Woensdag 25 Augustus 1909. 53ste Jaarpang. No. 456J. B Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Binnenlandsch Nieuws. llitiEii Niens- m i AflfEruntie- Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. By inzending tot 's morgens 9 ure worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau SCHAKERS, Lgeaart O 4» Interc. Teieplioon No. 20. UitgeversTRAPW3/IK Co, Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit een blad. Zitting van Dinsdag 24 Augustus 1909. Om te beginnen werden we vandaag vergast op een paar beë9digingen. Het eerst was Mr. A. N. L. Oppen, een advocaat procureur uit Utrecht, aan de beurt. Deze heer is be noemd als griffier bij het Kantongerecht te Den Helder. Nadat hy de by de wet gevorderde eeden had afge legd en de rechtbank hem met zijne benoeming had gefeliciteerd, kwam de heer P. Wonder Pz. uit Heer Hugowaard aan de beurt, die aldaar als ambtenaar van den burgerlijken stand is benoemd. Hierna werd de buitengewone terechtzitting voor burgerlijke zaken besloten met het uitspreken van 't faillissement van Anne Repko, goud- en zilverhandelaar te Alkmaar. Rechtercommissaris Mr. Fockema Andrea, Curator Mr. Cohen Stuart. Nu waren we tot dr strafzaken genaderd. Een Rljwieldief. Willem Arend Franciscus Meur, 34 jaren geleden ge boren te Den Helder en laatstelijk zonder vaste woon plaats rondzwervende (thans is hy gedetineerd in het Huis van Bewaring te Alkmaar) was uitverkoren om het eerst den beklaagdenzetel te stoffeeren. Hy was langs „den meer en meer gebruikelyken weg" eigenaar van een paar ry wielen geworden. Maar de lui, van wie hy ze successievelijk had ge huurd, zonder ze terug te brengen, waren daar heele- maal niet van gediend 't Was dan ook een rare scharrelary, die Wimpie aan de hand gehaald had. In de eerste plaats had hy den 29sten Juni j.1. den heer W. E. Theiners, rijwielspecialiteit te Den Helder, bedrogen, van wion hy een fiets huurde, om nooit terug te bezorgen. Integendeel, hy verkocht de kar voor f 10 aan Aris Bakker, by wien ze later in beslag werd genomen- Het tweede rijwiel, dat hy van mej. Adriana Peters, huisvrouw van den heer Kimmel te Anna Paulowna, hnurde, vergat hjj eveneens thuis te bezorgen. Dit verkocht hjj doodeenvoudig aan den arbeider Jaap Kui per, nota bene voor slechts vier en een halven gulden. Jaap deed het spoedig daarna met een halven gulden winst over aan zekeren Dirk Koning. De O. v. J. vond het bewys voor beide gevallen van verduistering geleverd en eischte tegen Meur 4 maanden gevangenisstraf- Beklaagde gaf heden te kennen, dat hy beide ver duisterde rywielen wil betalen. Zyn verdediger, mr. Prins, vroeg na eene behoorlijke opsomming van de medewaardigheden van zyn cliënt, een lichtere straf voor dezen. Een nieuwe manier. Een andere gedetineerde, Cornelis van der Kooi genaamd en by de rechtbank lang geen onbekenke, was numero twee. Kees is sjouwerman, 32 jaren oud en woonachtig te Hoorn. Hy was den 25sten Juli j.1. zeker een beetje om duiten verlegen. Dat valt ten minste op te maken uit zyn optreden dien avond tegenover een fietser, van wien hij een kwartje wilde hebben onder bedreiging anders zyn fiets aan stukken te zullen trappen. Nu is Kees nogal een forsche baas en onze sportman zeker niet van de moedigsten. althans hy gaf, beducht voor het heil van zijn fiets en voor zjjn eigen heele huid, maar gauw een kwartje aan Kees. En het was niet de eenige keer dien avond, dat Kees om een kwartje vroeg. Maar met