Grenen uil Land- en Tninöeni. Toch onschuldig. Zaterdag 28 Augustus 1909. 53e Jaargang. No. 4563. TWEEDE BLAD. FEUILLETON. Binnenlandsch Nieuws. dit geval nog, wanneer men ze in een donkere, warme ruimto in een mandje of kistje stil laat staan tot ze goed zijn. De tijd van rijp zijn loopt het eene bij het andere jaar wel 2 a 3 weken uiteen, zoo dat men niet op een vasten datum ieder jaar een bepaalde vruchtensoort mag plukken. TTinlervruchten moeten zoo lang mogelijk aan den boom blijven, want tot op het laatst nemen ze nog in A. v. d Heide tot tijdelijk Hoofd der School te Zijde tulen. Voorzitter deelt vervolgens mede: le. dat de heer P. M. Tromp, die benoemd is tot Hoofd der School te Zijdewind, daarvoor heeft be dankt wegens zijne benoeming tot secretaris en ont vanger van de gemeente Warmenhuizen. 2e. dat met ingang van 18 Aug. jl. de heer J. L. omvang toe. Late, fijne appels en peren moeten blijven hangen tot het laatst van October of begin November. Winter- stoofperen kunnen wel tot half November hangeneon paar nachtvorsten hindert ze niet, terwijl ze gaan rim pelen, als ze te vroog geoogst worden. De wintervruchten neemt men gewoonlijk alle in eens van den boom. Het is zeer verkeerd de vruehten te plukken, wanneer het regent, of ze nog nat zyn. Af drogen met eon doek is schadelijk voor de bewaring, plaatsvinden is dit ook zoo heeft alles gedaan, Opening en daarna lezing en goedkeuring der no- dg gemeentebelangen behartigen. Daar zullen wij het allen wel over eens zijn. Ik geloof namens u allen te spreken, als ik hem harte- lijken dank daarvoor betuig, en hem toewensch nog jaren in zijn ambteloos leven te mogen doorbrengen in beteren gezondheidstoestand, dan hij op dit oogen- blik geniet. Persoonlijk wensch ik den heer Hille verder nog dank te brengen voor alle hulp en steun, die ik van hem heb genoten in de bijna 11 jaren, die ik als voorzitter van den raad zitting heb gehad. Ik wensch hem alles goeds buiten den raad en hoop hem als vriend in 't maatschappelijk leven te mogen behouden. (Applaus.) Hiermede sluit ik de openbare vergadering om over te gaan in comité generaal, tot het opmaken van een suppletoir kohier van den Hoofdelijken Om slag. wyl mon dan „het waas" meeneemt, dat do uitwaseming men wind is benoemd. 3e. dat mej. Beun, onderwijzeres aan die school die wegens ongesteldheid verlof had hare werk zaamheden op 16 Aug. jl. heeft hervat. 4e. dat reeds eenmaal is geadverteerd en nog een maal zal worden geadverteerd in De Vacature en in De Katholieke School om een Hoofd der School te Zijdewind. 5e. dat de gemeenterekening 14 dagen ter visie heeft gelegen en er geen bezwaar tegen is ingeko- tempert. Geplukte vruchten moeten voorzichtig vervoerd worden- Voor kennisgeving aangenomen. Voorzitter verzoekt de commissie die de rekening ,5ffnri vervoeren onderzocht heeft, de raadsleden buiten B. en W. Men kan de man en. f Hm minder de vruchten om rapport. Alles wordt als in orde bevonden ge- of in wagens op goede Hneor ze bewaard rapporteerd. Ontvangsten bedragen f 11656.01%, uit- pchokken en gestooton worden, hoe langer ze bowaaia f 10650_28> ba5Ug sa]do f 1005.73%. Algemeen wordt goedgevonden voorloopig de reke- LXXXII. Het plukken en bewaren van vrachten. Wie door zorgvuldige behandeling zijner vruchtboomen 00 gelukkig is deze beladen te zien met een schat van egeorlyk ooft, kan aan do vruchten on de boomen jeidon nog veel bederven door het fruit op een ver koerden tijd of een ruwe manier te oogsten, of niet doelmatig te bewaren. Wyl de behandeling