Predikbeurten. Bekendmakingen Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. de zuivere natuurboter, is de invoer van geen betee- alle verdere reisplannen moesten worden opgegeven, kenis meer. In de vorige maand werden in België ge- Voorloopig is volkomen rust noodzakelijk. De toe- voerd 104 kilogr. margarine, die alle uit ons land kwamen, terwijl wij van België ontvingen 2091 kilo. Van veel belang was in de vorige maand onze han del in kaas met België, ofschoon onze invoer aanmer kelijk lager was dan die van de maand Juli van het vorige jaar. Toen bedroeg onze invoer 945.946 kilogr. thans was hij 810.365 kilogr. of ruim 130.000 kilogr. stand is gelukkig bevredigend, zegt het blad. BIERDRINKENDE KINDEREN. Iemand schrijft in de Amsterdamsche „Volks school": Maandag 16 Aug. bij Van Doornik te Hilversum ongeveer 6 uur. Behalve de 2 1 300 kinderen van het Vakantie- minder. In de 7 eerste maanden van dit jaar bedroeg kinderfeest bevinden zich daar ook een groep kinde- onze invoer 5.179.038 kilogr. tegen 5.516.285 kilogr. in 1908 en 5.183.850 in 1907. Ziehier de" in- en uitvoer van kaas in de maand Juli van dit jaar in België in kilogrammen: Invoer Uitvoer Nederland 810.365 1 692 Frankrijk 38.081 2562 Duitschland 946 1291 Zwitserland 45.192 Groot Brittannië 714S 1763 Belgisch Congo 9603 ENKHUIZEN. Omtrent het plan voor het bouwen van een elec- trische centrale, teneinde Hoorn, Enkhuizen en tus- schenliggende gemeenten te voorzien van electriciteit bladen een^kee^ hebben opgezet, voor verlichting en beweegkracht, kan nader worden medegedeeld, dat de oprichtingskosten zijn geraamd op f 170.000, de bedrijfskosten op f 17.000; de ver moedelijke ontvangsten op f 29.000, zoodat er een winst zou worden gemaakt van f 12.000. Bij een jaar- lijksehe aflossing van f 4500 zou er een netto-winst van f 7500 overblijven of ongeveer 4% pet. NOOIT LEEREN. Mên schrijft uit Made (N.-Br.) aan de Maasbode: De 18-jarige B., landbouwer onder Hoogerheyden toestand is zeer zorgwekkend. dierenbeulen. Het volgend staaltje van afschuwelijke dierenmis handeling wordt de Geld. medegedeeld: Eenige dagen geleden hadden enkele soldaten van de Koloniale Reserve de aardigheid den trekhond van den scharenslijper F. binnen hun kazernegebouw aan het Valkhof te Nijmegen te lokken, zij namen het arme beest, dat zeker dacht eenige lekkere hap- jès te krijgen, mee naar de hoogste verdieping van 't gebouw en duwden den hond een der kamers op. Eenmaal zoo ver, werd een wreed plan met het beest ten uitvoer gebracht. De dierenmishandelaars schoven het raam open en joegen het angstige dier door het open venster, op aanzienlijke hoogte gelegen, naar buiten. Het in het nauw gebrachte dier waagde den hoo- gen sprong, doch moest het met den dood bekoopen. Afgrijselijk gewond, de pooten waren door het lichaam gedrongen, smakte het ongelukkige dier op den kei- harden grond. De wreede dierenbeulen werden gearresteerd en 14 dagen achter slot en grendel gezet. Tevens werden zij veroordeeld om den eigenaar van dén hond een schadevergoeding van veertig gulden te betalen. Een nog zwaardere straf hadden deze ellendige laf aards wèl verdiend. SMAKELIJK ETEN. Men meldt uit Tiel aan de N. R. Ct.: In enkele dorpen van Maas en Waal en van de Betuwe woedt de vlekziekte onder de varkens in liooge mate. Vooral te Ochten is de sterfte groot. De schade wordt in de meeste gevallen door verzeke ring bij de Veeverzekering-Maatschappij