Marktberichten. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. doen geweest is en dat voortaan slechts 1/10 pro cent zal bedragen. In verband daarmede kwam de heer Krabman het bestuur nogmaals in overweging geven of men niet zou voorstellen het salaris van den Marktmeester zoodanig te regelen, dat de kas sen der vereenigingen ook in het vervolg eenigszins versterkt werden. Daartegen kwam evenwel de heer Zui in verzet, die beweerde, dat den Marktmeester otu verschillende redenen zeer noodig toekwam te behouden, wat hij tegenwoordig geniet, waarbij men niet moet vergeten, dat alle jaren niet zoo voordeelig zullen zijn als het afgeloopene geweest is. Besloten werd dan ook voorloopig althans, op deze zaak niet verder in te gaan. Na gehouden rondvraag, waarbij nog enkele min der belangrijke zaken ter sprake kwamen, nam de voorzitter ten slotte nogmaals het woord om de ver gadering mede te deelen, dat hij door zijn aanstaand vertrek deze maal waarschijnlijk voor 't laatst als zoodanig fungeerde. Als oprichter der vereeniging had hij gedurende haar nu tienjarig bestaan steeds de vergaderingen geleid en daarbij veel steun en welwillendheid van de leden ondervonden. Daarvoor bracht hij de vergadering zijn hartelijken dank; hij beval zich in aller vriendelijk aandenken aan, ver zekerde van zijn kant, dat Waarland en Omstreken hem steeds lief zal blijven en wenschte de vereeni ging ook in de toekomst een opgewekt leven en voort- durenden bloei toe. Nadat de heer Bakker daarop den voorzitter na mens de vergadering bedankt had voor alles, wat hij in het belang der vereeniging had gedaan en er op had gewezen, dat Waarland zonder zijn vele bemoei ingen niet zou geweest zijn, wat het nu is, werd de vergadering gesloten. Callantsoog. Uitslag der Zaterdag gehouden stemming voor twee leden van den Gemeenteraad van Callantsoog, wegens periodieke aftreding van de heeren J. den Das en J. Kruijsveld (bedankt). Uitgebracht 121 geldige stemmen. Volstrekte meer derheid 61 stemmen. A. Baken G.Az. 56 stemmen, J. den Das 61, A. Kooger 53, Jb. Visser 63. Dus gekozen de heeren J. den Das en J. Visser. (Reeds per bulletin in de gemeente Callantsoog bekend gemaakt.) EEN ZWAEUWENNESTJE. 't Is van algemeene bekendheid, dat de zwaluwen, niet. oneigenaardig de metselaars onder de vogels genoemd, op zeer vreemde plaatsen hun nest bou wen. Als een merkwaardig feit vermelden wij dat een zwaluwenpaar hun woninkje gevestigd hebben op een opgerold rieten gordijn in een lokaal der openbare school te Rhenen. Rustig hebben de dier tjes gebroed en thans bevinden zich in het nestje vijf vlugge jongen. Er werd natuurlijk steeds om gedacht éen der ramen open te houden. DE „UITSPATTINGEN". Het Vad. wendde zich tot den burgemeester van Ubbergen, met het verzoek, om inlichtingen te ver schaffen in verband met de geruchten, die in den laatsten tijd omtrent de gedragingen der zooge naamde cavalieren-club door de bladen waren ver spreid. Het blad ontving het volgende antwoord: Eenige jongelui uit Nijmegen hadden reeds het vorige jaar de gewoonte aangenomen eenige avonden per week de café's te Beek te bezoeken en die door te brengen in gezelschap van een heer, die, gescheiden van zijn vrouw, in café Burgers aldaar kamers bewoonde. Wijl in de gemeente Ubbergen het sluitingsuur der herbergen en café's zeer streng gehandhaafd wordt en genoemde heer zijn kamers bij Burgers daartoe niet scheen beschikbaar te stellen, werden die bijeenkomsten