der vruch ten dikwijls nog zeer veel te wenschen overlaat, zullen we er hier een on ander over mededeelen. Ik hob hier hoofdzakelijk peren en appels op het oog. Er zyn nog veel personen, die deze vruchten van de boomen schudden of slaan. Dit is wel oen makkelijke I ^"geregeld 'tê luchten. Fyno appels en peren legt men te Oude Niedorp manier van oogsten, maar helaas ook eon zeer slechte. horden van geschaafde latten, die op stellingen boven j ze- een adres van den Nederi. Bond van Gemeente- Bii het vallen krijgen de vruchten kneuzingen, die spoe- j X een]aatst kunnen zyn. Ook bakken en vruchten- j Ambtenaren, afdeeiing Noordholland, er op aandrin- die in rotting overgaan, zoodat afgeschudde vruchten i kastfln zi;n voor dit doel in gebruik. Men legt de gende, om op verschillende nader omschreven gron- niet kunnen duren en daarom in den handol ook veel I vruchten altijd met de steel naar boven en ziet ze op den, vei betering in de salarissen van gemeente-ambte j._ nAnlnlr^A -H8.r6n 16 DFSIlgGIl. kunnen blijven Wil men lang van de vruchten profiteeren, dan is een goede ooftbewaarplaats van het hoogste belang, j ning vast te stellen. --- IJ- Til folrnmon i q Goede kelders of vorstvrye kamers op het Noordon zyn gewenscht, de temperatuur dient ongeveer 40° P. tezjjn Ingekomen is: le. een uittreksel uit register van Ged. Staten d.d. Hoe minder de temperatuur schommelt hoe beter. Een j 21 Juni 1909 in verband met het ontslag van Dr. vruchtenbewaarplaats moet donker zyn. Het is noodig post uit Heerhugowaard als geneesheer der gemeen- i t-i i 1 i. t n /In ,1 lager in prijs zyn dan geplukte, Als de vruchten nog niet geheel rijp zyn, hangen ze nog zóó vast aan de vruchttakjes, dat deze dikwijls afbreken en met de vruchten mee naar omlaag komen. Dit is hoogst nadoelig, want die takjes zullen later opnieuw dragen, als ze aan de boomen blijven. Waar men na het afschudden der vruchten den grond onder de boomen bezaaid ziet mot vruchttakjes, kan men er veilig op rekenen, dat daar voor meerdere jaren ineens geoogst is, omdat de boomen van hun vrucht dragende organen zyn beroofd. De eenige goede manier voor hot oogsten der vruchten is deze te plukken. Die te hoog hangen, om ze op den grond staande te kunnen afnemen, moet men met be hulp vari trappen en ladders oogsten. Dubbele ladders zijn hiervoor bijzonder gemakkelijk. Voor hooge boomen gebruikt men enkele ladders, die schuin tegen de dik- dere takken geplaatst worden. Zulke ladders hebben onder ijzeren pennen tegen het uitglijden en wanneer zulks noodig is, zet men ze steviger vast met behulp van één of twee lange stutten. Steeds moot de plukker I zyn ladder zóó stellen, dat hij niet zywaarts kan uit glijden. In streken, waar de fruitteelt in geheele boom gaarden wordt uitgeoefend, worden alle vruchten steeds goplukt. Zijtakken haalt men met een haak een weinig naar zich toe; slechts die enkele vruchten, die niet met de hand te bereiken zyn, schudt men ten slotte af. De geplukte vruchten zyn voor de handelaars meer geld waard en daarom is het Jammer, dat er nog zoo veel fruit door afschudden bedorven wordt. Wie er toe overgaat al de vruchten te plukken in vaste tyden na. Appels en peren komen ook heel mooi in fijne turf-1 Beide stukken zonder eenige discussie voor kennis- molm worden bewaard. In ondiepe kisten legt men geving aangenomen. eerst een laagje molm, dan een laag vruchten, die men i 3e. Een verzoek om geldelijken steun voor oprich- geheel met molm bedekt, dan weer vruchten, enz. tmg en instandhouding voor de vereeniging: „Alge- woon HPzaV» nio HilHfr,:4.