Woensdag October 1909. 53ste Jaargang. No. 4585. Bureau SCHAGEB, Laan O 4. Bekendmaking en Binnenlandse!! Nieuws. Alpieen NiEiis- AtatÊitic- Lsilliwllal Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. lnterc. Telephoon i\o. 29. «Uitgever-s i TRI&PIVIAH Co, Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 rogels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent.j Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit een blad. ti E l»! EEN T E 8 C II A O E N. Keuring van Lotelingen. NATIONALE MILITIE. Do Burgemeester der Gemeente Behagen; Gevolg gevende aan een namens den Minister van Binnenlandsehe Zaken tot hem gericht verzoek; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat er blij kens bij voornoemden Minister ingekomen ambtsbe richten personen izijn, wier praktijken o.a. daarin be staan, dat zij voorspiegelen in staat te zijn, tegen be taling van eene som gelds, de afkeuring van lotelingen voor den dienst der Militie te verkrijgen; .WAAR SCHUWT DE LOTELINGEN dezer gemeente voor bovenbedoelde praktijken onder verwijzing naar arti kel 206 van het Wetboek van Strafrecht, onder meer inhoudende: Met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft: lo. hij die zich opzettelijk voor den dienst bij de militie ongeschikt maakt of laat maken; 2o. hij die een ander op diens verzoek opzettelijk voor den dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood ten gevolge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd; Vestigt er voorts hünne aandacht op: dat de be moeiingen van de hiervoren bedoelde personen in geen enkel opzicht de afkeuring kunnen bevorderen. De raadpleging dier personen zal den lotelingen niet anders dan noodelooze kosten berokkenen, omdat bij werkelijke ongeschiktheid voor den dienst, ook zonder hunne bemoeiingen, de afkeuring niet kan uitblijven. Schagen, den 30 September 1909. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. o HERHALIN GS-ONDERWIJ S Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen maken bekend, dat voor degenen, die het gewoon la- ger onderwijs, hetzij op eene openbare, hetzij op eene bijzondere school, hebben genoten, in de lokalen dei openbare lagere school, gelegen aan de Loet, wijk r no. 18, gelegenheid bestaat tot het ontvangen van Her halingsonderwijs. Dit Herhalingsonderwijs wordt gegeven voor jongens en meisjes, lederen Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag, gedurende de maanden November, December, Januari en Februari des namiddag?» van 6 tot 8 uren en strekt zich uit over de volgende vakken: le. Nederlandsche taal, 2e. het rekenen, 3e de ken nis der natuur, 4e. aardrijkskunde en 5e. geschiedenis. Voor het genieten van dit Herhalingsonderwijs zal een schoolgeld worden geheven van 20 cent per maand en voor twee of meer kinderen van hetzelfde gezin, voor elk kind 15 cent per maand. Kinderen van on- vermogenden zullen het Herhalingsonderwijs kosteloos mogen genieten, terwijl kinderen van minvermogenden voor het halve schoolgeld zullen worden toegelaten. Ouders of verzorgers, die hunne kinderen het Her halingsonderwijs wenschen te laten volgen, worden ver zocht daarvan vóór 15 October 1909 aangifte te doen bij het Hoofd der openbare lagere school. Schagen, dan 1 October 1909. Burgemeeiter en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. WINKEL. Uitslag der aanbesteding op Dinsdag 5 October 1909 van 5 arbeiderswoningen voor rekening der ge meente Winkel. P. Smit Gz., Winkel perc. 1 f 1376, perc. 2 f 1362, perc. 3 f1412, perc. 4 f 1306, perc. 5 f 1274, massa f 6730; B. A. Blom, Alkmaar, respectievelijk f 1425, f 1425, f 1500, f 1430, f 1390, massa f 7150; P. Voor man, Schagen, massa f 6580; T. Berepoot, Wognum, f 7074; J. Dorregeest, Alkmaar, f 7272; J. L. Tim merman, N. Niedorp, resp. f 1475, f 1453, f 1490, f1390 f 1395, massa f 7200; K. Lodder, N. Nie dorp, resp. f 1332.91, f 