in de café's telkens door de ge- meente-politie te Beek, verstoord en onderbroken, re den waarom een van hen een kamer huurde in café „Oorsprong", waar het van toen af dikwijls tot laat in den nacht zeer rumoerig toe ging. Wat daar bin nenskamers voorviel is niet bekend geworden, maar wei. dat dronkenschap en ongebondenheid aldaar regel waren. De juiste reden waarom de club vandaar verhuisde naar hotel De Musschenberg (op Duitsch grondge bied) is niet bekend. Zij liet een tent bouwen in den tuin van dat hotel, vermoedelijk wel met het inzicht den overigen gasten niet hinderlijk te zijn en daarin hebben thans geregeld de bijeenkomsten plaats. Van schieten op een kruisbeeld, naakt loopen, on gepaste handelingen met dieren of onveilig maken der omgeving is geen enkel feit geconstateerd. Alles bijeengenomen is het geschrijf in de couran ten schromelijk overdreven en behoeven de handelin gen der zoogen. „cavalieren" niemand af te schrik- j ken zich te Beek te vestigen of aldaar een séjour te maken, wijl men van hun aanwezigheid in Duitsch- land geen spoor zal bemerken en er absoluut geen den minsten last van zal ondervinden. EEN LASTIGE KIEZER. Men meldt uit Goedereede aan de N. R. Ct.: Bij gelegenheid van de stemming voor den ge meenteraad alhier, beklaagde de kiezer D. L., na aan de stemming op de gewone wijze te hebben deelgenomen, zich bij het stembureau over zijn hoo- gen aanslag in den hoofdelijken omslag Zonder eenige aanleiding riep hij -eensklaps het stembureau toe: Jullie zijn allemaal 'plgreep den voor het stembureau dienenden, gevulden inktkoker en smet dien met kracht langs de hoofden der zit tende leden, gelukkig zonder iemand te raken, waarbij de inhoud terecht kwam op papieren, tafel j en muren en ook op éen lid van het stembureau, J dat verplicht was zich te verwijderen om een reini- gingskuur te ondergaan. Naar wij vernemen, is door den burgemeester, voorzitter van het stembureau, een klacht ingediend bij de justitie. DAT VROEG ZE TOCH! De meeste mannen trouwen tegenwoordig om het geld. Jij zou me nooit trouwen op mijn geld, is 't niet, lieve Jan? Neen, lieveling, voor geen geld ter wereld zou ik je trouwen. Akelige vent! DIEFSTAL. Zekere M., die in perceel Bloemstraat 48 te Am sterdam een huis van koop met recht van wederin- koop houdt, heeft bij de politie aangifte gedaan dat bij hem een 130-tal ringen, waaronder van aanzien lijke waarde, waren ontvreemd Des Zaterdags is het kantoor den geheelen dag, behalve 's avonds, ge sloten, terwijl gedurende de namiddaguren niemand aanwezig was. Aan geen der deuren is eenige braak te beschouwen, terwijl ook de bewuste ringen op een plaats hingen, onbereikbaar van uit het loket waar de klanten worden te woord gestaan. Het bosje rin gen dat wordt vermist, hing te midden van horloges en andere gouden en zilveren voorwerpen aan een rekje, doch deze laatste voorwerpen zijn niet ont vreemd. GRUWELIJK. Te Helder is Zaterdag in hechtenis genomen een jonge vrouw, die eenige dagen geleden van een twee ling was bevallen en de beide kinderen, na ze vooraf verminkt te hebben, op een erf had begraven. WEER DIENST GEWEIGHRD. De milicien C. Kamper, die reeds voor dienstwei gering is gestraft, zal weder voor het weigeren om dienstbevelen op te volgen voor den krijgsraad te Haarlem moeten terechtstaan. St. Maarten. Door de Rederijkerskamer Onderlinge Oefening werd besloten met de a.s. kermis alhier op te voeren lkke" "De student thvis". blijspel in 3 bedrij ven door 1< van Eeden, en „Een repetitieavond van Eensgezindheid", kluchtspel In 2 bedrijven door L <J u 1KKGG. No. No. No. St. Maarten. De voordracht voor de te benoemen onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, luidt. No. I. Mej. G. Bronke te Westzaan. 