p B1 1 1 1 ll li JL4 1 E is Oom Kees. Woensdag 4 Augustus 1909. 53ste Jaargang. No. 4550. EERSTE BLAD Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. As>.S Él 1 v 1 ff :;v' 3 ,Aij 1 A '■M EBUnBOMBinnHflHnBira Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. BiirsasjjSCHAGEN, Lss.ait 33 4 luiere. Telephoon No. 20. iSitfjewers s TRAPM&R3 Co* 3 60. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.26: iedere regel meer Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Cent. Dit nummer bestaat uil twee bladen B£ÜENDMAKIiGE». Gemeente SCHAGEN. o— BEKENDMAKING De Burgemeester der Gemeente Schagen, brengt hij deze ter kennis van de ingezetenen dier gemeen te, dat het kohier No. 2 van de belasting op de be- drijfs- en andere inkomsten op den 31 Juli 1909 door den Heer Directeur der Directe Belastingen te Am sterdam is executoir verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze 1 gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezetene, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag bc-hoorlijk acht te geven, teneinde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voort vloeien, te ontgaan. Schagen, den 3 Augustus 1909. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. Hoogwoud. I De milicien-verlofgangers Jb. van Diepen, uit de gemeente Wognum, en C. Zeilemaker, beiden wonen de alhier, zijn opgreoepen om op 7 September a.s. in werkelijken dienst te treden. Garnizoensplaats Hoorn. I De milicien-verlofganger G. Benit uit de gemeente Abbekerk is opgeroepen tegen 6 September a.s. Gar nizoensplaats Helder. DIRKSHORN. Maandagavond vergaderde alhier het Bestuur van het Onderling Veefonds voor de gemeente Harenkar spel ter vaststelling van den hoofdelijken omslag over de afgeloopen 3 maanden. Verzekerd waren gedurende dat tijdperk 1076 runderen, waarvan er 7 stierven, en 1 waarvoor f 753.20 werd uitbetaald. De omslag per rund werd vastgesteld op 70 ets. ZIEKTE IN DE HEM ELDEN. De uienvelden aan den Langedijk zijn op verschil lende plaatsen aangetast door den zoogenaamden schimmel. Dit is ongetwijfeld voor een belangrijk deel toe te schrijven aan den voortdurenden regen. Twee jaar geleden heeft deze ziekte ook veel verwoestin gen aangericht, zoodat tal van akkers niets opbrach ten. Van gemeentewege moest toen 't verbod worden uitgevaardigd geen uien meer in de slooten te wer pen. Men vreest, dat het met de ziekte denzelfden weg opgaat. HET REGENACHTIGE AVEER. Door alle land- en tuinbouwers in Hollands Noor derkwartier, wordt nu erg geklaagd over het vele regenwater, dat dezen zomer zoo overvloedig valt. Wat haast ongekend is in de zomermaanden, komt nu voor, namelijk, dat de windmolens en stoomgema len moeten werken, voor ontlasting van het overtol lige water. NOG EEN VERKIEZINGSKWESTIE. ZWOLLE, 2 Augustus. Naar wij vernemen, is bij den gemeenteraad van Zwolle een adres ingekomen van een tiental kiezers in het le kiesdistrict voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad, waar bij bezwaren worden ingebracht tegen den uitslag der gehouden herstemming in het le stemdistrict van NOVELLE VAN ROSENTHAL. O ,,Ik schreef zooeven, de man is gevaarlijk, en dat geloof ik ook maar in eene andere beteekenis dan gij meent. Verbeeld u, ik houd oom Kees niet voor doof. Ik heb de overtuiging, dat hij een slim gekozen rol speelt, om de harten der meisjes te on derzoeken. Gij zult u herinneren, dat mij van den eersten dag zijner aanwezigheid alhier zekere ónregel- matigheden in zijne doofheid opvielen, zoo vooreerst toen oom Wilhelm mij aan hem voorstelde, en later nog dikwijls wanneer men van mij sprak zoo heeft hij mij spottend, doch zacht toegevoegde woorden „toonbeeld van deugd", gehoord en laatst ook schert send mij zoo genoemd. Om daarover nu volle zeker heid te verkrijgen, liet ik laatst, toen wij alleen in de kamer waren, mijne kleine