0 Zaterdag 4 September 1909 53ste Jaargang. No. 4507. ISaÏQewers s TRAPRI8.&28 C!ö, EERSTE BLAD. Binnenlandscb Nieuws. DE CHOLERA. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. bureau SCHADEN, Lssass O 4. luiere. Telephoor» Ulo. 29. I Prjjs por jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 6 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.26: iedere regel meer 5 Cent; Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. AUTOMOBIEL-ONGELUK. Men schrijft uit Sittard: Een gezelschap Belgische heeren, dat jaarlijks even over de grens alhier, in de Duitsche grensplaatsen Tüddern, Wehr en Havert ter jacht gaat, keerden eergisteravond met hun automobiel terug, toen nabij de grens een 12-jarige jongen uit Bartscheid-Aken, die bij zijn familie in Tüddern de vacantie doorbracht, onder de in vliegende vaart voorbijsnellende auto mobiel geraakte. De weg is daar smal en de jongen kwam juist uit een poort geloopen. De machine ging den armen jongen over hoofd en schouders en daar ter in de nabijheid geen doctor te halen was, werd de gewonde in de auto opgenomen en naar Sittard getransporteerd. De toestand is zorgwekkend. DOOR EEN RUKWIND VERDRONKEN. Dinsdag had een vrouw te Praneker het ongeluk bij het linnenspoelen te water te geraken. Even later werd zij levenloos opgehaald. Vermoedelijk heeft een hevige rukwind haar het evenwicht doen verliezen. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Donder dag 16 dezer, des namiddags ten half twee, tot be handeling van de Mijnwet-Van Kol. ZUIVER NORTONWATER. Op de deze week te Gouda gehouden algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd door Dr. Scheij, zuivelconsulent voor onze Provincie, eene inleiding gehouden met hét doc-1 dat de Mij. pogingen zuo doen tot voorlichting bij den aanleg van nortonpompen. Wij achten dit punt van veel belang voor de veehouders en kaasfabrieken en laten deze rede daarom hieronder volgen: De bedoeling en de kracht van een instelling, als het zuivelconsulentschap ligt hierin, dat de zuivel consulent voortdurend in aanraking is met de prak tijk. Vooral des zomers in vele zuivelbedrijven komen de, waar men zijn hulp inroept bij de bestrijding van bedrijfsstoringen zal hij hier en daar op 1 ocaal ge maakte fouten moeten wijzen, maar op deze wijze heeft hij ook gelegenheid algemeen voorkomende misstanden op te merken. Het kan zijn nut hebben op deze Alg. Vergadering op een algemeenen mis stand in het Noordhollandsch zuivelbedrijf te wijzen, die van belang en heel goed voor verbetering vat baar is. In een groot deel van Noordholland schenkt de bodem den zuivelbereider in rijke mate Nortonwater en stuwt dit t. o. v. het lage land zoo hoog op, dat zonder kosten van oppompen stroomend koelwater van geschikte temperatuur kan worden verkregen. Vrij van bacteriën, is dit water als boenwater ver trouwbaar. Bij mijn werk op een boerderij of kaas- fabriek, waar soms zoo bezwarend veel op te knap pen is, was het mij altijd een aangenaam iets te ver nemen, dat men Nortonwater gebruikte en geen sloot water. Maar mijn vértrouwen in Nortonwater zonder nader onderzoek is geschokt. I Het is nl. een feit, dat vrij algemeen het als goed uit den bodem opwellende Nortonwater ontzettend verontreinigd wordt door den zeer onpractischen aan leg van de put en pomp: wat onder den grond zit, valt niet in "t oog en komt bij velen niet in de gedachte. Bij openlegging van de put verbaast men zich dan over den toestand. Op de Bacteriologische Afdeeling van het Landbouwproefstation te Hoorn heb ik dezen zomer verschillende keeren het boen water laten onderzoeken, en het bacteriologisch on derzoek bevestigde steeds mijn vermoeden, dat er met water schoongemaakt wordt, waarin voor de kazerij gevaarlijke bacteriën voorkwamen, b.v. rijzings organismen. Wil men dus het veelvuldig