Dinsdag 27 Juli 1909. 53ste .Jaargang. No. 4545. Bureau SC HUSSEL, Laan SI 4. Uitgevers i Co. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. SCHAGER AIijreei NiElIS- COURANT. Atraieitiü- k Luüiii Uil Dit blad verschijnt viermaal per rveekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. luiere. Telephoon No. 20. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3 60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit een blal. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. In de algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, op Woensdag 1 Sep tember te Gouda te houden, zal de heer H. J. Lo- vink, directeur-generaal van den landbouw, een voor dracht houden over „de bestrijding van het mond en klauwzeer" en mr. M. M. Schim van der Loeff, advocaat en schoolopziener te Gouda, over „Gouda en omstreken in verband met den landbouw". Aan de orde komen in deze vergadering verschil lende voorstellen, waarvan een van de afdeeling Put ten, om middelen te beramen tegen de schade, die door kippen, losloopende op een anders weiland, daar aan en aan het grasgewas wordt toegebracht. Terwijl de afdeeling meent, dat alleen wijziging van art .458 van het Wetboek van Strafrecht, in dier voege dat het verboden is niet-uitvliegend pluim gedierte te laten loopen op weilanden en op grond die bezaaid, bepoot of beplant is", kan baten, is het hoofdbestuur van oordcel, dat het beoogde doel kan worden bereikt door verbodsbepalingen bij ge meenteverordening of keur te geven. De afdeeling Zaanlandsche Gemeenten stelt voor het hoofdbestuur uit te noodigen met bekwamen spoed maatregelen te beramen, die kunnen leiden tot het in het leven roepen van een onderlinge ver zekering van de bedrijfsrisico voor de landbouwers en veehouders, welke hun woonplaats hebben binnen den kring der Maatschapij. Het hoofdbestuur merkt op, dat er gegronde reden is om te verwachten dat dit voorstel, bij gelegenheid van de algemeene vergadering, zijn actualiteit zal hebben verloren en aan het in het voorstel uitge sproken verlangen zal zijn voldaan. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal het hoofd bestuur in het voorstel zien een opdracht, waaraan het zooveel mogelijk gevolg zal geven. Blijkens den stand der „onderlinge brandverzeke ring" bedroeg de vooruitgang in 1906/07 f 531.992; in 1907/08 f 386.010 en in 1908/09 f 323.134. DE NIEUWE MINISTER VAN OORLOG. Bij K. B. is, met ingang van 27 Juli, op zijn verzoek, wegens gezondheidsredenen, een eervol ont slag verleend aan den luitenant-generaal F. H. A. Sa- bron, adjudant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, als Minister van Oorlog, mat dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan H. M. de Koningin en aan den Lande bewezen; 2e. benoemd tot Minister van Oorlog de generaal- majoor W. Cool, inspecteur van het militair onder wijs. SCHEEPSBRAND TE HARLINGEN. Men meldt uit Harlingen aan de „Leeuw. Crt.". Zaterdagnacht omstreeks half twee werd de stad verontrust door geloei van stoomfluiten en het lui den der brandklokken. Het bleek, dat er brand was uitgebroken in het ruim van het stoomschip „Fries land" van de lijn HarlingenGoole. Door het om vallen van een petroleumlantaarn stond de lading carton in lichtelaaie en sloegen de vlammen het ruim yit. Met de scheepspompen en 3 spuiten werd het blusschingswerk aangevangen. Zaterdagmorgen 10 uur was men hierin nog niet geslaagd; het dek werd toen opengehakt en de ruimen volgepompt, waardoor men het vuur weldra meester was. De lading 4s geheel verloren, het schip zwaar bescha digd. UIT NOOD. Vermoedelijk tengevolge van het eten van in een koperen pot gekookt bedorven vleesch is het geheele gezin van den landbouwer C. Habraken te Oirschot, bestaande uit 7 volwassen personen, ernstig onge steld geworden. De vader en de oudste dochter zijn reeds onder verschijnselen van vergiftiging bezwe