Zaterdag 25 September 1909. 53ste Jaargang. No. 4579. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. 39J ste Staatsloterij. Gemengd Nieuws. SC1AGI1 Alieieei Niniiws- AMit- Lnünvllil Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomond nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau SCHAföENI, Laasre O 4. Inlerc. Telephonn No. 20. Uitgevers i TRf&FKÏJ&M Co. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot B regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Zuidscharwoude. Bij den heer K. v. Kleef is een wedstrijd gehou den in het tonknuppelen, waaraan door een groot aantal personen werd deelgenomen. De tweede kat werd gegooid door den heer D. Jongbloed voor den j heer C. Trompetter te Noordscharwoude, prijs f50; de laatste hoep door den heer A. Mettes te Zuid- scharwoude voor den heer H. Koeten, prijs f 30; 6 witte hoepels door denzelfde voor denzelfde, prijs f 30; de eerste kat door den heer K. Buur voor den heer F. Kuiper, prijs f 20; de eerste groote hoep door den heer J. Bras voor den heer T. Oud, prijs f 10. Door verschillende andere heeren werden nog witte hoepels gegooid, waarbij voor ieder een prijs van f 5 werd uitgereikt. Zuidscliarwoudc. Bij den heer A. Kist werd een wedstrijd gehou den in het kolven en biljarten. De uitslag van den eerste was: Eerste klasse: le prijs R. Slot, Broek op Langen- dijk met 142 p.; 2e prijs D. Blom te Noordschar woude met 137 p.; 3e prijs W. Kostelijk te Oudkar spel met 136 p.; serieprijs A. Berkhouwer te Zuid- scharwoüde met 51 p. Tweede klasse: le prijs P. Molenaar, Zuidschar- wou de met 113 p.; 2e prijs A. Klingeier te idem met 112 p.; 3e prijs C. Kostelijk, Zuidscharwoude met 111 p.; 4e prijs J. Reine met 109 p.; serieprijs KI. de Boer te Zuidscharwoude met 43 p. Derde klasse: le prijs J. Voogd met 74 p.; 2e pr. D. Kist met 71 p.; 3e prijs C. Wagenaar Jr. met 67 p., allen te Zuidscharwoude; 4e prijs P. Rempt, Kol- horn met 64 p.; serieprijs K. de Boer, voornoemd met 29 p. Bij den biljartwedstrijd, waaraan 20 spelers deelna men, was de uitslag de volgende: le prijs R. Slot, Broek op Langendijk, 2e prijs D. Blom, Noordschar woude, 3e prijs W. Kostelijk, Oudkarspel. Zuidscharwoude. Het aantal typhusgevallen is thans tot 5 gestegen. In dezelfde gemeente heerschen de mazelen in hevige mate onder de kinderen. Langedijk. De heeren Dr. Rootlieb en Ds. Groenevelt hebben uit alle deelen des lands ongeveer f 700 ontvangen,' ten einde een onbemiddelden tuberculoselijder te Davos te doen verplegen. Aangezien men met f 500 kon rondkomen, heeft men thans meer dan genoeg om de plannen ten uitvoer te brengen. I Wieringerwaard. Voor de oefeningen in den wapenhandel, die in Oct. aanvangen, hebben zich 25 personen alhier aange geven. BREEZAND. Donderdagavond vergaderde in het lokaal van den heer J. Jonker, de Onderafdeeling Anna Paulowna van de V. P. N. De opkomst was niet schitterend, iets wat met het groote belang voor de inwoners te bejammeren valt. De voorzitter van het voorloopig bestuur, de heer P. J. Voogd, opende de vergadering en heette de aanwezigen welkom. Daarna werden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Alvorens tot punt 2 van de agenda, het verkiezen van een vast bestuur, over te gaan, werd eerst punt 3, contributie 1909, behandeld, 't Vorig bestuur toch is achterlijk gebleven in de inning van de contribu tie, waardoor nog niet allen in de gelegenheid waren het verschuldigde te voldoen. Dit kan nu nog gebeu ren. Ook nieuwe leden kunnen zich aanmelden, dan mogen ze straks ook een bestuur mee kiezen en zijn zelf verkiesbaar. De heer Kleijn vindt het onbillijk, dat de nieuwe leden voor 3 maanden van dit boekjaar de volledige contributie moeten betalen. Ze profiteeren maar voor een klein deel en moeten daarvoor te veel bijdragen. De voorzitter antwoordt, dat dit noodig is, omdat het orgaan moet betaald worden. Bovendien is de contributie niet hoog gesteld (fl.25), waarvoor men ook nog alle weken het orgaan ontvangt, waaruit voor kippenhouders veel te leeren valt. Nadat nog een persoon zich als lid had opgegeven, wordt tot bestuursverkiezing overgegaan. Gekozen worden tot voorzitter P. Voogd, tot vice- voorz. J. Oosterman, tot secr.