Echteld en Omstreken, gedekt. Volgens ons verstrekte inlichtin gen, waarvan de waarheid vaststaat, verkoopt de Maat schappij stervende en gestorven dieren aan den be kenden handelaar in minderwaardig vleesch dej H., te Echteld. DUUR STROO. Men meldt uit Friesland: Nu de oogst van het hooi dit jaar slecht geweest is, wordt de prijs van het stroo met den dag hooger. Het wordt zoowel door veehouders als handelaren gekocht. Voor gerstestroo lang geen eerste kwaliteit werd dezer dagen per II.A. f 55 betaald. DE ONTVLUCHTE SERGEANTS. De 3 onderofficieren, die uit de kazerne te 's-Her- togenbosch zijn gedeserteerd hebben uit Luik, waar heen zij op de weggenomen fietsen gepedeld zijn, aan hun familie geschreven, dat ze er zich uitstekend i hadden geamuseerd en dat men in de cafó's veel met hen had opgehad. De een, die zijn viool had meege nomen, zorgde voor de muziek en hij speelt zeer goed, de vroegere deserteur zohg de hem nog van vroeger bekende Fransche liedjes, terwijl de derde, zooals men zegt, met het bakje rondging. Het drie- tal begreep echter goed, dat 't zoo niet kon voort duren. De rijwielen werden te Luik verkocht en de drie heeren gingen naar Brussel, 't Is uit deze plaats, dat Donderdag te Den Bosch een schrijven van hen is ontvangen. De twee Bosschenaars schreven, dat ze spijt hadden over het voorgevallene, doch daar ze wisten wat hun te wachten stond, straf en degra datie misschien, hadden ze besloten door den zuren appel heen te bijten. Als hun brief in Den Bosch aankwam, schreven ze, zouden zij reeds op weg zijn naar Parijs, waar zij zich bij het Vreemdenlegioen zouden aanmelden. Zij beloofden nog uit Parijs nadere berichten te zullen zenden. ST. MAARTENSBRUG. Vrijdagmorgen geraakten ket en kar van den heer M. K. van St. Maarten tusschen St. Maartensbrug en Burgerbrug in de Groote Sloot. Hoewel K. nog bijtijds uit de kar wist te springen was hij, om de ket te redden, toch genoodzaakt om de diepte van de Groote Sloot 'te beproeven. Met behulp van an deren werd nu spoedig alles op het droge gebracht en liep dit ongeval verder goed af. Voorzien van droge kleeren bij hulpvaardige menschen kon de heer K. weer spoedig zijn reis vervolgen. O ZOO! In een dorpje, waar slechts zelden zomergasten ren onder geleide o. a. van enkele R. K. geestelijken. Terwijl de Amsterdamsche kinderen getrakteerd worden op een glas limonade, beginnen de katho lieke kinderen te dineeren met ieder voor zich een half-liter-glas bier. Ik kon niet zien of het ging op aansporing of in navolging van de geestelijken, maar eensklaps gingen alle kinderhanden met het groote glas bier omhoog onder het zingen van: „Lang zullen we leven!" De „lol", die op het gebruik volgde, het slaan met de glazen op de tafels enz., bewees de uitwerking van dien drank maar al te zeer. Als openbare onderwijzers aan hun leerlingen eens bier hadden verschaft, wat zouden dan de kerkelijke aden een keel hebben opgezet. Maar onder geestelijke leiding 't Is schandelijk! zegt Het Volk. CHOLERA TE ROTTERDAM. (Zie le pagina.) Van de zich in het voormalige Armhuis op den Schie- damschen dyk in observatie bevindende personen zyn reeds eenige ontslagenby de overige heeft zich niets bijzonders voorgedaan. De Burgemeester van Rotterdam maakt bekond, dat zich heden te 3 uur 's namiddags in de tot de ziekon- liad het ongeluk zijn hand te verwonden. Zooals dat huizen behooronde barakken bevonden 5 patiënten, ly- hiër meermalen