ken Het vleesch was afkomstig van een uit nood ge slachte koe en was door den plattelandsveearts voer de consumptie geschikt verklaard. Ook in een enkel ander gezin zijn personen, die van het vleesch ge geten hadden, meer of minder ernstig ziek geworden. Vele anderen echter, die het zoo versch mogelijk gekookt hadden, hebben er geen hinder van gehad. De politie deed onderzoek, doch vond voorloopig geen termen tot handelend optreden. VAN EEN BENADERDE KOE. Op welke wijze dikwijls getracht wordt het den belastingambtenaren onmogelijk te maken hun wet tig recht van benaderen van slachtvee uit te oefe nen, moge blijken uit het volgende: In het dorp A. was door ambtenaren een rund benaderd wegens te lage aangifte der waarde ten kantore van den rijksontvanger. Het rund werd over gebracht naar de naburige gemeente B., vanwaar de ambtenaren het den volgenden nacht verder ge leidden naar de gemeente C., waar een veehouder bereid was gevonden het beest tegen een redelijke vergoeding in de koeweide toe te laten. Den vol genden dag werd in de gemeente B. door een clubje slagers per rijtuig navraag gedaan, waar het stuk vee gebleven was. Het spoor werd ten slotte ont dekt en de veehouder werd genoopt het rund uit de weide te verwijderen, daar hij anders op de vee markten zou worden geboycot. Intusschen waren on derhandelingen gevoerd met een slager, die het rund tegen een vastgesteld bedrag wenschte over te ne men. Dit laatste geschiedde, doch korten tijd daarna werd van den koop afgezien en het beest aan de deur van een medewerking verleenenden ambtenaar weder afgeleverd. Opnieuw verklaarde een veehou der, thans in de gemeente D., zich bereid het rund te weiden bij zijn vee. Echter geen dag later ver toonden een zestal slagers in witte kielen zich te midden der runderen in de wei, om een onderzoek in te stellen. Het bewuste rund werd ontdekt en de veehouder op gelijke wijze, met bedreiging van boycot bewerkt, om het beest uit zijn weiland te verwijde ren. Noodgedrongen geschiedde ook dit weder en werd het rund verder vervoerd en... dit laatste ver raden we niet Intusschen vermoedden de slagers, dat een slachter bereid was gevonden het rund te slachten en uit te ponden. Des Zondags versche en zij in de gemeente D. met ecu rijtuig, waarop een bord was geplaatst met een opschrift, ongeveer luidende: „Steunt de slagers. Koopt geen vleesch van een benaderde koe." De omroeper werd in den arm genomen, om eenzelfden oproep tot de burgerij te richten, doch te elfder ure werd hiervan afgezien, daar bleek, dat het rund in deze gemeente niet was geslacht. Naar men mededeelde, bedroeg het verschil tus- schen den marktprijs van het rund en de aangege ven waarde, verhoogd met de vereischte 7 voor benadering, ruim 40 gulden, zoodat de rijksschatkist een nadeel zou hebben geleden van ruim f 4. Nu op zulk een wijze het wettelijk stelsel van benadering onmogelijk zou worden gemaakt, is het niet te verwonderen, dat de regeering er toe over ging te bepalen, dat benaderd rundvee door de amb tenaren aan het rijk kan worden overgedaan, welk vee alsdan via Hoek-van-Holland voor export wordt bestemd. Wel kost dit aan het rijk wegens trans port enz. een belangrijke som aan geleden schade, doch de uitvoering der wet op den geslachtaccijns blijft mogelijk en de schatkist wordt niet de dupe van het optreden der vereenigde slagers. N. v. d. D. KINDERROOF? Men schrijft uit Tilburg: In aansluiting met ons bericht van Zaterdag nog het volgende: De bedenkelijke mededeeling die ons werd gedaan, dat de politie, zonder dat de ouders uit de ouderlijke macht ontzet waren, een kind bij een familielid uit de woning had gehaald en naar een klooster ge bracht, was voor ons aanleiding om daarnaar een j ernstig onderzoek in te stellen. Ons bleek, dat de politie in opdracht van den voogdijraad heeft gehan- j deld. In Mei jl. moeten door den officier van