I KI Donderdag 5 Augustus 1909. 53ste Jaargang. No. 4550. Bin nenlandsch N ieu ws. Gemengd Nieuws. aangerand. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 iro worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vrooger. SSesreau SS3IHÜ&GÜEM, Lasaan O 4» Interc. Telephoon No. 20. öityevers TRAPMAN Co, Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. VMXMa&jiniixiXr Dit nummer bestaat uit een blad O— Een kwakzalver sprak op zijn sterfbed als volgt tot ,jjn zoon: Ik ben een afgeleefd man, ik ben ernstig ziek en k voel het einde naderen. Voor ik naar mijn laat- :te rustplaats gedragen word, wil ik jou, nog zoo ong en krachtig, raad geven, want ik heb in den oop der jaren heel wat menschenkennis opgedaan en laardoor, zelfs onder slechte tijdsomstandigheden, nog »oede zaken kunnen maken. Nu de tijden beter wor den, moet het jou, als je mijn raad slechts opvolgt, wel voor den wind gaan. Ik voel, dat ik niet lang meer spreken kan, ik kan slechts korte zinnen zeg gen, daar mij de kracht voor meer ontbreekt: „maar mijn ziel is rein en mijn geweten is zuiver". Een groote Duitsche dichter zijn naam is mij ontschoten heeft gezegd: „Viel besser würd der Mensch schon leben, Hatt ihm Gott nicht den Schein des Himmellichts gegeben". Wie aan dien schijn ge looft, zal slechts langzaam vooruit kunnen komen; wie er niet aan gelooft, zal welvaren. Geloof aan deugd noch wetenschap, maar scherm zcoveel mogelijk met die woorden. Hoe schunniger zaken je doet, des te meer zal je verdienen. Met ernstige overtuiging en wetenschappelijk geweten maakt men zich vrienden, maar geen geld. Met popu laire geneeskunde krijgt men noch geld noch vrien den. Haat het versprieden van hygiënische begrippen als de pest. Neem je steeds in acht voor hygiënisten en hoog staande juristen, want zij hebben macht en verach ten je diep. Kleine advocaatjes, dat zijn je men- schen; zij hebben achting voor je en scheppen er een kinderlijk vermaak in de geneeskunde afbreuk te doen. Wie ons vak goed aanpakt, wordt rijk. Denk eens aan Morrison, aan Holloway, een Pagliano of aan dichterbij wonende geneverfabrikanten en pillenver- koopers: allen zijn millionnairs geworden. Een gestu deerde dokter wordt nooit rijk, als hij geen erfenis krijgt of lijfarts is van geld- en andere vorsten. Je moet je arts of geneeskundige noemen. Als een dief of een moordenaar zich anarchist noemt, dan brengt hem dat niets op; als jij je arts laat noemen, dan loont dat de moeite. Of een arts veel of weinig menschen redt, hangt alleen van zijn bluf af. Nur Lumpe sind bescheiden! Jij moet als vaste gewoon te aannemen, ieder, die onder .ie handen gekomen is, gered te hebben. Als een gestudeerd persoon iets beweert, dan is dat eigenbelang, als gij of ik wat zeggen nooit; ja zelfs onze medewerkers: de dron kaards en tuchthuiscandidaten, vinden op medisch ge bied bij het volk meer geloof dan een gestudeerde, ook al heeft deze voor dat volk 50 jaren lang, dag en nacht gewerkt, zonder ooit meer dan een beschei den boterham verdiend te hebben. Men misgunt hem zelfs de enkele stuivers, terwijl men ons met goud betaalt. De verklaring hiervan is, dat het volk je des te beter begrijpt, des te minder je te begrijpen bent. De platonische liefde tot hetgeen de menschen niet snappen, is de groote macht, en onzin blijft eeuwig nieuw! Een ontwikkeld man weet iets, een onontwikkel de weet