broche vallen en dade lijk keerde hij zich om, raapte ze op, en overhan digde ze mij zeer beleefd De man hoort dus even fijn als wij allen en hij komt mij voor afgezien van het masker van doofheid toch niet diegene te zijn, voor wien hij zich uitgeeft. Men mag hem dus met recht een gevaarlijk man noemen. Tegen mij neemt hij een eigenaardig gedrag in acht; voor de meisjes heeft hij alle mogelijke kleinigheden ge kocht, hij was namelijk eenige malen voor zaken naar Berlijn gereisd, maar voor mij bracht hij niets mede. Of hij weet, dat ik om deze prullen, als armban den, mantelhaken enz. niets geef, öf hij slaat zoo Weinig acht op mij, dat ik voor hem niet besta dat zou mij toch hinderen doch dat wordt ook telkens wedersproken door zijn herhaaldelijk aansta ken, dat hij mij doet. Minuten achtereen, wanneer hij denkt, dat ik hem biet gadesla, zijn zijne oogen op mij gericht en be- studeeren eiken trek in mijn gelaat, elk draadje aan mijn kleeding, zoodat ik mij verlegen en ongerust Bevoel. Op enkele uitzonderingen na is hij bijzonder stil en plechtig ernstig tegen mij en laatst, toen hij van Berlijn terugkwam, hield hij mijn hand bijzonder lang in de zijne, zoodat ik hevig bloosde en mijne kand schielijk terugtrok, waarop hij mij nog ernstiger en doordringender aanzag. Ik heb mij tegenover hem hooit anders gedragen, zoolang ik geloofde, dat hij doof was. Nu neem ik mij dubbel in acht voor hem en zijne slimheid; tegenover een doove laat men- zich immers onbewust meer uit dan gewoonlijk. Een bet le kiesdistrict op 19 Juli jl.ter verkiezing van drie leden van den raad. Als gronden voor hun bezwaren voeren zij aan, dat, naar zij hebben vernomen, de aanteekeningen, ge houden door anderen dan door de leden van het stembureau tijdens de oplezing der stembiljetten door den voorzitter van dat bureau, een anderen uitslag zouden hebben gegeven, dan door het stembureau is geconstateerd. Volgens die aanteekeningen zouden op den heer mr. baron Van Haersolte meer stemmen zijn uitgebracht dan officiéél is geconstateerd, terwijl, zooals adressanten verder opmerken, naar verluidt, ook de leden van het stembureau, die aanteekening hielden, tot een verschillend resultaat waren geko men. Aangezien genoemd verschil op den uitslag der stemming van invloed heeft kunnen zijn, wordt den gemeenteraad verzocht een nader onderzoek te doen instellen naar den uitslag der gehouden herstemming. ONVOLTALLIGE MINISTERRAAD. Gedurende de afwezigheid van minister Heems kerk neemt zijn ambtgenoot van financiën, mr. Kolkman, het voorzitterschap van den ministerraad waar, die gisteren buitengewoon en heden gewoon vergaderde. In het genot van binnen- of buitenlandsch verlof zijn thans de ministers van buitenlandsche zaken, van binnenlandsche zaken, van marine en van wa terstaat. Wicringerwaard. Door Ds. Engelkes van Kolhorn is het beroep naar hier aangenomen. De nieuwe pastorie, die hare vol tooiing nadert en er heel aardig uitziet, zal dus niet lang op bewoners behoeven te wachten. AVieriügcji De kermis, welke ons weer hare vijf dagen van vroolijk vermaak gebracht heeft, behoort tot het verleden. Alleen de berooide toestand der beurzen en de kale plekken op het kermisterrein blijven over, om de kermisgangers te herinneren aan de genoten vreugde. Ja, er was inderdaad veel te genieten, in aanmerking genomen dat wij, geïsoleerde eilandbewo ners, uit den aard der zaak op dit punt spoediger te vreden moeten zijn dan vastelandbewoners. Voor liefhebbers van comediespel was gelegenheid hun hart op te halen bij de firma Bakker, in Con- cordia en in den Schouwburg Wijlacker. De firma Bakker heeft ook dit jaar haar goeden naam gehandhaafd en zicli in een zeer druk bezoek mogen verheugen. Evenzoo het tooneelgezelschap Wij lacker. De heer Koorn had voor eenige afwisseling ge zorgd en vergoedde ons het gemis eener