-penningm. J. Wendel, tot vicesecr. J. Jonker en tot commissaris P. Keuris. Door den voorzitter gevraagd verklaren allen hunne benoeming aan te nemen. Voorzitter hoopt, dat de heeren een werkzaam aandeel in de zaken der onder afdeeling zullen nemen, want er is nog veel te doen. Vooral moet er propaganda gemaakt worden, opdat er nog veel nieuwe leden bijkomen. Daarna wordt gesproken over de eierverzending. 't Bestuur stelt voor deze naar Amsterdam te sturen en ze daar te laten veilen. Schipper Smit wil voor het vervoer zorgen. Hij vraagt daarvoor 7% cent vracht van de 100 eieren, waarvoor hij ze op de veiling brengt en de ledige kitten mee terug neemt. Wanneer de leden nu de eieren bij Jonker bezorgen wil de heer J. Oosterman ze daar vandaan halen voor 5 cent per honderd. De onkosten van de veiling bedragen 5 Het geld wordt daags na de veiling per postwissel gezon den. Daar geen der leden tegen deze voorwaarden bezwaar heeft, wordt besloten, zoo te handelen. Elk dev leden ontvangt een stempel, waarmede hij zijn eieren moet merken. Gewenscht is, dat men eieren van dezelfde grootte bij elkaar doet. Leden, welke bedorven eieren sturen, w oi den beboet. Voor de verzending van eieren geeft de vereeniging kisten van verschillende grootte in bruikleen. Raken er kisten zoek, dan moet de onder afdeeling dat vergoeden. Over t algemeen is men er voor, voorloopig nog geen eieren te verzenden, maar daarmee liever in 't voorjaar te beginnen. Slechts een paar leden willen liever dadelijk beginnen. Voor hen zullen eierkisten worden aangevraagd. Bij de rondvraag informeert de heer Jb. v Stipri- aan naar de verzending van kippen. De voorzitter antwoordt dat schipper Smit alles wjft jonger is dan 6 maanden voor 2 cent per stuk en wat ouder is dan 6 maanden voor 5 cent per stuk. Bij grootere hoeveelheden wordt de prijs lager. Voor voeding wordt in Amsterdam 1 cent per kip en per dag berekend. De heer Jonker vraagt of de afd. ook foktoomen uitgeeft. Voorzitter antwoordt, dat daarvan voorloo pig om de kosten wel niets zal komen. Daarna werd de vergadering gesloten. Winkel. Zondag 26 September a.s. des avonds 7 uur zullen in de vergadering van het ziekenfonds „Kracht door Samenwerking", ten huize van den heer J. Kroon, on der meer worden behandeld de navolgende punten. Verslag van den afgevaardigde ter Bondsvergadering, bespreking artt. 2 en 20 van het reglement, verslag van den penningmeester, terwijl zal worden voorzien in de vacature Broekhuizen als bestuurslid en voorts eene commissie tot naziening der rekening zal worden benoemd. PREMIEN VOOR HET DOODEN VAN* ZEEHON DEN, De minister van landbouw, nijverheid en handel, ge let op art. 2 van het Kon. besluit van 21 Mei 1900 no. 91, waarbij premiën zijn uitgeloofd voor het doo- den van zeehonden binnen het watergebied van het rijk, heeft: lo. bepaald, dat, met ingang van 1 October, ook te Zoutkamp (gemeente Ulrum) gelegenheid wordt gegeven tot het toonen van gedoode zeehonden, ter verkrijging van de uitgeloofde premiën; 2o. ter algemeene kennis gebracht; a. dat gedoode zeehonden ter verkrijging van de premiën in de nagenoemde gemeenten kunnen wor den getoond: Provincie