden, mededeeling gedaan hadden van hun optreden in dezen en uit deze mededeelingen bleek, dat de kooplieden ten op zichte der voorgestelde maat ook lang niet eenstem mig waren, werd in beginsel besloten op de spoe dig te houden gecombineerde vergadering de maat van het vorige jaar, nl. 31 m.M. voor handelsuien en 38 m.M. voor drielingen te blijven handhaven, met bepaling, dat drielingen en groote uien voortaan streng gesorteerd zullen worden. De leden werden daarbij door den voorzitter opgewekt de vergadering over deze zaak te houden, allen bij te wonen. Een voorstel van den heer A. Bruin en door dezen toegelicht, om voortaan ook een premie te stollen op het dooden van ratten, van welk ongedierte men ook hier de schadelijke gevolgen begint te ondervin den, leidde tot de aanneming van een ander voor stel, nl. om aan de verschillende polderbesturen in den omtrek te verzoeken deze zaak ter hand te willen nemen. Vroeger betaalden de polderbesturen wel premiën op het vangen van mollen. Daarvan is men echter, nadat men het nut dezer kleine insec- teuverdelgers heeft leeren inzien, en ook om dat er heel wat fraude gepleegd werd met de mollepootjes, langzamerhand teruggekomen. Als de polderbesturen nu konden besluiten een premie in te stellen op het vangen van ratten, welke niets dan nadeel ver oorzaken, zouden de ingelanden, die dan toch per slot van zaken de premie betaalden, daarmee ten zeerste gebaat zijn. Volgde een kort verslag van den 1 omvang van den onderhandschen verkoop van dorsch- kool in het afgeloopen seizoen over het betaalkan- toor aan het station Noordscharwoude, door den heer A. Dekker. In ronde som bedroeg deze ongeveer f 180.000. Tengevolge daarvan vloeide in de kas d«w vereeniging de som van ruim f 223. zijnde de helft van het bekende kwart procent, waarover zooveel te

Schager Courant | 1909 | | pagina 1