en Kennisgeving. Kermis te Valkoog H. H. Koolbouwers! t ïf A. WISSELINK. Kassier ei kmissioiair ii Hielen to Altaar, - 3=KOE MEST Wessanen Laan, advertentien. Hypotheek. téór vloed oi met gelijk lij. G. van Bodegraven. ZONDAG 22 AUG. en Optreden van don Heer s. schut, Gemengd Nieuws. Nagekomen berichten. l D. STAPEL, Dankbetuiging. te Nieuwe NDdorp. i W. Siewert en T. Siewertsen-Keete, vóór 29 Augustus a.s. A. PATER, Dijkgraaf en Heemraden van den Anna-Paulownapolder, L>r.J.PIETERS ANEMA, A RIS. leereuiarki 6. A1STEIDA1. op Maandag30 Aug. 1909. Ter gelegenheid van de Harddraverij t? Oude sluis op Er biedt zich aan: Koninklijke Fabrieken. Lijnzaadkoeken, merk „Ster" en W L houdt Donderdags te Schagen zitting in liet Café van den Heer F. Köhnevoorheen Zijdewind Aangev. 284 H.L. f 11.- a 12.- 4 80 a 0.- a 0— 5.— a 0.— --a I'I 13^75 a 15^25 150.— a 400.— 120.— a 310.- 8.- a 16.- 8.- a 22.- n h 17.— a 26- 8.- a 12 4.- a 4.50 O 50 a 0 60 Alkmaar, 20 Aug. Tarwe Rogge Gerst chev. Haver Bruine boonen Witte Karwyzaad Alkmaar, 14 Augustus 1909 10 Paarden 105 Koeion 42 Nuchtere Kalveren l£l Magere Schapen Lammeren 44 Magere Varkens 146 Biggen Kipeioren per 100 Kop Boter Amsterdam sclio V.P.N. Eierenveiling, 17 Aug. 1909. Kipeieren per 100 3.70 a 6.—. Nederlandsche Varkensverzekering-Maatscliappy. In de week van 15 Aug 1909 tot 21 Aug 1909 was de stand der marktprijzen van de varkens als volgt: 7- tot 9-weeksche biggen f 8 a f 13. Varkens van 25 tot 5o K.G. f 0-40 per K.G. 50 75 f 0.48 75 100 f 0.51 100 „125 f 0.52 125 150 f 0.54 150 175 f 0.56 Zeugen f 0.50 PllKDIKBEUIlTEN voor Zondag 22 September. Breezand, v.m. 10 uur, de heer Creutzberg, afscheid. Valkoog, n.m. 2 ure, Ds. Tinholt. TOREN INGESTORT. Berlijn, 19 Aug. De instorting van den toren op bet terrein der Engelsche gasfabriek te Schöneberg had plaats tegen 12 uur. De toren, die 85 M. hoog was, diende voor het ophijschen van materiaal voor den nieuwen gashouder. Hij viel op een voorbijrijden den personentrein, verbrijzelde den laatsten wagen, waardoor een persoon ernstig en vier licht gewond werden. ONGELUK. Lecco, 18 Aug. Te Alginate bij Lecco (Z.-O. van Italië) is, ten gevolge van het kreken van een clec- )triscben draad van een hoogspanningsnet, contact ge maakt met de geleiding van het electrisch licht. Volgens geruchten zouden er menschen omgekomen zijn. Later telegram Bij het ongeluk te Alginate veerden 10 personen gedood, twintig anderen min of meer ernstig gewond. GELYNCHT. Uit Monroe, in den Amerikaanschen staat Louislana wordt een buitengewoon ergerlijke toepassing van de lynchwet bericht. Daar is een neger door een verontwaardigde volks menigte uit zijn huis gehaald en aan een boom opge hangen, en zulks om geen andere reden dan dat hij een gerechtelijken eisch tot schadevergoeding instelde tegen een blanke, die een koe van hem had dood geschoten. BOOS FEMINISME. De correspondent der N. Rott. Crt. te Parijs schrijft het volgende:J Daar is een boos feminisme aan het woeden. De vrouwen beginnen zich op een hoogst boosaardige wijze te emancipeeren en komen den mannen con currentie aan doen op een gebied, waar men, zonder van mannelijk egoïsme beschuldigd te kunnen wor den, mag zeggen, dat ze er beter hare teere vinge ren afgehouden hadden. Dat is op het gebied der misdaad en bijzonderlijk dat der gewelddadige mis drijven. Men herinnert zich den moord op de jonge dienst bode in het plaatsingsbureau van den boulevard Vol- taire. Het was een afschuwelijke slachting; het on gelukkige meisje was met een vleeschhakbijl afge maakt en verminkt de dader van dezen geweld- dadigen wreeden moord bleek een vrouw te zijn. Sedert eenige weken kent Parijs nu ook zijn vrou welijke „apachen", de nachtelijke straatboeven en moordenaars. Op een der afgelegen avenues, bij de vroegere noordelijke vestingwerken, waren 's nachts reeds herhaalde malen revolverschoten gehoord; een maal was 's morgens een bloedplas gevonden. De po litie zocht