Burgemeester Burger. Zaterdag 17 Juli 1909. 53ste Jaargang. No. 4540. Bureau SCH^OE^I, Laan D 4. Uitgevers s Co. EERSTE BLAD s zsr^sss ïi-ïïiï r Binnenlandse!) Nieuws. ilititii Nieuws- IMMMRftsc «saomxuOTt MHLMM Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond, By inzending tot 'a morgens 9 ure. worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. ip Alierttitit- LiiNniUii Ulü. WUrUÜJl IXXJ V Ui lu .L _Cj Ja 1 l-UiiN lil J.IUL ooi. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Interc. Telephoon No. 20. »rtW»Kun)h*8iM8*tbWiiccnt«* (■RHNQMMNMaMwa x ■MURSNmte Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen Vrijdag zou de heer J. Burger Jz. als burgemees ter de eerste maal zijn gemeente Harenkarspel bezoe ken. Dat deze gelegenheid te baat zou worden geno men om dien intocht te doen plaats hebben op een feestelijke wijze, dat spreekt vanzelf, waar de be noeming van den heer Burger tot burgemeester door het huis aan huis de driekleur in top, en een vrien delijke groet, een hartelijk hoerah! het werd gul en vriendelijk geschonken. Op Kalverdijk voor de woning van den heer Burger was eveneens een eerepoort met een welkom aan iEME ENTERAAD OUDKARSPEL. Vergadering van den Raad der gemeente Oudkarspel, op vrijdag 16 Juli 1909, des voormiddags tien uur. Afwezig de Burgemeester. De voorzitter, de heer A. Kroon Pz., wethouder. den Burgemeester, welke attenties ook te Tuitjehorn opent de vergadering, waarna de notulen der vorige en Kerkebuurt geboden werden, ook daar een paar samenkomst worden voorgelezen en onveranderd goed- mooie eerepoorten. gekeurd. Dus vanaf Dirkshorn langs Kalverdijk en Kerke- Aan de orde» is aanbieding Gcmccnterekenmg over buurt arriveerde de stoet te ongeveer balf drie 1908, bedragende in ontvangst de somma van f20689.775, te Dirkshorn waar dadelijk het raadhuis werd opge- in uitgaaf f 19998.49, voordeelig saldo f 691.285. !!0cht tot commissieleden voor het nazien der rekening De' raadzaal was spoedig geheel gevuld met tal worden benoemd de hoeren C. Over en M. Rootjes, van dames en heeren, die allen tegenwoordig wenscli- Bij gehouden kasvcrificatie zijn lcas en boeken in ten te zijn bij de installatie van den nieuwen burge- orde bevonden. De onivangsten bedroegen f 28709.27s, een groot deel van Harenkarspel's ingezetenen zoo meester. f 27922.-26> sa,do '37-015. van harte was gewenscht I De muziek speelde buiten een fanfare en toen nam Ingekomen stukken: Toen we dan ook Vrijdagmorgen bij het station de heer C. Bijpost het woord, om de vergadering te Van den burgemeester is een schrijven ontvangen, Noordscliarwoude aankwamen, was het daar een be- j openen. Spr. heette allen hartelijk welkom, hij las ver 0 ^h. o 1 wa?£Jn Secretans en Arnb- weging van kolossaal. Alles was in de w eer, alle j volgens een Ingekomen stuk van zijne excellentie 11 1 handen repten zich om den nieuwen burgervader een den Commissaris der Koningin voor, waaruit bleek, waardige ontvangst te bereiden. dat de heer J. Burger tot burgemeester van Haren- Doodjammer was het dat regen en wind, wind en karspel was benoemd, en in handen van den heer Van regen zoo ruimschoots aller deel werd. Veel van Tienhoven de vereischte eeden had afgelegd. wat anders kleurig en fleurig was geweest, was nu j De heer Bijpost zeide verder: Burgemeester! als T, droevig en nat. Veel versiering werd er door bedor- eerste wethouder rust op mij de taak u te installee- is de heer A. C. Kroon, die nu de vereischte eeden af- ven, veel opgeruimde gezichten er door betrokken. ren en ik doe dat met u te overhandigen het teelten legt. Vier maar eens opgeruimd feest, als de mouwen van j uwer waardigheid en ik spreek daarbij den wensch Van ued. hiaten is goedkeuring ingekomen op de je jas doorsieperen, als je knieën zoo klam aanvoe-1 uit, dat u als Burgemeester op een onpartijdige wijze geldleenmg