Dinsdag 17 Augustus 1909. 53ste Jaargang. No. 4556. Bureau SCHRGEH. Laan Uitgevers. Ta#P««* Cn> Uit en voor den Pers. Binnenlandsch Nieuws. ÜIHHI JVuiij. COURANT Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Interc. Trlcphoon Vu. -' Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit een blad. I aan het hoofd van het departement van koloniën den heer I den burg, wiens bekwaamheid door ieder erkend j wordt, te vervangen, teekent wel de armoede aan man- i nen met groote bestuurstalen ten bij de anti-revolulion- nairen. -Door niets is die benoeming, welke vriend en te- 1>E MINISTER VAN KOLONIËN. j genstander verbaasd heeft, te rechtvaardigen. De benoeming van minister Idenburg tot gouver- j En verder: neur-generaal van de Oost en van broeder De Waal l De heer Idenburg zal gouverneur-generaal van In- Malefijt tot minister van Koloniën, noemt „Het Volk" i dië worden. Erkennende dat voor dien post een hoog- een der slechtste gevolgen der anti-these- en coali-1 staand, zeer bekwaam man noodig is, en dat de heer tiepolitiek. j Idenburg in dat ambt op den troon te Buitenzorg Deze politiek eischt, dat in het kabinet de anti-veel goeds zal kunnen tot stand brengen, mag toch revolutionnaire partij een bepaald aantal zetels in- do vraag worden gesteld: was hij en hij alleen neemt. Want hoe broederlijk zij ook leven op den de man, die voor dit ambt in aanmerking moest komen? gemeenschappelijken wortel des geloofs, het katholiek j Bestonden daartoe zoo dringende redenen, dat daarvoor volksdeel heeft zijn aparte belangen, het antirevolu- bet ministerie zich aan een aderlating kon onderwerpen; tionnaire de zijne, en elk is op zijn eigen macht en j waardoor het zooveel bloed verloor? invloed naijverig. Nu de heer Idenburg uit het mi- Dubbel, driedubbel betreuren wij het dat juist nu nisterie ging, moest een onvervalscht antirevolution-1 een man als mr. Van Deventer niet meer in de Ka nair hem vervangen, en zie, de voorraad kolonialemer terugkomt en dat er ter linkerzijde geen enkele specialiteiten bij de antirevolutionnairen bestaat uit Indische specialiteit zitting 'heeft. Malefijt alleen. Zoo werd deze heer minister van Ko- j Want met zulk een minister aan het hoofd van het louiën, bij gebrek aan beter, dank zij de kliekregee- departement van waaruit Indië moet worden bestuurd ring, die een onmiddellijk gevolg is der antithese- 1 en ten aanzien van wien de vrees gewettigd is, dat hij politiek. I zich ondergeschikt zal voelen aan den gouverneur-gene- Het zou misschien anders zijn geloopen, indien het raai, is het dubbel zaak, de koloniale aangelegenheden „Handelsblad" niet met zijn Sweerts-onthullingen was te controleeren met kennis van zaken, gekomen. Dan was er tenminste een candidaat meer Men zal ons misschien verwijzen naar de Indische geweest voor het gouverneur-generaalschap, en had specialiteiten der rechterzijde.... Wij zullen van hen Idenburg wellicht met een gerust geweten op het niets zeggen, maar een specialiteit als mr. Van Deven- Plein kunnen blijven. Nu bleek hij voor Indië niet j ter in de oppositie ware ons liever, gerust, als hij zelf niet den post van onderkoning ging bekleeden. Het is trouwens de vraag, of de heer Idenburg zelfs in den heer Sweerts iemand zag, nog geschikter voor het gouverneur-generaalschap dan zijn eigen nederig persoontje, en het is zeker, dat de benoeming van den heer Sweerts aan het ONVEILIG MAASTRICHT. 