Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. eiding zou zijn het geheels cholera-vraag3tuk nog oens van een hedendaagach standpunt te bezien en te over wegen of deze ziekte thans nog in hetzelfde licht moet wordon gezien als toon de daarop betrekkelijke regelin gen en tractaten tot stand kwamen, in een tijd toen hygiëne, voorzorg en therapie in eon toestand vorkeor den, die de vergelijking met thans niet kan doorstaan. Uit Uithoorn verneemt hot N. v. d. Dag, dat aldaar een geval van (vermoedelijke) cholera zich Vrijdagmiddag voordeed bij oen schepeling van oon vrachtboot uit Rotterdam. By het lossen van eenig vrachtgoed zakte hij ineen on stierf nog denzelfden nacht. De boot is in observatie gebracht, buiten de kom dor gemeente. Nie mand der bemanning mag de boot vorlaten. De inspecteur dor volksgezondheid is Zaterdagmorgon aangekomen. Dien morgen maakten B. on W. bekend geen Amstelwater te gebruiken, daar dit besmet is verklaard. Er doet zich te Gorinchem een verdacht goval voor bij iemand, die Zaterdag van Rottordam is gekomen en daar op eon schip vaart. Reeds is oen geneeskundig onderzoek ingesteld en zy n maatregelen getroffen. Men seint aan „De Maasbode" Te Harlingen is binnengekomen, van Amsterdam schipper Broekhuizen van het schip Maria. Hij rappor teerde, dat oenigo dagen geloden zijn twee kinderen van 5 en 7 jaar plotseling zwaar ziek werden, mot verschijnselen van brakingen on diarrhee, terwijl hü zich met zijn schip ter hoogte van Burgerdam bevond. Te Amsterdam teruggekeerd, zjjn de kinderen overleden en aldaar begraven. De doodsoorzaak werd don vader niet bekend gemaakt. VOORZORGSMAATREGELEN IN HET BUITEN- LAND. Dr. Herbert Williams, de officier van gezondheid voor de haven van Londen, heeft aan een verslag- gever verteld, welke maatregelen wegens het cholera/-', gevaar tegen booten uit Rotterdam genomen worden. Zoodra een boot de Theems opvaart komt er een dokter aan boord en alle opvarenden worden onder vraagd en desnoods onderzocht. Naam en adres van eiken reiziger worden opgeteekend voor hij aan wal mag gaan. Worden de inlichtingen onvoldoende ge acht, dan moet de reiziger aan boord blijven. Ver- keerde inlichtingen kunnen met zware boete, tot 100 toe, worden gestraft. Onlangs is nog een kapi tein gestraft met 20 boete en 3.3 kosten, om dat hij reizigers, die aan boord moesten blijven, aan wal had laten gaan. Mocht ,,de epidemie" in Rotter- dam zich gaan uitbreiden, dan zouden er strenger maatregelen worden genomen. De New-York Herald bevat het volgende Vrijdag uit Washington verzonden telegram: De dienst van het Marine-hospitaal zal de noodige stappen doen om te voorkomen, dat er iets of iemand van het voor Baltimore bestemde stoomschip Andijk geland wordt alvorens op dit schip een nauwkeurig onderzoek is ingesteld. De Amerikaansche consul te Rotterdam heeft nl. bericht, dat de Andijk cholera aan boord heeft. Dit bericht bleek echter, op een betreurenswaardig misverstand te berusten, dat inmiddels is opgehel derd. Aan genoemd stoomschip heerscht geen geval van cholera. De hulp-geneesheer Wallenburg, die te Napels is geplaatst, is naar Rotterdam gezonden om den consul bij te staan in het toezicht, dat de bepalingen, de naar Amerika vertrekkende schepen betreffende, ten uitvoer worden gelegd. Men meldt uit Arnhem: Gisterochtend had hier, na een zeer kort ziektepro ces, een sterfgeval plaats. De geraadpleegde medici beschouwen het als een ernstig geval van typhus. Heden zal lijkschouwing plaats hebben tot het ver