1321.20, f 1349.34, f 1240.07, f 1236.49, massa f 6449; D. Brugman Dz., Winkel, perc. 1 f 1389, perc. 5 f 1274; J. A. Groen, Alkmaar, massa f 6589; P. Dubbelt, Alkmaar, f 7300; T. Hou- ter, Benningbroek, f7164; G. Kuiper, Winkel, f 6645; K Bakker, Winkel, perc. 1 f 1400, perc. 2 f 1385, massa f 6850; J. R. Vlaming, Schagen, massa f 7295; W. de Heer, N. Niedorp, resp. f 1326, f1318, f 1383, f 1243 f1241, massa f6511; P. Eriks, Barsinger- horn, 'perc. .1, 2 en 5 voor f 3890, perc. 3 en 4 f 2680; J. v. d. Plas, Broek op Langendijk, massa f 6925.' Gegund aan den laagsten inschrijver, den heer K. Lodder te N. Niedorp. KOLHORN. ,TT. Tr Door de vcrocniging „Het Witte Kruis was eene bijeenkomst uitgeschreven tot bespreking van„Eerstej hulp bij ongelukken", welke dan ook Zondagavond, in de kolfbaan van den heer P. Rempt werd gehouden. He opkomst mag treurig genoemd worden, daar slechts cen twintigtal waren opgekomen. De vice-voorzitter, de heer v. d. Moer, die bij af wezigheid van den voorzitter deze vergadering leidde, sprak bij de opening zijne teleurstelling uit over dit gering geial. D© heer Dr. Th. Wi. Beekcr besprak achtereenvol gens de navolgende meest voorkomende ongelukken, '1S: verbloeding, been- en armbreuken, verdrinking, ^rusteloosheid, verbranding en zonnesteek. Op duide-f 'Jke wijze gaf spreker aan, hoe te handelen, wanneer rich een. dier gevallen voordeed. Ernstig waarschuwde j'J legen sommige verouderde begrippen, zooals bij ver- uruiking, den drenkeling voor een deel, gewoonlijk do 1 W in hct vvater tc laten 1'ggen om eerst politie halen, en bij verbloeding het opleggen van spin- \w. i ,al)akspapier op de wonde. In het bijzonder lei kunstmatige ademhaling besproken, zooals deze pegepast wordt bij drenkelingen en meer voorkomen de gevallen. In de pauze werden aan ieder twee geschriften uit gereikt als: „Eerste 'Kuip bij ongelukken", en aan ouders en opvoeders, wenken lol bestrijding der tuber- culose. Na de pahze werd heL bovenstaande aanschouwelijk voorgesteld, daarin bijgestaan door Zuster De Zeeuw, waanoe de beer C. Jonk zich bereidwillig had be schikbaar gesteld. Met een hartelijk woord van dank aan den spre- ker en aan hen, die hadden medegewerkt om ons te laten zien hoe gehandeld moet worden, sloot die voorzitter deze zoo nuttige bijeenkomst. gemeenteraad hoogwoud. Vergadering van (den Raad der gemeente Hoogwoud,. gehouden op Dinsdag 5 October 1909, vóormidoags 10 uur. Voorzitter de heer Breebaart, Burgemeester. Allen present. De Voorzitter opent met 't gebruikelijke welkom de j vergadering, waarna de notulen worden gelezen. Die worden onveranderd goedgekeurd. Mededeelingen door Voorzitter, naar aanleiding der notulen:. Ie. goedgekeurd is van God. Staten 'teruggekomen het besluit tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven. 2e. van den heer H. van Ree, Hoofd der school te Aartswoud, is een schrijven ingekomen in verband met het Raadsbesluit, waarbij 't gemeentebestuur goed vond, géén derden leerkracht aan die school te heb ben, de heer Verweij heeft als onderwijzer aan die school eervol ontslag gevraagd ep verkregen. De heer v. Ree zet in breede toelichting zijne mo tieven uiteen, waarop hij den raad verzocht, het ge nomen besluit om geen derden leerkracht aan te stel len aan de school te Aartswoud in plaats van den lieer Verweij, in te trekken en alsnog te besluiten een derden onderwijzer aan te stellen te Aartswoud tot tijd en wijle het gerechtvaardigd mag heeten den der den leerkracht aldaar af te schaffen. Niemand verlangt 't woord hierover. Voorzitter zegt, dat B. en Wi. dit schrijven over wogen hebben, maar geene motieven hebben gevon den om op 't besluit, door den Raad te dezer zake genomen, terug te komen. Voorgesteld wordt, voor kennisgeving aannemen. Al gemeen goedgevonden. Verder is ingekomen eene missive van den Raad van State in zake de