't Is 11 uur en erg donker, nabij de spoorbrug machtige geestelijk element in de katholieke partij, over de Maas ter hoogte van de Zinkwitfabriek aan onderricht van de liefdegaven van den Haagschen den Franciscus-Romanusweg. Oorzaak dier duisternis: burgemeester aan de antirevolutionnaire partijkas, het uitdraaien van een drietal lantaarns. Eenige per- hoogst onaangenaam zou zijn geweest. sonen liggen er in hinderlaag, met het doel iemand Ook de nu getroffen schikking is een oorzaak van af te ranselen, ernstige ontstemming bij de rechtzinnige roomschen. Eindelijk komt een persoon, gezeten op een rij- Het belang der katholieke kerk in Indië eischt, als -wiel, den weg op. Hij wordt aangevallen, van zijn men geen katholiek op den troon van Buitenzorg rijwiel gesleurd en naar den waterkant getrokken, kan krijgen, een gematigd-onverschillig man, die de xiit de bedreigingen van de aanranders valt op te zendifng maar zoo goed en zoo kwaad als het kan, maken, dat zij van plan zijn hun slachtoffer te ver laat begaan, en niet een die een bepaalde voorlief- drinken. Plotseling merkt een van hen op, dat ze de heeft voor de protestantsche, de gereformeerde (jUI1 verkeerde voor hebben, waarna hij losgelaten belijdenis. Met Idenburg als gouverneur-generaal en wordt en blij kan zijn, dat hij met zoo'n genadig pak Malefijt als minister, is echter alle macht gelegd in ransel er af komt. - De aanvallers verdwijnen even de handen van een paar ijveraars voor de gerefor- viug van het tooneel als ze gekomen zijn. meerde religie, tot vrees voor Rome. De Tijd heeft Intusschen is de mishandelde ten zijnent aangeko- dan ook op het laatste oogenblik nog haar veto men, en nadat hij het gebeurde verteld heeft, bege- over dit konkelpartijtje uitgesproken; te laat! „Het Vad." schrijft over de verwachting, dat de heer Idenburg Gouverneur-Generaal zal worden Voor Indië kan het optreden van dezen bewindsman als gouverneur-generaal niet anders dan toegejuicht wor den" Hij kent thans de behoeften van ons eilandenrijk door en door, is met warme liefde er voor bezield, en bezit alle gegevens die den tactvollen en doortasten den bestuurder kenmerken. Doldriftig doordraven op het partijstokpaardje schijnt van hem op grond van zijn verleden niet te duchten. Met vertrouwen zien wij hem dan ook zijn Ministerszetel voor den troon, te Buitenzorg verwisselen, overtuigd, dat zijne benoe ming aan Indië ten goede zal komen. Van zijn opvolger als Minister van Koloniën schrijft het blad: Een diepgaande studie heeft hij van onze koloniale aangelegenheden nooit gemaakt, maar zijne redevoerin gen gaven den indruk, dat liij de zaken goed overwo- ven zij zich met een man of vier, leden van een huishouden, met knuppels gewapend op weg, om een nog afwezigen broeder tegemoet te gaan en zoo mo gelijk zonder slagen te doen thuis komen. Nadat zij eenigen tijd heen en weer gewandeld hebben, komen zij aan de houten keet, op dien weg aanwezig, waar een dronken persoon tegen den muur ligt. Een der in de keet aanwezige personen (in deze keet is eene herberg gevestigd) komt naar buiten, ziet den dronken man liggen en krijgt de met knup pels gewapende personen, allen arbeiders van de brikkenbakkerij des heeren S., in de gaten. Hij denkt dat zij dien man mishandeld hebben, en maakt al arm, waarop een viertal, min of meer onder den in vloed van drank, naar buiten stormen en op de brikkenbakkers beginnen te slaan. Na den strijd, die eerst ophield doordat de dron ken man verklaarde dat men hem niets gedaan had, waren meerdere blauwe oogen en bloedneuzen te gen had. Dat kerstening van Indië door de zending, constateeren, terwijl een der brikkenbakkers een desnoods zonder den Islam te ontzien, door hem werd diepe snede in een der dijen had bekomen De marechaussee doet nu onderzoek in dit vrij ingewikkeld zaakje. GEVOLGEN VAN EEN FIETSONGEVAL. Verleden week Dinsdag had de 24-jarige A. van aanbevolen, is iets wat in de practijk van het koloniaal bestuur wel een weinig slijten zal. Een persoonlijkheid van wien kracht en leiding op koloniaal gebied uitging is de heer Malefijt evenwel nim mer geweest. Door de kleine aan wijzigingen en op- geumeren, te Druten, per fiets huiswaarts keerende, >in ,aar,nte 1Pn "a( lnnnt het ongeluk tegen den boom eener kar op te rijden. De botsing was zoo hevig, dat hij verschillende rib ben brak en spoedig daarna het