voorkomt, liet men ook nu weer den dende aan cholera en 3 die verdacht worden daaraan jongen spinneweb op zijn wond leggen, met het ge- te iyden, terwyl in eene particuliere woning buiten het volg dat deze kort daarna opzwol. De dokter werd ziekenhuis op dat oogenblik nog werd verpleegd 1 lyder gehaald en deze constateerde bloedvergiftiging. Zijn aan genoemde ziekte, die nog heden naar een der ba rakken zal worden overgebracht. Van deze 9 patiënten is de toestand van 3 ernstig, die der overigen bevredigend. De sterfgevallen blyven zich bepalen tot de 4 op 20 Augustus 1.1. overleden kinderen uit het gezin Korteland. Geïsoleerd en onder observatie van den gemeentelijken ontsmettingsdienst bevinden zich 46 personen, die met de lijders in aanraking zijn geweest, en wier uitwerp selen geregeld worden onderzocht. De toestand van deze allen laat niets te wenschen over. De Burgemeester blijft met nadruk waarschuwen tegen het gebruik van ongezuiverd rivierwater en spijzen en dranken, welke met ongezuiverd rivierwater in aan raking zijn gekomen. Do Burgemeester van Rotterdam, ZIMMERMAN. Rotterdam, 27 Augustus 1909. Voorzorgsmaatregelen in Engeland en Frankrijk. Het geneeskundige toezicht op de haven van Londen heeft Rotterdam tot besmette haven verklaard. Alle schepen, die van daar komen, worden nauwkeurig on derzocht- In andere havens wordt gelijke voorzorg getroffen. Te Huil worden alle roizigers uit Rotterdam geneeskundig onderzocht. De voorzitter van den Franschen ministerraad heeft den president der republiek een besluit ter onderteeke- ning voorgelegd, opgesteld naar de aanwijzingen van den oppersten gezondheidsraad, strekkende tot voorbe reiding van maatregelen, te nemen aan de grens en aan de spoorwegstations, ten einde het binnenkomen te verhinderen van de cholera, die zich in Nederland hebben voorgedaan. Stoomketel gesprongen. Gisteren is de stoommachine der fabriek van wollen stoffen van de firma A. Pessers aan het Goorke te Til burg gesprongen. Geen persoonlijke ongelukken, doch ongeveer 100 arbeiders zyn voorloopig werkloos. De schade is vrij aanzienlijk. Men schrijft het ongeval toe aan het defect raken van een stuurstang. Door cleetrirlleit gedood. Een werkman, Frits de Rooy genaamd, wonende te j Dordrecht, is by den opbouw van de schouwburgtent i der firma Bakker op de kermis te IJmuiden in aanra- I king gekomen met de draden der electrische straatver- lichting en onmiddellijk door den krachtigen stroom gedood. Bond van Gemeenteveldwachters. Jaarlyktche Algemeene Vergadering van den Centralen Bond van Gemeenteveldwachters in Nederland te Utrecht op 25 Augustus 1909. Uit alle oorden des lands waren de veldwachters eamsngekomen om deze vergadering bij te wonen. l.Na opening der vergadering en de gebruikelijke plicht plegingen stelde de Voorzitter voor om uit naam van den Bond een telegram te zenden aan de Koninklijke Familie. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten en na voorlezing redactie en inhoud goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken worden gelezen en voor ken nisgeving aangenomen. Wordt met algemeene stemmen besloten alsafdeeling van den Bond toe te laten de N. Hollandsche veldwach- tersvereeniging te Andyk. 3. Verslag van den toestand van den Bond wordt gelezen en voor kennisgeving aangenomen eveneens. 4. Verslag van den Penningmeester, waaruit bleek, dat het batig saldo in kas bedroeg vyf centen. 