voorkomende gebrek „los" bestrijden, laat men dan zorgen, dat op iedere kaasfabriek en boerderij ten minste zuiver gehouden Nortonwater gebruikt wordt. Als beste mid del om dezen misstand, die veel geld kost, weg te nemen, schijnt het mij toe, dat er een brochure ver spreid wordt met teekeningen. hoe de aanleg niet moet zijn en hoe hij wel moet zijn. Wanneer het Instituut voor Landbouwwerktuigen te Wageningen zijn hulp wilde verleenen, na den toestand eens te hebben opgenomen, zou dat heel gemakkelijk gaan. Dan hebben de aanleggers van de waterputten de voorlichting, die zij blijkbaar behoeven, want het is opvallend met hoe weinig inzicht zij de installatie's maken. Wat de boerderijen betreft, wordt dan tevens het drinkwater van het vee verbeterd, want dat krijgt i hetzelfde water. Een algemeen voorkomende misstand wordt het I krachtigst bestreden door een algemeenen maatregel: I dat is doeltreffender, dan wanneer men hier en daar op de afzonderlijke plaatsen wil verbeteren. Wieringen. Voor rekening van 21 leden onzer afdeeling der V. P. N. werden jl. Dinsdag op de Amsterdamsche I eierenveiling gemarkt 4449 eieren, waarvoor de ver- I kregen prijzen variëerden van f 4 tot en met f 5.10 Per 100 stuks, terwijl 10 partijtjes kleine eieren nog f opbrachten van f 3.75 tot en met f 3.95 per 100 stuks, I zoodat de verkregen prijzen zeer goed waren. Verder I werden nog 30 stuks pluimvee geveild waarvan de prijzen varieerden van f0.20 tot en met f 1.80 per stuk. Vooral worden de leden er op attent gemaakt ver- sche eieren te zenden niet ouder zijnde dan 8 dagen. Gaar geen eieren op, daar gaareieren niet versch meer zijn en uitgeschouwd worden, zooals deze week r.ogal eens voorviel. Een a. twee stuks uitschouwen kan men niet voor zijn, doch wanneer 't bij 20 tege lijk gaat (een paar leden overkwam dit) dan gaat dit niet goed en men doet zich zelf schade. Bij de V. P N. is veel vraag naar eerste klas goed: groote zindelijke eieren en zwaar slachtgevo- gelte. Te beginnen met Vrijdag 17 September a.s. zullen de veilingen der V. p. n. in 't komende herfst— en winterseizoen alleen op Vrijdag worden gehouden, zoodat de laatste Dinsdagveilingen nog zijn 7 en 14 September a.s. Wieringen. Naar men ons mededeelt hebben de alhier te veld staande gewassen veel, zeer veel geleden door de aanhoudende regens der laatste dagen. In 't bijzon der de erwten. Van een landbouwer in den polder Waard Nieuwland zijn ruim 6 bunder erwten bijna geheel uitgeregend, terwijl ook aan de granen enz. veel schade is toegebracht. Voorwaar voor den bouwboer een groote schade post. Wieriugeu. Naar wij vernemen zal de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, ter vervulling van de vacature ontstaan door het bedanken van den heer Dr. R. L. H. Koops, plaats hebben op Dinsdag 21 Sept. a.s. Candidatenlijsten zijn vanaf 3 September ter Ge meente-secretarie te bekomen. De stemming zal plaats hebben op 2 October a.s LICHTGELOOVIGHE1D. Op een dorp in het midden van Noord-Holland heeft men dezer dagen een eigenaardig staaltje beleefd van bedrog eenerzijds en lichtgeloovigheid anderzijds. Een zeer eenvoudige arbeidersvrouw zat in de deur bloedkoralen te rijgen voor haar dochtertje, in bijzijn van hare schoonmoeder. Een koopman, straatventer, kwam daar voorbij en vroeg haar: „Vrouwtje, wat doe je daar?" „Kora len rijgen" is het antwoord. „Weet je wel dat dit een gevaarlijk werk is? Die koralen zijn ziek, erg ook. Daar kan men de ergste ziekten, zelfs de pest, van krijgen!" De vrouw schrikt hevig en legt de „zieke koralen" een eind verder neder. Zij is er bang voor geworden. Wat moet zij er mee beginnen? De koopman zegt, dat zij ze in het kanaal moet gooien; en als zij dat zelf niet durft doen, dan wil hij het wel voor haar doen. Ten overvloede geeft hij haar nog een onnoozel ringetje als