Gemengd Nieuws. Do gemeenterekening, den bestemden lijd ter visie gelegen hebbende, komt vervolgens aan de orde. Bezwaren er 'tegen zijn bij Voorzitter niet ingeko men. De commissie, met het nazien belast, doet bij mon de van den heer Van Rijn verslag van hare bevin dingen, wijzende op de „hoogte" van een ingekomen schildersnota en hel niet afgeteekend zijn van éèn paar andere rekeningen, doch per saldo wordt ver der de zaak prompt in orde bevonden wordende geadviseerd lot goedkeuring en vaststelling' der gemeen terekening. Inzake de hooge nota zal onderzoek plaats vinden. Dit advies wordt met algemeen goedvinden door den goheelen Raad aangenomen. Voorzitter heeft opgemaakt eene primitieve begroo ting voor 1910. 'I Batig saldo van vorige jaren gewoonlijk een 13 14 honderd gulden wordt nu gemist, wijl het dit jaar een extra duur jaar is geweest. Toeh heeft Voorzitter in eene concept-begrooting een weg gevon den om in deze leemte te voorzien. Alles kan in geldelijk opzicht in de begrooting voor liet komende jaar op zijn pootjes te land komen, wan neer de Raad kan goedvinden om één obligatie af te lossen van de geldleening van 1881, waarbij is bepaald dat elk jaar hoogstens drie, doch minstens één obli gatie .'afgelost moet worden. Vroeger werd ook jaar lijks één obligatie afgelost zoolang men nog in relatie was met de Spaarbank te Alkmaar. Eenmaal los idaarvan, loste 'l gemeentebestuur de laatste jaren 2 obligatiën dier leening jaarlijks af. Begrooling sluitende in ontvangst en uitgaaf op een eindcijfer van f 23287.74 met een post voor onvoor ziene uitgaven, bij raming groot f 1300. De Raad vindt algemeen goed de begrooting voor 1910 aldus op te maken. Daar de rondvraag niets oplevert en de agenda is afgewerkt, wordt de openbare vergadering geschorst en gaat men over in oomilé-generaal, waarin reclames Hoofdei. Omslag zullen worden behandeld. DE NIEUWE MINISTER VAN KOLONIËN. In het Handelsblad lezen we de volgende karakter schets van den nieuwen minister van koloniën: Niet groot. Plat. Tenger. Bleek, met heel fletse, meest wat dichtgeknepen oogen en een platten, zorg vuldig met een zeker aantal gladde, grijzende haren bestreken schedel. Uiterlijk van een gereformeerden burgerman uit Kippeveer-Reputatie. van eenige parle mentaire onhandigheden en van verdienstelijk lid van Gedeputeerden .Spreekt, zooals zijn oogen kijken. Nooit in Indië geweest maar heeft zich met ijver eenige kennis van koloniale zaken aangeblokt .toen de anti-revolutionnaire Kamer-club ont-Idenburgd werd en niemand van die club beter geschikt leek om te worden opgeleid tot koloniale specialiteit. Staat bekend als een zeer goedhartig en welwillend man. Had, als Kamerlid, geen vijanden, geen aandacht en geen prestige. Maar is Kuyperiaan der Kuyperianen, zal de hee- j ren Van Kol en Van Deventer niet meer als tegen- standers krijgen en den heer Colijn als machtigen steun naast zich vinden. Benevens een meerderheid DE WARMTE. °P de schoot van zijn moeder in een omnibus zitteöfl Maandag was het wel de warmste dag tot nu toe werd een wang opengereten, van dit jaar, tenminste de thermometer steeg in de schaduw tot ongeveer 83 gr. Fahrenheit. ACHT WONINGEN AFGEBRAND. Men meldt uit Oosterhout dd. 16 Aug.: Hedennacht zijn alhier door onbekende oorzaak, acht burgerwoningen tot den grond afgebrand, de meeste inboedels gingen mede in de vlammen op. De brand was zoo onverwachts dat aan redden niet viel te denken. Wegens watergebrek kon de brandweer weinig of niets uitrichten. De panden zijn alle verzekerd, doch laag, zoodat de eigenaar groote schade lijdt. Ook de verschillende inboedels zijn niet of laag verzekerd. DE VERDWENEN GOUDEN TIENTJES. Naar