met N. Niedorp gemoenscba- pelijke school aan de Langereis. Voorzitter zegt, dat hier al zooveeL in is gewerkt en dat B. en Wi. voorstellen, naar de stukken, die aan den Raad van State zijn gezonden, te verwijzen. De Raad vindt zulks goed. De jongste kas-verificatie gaf conform alle be scheiden f 4142.00% kasgeld aan, waarvan f 3700 tij delijk bij de Boerenleenbank is gedeponeerd. De verslagen over het herhalingsonderwijs meisjes cursus van primo Mei tot mecjio Sept. '09 zijn ingekomen. Voorzitter kondigt bereids reeds aan, dat ze niet schitterend zijn dit jaar. Aan de Kerkelaanschool werd de cursus door 3 meisjes bezocht. Aanvankelijk althans. Want halver wege den cursus bleef er een leerling weg. De an dere bleef gedurende de laatste drie weken nogal eens weg. Een bleef trouw den cursus volgen. Over de vorderingen van een der leerlingen was de heer Hazelhof, hoofd der school, tevreden. In de Weere waren 5 leerlingen, waaronder een niet getrouw bezoekster. De overigen kwamen gere geld de 8 uren onderwijs per week volgen. Te Aartswoud en aan de Langereis werden geen cursussen gehouden bij gebrek aan leerlingen en be langstelling. Opgemerkt wordt dat het gaan op de naaischool en het dienstbaar zijn van sommigen der leerlingen het bezoeken der cursussen bemoeilijkt. Volgt verslag over 1908/09 cursus voor hoofdakte onderwijzers te Hoorn. Minder deelnemers dan vorig jaar. Oorzaak: vertrek naar elders en ziekte. Een paar der deelnemers zijn geslaagd. De cursus is van zeer grillige bestaansvoorwaarden afhankelijk. Steun is noodig; gelukkig verstrekken 23 gemeentebesturen steun. Ook hier wordt aangeklopt. Straks bij begrooting zal behandeling volgen. Komt ter tafel eene missive van Ged. Staten, waar bij afwijzend wordt beschikt op het verzoek van den raad, om vrijstelling van het geven van onderwijs in vrije- en orde-oefeningen, aangezien de gronden, waar op 't verzoek steunde, niet overwegend genoeg zijn. Voorzitter vindt, dat nu te dezer zake voor de Langereizer school geen verdere moeite meer behoeft te worden gedaan. De toestand daar is dezelfde. Het antwoord van N. Niedorp moet worden afge wacht. Spreker heeft gelezen, dat men er daar niet voor is, om vak j niet in te voeren. Met 1 Januari a.s. vindt voorz. zullen we 't vak j invoeren. Verder: voor kennisgeving aannemen. Goedgevonden. De veldwachter heeft met een paar timmerlieden schouw gehouden over schoorsteenen en over het hebben van glasvaten en aschkuilen. Resultaten: niet schitterend. De glasvaten en aschkuilen ontbraken bij velen. 1 De een gooide de daarvoor bestemde artikelen in de sloot, anderen weer op de mestvaalt. I Bij sommigen waren de schoorsteenen goed. Bij anderen waren weer vrij wat gebreken. Waar de toestand niet aan de verordening voldeed, zal aanschrijving tot de betrokkenen worden gericht. Circulaires zullen aan hen worden gezonden ter waar schuwing om binnen een bepaalden tijd de gebreken te verbeteren en in overeenstemming met het bij verordening bepaalde te brengen. Over eenige jaren wil men de schouw herhalen. De heer Kooij wijst ook op het gevaar van lom pen, als de plaats, waar ze moeten branden, niet goed is ingericht. i Ook dit is aan 't bij verordening bepaalde onder worpen. Verder is, zooals voorz. meldt aan ruim 40 eenden houders aanvrage gericht om hunne eendenmerken. Zoowat een dozijn eendenboeren hebben hieraan vol daan. De rest niet. Spreker stelt de vraag: wat moe ten we hiermee aan? De heer Vijn gewaagt van een eendenhouder, die zei: „Alle eenden met roode pooten zijn van mij!" De heer Hartog zou de nog niet ingekomen merken door den veldwachter willen laten opvragen. Besloten wordt nog eens nader te informeeren naar deze eendenzaak, in de hoop nog wat medr eenden- merken rijker te worden. Voorz. deelt nog mede, dat vergunning is verleend om cursussen in landbouwboekhouden en vakonder wijs te