en aanbesteding der gasfabriek en de suppl. leu. De aardigheid 'is er dan spoedig af. Daarom was de belangen van Harenkarspel zult voorstaan en be- Begrooting. het zoo jammer voor alle voorbereiding, dat er zoo- vorderen. Als gij in uw nieuwe functie, die ge nu j Door den Commissaris der Koningin is toegestaan veel moest verregenen. {bekleedt, zult doen, wat uw hand vindt te doen, het door den burgemeester aangevraagde verlof tot L Maar ter zake, het zou anders geheel een treurzang zal men met u tevreden zijn. j °cJPPer f909. over wind en regen worden. I Ik wil u, nu ik u feliciteer met uw benoeming, op Bij de NederlandscBe Bank ligt voor de gasfabriek liet hart drukken, dat ge als burgemeester hebt een j beschikbaar' een bedrag van f 1500. Met den trein van ongeveer kwart voor twaalven goeden secretaris, een goed en eenvoudig man, die j Aan het gesticht Meerenberg is voor verpleging van - behoeftige krankzinnigen over het 2e kwartaal verschul- tenaar van. den Burgerlijken Stahd verlof aanvraagt tot 1 Octoher a.s. tot herstel zijner gezondheid. Wordt toegestaan. Hierna gaat de vergadering ©enige minuten in co mité tot benoeming van een waarnemend Secretaris. Na heropening deelt de voorzitter mede, dat benoemd arriveerde de heer Burger aan het station Noordschar bet woordje plichtsbetrachting nog in zijn woorden- woude, daar ontvangen door de beide wethouders, boek heeft. Houd dien man in eere. En hiermede de heeren Bijpost en Zutt, de leden van den raad, burgemeester, is mijn taak in deze vergadering afgc- de heeren Bakker, Weel en Slot, en den gemeente- loopen en geef ik het presidium in uwe handen over secretaris, den heer Jb. Dam. De eerste hartelijke om deze vergadering te sluiten. felicitatie was daar aan de orde. De landouwers be- i De heer Burger nam nu bet woord en zeide: lk spannen met twee paarden, werden bestegen en voort breng hartelijk dank voor de gevoelvolle woorden die ging het, naar de Nieuwebrug, bij den Nieuwen weg, de eerste wethouder zooeven heeft gesproken. aan de grens der gemeente. Daar was alles opgesteld, voor de ontvangst en het was déar, nadat de heer Burger zijn rijtuig had verlaten, dat de voorzitter der feestcommissie, de heer Dr. de Boer, den nieuwen burgemeester toesprak. De heer De Boer sprak daarbij ongeveer het vol gende: Edelachtbare Heer Burgemeester! Nu dan de Burgerij zich aan het begin uwer gemeente heeft op gesteld om u welkom te heeten, en uiting te geven aan haar gevoelens met uwe benoeming tot haar hoofd, is het mij een zeer aangename opdracht een enkel woord tot u te mogen spreken. Wij beseffen, dat er op een dag als heden, veel in uw gemoed omgaat, nu gij hebt aanvaard de hooge betrekking, die u een groote verantwoordelijkheid op legt, maar waardoor u ook een hooge plaats inneemt op de maatschappelijke ladder. Aan u is als uw eerste plicht opgedragen de belan gen der gemeente Harenkarspel naar uw beste ver mogen te behartigen. Vervuld met gevoelens van hoop en vertrouwen be groeten wij u. Wij hopen dat uw gemoed dezelfde kenmerken van eenvoud moge blijven dragen als toen gij eenvou dig inwoner dezer gemeente, lid van den Raad hier waart. Want eenvoud is het kenmerk van het ware. Gij zult met moed en zelfvertrouwen uw taak aan vaarden, ook in oogenblikken van gevaar en span ning zult gij pal blijven staan en zult gij uw begin selen naar uw beste weten voorstaan. Wij vertrouwen, kennende uw verleden, dat gij uw taak zult waarnemen, met beste willen en beste kun nen en dan zult gij er later met veel genoegen op kunnen terugzien. Wij vertrouwen dit alles, omdat wij u kennen als een man, die gerechtigheid en rechtvaardigheid hoog houdt bij de opvatting van uw levensplicht. Uit naam van de burgerij der gemeente Harenkarspel heb ik de eer u als Burgemeester van Harenkarspel te be groeten. (Daverend hoera! luide fanfares.) De