bioscope. De platen werden goed uitgevoerd en vielen allen zonder uitzondering zeer in den smaak. Verder was nog aanwezig eene tent van den heer Meyes, waarin verrassende staaltjes van kracht en vlugheid vertoond werden. Terwijl ook koek-, suiker-, zuurkramen enz. flink vertegenwoordigd waren. Jammer was het dan ook, dat eene wanklank op het laatste oogenblik de feestvreugde stoorde. FIETSENVERVOER. Nu en dan worden klachten vernomen dat rijwielen die als bagage per spoor vervoerd worden, beschadigd worden door de dextrine, waarmede de plakbriefjes aan het rijwiel bevestigd worden. De afdeeling Goederendienst der H. IJ. S. M. deelt dienaangaande het volgende mede: Het gevaar, dat bij het beplakken van rijwielen de daarvoor gebruikte dextrine in aanraking komt met de fiets, hetgeen vooral voor de verlakte deelen min der gewenscht is, bestaat inderdaad; voornamelijk omdat dit beplakken dikwijls haastig moet geschie benauwdheid drukt mij, gelijk een voorgevoel van een catastrophe, die moet plaats grijpen; zoo kan dat niet lang meer duren. Even goed als oom Wilhelm gemerkt heeft, dat zijn broeder op geen zijner dochters meer eenig idéé heeft, zoo moeten ten slotte de meisjes zeiven het ook merken; waarom gaat de man, die immers niet de minste ophelderingen behoeft te geven, deze on aangename scène niet uit den weg? Het zou toch het verstandigst en het slimst zijn, nu zoo spoedig mogelijk af te reizen; maar neen, bij blijft'en schijnt zelfs aan geen heengaan te den ken, wordt van dag tot dag spottender en sarcasti scher tegen de meisjes, tot het gevreesde uitbarsten zal. Hoe zal hij zich uit de zaak redden? Ik vrees een onhandige scène van de zijde der hartstochtelijke eu niet fijn voelende meisjes. Ik had niet gedacht, j dat de komst van dezen oom uit Amerika mij zooveel zorgen en hoofdbrekens zou kunnen berokkenen.Wan- neer ik mij niet verplicht gevoelde, hier als quasi- huishoudster op mijn post te moeten blijven, dan 'was ik reeds tot u gekomen. Wat dunkt u er van? Overweeg deze gedachte voor het uiterste geval in den nood en bid voor uwe in angst levende en zwe vende OTHILIE." „Beste Frans! Terwijl mijn eerste brief haar u op weg is, schrijf ik reeds den tweeden, gij kunt dan op beiden tegelijk antwoqrden. Ik bevind mij in een netelige positie. Mijne komediespelerij als doove heeft toch eene on aangename keerzijde, die bijna tegen het goede op weegt. Ik wil nicht Othilie huwen. Ik ben smoorlijk verliefd op de kleine; dat is een vrouw voor mij, spe ciaal voor mij geschapen, trots hare mankheid voldoet zij in alles aan mijn ideaal. Ik trouw geen ander dan deze, en wil zij mij niet hebben, dan blijf ik ongehuwd en keer onverwijld naar Amerika terug. Nu zit ik eigenlijk gevangen met mijne bedriegerij als doove, Hoe moet ik haar tegemoet komen, zij, die alle bedrog veracht, ik kan toch mijn rol niet ver der spelen. Ik heb zoo de blijde vrees, dat misschien alleen mijne doofheid haar van mij verwijderd houdt, dat zij er tegen opziet, zulk een doof mensch te hu wen; het eerste wat ik haar zal zeggen, moet alzoo zijn: ik heb als listige vos mij onder een valsche vlag hier binnengesmokkeld een verduivelde positie! blijf op den rechten weg, Kees," dat was de hoofdleer van mijne moeder zaliger, die heeft zij mij als levensregel wel honderden malen voorgehouden. Was ik dien maar gevolgd. Ik had zeker ook zonder die doofheid geen der drie zusjes genomen en mijn blik zou ongetwijfeld Othilie dadelijk als echte parel onder de glazen namaaksels ontdekt hebben. Gij hebt den, daar vele wielrijders kort véor het vertrek van den trein, waarmede zij wenschen te reizen, hun fiets ten vervoer aanbieden. Voor het rijwiel is de beste beplakking rond een der spaken van het ach terwiel. Deze heeft voor den spoorwegdienst echter het groote nadeel, dat de conducteurs in den bagage wagen de