veel, een half ontwikkelde weet alles. Dus leer wat, maar vooral niet te veel, zoodat je oordeel onbevangen kan zijn. De geleerden steunen op hetgeen zij weten, jij moet steunen op hetgeen niemand weet, dat is de hechtste basis voor ons vak. Je kunt de menschen net vertellen wat je wilt, als je maar een beroep doet op hun gezond ver stand. Je tegenstanders kunnen dan alleen een be roep doen op het ongezonde verstand en moeten het dus tegen je afleggen. Bovendien is iedereen voor zich zelf overtuigd veel gezond verstand te hebben ziek, dan heb je duidelijk gezegd, dat hij reeds ver knoeid was en houdt je steeds een slinger om den arm. Menschelijk leed gaat gemakkelijk in toorn over. Leeddragenden zijn dikwijls verbitterd op hun ge neesheer en kwaad op de geheele geneeskunde. Smeed jij je daar een wapen uit, zoolang het ijzer heet is! Dat de gestudeerden je dat inpeperen zullen, is onnoodige angst. Als bij hen een moeder komt wee klagen, dat jij haar kind verwaarloosd hebt, of als een weduwe schreiend vertelt, dat jij haar man ver knoeid hebt, dan denken de gestudeerden alleen aan troosten inplaats aan hun voordeel en verzekeren zij de bedroefde familieleden dan nog, dat niemand den zieke had kunnen redden enz., in het kort zij hebben j nooit den genialen moed een hart te breken en groot te zijn. Voor rechters behoef je niet bang te zijn, die zijn je meestal goed gezind, weten van de geneeskunde evenveel als jij en vergrooten je reputatie als zij je zooals gewoonlijk vrijspreken of zoo'n beetje veroordeelen. Ga vooral om met godloochenaars, want als die ziek worden, zijn ze bijgelooviger dan negers en angstiger dan oude wijven. Nogmaals: streel de eigenliefde der menschen! Zeer interessante menschen met zeer interessante ziekten moeten ook een bijzonderen dokter hebben. Waarom zou jij dat niet zijn? Zeg- het vrijmoedig, ze geloo- ven het wel. Iedere keelpijn is diphtherie, iedere hoest is tering een kat een tijger: zoo doe je wonderen en wordt beroemd. Zie alles, hoor alles, spreek weinig en dan nog liefst alleen met de schouders. Wordt er kwaad ge sproken van artsen, dan kan je echter flink mede doen. Spreken zij kwaad van jou, dan noem je dat broodnijd. i Als je geneesmiddelen wilt verhandelen, bereid-, ze dan netjes, maar adverteer zooveel mogelijk; in het advertentiedeel der deftigste courant mag je voor geld zetten wat je wilt. 's Nachts moet je nooit uitgaan. In de nachtelijke uren laat je den gestudeerde maar meegaan, dan kan hun ijdelheid afkoelen en hun wetenschap lichten. Bovendien wordt men 's nachts veel meer door niet- betalenden geroepen dan door rijke patiënten... Zorg voor een goed geweten... vooral een van elastiek (Moleschott. veen zijn zij door vijf kerels aangerand. Mevrouw W. EEN BRANDAVEER-QUAEST1E. werd met fiets en al omvergeworpen en mishandeld. Men meldt uit Uitluiden aan De Ned.: Mr. W., die zijne vrouw te hulp wilde komen, kreeg Donderdagavond 26 Juli brak te Velsen een felle ook klappen, waarna de kerels aftrokken. Direct brand uit. De oppcrbrandmeester van IJmuiden toc- klcpte mr. W. het was ongeveer twaalf uur de vallig passeerende zag dat, en zond, te IJmuiden ge- politie op, die spoedig de daders op wist te sporen, komen, na overleg met den brandweerstaf, onmiddellijk Het zijn bewoners van woonscheepjes, die des daags een stoomspuit niet de waterstaatsboot, Hoofdingenieur uit venten