INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Plaatselijk I Gemengd Nieuws. nig oordeelkundige en nog minder praktische bepalin gen aangaande de vaststelling van 't minimum vetge halte, alsof dit de zuiverheid van de melk moet waar borgen; alsook op d% toelating van den verkoop van „verdunde melk". Wie deze wil hebben, koope, in plaats van een heelen liter onvervalschte melk, een halven en doet er dan zelf voor de andere helft zui ver leidingwater bij, dan is hij nog goedkooper, en voor zijn gezondheid beter uit, dan met een liter zoo genaamde „verdunde melk", die niet zooveel in prijs met volle melk verschilt. De groote willekeur, die er bestaat in de verschil lende verordeningen op den melkhandel en meer nog het in het geheel niet bestaan er van, in vele ge meenten dringen er toe, dat van rijkswege die zaak ter hand genomen wordt. Wat we reeds vroeger op merkten, doen wij nog, dat er naast den rijksbotei- inspecteur, ook een rijksmelkinspecteur zou moeten zijn, om ook de melk een gewaarborgd zuiver voe dingsmiddel te doen worden. We gelooven niet, dat die zaak, als ze goed aangepakt wordt, tot de onmo gelijkheden behoort, Kan de melk zelf niet gestem peld worden, zooals de boter, zoo kan toch ieder pio- dueent verplicht worden, om de melk alleen te mogen verzenden in vaatwerk van een rijksmerk voorzien, terwijl dan te allen tijde de kwaliteit en de herkomst kan gecontroleerd worden. Er zijn ambtenaren in rijksdienst genoeg, die ook op het platteland die con trole mede kunnen helpen uitoefenen. Verder zullen we op het „hoe die moet geschieden" niet ingaan, maar blijven het een gebiedenden eisch noemen, aat het rijk zich d ie zaak aantrekt. Landloopers. TeUHoenderloo (gem. Apeldoorn) werden den laatsten tjjd herhaaldelijk kleinere diefstallen gepleegd, zonder dat men kon vermoeden, wie de daders waren. De laatste dagen sloegen de dieven eiken nacht hun slag en ontzagen zich daarbij niet de huizen der dorpsbe woners binnen te dringen, zoodat deze in gestadige vrees verkeerden. Nu waren er enkelen, die wisten, dat sedert een paar weken in de bosschen langs den Apeldoornschen weg zich landloopers ophielden, die in door henzelven van takkebossen en heide gebouwde hutten bivakkeerden. Bedelen deden ze niet en ze lieten zich weinig zien. Men bracht dit een en ander met elkaar in verband en ging wat meer op deze vagebonden letten. Toen gistermorgen dan ook de vier gebroeders van A. twee dier landloopers het bosch zagen uitkomen en hard wegloopen, werd de politie gewaarschuwd en na een wilde jacht gelukte het de beide luidjes in Ugchelen te grjjpen. In hun bezit werd nog een eend gevonden, dien mor gen bjj den heer S. vermist. Volgens hun zeggen „gap ten" ze wat ze konden, om het later te verkoopen. Het bosch is nog niet gezuiverd, althans gisteravond zijn er weer nieuwe exemplaren van heizelfde ras ge signaleerd. Ook daar geen rozengeur. Men meldt uit Zeeland: Eindelijk verbeterde barometerstand en daarmede verbeterd weer! In de laatste weken was het treurig gesteld met de verdiensten van den arbeidersstand: tusschen de buien door werd wat karwij en koolzaad gesneden, maar de overige veldwerkzaamheden lagen stil en dat zegt veel in verband met wat gedurende de zomermaanden moet opgehaald worden door wat gedu rende de wintermaanden bjj bakkor en kruidenier is achterstallig geraakt. Voor vele landbouwers is de kans op een goeden oogst ook sterk verminderd, daar veel van het koren, dat toch reeds zoo zwak stond, tegen den grond is ge