Wedloop met tótaisstD, M Hand* en Reiskoffers, Rieten Reismanden en Taschjes, Galanterieën, Byouterieën, Eau de Cologne, Parfum-Zeepen en Toiletartikelen. Een esnfolp Mm Huishoudster, Mn I1, ir M hervat. joerij 011 mijwi op Mag 31 Aug. 1909. Groot Bal ■•HiTTïïïimTTj te Schagen. Igrijflerij Toor Pan Feestconcert tor PI heeft zijn praktijk A. v.Twuijver, Schagen. te Opmeer, Estafetteloop raad barsingerhorn. Marktberichten. ADVEKTENTIEN. dochter van G. HOUTKOOPER N. HOUTKOOPER-NAP. Amsterdam, 3a Oosterparkstr. no. 147, Aug. 1909. Martina Catharina dochter van C, J. v. d. KROON en A. C. v. d. KROON-Bakker. Anna-Paulowna 24 Aug. 1909. Getrouwd: C. VAN HEERIKHUIZEN MARIE TEN TUSSCHEDE', die, ook namens wederzijdsche familie, dank zeggen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk onder vonden. biedt zich aan voor de huishouding. Leeftijd omstreeks 50 jaar, P.G. Goed kunnende naaien, liefst in klein gezin. Adres A. PEPER, Wieringerwaard. Gevraagd: zoo spoedig mogelijk, wegens huwelijk der tegenwoordige, een van middelbare leeftijd (tusschen 30 en 40 jaar), bij een bejaard heer op het platteland. Brieven fr. met referentiën aan de boekhandelaren TRAPMAN Co., te Schagen. Er BIEDT zich aan een P.-G., hoog loon geen vereischte. Br. franco Iett. A., bureau dezer courant. WORDT GEVRAAGD: Hiermede betuig ik mijn hartelijken dank aan P. KISTEMAKER en Echt- genoote, voor de hartelijke huisvesting °ns betoond bij 't verbouwen onzer woning. J. ZEEGERS en Echtgenoote. Kolhorn, Waardpolder. WORDT GEVRAAGD om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden. Loon naar overeenkomst. Brieven met opgaat van laatsteu werk- kr'n j worden ingewacht aan de Kaas-en Boterfabriek „De Hoop" te Waal op Texel. TE KOOP: E S 2, Trekt 9 September, f I.per Lot. - - bij J. BAKKER, Mr. Smid, Wieringer waard. op Zondag 29 Aug. a.s. Na afloop BAL. te Schagen, in hot Miiollantkh KoiMnis. Aanvang direct na afloop der ringrijderij. Aanbevelend, J. VADER Az. op Dinsdag 31 Aug. '09, PROGRAMMA tractatie schoolkinderen. 's Middags 1 ,/2 uur oin KUNSTVOORWERPEN. Van elk deelnemend paar moet min stens één in Schagen wonen. (Hitten uitgesloten.) Aangifte tot op den taestdag, tot's mor- «fH gens 10 uur, bij den heer F. KöHNE, op de Marktplaats. CONCERT. der H A R M O NI E K A P E L, onder leiding van den heer J. G. Dartillact van Tright. 31/, Uur om PRIJZEN, door de aaspirantledeu der Gymnaatiek- vereeniging LYCURGUf?. Daarna door de leden en adsp. leden dier Ver- eeniging. En vervolgens Oefeningen op de plaats, door de leden van Lycurgus. 7 Unr in de Muziektent op de Gedempte Laan te geren door do Schager Har moniekapel, Directeur do heer J. G. Dartillact van Tright, en het Man nenkoor Euterpe, Directeur de heer G. Hulsmai». Na afloop Uitreiking der pryzen bij den heer J. VADER. MN" De Burgerij wordt vriendelijk verzocht te VLAGGEN. DE FEESTCOMMISSIE. ER BIEDT ZICH AAN De Commissie belast met het nazien der rekening van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur over 1908, had omtrent in die rekening voorkomende bedragon enkele opmerkingen gemaakt en die ter kennis van het armbestuur gebracht. Het Armbestuur daarmede accoord gaande, heeft de rekening opnieuw ingezonden, geheel in overeenstem ming met de gemaakte opmerkingen en kan de com missie adviseeren tot goedkeuring dier rekening, in ontvangst op f 51/9,915, in uitgaaf op f5236,42, nadeelig saldo f 56,506. 