krijgen van zekerheid. De uitkomst kan eerst na 48 uren bekend worden. I CHOLERAGEVAL TE UITHOORN. De vrachtboot van de firma J. en A. van der Schuyt, te Rotterdam, welke te Uithoorn in observa tie ligt, is de Mercurius. Deze vrachtboot was uitslui tend bestemd voor de vaart tusschen deze gemeente en Uithoorn. De aan cholera overleden machinist is Johan Gree- de, die in de Putschelaan no. 213 te Rotterdam woonde. De kapitein en de drie matrozen, die de be manning van de Mercurius uitmaken, zijn te Uit hoorn in observatie. Zij maken het goed. De stoker was voor deze reis hier achtergebleven. Aan boord van ©en lichterschip aan de Maaskade deden zich Zondagmiddag verschijnselen van cholera voor bij de vrouw en dochter van den schipper. Het schip is direct verhaald naar de barakken aan j de Waalhaven. De beide vrouwen zijn nog dien nacht overleden. De man werd van droefheid krankzinnig. De hulp der politie moest worden ingeroepen om hem in be- dwang te houden. Ook is oen geval van cholera met doodelijken af loop geconstateerd in de Peperstraat. Verder hebben zich nog enkele verdachte gevallen voorgedaan. Men meldt uil Gorinchem: Het bacteriologisch onderzoek heeft aan den dag gebracht dat Koedam werkelijk aan cholera asiatica. Lijdt. De patiënt is ook heden zeer wel. Hij is gister middag van zijn woonhuis naar een afzonderlijk ge deelte van het ziekenhuis 'overgebracht. De garnizoenscommandant te Haarlem heeft in ver band met de voorgekomen choleragevallen bepaald, dat aan geen militairen verlof wordt gegeven naar Rot terdam en Uithoorn. Zij die van daar met verlof moch ten terugkeeren, zullen in de militaire zickcninrich- ting ter observatie worden gesteld. Ook vanwege het bestuur der Kon. Marine zijn maatregelen genomen in verband niet hot heerschen der cholera te Rotterdam. Maandag werd officieel gepubliceerd, dat in de ge meente Breda een geval van cholera asiatica is voor gekomen. Het betreft een schipper, varende op Rot terdam. Do man is in de barak opgenomen; zijn toe stand is bevredigend. Onmiddellijk zijn de meest uit gebreide voorzorgsmaatregelen gienomen; de hoofdinspec teur van volksgezondheid confereerde met B. en W. Op de standpijpen der waterleiding zijn gelcgcnhedien aangebracht om de burgerij gratis van zuiver water te voorzien. Alle militairen, Zondagavond met verlof uit Rotterdam teruggekeerd, zijn in de barakken ter ob servatie opgenomen. 'Nader meldt men uit Breda: De cholera-patiënt is iemand, afkomstig van Ter- heyden en heeft in de haven te Rotterdam water uit de rivier gedronken. Bij aankomst te Breda is hij on middellijk vanaf de boot naar de barak vervoerd. Het rijtuig, waarin de overbrenging plaats had. is ontsmet. De feestelijkheden voor Koningins verjaardag zijn niet afgelast. De burgemeester van Rotterdam bericht dat in de barakken zijn 11 personen lijdende aan cholera en 3 verdachten. Een zeer ernstig, 2 ernstig. In obser vatie 90. Sedert 28 dezer zijn als overleden aan cho lera aangegeven 3. Dus bedraagt het totaal overledenen sedert 20 dezer 8 sterfgevallen, grootcndeols toe te schrijven aan gebruik van ongezuiverd rivierwater. In militaire kringen verluidt, dat de groole lcger- manoeuvres dit jaar naar alle waarschijnlijkheid zul len worden afgelast, in verband met het uitbreken van cholera te Rotterdam en elders. N v d D Anna I'aulowua. Maandag 30 Augustus hield de afdeeling Anna Pau- lowna van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw eene vergadering in Veerburg. Er waren 19 leden aanwezig. Nadat