slagen, wat vooral van nadeeligon invloed zal zijn op de rijpheid. In de lager gelegen gedeelten, zoogenaamd zoeihoeken, is veel water, zoodat het gemaaide gras be dorven is. Er wordt ook zeer geklaagd over sehaarsch- te van veevoer, waardoor het vee sterk in prijs is verminderd; aan het melkvee moetbjjgevoederd worden. Broedertwist. De gebroeders A. en M. S., de een varensgezel, wonende aan de Frankenstraat, de andere schoenmaker aan de Heerheijmansuisstraat te Dordrecht, kregen Woensdag avond tegen middernacht twist in de woning hunner zuster, die zoo hoog liep, dat zij handgemeen werden en besloten het op straat met elkaar uit te vechten. M. nam daartoe een schoenmakersmes mede en bracht daartoe zijn broeder een geduchte snede in de rechter borst toe, zoodat hij hevig bloedend neeiviel. Terstond werd de hulp der politie ingeroepen, die, door eenige burgers bijgestaan, den gewonde naar het hoofdbureau droegen, waar de geneesheer der politie de wond, die een lengte van 4V2 cM. by een breedte van 2 en een diepte van 3V2 cM- had, verbond. Na gehoord te zyn, werd de verwonde des nachts te half 2 door de politie per raderbrancard naar zijne woning gebracht. Als be wijs voor zyn groot weerstandsvermogen mag zeker j gelden, dat hy, ondanks het hevig bloedverlies, reeds Donderdagvoormiddag weer met zyn broeder op straat j wandelde De vermoedelijke 'lader werd nog des avonds door de politie in zijne woning gearresteerd en naar het hoofd bureau gebracht, waar hy bekende m9t zyn broeder te hebben gevochten, maar beweerde, dat deze in zyn mes was geloopen Het in de woning zijner zuster in beslag genomen bebloede scgoenmakersmes herkende hy als zyn eigendom, en als hot wapen waarmee de verwon ding werd toegebracht. De bebloede kleeren van den gewonde zyn in de woning van diens moeder in beslag genomen. De verdachte werd na verhoor heengezonden en hield Donderdag, toen hy opnieuw gehoord werd, zyne bewering staande. De twist was ontstaan doordien de vrouw van M. 's avodds nog een straatje was om- geloopen met haar zwager, waarover haar man jaloersch was geworden. Beiden schijnen ook eenigszins onder den invloed van storken drank te hebben vsrkeerd. („D. Crf) ONDER EEN TREIN. Nabij den spoorwegoverweg te Roosendaal is Vrij dagmorgen de remmer P. Maas oncler een goederen trein geraakt. Hem werden zijn beide beenen afgere den. In deerniswaardigen toestand is de man per bran card naar het gasthuis overgebracht. I)e man is spoe dig daarop overleden. DE DUITSCHE KEIZER. De korte tijd, gedurende welken de Duitschc Keizer op zijn terugreis van Kleef bij De Steeg zal vertoeven, is bestemd voor een bezoek aan graaf Bentinck en Van Waldeck Limburg op zijn kasteel tc Middachten. Z. M. zal tijdens zijne aanwezigheid op Nederlandsch grondgebied hel meest strikte incognito in acht ne men, zoodat alle officieel betoon zal achterwege blij ven. De Keizerlijke salontrein zal Z. M. heen- en te rugbrengen. BOND VAN NEDERLANDSCHE ONDERWIJZERS. Afd. HEER-HUGOWAARD. In de Vrijdagavond gehouden vergadering gaf het antwoord van den Gemeenteraad te Zuidscharwoude op het ingediende adres omtrent een betere regeling der vacanties in het belang der kinderen, aanleiding tot de opmerking, dat de Gemeentebesturen van Nd.