„ TVTT.1J geheel - Grove vruchten legt men op hoopen in droge, vorst- meen Tehuis voor Militairen te Den Helder. wrove viuom-0" i»6" nAt De raad van Zijpe heeft f 100 daarvoor toegekend. vriie kelders en andere geschikte bergplaa - Eene circulaire vergezelt dit verzoek, in manden verpakt kunnen ze daarin een heeien ty B en w steiien voor f 25 er aan te verleenen als goed blyven. In vochtige bewaarplaatsen zet men wel eens schotels steun voor oprichting en instandhouding dier ver- Na eenige bespreking met algemeene stemmen goed gevonden dit bedrag als steun te verleenen. g""*1'" dekken met papier, kleeden, dekens, enz. Heeft de vorst ons verrast en ontdekken we, dat de vruchten reeds bevroren zyn, dan doen wy er voorloopig niets aan en zorgen, dat ze langzaam kunnen ontdooien. Ze zijn dan later dikwijls nog vry goed. By snel ontdooien zyn zo beslist bedorven. Voor de verzending van fijne vruchten kan men ge bruik maken van ondiepe kistjes met houtwol, of van daartoe in den handel gebrachte cartonnen doozen. Gewone appels en peren kunnen heel goed in stevige manden verzonden worden. Als men op den bodem een laagj9 houtwol legt, de kanten der mand belegt met stevig pakpapier en boven op de vruchten ook houtwol en papier aanbrengt onder het deksel, dat stevig met touw wordt vast gemaakt, dan kunnen ze plaats van ze af te schudden, zal over het resultaat zóó f.®" re's m^e"> zonder dar ze gekneusd en onooge- tevreden zyn, dat hij de oude methode voor goed laat aankomen. In het buitenland verzendt men ook varen_ heel wat vruchten m stevige vaten, waarin eenige Het plukken geschiedt in een ondiepe mand, die met luchtgaten zijn geboord. Zulke vaten bevatten 30—50 een zachte stof bekleed kan zyn. Deze mand hangt de vruchten. Zn word< plukker met een haak voor zich aan de ladder of aan een tak en legt de vruchten er zacht in. Vruchten mag men niet van de takken trekken, doch men tilt ze een weinig op en draait ze daarna eenigszins om. Zy knappen dan juist af by de inplanting van den steel aan het vruchttakje, zoodat steel en takje beide gaaf blyven. Dit kunstje heeft iedereen spoedig geleerd Van zeer veel belang is het verder de appels en peren op den juisten tijd te plukken. Zomervruchten, d. z. vroege peren en appels, plukt men eenige dagen vóór ze ryp zyn. Zij kunnen dan 2 a 3 weken duren. Laat men ze te lang hangen, tot de meeste geheel ryp aan den boom geworden zyn, dan zyn ze direct melig en beursch. Als enkele gave vruchten reeds teekenen van rijpheid vertoonen, kan men veilig gaan plukken. Zomervruchten plukt men 's morgens, aoodra ze droog zyn en niet op het midden van den dag, als ze weinig aroma hebben en slap zyn. Het is er net mede als met de groenten; die zyn ook het best, als ze 's morgens geoogst worden. De Langedjjkers gaan niet voor niemendal by het krie ken van den dag .bloemkool hakken"! Wie zeer zorgvuldig is, plukt eerst de sterkst ge kleurde vruchten en eenige dagen later de rest, die dan mooier en ook grooter geworden zullen zyn; ook kan men op deze wijze vau een soort langer genot hebben. Het meermalen doorplukken van peren en appels wordt in het algemeen nog te weinig gedaanby per ziken en abrikozen doet men het altijd, eveneens by druiven en pruimen. Eerfttvruchien kunnen het bost geplukt worden, als ze gemakkelijk loslaten. Gewoonlijk geeft de boom dat zelf aan, doordat hy zelfs by stil weer enkele gave vruchten loslaat. Laat men ze te lang hangen, dan worden ze spoedig beursch en duren veel te kort. Plukt men deze vruchten .te vroeg en legt men ze dan uit, dan worden ze taai. Het best worden zei n of "bakken"'meTongeblüschtë kalk, die gretig het over-««W tollige vocht uit do lucht aantrekt. Zoodra het gaat vriezen, moet men maa rege en nemen, ^og is ingekomen verslag over 1908 over den toe dat de vruchten niet kunnen be r .