hr. Burger, blijkbaar geroerd door dezen eersten welkomstgroet in zijn nieuwe standplaats, bracht har telijk dank voor de woorden, die zooeven tot hem waren gericht. Hij bracht dank, hartelijk dank voor de vele eerbewijzen, die hem hier bij het begin der gemeente door de burgerij ten deel vielen. Hij had niet kunnen en niet mogen denken, dat deze bewij zen zoo veelvuldig zouden zijn. Dankbaar voel ik mij, zoo zeide de heer Burger, daarvoor tot in den grond van mijn hart. Vanaf mijn jeugd leefde ik in Harenkarspel, en werd er reeds door mijn benoeming tot lid van den raad in deze gemeente een band gelegd, deze band is thans door mijn optreden als burgemeester nog ver sterkt, Altijd heb ik Harenkarspel lief gehad, en ik zal het blijven liefhebben. De band die nu bestaat is voor mij onverbreekbaar tot aan mijn dood! Als burgemeester van Harenkarspel zal ik, dat beloof ik u allen, de belangen van burgerij en ge meente op de meest onpartijdige wijze voorstaan en naar mijn beste weten, met al mijn krachten bevorde ren! Na deze woorden klonk een krachtige fanfare van het fanfarecorps van Dirkshorn, een daverend hoera! van de omstanders, en hiermede was de eerste begroe ting van den nieuwen burgemeester geschied. Toen werd de stoet opgesteld. Voorop de politie, volgden weldra de rijtuigen van de feestcommissie, den burgemeester, de leden van den raad. Dan het fanfarecorps, onder leiding van den heer Jb. Kos, van Noordscharwoude, een eerewacht van wel 30 ruiters, wit. gedekt, met rozen en linten versierd. Tallooze rij tuigen voegden zich hier tusschen en achter. Het was ?nge reeks van voertuigen die zich voortbewoog, oten door een optocht van tientallen rijk ver sierde fietsen. w begon de tocht, die een zegetocht had kunnen m f ware god Pluvius wat minder rijkelijk geweest besch n gaven en bad een helder zonnetje dat alles W?0) gebeele gemeente kreeg een bezoek. Door Wa a gIng over Zfidewind, om door de Schager- I-itr 'a dirkshorn te arriveeren. Ook daar was een olijk welkom aan den nieuwen titularis bereid. 11 eerepoort, het raadhuis versierd, het café van en heer Brommer eveneens, alles sprak van een 'endelijke gezindheid. Langs den geheelen weg was Ik breng hem dank voor hetgeen hij als zoodanig heeft verricht na het heengaan van den heer Swan. Thans geachte raad, Is aan mij door Hare Majesteit de Koningin het ambt van Burgemeester van Haren karspel toevertrouwd. Voor dat hooge blijk van ver trouwen van Hare Majesteit zeg ik Haar dank. Deze dag is voor mij een zeer gewichtige dag. Door de benoeming die mij is geworden, is mij een zeer zware taak op de schouders gelegd, een zware taak, een groote verantwoordelijkheid. digd f 58.76. Volgens art. 1 der wet van 24 Mei 1897 is voor deze gemeente een vergoeding over 1909 vastgesteld van f 3208.44. Door den betaalmeester is aan den gemeerde-ont vanger afgedragen f 377. Over- de maand Juni zijn 23 telegrammen ingekomen. De rondvraag niets opleverende, sluit de Voorzit ter de vergadering. IN DE BOUWPOLDERS. In, de houwpolders van Hollands Noorden laat het ongure weer reeds zijn nadeeligen invloed zien. De harde winden, uit bijna alle windstreken, hebben op de zware tarweakkers raar huis gehouden. Niet alleen, dat vele stukken tegen den grond liggen, maar enkele liggen door de sterke tegenwinden geheel door eikaar- Dat ik deze dagen wel eens heb opgezien tegen d®. jfi8 droge, Per|°d? aan" die taak, dat is te begrijpen. Maar als ik dan terug- nif kwaliteit ook met te best dacht aan den tijd dat de heer Swan burgemeester ordt J^^^jp. wanten koste van Erwten en bootten hebben ook al van den wind dit oo<*enblik Scl(xle.n- Pe koude heeft hier evenwel bewerkt, dat ook mij met de 'uis zich niet te sterk heeft voortgeplant. Zon en ons dat dan ook eendrachtig doen. i HET KONINKLIJK ECHTPAAR. Ook van u geachte raadsleden, de vertegenwoord:- i