justitie te Breda, volgens onze inlichtingen, die wij inwon nen bij den sekretaris van den voogdijraad, de ouders van het kind, waarover het hier gaat, in de uitoefe- I ning der ouderlijke macht geschorst zijn en het kind ter beschikking van den voogdijraad gesteld. Noch aan de ouders van het kind, noch een der familieleden, was van deze schorsing iets bekend, en tot op het oogenblik zijn door den officier van justitie nog geen stappen gedaan om den ouders van het kind de ouderlijke macht te ontnemen. De voogdijraad schijnt, hoewel het kind thans een goed tehuis had, aanstoot te hebben genomen aan de poging, die de grootvader van het meisje in het werk stelde om het kind op de openbare school ge plaatst te krijgen. Dat is in Brabant natuurlijk een gruwel. Het Volk. LANDBOUWBOEKHOUDING. Voor rekening van de Vereeniging tot Ontwikke ling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, zijn twee boekjes gedrukt, welke de geheel uitge werkte boekhouding van een landbouwbedrijf bevat- I ten, volgens twee verschillende systemen ingericht. De vereeniging stelt zich daarmede ten doel iede- len boer in staat te stellen het boekhouden in zijn bedrijf in toepassing te brengen, en heeft -ze daarom bij de firma Trapman en Co. te Schagen voor zeer lagen prijs algemeen verkrijgbaar gesteld. Hoogwoud. De verlofgangers van de lichting 1904 moeten niet, zooals gemeld stond, 1 September in werkelijken dienst treden, maar 7 September. RUNDVEESTAMBOEK NOORD-HOLLAND. Men meldt ons uit Hoorn, dd. 24 dezer: Vanwege het Rundveestamboek Noord-I-Iolland werd heden alhier een keuring gehouden van 1%-jarige stieren met zuiver zwartbont haar, en wel in twee rubrieken. 1. De beste en meest geschikte stier. 2. Idem, ingeschreven in een fokvereeniging, met overlegging van afkomst en melkstaten. Als prijzen werden uitgeloofd voor de le rubriek: Ie pr. f 20, 2e pr. f 15, 3e pr. f 10 met getuigschrift en in de 2e rubriek le pr, f 25, 2e pr. f 15, 3e pr. f 10 met getuigschrift. De juryleden waren voor de le afdeeling de hee- ren: C. Posch te Binnenwijzend, C. Stapel Gz. te Berkhout en K. Posch te Schellinkhout en voor de 2e afd. de heeren: C .Wijdenes Gbz. te Twisk, Jn. Bregman te Hoorn en K. Kool te Lutjebroek. le afd. Ingezonden 13 stieren, le pr. Willem, eige naar Jb. Spaans Jz .te Lutjewinkel. 2e pr. N. N., eig. P. Knip te Beemster; 3e pr. Willem, eig. C. Koster, te Schellinkhout. 2e rubriek. Ingezonden 18 stieren, le prijs Ger- rit, eig. J. Beemsterboer te Venhuizen; 2e pr. Cor, eig. P. Bloem te Westerblokker; 3e pr. Albert II no. 1200, eig. J. Commandeur te Oosterblokker. Wieringcn. Zaterdag ontstond een begin van brand in de boe renwoning van den heer D. M. Mulder in de Elft. Dit perceel wordt in tweeën bewoond. De brand was iu het voorste gedeelte, dat bewoond wordt door den heer M. Wagemaker, vermoedelijk ontstaan door een defect aan de schoorsteengeleiding. Met behulp van eenige werklieden die den brand ontdekten, wist men het vuur, dat zich reeds aan 't rieten dak had meegedeeld, meester te worden en in zijn voortgang te stuiten. Dat dit gelukte bij den harden wind, was wel als een wonder te beschou wen. De schade wordt gedekt wal; het gebouw betreft door de Wieringer Brandwaarborgvereeniging en van den inboedel van den heer Wagemaker door de Maatschappij Imperial te Londen. IVieringen. Het bijna driejarig zoontje van den timmerman den heer D. Lont Jr., had jl. Zaterdag het ongeluk, toen hij een deur openhaalde waartegen een trap stond, dat deze op zijn lichaampje viel zoodat hij een zijner beentjes brak. Geneeskundige hulp werd dadelijk ingeroepen. VIERINGEN. Door de Hervormde diaconie te Oosterland is tot geneesheer voor de armenpraktijk tot 1 Januari a.s. benoemd de heer Docts. J. W. de Goeie alhier. VIERINGEN. De vacantie voor de O. L. Scholen op ons eiland is jl. Maandag 26 Juli begonnen en duurt tot Maan dag 