ïrtjo- i stand der Provincie Noordholland, evenals verslag en plaats niet vorstvry, danjnoet (<n7 df mededeelingen over landbouw. Deze verslagen lig gen ter inzage beschikbaar. Voorgesteld wordt de toelage aan den veeverlos- kundige J. Pronk te Warmenhuizen f25 in te trekken voor 1910. Goedgevonden. Met algemeene stemmen wordt besloten f 10 subsi die voor 1910 aan de Ambachtsschool te Alkmaar te geven. Verder komt de toelage aan den oud-onderwijzer van de school te Zijdewind, den heer J. Tissing te Alkmaar woonachtig ter sprake. Voorgesteld wordt om die toelage van f 30 op f 20 te brengen. Na eenige bespreking met algemeene stemmen goedge vonden. Nu is de door B. en W. opgemaakte gemeentebe- grooting aan de beurt van behandeling. Batig saldo rekening 1908 f 1005.73%. In ontvang sten en uitgaven sluitend op een eindcijfer van f 11208.12. De post jaarwedde klokkenisten, die van f 40 op f 100 is gebracht, lokt bespreking uit. De heer Over wil dien op f 80 brengen. De heer Stam ook. De heer Van Oord op f75. JUüU^rtLOU „.vww.-. K.G. vruchten. Zy worden ook met dik papier inwendig bekleed, terwyl op den bodem en onder het deksel een laagje houtwol wordt aangebracht. In het buitenland maakt men tegenwoordig reeds veel werk van eene luxe verpakking voor fijne vruchten. Men kiest er aardig opgemaakte kistjes voor met ge kleurde en uitgeslagen papierranden beplakt. Vooral de Pranschen zyn hierin heele bazen en het wordt in Londen en andere plaatsen meer en meer gebruikelyk zulke kistjes met allerlei ooft als geschenken aan elkaar aan te bieden. Het oog wil óok het zyne hebben! De sigarenfabri kanten en de handelaars in chocolade en fijne suiker werken weten dat heel goed. Zy leggen dikwijls veel goeden smaak aan den dag by het verpakken hunner artikelen. Wie vruchten heeft, zorge dus op het juiste tijdstip, n. i. niet te vroeg, maar ook niet te laat, te. oogsten en ze voorzichtig te plukken en te vervoeren. Wil men in den handel goed geld voor fraai ooft ontvangen, dan moet men zorgen voor een stevige en aangename verpakking. In het algemeen wordt daar nog veel te weinig werk van gemaakt. Zulke waar is begeerlijk en lokt koopers, zelf tegen gende. WANTOESTANDEN OP EEN RIJKSWERK TE CALLANTSOOG. Het Haagsche correspondentiebureau meldt: Naar uit goede bron vernomen wordt, is op last der regeering een onderzoek ingesteld naar beweerde wantoestanden op een rijkswerk te Callantsoog, waarover eenigen tijd geleden in verschillende bla den een ingezonden stuk van J. de Boer aldaar ver scheen. Dat onderzoek is afgeloopen en heeft aan het licht gebracht, dat de tegen den aannemer inge brachte beschuldigingen, zoowel omtrent de behan deling der arbeiders, als omtrent bij de uitvoering der werken gepleegde onregelmatigheden, volkomen ongegrond zijn. Dit wordt medegedeeld in verband met onlangs ver schenen berichten over deze zaak, waarin de aanval len op den aannemer en de rijksambtenaren werden herhaald. BIJNA VERDRONKEN. Op onverklaarbare wijze is gisteravond te 11% uur de timmerman Boogaard te Bussum van de hooge zeebrug te Naarden in de haven gevallen. Zijn hulp geroep drong door tot fourier Te Kolsté, die in de kazerne Weeshuis aldaar te bed lag. Door