gaan. De hoofddader is zekere D. N. Dirks, terwijl hij zelf mede ging omi hulp te vcrlec- „DE TUINBOUW-ONDERLINGE". ncn- Ofschoon die hulp eerst door den wethouder Nel- in Boskoop is op afdoende wijze gebleken, dat „de sc'ler °P hoogen toon geweigerd werd, vroeg de daar- Tu in bou w-On d er 1 in ge'in een groote behoefte voor- aankomende brandmeester van Velsen die hulp aan ziet. en was men den brand spoedig meester. Over dit Maandag, 26 Juli j.1. had de arbeider A. V., werk- eigenmachtig huip verteenen ontving enkele dagen ta- zaam bij den heer P. alhier het ongeluk te water *er opperbrandmeester van IJmuiden een ernstige te geraken en te verdrinken, nalatende een weduwe reprimande van den burgemeester van Velsen IJmui- en 6 kinderen. den en Velsen vormen nog één gemeente en de Hoe droevig het ongeval op zichzelf ook is, is liet mededeeling dat de onkosten niet op rekening van toch zeker eene troost voor de weduwe te weten, dat gemeente mochten worden gebracht doch door den zij. nu ,,de Tuinbouw-Onderlinge" bestaat, als wedu-1 brandmeester van IJmuiden persoonlijk moesten wor- wc op dezelfde uitkeering kan rekenen als zij zou "en vergoed omdat geen hulp was aangevraagd. Deze hebben ontvangen, wanneer haar overleden man in hu. meenende in deze meer dan zijn pycht gedaan de Industrie werkzaam ware geweest. Voor hen, die om welke reden dan ook, tot he den verzuimden hun personeel bij „de Tuinbouw-On derlinge" tegen de gevolgen van bedrijfs-ongevallen te te heb-ben, vroeg onmiddellijk ontslag. Het kader te IJmuiden is homogeen niet den opperbrandmeester. NAJAARSKEURING VAN HENGSTEN. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat de in ALKMAAR, 2 Augustus. De vereeniging tot herdenking van Alkmaar's ont zet besloot in haar Dinsdagavond gehouden vergade ring den historischen herinneringsdag op 8 October a.s. te herdenken: lo. door een reveil van jongens en meisjes met blikken fluitjes en castignetten, 2o. samenkomst bij het Victoriebeeld en aanhechting van een lauwerkrans met muziek en zanguitvoering, 3o. kinderoptocht ter huldiging der helden van 1573, waaraan het karakter van een bloemencorso zal wor den gegeven, 4o. onthaal der deelnemers aan dezen optocht, 5o. kerkconcert onder leiding van den heer Kenri J. Oushoorn, 6o. muziekuitvoering in verschil lende stadsgedeelten. Dit programma zal nader aan de goedkeuring van E:. en W. worden onderworpen. IJSBOND HOLLANDS NOORDERKWARTIER. De IJ. H. N. heeft het voornemen om in den win ter 19091910 een Bondstocht te houden voor schaat senrijders van 17- h 18-jarigen leeftijd. Van de deel nemers stelt men zich voor een inleggeld van f 2 te vragen, terwijl aan ieder die aan de bepalingen vol daan heeft, een herinneringsmedaille zal worden uitge lcofd. Uit de volgende routen, af te leggen tusschen 's morgens 6.15 en 's namiddags 6 uur, zal een keus worden gedaan: Alkmaar, Schagen, Medemblik, Enk huizen, Hoorn, Edam Monnikendam, Purmerend, Zaan -- .dam, Uitgeest en terug naar Alkmaar, afstand 128 en voelen de menschen zich gevleid, als je doet alsof K.M., of: Alkmaar, Medemblik, Enkhuizen, Hooin, je bemerkt hebt dat zij dat hebben. Als je tegen Edam, Monnikendam, Amsterdam, Haarlem, terug de menschen zegt, dat alles wat ze doen, goed is, naar Amsterdam, afstand 172 K.M. Binnenkort za j-. w« dit voorstel in de verschillende afdeelingen en dis dat ze onfeilbaar zijn, kan je ze overigens zooveel bij den neus nemen als je wilt. Autoriteiten, vooral de geneeskundige, moet je uit schelden; werp je zelf als autoriteit op; jij bent de verpersoonlijking van het gezonde verstand, van de eerlijkheid, jij bent de waarheid, jij bent het leven! Zeg dat zelf duidelijk en herhaaldelijk dan wordt het geloofd ook; dat noemen ze suggestie. tricten in behandeling komen. EEN BLIJDE BOODSCHAP. Uit Klaaswaal (Z.