Noordholland: Den Helder, Terschelling, Texel, Urk, Vlieland, Wieringen. b. dat met betrekking tot het verleenen der pre miën de volgende bepalingen, zijn vastgesteld: De premie bedraagt f 3 voor een zeehond van het vrouwelijk en f 2.50 voor een van het mannelijk ge slacht. De gedoode zeehonden moeten worden getoond aan den in een der bovengenoemde gemeenten daar voor door den burgemeester aangewezen persoon. In tegenwoordigheid van dien persoon, die van het vertoonen kosteloos eene verklaring afgeeft, moeten de voorvinnen van het gedoode dier worden verwij derd. Geen premiën worden gegeven voor zeehonden die bij het vertoonen de voorvinnen of een der voor vinnen missen. De zeehond blijft ter beschikking van den aanbieder. Zij die aanspraak hebben op eene premie doen daar van blijken door inzending aan het departement van landbouw, nijverheid en handel van eene declaratie in duplo voor het hun toekomende bedrag, vergezeld van de daartoe betrekkelijke verklaringen. Formulie ren voor het opmaken dier declaratie kunnen belang hebbenden kosteloos verkrijgen bij den persoon aan wien de gedoode zeehond moet worden getoond. Indien blijkt, dat ter verkrijging van premiën be- driegelijke middelen zijn aangewend, wordt die pre mie niet uitgekeerd en zal de bedriegelijke handel wijze ter kennis worden gebracht van den betrok ken officier van Justitie, opdat deze, zoo daartoe ter men zijn, tegen den schuldige een strafvordering kun ne aanhangig maken. WIERINGEN. Op de Jl. Donderdag alhier gehouden Rijksheng- stenkeuring, werd 1 hengst aangeboden en wel Ro- bert IV van de hengstenvereeniging Wieringen, wel ke door de keuringscommissie werd goedgekeurd. ALKMAAR. Uit de lijst der bekroningen op de tentoonstelling te Alkmaar door de afdeeling der Holl. Maatschappij van Landbouw gehouden, vermelden wij nog: Rammen. Lincoln Ras, geboren in Nederland in 1907 of vroe ger. 2e prijs J. de Veer, Schagen. Idem, geboren in Nederland in 1908. le prijs J. de Veer, Schagen. Gekruist Texelsch Ras, geboren in 1908. 2e prijs C. Meijer, Heerhugowaard. Pluimgedierte. Leghorns, le prijs N. Jol, St. Pankras. Eerv. verm. Hoenderpark Aurora, St. Pankras. Mech. Hoenders. 2e prijs N. Jol, St. Pankras. Wyandotten. le en 3e prijs N. Jol, St. Pankras. Orpingtons. 2e en 3e prijs G. de Leeuw, Winkel. Kaas. Edammer Fabriekskaas. le prijs A. de Graaf, Anna Paulowna. Edammer Kaas, op de boerderij gemaakt, le prijs Joh. v .d. Oord, Oudesluis; 2e prijs C. Kager te Schoorl. Middelbare Kaas, op de boerderij gemaakt, le prijs C. Kager, Schoorl. In de rubriek ter opluistering verwierf de heer N. Jol, St. Pankras, de Zilveren Medalje met 14 zil ver brakels. ANNA PAULOWNA. Vergadering der afd. Anna Paulowna van de Holl. Maatschappij van Landbouw op Vrijdag 24 Septem ber. Aanwezig 11 leden. Na opening door den voorzitter, lezing en goedkeu ring der notulen, wordt eerst mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken: twee boekjes van 't Kali-syndikaat, verslag der Holl. Mij. over 1908/09, reglement cursussen in veekennis en eenige prijscou ranten voor zaaigranen. Verder is een schrijven ingekomen uit Zeeland, dat geen Wilhelmina-zaaitarwe te krijgen is. Van de zaaitarwe, door H. Noorderkwartier be schikbaar gesteld, zal 2 H.L. aangevraagd worden. Op verzoek van de Hollandsche Algemeene, zal voor haar een vergadering uitgeschreven worden, waarop ock een spreker van de Landbouw Onderlinge zal worden uitgenoodigd. Na deze meer huishoudelijke zaken brengt de af gevaardigde ter Alg. Vergadering te Gouda verslag uit. Een enkele vraag wordt na het gehoorde gedaan eu beantwoord. Het hoofddoel van deze vergadering was de inlei ding van den heer H. K. Koster over het