OE CHOLERA» Gemengd Nieuws. Zondag 19 September 1909. mie door „Hunlres", 2de premie door „Piet"'. De prijzen bestonden in kunstvoorwerpen. Een talrijk publiek was bij dezen wedstrijd aanwe zig. welke in de beste orde van stapel liep. St. 1'unkra». Dinsdag beeft de afdeeling St. Pancras van „Volks onderwijs" eene algemeene ledenvergadering gehou den. Na lezing der notulen van eene vergadering gehou den 26 Januari 1909, werd een algemeene bespreking geopend over den beschrijvingsbrief van de algemeene vergadering welke 18 en 19 Sept. te Groningen zal worden gehouden. Er werd door de vergadering besloten, wegens te verren afstand en daardoor te groote kosten, geen af gevaardigde te benoemen. Een schrijven zal naar het Hoofdbestuur worden verzonden. Er werd door de vergadering aan het bestuur opge dragen, in December een ledenvergadering te beleg gen, waarbij dan voorstellen op de agenda zouden moeten voorkomen, welke in den a.s. winter konden leiden tot een nuttige en gezellige bijeenkomst der leden met hunne vrouwen en kinderen boven de 16 jaar. Hierna volgde sluiting der bijeenkomst. ZOO DE WIND WAAIT. Zaterdag kwam hier schrijft het Bat. Nbl. bet bericht, dat de heer Idenburg als gouverneur- generaal in Indië terugkeert. Zondag was er, als ge woonlijk, dienst in de Kwitang-kerk, waar de heer Idenburg vroeger wel eens stond. En zie, lang vóór de dienst een aanvang zou nemen, stroomden de be- Eoekers toe en vulde het nederig godshuis zich met geloovigen van diverse pluimage, waaronder tal van Officieren in groot tenue; diè anders nimmer opge merkt werden (De Kwltangkerk behoort aan de gereformeerde kerk en werd tot dusverre alleen door Calvinisten bezocht. Aangezieh deze gemèente te Batavia niet bijzonder groot is, is aie kerk gewoonlijk slecht be zet......) Winkel,. De levering van petroleum voor de straatverlichting 1909/1910 is door Burg. en Weth. gegund aan de laagste inschrijfster mej. de wed. J. Butter, alhier. EENIGENBURG. Tijdens de kermis te Eenigenburg is aldaar een ringrijderij op fietsen gehouden, waaraan 35 dames en heerèn deelnamen. De zeven prijzen werden ach- tereenvolgens behaald door A. Kalf, T. Dekker, C. Schoorl, A. Dekker, J. Pastoor, H. Kalf en L. Vis ser. BURGERBRUG. Naar wij vernemen zal tijdens de kermis te Bur- gerbrug een harddraverij van paarden van zessen klaar te Burgervlotbrug gehouden worden. Uit Hoek van Holland wordt gemeld: Bij onderzoek is gebleken, dat de zieke aan boord van het stoomschip Vlug niet lijdende is aan Azia tische cholera. Het stoomschip is hedenmiddag uit observatie ontslagen en opgestoomd naar Rotterdam. Men meldt dat aan te Amsterdam in 'garnizoen liggende militairen geen verlof wordt verleend Am sterdam te verlaten, en aan geen der in het kamp vertoevende militairen verlof zal worden verleend om naar Amsterdam te gaan. Reuter seint uit Bremcri Nadat de haven van Rotterdam vrij van cholera is verklaard en weer schoone gezondheidspassen aan de schepen worden afgegeven, liocft de Norddcutsohc Lloyd haar besluit van 10 September j.1., volgens het welk de vertrekkende rijkspoststoomboot van haar Oost- Aziatische lijn de haven van Rotterdam voorloopig niet zou aandoen, weer ingetrokken. De rijkspoststoomboot Klcist, die 22 September Bre- merliaven verlaat, zal Rotterdam overeenkomstig het vaarplan aandoen. Te Emmerik zullen alle uit Nederland komende schepen aan quarantie worden onderworpen. Tot aller