2. Mej. D. Kuijk te Zaandam. 3 Mej C C G. v. d. Veen te Hoogwoud. 4. Mej. C. Bruin te Wijdenes. Een zuinige dom ine. „Van een erg zuinigen dominé" vertelt de „Prov. Gron. Ct.". Het was een dominé in het „land van hoi en struiken", hetgeen in Groningschen mond een „Kose- name" voor Drente is Voor ©enigen tyd gebeurde het in hot „land van hei on struiken", dat een dorpspredikant in een ver afge- i legen dorp moest preoken. Hy ging naar den kastelein rijtuigverhuurder, om diens rijtuig te huren. De kastelein is wei genegen, maar vraagt voor do lange reis 10 gul den. Dat is dominé te veel. Tien guldenI dat schreit ten hemel. Zooveel reisgeld is hij niet gewoon te ver teren. Als hij naar de naastbyzynde stad gaat, doet hij zulks te voet, met oen paar stevige boterhammen in den zak. Daar koopt hy onderweg in een klein kroegjo voor 5 cent koffie by. En als hy terugkomt, heeft hy een pakje onder den arm. Daar zitten een paar koepooten in, die hy in de stad voor weinige centen gekocht heeft. Thuis gekomen, begeeft hy zich naar den smid, die de koepooten voor dominé op het aambeeld verbrijzelt. En dan gaat het gezin van den predikant de volgende dagen te gast op soep, heerlijke soep. Zie, zoo leeft dominé. En nu zal hij f10 voor een rijtuig betalen. Neen hoornog in geen tien jaar. Dominé gaat nu naar een rijtuigverhuurder in een naburig dorp, die hem echter ook f 10 afvraagt, en even onverbiddelijk is als zijn confrater. Nu wendt dominé zich tot een der „hokkelingen", een eenvoudig boertje. Deze „broeder" is wel graag bereid, om dominé te ry'den maar hy heeft geen ander voertuig, dan den wagen, waarmee de mest naar het land gereden wordt. Enfin, dominé stapt over dat bezwaar heen, en zal daar wel een mouw aan passen. Zondagmorgen, by het eerste hanengekraai, staat de boerenwagen voor de pastorie en neemt dominé naast het boertje plaats op de plank, die voor zitbank dient. Even later loopt het paard al in een sukkeldrafje en hotst en ratelt het voertuig over de keien. Maar dominé is niet kieskeurig en schikt zich in zijn lot. Als zij echter een naburig dorp naderen, vindt dominé Winkel. De zich in deze gemeente bevindende milicien-verlof gangers Ph. Silver, G. Kamp, D. v. d. Oord en P. Kuipor zijn bostomd om met 1 Augustus naar de Landweer over te gaan. Winkel. Hot bedrag dat door het Rijk aan de gemoonte over 1909 zal worden uitgekeerd, ingevolge de wet tot rege ling der fitiancieele verhouding tusschen Ryk en Gemeente is door Ged. Staten bepaald op f 5338.99. Kolliorn. De heer M. van Zwieten de Blom alhier staat ^Lo. 1 op de voordracht voor onderwijzer aan school No. 7 voor gewoon lager onderwijs te Leiden. Jammer genoeg. Men schrijft van het eiland Texel aan het Hbl. Eerst thans, nu de broedtijd voor de Sterna's ten einde loopt, blijkt wat de gevolgen zijn dor vreese- lyke slachting welke sinds twee zomers onder deze j fraaie vogels werd aangericht. Waar men de Sterna's vroeger bij duizenden aan onze kusten zag rondvliegen worden nu niet eens tientallen waargenomen. Op de beschermde plaatsen, ook in pen polder Het Noorden, hebben enkele dezer vogels gebroed. 