stationsnamen zeer slecht van de briefjes kunnen aflezen, vooral wanneer meer rijwielen bij elkaar staan, waardoor weer het gevaar ontstaat dat een fiets op liet station van bestemming niet wordt gelost. Vandaar dat de plakbriefjes gewoonlijk srond een der bovenstangen van het frame worden beves tigd; en daar deze veel dikker zijn dan de spaken, is liet gevaar dat de lak door de dextrine zal worden beschadigd natuurlijk veel grooter. Aan dit euvel is tegemoet te komen door een middel, waarvan de spoorwegdienst de bruikbaarheid gaarne aan de praktijk zal toetsen. Dit is het volgende: Wielrijders, die er prijs op stellen dat de verlakte of vernikkelde- gedeelten van hun rijwiel door de beplakking niet besmet worden, zorgen er voor, dat bij aanbieding van hun fiets ten vervoer als bagage aan de stuur stang een betrekkelijk groote label (pi. m. 12 c.M. lang) met touw of met leeren riempje stevig beves tigd is; het personeel kan dan de plakbriefjes op deze label plakken. KONINGINNEFEEST TE NOORD-SCHARAYOUDE. Te Noordscharwoude zal den 31sten Augustus een groot feest worden gevierd. De Beiersche Kapel uit Amsterdam zal h ar© medewerking verleenen, terwijl de zangvereeniging onder leiding van den heer Dors man een concert zal geven. Versieringen zidlen overal worden aangebracht, terwijl ook allerlei volksspelen zul len worden gehouden. Reeds ongeveer f 400 is bij eengebracht door de ingezetenen; de feestcommissie zal bovendien nog een subsidie van f 100 en een crediet van f 50 aan het gemeentebestuur vragen. Noordscharwoude. De gemeenteraad heeft, naar aanleiding van een adres van de afd. van den Bond v. Ned. Onderw., om een schoolarts aan te stellen, besloten, eerst het advies van de doctoren in te winnen. Nog werd beslo ten een nieuwe veldwachters woning te laten bouwen, waarvoor een geldleening van f 2000 zal worden aan gegaan. VERKEERDE NAAM. De heer Jan Alberts Venekamp, onlangs tot lid van den raad der gemeente Smilde gekozen, is niet toegela ten. Hij noemt en schrijft zich J. Alberts Venekamp, doch blijkens den burgerlijken stand is hij ingeschreven als Jan Alberts. SLECHTE ZOMERS. Voor de zoogenaamde losse veldarbeiders in Ooste lijk Zeeuwsch-VLaanderen is het tegenwoordig een zeer schrale tijd. Er is zeker iets ongewoons midden in den zomer bepaald gebrek aan werk. Er zijn dagen geweest, dat velen niets in hun eigene gemeenten én ook niet in omliggende dorpen konden verdienen. De oorzaak daarvan is voornamelijk, dat er veel minder vlas is uitgezaaid dan het vorige jaar, terwijl ook de vertraging van den oogst der andere veldgewassen, die tengevolge van de koude weersgesteldheid niet vlug aanrijpen, daarop een ongunst'gen invloed oefent. TENTOONSTELLING SCHAGERBRUG. De afdeeling Zijpe van de Holl. -Maatschappij van Landbouw, houdt hare jaarlijksche tentoonstelling op 13 September. Prijzen worden uitgeloofd voor: Paarden van 4 jaar en ouder f 10, f 5. en f 2.50; 3-jarige paarden f 10, f 5 en f 2.50; 2-jarige paarden f 7.50, f 5 en f 2.50; merries met veulen f 7.50 en f 5; veulens f 5 en f 2.50; melkkoeien met melkstaat, gekalfd tusschen 1 Jan. en 31 Mei 1909, f 7.50 en f 5; idem zonder melkstaat f 7.50 en f5; schotten gebo ren in 1907, die voor 1910 moeten kalven f 7.50 cn f 5; vaarzen geb. in 1908 f 7.50, f 5 en f 2.50; stie ren, geb. in 1908 f 10, f5 en f 2.50; stierkalveren in geschreven in een fokregister, f 5, f 2.50; stierkalve ren (grask.), f 7.50 en f 2.50; kuikalveren f 5, f 2.50 en f 1.50; 4 fokschapen, gekruist ras, f 5 en f 2.50; 4 lammeren, f 5 en f 2.50; ram, geb. in 1908, f 5 en 1 f 2.50; ramlam, geb. in 1909. in Nederland gefokt, f 5 en f 2.50; o verhouder f 2.50, en f 1.50; collectie fok schapen f 2.50 en f 1.50. Kippen, 2 hennen en 1 haan, Inlandsche, Leghorns, Orpingtons, Zwarte Minorca's, Mechelsehe en andere vreemde raskippen, elke afdeeling f 2.50 cn f 1.50. Eenden f 2.50 en f 1.50; konijnen (twee zwaarste), f 1.50 en 1.collectie konijnen f 1.50 en f 1.