wij vernemen, is de geschorste beambte der Ned. Bank gistermiddag op last der justitie naar liet Huis van Bewaring overgebracht. Door twee re chercheurs werd hij per rijtuig van het Binnengast huis, waar hij verpleegd werd, derwaarts vervoerd. GEWELDPLEGERS. Gisternamiddag zijn te Rotterdam, ter beschikking van de Justitie, naar het Huis vau Bewaring aldaar overgebracht twee kellners, twee losse werklieden, eei varensgezel en een bootwerker. Hun wordt ten laste gelegd het plegen van open lijk geweld met vereende krachten, hetgeen licha melijk letsel ten gevolge heeft gehad. Het vergrijp is gepleegd in den nacht van 12 op 13 dezer in de Zandstraat, op twee agenten van politie. Een maxi- dr machinekamer werd binnengeblazen. De dom, het bovenste deel van de vuurhaard in den ketel, was gezakt. Daardoor was een scheur in den dom ontstaan, zoodat de stoom met kracht ont snapte en te gelijk met het weggeblazen vuur de machinekamer vulde. Op dit oogenblik hadden de wacht in de machine kamer de 2e-machinist Jacobus Albertus Traanberg, 20 jaar oud, en Holbertus de Kort, 23 jaar, beiden ongehuwd. Zoodra mogelijk trachtte de onthutste equipage de machinekamer binnen te dringen. Men vond er het afschuwelijk verbrande lijk van den stoker De Kort, terwijl de machinist Traanberg, hoewel met brandwon den overdekt, nog teekenen van leven gaf. De „Zaanstroom" was intusschen haar beweegkracht kwijt en lag totaal hulpeloos, waarbij het prachtige zomerweer een gelukkige factor was. De kapitein heesch de noodseinen in top. Men deelde ons mede, dat weldra een Deensclie passagiersboot in zicht kwam maar deze die een mail aan boord had wei gerde de „Zaanstroom" op sleeptouw te nemen. Te gen half acht Zondagmorgen trof de „Zeehond", het marinevaartuig dat politietoezicht in de Noordzee uit oefent, de „Zaanstroom" in haar hulpbehoevende po sitie aan en nam het schip op sleeptouw om het naar IJ muiden terug te brengen. De tweede machinist was aan zijn wonden bezwe ken, zoodat er twee dooden aan boord waren. Geluk kig was niemand anders gewond. De dokter van de „Zeehond" was dadelijk aan boord gekomen en had hulp verleend. Op de sluis te IJmuiden stroomde reeds veel volk op de tijding van het ongeluk te zamen. De kapitein liet niemand aan boord toe. En ook aan de Handels- j mum van zes jaren gevangenisstraf kan ieder hunner kade stond een dichte drom menschen, onder wie hiervoor worden opgelegd. vele familieleden van de bemanning, toen de „Zaan- De overbrenging geschiedde van uit het politiebu- stroom" te 10 uur aan den wal meerde. reau in de Pauwensteeg, waar de verdachten een drie- Alleen de familieleden van den overleden De Kort taj dagen voorloopig opgesloten waren. De mare dat j mes, die in weerwil van mevrouw Blériot den werden aan boord toegelaten, en geheel ontdaan kwa- deze overbrenging op handen was, verspreidde zich vermaarden man een liefdesverklaring zonden, men de vader en broers van den ongelukkige terug. snei in de Zandstraat en omgeving en deed heel wat t Was niet om aan te zien, vertelden ze, zoo ver- jjeden, die men bij daglicht zelden te zien krijgt, nabij Dergelijke ongelukken in de Metro-wagons zijn W De prefectuur van politie bestudeert thans de quae tie, daar men het voorbeeld van Duitschland wil m' gen en een verbod uitvaardigen tegen het dragen va» dergelijke moorddadige toiletartikelen. De „TenipJ vraagt of het niet mogelijk ware in een verorden!),, te bepalen, dat de hoedespelden voortaan voorzij n.oeteu zijn van „protèges-pointe" op dezelfde wij26 als men de punten van potlooden beschermt tegetl breken in den zak of kostbare dasspelden bevestigt. LUCHTVAART. Wij lezen in „De Kampioen"! Louis