Dinsdag 31 Augustus 1909. 53ste Jaargang. No. 4564. O 4. Bureau SCHAGEN, Laan Uitgevers s TRAPRffl.ftM Co Bekendmakingen Binnenlandsch Nieuws. t d" "i"re,ae^ een 1 ra m sssriT,; Juli 1909 als zoodanig ontslag heeft gekregen, en drt de heer J. Glas voorloopig als waarnemend sluiswacli- DE CHOLERA. AlfCBcei Nisus- Aimttitit- Landouw Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Interc. Tclophooii No. 20. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 6 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit een blad. Gemeente SCHAGEN. KAASMARKT. Burgemeester en Wethouders van Schagen; bren gen ter algemeene kennis, dat de Kaasmarkt, welke aldaar wekelijks des Woensdags wordt gehouden, met ingang van 1 September a.s. zal aanvangen des voor middags te 11.45 uur. Sehagen, 25 Augustus 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. BUIS Jz., lo.-B. De Secretaris. ROGGEVEEN. DOOR DEN STROOM MEEGEVOERD. Zaterdagavond heeft te Vlissingen een zeer treurig ongeluk plaats gehad. Aan den Zeedijk bij den Spui- boezem waren eenige knapen bezig met „voetjes was- schen". Van een hunner, het 9-jarig zoontje van E., dreef een klompje het water in, en toen de kleine bet open. Donderdag zwol het hoofd op. De genees heer constateerde bloedvergiftiging en na hevige pij nen is het meisje Zaterdag overleden. EEN GOED AEGELOOPEN MOTOR-ONGELUK. Te Boskoop hebben Zaterdagmiddag de heer B. en echtgenoole, van Bloemendaal, bij Haarlem, een on geluk gehad met hun motorrijwiel en zijspanwagen. Toen zij de terugreis aanvaardden zij hadden een bezoek te Boskoopi gebracht werkte, hij den oprit I die naar het Goudsche rijpad voert, eensklaps het 1 stuur niet meer; in voile vaart vloog de motor met 1 wagen tegen het daar geplaatste zware hek op, dat bezweek en naar beneden viel. De motor, daardoor 1 vrije baan krijgende, stortte met den wagen en de beide personen van de zeer hooge brug in de Wate- j ring. Op het angstgeschreeuw schoten onmiddellijk eenige personen toe om hulp te verleenein, waarbij de werkman Wessel Verlindt zich te water begaf en I beide personen op; het droge bracht. Deze zijn er buitengewoon goed afgekomen, groot lichamelijk Let- sel kwam niet voor, wel schade aan kleederen, mo tor en wagen.. Oudcsluis. De Harmonievereeniging Concordia alhier zal we derom de Landbouwtentoonstelling te Schagerbrug op zijn klompje wilde pakken, viel hij voorover en werd direct gepakt door den stroom, die daar ter plaatse zeer sterk is. De elfjarige W., die zijn vriendje wilde grijpen, raakte ook te water. De inmiddels ter hulp geschoten badmeester, begaf zich gekleed te water, maar zou zeker niet veel hebben kunnen uitrichten, als niet ook de badknecht met de roeiboot van de badplaats te hulp was gekomen. Nu slaagden zij erin, W. te grijpen en bewusteloos aan wal te brengen. Het eerste ventje was echter reeds te ver weg en zijn lijkje werd niet gevonden. W. werd naar dr. De Koning in de Badhuisstraat vervoerd, die hem wist bij te brengen en hem eenige uren gastvrijheid verleende om geheel op zijn verhaal te komen. MISDRIJF TE HAZERSWOUDE Het is de politie nog niet gelukt de daders van den voor eenige weken op de echtelieden Spijker te Hazerswoude gepleegden moordaanslag op het spoor te komen. De oudjes nemen in beterschap toe, al zit de schrik er nog in. De vrouw is reeds voor zooverre hersteld, dat zij hare gewone huiselijke bezigheden weer kan verrichten. De man is nog onder behandeling in het Akademisch Ziekenhuis te Leiden, waar men alle moeite doet het erg beschadigde oog nog te behou den Dr. A. KUITER. Men meldt uit Interlaken, dat de toestand van dr. A. Kuyper naar omstandigheden alleszins bevredi gend is. Dr. Kuyper is aan de beterhand, zijn toe stand vooruitgaande. „BETSJOEND". De inwoners van Oudehaske, die de koopvrouw uit Nijehaske boycotten, onder verdenking van „tsjoen- derij", zijn