—Bloemen f3, f2 en f 1.—planten f 3, f 2 en f 1.—. DOODGEVALLEN. De 65-jarige opperman W. Pastoors te Gouda, werkzaam bij den bouw van een huis aan de Raam, viel met een mand steenen op zijn schouder, van een ladder en bekwam zulke ernstige verwondingen, dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, alwaar hij enkele uren later aan de gevolgen is overleden. NOODLOTTIGE SPRONG. Een tienjarige knaap uit de St. Ursulasteeg te Lei den bevond zich Maandagnamdidag op een der twee aan elkaar gekoppelde wagens, waarop een gedeelte van den afgebroken wordenden stoomdraaimolen, wel ke op het kermisterrein had gestaan, geladen was.. Op het Noordeindsplein wilde hij van den eenen wagen op den anderen springen, maar sprong mis, en viel daardoor op den grond, waarna hij een der wielen over het bovenlichaam kreeg. Hij wist nog op te staan, maar viel, na nog een meter of vier geloopen te hebben, neer en werd toen bewusteloos en uit den mond hevig bloedende, naar een politie wachthuisje gedragen, waar 2 doctoren slechts den dood konden constateeren. KAMERATERKIEZING SCHOTERLAND. Bij de gisteren gehouden stemming ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het district Schoterland zijn uitgebracht 4686 geldige stemmen. Daarvan verkreeg de heer J. A. Bergmeyer (S. D. A. P.) 2219 smtemen en Mr. J. Limburg (V. D.) 24 68 stemmen, zoodat gekozen is Mr. J. LIMBURG. Bij de stemming op 11 Juni verkreeg de heer J. A. Bergmeyer 1756 stemmen, mr. Th. H. de Mees ter (U. L.1547 stemmen, en de heer J. Ankerman (O. H.) 1513, zoodat tusschen de beide eerstge- noemden herstemming moest plaats hebben. Bij deze herstemming behaalde de heer Bergmeyer 2125 stem men en mr. De Meester 2565 stemmen, zoodat deze laatste gekozen werd Gelijk men weet, was de verkiezing van gisteren noodig, omdat de heer De Meester in Juni ook voor Den Helder verkozen werd, en voor dit district op treedt. DE GELUIDEN A AN AMSTERDAM. De geluiden van Amsterdam zijn vereeuwigd! En op eene zeer origineele manier. De firma William Koch Co., aldaar, brengt namelijk een gramophone- plaat (Anker-spreekmachine) in den handel, waarbij een hoertje zijn wedervaren in Amsterdam vertelt. Het typische van deze plaat is, dat daarbij zijn opge- i nomen de geluiden, die de ooren van het boertje aangenaam troffen. Zoo neemt men bij het bezoek aan de „Port von 1 Cleve" het eigenaardige geroep der kellners, het ge klikklak der lepels en vorken waar, hoort men hestel len: éen halve biefstuk met aardappelen, zacht gebak- gelijk, oude jongen, dat was een gekke Yankee-ge dachte. Ik, die mijn geheele leven geen oneerlijke zaak heb gedaan, moet nu bij deze gewichtige zaak j zulk een dolle maskerade beginnen! Nu zit ik er diep in en weet ook niet, hoe ik mij er met fatsoen uit moet redden. Wanneer ik slechts maar eenig ver moeden had, of het meisje mij wil hebben. Had zij mij lief, dan zou ik niet vreezen, want de liefde over wint alles, en dit juweel van een vrouw zou mij vergeven, wanneer ik haar de beweeggronden voor mijne handelwijze uiteenzette; maar omdat ik dat niet weet, zoo vrees ik, dat eene verklaring mijner zijds of eene toevallige ontdekking van dat bedrog harerzijds want zij is een verstandig meisje eenige genegenheid bij hare kolossale waarheidsliefde en open< eerlijkheid dadelijk zou kunnen verstikken. Dat is eene verduivelde geschiedenis, Frans! Ik heb nog nooit zoo in de klem gezeten. Wat raadt gij mij? Wanneer gij mij niet dadelijk antwoordt, dan is de zaak hier reeds in de war voor uw brief aan komt. Ik kan hier niet lang meer blijven, dat gevoel ik zeer goed. Zeg Batly, den makelaar in granen, dat hij, wan neer de Californische tarwe goedkoop is, 1000 Bushel voor mij moet inkoopen. Uw KEES." Oranjeburg, den 