6 Omtrent vorschillonde uitgaven van het armbestuur vraagt de commissie een bespreking in besloten zitting. j v°or^ter stolt voor daartoe over t.e gaan, waartoe wordt besloten: Reclames Hoofdelyken omslag worden in besloten zitting behandeld. Na heropening richt de voorzitter het woord tot de hoeren Slooves en Timmerman, die wegens bedanken voor de laatste maal als raadslid aanwezig zijn- De voorzitter dankt hen voor alles wat ze gedurende de vele jaren van hun lidmaatschap in het belang der gemeente hebben gedaan, wetende dat zy dat volgens hunne beste krachten gedaan hebben. De voorzitter spreekt den wenscli uit, dat zij nog vele jaren in gezondheid van hun rust mogen genieten, en dankt hen nog voor de aangename wijze, waarop zy hebben saamgewerkt. De heer Timmerman dankt den voorzitter voor de gesproken woorden. Rondvraag. De heer over vraagt of er al een prijs genoemd is voor de overname van den grond ter verbreeding van den weg by de kaasfabriek in Lutjewinkel. De voorzitter antwoordt ontkennend. Niets meer te behandelen zijnde, dankt de Voorzitter de leden voor de opkomst en sluit de vergadering. Alkmaar. Eenige weken geleden deelden wy mede, dat in Alkmaar tijdens de landbouwtentoonstelling de komst van Prins Hendrik kon worden tegemoet gezien. Z K. H. is echter verhinderd te komen. Een kind verbrand, Gistermiddag is er, waarschijnlijk door het spelen met lucifers door kinderen, by den landbouwer Snoeren op 't Ven te Heeze brand ontstaan. Het vee kon met moeite worden gered, terwijl huisraad, oogst en land bouwgereedschappen een prooi der vlammen werden. Het echtpaar S. verloor door dien brand hun eenig kind, het vierjarig dochtertje; het verkoolde lichaampje werd later te voorschijn gehaald. Assurantie, alhoewel zeer laag, dekt schade. Veelbelovende knanp. Door de Zaandamsche politie is een 15-jarige jongen aangehouden, die voor 14 dagen het ouderlijk huis te Enschede was ontloopen, te Amsterdam een schuitje had gestolen, waarmede hy naar Zaandam was gevaren, om het daar voor zes gulden aan te bieden. Naar hy te kennen gaf deed hy dit met het doel in een tuchtschool te worden geplaatst. INLIJVING NATIONALE MILITIE. De lotelingen lichting 1909 worden ingedeeld te Helder op Woensdag 29 Sept. a.s.; en wel van de navolgende plaatsen Schatten, Alkmaar, Warmenhuizen, Barsingerhorn, Harenkarspel, St. Maarten, Zy'po, Anna Paulowna, Cal- lantsoog, Wieringerwaard, Helder, Wieringen, Oude Niedorp, Heerhugowaard, Broek op Langendyk, St. Pancras, Oudkarspel, Noord- en Zuid-Scharwoude; te Hoorn, op Donderdag 30 Sept. 1909, o.a. voor de volgende plaatsen Winkel, Hoogwoud en Nieuwe Niedorp. lieer Husowaard. In do Maandag gehouden vergadering der afd. van het Nederl. Onderwijzersgenootschap kwam o.m. in be handeling een schrijven van de gelijknamige Bondsafd., waarin gewezen werd op het feit, dat de oprichters van byzondero scholen veel moeite doen, om ouders, besliste voorstanders der openbare school, te bewegen toch hunne kinderen te zenden naar de bijzondere school. Do afd. werd aangezocht een harer leden aan te wijzen om deel uit te maken eener commissie, welke het goed recht der openbare school by die ouders zal bepleiten. Na eenige bespreking, werd over de zaak gestemd, waarbij de stemmen staakten, zoodat de afd. geen vertegen woordiger in die commissie zal hebben. Door den afgevaardigde, S. Brugman, werd verslag uitgebracht van de Algemeene vergadering van het ge nootschap, terwyl door den heer Brands een beschou wing word gehouden overMajesteit en Wereldvrede van Couperus. De volgende vergadering werd bepaald op 27 Sept., alsdan zal een inleiding worden gehouden door den heer Van Asperen. EENE WESTFRIESCHE WATERLEIDING. Van de hand des heeren J. van Hasselt te Amster dam, is in opdracht van de