- scharwoude en Oudkarspel het blijkbaar niet noodig hebben geacht tegenover de adressante de gewone be leefdheidsvormen in acht te nemen; immers de afd. ontving op haar adres in het geheel geen antwoord. Voorts werd besloten een schrijven te richten aan de vereenigingen van tuinbouwers en arbeiders, waar in zal worden gevraagd, of de bewering, dat de kinder hulp in den koolplanttijd beslist noodig is op waar heid berust. Een commissie werd benoemd, om de door het hoofdbestuur voorgestelde wijzigingen in de onderwijs wet te onderzoeken en daarvan in de volgende verga dering rapport uit te brengen. Besloten werd het initiatief te nemen om aan den Eangedijk zoo mogelijk in vereeniging met de afd. van Volksonderwijs en die van het Nederl. Onderw.- Geuootschap een beweging gaande te maken voor het voorbereidend onderwijs. Mede zullen genoemde afd. worden uitgenoodigd ieder een lid aan te wijden eener permanente commissie; wiet* tot het vormen taak het zal zijn bij de ouders van kinderen te propageeren voor de openbare school. -(11„r Goedgekeurd werd het optreden van het «estuu r, waar de openbare onderwijzers door het v< I P. van Foreest in een openbare vergadering te Heer- hugowaard waren aangevallen. Ten aanzien der adres- 1 sc-ering voor de aanstelling van schoolartsen werd meegedeeld, dat de verschillende gemeentebes uren liet adres hebben aangehouden ten einde den leden gelegenheid te geven kennis te nemen van de Memo rie van Toelichting. Met de cursussen voor gymnastiek en nuttige hand werken heeft de afdeeling succes, voor beide blijkt voldoende belangstelling te bestaan. Aan de Gemeentebesturen in het ressort der at- deeling zal worden gevraagd' uitbreiding van het her- halingsonderwijs. Algemeen acht men de wettelijk voorgeschreven uren te gering, om voldoende succes te hebben. In de Memorie van Toelichting zal er op gewezen worden, dat het zoo hoogst wenschelijk zou zijn om in de zomermaanden ook, al was het dan maar een paar uur in de week, herhalingsonderwijs te geven, om het op de dagschool geleerde zooveel mogelijk'bij te houden. Eveneens zal aan betrokken gemeentebesturen worden gewezen op het grove on recht den onderwijzers aangedaan, door voor het herhalingsonderwijs uitsluitend de Hoofden van Scho len te benoemen. Nog werd besloten om in de plaatselijke courant namens de afdeeling een woord van aanbeveling te plaatsen voor den heer Greidanus bij de a.s. herstem ming voor den Gemeenteraad. De afd. meent hierdoor niet zich op politiek terrein te begeven, doch uitslui tend te handelen in het belang van de school, het kind en den onderwijzer, aangezien de heer Greidanus meermalen blijk gaf de zaken het onderwijs en de onderwijzers betreffende onbevooroordeeld te behan delen. Kinkel. De milicien-verlofganger C. Schager is opgeroepen om op 6 September a.s. en de milicien-verlofgangers J. v. d. Molen, II. Blaauw, P. Leijen, A. Fijnheer en D. Kerkmeer zijn opgeroepen om op 7 September a.s. voor herhalingsoefeningen op le komen. GEMEENTERAAD WI KRINGEN. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Wieringen, gehouden op Vrijdag 16 Juli 1909. des na middags ten 2 uur. Afwezig de heerfyi Koops en Hermans. Na opening der vergadering door den Burgemeester, worden de notulen der vorige vergadering door den Secretaris voorgelezen, welke onveranderd werden goed gekeurd. Hierna doet de voorzitter mededeeling van de vol gende ingekomen stukken le. dat door den Betaalmeester is gestort f 2206.15 en f 172;. 2e. dat door den Rijksontvanger is gestort f 852.70; 3e. dat de verordeningen op de belasting der hon den goedgekeurd van Ged. Staten zijn terugontvangen. Het desbetreffende kohier wordt met algemeene stem men vastgesteld op f 418. 