geven. De scholen zijn daarvoor beschikbaar gesteld. Nu wordt een punt aan de orde gesteld, waarvan de raad weinig pleizier gehad heeft: de sloot in de Kerkelaan. B. en W. zijn naar Mr. A. A. Huizenga, secretaris der gezondheidscommissie te Hoorn, tevens advocaat procureur, geweest en hebben hem op de hoogte ge steld, wat de bedoeling was. Voorz. had hem al voor af ingelicht hierover. De heer Huizenga zei, dat er bezwaar is en groot gevaar aan is verhonden, om de bedoelde sloot te dem pen. Zq toch wordt geacht, meer dan 30 jaren water leiding en rioleering te zijn geweest. Dempen nu brengt verandering in de rioleering. En zij, die bezwaren heb ben, zouden eene procedure tegen de gemeente kun nen aangaan! B. en W.'s advies is nu: niet dempen, al is 't dem- pingsbesluit van 13 April jl. reeds door Ged. Staten goedgekeurd en al zal dat besluit dan niet worden uitgevoerd. Tegen demping zijn de heeren J. Schimmel en Jb. Hinke te Hoogwoud en August Eilermann te Span broek. Al krijgen ze rioleering, dan nog willen ze de dem ping niet. 't Dagelijksch bestuur heeft ook met C. Klaver over deze zaak gesproken. Die is ook wat bevreesd voor de drie genoemde lieden, die tegen de demping zijn en wil gaarne, dat de verkoop maar doorgaat. B .en W. stellen den raad voor, om den grond van Klaver te koopen. Daardoor wordt de grond naast hunne erven verkregen en kan de raad, als hij dat wil, de sloot verbreeden. 't Is niet de bedoeling om Klaver teleur te stel len. Doel is nu: den grond koopen en een hek ter afscheiding te maken. Nu zou geen f 4400 geldleening noodig zijn; f 2900 plus f 300 voor een ijzeren afschei dingshek (dus f 3200) is genoeg. In 16 jaren af te lossen. De grond zou als tuingrond kunnen worden ver huurd tegen prijzen, door den raad vast te stellen, 't Verlies zal dan waarlijk niet groot zijn. De heer Hartog wilde maar dat de heele aankoop nu „aan zij" raakte. De grond is wel wat waard en ook de verbetering van 'deze sloot, maar zulke slooten zijn er wel meer in de gemeente. De heer Kooij vindt ook: de heer Klaver zal wel berusten als de koop niet doorgaat, en is er niet voor om alleen zoo'n slipje grond te koopen. Voorzitter echter denkt aan de mogelijkheid dat zij, die thans onwillig zijn, later misschien eens wél zul len willen toestemmen en als wij ons dan bij C. Kla- ver vervoegen, zou die wellicht zeggen, nu dank ik jelui De heeren Schilder en Van Diepen zijn er voor, wél den grond aan te koopen. Doen we 't nu niet, dan zal het de vraag zijn of we, later den koop ge daan zullen kunnen krijgen. De heer Kooij wijst er op, dat wij nu de gezond heidsbelangen voorop hebben gezet. En nu zij niet willen, wil spreker alles maar laten gaan. De heer Vijn zegt, dat hij aan Klaver gevraagd heeft, welk bedrag die als schadeloosstelling wil ont vangen, doch deze heeft geen bedrag genoemd. Hij is blij 'als hij er af is. J Voorzitter vindt:, we hebben nu niets over de sloot te zeggen, wél als we eene verordening maken. De heer Vijn vindt: de moraliteit dwingt de ge meente om met Klaver door te gaan. Wanneer de Raad zegt: wij willen niets, dan geloof ik, dat Klaver daar aan niets kan doen. Maar dat zou biet moreel zijn van den Raad, wil de Raad hem eens ondervragen, mij bést. De heeren Schilder en Van Diepen denken, dat Kla ver er door 't houden van eene conferentie met hem niet anders over zal gaan denken. Anderen meenen: 't kan toch geprobeerd worden. Bestalen wordt, de zaak voorloopig aan te houden. De heeren Kooij, Ivoorn, Vel, Hartog1 en Schilder, worden verder aangewezen als commissie, om met Kla ver eene conferentie te houden. Het rapport van deze commissie zal wórden afge wacht. Volgt adres Hazelhof, Hoofd der school in de Kerke laan, waarin deze aandringt op 't stellen van 5fy2-ja- rigen ouderdom als toelatings-Ieeftijd voor de leerlin gen. Hij vindt dit in het belang van het onderwijs. Had