wijzer geworden. De koopvrouw wordt weer ontvangen en heeft al haar klanten teruggekre gen. EEN BRAND TIJDIG ONTDEKT. In den nacht van Zaterdag op Zondag, ongeveer te halfvier, ontwaakte de dochter van den stations chef te Wormerveer en constateerde, dat in haar slaapkamer een sterke brandlucht hing. Zij wekte de andere huisgenooten; een onderzoek werd ingesteld en weldra bleek, dat de keuken in brand stond, welke evenals de kamers van den chef, gelegen is op de bovenverdieping van het stationsgebouw. Per telefoon werd oogenblikkelijk de politie ge waarschuwd, en deze, alsmede het personeel der in de nabijheid gelegen gasfabriek, was spoedig ter verpachting niet zooals 't nu gaat, van Januari tot nieuwen minister van koloniën, den heer De Waal Januari te doen plaatsvinden, maar liever van Mei tot Malefjjt, opnieuw candidaat te stellen. Mei, in verband met de dan plaats vindende verhuizin- >T. Te Nieuwe Niedorp is de volgende circulaire verspreid 1. Nog is ingekomen een adres van den Nederland- De Cholera is in Rotterdam uitgebroken schen Bond van Gemeenteambtenaren, om de salarissen, Rnvonstaand w.vhf ï™™*- die zyns inziens niet in evenredigheid zijn van de ge- 1 tevens vanneldon dal- d^r Tnl -£ couranten, die stelde eischen ten opzichte van beschaving, oatwikke- aangaat maat-ree-elen wnvdnn Besturen, wien dit ling, kennis, enz., nader te regelen. "W® genomen, om den voort- Voorzitter wil dit in gedachte houden en eventueel Rotterdam ligt niet ver van hier. De handel in die stad is zeer belangrijk. De meeste goederen die in ons 5" - - waren daar opgestapeld. bjj de begrooting behandelen. Goedgevonden proeftuin M».. f- - - J» j V» ..«.J» half zeven tot half tien los zal wordon ca reeseR)ke ziekte wordt overgebracht naar andere nau zeven tot, nau tien, les zal woraen ge nlaatsen en ook in onze nmtmvinor niniaaHnt» nin,m»w 13 September a.s. opluisteren. DAT LIEP GOED AF. Zaterdagmiddag reed een met kunstmest zwaar be laden wagen, door 2 paarden getrokken en bestuurd door een arbeider van den heer J. A. K. te Wierin- gerwaard in de richting Oostpolder over de wipbrug aan de Van Ewijcksluis te Anna Paulowna, terwijl van den tegenovergestelden kant een driewielde kar naderde en daardoor de passage in den weg stond. Door het flinke optreden van genoemden arbeider werd ge lukkig eene botsing voorkomen, alleen een hek van den heer K. werd door den zwaar beladen wagen ge heel stuk gereden. Anna Paulowna. Zaterdagmiddag 28 Augustus, hield de vereeniging „Sportclub" in het lokaal van den heer J. Zwart eene vergadering. Er werd besloten om op 12 September eene schoonrijderij te houden, waaraan ieder, ook per sonen buiten de gemeente woonachtig, kan deelnemen. Er worden voor uitgeloofd drie prijzen, bestaande uit kunstvoorwerpen, terwijl men zich bij de beoordeeling enz., geheel zal houden aan het reeds vroeger vast gestelde reglement. Als jury-leden zullen worden uit- genoodigd de heeren J. de "Veer en Muijs, beiden van Schagen en de heeren Nic. Kaan en C,. A. Wpiboer, van Wieringerwaard. De rijderij zal op bovengenoein- den datum te 2 uren plaats hebben, terwijl de lo ting zal geschieden in het lokaal van den hoer Zwart te 1 uur. Nadere bekendmaking volgt. Na nog enkele besprekingen van huishoudelyken aard, werd de vergadering gesloten. MINISTERIE VAN FINANCIEN. Muntbiljetten. Do Minister van Financiën brengt onder (Ie aan dacht van het publiek: dat krachtens de wet van 1 Juli 1909 (Staatsblad no. 252) tot 1 October 1909 alsnog de gelegenheid bestaat om muntbiljetten in te wisselen; dat die inwisseling zal kunnen geschieden bij de betaalmeesterskantoren en bij de kantoren der Ne- derlandsche Bank (behalve bij de correspondentschapr pen 2e en 3e klasse; dat vanaf 1 October 1909 de alsdan nog niet in gewisselde muntbiljetten waardeloos zullen zijn. Een ieder wordt derhaLve met