4e. dat goedgekeurd is door Ged. Staten de on- derhandsche verpachting van het rietgewas in de ,.Hau- kes"; 5e. dat is ingekomen een dankbetuiging van den vroeger alhier gestationeerden rijksveldwachter A. Gor ter voor verleende gratificatiën enz.; 6e. dat is ingekomen een dankbetuiging van de ver eeniging tot wering van schoolverzuim te Hippolytus- hoef en Oosterland, voor de verleende subsidie; 7e. dat de heëren A. Peereboom en P. Koorn zijn herbenoemd tot raadsleden en hunne benoeming heb ben aangenomen 8e. dat een schrijven is ontvangen van den Com missaris der Koningin, inhoudende een schrijven van den minister, waarin, naar aanleiding van een gedaan verzoek om een buitengewone subsidie voor het on derwijs. kennis wordt gegeven, dat dit verzoek is af gewezen 9e. Dal eene kasverificatie bij den Gemeente-Ont vanger heeft plaats gehad, hoeken en bescheiden zijn in orde bevonden. Kassaldo f 1027.13. Hierna biedt de voorzitter de maandstaten der zee gras-exploitatie over Mei en Juni aan, waarop geen aanmerkingen worden gemaakt. Aan de orde zijn nu de verschillende reclames over den Hoofdelijken Omslag 1. Van de wed. Trijntje Rotgans-Bakker op de Gest; 2. J. Lont Sr., metselaar te Hippolytushoef3. Wed. Lont-De Haan op Westerklief; 4. C. Bakker Jcz. te Den Oever; 5. C. Lont te Den Oever; 6. J. C. Ver meulen te Westerland; 7. F. C. den Hartigh te Ter- neuzen,. (verzoekt 8 mnd. ontheffing wegens vertrek. Aan de onder 5 en 7 genoemde wordt ontheffing ver leend en nummer 3 wordt een klas lager gebracht. J Voorzitter: Naar aanleiding van een door heeren 1 Raadsleden gedaan verzoek, is de gunning van grint op! (ie j.1. gehouden aanbesteding aangehouden. Er is één inschrijving voor zeegrint ingekomen, voor 1 f 2.19 per M3.. den vorigen keer was het f 1.86 per M3. riviergrint. Voorzitter stelt daarom voor om inplaats van 300 M3. 255M3. te bestellen, daar men dan denzelfden prijs houdt. De heer Peereboom merkt nog op. dat zeegrint te verkiezen is boven riviergrint, al krijgt men nu iets minder en men ook liet rijden van 45 M3. grint uit wint. Alzoo wordt met algemeene stemmen besldten. Niets meer aan de orde zijnde, gaat de Voorzitter lot de rondvraag over. De heer Peereboom het woord verkrijgende, vraagt hoe of het nu met de doklerskwestie zit. De Voorzitter antwoordt, dat dit punt in comité be handeld zal worden. Niemand meer het woord verlangende, gaat de Raad in comité over.. Na heropening is aan de orde de vaststelling van eene instructie voor den gemeente-geneesheer, waarin een kleine wijziging is gebracht. Na voorlezing hiervan, wordt deze met algemeene stemmen goedgekeurd. Evenzoo wordt met algemeene stemmen besloten, ora eene oproeping voor gemeentegeneesheer te doen til het salaris te bepalen op f 300. Hierna sluiting. VERKIEZINGSGELD, Dl'. KUYPER EN BENOE MINGEN. In eeu uitvoerig artikel herinnert het Handelsblad aan de dagbladpolemiek over den Haagschen burge- meester, welke aan de benoeming van jhr. Van Git- ters tot Commissaris in Gelderland voorafging. Het haalt enkele zinsneden uit De Tijd aan, waaruit blijkt dat dit blad zich verzette tegen „een even sluwe als stoutmoedige poging om een persona gratissima (ba- j ron Sweerts) aan de Regeering op te dringen" een poging die dan door dr. Kuyper zou zijn beproefd. 