oprichten van een fokvereeniging. Inleider wil graag meewer ken tot de oprichtfng, niet om voor export te werken, doch alleen om 't vee te verbeteren. Met verschillende voorbeelden uit het leven der fpk vereeniging Wieringerwaard maakt hij duidëUJMfcóe alleen door meten dei; hoeveelheden en onderzo^Bip genalte en het nauwkeurig toezien op afstamming een juist inzicht in de kwaliteit van het dier en wer kelijke verbetering te verkrijgen is. Doch in Anna Paulowna aansluiten bij de provinciale commissie is niet mogelijk,, de voorwaarden zijn te zwaar. Wij kunnen wel op eigen kosten samen wer ken. Er schijnt echter, gezien de opkomst, nog weinig ambitie. Evenwel was van verschillende zijden toe zegging gedaan. Sommigen laten reeds onderzoeken door den controleur uit Wieringerwaard. Besloten wordt toch te beginnen, de lakschen zullen wel volgen. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij j de heeren: H. K. Koster, R. C. Waiboer, E. Tijsen f en P. v. Stipriaan. De rondvraag leverde niets op. GYMNASTIEKFEEST TE N. NIEDORP. Heden, Zondag, is het volop feest te N. Niedorp, wc ar de Bond van Gymnastiekvereenigingen „Hollands Noorderkwartier" zijn 5e jaarlijksche uitvoering en wedstrijden houdt. Om halfelf wordt het feest geo pend; om 1 uur optocht met banieren en muziek. En hierna de groote uitvoering en wedstrijden, 's Avonds wordt het feest voortgezet in de verschillende locali- teiten. GEMEENTERAAD NIEUWE NIEDORP. Vergadering van den raad gehouden op Vrijdag 24 September 1909, 's nam. 4 uur. Alle leden zijn aanwezig. Na opening, lezing der notulen door den secretaris welke onveranderd worden goedgekeurd. Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen van Ged. Staten het door dat college goedgekeurde contract met de Hervormde Weezenadministratie in zake den bouw van het Armhuis. De jongste kasverificatie heeft f 757.45 aangegeven conform alle bescheiden en gegevens. Komt aan de orde de verordening Hoofdelijken Omslag. Na eenige bespreking wordt in stemming ge bracht, off350 off400 aftrek zal worden vastgesteld Bij stemming verklaren de heeren Bunt, Kuilman en Wilkenz ich voor f 400 aftrek; Voorz., en de hh. Koopman, Visser en Wit zijn voor f 350 aftrek. Dit laatste is dus aangenomen. De verordening wordt overigens, zooals die is op gemaakt, vastgesteld. Thans komt aan de orde de bespreking over het geven van gymnastiek-onderwijs (vrije- en orde-oefe ningen) aan de Langereizer school. Goedgevonden wordt dat 't Dagelijksch Bestuur aan Hoogwoud zal schrijven, hoe de heer Drenth, Hoofd der school in de Moerbeek, het gymnastiekonderwijs gaf in zijn vorige standplaats. De heer Drenth heeft de bevoegdheid. Nu volgen de voorwaarden voor de gasconcessie, die echter nog niet kan worden afgehandeld inzake de oprichting eener gasfabriek voor N. Niedorp en Winkel. Aan B. en W. wordt door den Raad machtiging ver leend om zich deskundige hulp toe te voegen te dezer zake, op kosten der gemeente. Nu komt de bouw van 't Armhuis ter sprake en komen teekeningen, enz. dienaangaande ter tafel, ter wijl de heer De Groot van Kolhorn, bouw- en wo ningopzichter voor N. Niedorp, ter vergadering ver schijnt. De begrooting van den voorgenomen bouw is bui- j ten kosten van plan en opzicht f 12400. Besloten wordt, om nog tijd te hebben met de geheele besteding, voorloopig de aanbouw bij een boet van 't Armhuis aan te besteden. Bepaald wordt, dat de aannemer van 't maken van i dien boet-aanbouw door de gemeente zal worden uit- betaald uit den eersten termijn van de aanneemsom van het geheele werk bouw Armhuis. Een en ander draagt de algemeene goedkeuring weg. Rondvraag. De heer Visser informeert hoe 't met het uitsteken der