ijverig maar vond niets. Tot op een vroe gen morgen een zwaar gewond werkman gevonden wordt, uitgeput van bloedverlies. Toen hij bij kwam, kon hij verhalen wat er gebeurd is. Vreedzaam in den nacht naar huis keerend, was hij door een troep vrouwen aangehouden en toen hij niet dadelijk zijn geld en zijn horloge wilde geven, hadden ze messen voor den dag gehaald, waren op hem aangevallen, hadden hem verscheidene steken toegebracht en daar na beroofd. Drie der vrouwen zijn gevat en het bleken de laagste soort prostituées te zijn, de vrouwen, die ge woonlijk de gezellinnen en heelsters, ook wel de sla vinnen, der mannelijke „apaches" zijn. In een mo dernen emancipatie-drang hadden ze maar liever zelf „de handen aan het werk geslagen"! De derde nieuwe kategorie is de vrouw-inbreekster. De laatst gesnapten hebben, dit dient erkend, eenig i vrouwelijk vernuft en gratie in hare misdrijven ge- legd. Twee eenvoudig-armoedig en naïef uitziende jonge vrouwen, de een met een gitaar, de ander met een .mandoline, deden de ronde in eenige wijken. Ze wisten aan de conciërge der huizen een roerend lief misère-verhaaltje te doen en kregen dan ge- j makkelijk vergunning om in de cour van het huis j een deuntje te spelen en te zingen. Ze zongen en speelden aardig, de bewoners kwamen aan hunne ra- men en wierpen een geldstukje. Maar onder het spe len en zingen keken de beide vrouwen scherp rond en gingen na voor welke vensters niemand ver- I scheen. Daar waren waarschijnlijk de bewoners af- wezig. Al zingend, rondkijkend en stuivers oprapend namen ze het huis, de trap, de inrichting der appar tementen op. i Als ze voldoende op de hoogte waren en overeen gekomen waren welk appartement het best bereikbaar was, ging een van beide het huis in en de trap op. Zelfs wanneer iemand het zag, wekte het niet den minsten achterdocht; het scheen immers alsof iemand, die zijn geldstukje niet naar beneden wou werpen of een bepaald deuntje wou vragen, de zan geres naar boven geroepen had. En de zwarte zak. dien elk der vrouwen bij zich droeg, dat leek de zak waarin ze haar muziekinstrument borgen. In werke lijkheid zat in die zakken het meest volledig modern inbrekersmateriaal en terwijl de eene bleef doorzin gen en spelen, brak de andere een leegstaand appar tement binnen, trachtte er geld of kostbaarheden te stelen en zoo er kostbare zaken waren, te groot om dadelijk mee te nemen, bereidde ze alles voor op een later grondiger bezoek tegen den avond of in den nacht. Verscheidene dagen werkten de geëmancipeer de dames aldus met vele succes. Toen stonden op een goeden dag twee rechercheurs, speciaal belast met het opsporen der ongehoord brutale dieven, die op klaarlichten dag in tal van naast elkaar liggende huizen ingebroken hadden, voor de deur van het appartement toen een der jonge dames met een rij ken buit in den zwarten zak er uitgestapt kwam. Een der rechercheurs nam haar in bewaring; de an der stapte de cour in, waar de vriendin met het on schuldigste gezicht van de wereld voortging haar sentimenteele romance voor te dragen. Een half uur later zaten de beide inbreeksters achter slot en gren del. EEN WEGZAKKENDE STAD. De slad Oera Ghazi Ghaa, in Pundsjab, een stad van 27,900 inwoners, is bezig om geheel in den grond te verzakken. En dat met groote snelheid, wan! eiken dag verdwijnen 50 of 100 voet van het gebied der stad. Huizen, heuvels, kerken, zakken langzaam aan in de Indus. DRIE SLACHTOFFERS VAN EEN BRAND. Donderdagavond is het station te Moulins binnen den tijd van een half uur geheel en al in vlammen opgegaan. Een der beambten kwam in de vlammen om en drie anderen liepen afgrijselijke brandwonden op. De brand ontstond op -de volgende wijze: Een al- koholvat, dat door een beambte in de goederenloods gerepareerd werd, vatte plotseling vuur. Een vlam- menbundel sloeg eensklaps omhoog en stak eenige fusten met alkohol, essencen en andere zeer brand bare stoffen in een oogwenk in brand. De