16 Augustus a.s. VIERINGEN. Na afloop der morgengodsdienstoefening werd jl. Zondag tot lid van het Kiescollege der Herv. Gem. van Hippolytushoef en Westerland (vacature Jb. Mos- tert, die tot ouderling is gekozen) benoemd de heer P. Bruul met 7 stemmen, terwijl de heer C. Heij- blok 6 stemmen verkreeg. VIERINGEN. Door het bestuur van het Heemraadschap werd jl. Zaterdag ten locale van den heer H. C. Engel publiek aanbesteed: a. het rijden van grint. Laagste inschrijvers waren voor vanaf Den Oever de heer C. Metselaar voor f0.74 per M.', voor vanaf den Poldersteiger de heer Jac. Doves voor f 0.77 per M.a en voor vanaf de Haukes de heer J. Wiegman voor f 0.90 per M.s Alleen werd tot heden gegund het rijden van Den Oever aan den heer C. Metse laar. b. Het verhoogen van zeven perceelen dijk, waar van vijf perceelen niet gegund werden en twee wel, n.m. het Zuiderhoofd aan den heer P. Kaleveld voor f 10 en van paal no. 138139 aan den heer N. W. Poel voor f 17. OUD EN VIJS GENOEG. Als men er van overtuigd is, hoeveel de familie band kan bijdragen tot 's menschen geluk hier bene den, dan zal men medegevoelen met Piet Vletter, uit de Vaillantlaan, te 's-Gravenhage, toen hij on der de familieberichten in het door hem gelezen dagblad, zonder dat hij er ook maar eenigszins op voorbereid was, de voltrekking las van het huwelijk van zijn broeder Cornelis met Dora Stabeen. Piet Vletter schreef aan zijn broeder een brief, dien wij zoo gelukkig zijn hier te kunnen kopieeren. „Hamiese. Dat verwonder mijn Kworneelus dat gij gehuuw zijt onze betrekkingen loopt uiteen gij zijt dessavens op de Bierkaden en pas op de schuite tot morges vroeg dat daar niet gegap word en ik heb dagdiens bij de stofzuigerderij maar waarom mijn niet op de bruilof verzog dan had ik verlof gevraag zijne die Stabeens zulleke sijsieslijmers dat ge uwee voor de familie schaam Kworneelus? Hoet zit dat, zijn ik en de zussies der ook nog niet om belang te stelle in uwees ap en deepedensies? Hoe zit dat? Ik verwag van uwee een schrijfen daaroover. Hoe gaat het met de duivemelkrij? Groeten van de zus sies. Kijk je nog eens om? Nu dag. w. g. Piet Vletter. Slop van Willem Klein derde huisie. Wij prijzen ons andermaal gelukkig het antwoord van Cornelis hier te kunnen laten volgen: „Hamiesissimee. Wat heeft ik met de familie uitestaan behalve dat zij mijn achter de vodde loope als er wat te snaaie valt op bruilof te en begraafenisse? Opvreters zijn der hier in de buurt genoeg en die heef ik mee naar het staadhuis genome de ambtennaar van de burgerstand had gezeg dat de getuige geen naasbe- staners hoefde te weze as ze merderjarig, binne het koninkrijk woonachter wasse en mannelijk wasse en toen heeft ik Kèes Kaneel uit het Jan Hendrikkie Jurrie Snoek van het achterom en de jongens van Arie Seppelien uit de Apedans genome, die zijne voor een kwartje meegegane. Nu vraag gij mijn hoe het met de duivemelkerjj gaan, nu Piet dit gaat na het zin gistere zijn er twee postduive van de post- duiveverenigig aan komme waaie maar die hebbe Sta been en ikkes opgevrete want die dinge vliege toch weer heene as ze de kans krijge. En nu broer Piet weet gij waarom ik de familie buite mijn huwelijk heb gelate ik ben oud en wijs genoeg zou ik denke om te wete wat voor mijn en Stabeen het beste is heb gij goed uwees brood in de stofzuigerij Nu Piet saluu. (w. g.) broeder.Cornelis VletterStabeen." Wij kunnen volstaan met te melden, dat de familie VletterStabeen vijf weken na het sluiten van het genoeglijke echtverbond door een voorspoedigen twee ling werd verrast. Ja, Cornelis was oud en wijs genoeg. LANGEREIS. Zaterdagavond jl .vergaderde ten huize van den heer vis, de vereeniging „Volksvermaak". Aan de orde was vaststelling van het in concept aangebo den reglement, dat behoudens enkele aanvullingen vrijwel onveranderd werd vastgesteld. Het Bestuur, dat volgens reglement in