genoegen zijn zoo schrijft men aan de Midd. C.t. de certificaten van onbesmetheid voor Eendracht en oesterputten weer uitgereikt. Door het weer uitreiken der certificaten zijn dus de Thoolsche wateren officieel onbesmet verklaard. Als men nagaat, dat er visschers zijn die weke lijks 100 ton mosselen te Antwerpen moeten leveren, welke levering na het verdacht geval van cholera di rect ophield, dan zal men zich de groote financieele schade kunnen voorstellen, die Tholen in dezen kor- c,.Tr ten tijd geleden heeft en vermoedelijk nog lijden zal. ,P ij„. HOE BANGER HOE GEKKER. De vakvereeniging van Berlijnsche kellners heeft be sloten, een beweging op touw te zetten voor een ver plicht fooienstelsel. Er is ze lts reeds een fooien tarief opgemaakt, waaraan men de bezoekers van café's en restaurants wil dwingen, zich te onderwerpen. In de gewone café's wordt dan als verplichte fooi geëisdit 10 ad 12 p.Ct. van de vertering, in de betere 8 ad 10 p.Ct. De eigenaars van café's en restaurants verzet ten zich hevig logen de verplichte fooien, daar zij vreezen, dat de klanten daarom zullen wegblijven. EEN TIJGER LOSGEBROKEN. Te Marseille werd gisteren de stoomboot Aude ge laden. Onder de goederen die op de kade voor in lading gereed lagen, was ook een ijzeren kooi waar in een tijgerin was opgesloten. Die tijgerin be gon vervaarlijk te brullen juist op het oogenblik dat er een paard en wagen voorbij de kooi kwam. Het paard schrok hevig en trapte uit alle macht naar do kooi met dat gevolg dat een wand bezweek en de tijgerin zich loswerkte uit haar gevangenis. Do tijgerin begon toen een wandeling langs de ka den. Zij ontmoette een hond. Dat dier werd en pas sant dood gebeten. Zij ontmoette een oude vrouw. De oude vrouw werd omver geworpen maar kreeg geen letsel. De tijgerin verdween tusschen de kisten en halen langs den waterkant. Een leger van ogen- ten en gendarmes, gewapend met revolvers en ge weren is toen op klopjacht gegaan. Twee maal in den avond heeft het dier zich vertoond. Gisteravond om tien uur wist men echter nog niet, of de scho ten der jagers het wild hadden afgemaakt of ook maar getroffen. Geen twee menschcn konden elkaar gisteravond te Marseille ontmoetten of het gesprek begon met de vraag: Hebt u de tijger ook gezien? vliegende omnibussen. De Parijsche correspondent der N. Crt. schrijft d.d. Ook de vischleurders en botjesvisschers hebben een kwade veertien dagen achter den rug daar zij van hun visch eenvoudig niet afkonden. Blijkens de opgave in de Staatsct. van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten, ter kennis gekomen van den Centralen Gezondheidsraad, is in de week van 8 tot en met 14 September j.1. slechts één geval van Aziatische cholera aangegeven, en wel te Dirks- Iand. gered. Woensdagmorgen werd in de Zuiderzee in zinken den toestand aangetroffen het tjalkschip „Immanu- el", schipper H. Kamperman, komende van Wad dingsveen en op reis naar Almelo. De opvarenden, de schipper, zijn knecht, zijn vrouw en 5 kinderen, wer den door den Harderwijker visscher G. Petersen Cz. allen behouden te Harderwijk aangebracht. Het schip was geladen met ijzeren staven dat liep goed af. Maandagmorgen is het rijtuig, waarin H. M. de Koningin en een hofdame gezeten waren, aan een groot gevaar ontsnapt. Ter hoogte van het gedeelte Amersfoortsche weg, waar dit gelijk loopt met de Koninginnelaan, was een draad van de telefoon geknapt en hing tusschen