1 Tegelijk brengt het blad in herinnering dat de Stan daard van 9 Maart zeer onverwacht mededeelde, dat baron Sweerts „niet liberaal noch conservatief" was, niaar politiek zeer beslist tegen deze beide groepen over stond en de verwondering die dit alom wekte. Dan vervolgt het Hbl.: Nu hebben wij, n£ de Tideman-onthullingen ver nomen, wat, naar de meening van hooggeplaatste per sonen ter rechterzijde de reden was van het feit, dat de quasi-liberale burgemeester van Den Haag „per sona gratissima" bij dr. Kuyper was. Baron Sweerts de Landas was om dezelfde reden „persona gratissima" als de heer Rudolf Lehmaun. De Haagscbe burgemeester had gelden gezonden voor de partijkas. Toen wij de zekerheid hadden gekregen dat lei dende personen der rechterzijde in hun kring die beschuldiging hadden uitgesproken, zijn wij ook op kondschap uitgegaan. En wij hebben de vaste over tuiging gekregen, dat die mededeeling omtrent den partij-fondssteun volkomen juist is. r1 ®r. f"™®1" heeft Eemeeud op de onthullingen van eer Videman niet te moeten antwoorden, voor dat hij zeker weet dat geen nieuw bewijsmateriaal zal worden aangevoerd. Eerst wanneer zeker is, wat door de beschuldigers bewezen kan worden, is ook zeker wat met eenig succes ontkend kan worden. Het onmiddellijk bewijzen van enkele pertinente onjuistheden in dr. Kuyper's eerste verweer, is blijk baar voor dezen grooten partijleider een les gewees... Welnu, In dit geval hebben wij alles medegedeeld wat wij weten uitgenomen hoe wij de zekerheid hebben gekregen dat de Haagsche burgemeester inder daad een contribuant voor het partijfonds is. Dr. Kuyper kan dus rustig en onbekommerd ant woorden op de zeer vele vragen, die naar aanlei ding van het bovenstaande rijzen. De ernstige vragen echter moeten niet tot dr. Kuy per, doch tot mr. Heemskerk, den verantwoordelij ken minister, gericht worden. Wij zouden aan de regeering willen vragen: lo .Is het waar dat een partijleider, een man zon der eenige constitutioneele verantwoordelijkheid, bij den verantwoordelijken minister „onzachten en onre- delijken dwang" kon oefenen. Men lette op 't woord „onzachten!" 2o. Is er werkelijk ernstig besproken den heer Sweerts de Landas tot Commissaris der Koningin te benoemen? Zoo neen. wat zijn dan de redenen ge weest, dat de vacature een halfjaar onvervuld is ge bleven, dat de heer Van Citters eerst enkele weken geleden benoemd is? 3o. Zoo ja, waren het alleen overwegingen betrek king hebbende op de meer of mindere geschiktheid voor het ambt van Commissaris der Koningin, die tot de keuze van personen invloed hebben geoefend? Aan dr. Kuyper willen wij vragen: De openbare handelingen van den heer Sweerts de Landas hebben u onmogelijk de overtuiging kunnen schenken, dat hij een man van „christelijken huize was .Welke niet openbare handelingen van den Haag schen burgemeester hebben u dan doen begrijpen dat hij een „man van rechts" was? En ten slotte zouden wij willen vragen aan de lei dende persoonlijkheden der politiek-christelijke par tijen, of wat ter rechterzijde sinds maanden gefluis terd werd, nooit hun ooren bereikt heeft. Of zij nooit begrepen hebben wat met den „onzachten en onredelijken dwang" bedoeld werd? DE ZAAK DER KAVAL1EREN. „De Tijd" schrijft: Ons werd die eisch gesteld, te herroepen wat in ons blad van den 3en Juli j.1. op grond van mededeelingen, welke wij niet anders dan betrouwbaar konden achten, werd bericht omtrent de handelingen van de club der „Kavalieren" te Beek. Daar geene bedoeling ons verder ligt, dan. wie 1 ook zij, een onverdiende blaam aan te wrijven, ver klaarden wij ons hiertoe bereid, indien een verkla ring kon worden overgelegd van tien burgemeesler en nog enkele notabele ingezetenen, waarin de in ons nummer van 3 Juli, j.1. vermelde feiten, onbewezen en. naar hunne overtuiging, ook onwaar werden gehee- ten. „Ondergeteekenden verklaren hierbij de in „De Tijd" vermelde feilen omtrent de Kavaliercnclub onbewezen en naar hun overtuiging ook onwaar. übbergen, 14 Juli 1909. De Burgemeester: (get.) Dommer van Poldersveldt. Van Wayenburg, Notaris. Dr. R. F. C. Koch, Geneesheer. J. Bommezijn, Predikant. J. v. d. Meer, Oud-raadslid. 