bewustzijn verloor. Zaterdag is hij overleden. ONVOORZICHTIGHEID. Zondagmiddag gingen twee knapen uit Leiden naar den Wassenaarschen Slag om bramen te zoeken. Blijk baar was ook de bedoeling een konijn in de duinen te snappen; althans een der knapen, de 17-jarige Varseveld, had een revolver met zwaren hagel gela den bij zich. Bij ongeluk trof hij daarmede zijn mak ker in het hoofd die daardoor ernstig werd ver wond. Een der korreltjes drong in een oog, een an dere in het voorhoofd. De knaap werd door wande laars opgenomen en verder naar het Akademisch Zie kenhuis vervoerd waar hij wordt verpleegd. De dader werd aangehouden door den gemeente veldwachter van Rijnsburg en naar Den Haag overge bracht EEN PUT VOOR ZICHZELF GEGRAVEN. Voor het gemak van het dienstpersoneel en ook om niet overstroomd te worden door de straatventers, ziet men op de deurposten of achter de ruiten van sommige huizen een bordje, waarop staat: „Aan de deur wordt niet gekocht. Drukwerken worden niet teruggegeven." Een bejaard man te 's-Gravenhage, die te veel eer gevoel heeft om te bedelen, tracht in zijn onderhoud te voorzien door 't maken van deze straatkoopluiver- jagers. Hij gaat er mee door verschillende straten, kijkt wie er nog niet van voorzien is, en biedt ze dan te koop aan. Een dezer dagen kwam hij bij een huis, waar me vrouw niet te spreken was en gaf zoo'n bordje aan den knecht af, zeggende den volgenden dag wel om antwoord te komen. Toen hij den volgenden dag weer aanschelde kwam de knecht te voorschijn, wees den oude op het bordje, dat reeds een plaats achter de deurruit gekregen had en liet hem verbluft staan. SCHANDELIJKE BEItOOVlNG. Vader had centen gebeurd en zus was met zes gulden uitgestuurd en 'n lommerdbriefje, om te gaan lossen wat in tijden van nood bij „oome Jan" was gebracht. Vroolijk liet) 't kind wat ze kon, om maar gauw weer terug tzijn bij vader en moedor, met 't be geerde goed. Op de Heerengracht spreekt kaar een man aan. merkingen die hij jaarlijks ten beste gaf, loopt aller minst de groote en vaste lijn, van iemand die weet wat hij wil. En juist dit doet ons zijn optreden aan het hoofd van liet departement van koloniën met zonder bezorgd heid aanschouwen. Binnenkort zal de partij van den heer Malefijt in de Kamer een koloniale specialiteit van den eersten rang bezitten in den heer Colijn, het nieuw gekozen Kamerlid voor Sneek. Hij is iemand, die volkomen zeker weet wat hij wil, evenals de lieer Idenburg, en wij vragen ons af. of de heer De Waal Malefijt, met den heer Colijn aan de eene en den heer Idenburg aan de andere zijde, niet in het gedrang zal raken tusschen deze twee Indische specialiteiten, beiden van zijne partij, bovendien beiden mannen van doortastend optreden en van gevestigde overtuiging, die als het ware voor ieder denkbaar geval in Indië hunne opinie reeds gereed hebben, en die beiden Indië door en door kennen, zoowel door studie en langdurig ver blijf, als door administratieve ervaring en persoonlijke bestuursleiding. Al deze eigenschappen en hoedanighe den mist de man, bijl wien de leiding berusten moet. Is het dan te verwonderen, dat wij ons afvragen, of hij niet meer geleid zal worden, dan zelf zal leiden. Wij hopen, dat nog nader licht zal opgaan over de vraag, waarom toch juist de heer De Waal Malefijt tot dit zoo 'gewichtig ambt word geroepen. Het is niet te hopen, dat redenen van interne coalitie-politiek, ver meende aanspraken van de a.