de voorzitter, de heer J. "W ai- boer, met een toepasselijk woord de vergadering had geopend, word mededeeling gedaan van een achttiental ingekomen stukken, die tot zeer weinig discussie aan- leiding gaven on in hoofdzaak voor konnisgeving werden aangenomen. Hierna had eene verkiezing plaats van bestuurs leden wegens de periodieke aftreding van de heeren J. Geerligs en H. Kaan, die niet herkiesbaar waren. Gekozen werden bij tweede vrije stemming de heeren K. A. Kaan en C. Geerligs, die beiden de benoeming aannamen. Bij de behandeling van den beschrijvingsbrief werd erop gewezen, dat voor Zuid-Holland tot lid van het Hoofdbestuur werd aanbevolen de heer Overwater te Strijensas en voor Noord-Holland de heeren K. de Vries te Sloterdijlc en K. Breebaart te Groetpol der. Nadat bij stemming was uitgemaakt, dat den af gevaardigde den heer N. Raap, geen vrij mandaat in dezen zou worden gegeven, werd daarna bij stem ming aangenomen, dat de afgevaardigde zijne stem zou uitbrengen op den heer K.- Breebaart. Hoorn was de eenige plaats, die in aanmerking wenschte ,te komen voor het houden aldaar van de volgende alge- meene vergadering. Allen waren hiervoor. Toen werd door den heer H. Kaan verslag uitge bracht over het gehouden Landhuishoudkundig Con gres. (Zie het destijds gegeven verslag in de Schager Courant.) Na afloop bracht de voorzitter spreker dank en gaf het woord aan den heer Jb. Bakker, om versla© uit te brengen over de gehouden vergadering te Utrecht van de Vereeniging voor Algemeene Handels- voorwaarden. Spreker deelde mede, dat in hoofdzaak de bedoeling dezer vergadering was geweest, de sta tuten vast te stellen voor eene vereeniging, die over het geheele land zou gaan. In elke provincie zou eene afdeeling moeten bestaan en uit het bestuur dier afdeeling een persoon aangewezen worden, om lid te zijn van het hoofdbestuur. Op die wijze zou dit be stuur uit elf personen bestaan. Na nog enkele andere zaken te hebben medegedeeld en het vorige nader te hebben toegelicht, beëindigde spreker zijn verslag, waarvoor hij den dank van den voorzitter inoogstte. Ten slotte bracht de heer N. Raap verslag uit van de excursie naar Zeeland. 17 Personen hadden er aan deelgenomen. Men was Maandagavond 11 uur te Goes gearriveerd en daar door den Rijkslandbouwlee- raar, den heer Kakebeke, ontvangen. De omstreken van Goes waren doorkruist, verschillende boerderijen bezocht, den Wilhelminapolder was het gezelschap doorgereden. De opgedane indrukken werden der vergadering medegedeeld, 's Avonds had men Middel burg bezocht en den volgenden dag om de stad per rijtuig een tochtje gemaakt, later nog eens, meer met het doel, het eigenlijke Walcheren te leeren kennen. De reis naar Brabant, om eene bevloeiing te gaan zien, moest opgegeven worden en zoo was men naar Rotterdam getogen, vanwaar uit het West- land was bezocht geworden, waar onder meer schoons en bezienswaardigs, vooral op het gebied van drui- venteelt, zij de electro-cultuur leerden kennen. Van daar had men Den Haag bezocht, als laatste aanleg plaats voor de terugreis. De reis was goed geslaagd. De heer Jb. Bakker dacht eraan, naar aanleiding van dit verslag, karwijzaad uit Zeeland te laten ko men, in de iioop, dat ook hier de karwijmot zich niet meer zou vertoonen. De voorzitter gelooft, dat dit niet zal baten, aangezien de mot op eene andere plaats zat dan in het zaad. Ook anderen trekken de deugd van het middel in twijfel, terwijl de heer A. Vogelenzang liever de aandacht wil vestigen op de mogelijkheid, om