5. Wordt gelezen een concept-adres aan Z. E. den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken om in ver band met de gemeentewet verbetering van salariëering te verkrijgen van den veldwachter, waaronder er nog j zijn, die geen tweehonderd gulden per jaar als tracte-1 ment genieten. Na ampele bespreking wordt het Hoofdbestuur ge machtigd dat adres te verzenden en door middel van een deputatie nader toe te lichten. 6. Voorstel van het Bondsbestuur om over te gaan tot het uitgeven van een eigen orgaan. Wordt besloten dat de aangesloten afdeelingen in eigen kring zullen onderzoeken de daaraan verbonden kosten en daarna vóór 25 Mei 1910 aan het Bondsbe stuur verslag zullen uitbrengen en voorstellen dienaan gaande doen. 7. In verband met punt 5 gaat de vergadering over broek. Tegenwoordig zyn 13 leden. De voorzitter opent de vergadering met oen welkomst woord. Daarop volgt voorlezing der notuien en de be handeling van een ruim dertigtal ingekomen stukken. Hierna hadden de noodige stemmingen plaats voorde verkiezing vau bestuursleden wegens de aftreding van heeren S. de Jong Jnz. te Lambertschaag, P. Pluister te Opmeer en J. Blauw Pz. te Obdam Hiervoor werden gekozen de heeren J. Oostwoud Wijdenes te Lambert schaag, D. Pyper te Opmeer en J. Koorn Dz. te Aarts woud. Tot afgevaardigde naar de a.s. algomeene vergadering te Gouda werd gekosen de heer P. Pluister te Opmeer en tot diens plaatsvervanger de heer G. Stapel te Lambertsccbaag. Hierna volgde behandeling van den beschrijvingsbrief. Besloten werd den afgevaardigde vry mandaat te geven, behalve voor de verkiezing van een hoofdbestuurslid en de plaats voor de volgende algemeene vergadering. Als lid van het hoofdbestuur moet gestamd worden den heer Zyp en Hoorn aan te wyzen als de plaats voor do volgende algemeene vergadering. Vervolgens stelt voorzitter aan de orde do rekening over het afgeloopen jaar. Uit do rekening blykt dat de ontvangsten hebben bedragen f 507.28 en de uitgaven f 308.67, alzoo batig saldo van f 198.61. Nu volgde bespreking tentoonstelling en keuring van paarden in het a.s. jaar. Meedegedeeld wordt datnu ook hengsten bekroond zullen worden en er gelegenheid zal zyn tot inzending van vee ter opluistering. Na lange bespreking werd besloten een en ander aan't bestuur over te laten en dit in overleg te doen treden met het gemeentebestuur van Opmeer. Rondvraag. De heer H. van Ree wyst op de cursussen voor Land- bouwbeekhouden. Medegedeeld werd dat deze zullen worden gegeven vanwege de Vereeniging „Hollands Noorderkwartier". Geen der aanwezigen meer het woord verlangende, volgt sluiting. Wleringen. Voor rekening van 18 leden onzer onderafdeeling der V. P. N. werden jl. Dinsdag op de Amsterdamsche eierenveiling geveild 2829 eieren, waarvoor de verkregen prijzen zeer goed waren en varieerden van f 4,-- toten met f 4.95 per 100 stuks. Tevens werden nog 36 jonge hanen en 4 eenden geveild. De prijzen dor hanen waren van 22 cent tot en met 74 cent pet stuk en die der eenden f 0.44 per stuk. Wij ontraden echter de leden thans tamme eenden naar de veiling te zenden, oihreden deze in dit seizoen niet aan den prijs komen, daar er thans wilde eenden op de markt zyn te verkrijgen. Een nieuw mierennest in „Artis." In het Insectarium in „Artio" is een nieuw mieren nest volgens het systeem E. Wasmann S. J. in gebruik genomen. Dit nest, in zijn oorspronkelyken vorm alleen geschikt voor studeerkamer of laboratorium, is door den oppasser