Gezondheidscommissies J gevestigd te Hoorn, Enkhuizen en Schagen, een iij- vig rapport verschenen, betreffende eene West-Frie- sche Waterleiding. De inleider geeft als zijne meening te kennen, dat, gelet op de lage polderlanden in dit gedeelte van Noord-Holland, eene duinwaterleiding het aanbeve lenswaardigst is. Ten einde zonder uitputting van de duinen de noodige hoeveelheid te verkrijgen, kunnen alleen de breede Schoorlsche duinen in aanmerking komen met een prise d'eau van 1600 M. lengte. De hoofdleiding loopt van de Schoorlsche duinen over Schoorldam, Warmenhuizen, Oudkarspel, Oude Nie dorp, Spanbroek, Wognum, naar een watertoren van Hoorn en heeft twee zijspruiten, de eene van Kal- verdijk, in de gemeente Harenkarspel, over Dirkshorn naar een toren die dient voor de voorziening van de gemeenten Schagen en Barsingerhorn, de andere van Wognum over Nibbixwoud en Midwoud naar den torei van Medemblik. Aan deze leidingen zijn de overige leidingen aangesloten op zoodanige wijze, dat in het geheel 41 gemeenten met eene bevolking op 31 Dec. 1907 van 79616 zielen daarop zijn aangesloten, waar bij echter in verband met een vermoedelijken voor uitgang der bevolking van Hoorn op 83683 zielen is gerekend. Wat de benoodigde waterhoeveelheid betreft, zoo is voor het maximum dagverbruik aangenomen 3823 kub. M., voor het maximum uurverbruik wat d^ hoofdleiding betreft 251.4 kub. M. Torens zullen noo- dig zijn te Schagen, Winkel, Oudkarspel, Berkhout, Medemblik, Hoogkarspel en Hoorn. De begrooting van kosten voor de uit te voeren werken sluit met het niet zeer bemoedigende cijfer van f 2.200.000, nl. prise d'eau f 270.000, hoofdbuizen f 794.431, watertorens f 156.000, voorbereidende werkzaamheden f 104.779, verdeelingsbuizen f 874.790, totaal f 2.200.000, of per hoofd van het zielental f 10.94. De exploitatiekosten worden begroot op f 35000, hierbij moet gerekend worden voor afschrijving: 2% van het geheele kapi taal, behalve machines f 42.500, en 4 van de waar de der machines f 3000, te zamen dus f 80.500. Re kent men hierbij nog op een rente van 4 van het kapitaal ad f 2.200.000, dus f 88.000, dan zoude de opbrengst der waterleiding moeten wezen f 168500 om de kosten te dekken of bij eene bevolking van 80.000 zielen f 2.11 per hoofd. Overtuigd van het groote hygiënische belang dat gelegen is in de beschikbaarheid van goed drink water in het algemeen, en in het bijzonder in een streek waar telken jare opnieuw de typhus in vrij ernstige mate heerscht, kwam het bovengenoemde ge zondheidscommissies wenschelijk voor, stappen in deze richting te doen, dat het denkbeeld eener cen trale watervoorziening voor West-Friesland vaster vorm krijge en zoo mogelijk tot uitvoering kome. Zoolang deze aangelegenheid hangende is, wordt den gemeentebesturen in overweging gegeven voorloopig geen concessies voor waterleidingen te verleenen. De volgende gemeenten zullen in het centrale plan wor den opgenomen, en zal aan de respectieve gemeente besturen om samenwerking worden verzocht. Hoorn, Wognum, Berkhout, Zwaag, Hensbroek, Ob- dam, Spanbroek, Sijbecarspel, Abbekerk, Twisk, Op perdoes, Medemblik, Midwoud, Opmeer, Hoogwoud, Winkel, Oude Niedorp, Nieuwe Niedorp, Heerhugo waard, Enkhuizen, Bovencarspel, Wervershoof, Andijk Venhuizen, Wijdenes, Schellinkhout, Blokker, Nibbix woud, Westwoud, Schagen, Barsingerhorn, St. Maar ten, Oudkarspel, Harenkarspel, Warmenhuizen, Noord- Scharwoude, Zuid-Scharwoude, St. Pancras en Broek op Langendijk. Li&ngcdUk. Hedenmiddag werd de eerste steen gelegd van de gasfabriek voor de vier Langedijker dorpen, te Nd.