de takken naar beneden over den weg. De koetsier van H. M. had dit niet bemerkt, tot hem plotseling de hoed van het hoofd werd gesla gen. Gelukkig had het rijtuig slechts een geringe vaart en passeerde men juist daar waar de draad het hoogst hing. Was dit niet het geval geweest, een ernstig ongeluk met koetsier of paarden zou zeker niet zijn uitgebleven. drankmisbruik Het katholieke „Huisgezin" vestigt er de aandacht op, dat blijkens het jongste verslag der drankwetin- specteurs het Zuiden des lands zoowel ten aanzien dei- vergunningen als der verloven ver de kroon spant, -indien men deze beeldspraak hier mag gebruiken. In alle provinciën overtreft het aantal vergunningen nog het wettelijk maximum, maar nergens is dit ver schil naar verhouding en ten deelc zelfs in volstrek ten zin zoo groot ais in het Zuiden. Terwijl bijvoorbeeld in de provinciën Utrecht en Drenthe het aantal bestaande vergunningen het wet telijke maximum met slechts een groote honderd te boven gaat, bedraagt dat verschil voor Limburg 500, voor Zeeland 600, voor Noord-Brabant zelfs bijna 1500. Het kan dan ook geen verwondering wekken, dat, terwijl in andere provincies menigmaal gebruik is ge maakt van de wettelijke bevoegdheid om voor een ge- meente het maximum der vergunningen te verlagen, die bevoegdheid voor geen enkele gemeente van Noord- Brabant en Limburg en slechts voor een paar gemeen ten in Zeeland is toegepast. Men staat in 't Zuiden over het algemeen zóó aan merkelijk boven het maximum, dat er aan een ver laging vooreerst in de verste verte geen denken kan zijn. Het is toch geen zeldzaamheid, dat er eens zoo veel of nog meer, vergunningen zijn dan de wet eigen lijk toelaat. Zoo bedraagt b.v. voor Breda het Wet telijk mhximum 69, terwijl er in werkelijkheid 156 zijn, voor 's-IIorlogenbosch het maximum 86, het bestaande aantal vergunningen 194. Van kleine plaatsjes, waar slechts één vergunning mag zijn, en waar men er 'vier of vijf aantreft, zwijgen wij maar. Ten aanzien van de verloven voor bierverkoop is de politieke toestand in spanje. Na de bloedige onderdrukking van den opstand in Barcelona, is het blijven woelen in de verschillende lagen der bevolking, niet alleen in de hoofdstad van Catalonië, maar in het grootste gedeelte van het koninkrijk. Zelfs de meest gematigde liberalen beginnen open lijk te morren tegen de soort dictatuur, welke het conservatieve gouvernement thans over het ongeluk kige land uitoefen: liberalen, radicalen en socialisten steken de hoofden bij elkaar, vergeten de onderlinge twisten, en sluiten zich steeds vaster aaneen tot éen machtig „bloc", tégen het ministerie-Maura. Vooral de buitengewoon strenge toepassing van de censuur op de persorganen heeft tot het ontstaan en het toenemen van dezen geest van ontevreden heid krachtig meegewerkt. Voor een ieder is het thans duidelijk geworden, dat de regeering het voor wendsel den opstand te moeten onderdrukken, met heide handen heeft aangegrepen, om de reactie het verloren terrein te doen herwinnen, en vaster nog de teugels van het bewind te voeren. Hierbij komt nog de onzekerheid over het al of niet bijeenroepen in October van de Cortes. Het conservatieve blad Correo, deelde wel mede, dat de spoedige opening van de zitting noodig en waarschijnlijk wordt geacht, maar geheel in tegen stelling daarmede is hetgeen de voorzitter van de Ka mer aan een Matin-correspondent zeide, nl. dat de vertegenwoordiging