van het Genootschap P. Bohncke zoo ge wijzigd, dat er voor een groot publiek een mierenkolonie kan worden tentoongesteld. Men ziet er een afval- ruimte, waar doode mieren, leege cocons enz. gebracht worden, een voederplaats, waar de mieren zich aan honig of suikerwater komen te goed doen en een ruimte waar de mieren in 't volle daglicht werken. Trekt men aan een knop, dan gaat een klep naar boven en kan men een blik slaan in 't eigenlijk nest, dat in de natuur onder den grond verborgen is. Daar worden do eieren gelegd, de larven gevoed, de cocons verzorgd enz. De mierenkolonie in dit nest is een zeer belang wekkende n.1. Formica sanguinea met Formica fusca als slaven of hulpmieren. Formica sanguinea fbloed- roode roofmier) rooft cocons of volwassen larven van werkmieren uit de staten van F. fusca (grauwzwarte mier) en brengt die in haar eigen nest. De mieren, die daar uit deze cocons komen, helpen de bloedroode roof- mieren bij alle werkzaamheden, die in de mierenhuis houding moeten worden verricht, als het rein houden van 't nest enz. In het nieuwe nest kan men heeren en slaven gadeslaan. In een der andere nesten in het insectarium (systeem- Janet) zyn de grauwzwarte mieren als een staat van vrije mieren gehuisvest. Concerten Euphonia's concerten zyn dezen winter bepaald Zondag 7 Nov. en Zondag 3 April van het volee jaar. Op het laatste concert zal de vereeniging 0 i Lobgesang van Mendelsohn ten gehoore brengen tnet- I soliste movr. Van Tright—Urlus. All vuil Hvl )'J vj W CIC.1 Olvvll Lö Z/v 1 vlv ii /iDlilGi g t.ö tv H i i i i O neerstrijken, bezoekt een oude dame des Zondags het k'ozen Tan oen deputatie van twee leden en van kerkje. Zij is doof en maakt gebruik van een ge luidshoorn. Het toestel is echter nieuw voor de ove rige kerkgangers. Deze steken, vóór de preek aanvangt, de koppen tezaam en overleggen onderling. Na korte beraadsla ging gaat een der ouderlingen naar de oude dame, en zegt: „Eén toet met je trompet en je staat op straat!" DIRKSHORN. Uitslag openbare verkooping, gehouden ten over staan van notaris Vrijburg te Zijpe op 27 dezer in het lokaal Brommer te Dirkshorn, van de onroeren de goederen, nagelaten door mej. de Wed. J. Nat al daar. 1. Korenmolen met erf, weiland, benevens burger woonhuis en erf. Kooper de heer Jn. Nat te De Rijp voor f 7382.50. 2. Huis en erf. Kooper de heer P. van Dijk te Dirkshorn voor f 1506. 3. Bouwland. Kooper de heer Jb. Pater te Dirks- i weken hom voor f960. tjjdelyk VROUWENKIESRECHT IN DE HERV. KERK. llolPen- Do Synode heeft heden het kerkelijk Vrouwenkies recht in de Hervormde Werk verworpen met 10 te gen 9 stemmen. Dr. KUYVEK. Arnhem, 27 Augustus. Het Arnh. Dgbld, meldt dat liet bericht dat Z. 15. de Minister van Staat Dr. twee plaatsvervangers. By eerste en eenige stemming worden gekozen de heeren I. H. Krutsen en H. Lak en tot plaatsvervangers G. v. d. Wiel en M. Gerarts. Het aantal leden bedraagt ruim 600. Na rondvraag en bespreking over de uitgifte van een jaaralmanak wordt de vergadering onder dankbetuiging gesloten. Dr. Knyper's nnlwoord. Naar wy uit goede bron vernemen, is van dr. Kuyper's hand ter perse een brochure over de bekende zaak Lohmann—Westmeyer, met een nu volledige over legging der gewisselde brieven en stukken. De brochure zal spoedig, na dr. Kuypor's terugkomst in het vader land, het licht zien. (De Tyd). Vermist. De Zwolsche Ct. bevat een bericht van de vermissing van een 18-jarigen