-H.) wordt gemeld, dat niet min der dan zeventien boeren de onaangename boodschap hebben ontvangen, dat van hunne boerderijen dit jaar nog „de roode haan" zal kraaien, en dat zij, die de I gewassen durven oogsten van de reeds afgebrande Je moet echter vriendelijk zijn. Denk er om, dat boerderij, het eerst aan de beurt zullen zijn. er geschreven staat: Zalig zijn de zachtmoedigen, zij ftlw,i zullen het aardrijk bezitten: laat dus den drinkebroer ^ft®re8nPge^ouden stemming van drie hoofd- drinken, stoor den woesteling niet in zijn gewoonten. Jongenlief, pas op dat je je vingers niet brandt. Het is beter, dat je een croup-kind laat stikken, dat je twee menschen met ingeklemde breuken laat dood- braken, dat je drie vrouwen langzaam laat verbloeden of dat je den besten kerel van het land duizend doo- den laat sterven dan dat j ij Je bloot geeft en in jo kaart laat kijken. Als je denkt dat de patiënten sterven, dan laat je een gestudeerde halen; die heeft men daarvoor uitgevonden. Je moet in een groote stad gaan wonen en steeds kwaad spreken van do doctoren, bij de voorname menschen diplomatisch, bij de burgerlui op groven toon. Je moet altijd de tegenovJ gestelde meening hebben. Schrijven de doctoren koude baden vopr, jij geeft warme; laten zij drinken, jij schrijft dorst voor, zijn zij allopathen, dan ben jij homopaath; onder ho- mopathen ben jij natuurlijk een ijverig allopaath; on der christenen verklaar jij je atheïst; onder vrijden kers ben jij methodist, in het kort je houdt je steeds aan de minderheid. Op duizend dwazen komt éen genie voor, ïedei houdt zichzelf voor dien eenling en voelt zich tot j°y> ook genie, direct aangetrokken. Door de ijdelheid van je volgelingen kan je best, als je maar een beetje bij de hand bent, een martelaar van je deugden Worden. Ik kan je dat warm aanbevelen, dat is voor onze zaken erg best. Je moet altijd zuchten onder de vervolging van politie, geneesheeren, geestelijken of van wie ook, zucht systematisch; al denkt geen sterveling aan je, doe alsof je steeds vervolgd wordt en... hang een paar kleine schelletjes aan Je marte laarskroon. Iedere zieke, die eerst door een arts behandeld is geworden, noem je verkeerd behandeld. Wordt hij dan beter, dan heb jij hem genezen; wordt hij erger ingelanden voor de Banne Oudkarspel tengevolge pe riodieke aftreding van den heer H. Hart Cz., benoe ming van D. Kroon C.Kz. tot lid van 't dagelijksch bestuur in de plaats van den heer A. Eecen Pz., overleden, en wegens overlijden van den heer F. de Boer Pz. zijn benoemd H. Hart Cz., M. J. Kroon Mz., burgemeester en K. Kroon Jz., allen te Oud karspel. INBRAAK. In den afgeloopen nacht is er te Maassluis inge broken in het pakhuis en de kantoren van de firma Sonneveld en Janzen, reeders en haringfacteurs op de Govert van Wijnkade aldaar. De inbrekers hebben zich toegang verschaft door een ladder over de sloot te leggen en aan de ach terzijde de deur van, het pakhuis te