niet 4 October, zooals bepaald was, zal samenkomen, aangezien de regeering eerst vasten grond onder de voeten wil hebben, betreffende het verloop der operaties in Marokko. Mocht deze mededeeling bewaarheid worden, dan is het te verwachten, dat stelselmatig een politieke agitatie in het land zal begonnen worden, om een einde te maken aan dezen valschen toestand, waarin Spanje door het kabinet-Maura is geplaatst. Zeven tien directeuren van bladen zijn te Madrid bijeenge komen, om gezamenlijk te overleggen op welke wijze het best geageerd kan worden tegen de houding der regeering ten opzichte van de pers, daar allen het er over eens zijn, dat er verandering moet komen. Besloten werd in de voornaamste Madridsche cou ranten op denzelfden dag een gelijkluidend protest te plaatsen tegen de censuur en de manier, waarop deze wordt toegepast, en tevens de leiders der vijf voor naamste bladen af te vaardigen naar den koning, om dezen den stand van zaken uiteen te zetten. Het manifest is reeds verschenen en onmiddellijk door den minister van binnenlandsche zaken met een tegenmanifest beantwoord, waarin hij zich verdedigt tegen de tot hem gerichte beschuldigingen, en ver klaart de betreffende maatregelen uitsluitend in 's lands belang genomen te hebben. Het derde onderwerp, dat op het oogenblik de gemoederen bezig houdt, is de vraag waar op den duur het geld vandaan moet komen om de leger macht in Marokko te onderhouden. De minister van financiën, Gonsalez Beseda, heeft verzekerd, dat hij in de a.s. zitting van de Cortes mededeelingen zal in lvel Zuiden de verhouding ten opzichte van het j ^oen over de kosten der expeditie, die berekend moe -- - - - ten worden op minstens een millioen peseta's per dag, en welke bedragen hij besloten is niet op de belastingschuldigen te verhalen. Dus zal men door schatkist- en crediet-operaties de noodige fondsen moeten verschaffen, om de bui tengewone onosten voor het onderhoud van leger en vloot (op de Marokkaansche kust zijn thans 15 oor logsschepen bijeen) te kunnen bestrijden. Zoowel ln monarchale als in republikeinsche kringen en bij hen, die het hevigst zich verzet hebben in het begin tegen den nieuwen koers in de koloniale politiek, begint meer en meer de overtuiging veld te winnen, dat een voortgezette bezetting van het Rifgebied thans gebiedende eisch is. of dat zal helpen? Op de gemeentelijke school te Willesden schenen nog al veel meisjes te gaan, wier hoofdhaar den schoolarts aan Leiding gaf, de ouders aan te schrijven, dat liet voor de zindelijkheid en de veilig heid van andere schoolmeisjes wenschclijk was hun kinderen het haar kort te laten dragen. Maar slechts enkele ouders gaven aan het verzoek gehoor. Ze hij de wet te dwingen, wat de dokter zou willen, ging niet, zoo beduidden hem zijn rechtskundige raadslie den. Toen bedacht hij er iets anders op. Hij schreef aan de ouders, wier dochters niet zuiver op het hoofd waren het waren er zeven of acht dal, als over 24 uur do toestand niet verbeterd was, iii| de kinderen ergens zou brengen, waar hun kapsel in orde zou worden gemaakt. Toen die bedreiging niets aan de zaak veranderde, kwam Maandagmiddag een gasthuiswagen, anders bestemd voor het vervoer van besmettelijke zieken, voor school rijden, mot een ver pleegster die de bewuste meisjes kwam ophalen De kinderen wouen niet en er volgde op school een worsteling om ze mee te krijgen. Het gerucht daar van