dat al had Kees zich schuldig gemaakt aan een strafbaar feit, afpersing onder bedreiging. En daar werd de politie in gemoeid. De O. v. J. noemde Kees een zeer ongunstig bekend staand individu en eischte 8 maanden gevangenisstraf tegen hem. Mr. de Neeff, die ambtshalve als verdediger optrad, vond, dat er aan de bewijslevering wel wat ontbrak en vroeg in verband daarmee vry spraak en onmiddel lijke invrijheidstelling van zyn cliënt en in geval van strafoplegging, aftrek van preventief. De rechtbank vond tot onmiddellijke invrijheidstelling, zonder daarover te hebben geraadkamerd, geen motief. Mishandeling. Johannes Levering, een 24-jarige Egmonder, meende, dat zyn 18-jarige dorpsgenoot Jan Liefting zich te buiten ging aan kastijding van Levering's 9 jarig zoontje, dat evenals Liefting naar de in de nabijheid uitgeoefend wordende hengelsport stond te kijken. Levering nam nu op zyn beurt Liefting onder handen. De 18-jarige vry tengere Liefting was tegen den forschen Levering op geen stukken na opge wassen en hy kreeg dik-op. Dokter kwam er nog aan te pas. Maar er waren getuigen en verbaal werd opge maakt en Levering werd door den heer Officier opge knapt met een eisch tot f20 boete of 20 dagen hech tenis. Bieuwert was daar niet van gediend. Rieuwert Langedyk, de volgende, was absent. Hy was in den avond van 4 Juli jl. zoo in de olie dat hy het vertikte om de goede vermaningen, die de politieman Sieuwert Klauwers hem in zyn eigen belang gaf, op te volgen. Toen er totaal niets dan onwil by den dronken scheepsklinker was te constateeren, raakte 't geduld van Klauwers ook op en pakte deze 't vrachtje met bekwa men spoed aan, om er mee naar 't politiebureau koers te zetten. Dat ging echter niet zonder protest van Rieuwort's zijde, zich uitende in de bekende symptonen slaan, tegenrukken, op den grond gaan liggen enz. Sieuwert verbaliseerde nu Rieuwert en de O. v. J. bedacht laatstgenoemde met een eisch tot 14 dagen gevangenisstraf. In de val geleopen. Adrianus Smit, een 18-jarig werkman uit Oudendijk, was aldaar den 27sten Juni jl. zoo ongelukkig om zyn portemonnaie te verliezen, toen hy aldaar ter gelegen heid van de kermis by den landbouwer J. van Diepen, 8 nachts druk bezig was met aardbeien stelen. Dat zinde Janus z< o •->•dat hy later nog brutaal weg terugkwam, om Ie om! jrzouken of hjj het verlorene kon vinden. naruf'W'" :':g by zich andermaal in den voor den "Cht lemden tjjd, natuurlijk weer zonder ver gunning begeven op het erf van v. Diepen. By deze gelegenheid maakte hij Van Diepen's hek ook nog kapot. Eenige kameraden hadden de voorstelling bijgewoond en konden, nu er verbaal van kwam, met vrucht als getuigen optreden. Dit geschiedde vandaag dan ook. De heer Officier laakte de handelingen van Smit zeer en wilde voldoen aan den wensch, geuit door den Bur gemeester van Janus' woonplaats. Die wensch luidde: oplegging van oen vrijheidsstraf. De eisch luidde: 14 dagen gevangenisstraf. Slaag voor dank. Dirk Smit, een brandstoffenhandelaar uit Nieuwe Niedorp, kreeg het don 7den Juli jl. te kwaad met den landbouwer Dirk Rusting, woonachtig in de Leien, gem. Oude Niedörp. j Daar verkocht Smit dien morgen aardappelen en by deze gelegenheid zei Rusting's vrouw, dat ze wel be- J talen zou, wanneer Smit de hark, die hjj van haren echtvriend ter leen had, terugbracht. Deze conditie was Smit niet naar den zin, wat hy zoo duideljjk toonde j dat Rusting hem aanvatte en beduidde, dat hy de woning moest