karwij te teelen met een hoog vetgehalte, waartegen de heer K. A. Kaan aanvoert, dat de verbouwer er geen voordeel van zou hebber, wel de kooper. Grof en zwaar zaad teelen, dat gaf gewin want op oliegehalte werd toch niet verkocht. Nadat de voorzitter den heer Raap heeft bedankt voor zijn aangenaam ingekleed verslag, met welke woorden de vergadering door applaus instemt, begint de rondvraag. De heer D. C. Rezelman zegt, dat de wenschelijk- heid is besproken van het gecombineerd koopen van zaaizaad der Monarch tarwe (die in Zeeland zoo goed was), en vraagt, of hieraan gevolg is gegeven. Hij zelf heeft ook zulke tarwe geteeld en kan hij, daar ze nog ongedorschen is, niet alles ervan mede- deelen, het stroo werd hoog geprezen. Na eenige be spreking, stelt genoemde heer voor, zaaizaad te be stellen en daar velen dat wenschen, zal de secre taris hieraan gevolg geven. Een meer geregelde toe zending van de Landbouw-Courant is door de be moeiingen van het bestuur verzekerd. Daar niemand verder het woord verlangt, sluit de voorzitter, na dank aan de leden voor hunne op komst, de vergadering. Winkel. Tegen Donderdagavond a.s. zijn ook hier belangheb benden opgeroepen met het oog op de oprichting van een cursus in landbouwboekhouden. Deze bijeenkomst wordt gehouden bij den heer A. Wit. KOEGRAS. Onze harmoniekapel „Kunstzin" mag zich thans ook verheugen in 't bezit van een vaandel. Eenige jonge dames hadden zich eenigen tijd geleden reeds aange boden hiervoor gelden te verzamelen. Dat de Koegrassers ingenomen zijn met hun kra nige kapel bleek wel bij deze gelegenheid; ruim toch vloeiden de bijdragen. Zaterdagavond nu werd door genoemde dames het vaandel aan „Kunstzin" aange boden. Natuurlijk droeg deze repetitieavond een eenigs zins feestelijk karakter. MARKTAANVOEK EN VERZENDING. De vorige week werd aan de afslagmarkt te Broek cp Langendijk aangevoerd 756 zak aardappelen, J00.400 bos wortelen, 143.000 stuks bloemkool, roode kool 362.700 stuks, 47.900 stuks gele kool, 36.300 stuks witte kool, 1350 balen zilveruien en nep, 352 balen uien, 1000 stuks rammenas en 467.500 stuks slaboonen. Van de laadplaats aldaar werden in die week verzonden 128 wagonladingen groenten. -- Nieuwe Niedorp. Zondag van „Nierepper Schut" was er dans in bei de lokalen, waar flinke dansmuziek werd gegeven, 'die de Iuidjes aangenaam bezig hield. Des Maandags was het in „De Prins Maurits" wederom dans, terwijl de lieer Kooiman den liefhebbers van kolven een© aan gename afwisseling bood. ,'s Maandagsavonds werd in „De Prins Maurits" eene uitvoering gehouden door de rederijkerskamer „Cicero". Eerst werden we door den harmonica virtuoos J. Kelder uit Purmcrend vergast op een drietal heerlijke melodieën, die je voor de zoo- veelste maal 's mans correct en zeer gevoelvol spel doden bewonderen. En daarna werd met het toonecl- programma aangevangen. Ditmaal niet groot, 't werd gevormd door een paar 66n-bedrijVigc blijspelen De Schakers" en „het Kamerschut" getiteld. Beide stukjes lieten niet na, geducht op de lachspieren der talrijke toehoorenden te werken. Ons beviel 't eerste stukje 't beste, zoowel wat inhoud als opvoering betreft. On- zes inziens heeft men in 't tweede stukje geen geluk kige keuze gehad. Verder werd het programma door den hoer Kelder aangevuld en met gezclligen dans besloten EEN JUBILEUM. De heer H. G. T. Mann te Hazepoldcr herdenkt den 1 September a.s. den dag, waarop hij voor 25 jaar tot hoofdopzichter bij de Hondsbossche zeewering werd benoemd. ZUÏD-ZIJPE. De