Blériot wordt overstelpt met brieven, uitnoo. digingen, aanbiedingen en verzoeken van allerlei aard zoodat hij een paar secretarissen voor zijn correspon. dentie heeft moeten aannemen. Reeds den eersten dag heeft hij te Londen niet minder dan 9000 brie. ven ontvangen. Daarvan bevatten 1000 gelulcwensehen van bekende staatslieden, financiers, enz., en 703 worden besloten met een uitnoodiging om te komen dineeren. Voorts bestelden 226 een vliegtoestel. Rui® 6oO brieven bevatten verzoeken om geld voor zieken, huizen en andere inrichtingen of hulpbehoevende par. tleulieren. Verder waren er brieven van menschen, die een autogram vroegen; van uitvinders, die verbete. ringen voorstelden; van photografen, die het portret wiiden maken van den heer en mevrouw Blériot; van schouwburgdirecteuren, die vrijbiljetten aanboden, on- der voorwaarde, dat zij het bezoek van Blériot aan huil schouwburg mochten aankondigen; van een pa nopticum-eigenaar, die zijn afbeeldsel in was wi maken; van jongelieden, die vroegen of zij eens een uurtje met hem mee mochten vliegen; van een im- presario, die een contract met hem wilde sluiten voor een reeks voordrachten; en ook van verscheidene da- brand was het lichaam. De Kort woonde te Amsterdam, Traanberg Haarlem. EEN UITBREKER. Vannacht tusschen drie en half vijf uur is uit de gevangenis te 's Hertogenbosch, door hulp van anderen, ontsnapt een man die een maand moest zit ten. Reeds tweemaal wist hij uit de gevangenis te Medemblik te ontsnappen. Met behulp van een touw en ijzeren pinnen, wisten de bevrijders tegen den muur aan den walkant op te klimmen en binnen te EEN VERLOTING. Te Coeur d'Alene in den staat Idaho ging het de Pauwensteeg samenrotten. Vooral de vrouwelijke d levendig toe. Duizenden kampeerden te aanhang van de arrestanten was goed vertegenwoor- y digd. Met wuivende zakdoeken en roode oogen namen zij afscheid. Reeds had een tweetal per politiewagen den weg naar den Noordsingel afgelegd, toen om twee uren de beurt kwam aan den bootwerker. Een van de andere arrestanten ging den gereedstaanden wagen in, en reeds trad ook de bootwerker in den wagen, toen hij zich plots op de treeplank omkeerde, tot reeds een dag of tien in de openlucht in afwachting van eene eigenaardige verloting, waarmede Maandag jl. een aanvang werd gemaakt. De Amerikaansche regeering had besloten, een deel van het in genoemden staat voor Indianen gereser veerd gebied uit te geven voor den landbouw, tegen eene aan de Indianen uit te betalen schadeloosstel ling. In het geheel zouden 4400 hoeven, elk eene op. pervlakte van 160 acres beslaande, worden uitgege- het publiek achter de afzettingen iets riep en po- muux cucixi. ucn rv cA.ixvM.jiAo vo w**- j i T, i/cj ficixvus vau i uu au CS ucoiactuut;. vvui ucu uit&cgc« komen. Door middel van een valschen sleutel heeft f a ™0IÏÏ a ven> waardoor dan, naar gelang van de waarde der men de deur van de cel opengebroken en den ge- t f li<?n in<f terreinen, door de nieuwe eigenaars bedragen zuilen vangene verlost. Zijn gevangenispak lag onder aan afzetting heen en stoimde op den politiewagen los, nloeten wor(len betaald, afwisselende tusschen 480 den muur. De opheffing der militaire macht, waar- «n deri arrestaiR te l^eikem en agen- w# gulden> over reeds dikwijls werd geklaagd, draagt hier ook weer schuld. Hierover meidt men nader aan het Huisgezin: Men zal lachen over het gevalletje, dat zich Zon dagnacht in de gevangenis te 's-Hertogenbosch heeft afgespeeld, waar men van buitenaf een der geker- ten grepen naar hun sabel, de bootwerker, door velen Tot Maandagmorgen konden de aanvragen worden van 20 stemmen. kerden eenvoudig uit zijn verblijf „verlost" heeft. Zijn