forceeren. Een maal binnen, hebben zij eenige lessenaars openge broken maar er niets van waarde in gevonden. Toen hebben zij de brandkast geforceerd. Aan de achterzijde is daarin een gat gehakt en toen is voor een waarde van ongeveer f 500 gesto len. Boeken en rekeningen zijn achter in het wei land teruggevonden. Hoewel aan den havenkant drie wachters de op de kade liggende tonnen haring be waakten en er tengevolge van een uitslaanden brand veel volk passeerde, is van de inbraak niets bemerkt. ALKMAAR, 4 Augustus. Tijdens de landbouwtentoonstelling op 22 en 23 September wordt hier ter stede het bezoek verwacht van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Maandagavond kwamen mr. A. W., substituut-grif fier bii de rechtbank te Heerenveen en zijne echt- genoote per fiets van Oudeschoot. Vlak bij Heeren- verzekeren. moge het bovenstaande ©ene aansporing zijn gewon© Rijksnajaarskeuringen van tot dekking bestem- zoo spoedig mogelijk ais lid toe te treden. i He hengsten in 1909 gehouden zullen worden: Bij het behandelen van dit ongeval met doodelijken Voor Noord-Hollandop 23 September, voormiddags afloop bleek, dat de zoo dikwijls geuite meening: er j te Schagen; op 23 September n.m. te Wieringen; op komen in den Tuinbouw geen ongevallen voor, niet 21 September te Hoofddorp, en op 25 September op geheel met de waarheid overeenkomt. Sinds het in Texel en Terschelling, werking treden van „de Tuinbouw-Onderlinge" op 1 Juli j.1., hadden reeds 6 kleine ongelukken plaats en het bovengenoemde, dat den dood tengevolge had. Harciikarspcl (Waarland). Dinsdag geraakte het 3-jarig meisje van den kaas- PORTUGAL, maker alhier, bij het plukken van bloemen aan den In Portugal'is het, al is het dan minder dan kant der sloot te water. Stellig zou de kléine ver- Spanje, ook roerig, dronken zijn, indien de knecht niet spoedig ter plaat- De liberale vereeniging te Lissabon hield 'n groote se geweest was, om. het reeds in zinkenden toestand vergadering, die door duizenden personen werd bijge- verkeerende kmd te redden. Alweer een les voor moé- woond en waarin het besluit werd genomen door een ders, om de kleintjes toch voortdurend goed in 't oog deputatie bij het parlement een voorstel in'te dienen te houden. STALHY GIENE. In October 1908 werd door het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw aan de afdeelingen dier Maatschappij een rapport toegezonden over stalhygiëne. Dit verslag heeft instemming gevonden bij den heer S. J. M. Mogendorff, rijksveearts te Schoonhoven, die op verzoek van het hoofdbestuur bereid was om de in het rapport uitgesproken wen schielijkheid van sa menwerking tusschen zuivelconsulent en veearts nader te verdedigen. Die verdediging werd belichaamd in een rapport, dat nu eveneens aan de afdeelingen is toe gezonden. Naar aanleiding der conclusiën van den heer Mo gendorff heeft het hoofdbestuur zich tot den minister van Landbouw gewend met het verzoek het daarheen te willen leiden, dat aan de Rijksseruminrichting te Rotterdam een veearts worde benoemd, die, zooveel mogelijk ambulant,, in opdracht krijge, om in overleg met de izuivelconsulenten jde belangen van melk en zuivel te behartigen. DE VERKIEZING IN SCHOTEKLAND. Zooals In ons blad van gisteren gemeld is, is mr. .1. Limburg in Scboterland gekozen tot lid van de Tweede Kamer: de heer Limburg (vrijz.-dem.) kreeg 2468 stemmen, de heer Bergmeijer (soc.