nadruk aanbevolen na te gaan of nog muntbiljetten in zijn bezit zijn en, zoo ja die biljetten onverwijld op een der boven bedoelde kantoren ter inwisseling aan te bieden. Het bovenstaande geldt alleen voor de Muntbiljet ten dus uitsluitend voor de biljetten van 50 gulden en van 10 gulden, waarop het woord „muntbiljet" voorkomt (niet voor de sinds 1 October 1904 uitge- tuinbouwcursus week, van geren. Voorzitter wil dit stellen in handen van B. en W. ter nadere afdoening. Met algemeen goedvinden hiertoe besloten. h. verzoek van de afdeeling Waard en Groet der Holl. My. van Landbouw, om in de school te Moerbeek een lokaal te mogen bezigen voor het houden van een cursus in Landbouw. Ook dit wordt naar het dagelyksch Bestuur geren voy- eerd ter afdoening. i. Ingekomen een verzoek van de op 22 April dezés jaars opgerichte vereeniging „Algemeen tehuis voor Militairen te Den Helder" om geldelijken stem tot op richting en instandhouding. Reeds heeft de Raad der gemeente Zype f100 bijgedragen aan deze vereeniging op een dergelijk verzoek. Doel is, om voor militairen, beneden den rang van officier, gelegenheid te scheppen om zich te ontspannen, zonder vertering te behoeven te maken. En dit, zonder dat godsdienstige of politieke richting op den voorgrond mag treden. Lidmaatschap f2.50; donateur is hy' die f 100 ineens, plaatsen en ook in onze omgeving plotseling uitbreekt. Dit gevaar wordt geringer, wanneer wy alle middelen in het werk stellen, om de besmetting tegen te gaan. Eenige van die middelen, door bevoegden als deugdelijk aangewezen, zullen wy hier noemen Wyl de ziekte ontstaat na het inslikken der cholera- bacillen, moet vooral worden gewaakt tegen het gebruik van eet- en drinkwaren, die besmet zyn en omdat die besmetting uiterlijk niet door ons Is waar te nemen, moeten wy veronderstellen, dat zy in alles, wat wy voor voeding of genot in ons lichaam brengen, te duchten is. Door koken wordt echter de gevaarlijke bacil ge dood. Kookt dus in de eerste plaats het water dat gy drinkt en wanneer u de smaak van gekookt water op zich zelf,_ niet bevalt, gebruikt het dan in den vorm van koffie en thee. Kookt ook uwe melk en alle eetwaren welke daarvoor geschikt zyn- Eet weinig of geen rauwe groenten en vruchten, vooral niet. wanneer de plaats van herkomst u onbekend is, en wanneer gy ze toch al wilt gebruiken, maakt ze eerst goed schoon, door afwassching met gekookt regen- of nortonwater. Ge- r ïn f 1 f:,' donateur «e "\eens, bruikt njmmer voor het 8ch00nmaken van pannen schö of 10 of meer guldens per jaar bydraagt. Begunstigers tels 6nzoovoorts, die met spys ef drank in aanraking komenslootwater, In de slooten toch, zyn altijd dragen jaarlijks f2.50 by. Voorzitter stelt voor, dit nader te behandelen. Dan kan men eens zien, wat naburige gemeenten doen. Goedgevonden. j. van het gemeentebestuur van Hoogwoud is ingeko men een ontwerp-begrooting voor de Langereizer school Voorzitter wil deze aanhouden met het oog op de aanhangige kwestie met Hoogwoud, over deze school. De Raad stelt zich op het standpunt, voorloopig moeilijk er in te kunnen meedoen, zegt Voorzitter. Zonder discussie wordt overgestapt op eene van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Hoorn, ingekomen missive, [vergezeld gaande van het rapport voor stich ting van eene Westfriescbe waterleiding. Zal ter lezing voor de Raadsleden beschikbaar zyn ter secretarie. De heer Bunt acht circuleeren wenschelyk. Voorzitter echter niet, want dan houdt de controle plaatse. Men slaagde er in, het vuur tot do keuken g,eve.n blauwe bankbiljetten van 10 gulden. te beperken. De goederen in de onder de woning liggende goe- 1 derenloods kregen slechts geringe waterschade; de seintoestellen hebben niets geleden. Naar de oorzaak van den brand kan slechts gegist worden. 