verspreidde zich ras in de buurt, en binnen kor ten tijd stond de speelplaats vol van wel tweehonderd moeders, die verontwaardigd bun kinderen opcischtcn L li<i(L verteld, dat al Ir, TTlOA Tït Aoctnn Noorden vooral niet gunstiger dan ten aanzien van de vergunningen, eer het tegendeel. Het Zuiden is met bierhuizen als het ware bezaaid. Zeeland heeft er nagenoeg evenveel als Gelderland, Noord-Brabant veel meer dan Noord- of Zuid-Hol land en in Limburg is het aantal eenvoudig schrikba rend. Terwijl provincies van ongeveer evenveel of zelfs sterker bevolking het met een 4 5 500 verloven af kunnen, heeft Limburg er veel meer dan 5000. Plaats jes met een paar duizend zielen hebben honderd en meer verloven of het zoo niets is: b.v. Helden 102, Echt 131, Valkenburg 138, Meerssen 139, Maasbree 140. enz., enz. Men begrijpt het eenvoudig niet, hoe er voor elke twintig of dertig menschen een bierhuis kan bestaan. Maar wat men wel begrijpt en wat trouwens van algemeene bekendheid Is, is dat in die bierhuizen de clandestiene sterke-drankverkoop welig tiert. Maar al ware dit niet zoo, het bestaan dier duizen den en duizenden bierhuizen op een zoo beperkte op pervlakte voor een zoo geringe bevolking, Is een ernstige misstand. najaar. Van \V.-Terschelling wordt aan de Leeuw. Ct. ge meld Verschillende verschijnselen in de natuur wijzen er op, dat de zomer ons verlaat en het najaar in aan tocht is. Een dier verschijnselen is het trekken der vo gels; op geen plaats duidelijker waarneembaar dan op do eilanden en vooral hier. Bij helder weer merkt men er 's nachts niet veel van. Een enkel stemgeluid, een gedruisch door de lucht, dat is alles. Zooveel te meer als de lucht betrokken is en een fijne motregen valt. Honderden vogels, voorl moeras- en zwemvogels, alsme de zangvogels laten een angstig schreeuwen, fluiten cn piöpen hooren ais ze rondom het electrisch licht van den Brandaris als zoovele zwevende sterren ronddwar- relen. Menige vogel, aangetrokken door het sterke licht V'ie De" wagen ^arinï revln'^f "aP ,nee""mo^'' zoo dreigend was de houding van de menigk t dë voorzien, v'jn lantaarns, rond den toren, hun tL ^r,.TVOn .v.°n! eeni2c bouten of boutjes mach- lig te gorden. Dit duurt 7,oolnng tot de dac nan- breekt. Direct verdwijnen dan de vogels Er zijn lieden, van oordeeL dat men over niets gras moet laten groeien. Zoo de ingenieur en gewe zen dépyté en boularigist Francis' Laur. Had hij zullvs een iaar of twintig reeds bewezen/toen hjj in een Kamerzitting den toenmaligen minister van Binneliland- sche Zaken, Constans, een dik boekwerk naar het hoofd slingerde, thans schijnt hij nog van dezelfde mee ning. Hij heeft namelijk tot de loden van den. Parij- schen gemeenteraad een schrijven gericht, waarin hij hun verzoekt hun meening te zeggen over een even tueel© door hem aan te vragen concessie voor een lijn van {liegende omnibussen, volgens een systeem, waarvoor hij reeds patent genomen heeft. Hij wil be ginnen met een „lueht-ringbahn." om Parijs heen, met vertakkingen naar do voornaamste aangrenzende ge meenten. Hij laat niet na, reeds in dit eerste schrijven de voordeelen van zijn plan in het licht (ik schreef reeds „de lucht") te stellen, als daar zijn: meerdere snelheid, vermijding van terrein-aankoop en onteige ning. van rails, van onaangename rook en stank, be langrijke vermindering van exploitatiekosten, liet ont breken van schadevergoeding aan slachtoffers van