ontstane luchtdruk was zoo sterk, dat personen zelfs op 200 M. afstands omver geworpen werden. Binnen een minuut was de geheele loods éen reus achtige vuurzee en eenige beambten, verrast door de plotselinge ramp, zagen geen kans meer om aan de vlammen de ontkomen. Een hunner was reeds binnen zeer .korten tijd verkoold, twee anderen konden nog levend, maar bedekt met afgrijselijke brandwonden, buiten het brandende terrein worden gebracht. Slechts met de grootste moeite gelukte het de wan hopige vrouwen der beambten van het terrein van den brand weg te krijgen en intusschen verwijderden eenige rappe gasten een honderdtal vaten met naphta, waaraan de vlammen reeds lekten, uit een nabij ge legen opslagplaats. De brandweer trachtte nog te redden wat te redden viel, te vergeefs echter, binnen het half uur was het geheele gebouw éen rookende puinhoop. PER TELEGRAAF. GOUVERNEUR-GENERAAL VAN NEÜ.-1ND1E. Hedenavond zal in de Staatscourant verschijnen de benoeming van den nieuwen Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, zoomede het eervol ontslag van den Gou verneur-Generaal Van Heustz, met ingang van don dag in December a.s., waarop de G.-G. Van Heustz zijn functie zal overdragen aan zijn opvolger, den oud Minister A. W. F. Idenburg, die op dien dag tot G.-G. wordt benoemd. Oudkurspel. Donderdag had hier een zeer ernslig ongeluk plaats. Op den dijk aan het Noordeinde der gemeente, raakte de kar van den heer P. de B., die van dc Schager markt naar huis reed, in een hek vast, waarschijn lijk doordat het paard van een grinlhoop schrok. Het dier begon te steigeren, riemen en strengen barstten en voordat een ooggetuige de gelegenheid had, het jonge, vurige dier tot staan te brengen, sloeg het met de pooten in de kar en bracht d. B. ernstige wonden aan het hoofd toe, zoodat hij bewusteloos en hevig bloedende naar huis moest worden gebracht. Gisteravond is hij aan de bekomen verwondingen overleden. Anna Paulowna. Uitslag der aanbesteding voor het bouwen van eene schuur voor den heer Jb. Stammes te Anna Paulowna. Ingeschreven werd door de volgende heeren: H. Jonker, f 1878; Jb. Jonker, f 1963; Joh. Neu- vel, f 1975; J. Hoep. f 2010; C. Vlaming, f 1963; A. Willegrijp, f 2027. allen te Anna Paulowna. G. Jon ker, Oudesluis. f 2080; J. dev Graaf, Anna Paulowna, f 1964. J" RAAD ST. MAARTEN. Vergadering op heden Zaterdag 21 Augustus 1909 des morgens te 10 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer A. Klerk, burgemeester. Na opening der vergadering worden de notulen der beide vorige vergaderingen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Wordt meegedeeld dat Ged. Staten hebben goed gekeurd de overschrijving van eigendommen van eenige wegen ten name van de banne Eenigenburg. Mejuffrouw Bronke heeft bericht ingezonden dat zij haar benoeming tot onderwijzeres te St. Maarten acnneemt en 10 Sept. in dienst zal treden. Aan de orde is het adres van de afdeeling Noord holland van den Nederlandschen Bond van Gemeente ambtenaren, met verzoek de salarissen der gemeente ambtenaren te verbeteren. B. en W. stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Voorzitter licht toe, dat vorig jaar een zelfde adres van dezelfde vereeniging is ingekomen en toen eveneens voor kennisgeving is aangenomen, omdat het salaris van den burgemeester pas was ver hoogd en dat van den secretaris twee jaar geleden. Ook meenden B. en W. dat het salaris van den ge meente-ontvanger in evenredigheid is met dat van dergelijke titularissen in andere gemeenten. De Raad vereenigt zich met het advies van B. en W. en neemt het request voor kennisgeving aan. Volgt de lezing van het adres van de commissie, die zich ten doel stelt de oprichting van een Mili tair Tehuis te Helder. De commissie vraagt subsidie voor de oprichting eener dergelijke inrichting, in her innering brengend dat de gemeente Zijpe f 100 sub- sidie geeft. Daar B. en W. dit adres in hun vergadering niet hebben kunnen behandelen is