't Zal stellig jaren duren voor Texel weer op den i ouden vogelrijkdom zal kunnen bogen. Amsterdanisehe hengelaars te Aalsmeer. Zondagmorgen, ongeveer 6 of zeven uur, had op een der teelakkers aan den Westeinderdyk te Aalsmeer een formeel gevecht plaats tusschen den eigenaar van dien akker en drie Amsterdamsche hengelaars. Do oorzaak hiervan was, dat genoemde eigenaar zich er tegen ver zette, dat de hengelaars zyn aardbeien opaten en het gewas stuk trapten. Wel had hy een paar kinderen by zich, doch deze waren te jong om hun vader by te staan. Het gevolg daarvan was, dat de man een flink pak I slaag kreeg en eenige bloedwonden opliep. Toch wist j by de hengelaars, die met een roeibootje naar den akker waren gevaren, op sleeptouw te nemen enopdenüiter-1 weg te krijgen, welke weg leidt naar het dorp. De boot j werd in den steek gelaten en de hengelaars zetten het Alkmaar, 12 Juli 1909. 0 10 Koeien en ossen f200.-a 250,—. 1.8i vette kal ver0tl f 40 a 112.—, per Ned. P. f 0.80 a 0.J0, 38 au^ fora' idom f 8.— a 22.-, - magere schapen f 422 vette id. f 20.— a 26.50, 217 vette varken 0.48 a 0.55 per F., 8 magere idom f 1-.— a f20.^. JHedemblik, 10 Juli 1909. por 35 K.G. (V2 H.L.) f 1.65 a 1.95 f 1.45 f 2.- f 1.90 Aardappelen groote muizen kloine muizen groote ronde blauwe Aanvoer 2840 manden of zakken. Mede inblik, 12 Juli 1909. Aardappelen groote muizon kleine muizen groote ronde Blauwe Aanvoer 3420 mandon of zakken. Winkel, 12 Juli 1909. Aardappelen f 0.80 a f 1.25 per 35 K.G. Aardbeien 41/2 a 6 cent per mandje. Peulen 5 a 6 cent per pond. Broek op Langendyk, 12 Juli 1909, 1.6 2.70 2,_ f 1.50 f 1.35 f 1.70 f 1.75 f 1.65 f 1.45 f 2.10 f 1.85 Aardappelen gladbl. f 1.50 ronde f 1.25 muizen f 1-45 kleine f 0.85 Wortelen per 100 bos f 2. Bloemkool, le art., per 100 stuks f 9. 2e f6.- Roode kool per 100 stuks f 15. f 2.65 f 1.30 f 2.65 f 1.45 J f 3.öö f 12.75 a f 7.- a f 16.25 Gemeente ZIJI'E. Ingeschreven van 7—9 Juli 1909. Geboren: Gerrit, z. v. Pieter de Boer en Trijntje op een loopen naar het dorp, achtervolgd door den mis- Liefhebber. 1 i 1 1 Artl V\AV*1 AA/1 1 f n ci ci Y\ linf handelde, wiens gezicht geheel bebloed was. Aan het begin van den Uiterweg (by het dorp) had een menigte ingezetenen, wien het voorgevallene inmiddels door enkele fietsrijders was meegedeeld, post gevat. De Ryks- en het toch wel wat mal, om op een mestwagen uit pree- (j6meentepolitie verscheen weldra ter plaatse, en borg ken te gaan. Er wordt krygsraad gehouden en dominé - - --i verdwynt tydelyk van het tooneel. Hy ligt languit op den wagen en is geheel overdekt met het schootkleed. Zoodoende zullen nieuwsgierige oogen misschien gissen, dat er een dood kalf of iets dergelijks wordt vervoerd. Maar het fijne van de zaak zullen zy niet vernemen. Ook in de andere dorpen die men passeert, onttrekt de passagier zich op dezelfde snuggere wyze aan de Drentsche nieuwsgierigheid en komt zonder ongeval ter bestemder plaatse. Na de preek wordt weldra de terugreis aangenomen, die even voorspoedig is, en waarop dominé ook weer af en toe van het tooneel verdwijnt. Thuis aangeland, brengt dominé het boertje zynhart- grondigen dank en overlaadt hem met pastorale zegen- wenschen. „Jao doomie," zegt de voerman, „dat is nou hail best, maor doomie mus mie betaolen.