zijn geheel moest aftreden, werd op voorstel van een der leden bij acclamatie herkozen, terwijl in plaats van den vertrokken commissaris den heer Koster, met bijna algemeene stemmen werd benoemd de heer K. Wit Cz. Daar deze niet ter vergadering tegenwoordig was, zal hij met zijne benoeming in kennis worden gesteld. Door den voorzitter, den heer M .de Jong, werd aan de orde gesteld: Zullen wij gedurende de kermis die dit jaar op 8 en 9 Augustus a.s. valt, eenigen wedstrijd organiseeren? Spreker leidt deze vraag in, niet zonder eenigen schroom, daar ons kleine plaatsje toch', zoo zegt hij, in het afgeloopen jaar in verschillende families door sterfgeval gevoelig is getroffen, en in rouw is gedom peld, zoodat de vrees gegrond is, dat de deelneming niet zoo algemeen en opgewekt kan zijn, als wij dat gewoon zijn. Nadat de vergadering zich over dit punt uitgespro ken had, en als haar oordeel te kennen had gegeven, evenals voorheen eenigen wedstrijd te organiseeren, werd besloten om op Maandagmiddag 9 Augustus as., des middags te 1% uur bij den heer Vis een Ringsteekwedstrijd op Fietsen te houden voor dames en heeren van eiken leeftijd, om fraaie luxe voor werpen. Als no. 2 staat op het programma: Wed strijd voor alle Schoolkinderen; a. voor jongens „drie- beenigen wedloop" en b. voor meisjes „hardgaan", gearmd met een bal op een presenteerblad, even eens om kunstvoorwerpen, nl. voorwerpen die zich eigenen voor de kinderhand. Na eene opwekking van den voorzitter, om ieder voor zich zijn best te doen I leden (vooral onder de jongelui) te winnen, om daar- j door den désolaten toestand van de kas dezer jonge vereeniging wat te verbeteren, sloot hij met de beste wenschen voor het welslagen der op touw gezette wedstrijden, en voor de vereeniging in het bijzonder, de vergadering. POLITIE. ANNA PAULOWNA. Ter secretarie der gemeente Anna Paulowna zijn Inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden siga renkoker, waarop zilveren plaatje met gegraveerde letters, waarin een broche, twee trambiljetten Bar- singerhornSchagen, en een bewijs van toegang tot Mej. T. Beek in het gesticht Meerenberg. Kolhorn. Den 25sten werd alhier eene ringrijderij op fietsen gehouden. De 1ste prijs werd behaald door S. Jon ker, Barsingerhorn, tweede prijs door G. Kistemaker te Kolhorn en 3de prijs door A. v. d. Oord te Oude Niedorp. Door 17 personen werden aan den wedstrijd deelgenomen. De prijzen bestonden in geld. Kolhorn. In de haven alhier ligt een schip in lossing groot 252 ton. Het prachtige vaartuig heeft hier veel be kaks. Een kwart eeuw geleden was een schip van 100 ton hier al een zeer groote. Was de scheepvaart r.og even druk als toen, dan zouden de haven gelden belangrijk meer opbrengen. WAARD EN GROET. In polder Waard en Groet is dit jaar buitengewoon veel karwijzaad verbouwd. Er zijn bouwplaatsen voor en meer, alleen met dit gewas bezet. Gelukkig dat alles gehokt is, anders ware de schade, met den har den wind der laatste dagen, niet te overzien. Anna Paulowna. Het weder is onze kermis Zondag niet gunstig geweest. Tegen den avond kwamen stortbuien de pret leelijk verstoren. Ondanks dat, was er aan de Kleine Sluis eene recht gezellige drukte. De verschil lende vermakelijkheden werden druk bezocht. De Amerikaansche luchtschommel lokte door zijn prach tig orgel vele toeschouwers en bezoekers. Ook de Kinematograaf, die sedert het vorige jaar aanmerke lijk is vergroot en verbeterd, werd flink bezocht. De schouwburgtenten van de firma Bakker en den heer Wijlacker waren geheel gevuld. In de eerste werd opgevoerd: „De Negerhut van Oom Tom" of „Moeder en Slavin", groot tooneelspel in 8 taferee- len van Mevr. Beecher Stowe. Uw verslaggever kon deze voorstelling niet bijwonen, doch onderscheidene bezoekers prezen het spel dezer artisten. Door de firma Wijlacker werd gegeven: „Admiraal en Matroos" of „Het geheim van een