het geschreeuw werd ook sergeant Peters wakker en ongekleed op bloote voeten vlogen dezen over de binnenplaats de straat door naar de haven achter de kazerne, waar de drenkeling lag. Zijn hulpgeroep was reeds verstomd. Hoewel daar elke verlichting van gemeentewege ontbreekt, wist men een boot los te rukken, terwijl andere militairen, ook ongekleed, met een lantaarn kwamen aansnellen. Gelukkig vond men den drenkeling en wist dezen met veel moeite in de boot te leggen. De politie, die intusschen geko men was, paste op den wal bij den bewusteloozen drenkeling de kunstmatige ademhaling toe en na eenigen tijd keerden de levensgeesten terug. Daarop werd de man in de wacht gebracht en verder per brancard naar zijn ouders, bij wien de drenkeling inwoonde, vervoerd. ENGELSCHEN OP KLOMPEN. Men schrijft uit Harlingen aan de ,,L. Ct.": Dat de Engelschen de Hollandsche klompen een ty pisch schoeisel vinden, blijkt wel uit het feit, dat alhier vertoevende gezelschappen er zich meestal een paar aanschaffen, om ze als souvenir mede te nemen. Zoo ook gisteren kocht een groepje Engelsche hee- ren zich deze nuttige voorwerpen en maakten er ook terstond gebruik van door ze als overschoenen te ge bruiken en aldus langs Harlingen's straten te wan delen. Dat dit klompengezelschap veel bekijks had en spoedig de jeugd om zich verzamelde, laat zich denken. Een en ander gaf nogal aanleiding tot hilari teit. FRIESCH VEE VOOR TRANSVAAL. Eerst wordt f 100 voorstel B. en W. in stem- Te Leeuwarden is aangekomen Sir Georg Farrer, ming gebracht Tegen stemmen Stam, Ligthart, Over Ld van het Parlement te Johannesburg. Hij zal eenige - -• dagen in de provincie doorbrengen voor het aankoo- pen van Friesch vee voor de Transvaalsche veefok- en v. d. Oord. Voor f 80 stemmen vervolgens allen. Daartoe is dus besloten. Bij de behandeling van den post voor het brand- wezen bespreekt de heer Stam de wenschelijkheid van het hebben van een paar flinke brandspuiten. Onze spuiten zijn thans lang niet best. Zal later op teruggekomen worden. Post onvoorziene uitgaven is f 487.48%. De heer Over vindt f 150 voor onderhoud huizen en gebou wen wat laag. Verder hebben geen besprekingen over de begroo ting-plaats. Bij de rondvraag vestigt de heer Strijbis er de aan dacht op, dat mej. Beun, onderwijzeres te Zijdewind, weer ziek is. Voorzitter zegt een onderzoek toe, om vervolgens in den dienst daar te voorzien. De heer Hille zegt daarna nog ongeveer het vol- kerijen. De heer Farrer, zal zich in het laatst dezer week naar Groningen begeven voor het aankoopen van stamhengsten ten behoeve van de gouvernements paardenfokkerijen in Transvaal. LEVEND VERBRAND. Sedert Maandagavond werd te Winschoten vermist de gehuwde opperman Carmio, dien dag nog bezig met kalkblusschen bij den stucadoor Havinga. Gister morgen vond men zijn lijk, met brandwonden bedekt, in den kalkput. TREURIG GENOEG. Nu in de Gaasterlandsche bosschen de lijstervangst weer aanstaande is, half September begint gewoon lijk deze jacht, is er drukke opkoop van lijsterbes sen, het aas. Er worden niet alleen bessen gekocht flinke pryzen. Maar het onrype, groene goed, dat men (ijn deze iaatste raadsvergadering, die ik hier bij- 7®!" buiten de provincie, zelfs in het buitenland. Ver- nog zoo dikwyls in winkels en zelfs op tentoonstellingen ^oon, is het mij een behoefte, u mijn hartelijken 'eden jaar was de vangst zeer slecht, men verwacht ziet uitgestald, maakt de monschen eer afkeerig van dank te brengen voor de samenwerking, gedurende °°b lagere pachtprijzen voor de bosschen, die JjqIj frilit: 010X1 J - 1 TXlfif". PAD flp P" of 1 H nn Til i oir ita ah T a4 Hl a4 h D. E. LANDMAN. met een dag of 10 publiek voor het lijstervangen verhuurd worden. Vroeger was deze vangst vrij voor iedereen. Roman van Hoeker. 