redevoeringen waren vaak leesbaar, maar haast Deze verlogte> zekere B-> is een gevaarlijk heer, nooit geheel verstaanbaar. d-e g jaar gevangenisstraf veroordeeld, thans een ANNA PAULOWNA. maand cachotstraf had uit te zitten en in zijn vroe- De heer K. F. Ehrmann, directeur van het post- ger leven al een paar keeren uit Medemblik was ge- kantoor te Anna Paulowna, zal tegen 16 September broken, derhalve in de zaak, waarbij hij ditmaal in- a.s. die gemeente verlaten wegens zijne overplaatsing tusschen een meer passieve dan actieve rol vervulde, als directeur van het post- en telegraafkantoor te niet te eenenmale vreemd. Leur nabij Breda. Algemeen wordt dit vertrek met Vermoed wordt, dat het stoute stuk tusschen drie leedwezen vernomen, want de heer Ehrmann heeft uur en halfvijf is afgewerkt. Een paar goede kennis- zich door zijne welwillendheid tegenover het publiek, sen van B., zoo denkt men, hebben aan den walkant, door zijne werkzaamheid als lid van den Raad en door eeJ1 touw bij wijze van lasso over een der ijze- vooral ook door zijn beminnelijk karakter, tal van ren pinnen te slaan, den hoogen muur beklommen, vrienden in de gemeente verworven. Moge het hem zjju toen afgedaald, hebben met een looper de deur en zijn gezin in zijne nieuwe standplaats goed gaan! op bet binnenplaatsje geopend en zijn kalmweg den ZIEKE AARDAPPELEN. sleutel gaan halen van de cachotten. Men schrijft uit Friesland: tegelijk aangegrepen, werd binnen het politiebureau 1 ingediend. Daarna werd overgegaan tot de verloting, teruggebracht en op de straat volgde charge op char- 6 8 ge. Ruim baan werd gemaakt tot aan de Soetesteeg. Hiertoe werd de hulp van kinderen ingeroepen, om de nummers te trekken. man, die toevallig den Schiedamschen dijk passeerde, bli fze verIotinS aardiS fortuintje ten 4,oio dfcel gevallen. Zoo was er éen man, die op zijn num- Bij een van de gemaakte charges heeft een werk- een sabelslag aan de rechterzijde in den hals gekre- gen. De man, die met het oploopje niets te maken waar/an de waarde door had, werd op het politiebureau in de Pauwensteeg y verbonden. Meer slagen werden ontvangen, maar de genen, die geraakt werden melden zich niet. De volgende transporten naar den Noordsingel gin gen zonder ordeverstoring geregeld. St. Maarten. Met ingang van 10 September a.s. zal de nieuwe on derwijzeres mej. Bronke van Westzaan, aan de open bare lagere school alhier in dienst treden. Naar wij vernemen, is van plichtverzuim of on- Tengevolge van het hevige dauwen in de laatste zijn binnengestapt, hebben, toen ze hun vergissing nachten is 't lof der aardappelen in Frieslands bouw- bemerkten, de deur weer kalmpjes gesloten, en zijn hoek geweldig door de ziekte aangetast, zoodat het daarna bij den waren Jacob gaan aankloppen, overal in den omtrek zijn onverkwikkelijken geur ver- Deze was direct bereid om met hen mee te gaan, spreidt. Opmerkelijk evenwel is hierbij, dat de en gezamenlijk heeft men het eeuigszins somber ver velden, welke met Bordeausche pap besproeid zijn, blijf verlaten met medeneming van den sleutel, en dat zijn verreweg de meeste, bij lange na niet Ook heeft de verloste het oirbaar geacht onder zooveel van de aanvallen der ziekte te lijden heb- aan den vestingmuur van kleeding te verwisselen, ben als de andere waarop deze kunstbewerking niet althans men heeft daar het gevangenispakje van B. KUSl( is toegepast, zoodat het nu wel geen twijfel meer lijdt gevonden in een papier gewikkeld, dat wellicht j j leven of een volgend jaar zullen ook de tot nu toe conser- eenige aanwijzing bevat voor het opsporen der be- 1 vatieven onder de aardappelen-verbouwers tot deze drijvers van het stoute stuk. nieuwere