jongeling, L. M.; die, na de derde klasse der H. B. School te hebben afgeloopen. vóór 4 naar Parys ging, waar een stadgenoot, die daar vertoeft, hem aan eene betrekking zou Uit Brussel zond hy een prentbriefkaart, maar sedert is niets meer van hem vernomen. Donderdagavond werd bericht ontvangen dat zyn koffer, te Parys aangekomen, niet is afgehaald. Landbouw Opmeer en Omstreken. Woensdagmiddag hield de afdeeling Opmoer en Om- Kuyper, binnen enkele dagen van zijn vacantiereis zal streken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw terugkomen, onjuist is. Naar het blad verneemt, heeft i in het lokaal van den heer C. Keijzer te Aartswoud f1- h'J het nemen vau een bad ln een Hotel te "Oho vorgadoring. interlaken, door een val een rib gebroken, waardoor j Voorzitter de heer G. C. van Balen Blanken te Span- naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 AUGUSTUS, medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteo rologisch Instituut te De Bilt. OVERZICHT. De hoogste stand van den barometer was 763.4 m.M. te Scilly. De laagst bekende stand is 748.0 m.M. te Seydis- fjord. VERWACHTING: Zwakke veranderlijke wind. Meest lichtbewolkt. Droog weer. Warmer. Gemeente S C II A G E N. KAASMARKT Burgemeester en Wethouders van Schagen; bren gen ter algemeene kennis, dat de Kaasmarkt, welke aldaar wekelijks des Woensdags wordt gehouden, met ingang van 1 September a.s. zal aanvangen des voor middags te 11.45 uur. Schagen, 25 Augustus 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. BUIS Jz., lo.-B. De Secrelaris. ROGGEVEEN. HET NUT. Ons Departement van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hield Vrijdag zijne gewone zomerverga dering. De verschillende commissies werd een over zicht van den toestand der Instellingen gegeven. Deze was over bet algemeen bevredigend. De bewaarschool telde 72 leerlingen, waarvan 40 kosteloos onderwijs ontvingen. De uitgaven bedroe gen f 874.10. De bibliotheek had de gewenschte belangstelling. Ruim duizend boekdeelen werden ter lezing uitgege ven. De kas sloot met een saldo van f 38.10. De Huisvlijtschool had 14 leerlingen. De ontvang sten dekten de uitgaven. De volksvoordrachten trokken telkens een groot bezoek. Het tekort bedroeg f 12.75. De zangschool leed aan een toenemenden achteruit gang van leerlingen. De commissie zal met den onder wijzer beraadslagen, in hoeverre eene hernieuwde be langstelling op te wekken. Besloten werd al de instellingen te handhaven. De penningmeester deelde mede, dat de ontvang sten f 152.30 bedroegen. Er was een batig saldo van f 51.86. Het departement telde 46 leden. De verschil lende rekeningen en verantwoordingen werden ter on derzoek in handen gesteld van de heeren C. L. v. d. Bergh en C. Visser. Besloten werd in den komenden winter eene vergadering met dames te houden, en daarvoor een spreker uit te noodlgen. Voor eene spreekbeurt werd het volgende 4-tal opgemaakt, dat naar het Hoofdbestuur zal worden opgezonden: J. C. van den Berg, Hilversum; A. Buurma, Noordbroek; J. H. van Giessen Jr., Winschoten en M. van Kleef, Beverwijk. De afgevaardigde naar de algemeene ver gadering, de heer Ds. Herman, gaf daarop een kort verslag van die werkzaamheden. Daarna werd de ver gadering gesloten. armvoogd. De heer G. Plukker alhier ls benoemd tot arm voogd bij de R.