-r. partij b.v. tot die keuzo hebben geleid. Aan dergelijke overwegingen mo gen do belangen van Indië niet worden opgeofferd. „Het Vad. vat dan in deze bewoordingen zijn oor deel samen Winst voor Indië levert, in totaal beschouwd, de verandering in het koloniaal bestuur niet op. Wat wij' tc Buitenzorg winnen, verliezen wij op het Plein. Men had nu zoowel hier als daar een man met een vaste hand en volledige kennis van Indië. Met verandering van personen behoudt men te Buitenzorg zoowel het oen als het ander en gaat zelfs nog vooruit, maar op het Plein zullen indien men den nieuwen Minister naar zijn heden en verleden mag oordeelen beide worden gemist. Hopen (wij voor Moederland en Koloniën dat de toekomst ons in het ongelijk zal stellen. Land en Volk schrijft over de benoeming van den heer De Waal Mafcfijt: Dat de heer De .Waal Malefijt is aangewezen om Hij vraagt bezorgd aan zus, of ze niet soms een gulden te weinig in haar portemonnaie heeft. Nee, meheer, zegt 't kind verbaasd. En vriendelijker nog wil hij 't wel even voor haar nazien: - Geef je portemonnaie maar even hier. In goed vertrouwen staat de naïeve kleine haar schat af, ter fine van onderzoek. Dan, na wat ijverig snuffelen, reikt hij het porte- monnaietje weer met een: 't Is in orde, hoor. Verheugd en dankbaar, spoedt zus zich nog méér. Totdat... haar in de bank van leening een bit tere ontgoocheling wacht, als ze bemerkt, dat er zich slechts éen gulden meer in de beurs bevindt. Hevig ontsteld en snikkend holt ze naar huis. De ellendige straatroover was natuurlijk niet meer te zien. Als signalement kon zus opgev m „dat hij een krom been had." Naar we vernemen, loopen vooral 's Zaterdags avonds, als dikwijls kinderen worden uitgestuurd om pandjes te lossen, meer dergelijke individuen rond, loerend op prooi. Tel. ONGELUK MET DEN VLISSINGSCHEN MAIL- TREIN. De Vlissingsche mailtrein der Staatsspoor, die te 9.32 uur 's avonds via Rozendaal te Rotterdam arri veert en te 9.49 van het Centraalstation (D. P.) over de Ceintuurbaan zijn weg neemt via Gouda, was gisteravond de oostelijke splitsing der ceintuurbaan, ter hoogte van de Oude Plantage, te Rotterdam ge- naderd, toen de machinist bemerkte, dat iets haperde aan de machifie. Bijna tegelijkertijd sprong de zware machine met een vaart van 60 kilometer van den spoordijk en kwam ter zijde van het weiland terecht. De machine werkte zich zoo diep in den slappen bodem, dat slechts het remkastje en de schoorsteen hoven het gras uitsteken. De machinist en stoker bleven wonder boven won der beiden ongedeerd. De tender brak af en werd door de opdringende spoorwagens omver geworpen boven op de machine. Een bagagewagen en twee personenwagens ontspoorden. Voor zoover bekend, heeft echter niemand eenig letsel hekomen. Eerst na twee uur wachten kwam van het Maas station een machine, die de niet-ontspoorde wagens langs de andere richting van de ceintuurhaan terug haalde en naar 't Maasstation bracht, vanwaar de trein toen opnieuw de reis aanvaardde. Den geheelen nacht is doorgewerkt en den volgen den morgen stonden de wagens weer in het spoor. Den zwaar beschadigden weg hoopt men heden weder in orde te krijgen. TRAMONGELUK. Aan den Dordtschen straatweg te Rotterdam nabij de grens van Barendrecht, heeft Zondagavond een ernstig tramongeluk plaats gehad. De 59-jarige land- houwer W. Kranendonk uit Poortugaal keerde met zijn 63-jarige echtgenoote, Jaantje Molenaar, van 'n familiebezoek, dat zij te IJsselmonde gebracht had den, naar hunne woonplaats terug. Op den Dordt- lschen straatweg werd het paard, dat voor hun dog- card gespannen was, schichtig van de stoomtram der R. T. M„ liep achteruit tegen de tram, die met een flinke snelheid passeerde, met het gevolg, dat Kranen donk en zijn vrouw uit het rijtuigje werden geslin gerd en met het hoofd tegen de straatsteenen sloegen, zoodat zij beiden bewusteloos waren. Het paard werd op slag gedood en het rijtuigje verbrijzeld. De zwaargewonden werden een woning binnen ge dragen en nadat dr. V. Huijsman van Charlois de eerste verbanden had gelegd, geassisteerd door leden van eerste hulp bij ongelukken, werden man en vrouw met raderbrancards van de vereeniging E. H. B. O. en de politie naar het ziekenhuis te Rotter dam vervoerd, waar zij half 10 aankwamen. Beide gekwetsten hadden schedelbreuk bekomen en de man bovendien enkele gebroken ribben. Men vreest voor hun leven. Nader meldt men ons, dat de vrouw den volgen den morgen om tien uur in het ziekenhuis is over leden. j BLOEDVERGIFTIGING. 