Kerkeraad der Doopsgezinde Gemeente te 'Zuid- Zijpe, heeft in zijne vergadering van 29 Augustus tot predikant beroepen de hr. Iloltz, predikant te Baarn. Een ontrouwe boekhouder. Eon landgenoot, aldus vertelt de „'s H. Ct.", zekere Van dor V., was als boekhoudor in betrekking bjj een Engelsche firma te Brussel, die in hem het volste vertrouwen stelde, wat haar echter slecht bekomen is. Dezer dagen beroemde de boekhouder er zich tegenover een anderen employé der firma op, dat hy juist doen kon, wat by wilde, en dat hy zijn patroon kon beetnemen als hem dat goeddacht. Deze employé achtte zich ver plicht, zjjn patroon van doze mededeelingen in kennis te stellen. Hoewel deze, zooals gezegd, het volste ver trouwen in zijn boekhouder stelde, besloot by zijn boekon eens na te zien en kwam daarbij tot de minder aan gename ontdekking, dat er werkelijk oen som van 50 a 60,000 francs ontvreemd was. Toen de boekhouder hierover werd ondervraagd, dreof hij de brutaliteit zoover, om zijn patroon uit te lachen, dat deze zoo'n sul was geweest. Ik hob niet 60,000, maar wel 90,000 francs gestolen I verklaarde hij. Met een paar jaar gevangonisstraf ben ik er af en dan zullen die duitjes, die ik op een veilige plaats heb geborgen, me uitstekend te pas komen! De Engelsche koopman verwittigdo de politie, die onzen Hollandschen boekhouder heeft gearresteerd en achter slot en grendel heeft gezet. llarsingerhorn. Onze vroegere plaatsgenoote, Mej. Corn. Kuiper, thans onderwijzeres te Helder, is op het jongstleden Zaterdag te Utrecht gehouden examen geslaagd voor de Hoofd- acte. Congres voor Vreemdelingenverkeer in Den Helder. Vrijdagavond te half negen had de officieele ontvangst plaats van autoriteiten, eerecomité, leden van den raad, jury en commissieleden. Daarbij hiold de voorzitter van de vereeniging Holder's Belang een korte rede, waarin hy deed uitkomen, dat het doel van bet congres en van de daaraan verbonden feesten geen ander was dan be vordering van den bloei en de ontwikkeling der gemeen te Den Helder. Met dankbaarheid gewaagde hij van de onverdeelde medewerking van marine-autoriteiten en, nadat een misverstand was opgehelderd, ook van het gomeontebestuur. Nadat de eerewijn was rondgegaan, werd er een con cert gegeven door de stafmuziek van de marine, onder directie van den kapelmeester Hazebroek. Middelerwijl was de lichtstoet op bet terrein aangekomen, die dui zenden menschen meebracht, zoodat er tijdelijk stagna tie in het verkeer ontstond. Zaterdagmiddag werden de congressisten feestelijk in gehaald. Precies 3.15 liep de extratrein met de congressisten het station Den Helder binnen, waar het hoofdbestuur van den Bond en de afgevaardigden werden ontvangen door het bestuur van Helders Belang en het eere comité. Het muziekkorps Winnubst speelde het volks lied en het Wilhelmus. Daarna werd onder enorme belangstelling van het publiek een rondgang door de gemeente gedaan en naar het feestterrein gemarcheerd. By aankomst werden de afgevaardigden toegezongen door een koor van 500 zangers en zangeressen, die een welkomstlied aanhieven, gedicht door den hoerC. Stum- phius on getoonzet door den heer A. L. Hazebroek, die met zy'n marinekapel den zang begeleidde en een con cert gaf. Na de pauze werd een vierstemmig koor ge zongen, gedicht door den heer H. Binger en getoonzet door den hoer C. van der Linden. Onderwijl gingen de turnwedstrijdon, ondanks het terugtrekken van het gewestelijk bestuur van Noord- Holland, door. Door de flinke houding van Heldersche gymnasten