Naar het N. v. d. D. verneemt, zal het Konin- gers van Harenkarspels burgerij, vraag ik uw voortich klijk bezoek aan Amsterdam niet vóór de maand No ting en steun. Met u moet ik alles overleggen en be- vember a.s. plaats hebben. was en aan de medewerking die hij mocht ondervin den, dan werd het mij weer licht om het hart. Ik oordeel liet nu mijn plicht, op u. geachte secretaris, te vragen, of gij slissen, met u moet ik alle zaken behandelen, die ge acht kunnen worden te zijn in het belang der ge meente. Verleent mij daartoe uw aller medewerking. Dan wil ik van mijn kant beloven om alles in het werk te stellen, al mijn krachten in te spannen om den bloei van Harenkarspel te bevorderen. Onpar tijdig zal ik alle zaken behandelen en daarom laat ons allen eendrachtig samenwerken tot bloei der ge meente. Dan zal de weg, dien wij gaan, onder Gods zegen, tot het doel leiden! Het pad door mijn voorganger afgelegd, wil ook ik, het als het rechte pad beschouwend, na hem gaan. En hiermede sluit ik deze vergadering. Een hartelijk applaus onderstreepte deze woorden KAMERVERKIEZING SCHOTERLAND. De Centrale Anti-Revolutionnaire Kiesvereeniging in Schoterland, besloot tot onthouding bij de a.s. Ka merverkiezing en haren kiezers te raden niet ter stem bus te gaan. EEN HALSSNOER GESTOLEN. In de laatste weken, de juiste tijd is onbekend, wordt door een ingezetene van Apeldoorn vermist een halssnoer van witte parels, ter waarde van twee duizend gulden, vier rijen boogsgewijze onder elkan der geregen, iedere parel ter grootte van een kleine erwt. Het halssnoer is van achteren voorzien van een diamanten slot en geborgen in een antiek rood Russisch lederen étui, gevoerd met crème satijn op De heer Nix, pastoor te TuitJehVrh;deksel, een effen en een bewerkte vergulde rand r xJP.t snnpr is vormoptlplnlr mitirroomd C\r\ r1«-\ na nog eenige woorden van gelukwensch, de heer J l evendig gaf den nieuwen titularis den heer Swan als voorbeeld, dan er zeker van zijnde dat de heer Burger zou zijn een goed burgemeester. Nu volgde er een algemeene felicitatie en daar mede was het officieele gedeelte van dezen dag afge- loopen. Toen volgde er feest, feest voor allen, dat zooals men veronderstellen kan, opgeruimd en vroolijk is gevierd. Wicringerwaard. Op de voordracht voor onderwijzer alhier (vacature F. Smeding) zijn geplaatst de heeren: 1. J. E. Schwan- tje te Helder; 2. J. Kerboom te Schiedam; en 3. A. J. II. Heuchemer le Zaandam. Wicringerwaard. De heer J. Kooij. onderwijzer alhier, is als no. 1 geplaatst op de voordracht voor dergelijke betrekking te Buiksloot. Wieriiigerivaard. Aan den heer P. Peereboom, die met 1 Juli eer vol als brievengaarder ontslagen is, is een pensioen verleend van f 403. Wicringerwaard. Wegens de mazelen verzuimt meer dan de helft der leerlingen thans do school. Hoogwoud. Do jongeheeren C. J. W. van Ree en K. Hoog- vorst beiden alhier wonende, leerlingen der Hoogero Burgerschool te Hoorn, zijn bevorderd tot de 2e klasse. Aan het gymnasium te Alkmaar is bevorderd tot de 2o klasse 'do jongeheer II. de Boer IIz. alhier. Hoogwoud. De hoer G. Portegeis, in de Weere alhier, is tot brandmeester benoemd bij de brandspuit in de afd. Weere, in plaats van den heer S. Langedi.'k. Winkel. Tot controleur van de fok vereen'ging au rd benoem'1 A Het snoer is vermoedelijk ontvreemd. Op de terugbe zorging Is een belooning van honderd gulden gesteld. ONGELUK. Een landbouwersknecht onder Hoofdplaat trof gis teren bij het laden van hooi een kameraad met de vork boven het oog. De scherpe tand drong tot in de hersens, zoodat de getroffene binnen weinige mi nuten overleed. OVERAL HETZELFDE. Uit Raamsdonk schrijft men: Uit verschillende streken van ons vaderland komen treurige berichten over den hooioogst van dit jaar. Ook uit de Langstraat en het westelijk deel van N.