1 M. W. Jansen Jz., Raadslid. Aan de door ons gestelde voorwaarde werd hier mede voldaan. Onzerzijds dus de verklaring, dat op grond van het hier boven medegedeelde getuigenis waarvan wij de waarde op geenerlei wijze willen geringschatten of wil len trachten te verminderen, de plaatsing van het be doelde artikel in ons blad van den 3en Juli door ons wordt betreurd: èn wegens de verdenking, waar in cliiardoor, de ons geheel onbekende personen der Kavalierenclub kunnen gebracht zijn, èn wegens den minder goeden dunk, welke naar ons wordt me degedeeld omtrent het hotel ,J>e groote Musschen- berg" door een ander zou gewekt zijn. Het is ons volstrekt onbekend, dat in ons blad iets geschreven werd. wat omtrent dit hotel of den houder ervan dien minder goeden dunk zou rechtvaardigen, doch gaarne verklaren wij, dat daartoe, naar onze overtuiging, ook geen grond aanwezig is. Terwijl wij den bladen, die ons eerste artikel over namen, verzoeken datzelfde te doen met dit bericht; is hiermede deze zaak, wat ons betreft, afgeloopen, zoodat wij geen verdere berichten of ingezonden stuk ken daarover in ons blad zullen opnemen. Mijnheer dé Redacteur! Zoudt U zoo goed willen zijn onderstaande vragen in uw eerst uitkomend blad te willen plaatsen Bij voorbaat mijn dank. Het is naar aanleiding der verkiezing van Barsin- gerhom, waar men een heeten strijd heeft geslreden, en welke was opgezet, door ('k zou haast durven be weren) een of twee Raadsleden. Althans ik weet dat de heer K. Breebaart zich voor iemand anders gewend heeft tot een persoon, teneinde hem te be wegen zich candidaat te laten stellen, wat hem na herhaald aanzoek ook is gelukt, en waarin als trou wen volgeling den heer C. Spaans hem heeft ter zijde gestaan en gesteund, althans met candidaat 110. twee. nadat één zich had terug getrokken. En nu is mijn vraag: is 't geoorloofd van een raadslid, zich met een gemeenteraadsverkiezing voorop le stellen, en te pro pageeren voor oen ander, en te agecren legen eèn hestaand lid? terwijl men bij mislukking wederom met 't bestaande lid moet vergaderen, en de gemeenteza ken moet behandelen? Welke mijns inziens allicht daardoor worden geschaad, n.1. door de verkeerde ver standhouding daardoor ontslaan. En aanvaardt men bij het zitting nemen als raadslid, behalve de wet telijke verplichtingen (welke dan ook onder eéde zijn aanvaard) niet de of een zedelijke verplichting om daar. waar 't gemeentelijke belangen kan gelden, de zelve voorop te stellen? en zich niet door een per soonlijke zaak te laten leiden of vei voeren? Is men als raadslid niet zedelijk verplicht zich boven persoon lijkheden te plaatsen? en met wanneer men met de behandeling eener zaak zijn zin niet kan krijgen, maar te zeggen (en dan ook in practijk te brengen): ik zal dien persoon zien weg te ruimen, hij zal er uit, (n.1. uit den Raad), hij is mij in den wegl Is 't niet wat middeleeuws mijnheer de Redacteur? Werkelijk, ik meen dat 't peil van 't zedelijk be wustzijn laag moet staan, wanneer men op dergelijke wijze optreedt en handelt en stel dan ook de vraag of dit de manier is, waarop men zijne gemeente goed dient? Was, wetende 