methode hun toevlucht nemen. De hiermee Toen Maandagmorgen om halfvijf de bewaker de verkregen resultaten zijn evident. Doch zal het goed ronde deed, zag hij een aantal deuren openstaan en zijn dan moet deze kunstbewerking tot driemaal toe miste bij nader onderzoek den sleutel der cachotten, plaats hebben en dan nog op den juisteu tijd, niet Het verdere verloop kan men zich denken, te vroeg en niet te laat. Nog dagelijks kan men de Naarw ij vernemen, is van plichtverzuim of on- mannen met hun sproeimachines op den rug gebon- achtzaamheid der beambten geen sprake, en moet den hun werk zien verrichten. Met kalmen, gelijkmati- het welslagen van de vermetele onderneming enkel gen tred bewegen zij zich langzaam voort door de geweten worden aan het opheffen der militaire wacht- evenwijdig loopende lijnrechte greppels der aardap- posten rondom het gebouw, pelvelden, hun sproeier in de hand, daarmee uiterst j BEGRAFENISFONDS TE EENIGEXBURG. voC. „1. me«,l„ tfe.e, -t <^,1^'.MS?''«er 1908. Die van liet Begrafenisfonds wees aan een ont vangst van f 997.901/2, aan uitgaven van f 647.09; ba tig saldo alzoo f 350.811/2. Het fonds van toelagen gaf een ontvangst van Omtrent de vergiftiging van de Zuid-Willemsvaart f 227.05i/>, tegenover een uitgaaf van f 36.05i/2. Ba- door de Maastrichtsche gasfabriek wordt er aan de üd saldo"dus' f 191. •s H. Crt. gemeld, dat de vorige week weer een "van Jiet kasgeld zal f 300 worden uitgezet, waar- groote slachting onder de visschen heeft plaats ge- door het vermogen verhoogt tot op f 5850.—. had van Maastricht tot Lanklaer (België), een af- j>e heer Jb. Bi es boer, die als commissaris periodiek stand van 24 kilometer. Op een avond, dat aan aftrad, werd als zoodanig herkozen, de sluis het water werd afgeladen, kwam er groote er maar f 2400 voor behoeft te betalen. TERING EN ALCOHOLISME. Bertillon, voorzitter van het statistisch bureau te Pa rijs. publiceert eene statistieke mededeeling betreffende hel verband tusschen de verbreiding van longlubercu- lose en het alcoholisme in Frankrijk. Hij legt twee landkaarten voor: Uit de eene blijkt, dat de noorde lijke departementen van Frankrijk meer sterke drank gebruiken dan de zuidelijke en centrale, en de grens daar ligt waar de wijnbouw begint. „De wijn is de vijand van den sterken drank", aldus drukt zich Ber- tillon uit. De tweede kaart, die 'n beeld geeft der fre- HONGERSNOODEN. quentie van longtuberculose komt nauwkeurig niet de i Op een vraag in het Engelsehe Lagerhuis is de in- ee[ s'c,. overeen, d.k.z. daar waar meer sterke d.rank lichting verstrekt, dat tusschen 1860 en 1880 vier groote gebruikt wordt (de noordelijke departementen/ is he: hongersnoodtijdperken in Engelsch-Indië worden ver- aantal gevallen van tuberculose talrijker; terwijl, naar meld, n.1. 1865. 1868-1870. 1873 en 1876—1878. In mate meer wijn gedronken wordt (in het zuiden) dit die tijden zijn 8 millioen meer menschen gestorven aantal afneemt. De alcohol is waarschijnlijk ook de dan in gewone jaren; voor het grootste deel werd deze ooi zaak dat te Parijs de longtuberculose 2 5 3 maal sterfte veroorzaakt door epidemieën, die min of meer veelyuldiger voorkomt bij mannen dan bij vrouwen, met den hongersnood samengingen. Na 1890 komen j, til Ion besluit uit deze statistiek, dat. als men in weder 4 groote hongersnooden voor: 1895, 1899, 1899— frankrijk de ergste der ziekten, de longtuberculose. 