en met medewerking van eenige zuster-vereenigingen in het Noorderkwartier, werden wel turnoefeningen ge houden. Uit den aard dor zaak moest dit op kleiner schaal plaats hebben dan aangekondigd was, maar deze uitvoering is toch uitstekend geslaagd. Medewerkende vereenigingen warenOefening kweekt Kunst, Pro Patria en St. Christophorus van Helder, Olympia van Wieringerwaard en IJmuiden van IJmuiden. De oefeningen bestonden uit afdeelingslurnen en ver- eenigingsturnen. Van sommige vereenigingen werkten ook dames afdeelingen mede. De hoofdleider was de heer M. P. van Hooijdonk. Na afloop der oefeningen maakten de turners, met hunne oanieren en met muziek voorop eon ommegang door de stad. 't Weer was voortreffelijk. In den vijfkamp polsstokhoogspringen, slingerbal werpen, verspringen, bordeloop en touwtrekken werd de eerste prijs behaald door J. Korver van Pro Pa tria, Den Helder; 2e prijs A. Dekker, van IJmuiden. Eerste prya hoogspringen jongens H. Meyer, Don Helder; eerste prijs estafetteloop C. Stelleman, Den Helder. Om zes uur ving het officieel diner aan op de boven zalen van de ambachtsschool. Te acht uur bad de officieele begroeting plaats op het stadhuis. Bij ontstentenis van den burgemeester werden de afgevaardigden welkom gebeeten door den heer Overdelinden, wethouder en lid van het eerecomité. De heer Foekema bedankte als congressist voor de harte lijke ontv&ngst. Daarna werden de congressisten met muziek naar de schouwburgzaal Casino, die schitterend geïllumineerd is, geleid langs den fraai versierden Ka- naalweg. N. R. Ct. Ter gelegenheid van de algemeene vergadering werd Zondag op het feestterrein' een concours van fanfare corpsen gehouden. De uitslag hiervan is als volgt: Eerste afdeeling: lste prijs: „Stedelijk Muziekkorps" van Purmerend. De tweede prijs werd niet toegekend, doch in- plaats daarvan op verzoek van de jury een derde prijs aan „Olympia" van Monnikendam. Tweede afdeeling: lste prijs: „Excelsior" van Drachten. 2e prijs: „Win nubst" van Den Helder. 3e prijs a.Fanfarekorps te Broek in Waterland. 3e prijs b.„Eensgezindheid" j I van Wormer. Derde afdeeling: le prijs: „Concordia" van Oostzaan. 2e prijs: „West Frisia" van Twisk. 3e prijs: Niet toegekend. -Ie pr. „Crescendo" van MoLkwerum. Vierde afdeeling lste prijs: Texel's Fanfarecorps. 2e prijs: Niet toe gekend. 3e prijs: „Crescendo" van Watergang. 4e prijs: j „Vooruit" van Hindeloopen. 5e prijs a.: „brlsia" van Witmarsum. 5e prijs b.„Euphonia" van Bakhuizen. 16o prijs: „Wilhclmina" van Ransdorp. 7e prijs: „De Stén fries" van Wóudsend. 8e prijsNiet toegekend. 9e prijs: Appollo" van Makkum. 10e prijs: „Sempre Crescendo van Nicuwer-Amstel. De uitslag van het marsch-concours is als volgt lste prijs: Winnubst" van Den Helder; 2e prijs a.: „Excelsior van Drachten; 2e prijs b.„Ons Ge noegen" van Schellingwoudc. j Maandagmiddag werd de nationale muziekwedstrijd voortgezet met sectie B voor harmoniegezelschap pen. Hieraan namen deel 10 vereenigingen. In de vierde afdeeling werd de eerste prijs niet toegekend; tweede prijs Kunstzin, van Koegras. In de tweede afdeeling werd de eerste prijs be haald door Harmonie, van Wieringen; de tweede prijs Helder's Harmoniekapel; de derde prijs door Concor dia van IJmuiden. 1 In de eerste afdeeling werd de eerste prijs behaald door De Eendracht, van Velsen, met bijzonderen lof door de jury toegekend; de tweede prijs door Apollo van Hoorn. De uitslag van den marschwedstrijd, waaraan 7 j vereenigingen deelnamen, is: eerste prijs bij loting tusschen Harmonie van Wieringen, De Eendracht van Velsen, en Excelsior, van Parrega, met gelijk aantal punten, aan Excelsior van Parrega. BREEZAND. Maandagavond vergaderde in het café van den heer G. Borst het Hlttenfonds „Klein begin". 