- scharwoude. Op 't met vlaggen feestelijk getooide terrein waren een aantal genoodigden tegenwoordig. We zagen er de drie burgemeesters van Broek, Zuidscharwoude en Noordscharwoude, alsmede wet houders en raadsleden der verschillende gemeenten. Verder waren er vertegenwoordigers van Het Cen traal Bureau voor technische adviezen en Arbitrage I te 's-Gravenhage, de nieuwbenoemde Directeur der fabriek, de aannemers, opzichter en vele belangstellen den. Te 4 uur nam de heer Slot, burgemeester van j Broek, voorzitter van de gascommissie, het woord. Z.E.A. heette alle aanwezigen welkom en bracht hun dank voor hunne tegenwoordigheid. Hij wijst erop, dat deze dag een dag van groot gewicht is voor de vier Langedijker dorpen. Z.E.A. memoreert de geheele wordingsgeschiedenis van de fabriek, de besprekingen, vergaderingen, de uitge- j voerde en onuitgevoerde besluiten. „Langedijk heeft hiermede getoond vooruitgang te willen," zegt spreker, „steeds verder breidden de dor pen zich uit, steeds grooter werd het aantal inwo ners en steeds hooger ook werden de eischen.". Verder geeft spreker een kort overzicht van 't kunstlicht voorheen en thans. Hij dankt de commissie voor hare voortdurende werkzaamheid en in 't bijzonder den secretaris der commissie, burgemeester Kroon van Zuidscharwoude. Hij dankt de vertegenwoordigers van het Technisch Bureau, voor hunne uitnemende voorlichting, de aan nemers voor hun vaak zeer zwaar en op allerlei moeilijkheden stuitend werk, richt nog enkele woor den tot den Directeur der fabriek, en reikt daarna den massief zilveren troffel, voor deze gelegenheid door den aannemer verstrekt, over aan den heer D. de Geus, oudste wethouder en oudste raadslid van alle Langedijker dorpen. De öu-jarige, nog Krasse grijsaard legt hierop den eersten steen, van welk oogenblik, de aanwezige pho- tograaf gebruik maakt, om het feit te vereeuwigen. Na een kort applaus neemt de heer Slot opnieuw het woord. Z.E.A, dankt den heer de Geus en spreekt den wensch uit, dat deze de voltooïng van 't werk nog mag beleven, terwyl hy voor dit laatste Gods bosten zegen vraagt. Hiermede is do plechtigheid officieel afgeloopen. Den heer Slot noodigt alle aanwezigen, ook de pers uit, eenige ververschingen te gaan gebruiken in 't café van den heer Stam. Alsvorens hiertoe over te gaan, wordt de fabriek nog onder voorlichting van een der heeren van 't Centraal Bureau goed bekeken, er wordt nog een photo van allen gemaakt en daarna begeeft .men zich naar Stam. Door gebrek aan tijd hebben wy geen gebruik van de vriendelijke uitnoodiging gemaakt, zoodat wy van dit gedeelte geen verslag kunnen uitbrengen. Scheepsramp in Uruguay. MONTEVIDEO, 24 Augustus. By een aanva ring tus-chen twee plezierbooten by den mond van de haven zyn tusschen de 150 en 300 menschen verdronken- De aanvaring had plaats tusschen de Argentynsche stoomboot Columbia en een Duitsche stoomboot, waarbij de Columbia zonk. De feestgangers kwamen allen van Buenos-Ayres. Vergadering op heden Dinsdag 24 Augustus des middags ten 2 uur. Voorzitter de heer J. Spaans, Burgemeester. Secretaris de heer p. Bronder. Afwezig de heer C. Spaans. Voorzitter opent de vergadering, waarna de secre taris de notulen voorleest, welke onveranderd wor den goedgekeurd. De heer Geertsema vraagt alleen nog of de reke ning nu nog eens ter tafel komt, waarop voorzitter toezegging doet. Ingekomen stukken. Een schrijven van de N. V. Spoor (tram) weg Wie- ringenSchagen, waarin wordt goedgevonden: le. een dam te leggen aan de Gouw, 2e. een dam tus schen 2 perceelen te verleggen en 3e. gedeeltelijke demping van de sloot tusschen twee perceelen land van de Gemeente en het Burg. Armbestuur. Dit schrijven heeft de goedkeuring van den Raad. Het bekende adres van de afdeeling Noordholland van den Nederl. Bond van Gem.