1902 en 1907. De eerst- en laatstgenoemde hongersnoo- NVI bestrijden men het verbruik der sterke alcoholische den kosten resp. aan 750.000 en 1 millioen menschen dranken maar niet dat van den wijn moet tegengaan. Med. Wkbl. een mengsel is, waarvan het hoofdbestanddeel is ko pervitriool en dat de bladeren der planten langen tijd hun kleur doet behouden. KANAAL VERGIFTIGD, MISLUKTE BANKROOF TE BERLIJN. J)E NIEUWE DUITSCHE BELASTINGEN. In den vroegen morgen van Vrijdag werd in een I" verband met het in werking treden van de der drukste gedeelten der Berlijnsche Friedrichstras- nieuwe belastingen op tabak en sigaren in Duitsch- se, in het op den hoek der Mittelstrasse gevestigde land, wordt aan het Hdbld. geschreven: geld- en wisselkantoor van Albert Silbermann door „Reeds vroeger werd voorspeld, dat mei het oog een onbekend persoon een aanslag gepleegd op den °P daaruit voortvloeiende zwaardere financieel'! las- zoon van den bankier, waarop ongetwijfeld een be- f011, vele Duitsche fabrikanten hunne bedrijven zoudei rooving der bank had moeten volgen. moeten opheffen of althans inkrimpen. Dank zij den krachtigen tegenstand mislukte de ooral zouden de kleine bedrijven het eerst door aanslag, maar het gelukte den dader in de alge- de nieuwe rechten getroffen worden' meene verwarring, door het voorval teweeggebracht, „Deze opmerking schijnt maar alleszins juist te te ontkomen. z'in- Nadere bijzonderheden omtrent dezen brutalen aan- de laatste dagen ten minste verschijnen in Be slag luiden als volgt: paalde Nederlandsche sigarenindustrie-centra, Neder- De bank- en loterijzaak van Silbermann bevindt landsche werklieden, die in Duitschland op sigarenfa- zich in de benedenverdieping van het huis. Zij werd brieken werkzaam waren. Vrijdagochtend op den gewonen tijd geopend, maar Deze lieden verklaren, dat zij of hun ontslag NOG EEN UITBREKER. beweging onder de visschen, die tegen den dood had den te vechten. Den volgenden morgen zag men de geheele vaart j van een uitbreker, Bernard Janssen genaamd, geboor- tusschen Maastricht en Lanklaer met zieke en doode j tig uit het Limburgsche plaatsje Wanssum. ditmaal bij uitzondering alleen door den zoon van Silbermann, terwijl anders zijn vader bij het ope nen van de zaak tegenwoordig is. Hun woning bevindt zich slechts een huis verder in de Mittelstrasse. Toen de jonge man bezig was met het in orde maken der uitstalling, verscheen een slank, eenigs- zins tenger heer in de zaak, die voor honderd mark Fransch geld wilde wisselen. Silbermann zocht de verschillende muntsoorten uit, en begon hun waarde Aan De Tijd wordt uit Limburg melding gemaakt iu Duitsch geld uit te rekenen. Bij dit werk kreeg visschen bedekt. Nooit hebben de oeverbewoners zulk' Wat al toeren die man heeft uitgehaald! Nog dezer eene vernieling gezien. De zieke en doode visch werd j dagen wist hij te ontsnappen uit de gevangenis te met duizenden en duizenden kilo's met manden, krut- Geldern, en liep van daaruit in één stuk door tot wagens en karren vervoerd en aan den mail gebracht. Wankum (Hheinland) over een afstand van mins terts hij eensklaps een geweldigen slag op het hoofd, hem toegebracht door den onbekende, zoodat zijn lorgnet afviel en hem het bloed uit het hoofd stroomde. De aangevallene behield echter genoeg tegenwoor digheid van geest om op den aanrander toe te sprin gen, waarop een worsteling volgde, in den loop waar- De grootste verwoesting schijnt aangericht onder 17 kilomeier, waar hij gepalet werd. Maar dit is niet van de jonge wisselkantoorman zijn aanvaller hoed *-J- ■>><—- <■- --'zijn sterkste stuk. ""+™,lrfa Reeds als kind ontsnapte hij uit een Duitsche ge vangenis, cm verleden jaar wist hij in Roermond uit te breken. Na zijn vertrek uit Roermond heeft de politie alle zeilen bijgezet om Janssen te krijgen, maar gedurende een geheel jaar bleef Janssen in vrijheid. Hoe ijverig de politie ook zocht, van Janssen geen -, c spoor. En toch moet hij meermalen