28 Juli. „Beste Vriendin, Gij bebt gelijk, ik heb een geheime neiging voor oom Kees; ja ik heb hem lief, maar hoe durf ik, een oud meisje, een manke persoon, toch mijne oogen tot hem opslaan, toch aan de mogelijkheid denken, hem te huwen? Ik heb er immers geen recht op, het zou immers gewetenloos zijn, wanneer ik hem den last van mijn gebrekkige persoon wilde opleggen heeft de man daartoe zoo lang met het leven geworsteld, om met een oude, door de natuur mis deelde vrouw een huishouding op te richten? De zedelijkheid, de godsdienst, mijn hart verbiedt mij zulke gedachten en toch hoop, verlang, wensch ik wie kan zijn hart gebieden?! Ik moet het laten begaan, doch mijn hoofd zal de wacht houden en wanneer mijn hart niet langer kan zwijgen, dan zal mijn verstand het toeroepen: terug, gij doet verkeerd! Maar waarom zou eigenlijk mijn hart niet mogen gevoelen en de smartelijke zaligheid van de liefde in zich mogen ondervinden? ik weet toch immers niet eens of hij aan mij denkt. Zijn bijzondere hou ding dat wekt nu reeds de achterdocht der meis jes kan immers wel afkeer zijn, want de man doet eigenlijk alsof hij mij schuwt. Hij is onrustig in mijne nabijheid en wanneer ik hem aanzie, wendt hij bijna verlegen den blik af, juist geheel het tegen overgestelde van vroeger, toen hij mij zoo doordrin gend en aanhoudend aanzag. Wanneer hij toch eens iets voor mij gevoelde? Wat zal ik doen, wat moet ik doen? Mij duizelt het hoofd eu klopt het hart zoo onstuimig mij, de dertig jarige. Waar is toch mijn koel en helder verstand gebleven Alles weg, alles weg! Het is mij dikwijls te moede als moest ik vluchten, ver. tot aan het einde der wereld, en toch zou ik niet gaarne het huis verla ten, omdat ik een uur zijne nabijheid zou vreezen te ontberen. Ik sidder er voor, dat hij spoedig af reist, en toch moet ik het oprecht wenschen, zoowel om mijn oom en mijne nichten, als om mijn ramp zaligen steeds toenemenden hartstocht. Doch wie weet, wat er geschiedt misschien kan ik mij zelf beheerschen laat ik dit huis en alles In den steek, om al deze verwarringen te ontvlieden en ijl tot u, om mij troost en rust in uwe vreed zame woning te verschaffen. Uwe ternedergedrukte OTHILIE." „Nauwelijks had ik deze regels geëindigd, of oom Wilhelm roept mij. Stel u voor, wat er gebeurd is! -- Fanny moet zoo iets gezegd hebben, als dat de mcnschen allerlei praten over het verblijf van een zoo jeugdigen oom in het huis haars vaders; daar op sprak oom Kees den wensch uit, in tegenwoor digheid van oom Wilhelm en zijne drie dochters, ook ik moest er bij zijn iets te mogen verklaren. Men verzamelde zich dus in de eetkamer, ik werd naar beneden geroepen, en oom Kees begon als volgt. „Geëerde hoorders! Ik ben niet doof, hierbij zag hij mij doordringend aan ik hoor even goed als gij allen. Mijne doofheid was slechts het middel, waar door ik de waarheid wilde leeren kennen. Voor deze kleine maskerade vraag ik allen vergiffenis!" Mijne nichten werden afwisselend zeer bleek en zeer rood en oom Wilhelm was verslagen. „Wat ik nu heb ondervonden," ging oom Kees bedaard voort, „is, dat mijn drie schoone en zeer beminnenswaardige nichten mij niet met, en ook niet zonder mijne doof heid heel gaarne tot man zouden nemen, daarentegen voor mijn geld een bijzondere voorliefde hebben doch dat vind ik niet aangenaam; ik zou evenwel ook een weinig om mijn persoon bemind worden, zelfs als doove man, en mijn gehuichelde doofheid heeft mij doen inzien dat dit hier volstrekt niet het geval is. Slechts omtrent éen persoon verkeer ik dienaangaande in twijfel. Zij wist dat ik doof was en toonde toch niet den minsten afkeer in mijn per soon, had niets op mij aan te merken, maar sprak zelfs, vooral op den eersten dag van mijn verblijf al hier tegen de inzichten der overigen, ten mijnen wiHiiM1*--"!

Schager Courant | 1909 | | pagina 1