verlaten. Een formeele vechtpartij tusschen Smit en Rusting was het gevolg en Rusting deed een aan klacht tegen Smit wegéns mishandeling. Hunne verklaringen waren vandaag wel is waar niet eensluidend, maar de O. v. J. kon, het schoppen niet be wezen achtende, toch het slaan na verhoor der getuigen voldoende bewezen achten. Z.E.G. eischte deswege naar aanleiding van art. 300 wetboek van strafrecht tegen Smit f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Daar was niet uit wjjs te worden. Jacob Bruin uit Broek op Langendyk kreeg het den 3den Juli j.1. te kwaad met Piet Beers, evenals hy een groentenspecialiteit, ook te Broek woonachtig. Beers had een avondmaalsdienst in eene kerk bijgewoond, met betrekking waartoe Bruin zich eenige woorden liet ontvallen, terwjjl zooals Bruin beweert, diens ega door Beers hevig werd beleedigd, wat Bruin, zooals hy voor geeft, in woede deed ontsteken, tengevolge waarvan hjj Beers wat afranselde. Nu ontkent Bruin weliswaar geslagen te hebben, ter wjjl Beers beweért, de vrouw van Bruin volstrekt niet te hebben beleedigd, maar 't werd toch een rechtbank zaakje, waarin Bruin de beklaagdenrol werd toebedeeld, wegens de hem ten laste gelegde mishandeling. Een en ander werd schitterend opgeluisterd door een prachtig waterballet, want Beers was varende op het tooneel van den strjjd verschenen, waar Bruin herhaal delijk bjj hem in 't vaartuig sprong, wat laatstgenoemde tweemaal een nat pak bezorgde, 't Was nogal woor denrijk dit zaakje op de zitting, maar met de bewijs levering schoot 't anders slecht op. De O. v. J. vroeg ten minste, het wettig en overtui gend bewjjs niet geleverd achtende, vrijspraak voor beklaagde. Toeh dur* aardbeien. IJsbrand Briefjes, Jan Slot en Abram Slot, de eerste arbeider, de beide laatsten bloem- en bollenkweekers, allen woonachtig te Heilo, hadden zich heden te ver antwoorden wegens het stelen van enkele te veld staande aardbeien, toebehoorende aan hunnen dorpsgenoot P. Schouten, die van het wegnemen daarvan procesverbaal had laten opmaken. Voor 5 gulden „vergoeding" zou Piet er geen verder werk van hebben gemaakt, maar de drie beklaagden wilden daar niet aan. Zjj wilden maar 3 gulden geven. En toen moest de zaak maar doorgaan. Toch kregen de drie aardbeienliefhebbers vandaag in zooverre hun zin, dat de O. v J. tegen elk maar f 1 boete of 1 dag zitten eischte wegens de gepleegde strooperjj. Met gesloten deuren. Daar zouden we haast nog vergeten te melden het Heldersche zaakje contra mejuffrouw G. van Brederode, waarin 4 getuigen, onder wie 2 doktoren optraden, 't Werd echter vlak na de pauze, die er nogal door werd gerekt, behandeld, doch met gesloten deuren, zoodat we heelemaal geen bijzonderheden weten. In deze twee zaken op Donderdag 2 September uitspraak In de overige zaken heden over 14 dagen. A.s. Dinsdag geen strafzitting. Uitvoer naar België. In de maand Juli is onze uitvoer van vee naar België gewoonlijk wat geringer dan in de andere maandeu van het jaar. Wegens de zomerwarmte doen de Belgi sche slagers dan niet zooveel voorraad op. De vorige maand echter was onze uitvoer van vee zeker door het uitblijven der warmte niet geringer dan anders en overtrof weer verre de 5000 stuks. In het geheel werden ingevoerd in België 5578 runderen, tegen 6214 in 1908, 6305 in 1907, 4718 in 1906 en 4212 in 1905. Van deze 5578 runderen kwamen er uit ons land 5549, tegen 5900 in 1908 en 5012 in 1907. De invoer van slachtvee uit de Ver. Staten