gezamenlijk met j tehuis behandeld worden, daar de hoofdwonde onge- politiemannen de Limburgs che Maasveren over zijn ge- vaarujk bleek. Van andere zijde wordt nog gemeld, dat er twee de brasem, waarvan zelfs de dikste, ter zwaarte van 2 5 3 kilo's, dood op het water dreven. LASTIGE WESPEN. In het land van Altena klaagt men zeer over het groot aantal wespen, dat zich dit Jaar vertoont. Het aantal dezer insecten is zoo groot, dat het plukken van peren en pruimen zeer bezwaarlijk gaat. Dat deze insecten ook voor de dieren zeer gevaarlijk zijn blijkt hieruit, dat te Meeuwen (land van Altena) een jonge geit werd aangevallen en gedood. EEN ONGELUK OP DE „ZAANSTROOM". Zondagmiddag omstreeks twee uur bereikte ons het bericht, schrijft het Handelsblad, dat de „Zaanstroom' een der booten van de Hollandsche Stoomboot Maat schappij, op weg van Amsterdam naar Huil, op zee door een ongeluk getroffen en op de terugweg was, door Hr. Ms. „Zeehond" gesleept. Verder werd vernomen, dat de „Zaanstroom" met stukgoederen en enkele passagiers aan boord in den nacht van Zaterdag op Zondag te 12.45 uit de sluis te IJmuiden naar zee vertrokken was. Dit vertrek was een uur vertraagd, omdat eerst een defect in de machinekamer hersteld moest worden, voordat de „Zaanstroom" zee kon kiezen. Dit schip had te Am sterdam een jaar lang ongeveer opgelegen, d. w. z. geen dienst gedaan. Thans was het weer in de vaart gebracht, omdat de „Eemstroom", een zusterschip van de Holt. Stoombootmaatschappij to Amsterdam, moest dokken wegens schadevaring. De equipage van de „Eemstroom" met den kajiitein Boerhave, was op de „Zaanstroom" overgegaan. ti r°.f2'45 verliet, zooals gezegd, de „Zaanstroom" IJmuiden. Alles ging goed, totdat het schip ongeveer nitjlen utt de kust in volle Noordzee was. 't Was ongeveer zes uur ln den Zondagmorgén, toen plotse ling de stoom uit den ketel vloog en liet haardvuur en stok ontrukte. Toen door het lawaai andere personen opmerkzaam waren gemaakt en kwamen toesnellen, zocht de vreem deling zijn heil in de vlucht. Hij ontkwam tusschen 't reeds drukke gewoel in de Mittelstrase, ofschoon hij onmiddellijk vervolgd werd. De jonge Silbermann herstelde zich spoedig en kon politiemannen de Limburgsche Maasveren over zijn ge varen. Janssen wist zich steeds uitstekend te verklee- den, zich enorm vlug te verplaatsen en lag rustig thuis to bed, wanneer de politie hem in de nabijheid zocht. Eens kwam de politie hem zeer te na. Terwijl aan zijn deur door een der marechaussees gèklopt werd, lag Janssen te bed. Een zijner huisgenooten, die iets vermoedde, spoedde zich naar de deur en verzocht de politie even te wachten, totdat men goed en wel aangekleed was. Toen werd de deur geopend, huis zoeking gehouden ,maar Janssen was gevlogen. Hij was in der haast een dei ramen uitgesprongen en had zich bij buurman onder oen wijngaard op 't dak verlxirgen. Janssen was reeds aLs kind op zijn gebied een.... genie. Eens kwam de politie aan zijn ouderlijk huis. Maar intusschen, (Lat men onderzocht, zat Janssen in den schoorsteen. Ileods als klein kind klauterde hij op dak en in lantaarnpaal, en ging op den kop staan. Dat fietsen en dergelijke artikelen voor hem niet altijd even veilig waren, valt te begrijpen. Hij is dan ook, bij al zijn kunststukken een zekere schrik voor zijn omgeving, waar hij algemeen als „Dc Witte" bekend staal. Dc jongeman Qiij kan pl.fn. 28 jaar oud zijn) weet zich uitstekend voor te doen. 