1 Een onderwijzer uit het zuiden van Friesland lo geerde bij den heer F. in Friesland's noordoosthoek. Hij krabde een puistje aan de wang open, het hoofd zette op en hij overleed daarna aan hersenvliesont steking. EEN SLUITINGSQUAESTIE. Een artikel uit de politieverordening van Eindho ven luidt, dat op den lotingsdag voor deze stad de café's tot 's namiddags 2 uur moeten gesloten zijn. Een der voornaamste café's maakte van deze ge legenheid gebruik, om eenige schoonmaak te houden, iets wat anders uit den aard der zaak eerst 's nachts of 's morgens zeer vroeg kan geschieden. Ten einde de vloeren te laten drogen, werden de deuren geo pend en de toegang tot de cafézaal met tafels en stoelen versperd, zoodat een stormloop zou noodig geweest zijn, om deze barricade te nemen. Desondanks sommeerde de politie een paar malen, om de deuren te sluiten. Hieraan werd niet voldaan en proces-verbaal volgde, zeer waarschijnlijk, om een precedent te scheppen. Met belangstelling wordt de j uitslag van deze vervolging tegemoet gezien, daar de caféhouder zich beroept op de aangebrachte versper- ring. ELECTRISCHE VERLICHTING. Hoorn, 14 Augustus. De heer F. Slagter heeft aan de gemeentebesturen in de Streek en aan die van Hoorn en Enkhuizen een uitvoerig schrijven gericht, om te komen tot de stichting (nabij het spoorweg station te Westwoud) van een electrische centrale, zoowel voor verlichting als voor kracht. Dezer dagen zullen de betrokken gemeentebesturen opgeroepen worden tot verder bespreking. EEN ONDERNEMENDE BLINDE. Aan het examen Engelsch M. O., akte A nam jl. Zaterdag ook deel een blinde jonge man, de heer M. Jonker, van Amsterdam. Hij is de eerste blinde in Nederland, die zich op de studie eener taal, ter verkrijging eener akte, toelegde. De moeilijkheden, die hij te overwinnen had waren niet gering, geene der studieboeken bestond in 't blinden of z.g. Brailleschrift. Een boek flioest dus eerst daarin overgezet worden, alvorens met de stu die ervan een aanvang kon worden gemaakt. Op zijn 18de jaar vertrok de heer Jonker, zonder eenige noemenswaardige kennis der taal, naar Enge land; bracht een half jaar door aan The Royal Nor- mal College for the Blind in Upper Norwood, en stu deerde daarna nog twee jaar te Amsterdam, en smaakte het genoegen, nu op 21-jarigen leeftijd de akte Engelsch M. O. te halen. DOMINEE-ADVOCAAT. De oud-predikant mr. J. Ankerman te Wommels, het Kamerlid voor Harlingen, zal zich metterwoon te 's-Hage vestigen en aldaar ook de rechtspractijk uit oefenen. Wieringen. Voor rekening van 16 leden onzer onderafdeeling der V. P. N werd en j.I. Vrijdag op de Amsterdamschei eierenveiling geveild 2673 eieren, waarvoor de verkre gen prijzen zeer goed waren en varieerden yan f 3.65 tot en met f 4.65, terwijl een partijtje kleine eieren nog f 3.50 per 100 stuks opbrachten. 't Zand. De milicien N. Tuin alhier, heeft van den Minis ter van Oorlog uitstel van Herhalingsoefeningen gekre gen tot 1910. Oude Niedorp. Uit de 6 sollicitanten voor tijdelijk hoofd der school te Zijdewind, is aangesteld de heer L. J. A. van der Heijden, te Rotterdam. GROENTEHANDEL. De vorige week werden van de laadplaats 131 wa gonladingen groenten verzonden. In die week werd aan de afslagmarkt aldaar aan gevoerd 1565 zak aardappelen, 77.900 bos wortelen, 322.200 bloemkooien, 209.500 roode kooien, 20,300 gele kooien, 11.800 witte kooien, 350 koolrapen, 347 ba len zilveruien, 30 balen uien, 550.500 stuk slahoonen. RAAD HEERHUGOWAARD. Vergadering gehouden op Maandagmiddag 16 Au gustus 1909, ten 2 ure. Voorzitter de heer P. Wonder Az., Burgemeester. Allen present. Opening met 't gebruikelijke welkom, waarna de no tulen worden gelezen. Zij worden onveranderd goed