-dem.) 2219. Dat er door de sociaal-democraten zeer hard gewerkt is, blijkt wel uit dit stemmen-aantal. Immers bij de herstemming op 23 Juni kreeg dezelfde soc.-dem. can- didaat 2125 stemmen, terwijl de heer De Meester er 2565 had; de sociaal-democraten gingen dus nog ongeveer 100 stemmen vooruit, hun tegenstanders evenveel achteruit. Ditmaal bleven van de 6707 Scho- terlandsche kiezers ruim 2000 thuis; trouwens, bij de eerste stemming op 11 Juni, toen de rechtsche partijen een gezamenlijken candidaat hadden gesteld, kwamen er ook bijna 1900 niet op. Wel een bewijs dat er in dit district nog veel te werken valt. Tengevolge dezer verkiezing stijgt het aantal der vrijzinnig-democraten in de Tweede Kamer van 8 tot 9, terwijl er nu niet 21 doch 20 unie-liberalen in September in de Kamer zullen zitten. Door de verkiezing van mr. Limburg is een hoogst bekwaam jurist voor de Kamer behouden gebleven; tegenstanders hebben herhaaldelijk aan zijn bekwaam heid hulde gebracht, nog dezer dagen in een aanbe veling in De Nederlander. En wij "vestigen er even de aandacht op, dat door zijn verkiezing ook het Joodsche deel des volks in de Kamer vertegenwoor digd zal zijn -hetgeen met het oog op de behande ling van de bakkerswet, misschien ook van een Zon dagswet van belang kan zijn. Hdbld. TREINVERTKAGING. Dnsdagavond had bij de brug over het „Zwin", tus schen Wirdum en Grauw, een ongeval plaats met den sneltrein, welke om 7 uur van Leeuwarden in de richting Zwolle vertrekt. Door het springen van een wielband en eenige stangen van de locomotief, was deze gedoemd tot stilstaan. Het zeer laat (circa 8% uur) ontvangen van het bericht hieromtrent, was oorzaak, dat eerst om 9 uur een hulpmachine van Leeuwarden derwaarts kon vertrekken. Er ont stond groote vertraging, waarvan in de eerste plaats dupe werden de reizigers, die nog met den sneltrein naar Holland moesten reizen en daardoor hunne be stemming niet meer konden bereiken. VERDRONKEN. Gistervoormiddag waren aan de werf der Dordr. Houthandel- en Transitomij. aan den 's-Gravendeel- schen dijk te Dordrecht eén aantal bootwerkers be zig met het lossen der stoomboot „Kinderdijk". Een der arbeiders, de 40-jarige Cornelis Maagdendans, die op de brug stond, welke het schip met den wal verbindt, wilde op een oogenblik zijne kameraden voorbij laten gaan en deed daarvoor een stap ach terwaarts, maar struikelde over een der brugleggers, tengevolge waarvan hij achterover in het Mallegat viel en na enkele oogenblilcken in de diepte verdween. Zijn kameraad L. Geldrop sprong dadelijk gekleed te water en dook eenige malen, maar zonder den dren keling te kunnen vinden. Het lijk was gisteravond nog niet gevonden. De ongelukkige laat een weduwe roet acht kinderen na, van welke het jongste pas 10 dagen telt om opnieuw de wetten van Pombal tegen de Jezuïeten van kracht te doen worden. In de Kamer opende de radicaal Bombarda een debat over het clericale vraagstuk, wat tot stormachtige tooneelen aanleiding gaf. De galerijen, waar de be zoekers: „Leve de vrijheid!" riepen, werden ontruimd; aldus meldt ©en telegram uit Lissabon aan de Frkf. Ztg." Volgens een later bericht kwam het voor 't parle mentsgebouw tot een botsing tusschen de politie en de volksmenigte, waarbij een groot aantal personen ge wond werden, terwijl meer dan honderd personen in hechtenis werden genomen. UIT HET RIJK VAN DEN