-1 „En hoeveel is het wel, vriend „Tien gulden, doomie!" Het departement van Oorlog Naar men verneemt zal, ter vervanging van generaal Sabron, als minister van oorlog optreden de generaal- majoor W. Cool, inspecteur van het militair onderwijs. Zeenwsch Watersnood Comité. In Zeeland is definitief opgericht een Zeeuwsch wa tersnood-comité, dat hy rampen, zooals in 1906 in de die provincie voorkwamen, directe hulp zal kunnen ver- leenen. Verschillende bepalingen zyn gemaakt die aan geven op welke wyze dit comité zal optreden en naar wordt gezegd, hebben in het bestuur zitting verschillende heeren, die in 1906 optraden, o a. de heer Commissaris als eere-voorzitter, jhr. mr. De Casembroot, voorzitter, mr. Van Deijnse, secretaris-penningmeester. Brutale aanranding. Een al zeer brutale aanranding heeft Zaterdagnamid dag in het Haagsche Bosch plaats gehad. Een Fransche dame wandelde met een meisje op de laan langs de achteizyde van Malieveld nabij den de hengelaars achter slot, zoodat dit muisje nog een staartje kan hebben, wat dan ook te hopen is, daar de Aalsmeerder tuinders van de Amsterdamsche hengelaars vooral des Zondagsmorgens vreeselyk veel last en schade ondervinden. Wel bestaat tusschen politie en ingezetenen een goeden band, doch de eigenaardige ligging der vele akkers maakt het byna onmogelijk dat afdoende maat regelen dezerzijds genomen kunnen worden. BRAND. Cherbourg,, 10 Juli. Een hevige brand brak uit in het arsenaal waarin de torpedo's en de onderdeelen voor onderzeesche booten geborgen werden. De scha de beloopt eenige millioenen. DE SPANJAARDEN IN HET RIF-GEBIED VAN NOORD-AFRIKA. Zeer ernstige berichten komen uit het Spaansche Rifgebied. De reeds langen tijd dreigende botsing tusschen de Spaansche bezettingen der presidios en de Moorsche stammen is werkelijkheid geworden. Naar het heet in telegrammen aan de Heraldo, uit gelokt door de Mooren, die Spaansche arbeiders, wer kende aan een nieuwe brug over het riviertje Sidi- nuen, overvielen en de ongelukkigen met dolksteken afmaakten. Terwijl de fanatieke kabylen bezig waren de misvormde lijken op een houtstapel te verbranden rukten de Spaansche troepen in den looppas aan en wisten de reeds geschroeide lichamen uit de vlam men te redden. Maar blijkbaar staat deze bloedige episode niet op zichzelf: zij is het slot van een lange voorbereiding en het begin van een worsteling waarvan de gevolgen nog niet te overzien zijn. De beide partijen, die reeds eenige dagen in hun stellingen klaar stonden, met de hand aan den trek ker, hebben dadelijk deze aanleiding te baat genomen Leidschen Straatweg, toen plotseling van achter een boom °n elkaar te lijf te gaan en, volgens de tele- een manspersoon haar in den weg trad, die haar hare grammen niet met fluweelen handschoenen, parapluie ontnam en haar daarmede een slag in 'tEr is een geregelde slag geleverd, te Melilla kon gezicht gaf. men duidelijk het geknetter der geweren en het De dame, hoewel ontsteld, wist haar regenscherm godonder van het geschut hooren; zware rookzuilen uit de in brand gestoken douars rezen ten hemel, en weldra werden de dooden en gewonden de stad binnengedragen, officieren en soldaten. Spanje heeft langzaam maar zeker zijn voorberei dende maatregelen getroffen en batterij na batterij, bataljon na bataljon naar Ceuta en Melilla gezon- hoewel ontsteld, wist haar regenscherm weder te bemachtigen en sloeg toen daarmede naar ha ren aanrander. Deze ontrukte haar toen baar tascbje en zette het op een loopen, dwars door 't Malieveld. Een slagersjongen te fiets reed hem echter achterna, roepende houd den dief, hetgeen de aandacht trok van twee zich in het Malieveld, met het oog op een exerci Gemeente