oud Zeeman", volksstuk in zes bedrijven. Het publiek toonde zich zeer dankbaar. Na elk bedrijf luid applaus en ver scheidene malen moest gehaald worden. Het na- stukje „Thomas de kleermaker" werd vlug en flink gespeeld. AMOR EN DE ANTITHESE. Op een Christelijke jongelingsvereeniging op een der Zuid-Hollandsche eilanden werd onlangs dit vraag punt aan de orde gesteld: „Hoe moeten de gedragingen eens christelijken jongelings zijn, als hij neiging gevoelt voor een jonge- dochter van liberalen huize?" Ziedaar, de antithese zelfs gesteld op een gebied, waar Amor zijn schepter tot nu toe onbeperkt zwaai de. Enfin, die vrind heeft al zooveel hinderpalen weten te overwinnen, dat hij het met de antithese ook wel klaar zal spelen. HUIS INGESTORT. Te Petersburg is een huis in aanbouw ingestort en .vele arbeiders zijn onder het puin bedolven. De correspondent van de Lokal-Anzeiger seint er de vol gende nadere bijzonderheden over: Een ongeluk bij het bouwen van een huis zooals Petersburg er in geen tien jaren een beleefd had, is in de Rasjesja- straat gebeurd. De staatsraad ingenieur Saleman, een rijk huiseigenaar, bouwde daar een huis van zeven verdiepingen, dat al bijna af was. Saleman was uit sluitend op zijn eigen voordeel bedacht. Hij heeft al vroeger bij het bouwen van huizen ernstige on aangenaamheden gehad, omdat daarbij door nalatig heid verscheidene werklui omgekomen waren. Ook ditmaal was het gebruikte materiaal blijkbaar slecht. Er zat te veel zand door de cement, de balken wa ren vermolmd en het ijzerwerk deugde niet. De werklui hadden hem en den opzichter Maximof al gewaarschuwd, dat zich scheuren vertoonden en de fundeering te zwak was. Daarop werden de scheu ren aan de oppervlakte dichtgepleisterd, maar verder gaf men den werklui te verstaan, dat zij er zich r.iet mee hadden te bemoeien. Vrijdagochtend tegen acht uur stortte het heele gebouw plotseling in. In een minuut tijds was het geheele huis in een reus- achtigen puinhoop veranderd, waaronder ten minste i.5 werklui als lijken lagen. Vele anderen werden ge kwetst. In de keldergewelven van het ingestorte huis zitten twaalf slotenmakers gevangen, wien men vooreerst geen hulp kan brengen, daar bij het red dingswerk nog meer metselwerk dreigt in te storten. Tas wanneer de puinhoop weggeruimd is, zal de volle omvang van het ongeluk kunnen blijken. Negen lijken met afgescheurde hoofden zijn al te voorschijn gebracht. Ook andere 1 ijken zijn vreese- lijk verminkt. Saleman en Maximof hebben zichzelven ter be schikking van het gerecht gesteld. ONGELOOFLIJK. Uit de Gazette de Charleroi neemt de' Nieuwe Ga zet het verhaal van een ongelooflijke geschiedenis over. In een der dorpen van Fransch Vlaanderen had een herbergier zelfmoord gepleegd: hij was in de ™er gesprongen, 's Anderen daags vond men zijn De wanhopige was nochtans altijd een plezierige gast geweest, die veel vrienden telde. Men stond verbaasd over dien zelfmoord, en men betreurde den besten kameraad en den rechtzinnigen vriend. Heel ar-ders ging het, toen de pastoor der gemeente be sloten had geen kristelijke begrafenis toe te staan aan den man, die zelfmoord gepleegd had. Dan week alle droefheid bij de vrienden van den overledene, 't Was niet meer het lijk van een kristen. De doode werd op een vuilniskar geladen en naar het gasthuis van het dorp gebracht, waar men hem drie dagen lang in een withouten, gebrekkige kist liet liggen. De weduwe, uit vrees in den ban te worden geslagen, dierf het lijk niet naderen. Maar 't kon er ook niet blijven liggen. De boeren gingen het zekeren avond om half tien halen, laadden het op een kruiwagen en reden ermee naar 't kerkhof De deur der begraafplaats was dicht: 't hinderde niet, en, hop! de kist werd over 't muurken gewor pen. Door den schok was de 3lechtgenagelde kist opengeraakt; in 't maanlicht kon men het hoofd

Schager Courant | 1909 | | pagina 1