7. V. De graven van Wolfenstein waren een oud geslacht. Reeds ten tijde van Karei den Groote waren zij in het land gekomen en hunne voorvaderen waren gevreesde en machtige landgraven geweest. Ook hun nakomelingen stonden hoog in eer en aanzien. Daar zij den Koning en het rijk trouw bleven, had het ben in den loop der tijden noch aan uiterlijke praal en aanzien, noch aan rijkdom en pracht ontbroken GEMEENTERAAD OUDE NIEDORP. Vergadering van den Raad der gemeente Oude Nie dorp, gehouden op Donderdag 26 Augustus 1909, nam. 2 uur. Allen present. Voorzitter: Burgemeester Wonder. oud-eerwaardige geslacht en wiens uitgestrekt bezit men gemeend had in andere handen te zullen zien overgaan. Des te grooter was de ontnuchtering, toen gravin Ulrike toch nog het leven schonk aan een knaapje. Ja, de ontsteltenis der door de geboorte van dit kind zich benadeeld wanende bloedverwanten was in onge noegen overgeslagen, toen men moest vernemen, dat het jonge graafje, Wolf geheeten, wien men uit hoof de zijner zwakke gezondheid niet veel levensdagen had toegedacht, als door een tooverslag eensklaps een krachtige en gezonde jongen was geworden. Maar zelfs de beschuldigingen dat de even plotselinge als wonderbaarlijke lichaamsversterking van 't kind geen eerlijk werk kon zijn, mochten den verbitterden bloed verwanten niets baten. Zij geraakten daardoor in vijandschap met den veelvermogenden slotheer, wien hunne praatjes ter oore waren gekomen en die nu geheel en al zijn handen van hen aftrok. Graaf Wolf TTTArrl rl ocj to moest hij zijn vader ITJKUUIU UB pjiat/Ub vuvw. i Eerst ten tijde van den Boerenkrijg, toen menig groeide op en hoe ouder hij in jaren werd, des te schijnbaar voor altijd gevestigd eigendom werd ver- krachtiger en voortreffelijker werd hii naar lichaam e h'etigd, was ook het uiterlijk machtsvertoon der geest. Nauwelijks 20 jaar oud, graven van Wolfenstein ingekrompen. j verliezen, die zeer zeker niet zoo lang geleefd zou Niet, dat zij arm waren geworden of dat men met I hebben, wanneer niet zijn verbazende rijkdom hem in hen gesproken had, staat had gesteld alle mogelijke kunstmiddelen te J Jwo/1ah Hornlrtonflfi "hinder achting dan vroeger van "haar het branden en plunderen der oproerige boe renbenden hadden hunne uitwerking ook niet gemist. Eier en daar was een stuk van het uitgestrekt bezit van het grafelijk geslacht afgebrokkeld, en wat het ruwe geweld niet vermocht, dat gelukte door de hoogt renten van onbarmhartige woekeraars, tot wie de toenmalige vertegenwoordigers der Wolfensteiners in bun nood hun toevlucht hadden moeten nemen. Slechts langzaam en na verloop van tijden had het ^'eb uit zijn verval weten op te werken. Eerst in ben loop van de vorige eeuw was hun dat volkomen jtGukt, en inplaats van de verloren feudale rechten hadden zij nu weder te beschikken over een zeer aan- t_ehlijh grondbezit en een bijna onmetelijk vermogen ln geld. Toen had echter de graven van Wolfenstein, onge veer een dertig jaar voor het begin van ons verhaal, een nieuw onheil bedreigd. Graaf Julian, de vader fan den tegenwoordigen graaf, was een zwak en ge brekkig heer, die ten gevolge der uitspattingen en tosbandigheden zijner Jeugd op nog Jeugdigen leef tijd afgeleefd was. Reeds vele Jaren gehuwd, was zijn echt tot nu steeds