hij vroeger twee klassen, thans heeft hij er drie te behandelen. Voorziüer zegt dat B. en W. dit adres hebben be handeld en er voor zijn, om niet alleen in de Ker kelaan, maar ook in de Scholen aan de Langereis en te Aartswoud dezen toelatings-Ieeftijd in te voe ren. Zij doen een daartoe strekkend voorstel aan den Raad. Allen zijn voor de invoering daarvan, die op 1 Mei a.s. wordt bepaald. In de Wecre-school is de toelatingsleeftijd van 51/2 jaar reeds ingevoerd. Nu komt aan de orde het idéé om naast de drie reeds benoemdei>ambtenaren van den 'Burgerlijken Stand, waarvan de eerste bezoldigd wordt en de beide an deren niet, nog een vierden ambtenaar te benoemen en wel den hoer J. P. J. van Wijk, volontair ter secretarie, die den vereischten leeftijd claarvoor (23 jaar) beeft bereikt. Met algemeeno slemmcn (7), wordt Van Wjijk nu als zoodanig benoemd, zoodat er nu naast den ©einen bezoldigden ambtenaar, drie onbczoldigdein zijn. Donderdag 14 Oct. zal de nieuwbenoemde worden beëedigd om daarna in functie te treden. De desbetreffende verordening zal door eene nieuwe worden vervangen. De Armenbegrooling voor 1910, die thans aan de bourt van behandeling is, begint met f 876.05>/2, ba tig saldo vorige rekening. De ontvangsten zijn ge raamd op f 3130.701/a, de uitgaven op f 2707, batig saldo f 423.701/2 tegen f 228.05V2 in 1909. Behoudens onvoorziene omstandigheden is er dus vooruitgang te constateeren. Niemand verlangt verdere inlichtingen. Aldus zal de begrooting worden vastgesteld. Nu Ikomt de hoofdschotel, n.1. |de gemeentebegrooting, bij welker behandeling ook de diverse aanvragen om subsidie de revue zullen passeeren. 't Gewone verzoek van „Volksmtn," om subsidie vindt bij niemand tegenstand. De telegrambesteller Stroomer, die f55 salaris ge niet en dit op f75 's jaars hoopt te zien bepalen, krijgt ook zijn zin. „Dan loopt hij nog wat harder," meent de een. Een ander oordeelt, dat hij een fiets moet hebben. Algemeen roemt men echter zijn ijver. Ook op 't verzoek van den lantaarnopsteker J. v. d. Gragt, die f 2.50 per lantaarn geniet (voor de 4 lantaarns dus f 10) wordt goedgunstig beschikt en overeenkomstig zijn wensch wordt hem f 3.50 per van gemeentewege op te steken lantaarn (dus f 14 's jaars) toegekend. Dan heeft de Spanbroeker rijksveldwachter Koene om gratificatie voor een rijwiel gevraagd. B. en W. stellen voor hem evenals meerdere ge meenten reeds deden, f 5 te verstrekken. Wordt goed gevonden. Van rijkswege geniet Koene f 15 gratificatie voor 'n rijwiel. Voorzitter wijst er wel op, dat men er zoo licht twee kan krijgen, want later komt mogelijk rijksveld wachter Kossen van Sijbecarspel ook met een derge lijk verzoek, maar nu is men toch met algemeene instemming vóór inwilliging. Komen ter sprake de belangen van de Weere in zake watervoorziening. Een 10-tal huizén daar kan in den bestaanden toestand niet worden geholpen. En 't is zeer lastig als bij 't heerschen van brand geen bluschwater is te krijgen. Lang en breed wordt de zaak besproken. B. en W. zouden er wel wat voor voelen om een welput op de meest noodzakelijke plaats te laten slaan en hebben bij de zoons van den bekenden put- tenboorder J. Lange van Winkel die te Blokker wonen geïnformeerd naar de kosten. Die zouden S0 cents per voet zijn. Bij eene diepte van 150 voet dus f 120. Aan 't eind der besprekingen vindt men geen be zwaar om de October-vergadering van 't Ambacht van Westfriesland genaamd „Vier Noorder Koggen", waar in dat ambacht zijn begrooting behandelt, af te wach ten. 't Raadslid Koorn heeft daarin zitting en hem wordt verzocht na die vergadering aan den raad te melden, wat dit ambacht beeft besloten, daar de mo gelijkheid wordt overwogen, dat genoemd Ambacht jieze zaak in orde maakt en dan behoeft de Raad 't niet te doen. Algemeen goedgevonden, de zaak voorloopig aan te houden. Aan de afdeeling Hoogwoud van de vereeniging tot verbetering van vakonderwijs in Westfriesland wordt de gevraagde f30 subsidie toegekend. 