ANNA TAULOWNA. Overleden: Jacob Kuiken, oud 7 jaren, zoon van Cornelis Kuiken en van Ariaantje van Weelden. EEN PLUIMPJE VOOR ONZE SCHOOL. De leerling Jo de Veer van onze openbare lagere school is zonder mondeling examen toegelaten tot de Hoogere Burgerschool te Alkmaar voor welke toelating op deze wijze hij dus een zeer goed schrif telijk examen heeft afgelegd. ILLUMINATIE. De feestcommissie voor het Harmoniefeest op a.s. Zondag heeft voor het avondfeest als een der hoofd- punten op haar programma een schitterende illumi natie van Gedempte Gracht en Markt. Aan den heer Vlaming is de uitvoering hiervan op gedragen. De geheele Gedempte Gracht tot Broersma zal aan weerszijden door illumineerglazen verlicht worden, gehangen aan draden die van boom tot boom gespan nen worden. Bovendien worden honderden lampions gehangen in het bladerdak van de mooie dubbele boo- menrij langs de Gracht, en men kan zich voorstellen dat dit een fantastisch effect zal maken. Ook het Marktplein zal deelen in de illuminatie, van het HÓtel Broere tot den heer Purmer zal ver- lichting worden aangebracht. Wij wekken de ingezetenen gaarne op, om door het aanbrengen van versiering en verlichting aan hun perceelen, luister bij te zetten aan dit mooie deel van het Harmoniefeest. Het zal in niet geringe mate hij- dragen tot een opgewekt, gezellig avondfeest. BOEKHOUDER. De heer P. H. de Carpentier, werkzaam ten kan- I tore van den rijksontvanger alhier, is benoemd tot boekhouder aan de gasfabriek te Heemstede. CURSUS LAND- EN TUINBOUWKUNDE. De cursus voor onderwijzers ter verkrijging eener acte in Land- en Tuinbouwkunde is Zaterdag te Alk maar geopend met 38 leerlingen. Het onderwijs in Natuur- en Scheikunde wordt gegeven door den heer C. A. J. M. de Gier alhier en dat in plantkunde door den heer H. van Ree te Aartswoud. ARRONDISSEMENTSVERGADERING. Heden werd in het N.-H. Koffiehuis alhier de ar- I rondissementsvergadering gehouden van onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Helder, onder leiding van den arr.-schoolopziener, den heer II. W. Brugmans. Te half elf ongeveer werd de vergadering geopend j met een hartelijk welkom van den voorzitter. In zijn I tie der troepen, ophoudende agenten, die er in slaagden, 6en. Maar ook de kabylenstammen zaten niet stil; openingswoord herdacht spreker vooral de nagedacï- doch niet dan na een hevige worsteling, zich van den venboden en boodschappers ijlden van den eenen - - - aanrander meester te maken. Op het politie-bureau bleek de arrestant een ontsla gen matroos te zy'n, reeds vroeger te Willemsoord we gens diefstal veroordeeld. Treurige dood. In een onbewaakt oogenblik wist een jongetje van den landbouwer Brouwer te Odoornerveen in Drenthe, een trekpot, waarin zich heete thee bevond, te bemach tigen en daaruit te drinken. Hoewel direct geneeskun dige hulp werd ingeroepen, is de kleine onder vreeselyk lyden bezweken. Verzending en innrkinanvocr. De vorige week werden 49 wagons groenten van de laadplaats te Broek op Langendyk verzonden, terwyl in die week aan de afslagmarkt aldaar werd aangevoerd 12483 zak aardappelen, 422000 bos wortelen, 10375 bloemkoolen, 435 bos uien en 200 roode dooien. Uarcnkarspcl. Bedroeg het aantal sollicitanten naar de vacante be trekking van Hoofd der school na het sluiten der eerste oproeping slechts 4, dit aantal is na hernieuwde oproe ping gestegen tot 14. Dinsdag a.s. zal door een viertal hunner een proefles worden