BEUL. Volgens opgaven van de officieel© telegraafagentuur en de Petersburgsche couranten zijn in de maand Juni alleen door de krijgsraden 123 doodvonnissen geveld. Daarvan in Jekaterinoslaw 21, Warschau 19, Charkow 14, Kieuw 9, ©nz. Totaal van 1 Januari tot 30 Juni 739 doodvonnissen. TROUWE DIEREN. Haast eiken dag verneemt men staaltjes van de slimheid en de trouw der- politiehonden. Goed afge richte honden zijn uitstekende verdedigers van hun „bazen", de politieagenten. Dat is Zondag weer eens. gebleken, toen een Parijsche agent door drie apachen werd aangevallen. De hond hoorde het, snelde toe, en wist zijn baas te ontzetten en den straatroovers zoo veel ontzag in te boezemen, dat ze niet eens op de vlucht (dorsten gaan en als tamme schapen konden gearresteerd worden. DURE REISJES. Koningsreizen en vorstelijke bezoeken kosten heel wat geld; dit blijkt ook uit ©en overzicht, aan 't JBrit- sche Lagerhuis gegeven van de sommen, welke daar voor aan de civiele lijst des Konings terugbetaald moe ten worden. De Scandinavische reis van Koning Eduard en Ko ningin Alcxandra kostte f 14.023; het bezoek van den Prms van Wales aan Canada f 24.000; da ontvangst van President Fallières f 54,295; dat van den eerste- minister van Nepal f 67.435, en dat van den Koning en de Koningin van Zweden vergde niet minder dan f 92,172. AMKRIKAANSCH. In Amerika deinst men voor krasse maatregelen niet terug. Dat hoeft opnieuw de Kamer van Algevaardig den van Connectie ut bewezen, toen zij een wetsvoor stel aannam, waarbij wordt voorgeschreven, dat gewoon te-misdadigers en zwakzinnigen in de gevangenissen en krankzinnigengestichten onderworpen zullen worden aan een operatie, die de vrees voor een erfelijk belaslé nakomelingschap van zulke ongelukkigen overbodig zal1 maken. Het ontwerp moest nog door den Senaat Wor den goedgekeurd, maar zal ook daar wel worden aan genomen. Een der afgevaardigden wilde den .maatre gel ook toegepast zien pp verpleegden in armhuizen, maar daar wilde de Kamer niet aan. De maatregel is zeker meer afdoend dan een ver bod om ©en huwelijk aan te gaan, maar of hij ooit toegepast zal worden is te betwijfelen. Zelfs Ameri- kaansche rechtsgeleerden vreezen, dat de rechtbanken zulk een krassen maatregel niet zullen goedkeuren, te moer niet daar een grondwet-artikel de toepassing van „wreede en ongebruikelijke" straffen verbiedt. BERGONGELUKKEN. Uit Zwitserland komen weer berichten van tal van ongelukken, al te overmoedigen bergbeklimmers over komen. Van den Murtschenstock stortte een tourist uit Zurich in de diepte. Een andere tourist uit Zu- rich, die den Bristenstock beklom wordt vermist. In de rotsen van den Dent de Corzon vond een Duit- scher den dood. Bij Thusis werd in een bergbeekje het lijk van een tourist gevonden en aan den Fin- steraar-gletscher dat van een arbeider, vermoedelijk een Italiaan. Aan den voet van den Tennhorn bij Meiringen vond men het lijk van den sedert eenige weken vermisten Engelschman Williamson, die naar men vermoedde het slachtoffer van een misdaad was geworden. Daar echter het lijk niet beroofd bleek, biijkt ook hier een ongeluk te zijn geschied. In de Vorarlberger Alpen is gisteren een Duitscher verongelukt, bij Meran kwam een Oostenrijker bij het plukken van edelweiss om het leven. De ongeluk- kenlijst dreigt dit jaar dus al bijzonder groot te wor den.

Schager Courant | 1909 | | pagina 1