't een en ander, de zinspreuk boven een aanplakbiljet: Ilicr duldt de grond geen dwing- landij! niet prachtig van toepassing? Wel wat antwoord tegemoet ziende, noem ik mij. met de meeste achting, K. JONKER, Lid van den Gemeenteraad te Barsingerhorn. Waar zij uit den aard der zaak, als het war» roepen is bij alle feestelijkheden te dezer plaaJ«- door hare muziek de feestvreugde te verhoogeu nimmer te vergeefs een beroep op hare welwtiü'j medewerking gedaan en heeft zij daardoor, zo3 onderscheid, velen, zeer velen aan zich verplicht E11 meer nog dan door hare welwillendheid, j, ztj onze warme toegenegenheid verworven door t,6'1 geen zij presteert op het gebied der kunst en boog muzikaal genot, dat zij ons steeds heeft gesel,"" ken. De schoone lauweren, die zij op het gebied kunst In edelen kamp mocht oogsten, getuigen do hoogte waarop zij stond en nog staat. Het verheugt ous dat onze Kapel het roemvol tij,' perk van haar bestaan afsluit met deze feestvier^ die ons zulk een schoone gelegenheid geeft J liaar onze warme sympathie te betuigen en met votu, vrijmoedigheid roepen wij dan ook u allen op, J met haar feest te vieren en daardoor haar de 0J rechte blijken onzer belangstelling te schenken. Wij houden ous overtuigd, dat deze blijken va- belangstelling, die haar hoogst aangenaam zijn, W krachtig zullen steunen, om te trachten de plaats dij zij thans op het gebied der kunst, Inneemt, ook jt de toekomst te behouden niet alleen, maar haar t{l vens eene aansporing zullen zijn steeds naar hooger tl streven. Bij den wensch dat de deelneming in de feestvU ring onzer Kapel algemeen moge zijn, verzoeken vi allen ingezetenen onzer gemeente, als blijk van j0 stemming daarmede, op den feestdag van hunne wq.' ningen de driekleur te doen wapperen. De Feestcommissie. BEVORDERD. Jacob Leguit en Hendrik Glastra, leerlingen aan de Kweekschool voor Zeevaart te Amsterdam, zijn beiden tot de 3e of laatste klasse bevorderd. J-qguit Behaalde daarbij het rangnummer 1. DIEFSTAL. Wegens het zich wederrechtelijk toeëigenen van eene mand met kippen is tegen D. P. alhier proces verbaal opgemaakt. HET HEILSLEGER. Met trom en trompet trok een kleine schare soldaten vanaf het station Vrijdagavond 8 uur naar het Noord, waar op het terrein van den heer Bleeker een openluchtbijeenkomst zou worden gchou. den. Het minder gunstige weer werkte geen druk bezoel in de hand, maar toch was de schare belangstellenden die luisterde naar den bekenden Kloosterman, hos hij van anarchist, heilssoldaat was geworden, niet zoo heel klein. Na een opgewekte bijeenkomst, ging het eveneens weer onder luide muziek naar het station. Voor en kele oogenblikken bracht dit alles wat roering in de plaats. HARMONIEKAPEL. Vrijdagavond had tijdens de pauze der repetitie van onze Harmoniekapel een huldebetuiging plaats. Door den heer J. Rotgans, voorzitter der Kape!, werd den heer M. Visser, den vervaardiger van den tekst der feestcantate, het eerelidmaatschap der ver eeniging aangeboden. De heer Rotgans herinnerde eraan, hoe de heer Visser een der vrienden was, die in de allereerste plaats de herdenking van het 40- jarig bestaan der Harmonie had mogelijk gemaakt, en hoe hij door zijn mooi gedicht dien feestdag mede zou maken tot een onvergetelijken dag. Dat bewijs van vriendschap stelde de Kapel op) zeer hoogen prijs en bood als een kleine hulde der, heer Visser het eerelidmaatschap aan, hierbij der. wensch uitsprekend dat hij dit bewijs van hoogach ting nog lange jaren in zijn bezit mocht hebben. (Ap