-C. parochie alhier. LOKAAL „BETIIEL", HOEP, SCHAGEN, ten behoeve van de Nlederlandsrti Hervormde de Heer Topman van Amsterdam. Oe inillioenen erfenis. Aan de Sprockhöveler Kante, in den omtrek vanj;. tingen, zyn het aantal menschen die Looso heeten ev' talryk als in Amsterdam de Janssons, of in Berliin! Müllers en Meiers. Die Loose's in de Rurhrschweiz k'f gen voor oonigen tyd de mededeeling, dat z» rJ hadden op een millioenenerfenis. Een hunner famji loden, een zekere reeder Loose was te Amsterdam millionnair gestorven, zonder erfgenamen na te latei Zijn erfenis bedroeg minstens wel 10 millioen. En nu uit te maken wie der Hattinger Looses recht op erfenis hadden, werd een bijeenkomst gehouden vs alle mogelijke Looses. Een rechercheur, particulier j tectief uit Ro'terdam, A. H. van der Valk, die mE oenige heeren uit Bremen de zaak in handen had, ze do aanspraken der Looses uiteen, en vertelde dat allemaal schatrijk zouden worden; maar natuurtel kostte het geld, om die erfenis-regeling in ordeJ maken, en daarvoor moesten zy allen bydragon. Do die voorschotten zouden later duizendvoudig rente n- brengen. Met groote ingenomenheid stortten de Looses hun* zilverlingen en verrukt keerden zy huiswaarts in li wachting van de millioenenerfenis. Een paar maanden gingen voorby, zonder dat a, zaak opschoot. 01 Toen zou weer een vergadering plaats hebben Zond» morren betaalden de meer dan tweehonderd erf rechtigden" aan den ingang der zaal hun talers"endt heer Van der Valk deelde opnieuw mede, hoe goed de zaken stonden voor de erfgerechtigden. Maar klaarblijkelijk niet voor hem. Want even later was de Rotterdamsche detectief handen der Duitsche politie, die hem naar de gevan» nis te Hattingen bracht, beschuldigd van „erfeniszw®. delary." En de arme Looses van de Sprockhöveler Kante komen langzamerhand tot de ontdekking, dat zy Jr plaats van hoopvolle erfgerechtigden, „Hoffnungs-looson' geworden zyn, en naar hunne voorschotten kunnej! fluiten, die de heer Van der Valk opgestreken heeft...j Hoedepennen. De Daily News vindt het gevaar van de vervaarlijke hoedepennen, die de dames tegenwoordig dragen, zoc! ernstig, dat zy een haofdartikeltje wijdt aan de uit vinding van Lady Hope; een fy'ne stalen, buigzame band, in fluweel gestoken en gemakkelijk in den bel van een hoed bevestigd. Elke hoed, zoo heet het, zal et stevig mee op het hoofd staan, en de moorddadige pennen worden er overbodig door. Maar de Daily New; noudt haar twijfel. Het ie, zegt ze, vele vrouwen niei te doen om een hoed, dio stevig zit, maar een die: zwierig op het kapsel staat. En dan worden de hoede-- pennen, in al hun grillige en kostbare vormen, immers' ook om hunzelfs wil gedragen! Neen, het blad gelooft! niet, dat Lady Hope's nuttige vinding de sierlijke bar baarschheid der pennen zal verdringen, zoodat di mannen, die zich voor deze doornen der „himmlischeci Rosen" willen vrywaron, or toe zullen moeten kometi' om zich.te wapenen, gelijk een teekenaar in de Matin' het gisteren aaneaf: een helm met glazen oogbescfev- mors en een kort schild; de regenscherm, goedmoedig; aan de punt van eon dot voorzien, dient tot zwaard. DE GASONTPLOFFING TE GENEYE. De gevolgen van de ontploffing van een der twee gashouders van de gasfabriek te Génève (zie vorig no.) blijken nog ernstiger te zijn, dan zich eerst liet! aanzien. Het aantal dooden is thans reeds tot veertien ge-I stegen, waarbij de Fransche ingenieur De Parvillé, tenwijl in de klinieken ongeveer dertig gekwetstenj liggen, van wie verschillende waarschijnlijk nog aan; hun wonden zullen sterven. De