gekeurd. Ingekomen a. van Ged. Staten eene missive, waarin wordt mee gedeeld, dat op 1 Januari a.s. de termijn eindigt, waar bij vrijstelling is verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs in de vrije en ordeoefeningein in de gymnastiek. Op eventueel opnieuw te doen verzoek tot bedoel de vrijstelling, zal blijkens deze missive niet dan om zéér gewichtige redenen goedgunstig worden beschikt. Op Voorzitters voorstel voorloopig vóór kennisge ving aangenomen, om later te behandelen, nadat cor respondentie is gevoerd met Dis tri ets- en Arrondisse- ments-schoolopziener. b. schrijven van den Rijksontvanger te Schermer- horn, d.d. 2 Augustus 1909, meldende, dat op dien datum door genoemden ambtenaar is uitbetaald aan den Gemeenteontvanger f 574.56; c. schrijven van Ged. Staten d.d. 4 Augustus j.I. waarin namens Z.Ex. den Minister van Binn. Zaken medegedeeld wordt, dat bij Koninklijk Besluit van 22' Juli dezes jaars eervol ontslag is verleend aan den Arrondissementsschoolopziener C. van Buisscn te Alk maar en dat deze heer is benoemd tot Districtsschool opziener aldaar; d. schrijven van den heer C. van Twuijver, on derwijzer aan school IV (Veenhuizen) waarin deze me dedeelt, dat hij met 1 Sept. a.s. 5 dienstjaren als on derwijzer heeft, in verband waarmede hij verzoekt, zijn salaris te willen verhoogen, overeenkomstig de bepa lingen der desbetreffende verordening. Voorzitter stelt voor, 't bericht voor kennisgeving aan te nemen; den heer Van Twuijver zal het ver zoek worden gedaan, een staatje in te leveren, waarop vermeld is, waar hij gedurende die jaren standplaats had. e. van den Nederlandschen Bond voor lichamelijke opvoeding te 's-Gravenhage eene missive, behelzende naast eene uiteenzetting van zijn streven eene uilnoo- diging aan den Raad, om een paar Raadsleden af te vaardigen naar iden nalionalen eindwedstrijd in gym nastiek en open luchtspclen, einde September en be gin Oclober te 's-Gravenhage te houden. Voor kennisgeving zonder discussie, aangeno men. Een paar reclames Hoofdei. Omslag zullen straks in comité-generaal worden behandeld. Voorzitter doet nog even voorlezing van do mede- deeling, die in de Haarlemsehe Courant is geplaatst, meldende dat van de leening, door 't gemeentebestuur in 1881 gesloten, de obligatiën no. 18 en 21 zijn uit geloot. f. schrijven van het bestuur der afdeeling Noord- holland van den Rond van Gemeenteambtenaren, waarin naast eenige beschouwingen over onvoldoende salariëering van gemeenteambtenaren wordt betoogd de wenschelijkheid van een voldoend salaris, waarvan men als zoodanig kan leven. Een tamelijk uitgebreide toe lichting vergezelt dit stuk. Discussie ontspint zich er niet over en we wor den weldra verrast met een volgende missive, die ter tafel komt: Die heeft het bekende onderwerp g. Melkvoorziening, waarbij Ged. Staten, overwegen de, dat |do Raad wel eene nieuwe verordening om trent dit onderwerp in 't leven wil roepen, aangeven enkele punten, die daarin eene allereerste plaats zou den kunnen erlangen. Zeer belangrijk wordt geacht eene verbodsbepaling inzake het gebruik van slootwa ter voor reiniging van vaatwerk en gereedschappen in gebruik zijnde in verband met voedingsmiddelen. De verordeningen te Bussem, Zaandam en Haarlem hieromtrent bestaande, Worden beschreven als zijnde van groot nut. Een verslag, te lijvig om voor te lezen, behelzende het verhandelde over deze zaak in de Provinciale Sta ten vergezelt de van 17 Februari 1909 dateerendo mis sive. Op voorstel van Voorzitter wordt de missive voorloo pig voor kennisgeving aangenomen, zullende de stap pen, door Ged. Staten nuttig geoordeeld in de goede richting te doen, ook g|edaan worden. Den plaatselijken toestand in overweging nemen hier bij, vindt de heer De Boer wenscheliik. Voorzitter wijst er op, dat de Gezondheidscommissie er in zal moeten worden gekend.

Schager Courant | 1909 | | pagina 1