van Noord-Amerika is ge heel gestaakt. Noch in de maanden Mei en Juni, noch in de maand Juli van dit jaar werd een enk6l stuk Amerikaansch vee in Antwerpen gelost. In de 7 eerste maanden van dit jaar bedroeg de invoer slechts 152 stuks, tegen 3571 in hetzelfde tijdvak van 1908 en 4781 in 1907. Ook de invoer uit Frankrijk neemt gaandeweg af. In de maand Mei werden nog 195 runderen uit Frankrjjk aangevoerd, in Juhi zelfs 260, in de vorige maand slechts 28. De geheele veeinvoer uit Frankrijk in de 7 eerste maanden van dit jaar bedroeg 1453 stuks tegen 5926 in 1908 en 5846 in 1907. De invoer van vee, zoowel uit Noord-Amerika, als uit Frankrijk neemt dus sterk af, terwjjl onze invoer gaandeweg grooter wordt. In de 7 eerste maanden van dit jaar bedroeg hjj reeds 39,000 stuks, tegen 85,525 in hetzelfde tjjdvak van 1908, 29,803 in 1907 en 26,507 in 1906. Onze invoer is dus in' drie jaren tyds met circa 13,000 stuks vermeerderd of met ruim 47 percent. Vooral belangrijk was de vorige maand onze handel in kalveren en hokkelingen, die met wagonladingen naar Antwerpen en Brussel gezonden worden en daar geslacht. Ingevoerd werden uit ons land 1212 kalveren, uit Frankryk slechts 6 en uit Duitschland 1. Uitge voerd werden 23 kalveren, waarvan er 22 gingen naar Duitschland en 1 naar ons land. Uit Nederland kwamen 636 zware stieren en 446 vette ossen. De stieren hadden een gezamenlijk gewicht van 320 905 kilogram of gemiddeld ruim 504 kilogram; de ossen wogen 339,112 kilogram of gemiddeld circa 530 kilogram In de quarantainestallen aan de Nederlandsch- Belgische grens werden de vorige maand niet zooveel melk- en kalf koeien opgenomen als gewoonlyk. Hot aantal bedroeg 982, waarvan er 921 na oen quarantaine van 10 dagen in België werden toegelaten. De andere werden, verdacht van tuberculose, naar ons land terug- gezonden. Gevallen van mond- en klauwzeer kwamen niet voor bjj vee uit ons land aangevoerd. De Fransche j quarantainestallen, die voor een paar jaar soms te klein I waren om het aangevoerde rundvee te bevatten, ston- j d<'n de vorige maand zoo goed als ledig. Wegens de ongekend hooge prjjzen, welke in België voor vette varkens betaald worden (op de markt te An- derlecht by Brussel werd zelfs tot 56 cent per kilogram levend betaald) kwamen Vlaamsche kooplieden tot zelfs in het Noorden van ons land vette varkens opkoopen. Deze varkens gingen öf frauduleus over de grenzen öf werden geslacht en dan langs de grenskantoren in Bel gië gevoerd teg6n een invoerrecht van 15 francs per 100 kilo. Van Fransche zjjde was bjjna geen vraag naarNeder- landsche varkens. In Juli 1907 werden via België 41.741 Nederlandsche varkens naar Frankrjjk gezonden, in Juli 1908 nog 14,421terwijl in de vorige maand de uitvoer zoo goed als nihil was. Naar wy vernemen moet deze groote vermindering worden toegeschreven aan het feit, dat de varkens in Frankrjjk tegenwoordig voor lager prjjzen te krijgen zyn dan hier, waarom men er reeds over denkt Fran sche varkens naar Nederland te zenden. Om een overzicht te hebben van onzen varkenshan del geven wjj hier den uitvoer van Nederlandsche var kens over de Belgische grens in de 7 eerste maanden der 3 laatste jaren. 