vergoeding. De koopman neemt nu de koralen op en maakt bij het kanaal een beweging alsof hij iets er in werpt, maar in werkelijkheid komen zij in zijn zak terecht. De vrouw was zeer blijde dat zij van „dat gevaar lijke goedje" af was, en vond het erg lief van den koopman, die zoo goed was geweest dat gevaarlijke werk vcor haar te willen verrichten. E11 wat gelukkig dat zusje die koralen nu niet om den hals kreeg!,. Maar de koopman voer er wel bij. GOED AFGELOOPEN. Men meldt uit Gouda: Gistermiddag bracht de Koningin-Moeder een be zoek aan de landbouwtentoonstelling. Nauwelijks waren de rijtuigen gepasseerd over een brug, voor deze ge legenheid gemaakt over een water van c.a. 3 meter breedte, of de geheele brug zakte in elkaar, zoodat het wonderwel afliep dat er geen menschen veronge lukten. In allerijl moesten rappe handen de brug her nieuwen, anders kon niemand van of op het terrein komen. OVERREDEN. Donderdagmiddag is te Oostvoorne op êen treurige wijze om het leven gekomen een man uit Rotterdam die aan het ketelbikken was van een stilstaande loco- motief. Onder die locomotief werkzaarh, liep een ran- geerende tram tegen de stilstaande, waarop deze in beweging kwam en den armen man overreed, zoödat hij onmiddellijk dood was. Zijn lijk is per tram naar Rotterdam overgebracht. FLESSCHENTREKKERS. De opticien Schmidt te Haarlem stuurde op ver zoek zes tooneelkijkers naar Berghuizen, een dorpje bij Oldenzaal. Twee werden er teruggestuurd en ge vraagd nog een vijfde te zenden. De handelaar vond het verdacht dat een particulier vijf tooneelkijkers koopt. Hij ging naar Oldenzaal op onderzoek en vond dat hij was opgelicht. Er was geleverd aan een bewoner van een hutje. Hem bleek, dat hij met een goed georganiseerde dievenbende te doen had, die ook andere handelaars heeft opgelicht. Een gewezen onderwijzer trad op als secretaris der bende. BEESTACHTIG. Op den lotingsdag heeft men den 13-jarigen J. v. Bekkum, te Zoelen, zooveel jenever geschonken, dat hij bij de Zoelensche brug bewusteloos neerviel. De jongen is ernstig ziek. De justitie stelt een onderzoek in. GESTORVEN. De dienstbode te 's-Gravenhage, die bij het was- schen van haar haren met benzine ernstige brand wonden bekwam, is n den afgeloopen nachit overle den. (Zie 2e blad.) MOORD OP EEN AMBTENAAR. Aan het „Dgbl. v. N.-Br." ontleenen wij de vol gende bijzonderheden omtrent den moord, te Rucphen gepleegd op den rijksambtenaar Van Berne: (Zie tele gram vorig no.) De kommiezen Ruimbeke en Van Berne waren Woensdagavond in 't Schijf op surveillantie. Om 1 uur 's nachts zou hun diensttijd om zijn en toen 't dus tegen oenen liep, gingen ze samen op weg naar Rucphen, waar ze midden in de kom van het dorp hun kosthuis hebben. Zooals bijna steeds door de kommiezen gedaan wordt als ze op surveillantie zijn, liepen Van Borno en Ruimbeke achter elkaar. Den geheelen avond had Ruimbeke achter Van Rerne geloopen. Juist toen ze het „Vaartkantje" ten einde waren geloopen en Van Berne 'n oogenblikje noodig' had om zich te verwij deren, liep Ruimbeke voor. Op den klinkerweg komende trapte en schuifde hij met zijn voeten op de keien om het slijk wat van zijn schoenen te trappen en onderwijl keek hij den hoek om in de richting van zijn kosthuis. Juist op den i hoek van 't straatje staat 'n schuur, daarnaast de woning van den gemeente-secretaris en in do daaraangrenzen- 1 de woning woont M. Dekkers. I Voor 't huis van M. Dekkers nu zag Ttuimbeke een lange kerel voor het geopende venster staan en bovendien zag hij een korter persoon op den buik door het venster klimmen. „Achter" riep Ruimbeke i fluks tegen v. Berne, en deze de wachtwoorden ken nend begreep dat er iets aan 't handje was, en liep I zoo 'hard hij loopen kon terug het Vaartkantje in. 1 De inbrekers die op heeterdaad betrapt waren, ko- 1 zen natuurlijk