1 OUDE KENNISSEN; Te Zaandam kreeg in een volkslogement éen der logeergasten ruzie, die daarbij in een driftbui de brandende lamp van de tafel nam en deze op den grond in stukken gooide, ten gevolge waarvan een begin van brand ontstond. Met medewerking van voor De Minister van Financiën: w.g. KOLKMAN. RAAD VAN NIEUWE NIEDORP. Vergadering van den Raad der gemeente Nieuwe Niedorp, gehouden op Zaterdag 28 Augustus 1909. 's avonds ten 7 ure. Voorzitter do heer J. van der Stok, Burgemeester. Na opening door Voorziter, leest de heer J. Kuü- man Secretaris, de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. Voorzitter deelt vervolgens mede: dat is ingekomen een kaartje van dankbetuiging i /-i ,ln». V /vtiinrtu'n- tmAP /IiAI ziektekiemen, en zelfs de grootste helderheid van sloot water, is geen waarborg, dat de bacil die de cholera veroorzaakt, daarin niet voorkomt. Wascht nimmer uw lichaam of een gedeelte daarvan in slootwater, en weest by het baden voorzichtig, zoodat de bacillen niet door u worden ingeslikt. Past verder de grootste zindelijkheid toe op u zelf en in uw woning. Reinigt uwe privaten en ontsmet deze nu en dan, met carbol of andere daarvoor door de overheid beschikbaar gestelde middelen, Wanneer gjj by uzelf of by een uwer huisgenooten verschijnselen ontdekt, die aan cholera doen denken, zooals braking en abnormale ontlasting, werpt dan het braaksel en de uitwerpselen niet in de sloot, maar verzamelt ze in een afgesloten voorwerp, dat zoo spoedig mogelijk wordt ontsmet, en bovenal, ontbiedt dan De ontvangsten bedragen f 17964.56, f 17485.39V2, Let batig saldo f 479.16y2. bLrWAl7oo0zll i8: ter Secr6tarie b68Chik' onmiddellyk uwen geneelheer"; w^nsTóorschHttensüpt Daar. aizoo zal gescnieaen. behooren te worden opgevolgd. De rekening der gemeente over 1908 komt ter tafel. Betracbt verder inF®]le *pzichten de matigheid en uigaven drinkt met name, zoo weinig mogelyk by groote hitte, De heer" Kuilman" rannorteert namens de commissie 1 7®1 dMrdoor-maag-en darmstoornissen ontstaan kunnen, De neer Kuilman rapporteert namens ae commissie dl0 een 6ventueei cholerageva zwaarder maken van onderzoek, dat aHes is vergeleken en in volkomen Gaat niet zonder nood|aak naar een besme^ streek orde bevonden Aan B en W. en den gemeenteontvan- of in e0n besmet huj d h d} moet gaanka* ger wordt hulde gebracht voor hun accuraat beheer. ju Goedgevonden wordt, de rekening onveranderd vast té 1 stellen. bijgangers wist meu verdere gevolgen te voorkomen. van z.Ex. den Commissaris der Koningin voor da Bij het door de politie ingestelde onderzoek kwam toegezonden felicitatie ter gelegenheid van zijn 1212- tevens aan het licht dat de dader, zekere P. J. jarige ambtsvervulling; Gort, uit de Zandstraat te Rotterdam, nog een von nis had te ondergaan van Dec. 1908. Hij werd terstond in verzekerde bewaring gesteld en den volgenden dag geboeid naar Haarlem overge bracht, ter beschikking van de justitie. AL TE GEDIENSTIG. Iemand te Beverwijk was met zijn Wijk aan Zee en hield zich eenigen tijd op in een café waar juist een Haarlemsche familie was uitge spannen. Toen deze laatste de terugreis ging aan vaarden, waarbij de koetsier de gebruikelijke behulp zaamheid aan den dag legde, meende deze dat ook de kleine tot de familie behoorde en nam hem bij zich op den bok. In Haarlem stijgt de familie uit, en wil zich reeds verwijderen, toen de Loetsier he attent maakt dat zij nog een kind „vergaten Wede zijdsche verwonderde gezichten; de koetsier g P dat zijn gedienstigheid hem er had doen mloopei Intusschen speelde zich te Wijk aan Zee een ander tafereel af, Toen de heer R. de vermissing o speurde, werd alles afgezocht en afgereden in e naaste omgeving. Eindelijk kwam de mededeeling da het kind was gezien op den bok van een rijtuig- 1' tuks naar Beverwijk en daar de politie in actie. Telegraar- en telefoonkantoor waren echter reeds gesloten, inaar de stationschef te