1909 1908 1907 Januari5871 52,231 17,930 Februari3587 50,952 25,369 Maart3044 25.441 31.808 April752 17,879 23,481 Mei306 13,356 32,200 Juni103 11,396 30,670 Juli5 14,424 41,741 In de vorige maand verzonden wij naar België 374S kilogr. rundvleesch, 94,736 kilogr. varkensvleesch en 20.118 kilogram vleeschconserven, terwjjl wjj van België ontvingen 16,037 kilogr. hammen en worsten en 3582 kilogr. vleeschconserven In kippen en hanen, alsmede in konjjnen was weinig handel. Wy verzonden 25.121 kilgr. kippen en hanen, en 5085 kilogr. ander gevogelte naar onze zuidelijke naburen. Door den grooten invoer van Amerikaansche schapen in België, was onze handel in wolvee in de vorige maand niet zeer levendig. Onze invoer bleef beneden die van andere maanden van dit jaar; toch is onze schapenin- voer in de 7 eerste maanden van dit jaar hooger dan dien van 1908 en 1907. In de maand Juli van dit jaar werden in België ge voerd 9256 schapen; daarvan kwamen er 7667 uit Argentina, 274 uit Duitschland en 131£ uit ons land. Uruguay, dat in de 7 eerste maanden van 1907 20.659 schapen naar Antwerpen zond, heeft dit jaar nog geen wolvee aan België verkocht. In de 7 eerste maanden van dit jaar zonden wy naar onze zuideljjke naburen 18.840 schapen tegen 14.654 in 1908 en 15.878 in 1907; terwyl uit Argentina werden aangevoerd 49 637 schapen tegen 53.537 in 1908. Koopt België tegenwoordig veel schapen inZuid-Ame- rika, de lammeren komen bjjna allen uit ons land. Van de 2266 lammeren, die de vorige maand naar België gezonden werden, kwamen er 2250 uit ons land en slechts 16 uit Duitschland. In de 7 eerste maanden van dit jaar bedroeg onze invoer 15.732 stuks tegen 13.988 in 1908 en 14.013 in 1907. Daar België zich zoo weinig toelegt op de schapenfokkerij, heeft dit land bjj zulk een grooten invoer haast geen uitvoer. In de 7 eerste maanden van dit jaar zjjn slechts 7 schapen uitgevoerd 5 naar Frankrjjk en 2 naar ons land; lammeren of geiten voerde België niet uit. Meer werk maken de Belgen van de paardenfokkerij. Het Brabantsche paard wordt vooral door Duitsche koop lieden zeer gezocht. Op alle voorname paardenmarkten komen een groot aantal Duitsche kooplieden, die byna al de kloek gebouwde paarden aan flinke prjjzen ver- koopen. In de vorige maand verkocht België 1576 paar den en wel 856 aan Duitschland, 119 aan Luxemburg, 175 paarden aan Frankryk en 190 aan ons land. Er gingen zelfs 95 Belgische paarden naar de Ver. Staten van NoordJAmerika. België kocht de vorige maand 1618 werkpaarden en 198 veulens. Van de paarden kwamen er 448 uit ons land, van de veulens 174 In de 7 eerste maanden van dit jaar bedroeg onze invoer 3897 paarden en 996 veu lens, terwijl wjj in België kochten 1061 paarden en 127 veulens. Dirkshorn. Zaterdagavond hield de vereeniging D. 0. V. O. (zieken fonds) alhier haar jaarvergadering in het lokaal van den heer L. Wink. Bjj 't openen der vergadering door den voorzitter den heer C. Nierop, hadden 48 personen de presentielijst geteekend. Aan de orde was eerst de rekening over het afgeloopen boekjaar. Een commissie van drie leden, bestaande uit de heeren K. Kuiper, Jb. Smit en E. Mejjer Drees had deze van te voren nagezien en onderzochtzy had alles in de beste orde bevonden en adviseerde daarom tot het goedkeuren er van met een woord van dank aan den penningmeester, den heer A. Kistemaker voor zjjn uitstekende en nette boekhouding. Door de vergadering werd nu de rekening goedge keurd. Zjj luidt aldus: Ontvangsten saldo vorig jaar f 1154,04contributie f 1510,10; donateurs f 17,— reglementen f 1,30; rente spaarbank over 1908 f 26.32. Totaal f 2709,27. Uitgaven198 uitkeeringen a f 5,— is f 990,—bode loon f 226,89; secretaris f 10,— penningmeester f 10,— rekening firma