kinderloos gebleven. Men had »tUUb uuu 0 baat te nemen. De dood van den vader berokkende den jongen graaf weinig leed; het was namelijk een publiek geheim, dat de verhouding tusschen vader en zoon verre van hartelijk was geweest, maar veel eer koel was gebleven tot op den laatsten dag. Al mocht dan graaf Wolf bij zijn vader weinig lief de hebben ontvangen, rijkelijk vergoed werd hem dat door het bezit van een lieve vrouw. Het was een huwelijk uit liefde geweest, dat hij had geslo ten met Clotilde Ellenberg. De jonge vrouw had be halve een oud-adellijken naam, niets anders mee ten huwelijk gebracht. Het huwelijk was in den waren zin van het woord gelukkig geweest. Twee jongens bezaten zij, van wie de oudste het evenbeeld zijns vaders was, terwijl de jongere Erich meer geleek op zijn moeder. Het eerste werkelijke verdriet dat de jonge gravin had, was het gevolg van de voortdurende zenuwach tige' stemming waaraan de graaf blijkbaar ten prooi was. Gravin Clotilde meende haar man te kennen als haarzelf. Zij achtte hem niet in staat tot een enkele J *»Ano+a ironto de 12 jaren die ik in den raad zitting heb gehad, genoten. Dat ik aan verzoeken, om opnieuw candi- daat te zijn, niet voldoe, ligt aan oorzaken buiten uw en mijn wil. Ik hoop, dat de Gemeente onder de de VERDACHTE ZUURTJES, onpartijdige leiding van den hooggeachten Burgemees- uit 's-Hertogenbosch schrijft men: ter moge bloeien. (Applaus.) I Het is ongetwijfeld een hoogst treurige oplossing Vborz. neemt nu het woord ongeveer als volgt: der zuurtjes-quaestie, zooals heeren medici uit Rot- Vóor ik tot sluiting overga nog een woord. Onze j terdam ons die hebben moeten geven; maar, hoe treu- vriend Hille, die, zooals hij zegt, de laatste vergade- rie °°k, bet bewijs is er nu, dat de zuurtjes van ring van zijne 12-jarige periode als raadslid heden onzen grossier in suikerwerken, J. van Loon, Minder- bijwoont, en als er geene buitengewone gevallen broederstraat alhier, geen part of deel hebben gehad ten hoon van de hand gewezen. Het antwoord dat de oude boer daarbij had ge geven, was dermate vervuld van haat en wraak, dat de ontstelde bediende het niet eens geheel naar waarheid aan zijn meesteres had durven meedeelen. Maar buitendien kwam de gravin nog veel ter oore, wat haar verontrustte. Dikwijls had zij reeds mee- nen te moeten opmerken, hoe men achter haar rug, „„Horo-PsnViikte kon wor- wanneer zij volgens gewoonte met de kinderen een toch zeker een voorbeeldig ondergescniKie kuh wu v kon zij niet begrijpen dat haar man, die anders elk harer verzoeken inwilligde, zoo hardnekkig zich ver zette tegen haar uitdrukkelijk verlangen om den kamerdienaar Frans te ontslaan. Tevergeefs trachtte zij zichzelf wijs te maken, dat haar man voor deze weigering geen andere reden had, dan die hij haar mededeelde. Zelf wist zij niet, waarom zij zulk een hekel had aan den kamerdienaar van haar man, die den genoemd. Maar in haar hart leefde een geheime vrees, dat deze Frans zich eenmaal scheidend zou plaatsen tusschen haar en haar man en zoodoende haar echtelijk geluk zou verwoesten. Er waren eenige weken verloopen, sinds den dag, dat graaf Wolf zulk een onaangename ontmoeting met den grooten boer had gehad. Herhaaldelijk was het tusschen het grafelijk echt paar ter sprake gekomen, dat er onder de boeren een groote verbittering heerschte tegen hen, maar tevergeefs- waren alle smeekbeden der gravin, die met zachtheid en toegevendheid wilde optreden. De arme menschen verkeerden reeds in zulke moeilijke omstandigheden, en nu