het hazenpad. Ruimbeke achtervolgde ze, Do beide vluchtelingen liepen den hoek der wo ning van Dekkers om, en vluchtten langs het erf van Dekkers, liepen vervolgens een afsluithek omver om zoodoende langs den zandweg „het vaartkantje" een goed heenkomen te zoeken. Haar stond Van Berne reeds op post om ten minste één der inbrekers te grijpen. Helaas, dat heeft niet i mogen zijn. Nog voor Van Berne iets kwaads ver- moeden kon knalde er een schot en werd hij door een j schot ganzenhagel no. 4 in den buik getroffen. Van Berne storte kermend van pijn ter aarde. De beide vluchtelingen keken natuurlijk niet naar hun slachtoffer om. De kommies Ruimbeke wékte on middellijk den gemeente-secretaris en den veldwachter. Fluks waren handen genoeg bijeen om van Berne voorzichtig op eene ladder te tillen en hem binnen te dragen in de woning van Dekkers. De dokter van Sprundel die terstond gewaarschuwd was, was spoedig ter plaatse. Twee maal diende de dokter den ongelukkige een morfine inspuiting toe, doch deze bleef kermen, totdat hij ten slotte zelf zijn voeten en beenen koud voelde wprden en verstijven. Zoo voelde v. Berne zelf zijn einde naderen. Twee lange uren heeft hij onder de verschrikkelijkste pijnen geleden. De justitie en de inspecteur der belastingen werden met het voorgevallene op de hoogte gesteld. De marechaussée der brigade 'Sprundel hadden in- tusschen niet stil gezeten. Ze kennen zoo ongeveer de mannetjes wel, die tot alles in staat zijn. Onmiddeb lijk werd door hen gespeurd en al spoedig hadden, ze niet minder dan 5 personen te pakken, die best mogelijk wat meer van de poging tot inbraak en den moord zouden kunnen weten. Al deze vijf personen, de vier gebroeders M. be nevens zekere de Br. zijn dien nacht niet thuis ge weest. Bij een der gebroeders M. werd aan huis een jacht geweer gevonden in welks loop zich het kruitslijm nog bevond, wel een bewijs dus dat hij des nachts met dat geweer heeft geschoten. Toen hem door de marechaussée daarnaar wérd gevraagd ontkende hij aanvankelijk het geweer dien nacht te. hebben gebruikt, doch spoedig herriep hij deze verklaring en beweerde hij uit stroo pen te zijn geweest en een schot te hebben gelost op een haas. Een der andere aangehoudenen, zekere De B., be ter in Rucphen bekend onder den naam van dei „Tuf- fert", werd in het veld door de maróchaussée aange troffen op zijn smokkelschoenen dat zijn een soort pantoffeltjes niet heel zachte zooien, zoodat bij het loopen niet het minste leven wordt gemaakt; zijn ge wone schoenen had De B. onder zijn jasje op den rug gebonden. Onmiddellijk werd hij gefouilleerd en men vond een scherpe revolverpatroon in een zijner zakken. Op de vraag of hij ook een wapen bij zich had, antwoord de hij ontkennend. Toen echter eenige oogenblikken later een marechaussee hem de boeien aandeed, be merkte deze dat De B. een revolver van zwaar kali ber verborgen had in zijn mouw. Op het wapen werd natuurlijk onmiddellijk beslag gelegd en De B. naar de marechausseekazerne te Sprundel vervoerd. Dat hij weinig om zijn arrestatie gaf, bleek toen hij van Sprundel naar het raadhuis te Rucphen werd vervoerd, onder geleide van twee marechaussees. Toen hij daar aankwam en een troepje menschen hem met achterdochtige blikken stond aan te staren, riep hij lachend: „Hier is de ware Jacob." Een kwartiertje later echter, toen hij door den offi cier van justitie in verhoor werd genomen, viel hij bewusteloos neer, of hield zich althans zoo. 