-Ambtenaren om trent de regeling der jaarwedden. Voorzitter zegt dat B. en W. nog geen advies hebben, daar dit adres pas voor kort is ingekomen en de begrooting nog niet is opgemaakt. De heer Breebaart is voor afwachten, om dan te vens het idee van B. en W. te vernemen. Algemeen is men hier voor. Komt nu aan de orde een adres om subsidie ten bate van het Algemeen tehuis voor Militairen te Hel der. B. en w. hebben nog geen advies. De heer Jonker, die meent dat de instelling zeer gewenscht is, is er voor om een bedrag te verleenen. Het adres wordt aangehouden. Op voorstel van B. en w. wordt besloten den ar chitect Zwagerman van Bovenkarspel een onderzoek op te dragen naar den toestand van den toren te Haringhuizen en dat deze met plannen zou komen omtrent vernieuwing of verwijdering van den toren en de kosten daarvan. Volgt nu benoeming onderwijzer te Kolhorn, in de plaats van den heer Van Zwieten de Blom. De Raad gaat hiervoor in comité. Na heropening wordt uit de voordracht bestaande uit de heeren C. Lorrier te IJmuiden, D. de Jong te Krommenie en J. A. Siesling te Helder, met alge meene stemmen benoemd de heer Lorrier. De rondvraag levert niets op, zoodat sluiting volgt. Reeds in een deel van 't vorig no. opgenomen. Anislerdamsche V.P.N. Eierenveiling, 24 Aug. 1909. Kipeieren per 100 3.95 a 5.65. Broek op Langendyk, 24 Aug Aardappelen graafjes ronde muizen kleine Wortelen per 100 bos Bloemkool, le srt., per 100 stuks Roode kool Gele Kool Witte kool Zilveruien Nep Uien Slaboonen Rammenas per 50 K.G. per 1000 stuks 1909. f 2.10 f 1.- f 1.30 f 0.- f 2.20 f 5.75 f 1.10 f 2 60 t 8.- f 4.50 f 2.40 f 2.50 f 1.60 f 0.29 f 13.— Medemblik, 24 Augustus 1909, Aardappelen groote muizen kleine muizen Blauwe Aanvoer 810 manden of Snyboonen Spercieboonen f 0.90 a f0.- a f0.- a zakken, f 1.- a f 0.85 a f 2.20 f 1.55 f 0.- f 0.- f 280 f 9 25 f 1 20 f 3 75 f 4.75 f 5.50 f 3.— f 3.20 f 2.30 f 0.32 f 0.- f 0.95 f 0.- f 0.- f 1.05 f 0.90 Noordscharwoude (Dorp), 24 Augustus 1909. Aanvoer 35000 stuks. Bloemkool, le soort 2e 25 Augustus 1909. Bloemkool, le soort 20 26 Augustus Ï909. Bloemkool; le 2e f 3.- a f 6.- f 1.- a f 1.50 Aanvoer 27500 f 5.— a f 1.— a Aanvoer 20000 f 7.- a f 1.— a stuks, f 9.- f 2.— stuks, f 9.75 f 2.- Anna Paulowna, 24 Augustus. Groote Aardappelen f 1,40 a f 1 50 Aalbessen f 6.— a f 6.50 Spersieboonen 3 a 4J ct. per 100 Andyvie f 0 80 a f 0.— Komkommets f 5.— a f 7.— Bloemkool f 6.— a f 8.— p. 100 Roode kool per 100 stuks f 5.— a f 0.— Bieten per 100 f 0.— a f 0 80 Kruisbessen 4 a 4x/2 cont per pond. Snyboono.i f 1.— a f 1.25 Nieuw Leven. Station Noord Scharwoude. 24 Augustus 1909. Aardappelen groote muizen f 0.70 a 0.80 drielingen f 0.30 a 0.45 kleinere f 0.20 a 0.25 'per 50 K.G f 2.80 a 3.60 f 1.80 a 2 05 f 2,30 a 2,90 per 100 f 2,80 a 4,— Zilveruien Drielingen Gele Nep Roode kool Aangevoerd zak Aardappelen en 412 baal zilver- uien. stuks roode kool. SCIIAGER K4ASMARKT. WoeDsdag 25 Augustus 1909. Aangevoerd waren 28 stapels Kleine Kaas. Hoogste prys f 27.50. st. Middelb. kaas, f Aan gewicht 8014 K.G. Geboren: NAP'JTJE, Geboren: EN Wei,26 A»S- lm I J ^-bClIAGEN,Oudesluis (groote sloot). VOOR 1? HYPOTHEEK Ï0T DRAG BESCHIKBAAR, RENTE 4 P Br.fr.bur.vaif dit blad onder no.147 9V2 Uur Tijdens de Ringrijderij J van goede getuigen voorzien, liefst iu een klein gezin. Br. Iett.L. T. franco aan 't bureau Schager Courant.

Schager Courant | 1909 | | pagina 3