aan- en overrijdingen uit te koeren en als gevolg van dat alles een minimumprijs voor liet reizigersvervoer. Het is moeilijk te zeggen hoe de Parijsche gemeen teraadsleden, trots hun ingenomenheid, met den voor uitgang, over dit voorstel zullen denken. Zeker is het, dat Laur zijn omnibussen niet zal laten Vliegen ter hoogte van de torenspits der Notre-Dame. Maar of hij zelfs laag bij den grond blijvende, veel reizigers zaï vervoeren, dat lijkt me, bij zijn bekende voortvarend heid, meer dan problematisch! EEN INTERNATIONALE DIEVENBENDF GF- KNÏPT. Dë Parijsche recherche heeft korten tijd geleden een prachtigen slag geslagen. Een paar maanden ge leden kwam een schrijven van het hoofd van den Ber- lijnschen veiligheidsdienst, om de aandacht te vesti gen op een blijkbaar bestaande Internationale dieven bende, die reeds geruimen tijd in alle mogelijke bad plaatsen van Europa met een ongekend succes ge heimzinnige diefstallen uitvoert, die tot nog toe slechts geconstateerd, maar waarvan de daders nooit gevat konden worden. De „vennootschap" werkte in Frankrijk, Spanje, Italië, Zwitserland, Duitschland, België en Egypte. Omtrent de identiteit der deelge- nooten tastte men volkomen in het duister; vermoed werd alleen, dat de leider een individu was, in de misdadigerswereld bekend onder den naam van Atha, den Egyptenaar. De eenige aanwijzing was, dat de ontvreemdingen i alle hetzelfde „fabrieksmerk" droegen: in de groot ste en deftigste badhotels traden de heeren op, huur den een kamer en waren 's avonds gevlogen; terzelf der tijd misten dan geregeld de gasten van een reeks kamers hun kostbaarheden. Nooit was een deurslot I verbroken, of waren andere teekenen van braak zicht baar. Men moest dus tot de conclusie komen, dat de ongenoode bezoekers door den schoorsteen hun ,,en- trée de salon" maakten. Sindsdien noemde de Zwitsersche politie den kapi tein van de bende „Atha, le grimpeur des cheminées". i Onmiddellijk na de ontvangst van den Berlijnschen brief, ging de Parijsche veiligheidsdienst aan het werk, en na eenige weken reeds meldden zich de met het onderzoek belaste inspecteurs bij hun chef met de mededeeling, dat zij de bende op het spoor waren. De aanvoerder bleek te zijn een eenvoudige klerk van een industrieele onderneming te Parijs, die van uit zijn woning op den boulevard Voltaire de geheele organisatie leidde. Deze, een Duitscher, geboortig uit Saksen, en Starck genaamd, had eenluitenant onder zijn beve len, die de in het hoofdkwartier uitgedachte en voor bereide aanslagen uitvoerde, en na afloop den buit naar Parijs zond, om door Starck verdeeld te wor den. De rechercheurs waren te weten gekomen, dat de onderaanvoerder, Hornschuh, vier dagen later in de Fransche hoofdstad zou komen met een helpster, om rapport uit te brengen van een beraamden diefstal ln San Remo. Op den bepaalden dag stelden zij zich verdekt op aan het station, en zagen weldra Starck op het perron komen, om zijn vrienden af te halen, die hij naar zijn huis geleidde. Vanaf dat oogenblik verloren de speurders het edele drietal niet meer uit het oog. Zij waren getuigen van verschillende ontmoetingen in café's met bekende helers, en op een gunstig oogen blik rekenden zij de niets kwaads vermoedende vreem delingen in. Een bij Starck gehouden huiszoeking had succes; J men vond in zijn slaapkamer voor een waarde van ongeveer 100.000 fr. aan kostbaarheden. Bij nader onderzoek bleek, dat