meeste lijken, welke de dappere arbeiders vaak met gevaar voor eigen leven tusschen de puinhoopen uithalen, zijn afschuwelijk verminkt en niet veel meer dan bloedige vleeschmassa's; de kleeren zijn den meesten dooden door den geweldigen luchtdruk van het lichaam gescheurd. Het tooneel van de ramp biedt een diep treurigenj aanblik; het gasreinigingsgebouw is een groote ruïne; tij honderden hangen overal verwrongen en omge bogen ijzeren staven en pijpen langs de half verniel-l de muren, het geheele terrein is bedekt met over-| tlijfselen van plankenl dakpannen, stukken ijzer enz- En daartusschen ziet men zwartgebrande overbUjfseleJ van menschelijke lichamen, welke door de Italiaan- sche arbeiders bij elkaar worden gezocht en in zak-f ken gedaan. Alle ruiten van de huizen op den nabij gelegen boulevard St. George zijn vernield. De oor-I zaak van de ramp, de groote, tien jaar geleden ge-1 bouwde gashouder, ligt op zij, omgevallen, van onde-j ren opengereten en met ingestorten bovenromp, ter wijl de zware staalplaten als karton verbogen zijn. De materieele schade is nog met geen mogelijk'! heid vast te stellen. De directie hoopt binnen veer-l tien dagen de bewoners weder aan kookgas te kuO'l nen helpen. Bij avond maakt Génève thans een somberen 1 ugu-1 beren indruk; alle straten zijn in duisternis gehuil met hier en daar een enkele petroleum-lantaarn; del theaters zijn gesloten. De feitelijke aanleiding tot de catastrophe is nog j steeds niet bekend en zal waarschijnlijk wel nooit met juistheid kunnen worden aangegeven, daar alle werklieden, die vóór de ontploffing bij den houd^ i aan den arbeid waren, zijn omgekomen. 1)E STAKING IN ZWEDEN. I Nog steeds duurt de staking ln Zweden voort, er[ verluidt echter, volgens een bericht uit Stockholm aan bet Berl. Tageblatt, dat het stakingscomité binne' kort zijn tegenwoordige houding zal opgeven. het echter doen zal, wordt er niet bij vermeld. Het valt te begrijpen, dat bij den 1 angen duur dfr staking en de ellende, die zij in menig arbeidersgezin teweeg brengt, voor vele werklieden de aardigheid er reeds lang af is. Een arbeider uit Malmö geeft dan ook in Stockholms Dagblad aan zijn medearbeiders den raad door een onderlinge algemeene stemming f® doen uitmaken, of de staking nog zal voortduren niet. De regeering heeft het garnizoen van Stockholm versterkt met een bataljon infanterie en bovendif" is bij koninklijke verordening de bevoegdheid der «te' delijke overheid uitgebreid, waaruit men zou ni06e° I afleiden, dat men den toestand niet recht vertrou* en op alle gebeurlijkheden voorbereid wil zijn. Volgens de gisteren gehouden officieele telling 1,e' f draagt het aantal stakers thans 255.668 en hebbel1 na 18 dezer 23.129 personen den arbeid hervat. De groote staking in Zweden heeft reeds aanle'"r ding gegeven tot zeer merkwaardige proefneming®0 •op staathuishoudkundig gebied. Men denke slecht» aan 't verbod van verkoop van sterken drank ove geheel het Zweedsche rijk. Evenzeer verdient <>n? aandacht de poging der Zweedsche rechterlijke macb om de stakers te straffen voor de door hen bega" contractbreuk. Zooals wij destijds bericht hebben, waren de te Zweedsche typografen door een collectief arbc' contract tegenover hun directies gebonden. In we. n wil van dit feit adviseerde bun vakvereeniging arbeid neer te leggen. De verschillende Zweeds'^ dagbladen dienden dientengevolge tegen deze vak

Schager Courant | 1909 | | pagina 2