't Adres van den Bond voor gemeente-ambtenaren wordt voor kennisgeving aangenomjn. De beer Schilder wil het salaris der wethouders (f 40 voor elk, dus f 80) op f 50 voor elk, dus f 100, zien gebracht. Niemand is daar voor. Blijft f 80. De jaarwedde en toelage voor ambtenaren en bo den ter secretarie worden van f160 op f260 gebracht Het te beffen percentage voor Hoofdelijken Om slag (3% wordt op 3 (4 gebracht. Na langdurige behandeling van uitgaaf- en ont- vangstposten en nadat de begrooting de noodige wij ziging heeft ondergaan, wordt zij eindelijk vastgesteld op f 22068.56% in ontvangst en uitgaaf, met een post van f 580.93% voor onvoorziene uitgaven. Rondvraag niets. Sluiting volgt. RAAD VAN ANNA PAULOWNA. Vergadering op Dinsdag 5 October 1909, des middags te 2 uur. i Voorzitter, de hr. C. Wijdenes Spaans, burgemees ter. Afwezig de heeren Geerligs en Rezelman, de laat ste met mededeeling van verhindering door ongesteld heid. Ik hoop, zegt voorzitter, dat de beer Rezelman spoedig hersteld zal zijn, zijn ziekte is gelukkig niet ernstig. Ik zie, zoo vervolgt hij, nog een plaats naast mij leeg. De heer Geerligs is door een ernstige on gesteldheid verhinderd hier te zijn. Ik hoop, dat deze plaats weer spoedig goed vervuld zal kunnen wor den; alle beterschap als wij hem van harte toewen- sehen. 1 Na opening der vergadering wordt overgegaan tot beëediging der herkozen raadsleden, de heeren Stam mes en Blankevoort, en het nieuw gekozen raadslid den hr. J. Blaauboer. De heeren leggen de vereischte eeden af, waarna voorzitter zegt: Mjjne heeren, hiermee is de installatie volgens de wet afgeloopen, ik wil er evenwel nog dit korte woord bijvoegen, dat ik hoop dat u alle drie, waarvan de een reeds langen tijd, de tweede zeer kort, de derde in het geheel nog niet in dienst der gemeente is ge weest, tot heil der gemeente, dan is het ook tot genoegen van u zelf, uw taak zult mogen vervullen. Hierna worden de notulen gelezen, die onveranderd worden goedgekeurd. Voorzitter deelt mede dat door den Minister afwij zend is beschikt op de aanvrage om een halte aan Breezand, eveneens het verzoek om gedurende de dienstregeling 1909/1910 op Vrijdag den morgensnel trein te laten stoppen, of een markttrein in te leg gen, geen succes heeft gehad. Het proces-verbaal van de laatste kasopname wees aan een ontvangst van f 71988.39%, een uitgaaf van f 68521.86%, dus was in kas en moest zijn f 3466.53. Als steeds was alles in de meest volmaakte orde. Van Ged. Staten was een afwijzende beschikking ingekomen op het verzoek om vrijstelling van het geven van onderwijs in vak j (vrije- en ordeoefenin gen). Voorzitter zegt er over te denken naar Haarlem te gaan om eens persoonlijk over deze zaak te con- feieeren. De begrooting, die in de vorige vergadering reeds postgewijze was behandeld, werd nu goedgekeurd. Hierdoor wordt tevens goedgevonden om de schrijf machine aan te koopen, aan te gaan een tijdelijke kas- leening van f 2000; en een aanvrage te richten aan H M. de Koningin om een extrabijdrage van f 900 voor het openbaar lager onderwijs. Burgem. en W. stellen voor het terrein naast het raadhuis af te scheiden en op te knappen. Voorzitter belooft zelf den tuin in orde te laten maken. Allen voor. Die verordening (betreffende schoolgeldheffing, is van den Minister |t(eruggekomen met eenige bezwaren. Eeni ge zijn uit den weg geruimd, docb ééne is blijven be staan en wel die tegen het artikel waarin is bepaald dat 'de verordening voor de kinderen in Zijpe school gaande, op 1 Januari in 1909 geacht moet worden in werking te zijn getreden. Men geeft in overwe ging, te bepalen dat betreffende deze kinderen de oude verordening tot 1 Jan. 1010 zal gelden. De. eerder vast-

Schager Courant | 1909 | | pagina 1