het nederige kantooi klerkje bij een Duitsehe bank 800.000 fr. had belegd, j Hij bekende, dat de bende sinds haar oprichting j voor meer dan 3 millioen gestolen had. Waarschijnlijk bevinden zich nog een twintigtal le den van lageren rang op vrije voeten. DE KATHOLIEKE KÉRK BUITEN BE POLITIEK. Abbé Bizet, een man van aanzien onder de Fran sche geestelijkheid, bespreekt de vraag, of de Fran sche katholieken goed doen zich tot een p a r t ij te vereenigen. Zij /ouden daar niet goed aan doen, meent abbé Bizet. De Kerk, zegt hij, is geen partij en kan geen partij zijn. Zij moet openstaan voor aanhangers van alle partijen. Een partij, die zich ten doel zou stellen de belangen der Kerk te be hartigen zou de Kerk onder voogdij stellen. Noch de Paus; noch de bisschoppen voelen een roeping yoor de staatkunde. Men zou op staatkundig gebied hun inmenging niet dulden. Maar omgekeerd zouden de katholieken die de katholieke partij zouden bestu- reh, zich bemoeien met godsdienstige aangelegenhe den. Zij zouden bepalen welke houding dé Kerk moest aannemen en zij zouden zich meester maken van de kerkelijke rechtspleging. Wordt de Kerk aan éen partij gekoppeld, dan zal de oppositie de Kerk verantwoordelijk stellen voor de daden van die partij. De Kérk komt dan in de nood zakelijkheid, zich te weer te stellen niet alleen te. gen de godsdiensthaters, die per slot maar een klein hoopje geestdrijvers uitmaken, maar tegen het blok van politieke partijen, dat zich zal vormen om haar te bestrijden. De partijen zullen haar bestrijden tge, zoozeer als Kerk, maar als politieke partij. Politic ke overwegingen zullen dan leiden tot maatregelen tegen den godsdienst, die bij een normalen gam van zaken uit overwegingen van natuurlijke billijk beid zouden zijn nagelaten. En verondersteld, dat de katholieke partij aan het bewind kwam, dan was het gevaar even groot, Want do partijen hebben slechts tijdelijke grootheid en de j wisseling der partijen aan het bewind, die de maat. schappij ten goede komt zou voor de Kerk een ramp I zijn. Wordt de band tusschen een politieke partij en de Kerk te nauw aangehaald, dan moet het gevolg zyn een verwarring tusschen de kerkleer en de beginse. j len der partij. In welken pijnlijken toestand wordea j dan diegenen gebracht, die zich trouwe zonen der Kerk rekenen, maar die om politieke overtuiging geen deel kunnen uitmaken van de kerkelijke partij. Zullen die lieden, omdat zij de kerkelijke partij be strijden, tot vijanden worden van de kerk? Kan er geen tegenstelling ontstaan tusschen het werkelijke landsbelang en zekere eischen die men in naam van den godsdienst tracht door te zetten? Hoeveel van onze tijdgenooten, vraagt abbé Bizet, I zijn er al niet, die tegenstanders zijn geworden van de Kerk enkel omdat zij door de Kerk zijn aange vallen of in naam der Kerk zijn bestreden? De godsdienst zoo is de slotsom moet op een hooger plan gehandhaafd blijven dan de politiek; de Kerk houde zich buiten de partijen. DE HOOGSTE TELEFOON. De hoogste telefoon ter wereld is thans geplaatst op den Gnifettitop van den Monte Rosa, op een hoog. te van 4560 meter. Het toestel staat in verbinding met andere in de Capanna Gnifétti (3650 meter) en in het wetenschappelijk instituut Mosso op den Colle d'Olen (2950 meter) en dient voor wetenschappe lijke doeleinden. DOOR HUN MAALTIJD. Volgens een bericht uit Lodz in Russisch Polen zijn daar 50 soldaten van het 37e