1 De belangstelling wad niet groot. De voorzitter, de hoer S. Boerman, opent de vergadering en heet de aanwezigen welkom. Het spijt hem, dat niet meerde- i ren zijn opgekomen. Zooals straks wel zal blijken, heeft de vereeniging een goed jaar gehad, slechts een dier is afgekeurd. I Daarna leest de secr.-penningm., de heer H. van Stipriaan de notulen der vorige vergadering, welke, Gemeente ZIJPE. Ingeschreven van 25—27 Augustus 1909. Geboren: Maria, d. v. Jacob Groot en Johanna Ruiter evenals die der laatste bestuursvergadering, onver, anderd worden goedgekeurd. Hierop volgt de rekening en verantwoording. Ont vangen is f 197.47%, uitgegeven f 44.56, zoodat er by 't einde van het boekjaar f 152.91% in kas was. Verzekerd zijn ruim een 40-tal hitten met een waar. de van f 4 700. De rekening en verantwoording wordt nagezlea door de heeren H. Visser en A. Schenk, welke haar geheel in orde bevinden. Hierna komt aan de orde de benoeming van een taxateur. De heer Bos is steeds tot groote tevreden. heid van het bestuur werkzaam geweest. Sommige leden wenschen echter een anderen. Jammer, dat juist de klagers weer niet tegenwoordig zijn. De heer Buij vindt, dat Bos als taxateur wel eens voor een moeilijk geval kan komen te staan. By toch is kettenhandelaar en doet natuurlijk zijn best, de dieren zoo duur mogelijk te verkoopen. Nu zon het kunnen gebeuren, dat de nieuwe eigenaar zoo'n dier te hoog in 't fonds zou willen hebben, omdat hij het wel iets boven marktwaarde heeft gekocht. Bovendien is er een blinde ket in 't fonds opge. nomen en dat is, meent hij, in strijd met wat het vorige jaar besproken is. De heer Bos zegt, dat hij verleden jaar voor een jaar benoemd is. 't Was voor hem een moeilijk jaar; vreemde menschen en vreemde ketten. Toch heeft hij pleizierig gewerkt. Hij zou dan ook zijn functie wel weer willen aannemen, maar vindt de belooning te klein. Wat betreft de blinde ket, die opgenomen is, wanneer die valt, moet de vereeniging f 52 uitbe talen, terwijl de bout f 45 waard is. De risico is dus niet groot. De heer Boerman zegt, dat er zich een geval f heeft voorgedaan, dat een hit misbruikt werd. Hij 4 wist toen echter niet, dat dat dier in 't fonds was, anders had hij er wel achter gezeten. In de bestuurs vergadering is nu besloten, dat hij telkens een lijstje krijgt van de opgenomen hitten, zoodat hij nu beter op de hoogte is. De heer H. Visser verwondert zich erover dat de f ketten zoo hoog in het fonds staan. Hij zou willen, dat elke hit f 10 f 15 beneden marktwaarde werd opgenomen. Wat traktementsverhooging van den taxateur be- treft, spreker is er van overtuigd, dat het hem toe komt, maar hij vreest, dat het te bezwaarlijk is voor de kas. Op het eerste antwoorden de heeren Boerman en Bos, dat men de ketten niet beneden marktwaarde kan opnemen. 1/5 der verzekerde waarde toch wordt niet uitbetaald, zoodat de menschen toch altijd schade hebben. Wilde men lager verzekeren, men zou leden verliezen. Met algemeene stemmen wordt daarop het salaris van den taxateur op f 20 gebracht, dus met f 5 ver hoogd en als zoodanig weer benoemd de heer j. Bos, die de benoeming aanneemt. Met meerderheid van stemmen wordt een aanvraag om opneming in het fonds afgewezen. In de bestuursvergadering is er over gesproken ook hitten uit omliggende gemeenten op te nemen. De I heer Buij is daar niet voor. 