vlaggen voor 't gymnastiekfeest op 26 September zal gaan. Besloten wordt, dat van ge meentewege op toren en raadhuis de vlag zal worden uitgestoken en dat bij aanplakking de burgers zullen worden gevraagd hunne vlaggen te laten wapperen. De heer Kuilman verzoekt namens zijn echtgenoote haar ontslag als Directrice van de Naai- en Breischool om bij eene eerstvolgende vergadering in de vacature te kunnen voorzien. Onder dank voor de bewezen diensten wordt het gevraagde ontslag verleend. Daarna sluiting. SCH APENPOK VER LENIGING. Naar wij vernemen is de heer E. Govers te Alk maar uit een twaalftal sollicitanten benoemd tot con troleur en secretaris-penningmeester van de onlangs opgerichte schapenfokvereeniging. EEN ONTAARD VADER, In de Raamsteeg te Haarlem leeft een der bewo ners sinds eenigen tijd gescheiden van zijn vrouw. Donderdag nu sloop hij haar woning binnen en vroeg haar of ze weer bij hem wou komen wonen, eu zou ze dat niet doen, dan schoot hij haar dood. Meteen haalde de gevaarlijke man een met scherp geladen revolver te voorschijn. De vrouw beloofde weer met hem mee te zullen gaan, doch vroeg even bij haar moeder den kinderwagen te mogen gaan ha len, dan konden daar de beide kinderen in. R. stond dit toe. Wat deed evenwel de vrouw? Zij waarschuwde haar broer en haar zwager, die d:vect zich naar de woning begaven, waar R. met de kinderen stond te wachten. Het jongste kind had hij op den arm. Zoodra hij evenwel de beide mannen zag in plaats van zijn vrouw, werd hij vreeselijk woedend en smakte 't wicht, dat hij op den arm droeg, op de straat. De val was zoo hevig, dat 't kind zich niet 1 meer verroerde. Zijn zwagers grepen den ontaarden vader toen aan en dienden hem een flink pak slaag toe, zoodat hij zelf „moord" begon te schreeuwen. Daarop trachtte hij de zwaar geladen revolver uit den zak te halen, doch de beide mannen wisten dat te beletten en brachten hem op naar 't politiebureau in de Smede- straat, waar hij achter slot en grendel gezet werd en waar de revolver in beslag genomen werd. Dit is de tweede, die reeds op hem gevonden is. Het kind is later door een dokter verbonden. VREESELIJK ONGELUK TE BREDA. Men seint uit Breda: Vrijdagavond om zes uur had alhier een vreeselijk ongeluk plaqts. Bij volkomen windstilte en zonder dat een oorzaak van buitenaf op te sporen was, stort te een in aanbouw zijnd huis in de Lange Brugstraat in. De steiger viel voorover en bracht aan de tegen overliggende huizen groote schade toe. De vier bin nenmuren van het ingestorte preceel waren alle naar beneden gekomen en onder het puin moesten werk lieden bedolven zijn. Men wist niet hoeveel. Aanstonds boden buren hulp en mocht het hun ge lukken twee werklieden te bevrijden. De verwoesting was echter zoo groot, dat de infanterie gerequireerd moest worden, die aanstonds het reddingwerk begon. Er werden negen gewonden opgegraven, waarvan twee zijn overleden. De overledenen zijn Verheyen, een 14-jarige loodgietersknecht, en Talboom, metse laar. Onder de zwaargewonden bevindt zich de aannemer Beekers zelf. De meeste werklieden waren uit Prin- senhage en Ginneken afkomstig, 1 slechts uit Breda. Per brancards werden de gewonden naar het Zie kenhuis overgebracht. De burgemeester was van den beginne af bij het reddingwerk tegenwoordig, alsmede de doctoren Klin- genberg, Bossers, Butner en Beynen. Om acht uur werd de laatste man uitgegraven. Aanwezig waren voorts de officier van justitie en de rechter-commis- saris. De architect Mermans werd tijdens het reddingwerk door den aanbesteder naar de keel gevlogen, waarop een worsteling plaats had. De twistenden werden door do politie gescheiden. MOORD BIJ KOEKANGE. Bij het lijk van