mocht hun wrok niet wor den aangewakkerd door onnoodig harde maatregelen. Graaf Wolf, die reeds meende te hebben opgemerkt dat sommigen toevallig het hoofd omdraaiden, als zij hem tegenkwamen en dus niet behoefden te groeten, gevoelde zich daardoor ten zeerste beleedigd. Bovendien was de verhouding tusschen hem en den kamerdienaar van dien aard, dat hij de plichten, dté huis van een huurboer stonden, deze eenmaal op zich genomen had, niet durfde be- j Eerst toen de gravin dicht bij de volksmenigte was perken. Zoodoende geschiedde het voor de tweede gekomen, bleef zij staan en een hoog rood overtoog maal met zijn volle toestemming dat de have en haar gelaat toen zij ontdekte, dat ook de menschen goed van eenige arme boeren publiek werd verkocht, haar komst hadden ontdekt en nu donker en drei- Onnadenkend wees hij alle goede raadgevingen van gend naar haar keken. zijn vrouw van de hand, want hij kon geen idee *- krijgen van het gevaar, dat zij meende te zien drei gen. wandeling door het dorp maakte, wilde verwenschin- gen uitstiet en sommigen dreigend den vuist bal den. Maar niemand had het tot dusverre gewaagd haar openlijk te beleedigen. Maar toch zou de gravin op een zekeren dag tot haar ontsteltenis ontdekken, tot welk een hoogte de verbittering in de harten der boeren reeds was gestegen. Volgens haar gewoonte was de gravin met haar kinderen het dorp doorgewandeld, terwijl de graaf thuis was gebleven en een onderhoud met Frans den kamerdienaar had. Gravin Clotilde was als gevolg van het dartel loo- pen en springen harer jongens verder den berg af gedaald, dan eerst haar plan was. Rondom het dorp liep een schaduwrijke laan, waar na gedanen arbeid, de dorpsjeugd zich vermaakte en waar heel wat min nende paartjes elkaar de liefste woordjes toefluister den. Aan het eind van deze laan keerde de gravin geregeld terug, maar nu wandelde zij, haar dartele jongens volgend, in gedachten verzonken verder. Zij naderde zoodoende een groep menschen, die voor het De gravin had evenwel alle reden om zich onge rust te maken. Niet alleen dat de berichten uit de dagbladen uit alle oorden des lands een groote onte vredenheid meldden, die zelfs hier en daar tot daden had geleid, maar met eigen oogen aanschouwde zij het duidelijk genoeg hoe de boeren van Wolfenstein een dreigende houding tegen de grafelijke familie ,IC UVUA onedele daad en het kwam haar in de verste verte aannamen de gedachten, dat de geruchten die haar Door medelijden bewogen had de gravin bloemen in dood van den houtvester, ook gi end °P bet uitsterven van den hoofdtak van het maar een schijn van waarheid konden bezitten. niet dan ook reeds in de kringen zijner bloedverwantschap man in de gedachten, dat ae b houtvester, ook gezonden voor het graf van Martin Katzenberger, hals draagt." betrokken bij den dood van ae 1Uen_ Qok Maar de groote b0er had deze liefdegavel met groo- „Dat kan Snel nam zij haar beide kinderen bij de hand, doch te trotsch om voor deze menschen terug te keeren, wilde zij hen snel voorbijgaan, om zoodoende den straatweg te bereiken die regelrecht naar Wolfen stein voerde. Hoe dichter de gravin de menigte naderde, des te dreigender werden de woorden die zij moest hooren. „Aha! daar is de gravin!" riep een groote kerel, terwijl hij driest met den vinger naar haar wees. „Ziet eens hoe mooi en fijn zij is aangekleed," riep een tweede. „Kijk eens naar dat mooie, fijne kleed en dien prachtigen gouden ketting, dien zij om den zij heel gemakkelijk doen," riep een

Schager Courant | 1909 | | pagina 5