plaus.) Nadat de heer Visser zijn dank had uitgesproken voor dit eerbewijs en zijn verzekering had gegever. dat hij de Kapel steeds welgezind zou blijven, richtte de heer Rotgans zich tot den heer Van Tright, den directeur der Kapel. Spr. wees er op hoe het onge veer een jaar is geleden dat de heer Van Trighi als directeur is opgetreden en hoeveel werk heeft hij niet reeds gedaan voor het muzikale leven in 't alge meen, voor de Harmoniekapel in het bijzonder Het pronkpunt van al dat werk is wel de vervaar diging van de cantate die Zondag op den feesldag der Harmonie zal worden uitgevoerd. Dat werk geeft den heer Van Tright recht op de hooge waardeering. op de groote dankbaarheid van de leden der Harmonie. En niet als een belooning daarvoor, want dan zou het bewijs te kort schieten, maar wel als blijk van groote erkentelijkheid en hoogachting, bied ik u. zoo zeide de heer Rotgans, het gouden insigne der vereeniging aan. Het is een kleine hulde voor uw groote ver diensten, tevens zij het u een blijk van gehechtheid en vriendschap van de leden der Kapel, dat gij. zoo ho pen wij van harte, nog jaren zult mogen dragen, hier in Schagen werkende tot opwekking van het muzikale leven, mede tot heil onzer Harmoniekapel. (Applaus). Ook de heer Van Tright sprak hartelijk dank voor deze attentie, van zijn kant alle medewerking voor de' toekomst belovend. Met een hartelijk applaus werd ook deze mededeeling begroet, waarna de repetitie werd voortgezel. BEVORDERINGEN HOOGERE BURGERSCHOOL. Aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar werden bevorderd van de le naar de 2e klasse: A. van Gastel, A. Broere en N. Dcenik, alhier; J. Beeker en Ha. dr Groot te Barsingerhorn; Jb. Maats te N. Niedorp en C. Pijper te Héerhugowaard van de 2c naar de 3e klasse: G. Hommes alhier: D. Sieswcrda en G. Heinstman tc N. Niedorp; J. van Asperen te Heerhugowaard van de 3e naar de 4e klasse: Nico Nobel, Necltje Nobel, C. P. Timmerman en F. Melchior, allen al hier; C. Kooij en S. Spaans te Zuidscharwoude; Gre. Dijt, M. Dijt en J. Groenewoud te Texel en E. Scher- merhorn te N. Niedorp; van ide lo naar de 5e klasse: T. Nobel, G. No bel en C. Raat le Schagen, en N. Pool te N .Nie dorp. HET FEEST VAN SCHAGE Zondag 18 Juli viert Sehag feest van haar 40-jarig bestar Van alle kanten ontving z: Instemming met haar juhileu Want onder alle vereenigi rceente bestaan, is er niet eer in de algemeene sympathie Is ons aangenaam hier te mo durende 't lange tijdperk van sympathie ten volle waardig Gemeente HOOGWOUD. Ingeschreven van 1—15 Juli 1909. Geboren: Eranrisca Henriette Maria, d .v. J°jiaI|" nes van de Wiel en Josephina Maria van A118' Gregorius Adrianus, z. v. Cornelis Klaver en Trijntje Schipper. Overleden: Jan Stam, oud 80 jaar. wedh. van Trijn tje Ooijevaar. •NIEKAl'EL liekapel het blijken van wonder, a onze ge neer dan zij, gen en het dat zij ge in, zich deze nd. naar waarnemingen verricht ln den morgen 17 JUNI, medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Mete°' rologlsch Instituut te De Bilt. OVERZICHT. In het gebied van de waarneming is de hoogst® be_ kende stand van den barometer 770.0 te I3i«rri'?'0 De laagste stand van den barometer is 7 ïu.M. te Thorshavn. VERWACHTING. Matige tot krachtige Westelijke tot ZuidwestelP' wind. Meest zwaarbewolkt. Waarschijnlijk regenbui®11 Zelfde temperatuur. EEN NIEUWE STAKING. De war mo c zen iets van Asnières, een klein plaalsj achler het Bois de Boulogne, die Parijs iederen da

Schager Courant | 1909 | | pagina 2