-Brabant valt niet veel beters te melden. Het kou de, gure voorjaar en de daarop volgende langdurige droogte veroorzaakten, dat het gras zich slecht ont wikkelde, ten gevolge waarvan de quantiteit zeer zeker beneden het middelmatige is. En nu de tijd van den oogst is gekomen, valt de regen zoo over vloedig, dat er van hooien bijna geen sprake is en het gemaaide hier en daar op het land ligt te rotten. Bovendien werd door den hoogen vloed voor enkele dagen een hoeveelheid door den stroom meegevoerd. Waar nu èn de quantiteit, alsook de qualiteit van den oogst zoo zeer te wenschen laten en de prijzen hij de grasverkoopingen enorm hoog zijn geweest, ziet menigeen met zorg de toekomst tegen. Over de prijzen van het hooi voor export valt voorloopig nog niets te zeggen. DOODGETRAPT. Te Mierlo (N.-B.) sloeg een paard van den land bouwer H. van Esch op hol. De landbouwer J. Raij- makers, aldaar, kwam onder het hollende dier te recht, en werd doodgetrapt. OOK EEN VERKIEZING. Te Linne bij Roermond is het bij de verkiezing van drie leden van den gemeenteraad zeer eigenaar dig toegegaan. Dagen te voren werd de gemeenteraadsverkiezing In de café's druk besproken. Op zekeren avond, er was flink gedronken, zat in een herberg bij een de gemeentepolitiek en de op handen zijnde verkiezing besprekend publiek ook zekere v. d. L., landbouwer en tevens courantenbesteller. Deze was van meening ook wel geschikt te zijn, om een zetel aan de groene tafel naar behooren te kunnen innemen. Onder groote hilariteit werd de weddenschap aangegaan, dat een groot landbouwer uit de buurt een vet varken van honderd kilo's en een andere dito twee tonnen bier zouden geven, indien v. d. L. een hem aan te bieden candidatuur zou blijven handhaven. Voor 't geval, dat deze na de candidaatstelling toch zijne candidatuur zou prijs geven, verbeurde hij drie ton nen bier. Nog werd de bepaling gemaakt, dat het event. te verliezen vet varken op een daartoe te organiseeren feestavond zou worden gebraden en opgegeten. De weddenschap werd druk besproken, en niette genstaande de geproclameerde candidaat v. d. L. door de meer ernstige kiezers herhaaldelijk werd aange zocht, zich toch terug te trekken, niets mocht baten. De candidatuur bleef gehandhaafd, er waren immers drie tonnen bier mede gemoeid. De dag der stemming brak aan. Er werd druk gestemd en... gedronken. Met de grootste spanning werd de uitslag afge wacht. Nog grooter was de hilariteit, toen bekend werd, dat de wedder-candidaat met twee stemmen meerder heid tot lid van den Linner gemeenteraad gekozen was Door z ij n kiezers werd het nieuwe raadslid een hartelijke ovatie gebracht; zelfs zijn woning werd met groen en bloemen versierd. Een der aftredende leden, die drie jaren met veel ijver en toewijding de belangen der gemeente had voorgestaan, was ter wille van een vet varken en eenige tonnen bier van zijn zetel gedrongen. Kolborn. De heer M .van Zwieten de Blom alhier is be noemd tot onderwijzer aan school No. 7 te Leiden. PUOV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Verschenen zijn de rapporten van de commissies van onderzoek. Voor 't verleenen van f 47 subsidie aan den cursus in handelsonderwijs van de Langedijker winkeliers-, nering- en vakvereeniging te Zuidscharwoude, zijn eenige bedenkingen tegen de samenstelling der be grooting gerezen. Wanneer deze opgeheven worden, stelt de commissie voor de subsidie te verleenen. Tegen 't verleenen der subsidie aan 't kaascontröie- station te Hoorn zijn geen ernstige bedenkingen gere zen. Evenzoo wat betreft 't voorstel tot bijdrage in de kosten voor buitengewone onderhoudswerken aan de haven nabij het Oude Schild, te Texel, idem be treffende de bijdrage aan de proefzuivel-boerderij te Hoorn, idem voor de ambachtschool te Alkmaar. RIJKSTOEZICHT OP DE MELK. Wanneer mannen, die van nabij in de practijk be kend zijn met den