Trapman Co. f 7,875zegels, papier, enz. f 2,65. Totaal f 1247,415. Er is dus een batig saldo van f 1461,855, waarvan ruim f 1400 op de Rijkspostspaarbank is geplaatst. Uit het jaarverslag, dat vervolgens door den secretaris, den heer K. IJff, werd voorgelezen, bljjkt dat de ver eeniging thans ruim 300 leden telt, benevens 9 donateurs en dat de overeenstemming tusschen de leden en het bestuur niets te wenschen overlaat. Klachten of aan merkingen hoort men niet. De heer A. van Ophem heeft zjjn benoeming tot com missaris niet aangenomen, waardoor een nieuwe stemming noodig wordt. Gekozen wordt nu de heer J. Bosch, aan wien mededeeling zal gedaan worden van zjjn be noeming. By de' rondvraag kwamen nog enkele minder be langrijke zaken ter sprake, waarna de voorzitter te ongeveer half tien de vergadering sloot. Verzending en Marktaanv»r Van do PTramtenla»<lpllwta L- vk werden de vorige week 119 wagonladingen groenten verzonden. Aan de afslagmarkt aldaar werden in die week aan gevoerd 941 zak aardappelen, 64,550bos wortelen, 286,600 bloemkoolen, 186,400 roodekoolen, 19,400 gelekoolen, 31,300 wittekoolen, 765 balen zilveruien en nep, 92 balen uien en 423,500 slaboonen. Arrondissementsrechtbank te Alkmaar. Uitspraken van Dinsdag 24 Augustus 1909. Cornelis Vlaar, zonder vaste woonpl., erfvredebreuk en diefstal, 8 maanden gevangenisstraf. Jan Smit, zonder vaste woonpl., bedelarij, 3 dagen hechtenis en 2 jaar rijkswerkinrichting. Maartje Sterk, vrouw van Klaas Maret, Andjjk, mein eed, 2 maanden gevangenisstraf, J. van Wonderen, Bergen, verzetzaak, openbare dronken schap by herhaling, 3 d. hecht, en 1 jaar rykswerkinr. R. de Boer, Schermerhorn, beleediging, niet bewezen, vrijgesproken. S. Admiraal, Alkmaar, mishandeling, 14 d. gevangen. Abr. Kries, Enkhuizen, eenvoudige beleediging, f 15 of 15 dagen hechtenis. C. Deen, Berkhout, mishandeling, 1 week gevangeniss. S. Grootkerk, Alkmaar, beleedigiDg, f 10 of 5 dagen hechtenis. D. H. Velzen, Helder, kermisreiziger, eonv. beleediging. f 14 of 15 dagen hechtenis. Wieringen. Naar wjj vernemen zullen op nader te bepalen datum de heeren Ds. K. Vos van Woudsend en Ds. M. van der Vegte Jr. van Wolvega, voor de doopsgezinde gemeente alhier op beroep preeken. GEMEENTERAAD ANNA PAULOWNA. Vergadering van heden Dinsdag 24 Augustus des middags te 2 uur. Voorzitter de heer C. Wijdenes Spaans, Burgemees ter. Afwezig de heer Waiboer met kennisgeving. Na opening der vergadering volgt de lezing en goedkeuring der notulen. Voorzitter deelt mede dat de gewijzigde regeling der jaarwedden ambtenaren Burgerlijken Stand is goedgekeurd; dat in plaats van f 6600, zooals beslo ten was, is geleend f 5850, omdat voor verschillende zaken als verbouw school, aankoop brandspuiten enz., maar f 5851 noodig was. Verslagen der Provincie en van den Landbouw zul len circuleeren bij de leden. Mejuffrouw J. v. d. Bergh had 16 Augustus haar functie als onderwijzeres aanvaard. Voorzitter deelt verder mee, dat B. en W. een adres hadden gericht tot den 'Minister van Water staat, met verzoek Vrijdags den morgensneltrein te Anna Paulowna te doen stoppen en een halte te stichten te Breezand. Algemeen wordt goedgevonden voor den tuinbouw- cursus aan het Breezand in de school een kast te laten maken, waarvan de kosten f39 zullen bedragen. B. en W. stellen voor weer een gasolinelantaarn aan te koopen en die te plaatsen voor het postkan toor .De post voor de straatverlichting uitgetrokken, zal hierdoor niet