't Is 'n „gewikste kerel", die, haddo hij oen goede opvoeding genoten, voor iets beters dan de gevangenis bestëmd was. gekregen hebben, of dit op aanraden van patroons en kennissen, genomen hebben, daar een bedenkelijke achteruitgang van deze Industrie, in verband met de nieuwe belasting verwacht wordt. In hoofdzaak schijnen het tot nu toe alleen arbeiders te zijn, die op kleine of middelmatige fabrieken werken, terwijl ia eerste instantie de Nederlandsche arbeiders wor den geloosd of ontslagen. „Dat men echter in ruimere kringen in Duitsch land een zeer ernstigen druk der nieuwe belastingen op het economisch leven verwacht, blijkt wel uit den koortsigen haast waarmede in de laatste weken enorme hoeveelheden van tal van artikelen, nog vóór het inwerkingtreden der nieuwe belastingen, in ge meld land werden ingevoerd. Zeer zeker zal ook winstbejag in deze manipulaties een groote rol spe len, doch tevens spreekt uit een en ander vrees, dat zekere artikelen, onder de nieuwe rechten, niet voor hoogere prijzen zullen zijn te handhaven* en de be trokken industrieën daardoor zullen geknakt worden. ONTPLOFFING. Petersburg, 14 Aug. Op de marinewerf hoeft een ontploffing plaats geh;«l in een ondcrzecsche boot. Tot dusver is bekend, dat veertig menschen werden gewond en twee gedood. Later: Bij de ontploffing aan boord van de ondcrzecsche boot Drakon, die nog niet aan het marine-bestuur was overgedragen, zijn een ingenieur en twaalf werklieden van de werf zwaar gewond; oen man is gedood. Het ongeluk geschiedde bij een l>cproeving van do roovers aan het werk moeten zijn geweest. De stok, dien de aangevallene in handen wist te krijgen, behoor de aan den tweeden bamiiet, die zijn handlanger eerst buiten dekte, maar, toen hij zag, dat dc eerste slag niet raak was geweest, zijn makker te hulp snelde en dc mo'°ren; een henzine-motor ontplofte, straatdeur trachtte to sluiten. Dit gelukte echter niet, SPOORWEGBOTSING IN AMERIKA, daar de deur, gelukkig waarschijnlijk voor Silbermann, I Colorado-Spring.s, 15 Augustus. Twee treinen van met een stevig eind touw was, vastgebonden. i den Denver- en Rio Grande-spoorweg kwamen in e«n Men heeft hier waarschijnlijk te doen met leden j bocht hij deze stad met elkaar 'in bótéing 8 perse- I eener internationale dievenbende. De wandelstok droeg j ncn werden gedood en 50 gewond. Er waren in I het stempel London, terwijl de hoed te Weenen is ge- geheel 400 passagiers. Verscheiden gekwetsten zijn ster- I Vnfht vcndc. DE HONGERENDE KIESRECHTBTERS Niet goed raad weten de Engelsehe autoriteiten mof hoedespelden. de gevangen genomen suffragettes, die maar steevast I De vaak 40 c.M. lange lansen, die de reusachtige blijven weigeren in de gevangenis te eten en te drin- I voorwerpen, welke de dames als hoofddeksel beztgi n, ken. Dezer dagen moesten tien dezer onffezwrfleliikc op het kapsel vastpriemen, blijken uiterst gevaarlijk dames worden ontslagen omdat men toch de verant- te zijn. woordelijkheid niet aandorst haar te laten doodhon- I Om enkele voorbeelden aan te haleu: onlangs werd hongeren. Zij hadden van veertien ,1-ioen tot twee l een ingenieur, die plaats had genomen in een om- maanden vrijheidsstraf opieloonen in baar iivor voor nibus van do lijn Madeleine—Bastille, door de hoede- de goede zaak van het vrouwenkiesrecht en van den speld van zijn buurvrouw een oog uitgestoken, toen dag harer opsluiting af alle voedsel ceweLerd Twee 1 een schok van den wagen hen in onzachte aanra- gehuwde vrouwen waren er bii king met elkaar bracht. Een winkeljuf*.duw, die zich Dc pers zwijgt helhongeroproer der suffragette? met een klant voorover boog over een stof werd even dood. Niemand weel goed wat met wezens dic zoo zoo ernstig verwond; een kindje van acht maanden, hardnekkig blijven volhouden aan te vangen kocht. GEVAARLIJKE HOEDESPELDEN. De Paxijsche politie houdt zich bezig met dames-

Schager Courant | 1909 | | pagina 2