infanterie-regiment ziek geworden na het gebruiken van hun maaltijd. Dertig liggen bedenkelijk ziek in het hospitaal. ONWEER. In den nacht van Zondag op Maandag heeft in de zuid-oostelijke voorsteden van Parijs, voornamelijk in de buurt van Mennecy, aan de Essonne, een ge weldig onweer gewoed. Alle kelders zijn ondergeloo- pen; een kudde varkens is verdronken; het station ligt geheel in het water. De spoorweg naar Montar- ges was versperd; op de lijn Corbeil-Montereau is de weg verzakt. Een menigte wild is door den hagel gedood. De wijnbergen, de vruchtboomen en de bie ten zijn totaal verloren. Te Juvisy is veel schade aan gebouwen aangericht. Te Fontainebleau sloeg de blik sem in den klokkentoren der kerk van la Chapelle la Reine, die zwaar beschadigd werd, alsmede in dien van Tousson, die grootendeels werd vernield. brand. Jonköpping, 15 Sept. Bij een brand in een houten huis te Oeregstadt zijn een echtpaar en vier kinderen verbrand. naar waarnemingen verricht in den morgen van 16 SEPTEMBER, medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteo-1 rologisch Instituut te De Rilt. OVERZICHT. De hoogste stand van den barometer is 775.2 mM. te Hernösahd. De laagst bekende stand is 751.6 m.M. te Seydis- fjord. VERWACHTING: Zwakke tot matige oostelijke tot zuidoostelijke wind Nevelig tot halfbewolkt. Waarschijnlijk droog weer. Warmer. NEDERLANDSCU HERVORMDE GEMEENTE te: Schagen, n.m. 2 uur, ds. Herman. Kolborn, v.m. 930 uur, ds. Engelkes. Wieringerwaard, v.m. 9.30 uur, ds. Herman. Winkel, v.m. 9.30 uur, Ds. Nieuwburg. Oude Niedorp, n.m. 2 uur, ds. Nieuwburg van Winkel St. Maarten en Valkoog, geen dienst. Wieringen, Hippolytushoef, v.m. 10 uur, ds. H. Bax. Anna Paulowna, n.m. 2 uur, ds. Engelkes. Callantsoog, geen dienst. Zuid-Zijpe, Burgerbrug, v.m. 9.30 u. ds. Met (Doop) Noord Zjjpe, Schagerbrug, v.m. 9.30 uur ds. Groeneveld. Barsingerhorn, v.m. 9.30 uur, ds. Van Loon. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te Nieuwe Niedorp, Ds. Haars. Barsingerhorn, ds. Kooiman Wieringen, Hippolytushoef, v.m. 10 uur, Ds. Onnes. Noord- en Zuid-Z(jpe, Burgervlotbrug, v.m. 10 uur, Dr. J. G. Boekenoogen van Krommenie. LOKAAL „BETHEL", HOEP, SCHAGEN, ten behoeve van de Nederlandsch Hervormde Kerk v.m. 10 uur, Dr. Wieten. Marktberichten. Schagen, 16 Sept. 1909 8 Paarden 2 Veulens Ossen 3 Stieren 50 Gelde Koeien 88 Vette Koeien 54 Kalf koeien 17 Vaarzen 30 Nuchtere Kalveren 190 Schapen (magere) 1140 Schapen (vette) 300 Lammeren Overhouders Bokken en Geiten Varkens (magere) 27 Varkens(vette)p.K.G. 80 Biggen 50 Konijnen 150 Kippen 50 Eenden 700 Kilgr. Boter 200 Kaas 5000 Kipeieren Eendeieren rJ&2. "P£alKend«k' 15 ^Pt. 1909. f 60.- a 180.- B 60.- a 100.- n a n 120.— a 180.— n 110.— a 160.— B 160.— a 295.— 1) 140.- a 270.- n 80.— a 110.- n 7.— a 20.- n 8.- a 16.- n 16.- a 23.60 B 8.- a 16.4- n a n 0.— a n 0.- a i B -.50 a —.56 B 9.- a 13.50 B 0.50 a 1.25 B 0.60 a 1.60 n 0.50 a 0.60 B 1.80 a 1.40 B -.40 a 0.50 rt 4.25 a 4.76 tt 0— a 0.- Aardappelen ronde graafjes n muizen Wortelen per 100 bossen Bloemkool, lo art, per 100 stuks Reuzenbloemkool Roode kool Gele Kool Witte kool Zilveruien Nop Uien Slaboonen Rammenas per 50 K.G. per 1000 stuks f 1.20 f 0.- f 0.- f 1.40 f 5.- f 1.40 f 7.- f 8- t 2.80 f 4.- f 0.- f 1.80 f 1.25 f 0.30 f 0.- f 1.55 f 0.- f 0.- f 2.40 f 7.- f 1.60 f 8.25 f 4.60 f 4.50 f 7.- f 0.- f 2.20 f 1.45 f 0.58 f 0.-

Schager Courant | 1909 | | pagina 2