Beverwijk was zoo vriendelijk door bemiddeling van zijn I-Iaarlemschen collega de hulp der politie aldaar in te roepen en eindelijk kwam de vondeling weer terecht. GEVALLEN VAN BLOEDVERGIFTIGING. Een 70-jarigo weduwe te Biervliet, die de vorige week een puistje aan het voorhoofd open krabde, kreeg bloedvergiftiging en is thans aan do gevolgen daar van overleden. Te Oudemirdum (Fr.) kreeg een 15-jarig meisje .Woensdag een puistje aan haar voorhoofd. Zij1 krabde b~. verslag van de Rijkslandbouwproefveldenen c. verslag over den toestand van den landbouw, beide van 1908; (Zijn ter inzage beschikbaar.) d. is ingekomen een voorstel van den Raad van Hoogwoud, inzake do Langereizer school, en wel be- zoontje naar treffende de vrijstelling van de verplichting.tot het ge- 1 ven van onderwijs in vrije- en orde-oetenrligen(gym- nastiek) Met 'het oog op do omstandigheid dat de gemeen schappelijke school te Hoogwoud geene lokaliteit biedt voor 't geven van bedoeld onderwijs cn dit op het schoolplein alleen gevoegelijk in den zomci zou kun nen worden gegeven, besluit Hoogwoud voor o jaren vrijstelling te vragen, bij deze genoemd besluit aan 't oordcel van den N. Niedorpcr Raad onderwerpen- dC'De hoer Kuilman kan zich er niet direct mede ver eenigen en informeert of vanavond ook ten opzichte van de scholen in de gemeente Nieuwe Niedorp dit punt zal worden behandeldhij1 zou weL eene ern stige bespreking noodig achten. Voorzitter antwoordt, dat op. deze vergadering nog niet over dit punt ten opzichte van de scholen pi dfize eemeente zal wordon beraadslaagd. Algemeen wordt goedgevonden, de missive van Hoog- W°eUdvangdaenn 0° Korter Raad eene missive, waarin wordt gemeld, dat de wachter by de gemeenschappelyke wordt gemem, Yerlaat, de heer C. Steen, met teKiomatande8hl)er C. Steen te overlyden, dan kan op- Komt KahandfiUnff worden genomen. ce ni^oOTd0denao.inN^edo^er^^Ra^Orwordtevowge8teM Alsnu gaat de Raad in comité-generaal, ter behande ling van een paar reclames Hoofdelyken Omslag. By heropening wordt gemeld, dat de gemeentebegroo- ting voor 1910 is aangeboden en dat de heer Wilken zijn voorstel, omtrent verlichting, schriftelijk bij den Raad heeft ingediend, wat tot nader order thans wordt verdaagd. Rondvraag niets, en hierna sluiting. Minister Idcnburg. „De Vaderl." schrijft: „Naar ons wordt medegedeeld, houdt de aftreding van den heer Idenburg geen direct verband met zyn benoeming tot Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indiö. Hy zou toch als minister heengegaan zyn, nu zyn liefste wensch onvervuld blijft, en wel deze, dat dr. Kuyper weer als minister optreedt. Dit bericht komt ons nog niet zoo onwaarschijnlijk voor. Bekend is het, dat de heer Idenburg een ver eering voor dr. Kuyper hoeft als weinigen. En het werd indertijd aan hem toegeschreven, dat de gespan nen verhouding tusschen dezen en het ministerie Heemskerk veel werd verbeterd, zooals ook zyn aan deel in de volte-face van dit ministerie by de bekende memorie van antwoord op I, niet gering moet geweest zyn. Er is iets in die groote aanhankelijkheid dat bekoort. Hoeveleh zyn er, die als hy, hun geheele carrière aan dr. Kuyper te danken hebben, en zich dit ternauwer nood herinneren? Een misdaad? Vrijdagmiddag is te Renkum, in tegenwoordigheid van den burgemeester, den officier van justitie en den rechtercommissaris te Arnhem en den ryksveldwacht opgegraven het lyk der 72 jarige vrouw, de tante van den kastelein M. D. te Heelsum, thans met zyn vrouw te Arnhem in hechtenis, beschuldigd van ontvreemding van f4400 ten nadeele van mede-erfgenamen. De oude vrouw stierf 28 Juni tengevolge van een val in een kelder, welk ongeluk in afwezigheid van D. en zijn vrouw zou hebben plaats gehad. Zy was blind. Van haar was het dat D. erven moest. Het lyk werd onderzocht door 2 doctoren uit Arnhem. Uiterlijke geweldpleging werd niet geconstateerd, enkele deelen o. a. de maag, werden medegenomen, waarna het lijk opnieuw werd begraven. Kreukelen. Men meldt aan „De Tyd" dat als katholiek candidaat in het district Breukelen ook genoemd wordt de heer F. J. H. Evers, pastoor te Duivendrecht en lid van den Raad van Defensie. Naar de Msb. meldt was de Christ.