't Fonds is nu we! f klein, maar 't is ook goed te overzien. Dit wordt minder, als de kring uitgebreid wordt. De heer Bos zou het willen om 't fonds te bevoordeelen. De draagkracht werd er grooter door. Besloten wordt voorloopig uit andere gemeenten niet op te nemeh. Een uitzondering zal worden ge- "taakt met de hit van den heer Vermoet, wanneer ceze zijn dier wenscht op te laten nemen. De heer Schenk zegt, hij heeft gehoord, dat een beest niet uitbetaald wordt, wanneer het langer dan f acht dagen buiten de gemeente is. Daarvan weten' de leden niets, want het staat n,iet op de polis. Be- sioten wordt den leden hiervan kennis te geven. Op voorstel van den heer Boerman wordt besloten den administrateur f 5 vergoeding te geven. De heer Bos vraagt of herverzekering tegen braaf- en bliksemschade niet wenschelijk is. Besloten wortt, voorloopig de risico zelf te dragen. Bij de rondvraag komt de heer Dekker nog eens terug op het gezegde van den heer Visser over te hooge verzekering. Hij vindt zijn hitten volstrekt niet te hoog. Op een vraag van den heer Schenk deelt de voor zitter mee, dat de slagers om beurten het eerste bod zullen hebben. De taxateur blijft in de toewij zing vrij. Kunnen ze 't niet eens worden, dan krijgt de slager die 't beest heeft opgehangen f 2.50 voor de moeite. Daarna volgde sluiting onder dankzegiug voor op komst en medewerking. Gestikt. Bertus Fusveld uit Rjjssen, een 15-jarige leerling op de stoomweverij „Do Iris" te Stratum, is in een kuip benzine gevallen, bedwelmd en gestikt. Tweede Kamerverkiezing. Aangezien de heer J. H. de Waal Malefjjt, ingevolge zjjn benoeming tot minister van koloniën, krachtens art. 96 ,der Grondwet van rechtswege het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft ver loren zoodat in de thans zittende Kamer een vacature is ontstaan, moet in het district Breukelen een aanvul lende verkiezing plaats hebben voor een lid dier Kamer, om met den derden Dinsdag in September van dit jaar af te tredon. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Donderdag 9 September, de stemming zoo noodig op Dinsdag 14 Sept. en de herstemming zoo noodig op Maan dag 20 September. De nieuwe verkiezing, noodig geworden omdat de heer J. H. de Waal Malefyt, na bjj de verkiezing voor do Tweede Kamer der Staten Genoraal, die met de" derden Dinsdag van September 1909 optreedt, tot M diei Kamer te zjjn benoemd, ingevolge art. 96 dei Grondwet niet als zoodanig kan optreden is door den Min. bepaald op Donderdag 9 Sept., de stemming zoo noodig op Woensdag 22 Sept., en de herstemming zoo noodig op Dinsdag 5 Oct. DfcIIUIWVII II VV1 WVl IVIIIIJ naar waarnemingen verricht in den morgen va® 31 AUGUSTUS, medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteo rologisch Instituut te De Bilt. OVERZICHT. De hoogste stand van den barometer is 765.4 te Horta. I De laagst bekende stand is 742.1 m.M. te Stoel' liolm. VERWACHTING: L Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Afwissf'I lende bewolking. Mogelijk nog enkele buien. Zelme temperatuur. ZEPPELIN NAAR BERLIJN. i. Met zijn derde luchtschip, de Zeppelin III» Zeppelin den beloofden tocht naar Berlijn onder'' h*®11- Vrijdag was de verwachting, dat hij op het lc pelhofelvcld zou landen en door den Keizer w<>r< ontvangen. Maar het heeft niet zoo voorspoedig gaan. Het ellendige weer is oorzaak geweest, dat luchlsehippers veel te manoeuvreeven hadden, vont

Schager Courant | 1909 | | pagina 2