men er voor dit adres naar B. en W. te renvoyeeren om advies. Wordt uitgebracht het rapport over de gemeente- rekening, die door den geheelen Raad behalve de wethouders is nagezien. Rapporteur is de heer Vis ser. De ontvangsten bedragen f 11945.79, de uitgaven commissie had alles in orde bevonden, zij brengt hul de aan het keurig beheer van den gemeente-ontvan- f 10551.36, zoodat het batig saldo is f 1394.63. De ger, en het uitstekend beleid van B. en W. De commissie adviseert dan ook tot goedkeuring der rekening. Zij heeft echter een paar opmerkingen, die betreffen een paar bevelschriften over het onder houd der kachels van de scholen te St. Maarten, Eeni genburg en het Raadhuis, De bedragen voor het on derhoud acht de commissie hoog, zij maakt daarop geen aanmerkingen, in 't minst niet, maar vragen eeni ge opheldering. B. en W. antwoorden op dit rapport het volgende: B. en \V. verklaren dat het onderhoudsbedrag der kachels hen ook niet meevalt, zij kunnen direct niet constatecren wat daarvan het gevolg is. Zij hebben eens het gemiddelde van de onderhoudsbedragen over 5 jaar nagegaan, en dan blijkt, dat dit over dit jaar voor liet Raadhuis plusminus f 6.50 was, in 1908 f 10; school St. Maarten gein.' f 12.50; in 1908 f 13; school Eenigenburg gemid. f 9.50, in 1908 f 12; school Valk koog gem. f 9, in 1908 f 7.50. Dat de eene schoolkachel meer heeft gekost dan de andere, kan misschien ook invloed hebben op het meerdere of mindere nocdig hebben van pijpen. De verhouding tusschen de prijzen der smeden is zeer goed, B. en \V, hebben dan ook niet aan misbruik van vertrouwen gedacht, integendeel. B. en W. zul len eens onderzoeken in hoeverre bezuiniging kan wor den aangebracht. Het stemt B. en W. tot blijdschap, dat dc Raad tevreden is over het beheer van 11. en W., zij zullen den weg, die zij tot nu bewandelen blijven volgen en t vragen daarbij den steun en medewerking van den Raad. B. en W. sluiten zich aan bij de hulde den ge meente-ontvanger gebracht -oor zijn nauwgezette plichtsbetrachting. B. en W. eindigen met dank aan de commissie voor haar rapport en den rapporteur den heer Visser. De gemeentcrekening wordt alsnu door den Raad voorloopig vastgesteld. I Door B. en W. wordt nu aangeboden een concept instructie voor de hooistekers. B. en W. achten het noodig en nuttig dat de hooistekers een instructie ontvangen, wat de Raad met de heeren eens is. De gemeente wordt verdeeld in 3 wijken: St. Maarten, Eenigenburg en Valkoog. I Het concept kan de goedkeuring der raadsleden wegdragen. Alleen de heer Visser gaf in overweging, j de hooistekers elke week te doen rondgaan. Voorzit ter meent evenwel dat dan het salaris der hooiste- ikers verhoogd zou moeten worden, wat nogal groote kosten met zich zou meebrengen. Bovendien is de gemeente niet zoo groot of men weet wel spoedig waar het hooi broeit. Geeft zulk een eigenaar geen kennis dan kan proces-verbaal worden opgemaakt. De heer Kuiper zegt, dat de hooiijzers zoo vol roest zitten en nu eischt de instructie dat de hooi stekers de ijzers roestvrij houden, dat vindt spr. wel wat te veel gevergd. Voorzitter wil dan gaarne voor gemeenterekening de hooiijzers blank laten maken, dan kunnen de hooistekers ze blank houden, dat acht spr. toch be ter, dan zulke roestige ijzers. Algemeen is men hier voor en wordt het concept goedgekeurd. De begrooting voor het algemeen armbestuur wordt aangeboden in ontvangst f 5659.44%, uitgaaf f 5400, dus met een batig saldo van f 259.44%. Dit heeft het armbestuur aanleiding gegeven geen subsidie te vragen. De gemeentebegrooting wordt aangeboden in ontvangst en uitgaaf f 11487. Na een oogenblik de vergadering te hebben ge schorst komen de armvoogden ter vergadering en komt in behandeling de rekening van het algemeen Burgerlijk Armbestuur. Het rapport der raadscom missie luidt, deze rekening goed te keuren, er waren geen aanmerkingen. Dank wordt aan administrateur en armvoogden gebracht voor het accuraat