worden overschreden. De raad vindt het algemeen goed. Is aan de orde het bekende adres van het comité tot oprichting van een Tehuis voor Militairen te Helder. B. en W. stellen voor daarop afwijzend te beschikken, omdat zij oordeelen, dat daar het Rijk de jongelui oproept om hun dienstplicht te vervullen, ook het Rijk de verplichting heeft voor die'jongelui te zorgen, als hun dienst hen niet in beslag neemt, opdat zij niet, zooals ook in het adres staat, tot ze delijk verval komen. Op het Rijk rust de plicht dat zij dan hebben een goede gelegenheid om zich te ontspannen. Dat het Rijk reeds in die richting werkt blijkt wel hieruit dat er cantines zijn, waar de mili ciens zonder verplicht te zijn te verteren, kunnen vertoeven. Daar kan men een spelletje spelen, er ligt lectuur (spr. kent tenminste kazernes waar dat het geval is), daar kunnen zij alles goedkoop inkoopen, enz. En wordt het verblijf aldaar door sommigen niet voldoende geacht, welnu het ligt dan op hun weg de regeering daarop attent te maken, opdat verbete ring volge. Maar om dien plicht van de schouders van het Rijk af te nemen en op die der Gemeenten te legen achten B. en W. ongewenscht, waarom zij voor stellen dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Allen voor. De heer Metzelaar brengt nu als rapporteur der com missie. belast met het nazien der gemeenterekening, rapport uit. Hy adviseert tot goedkeuring omdat alles in de uitstekendste orde werd bevonden. De ontvang sten bedroegen f46684,49 de uitgaven f 45826,205, zoodat het batig saldo bedroeg f 858.285. De Raad vereenigt zich met dat advies, zoodat do rekening voorloopig wordt vastgesteld. Wordt nu aangeboden de begrooting die sluit in ont vangst en uitgaaf tot een bedrag van f 34413,355, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 723,976. Deze begrooting wordt vervolgers in behandeling ge nomen. Voorzitter deelt mede dat de post schrijf- en bureaubehoeften verhoogd wordt voorgesteld van f 325 op f 450. Dat vindt in hoofdzaak zyn oorzaak hierin dat er veel moet worden aangeschaft en rechtgezet, maar ook omdat voorzitter de inrichting van de secretarie anders wenscht. Hy wil het dossiersstelsel en bovendien een schrijfmachine aan te schaffen voor f276 die daarby noodig is. Deze machine kan betaald worden in 5 jaar, le jaar f 26, de volgende 4 jaren f 50 per jaar. De heer Bakker is door dit voorstel wat verrast. De heer Blankevoort acht het een behoefte, met welke gedachte voorzitter het eens is, wil men zyn zaken goed geregeld hebben. Ook elders heeft men het. In Schagen b. v. niet, maar daar heeft men plus een ge meentesecretaris, 3 ambtenaren, dus kan men daarover meer werkkracht beschikken, dan hier het geval is. Na nog eenige bespreking, die in hoofdzaak raakt het uitleggen van deze soort van werkzaamheden, wordt algemeen in beginsel besloten tot aanschaffing. In de volgende vergadering zal de schrijfmachine te zien zyn. De post onderhoud secretarie, raadzaal enz. bedra gende f 480.50, is nogal hoog, wat zijn oorzaak vindt in het maken van een ijzeren hek naast het raadhuis, het ophoogen van het terrein, het maken van een deur in de raadzaal, van buiten af met een stoop er voor, om zoodoende daar eeu ingang te hebben voor het publiek, en een afscheiding daarvoor. Verhoogd waren ook do posten van onderhoud van arme krankzinnigen, gebracht van t 670 op f 820, om dat het tarief der provincie verhoogd was, en ouder-

Schager Courant | 1909 | | pagina 1