gegeven. Uarcnkarspcl, (Waarland). Staat der schoolspaarbank over hot 2e kwartaal 1909. Uitgezet in April f315.65, ingebracht f22.80, samen f338.45, terugbetaald f67.31, uitgezet in Juni f271.14. Uarcnkarspcl. Naar wy vernemen zal a.s. Vrydag de beëediging en installatie van den nieuwen burgemeestor, den heer J. Burher, plaats hebben. Hoogwoud. Op 1 Augustus a.s. zullen de verlofgangers behoorende tot de lichting 1901, overgaan naar de Landweer. De verlofgangers in deze gemeente zyn Klaas Conyn en P. Manshanden. Hoogwoud. Dinsdag den 20 Juli a.s. zullen de kinderen dor vier O. L. Scholen in deze gemeente beneden de 10 jaar een bezoek brengen aan den kersenboomgaard te Blokker. Hoogwoud. Mej, C. C. G, van der Veen, wonende alhier, staat op de voordracht voor onderwijzeres aan de O. L. School te Sint Maarten. Winkel. Woensdag 7 dezer hebben de kinderen der hoogste klassen hun reisje gemaakt naar Amsterdam. Zondag hebben de kleintjes feest gevierd in de kolfbaan van den heer A. Wit. Woensdag 14 dezer gaat er een klasse naar IJmuiden. De kinderen, die dien dag een ry'toer zouden maken naar Bergen en Schoorl, zooals eerst af gesproken was, moeten nog even geduld hebben. De boeren, die hunne medewerking hadden beloofd, maak ten bezwaar on met reden. Het heeft nog steeds gere- S ®r. 'tR "og geen hooi binnen. En het kon dien Dafo reu io weer zyn, geschikt om te hooien Deze reis is daarom uitgesteld tot Woensdag 18 Aug stam naar den andere, om de geloovigen op te roe per. tegen de Roemi's, die zich van hun grond en bezittingen wilden meester maken. Hier en daar uitte zich reeds de opgezweepte rassenhaat in daden; mij nen werden geplunderd en de arbeiders verjaagd, maar terstond waren de Spaansche troepen erbij, om onder generaal Del Real de overmoedigen te tuchti gen. En oogenschijnlijk was de rust weer hersteld en leek het of het slechts plaatselijke rooversbenden waren, die Spanje's macht getrotseerd hadden. Thans echter ontpoppen zich de rooverbenden tot geregelde troepen, die zich aaneensluiten tegen den vreemden indringer: de Marokkanen en de Spanjaar den staan met de wapens in de hand tegenover el kaar, juist op het oogenblik, dat Mouley Hafid's bij zonder gezantschap Kastilië's' bodem betreden heeft en te Madrid met groote statie is ontvangen, om te onderhandelen en een minlijke schikking te tref fen Maar het toeval (is het wel het toeval?) heeft anders beschikt; de donderende stem van het geschut heeft die des vredes overstemd, nog voor zij zich verstaanbaar kon maken. KNOEIERIJEN. De Japansche bladen puhliceeren thans geen sui ker-, maar een zoutschandaal, waarbij de regeering door knoeierij van beambten en kooplieden een scha de van eenige honderdduizenden yens (een yen is on geveer f 1.20) moet hebben geleden. Volgens het zoutmonopolie wordt door de regee ring voor zoutverbruik in chemische werken en in de visscherij-industrie 'n korting van éen yen per zak tenis van den helaas te vroeg ontslapen districts schoolopziener den heer F. van Rijsens, die het vorige jaar hier nog eene zoo boeiende rede heeft gehouden. De gewone mededeelingen stelde voor zitter uit tot na de pauze. De notulen werden gele zen door den secretaris, den heer Van der Bild te 1 Den Helder„ en onveranderd goedgekeurd. Daarna gaf de secretaris een kort verslag der arrondisse- ruents-bibliotheek over 1908, waarin hij o. a .meedeel de, dat de bibliotheek thans 447 nummers telt plus 1 globe in kist en dat er in 1908 212 werken