den schaapherder werd den dag- na den moord gevonden een moer van een wagen, waaraan eenige haren zaten en bloed. Hieruit werd de conclusie getrokken, dat de slachtoffers eerst met deze moer bewusteloos zijn geslagen. Nu is bij den, zoon Klaas, op de zoogenaamde hilte, (laag zolder tje) een kollingas gevonden, waaraan deze moer paste. Dr. KUYPER BLIJFT ZWIJGEN. De antirevolutionnaire Kamerleden hebben een Kamerclub gevormd, en Dr. Kuyper, de vriend van juffrouw Westmeijer, is de voorzitter daarvan gewor den. Het Handelsblad vraagt hierover: Is het geschied onder voorbeding dat hij zich zuiveren zal? Want het komt ons ongeloofelijk toe dat, terwijl de ern stige beschuldiging tegen dr. Kuyper nog volstrekt onweersproken is en door dr. Kuyper nog geen po ging is aangewend om de beschuldiging te weerleg gen. de antirevolutionnaire Kamerclub, zonder beding, haar blijvend vertrouwen in den leider zou uitspre ken. Ieder, die wel eens met antirevolutionnairen van naam gesproken heeft, weet dat dit vertrouwen, het moge dan nog bij de meerderheid der antirevolution nairen zetelen, ook onder de leden van die partij niet meer algemeen is. Daarom blijven wij gelooven dat door dr. Kuyper's partijgenooten een ernstige poging zal gedaan worden om klaarheid in deze zaak te krijgen. HET REISBILJET VAN MINISTER HEEMSKERK. De doorloopende vrijkaart le klasse op de lijnen der Staatsspoor ten name van mr. Th. Heemskerk, Minister van Binnenlandsche Zaken, is verloren ge raakt. Op de aanhouding daarvan wordt door de di rectie der S.S. een premie van f 10 gesteld. 5de KLASSE, 3de TREKKING. HOOGE PRIJZEN. f 1000: 623, 15613. f 400: 1828, 3034. f 200: 16411. f 100: 1880, 3082, 10275, 12020, 12934. Prijzen van 70. 101 2791 5451 8040 11054 135*64 14655 17452 192 824 454 456 194 616 757 492 360 935 516 547 214 716 898 919 400 964 529 578 436 780 15243 18235 798 978 567 595 554 794 541 251 877 999 583 756 634 818 765 260 983 3105 630 9010 806 835 781 382 1059 257 676 230 845 880 794 420 165 4087 844 236 12139 939 978 19203 o69 143 865 305 2S6 969 16078 274 632 558 964 537 310 976 263 373 842 630 6176 819 502 14005 444 428 889 664 215 903 581 16 470 557 2207 913 256 938 698 65 510 20074 389 918 671 952 735 67 557 80 456 5110 761 10171 13007 210 654 297 480 154 813 181 93 266 714 348 532 159 7020 241 146 276 794 410 635 288 461 611 236 443 996 542 664 291 581 710 389 465 17013 697 746 318 724 731 495 499 400 709 766 341 8033 762 496 544 138 874 EEN CHOLERAGEVAL. Stettin, 23 Sept. Dinsdag werd een 30-jarig arbei der te Stolzenhagen ziek onder verschijnselen, die aan cholera deden denken. Hij stierf Woensdag Uit het bacteriologisch onderzoek bleek, dat de man had geleden aan Aziatische cholera en dat hij zich deze ziekte op den hals had gehaald door het drinken van Oderwater. De noodige voorzichtigheidsmaatregelen zijn geno men. GROOTE BRAND. Tengevolge van een ontploffing ontstond Woensdag een hevige brand in een fabriek van kunstmeststof fen te Schoonaarde (België). Door de hitte sprong de naphtaline-ketel in de lucht, waardoor éen arbei- der onmiddellijk werd gedood en 13 werklieden zwaar gewond werden, terwijl vijf anderen geen ander mid del zagen om aan het dreigend gevaar te ontsnap pen, dan door in de Schelde te springen. Tweehon derd arbeiders zijn door de ramp werkloos gewor den. EEN DUEL, DAT GEVAARLIJK BLEEK. Een der dwaaste zaken in dezen verlichten moder nen tijd is wel het duel, waarbij door een paar gaten in de lucht of een lichte schram manneneer gered en hersteld wordt. Een niet onaardig speci men van deze enting van een verouderd ridderlijk begrip, dat Indertijd eerbiedwaardig was, op den

Schager Courant | 1909 | | pagina 1