toestand waarin en de omstandig heden waaronder de handelsmelk verkeert en verkre gen wordt, gaan aandringen op meer afdoende maat regelen, dan wordt het tijd, dat er doortastend op getreden wordt. Meer nog dan met de boter is ge schied, mag de melk in aanmerking komen voor een wettelijke regeling. Voor de eerste toch golden het hoofdzakelijk ecenomische belangen, voor de twee de treden de hygiënische op den voorgrond. Melk toch is een voedingsmiddel, dat zóo algemeen wordt gebruikt en waarvoor geen surrogaat als voor boter, dienst kan doen, dat toezicht op de melk een werke lijk volksbelang genoemd kan worden. Wanneer we de motieven lezen, die door deskundi gen worden aangegeven, om de noodzakelijkheid van een rijkswet, regelende den handel in en het toezicht op consumptie-melk te doen zien, dan kunnen we niet anders, dan geheel met dien eisch instemmen. Terecht wordt door den heer H. M. K. (roon) in het „Zuivelblad" het volgende gereleveerd: „Veel wordt er op het gebied der consumptie-melk reeds gedaan: voorlichting, in allerlei vorm, van melkproducenten en melkbandelaren door zuivelcon- sulenten en veeartsen; pogingen, om te geraken tot betere inrichting van den stal; betere verpleging van bet vee; betere behandeling der melk, werken uiterst gunstig. Vakbladen, voordrachten, cursussen, adviezen wedstrijden, demonstraties, tentoonstellingen werken mede tot verbreiding van de noodige kennis." Toch komen we daardoor alleen niet tot 't gewensch- te doel. Al die maatregelen worden door veehouders en melkhandelaren heel mooi gevonden, maar de er varing leert, dat er in de practijk nog zoo weinig gedaan wordt, om dat alles toe te passen. De rap porten, uitgebracht over den toestand van het zuivel bedrijf in de verschillende provinciën, geven geen rooskleurig beeld van de melkproductie en melkbe- handeling. Alleen dwang kan leiden tot gezonderen toestand. Op het gebied van het veehoudersbedrijf bestaat een vrijheid, die niet ten voordeete is van het melk gebruikend publiek. Het laten vallen van een veertje van dat „genoeglijke leven des gerusten landmans" rnag zeker geen te hooge prijs genoemd worden, ter wille van de volksgezondheid. Niet ieder veehouder moest, zooals tot nu toe, zonder eenige waarborgen, melk in den handel mogen brengen. Er zijn zoovele bedrijven die onder controle moeten worden uitge- oelend, waarom dan ook niet de melkproductie en melkhandel? Als we toch in bovenaangehaalde mede- deelingen lezen, dat er bij de leveranciers van een melkinrichting, die steeds adverteerde, dat het vee onder controle van een veearts stond, verschillende dieren te vinden waren met een gat in het oor, wat teteekent, dat zij wegens tuberculose uit België naar Nederland zijn teruggezonden, dan geeft zooiets wel stof tot nadenken. Of van een melkinrichting, die an nonceerde, dat zij op een boerderij alle voorzorgen had genomen, en nu rauwe melk voor kinderen ver krijgbaar stelde, terwijl het de gezondheidscommissie bij haar bezoek aan die boerderij bleek, dat men juist bezig was den potstal in een grupstal te veran deren, dan kan men nagaan, wat die hooggeroemde kindermelk te beduiden had Dit zijn slechts een paar staaltjes, maar men moet het zien, hoe nog in zeer vele veestallen de melk gewonnen wordt. En als daar nog bijkomt, dat men in het verdunnen der melk, althans in sommige plaat sen, geen bezwaar ziet en zelfs in verordeningen toe laat, zulke melk te verkoopen, dan vragen we, hoe het mogelijk is, dat zulke abnormaliteiten kunnen plaats vinden. Niet alleen, dat dit „melkvervalsching" genoemd moest worden, maar wat nog erger is, wie waarborgt de zuiverheid van het toegevoegde water? Met genoegen lazen we het artikel in „Het weekblad voor Melk-hygiènne", van den heer Th. J. A. Dlep- huis te Amsterdam, hoe hij daarin wees op de wei- Eb

Schager Courant | 1909 | | pagina 1