-hist. Klezersbond eerst van plan den candidaat der antirevolutionnairen te steunen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. By nadere overweging is men daarvan echter terugge komen, omdat men meent, dat het kiesdistrict Breuke len veel meer Christ.-historisch is dan antirevolutionnair. De candidatuur is thans aangeboden aan mr. H. J. Doude van Troostwijk, te Nieuwersluis, lid der Prov. Staten, die deze heeft aangenomen. Het Volk meldt, dat, naar verluidt, de antl-revoluti- onnairen van plan zouden zyn als er geen vreedzame oplossing komt tusschen hen en de roomschen, by de a.s. Kamerverkiezing in het district Breukelen, den dit doen zonder schroom, wanneer hy de gróótste voorzichtigheid in acht neemt, ten opzichte van het gebruik van spijs en drank, en alle aanraking met de uitwerpselen van den lijder vermydt. Wanneer allen medewerken in bovenaangegeven zin, om het uitbreken der cholera in onze omgeving te voorkomen en de ziekte te beperken, als ze onverhoopt zich vertoont, kan zonder vrees de toekomst worden tegemoetgezien, wat mede wenschelyk is omdat „vrees" in deze, een slechte raadgeefster kan zyn. Ieder ingezetene der gemeente N. Niedorp die minder goed drinkwater heeft, kan tot wederopzegging toe, zuiver water gratis bekomen uit de bakken bij de Ned. Hervormde Kerk, wanneer hy zich vervoegt by den koster, den heer J. de Graaf. Ook bij het gebruik van dat water blyft koken aanbevolen. Ontsmettingsmiddelen zyn gratis verkrijgbaar voorde ingezetenen der gemeente N. Niedorp, op het Raadhuis aldaar. Namens het Bestuur der Afdeeling Nieuwe Niedorp van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", D. KUILMAN, Voorzitter. P. HARINGHUIZEN, Secretaris. Dr. P. MAATS, Adviseerend lid. Nieuwe Niedorp, Augustus 1909. Heerhugowaard. Beroepen by de Ned. Herv. Gemeente te Borger (Dr.) Ds. A. J. A. Schoitë te Heerhugowaard. Callantsoog. Vrijdag jl. hebben een 29tal kinderen uit de hoogste klasse der Openbare School te Callar.tsoog, waaronder ook zy, die met Mei jl. de school hadden verlaten, onder het noodige toezicht een reisje gemaakt naar Amsterdam en aldaar een bezoek gebracht aan Artis. Dat daar volop werd genoten, laat zich denken. Na het verlaten der Artis ging het per electrische tram naar het Centraal Station. Te 6.20 uur kwam men weer te Schagen aan, vanwaar het, na aldaar nog een en ander te hebben gebruikt, op Callantsoog afging, hoogst voldaan over het pleizier,dat men dien dag had gesmaakt. De N. R. Ct. klaagt over de buitengewoon groote voortvarendheid waarmee hier en daar in het buiten land maatregelen genomon zyn in verband met enkele gevallen van cholera, welke te Rotterdam zyn voorge komen. Het blad vraagt of het te verdedigen is handel en verteer moeilijkheden in den weg te leggen, omdat in een stad van pl.m. 415,000 inwoners zich 5, 6 of 7 lij ders aan een ziekte bevinden, waaraan tot nog toe sedert 20 dezer slechts 4 jonge kinderen, allen behoo- rende tot hetzelfde gezin, overleden zyn. Onze regeering is van den toestand volkomen op de hoogte, zegt het blad, en zal zeker niet nalaten te doen wat zij kan, om de buitenlandsche gouvernemen ten in te lichten omtrent den werkelyken staat van zaken; zy zal daarby zeker, nu het handel en verkeer betreft, dezefde activiteit aan den dag leggen, als zy eenigen tyd geleden betoonde, toen zy er in slaagde do grenzen open te houden in weerwil van eenige gevallen van besmettelijke veeziekte. Ten slotte schijnt het de N. R. Ct. toe, dat er aan-

Schager Courant | 1909 | | pagina 1