't Bleek, dat het schot hagel van Berne getroffen had in den buik, waar eene inwendige verbloeding was ontstaan. Daaraan is Van Berne overleden. Ook had de verslagene nog eene ernstige wond op de rechterhand. Van Berne was een oppassende Jongen, een ijverig en plichtgetrouw ambtenaar, die pas den leeftijd van 29 jaar had bereikt. Ilarcnkarspel (Waarland). De groote verwachtingen van den Zilveruienoogst alhier zijn niet verwezenlijkt. Het vele water bracht ziekte in het gewas, zoodat de bol zich niet ontwik kelde of zeer klein bleef. Daarbij zijn de marktprijzen zoo laag, dat de moeite en kosten van 't plukken niet beloond worden. Vandaar dat velen de pluk een voudig gestaakt hebben en voornemens zijn het res- teerende gedeelte eenvoudig om te ploegen. Werden het vorige jaar om dezen tijd reeds honderden pon den zaad besteld, nu is daarvan nog in 't geheel geen sprake en in het volgend voorjaar zal de ver bouw van dit gewas zeer zeker wel tot geringer pro- portiën teruggebracht worden. Wieriiigerwaard. De visscher G. de Jong te Nieuwesluis ving in zijne netten een schildpad van ruim 1 d.M. lengte. Door tusschenkomst _van den heer P. Stadt te Wie- ringerwaard is d£f zonderlinge vangst naar Artis op gezonden. ALKMAAR, 2 Sept. Hedenavond te ongeveer kwart voor zeven uur werd brand ontdekt in de centraal apotheek en drogisterij van den heer J. Meijer aan de Mient alhier. De vlam men sloegen hier en daar het dak uit, toen de brandweer ter plaatse kwam, die zoo spoedig moge lijk het terrein des onheils bereikte. De brand bleek op den zolder te zijn ontstaan, naar werd medegedeelc in een voorraad spanen doozen. De slangen op de wa terleiding werden naar het dak gebracht en vandaar wist men den brand, die nog in den aanvang was, spoedig te blusschen, zoodat de brandschade gering is. De waterschade is echter zeer aanzienlijk. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Assurantie dekt de schade. LANDBOUW-BOEKHOUDEN. Door de Vereeniging tot ontwikkeling van den Land bouw in Hollands Noorderkwartier zijn op vele plaat sen vergaderingen uitgeschreven om zoo mogelijk te geraken tot oprichting van cursussen in Landbouw boekhouding. Zoo ook te AARTSWOUD op Maandag jl. waar 16 personen zich bereid verklaarden een eventueelen cursus te volgen, en te SPANBROEK op Woensdag jl. waar 6 personen zich opgaven. De cursus te Aartswoud zal worden gegeven door den heer H. van Ree, Hoofd der School aldaar. Getracht zal worden nog meer deelnemers te krij gen. Vanwege Hollands Noorderkwartier zullen dan cursussen worden opgericht. ROTTERDAM. Blijkens "s burgemeesters publicatie van gisteren is sedert de laatste opgaaf éen persoon als lijdende aan cholera in de barakken opgenomen, terwijl aldaar éen is overleden en een tweede nog voor de opneming overleed. Het aantal aan cholera gestorvenen bedraagt derhalve van 20 Augustus tot heden 12 op een totaal van 216 overledenen. Uit de barakken werden 4 per sonen als hersteld ontslagen, zoodat daar nog 16 per sonen worden verpleegd. De toestand van 3 hunner is matig, van 2 bevredigend, van de overigen goed. De in observatie afgezonderde personen zijn gezond. Met nadruk wijst de burgemeester ten slotte op het onverantwoordelijke tegenover zich zelf en zijn gezin, indien men, nu alle geneeskundigen het ziek worden aan het gebruik van ongezuiverd rivierwater toe schrijven, daarmee toch voort gaat. Gisteravond heeft zich een verdacht geval voorge daan aan boord van de stoomboot „Jan van Arkel" der firma J. A. v. d. Schuyt, varende tusschen Rot terdam en 's-Hertogenbosch en thans liggende aan 't Bolwerk te Rotterdam. De boot wordt, in afwachting van het resultaat van het onderzoek, zoowel aan de waterzijde als aan de landzijde door politie en ont- smettingsdienst streng bewaakt. UTRECHT. Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat de 3f> schippersdochter, mej. Bliek, die onder v- teverschijnselen in de barakken va" huis te Utrecht werd opgenomen is aan cholera. Donderdagmorgen bleken is, dat mej. B. tijdens ha. terdam Maaswater had gedronken, van mej. B. afkomstig is, blijft in si en geïsoleerd. ONVERBETERLIJKEN. Hoe weinig door sommigen de herhaalde wa wingen om geen water uit de rivier te Rott te drinken geteld; worden, blijk o. a. uit het volg dat de N. R. Ct. vertelt: Aan boord van de sleepkraan Toevalligheid, sc. per J. R., dezer dagen liggende in de Rijnhaven, kw, een ploeg bootwerkers. De schipper had ten behoe\ van dit werkvolk thee beschikbaar gesteld. Bovendiei was er gezorgd voor leidingwater. In plaats van dank baar te zijn voor de goede zorgen van den schipper, waarmede zij in kennis gesteld werden, schepten zij, nauwelijks aan boord, water uit de Rijnhaven en dron ken dit, zonder te denken aan het gevaar, waaraan zij zich blootstelden. Als „historisch" meldt men uit Hillegom aan de Opr. Haarl. Ct.: Heden loste bij mij een schipper zijn lading Schie dammer koemest. Zijn watervat ziende, vroeg ik hem: van waar hebt ge dat water, is dat zuiver drinkwater? Tot antwoord: 't Is Maaswater. Maar weet ge dan niet, dat Maaswater besmet is met cholera-bacillen? Nou ja, maar ik heb stroomend water geschept. Maar waarom toch geen water uit een waterleiding genomen? Dat is toch overal te verkrijgen. Jawel, maar dit water zijn we gewoon te drinken en 't is nu geen warm weer, wij drinken niet zoo veel. Maar schipper laat je vat leegloopen en haal bij mij zuiver welwater. De schipper, gelost hebbende, voer af met zijn vat Maaswater en gaf zich niet de moeite zuiver wa ter te nemen. VERDACHT GEVAL TE SLOTEN. Te Sloten (bij Amsterdam) heeft zich vermoedelijk een geval van cholera voorgedaan, ten huize van den arbeider d. G. aan den Overtoom. Het huis wordt door de politie bewaakt, een onderzoek is ingesteld. VERDACHT GEVAL TE DRIEBERGEN. Alhier doet zich een verdacht geval voor bij den ouden arbeider v. G., op den Akker. De inspecteur van de volksgezondheid te Utrecht was spoedig ter plaatse. De woning is door de politie ontsmet. Een zoon, die te Utrecht bij de Maatschappij tot Expl. van S.S. werkzaam is, en zijn vader kwam bezoe ken, werd gelast niet naar Utrecht terug te keeren, voor dat de verschijnselen grondig waren onderzocht! HET VERDACHTE GEVAL TE EMMERIK. De te Emmerik wegens cholera-verschijnselen in observatie gestelde schipper uit Rotterdam is, na hersteld te zijn, in vrijheid gesteld. VERDACHTE ZIEKTEGEVALLEN. Londen, 3 Sept. Lloyds seint van St. Catherine's Point (eiland Wight), dat het stoomschip „Cheyenne" van Rotterdam, alhier aangekomen, om een genees heer heeft gevraagd. De geneesheer constateerde twee verdachte ziekte gevallen, die aan cholera deden denken, aan boord, waarna hét schip naar Falmouth vertrok. St. Maartensbrug. Aan het hulppostkantoor alhier werden gedurende de maand Augustus behandeld 61 inlagen in de Rijks postspaarbank tot een bedrag van f 1693.58. Het totaal bedrag der inlagen en terugbetalingen beliep f 4552.42. Winkel. Aan de wed. J. Blaauw alhier is door den minister van oorlog een vergoeding van f 0.50 per dag toege kend voor eiken dag door haar kostwinner (haar kleinzoon H. Blaauw) in werkelijken dienst voor her halingsoefeningen door te brengen. Winkel. Tot voorzitter van het departement Winkel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is benoemd de heer A. de Ridder, gemeentesecretaris. Winkel. Door C. Gutter alhier is ontslag aangevraagd als lantaarnopsteker in de kom dezer gemeente. Winkel. Voor den cursus in Landbouwboekhouden hebben zich 14 leerlingen aangemeld. De lessen beginnen in de tweede helft van October en worden gegeven in de school te Lutjewinkel. BURGERBRUG. De afd. Burgerbrug der Mij', tot Nut van 't Alge meen, hield 2 September haar eerste vergadering in het winterseizoen. Ondermeer werd besloten het Hoofd bestuur te verzoeken een spreker te laten optreden, zoo mogelijk in de maand Januari. De Penningmeester- der afdeeling, den heer Bregman, werd in deze functie vejrvqngen door den heer K. Bos Jr.

Schager Courant | 1909 | | pagina 1