waren uitgeleend aan 67 personen. Schoolopziener deelde mee, dat catalogussen beschikbaar waren en supple menten voor allen, die dit wenschteu. Na deze mededeelingen zong mevr. Van Tright Urlus een tweetal nummers, begeleid door den heer v. Tright, beiden alhier. Met stormachtig applaus werd de zangeres, die bijzonder gelukkig was met keuze en voordracht, door de vergadering gedankt en zeer ge waardeerd werd het, dat ze nog een extra nummertje ten beste gaf. Namens den schoolopziener werd der zangeres een zeer mooie bouquet aangeboden en zij bij haar ver trek weer hartelijk als dank voor het gegevene toege juicht. De nu volgende voordracht van den heer C. Stum phius van den Helder over Vondel en de 17de eeuw, werd met volle aandacht aangehoord om vorm en inhoud. Spreker begon met een kort, maar zeer juist geschiedkundig overzicht van Vondels tijd en van de maatschappij en het leven in die eeuw. Nagegaan wert de opbloei van handel, nijverheid en kunsten in de Nederlanden en de invloed van den godsdienst en dei' een schade van 200.000 yens per jaar heeft geleden. Verscheidene beambten en particu lieren, die in de zaak betrokken zijn, werden reeds gearresteerd. morgen van naar waarnemingen verricht in den 13 JULI, medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteo rologisch Instituut te De Bilt. OVERZICHT. Ih het gebied Van de waarneming Is de hoogste be kende stand van den barometer is 770.9 té Horta De laagste stand van den barometer is' 749 5 m M te Seijdisfjord. VERWACHTING. Zwakke tot matige meest Westelijke wind. Gedeel telijk bewolkt. Weinig of geen regen. Iets warmer. toegestaan. De handelaars zagen er niets in om een godsdienststrijd in de 16de en 17de eeuw. In he' aardig winstje op te strijken, door herhaaldelijk val- j breede zette spreker uiteen de wording van onze le'" I sche opgaven te doen van de bestemming van 't terkunde In de 3 tijdvakken, waarin de gouden eeu* zout, terwijl ook de zoutmonopolie- en de tolbeamb- j van Noord-Nederland in letterkundigen zin verdeeld ten hiervan hun deel ontvingen. De zaak kreeg zulk kan worden. Spreker eindigde deze beschouwing m®' een uitbreiding, dat de regeering in de laatste jaren hc-t volle licht te laten vallen op de groote verdienste gemiddeld een schade van 200.000 yens ner laar van Vondel als Nederlandsch dichter. Zijn krachtig vrijheidsgevoel deden hem het leven en streven va" I zijn tijd zonder achterhouding weergeven en geéSele" waar het noodig was. Niemand na hem, die het zo" durfde en kon doen als hij. Vondels overgang tot de Katholieke kerk werd aahgestlpt om den invloed van dien godsdienst op Vondels werken. Tijdens de rede van den heer Stumphius lcwa®en ter vergadering de heer S. Postmus, die na de P31lZ,e een voordracht hield, en de heer Van Buisen, scb°o1' opziener in het arrondissement Alkmaar. Ouder applaus der vergadering beëindigde debeeI Stumphius zijn rede en dankte schoolopziener in d8r' teluke bewoordingen spreker voor zijn rede. Een enkele vraag werd gedaan, eene enkele opmerj king, waarna mevr. Vau Tright voor de tweede o®®,, lan haar schoonen zang deed genieten. „Varia/ionen van den heer Van Tright dat ze zong viel zeer m den smaak. Weer vielen mevr. Vaü Tright on haat hegeleider een warm applaus ten deel. De woorden van dank gesproken door den heer schoolopziener on derstreepte de vergadering met zeer warm applnn®' Met een toegiftje dankte mevr. Van Tright voor d®

Schager Courant | 1909 | | pagina 2