beheer en de uitnemende wijze waarop zij hun moeilijke taak vervullen. B. en W. sluiten zich bij deze huldebetuiging vol komen aan en bevelen den Armvoogden de belan gen in hun welwillende medewerkip^ aan. B. en W. geven Armvoogden in overweging kennis te nemen van de wet op het arbeidscontract, omdat het mogelijk is, dat zich gevallen voordoen, dat het goed is dat Arm voogden met die wet op de hoogte zijn. Dc Raad keurt de rekening goed in ontvangst op f 5861.31. uitgaaf f 3907.865, dus met een batig saldo van f 1953.445. Daar geen der heeren meer iets heeft op te mer ken, wordt de vergadering onder dankzegging geslo ten. Getrouwd: G. VAN HAM en A. DEKKER die, mede namens wederzijdsche familie hun hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Schagen, 20 Aug. 1909. jjj| Op den lsten Sept. a. s. hoopt jjj vC onze geliefde Vader zijn 25 Jarig jubileum als post- o bode te herdenken. Hiermede betuigen wij onzen harte lijken dank aan Familie, Vrienden, Buren en Bekenden, voor de vele blijken van belangstelling bij hun 25-jarig Huwelijksfeest ondervonden. JAC. KOSSEN Az. en Echtgenoote. Kolhorn (Waardpolder), 21 Aug. 1909. Ondergeteekende bericht hier mede aan het geachte publiek van Barsingerhorn en Omstreken, dat hij een HANDEL is begonnen in Zijn dankbare Kinderen. !jj Veenhuizen, bij O. Niedorp. /-v« IjD wCA7s sA-* wCy vZV'MJ Den 3lsten Augustus hopen onze geliefde Ouders I en hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen. i CORNELIS. j> ANTJE. S TRIJNTJE. Stolpe (Zijpe), Aug. 1909, Zij, die lid wenschen te worden en gedurende dezen winter murwe lijnkoeken of Amerikaansche brokken van de Vereeniging willen betrekken, gelieven dit te berichten aan den Secretaris P. HARINGHUIZEN, te Nieuwe Niedorp. Door omstandigheden, direct part kapitaal beschikbaar tegen 1 hypoth. op Heden overleed onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Groot vader, de Heer in den ouderdom van 65 jaren. Uit aller naam, Wed. A. PATER. De Leien, gem. O. Niedorp, 19 Aug. 1909. Hopende zich in veler gunst te mogen verheugen, onder minzame aanbeveling en met hartelijken dank voor den te Oude Niedorp ontvangen steun. P. WARDENAAR. Kreil, (gem. Barsingerhorn), Augustus 1909. brengen ter kennis van belanghebbenden, dat van 26 Augustus af, tot en met 11 September a s. door de sluis „Westeinde" alleen geschut kan worden Dijkgraaf en Heemraden voornoemd C. R. WAIBOER, Dijkgraaf. J. IC. KAAN, Secretaris. Anna-Paulowna, 17 Aug. 1909. SpeciaaJ voor Syphilis en ander geheime ziekten.Dagelijks te consnlteeren. van SINT MAARTEN. Afgewisseld door Muziek Aanvang half acht. Entrée f 0.25. Aanbevelend, CAFÉ „DE VALK". Tusschenpersonen komen niet in aan merking. Rente vanaf 4 pCt. Brieven onder motto „Hypotheek" Bureau van dit Blad. kool verbouwende, en door verre ligging van markten niet of moeilijk in de ge legenheid zijnde hun kool in veiling te brengen, worden uitgenoodigd hunne adressen op te geven, (met vermelding van verbouwende hoeveelheid kool) per brief of briefkaart onder letter A. Z., bureau van dit Blad. luvi iiii/t uvvii) P. G., beiden best kunnende melken en voorts met boeren- en bouwersbedrijf op de hoogte. Ook niet ongenegen om als bedrijfsboer op te treden, onverschillig waar. Franco brieven onder de letters A. Z. bureau van dit blad. WORDT GEVRAAGD bij C. SCHAGEN, Oudesluis (groote sloot). int t. bij JOCH. KREIJGER. r U zag zich gaarne geplaatst bij een alleen wonend persoon. Leeftijd tusschen de 50 en 60 jaar. Br. fr. letter S. Burean van dit blad. biedt zich aan voor de huishouding. Leeftijd omstreeks 50 jaar, P.G. Goed 16 KOOPp kunnende naaien, liefst in klein gezin, bij J. [BUISMAN, West-Frieschedijk, Adres A. PEPER, Wieringerwaard. Keins, Zijpe WORMERVEER, opgericht 1765. Voedert uw Vee met de zuivere murwe uitmuntende door hoog eiwit- en vetgehalte en grootste voedingswaarde. Eere-Diploma Parijs 1900. Negen gouden medailles -

Schager Courant | 1909 | | pagina 3