Gemengd Nieuws. 39Jste Staatsloterij. Marktberichte n. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. DE BENOEMING VAN DEN HEER LOVINK. Naar Het Vad. verneemt, zijn door den heer Roes- singh de volgende vragen tot de Regeering gericht: lo. Is het gerucht juist, dat de directeur-generaal van Landbouw, de heer Lovink, binnenkort zal be noemd worden voor een betrekking in Ned.-Indië? 2o. Indien dit zoo is, zijn er door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel pogingen aangewend om dien uitnemenden hoofdambtenaar, in het belang van den landbouw in Nederland, hier te behouden? Tot veler bevreemding is, zoo voegt het Haagsche blad aan deze mededeeling toe, op bovengestelde vra gen, reeds meer dan een week geleden gesteld, nog geen antwoord van de Regeering ingekomen. Naar aanleiding van dit bericht meldt het Haagsche Corr. Bureau „van zeer bevoegde zijde", dat tot die bevreemding geen aanleiding behoeft te bestaan: Dat nog geen antwoord door den Minister is kun nen gegeven worden aan de Tweede Kamer vindt zijn oorzaak hierin, dat, zoolang eene aangelegenheid nog aan de beslissing van H. M. de Koningin is onder worpen en de beslissing van Hare Majesteit den Mi nister nog niet heeft bereikt, de Minister zich tegen over de Tweede Kamer daaromtrent niet kan uit laten. WARMENHUIZEN. De heer K. Blom is met ingang van 26 October benoemd tot burgemeester dezer gemeente. ONWEER IN DRENTHE. Tijdens een kort maar hevig onweer, dat Dinsdag morgen boven Roden en omgeving woedde, is de blik sem geslagen in de woning van den arbeider J. Snip, gelukkig zonder brand te veroorzaken. De schade is evenwel aanzienlijk, daar in woonhuis en schuur veel is vernield. Voor twee der kinderen, die door den slag bewusteloos werden, is geneeskundige hulp inge roepen. In den avond was de toestand echter bevredi gend, ofschoon het meisje nog al klaagde over pijn in armen en schouders. Geheel onverwacht werd Dinsdagmorgen de behui zing van de lijnbaan „De Vlijt" te Nietap door den bliksem getroffen. Een begin van brand werd door de eigenaren en knechten gebluscht. eene ongevallen-verzekering voor landbouwers. Spre ker was dit met hem eens; men kon de arbeiders verzekeren bij overlijden en bij ongevallen tegen be taling van vaste premie en hiermede was men moreel gedekt en dit kon met weinig geld. De Landbouw- Onderlinge ging voorzien, in eene wet, die er nog niet is. Beter was het, te voorzien in eene wet, die er wel was, nl. het arbeidscontract. Als men meende dat kleine ongelukjes niet veel werk meebrachten, dan vergiste men zich. Van de ongevallen waren 82 pet. kleine ongevallen binnen een maand afgeloopen. De premie van de Holl. Algem. was hoogstens f 1.21 die van de onderlinge f 1.50 per 100 gld. loon. De arbeidswet verplicht de werkgevers het volle loon te betalen en daar de Landb.-Onderlinge eerst na 10 dagen uitkeert, zoo zou dan de boer loon en pre mie betalen. Uitbetaling na 10 dagen werkte fraude in de hand; want duurde zoo iets 8 dagen, dan zou den de 2 dagen er wel bij getrokken worden. De Holl. Algem. keerde alles uit en droeg ook de risico als nalatigheid van den werkgever een ongeval had doen ontstaan. Dit laatste deed de Landb.-On derlinge niet. Zij behield zich het recht voor, uitbe taling te weigeren, als grove nalatigheid oorzaak was geweest. Zelfs proceskosten en risico tegenover der den nam de maatschappij over. De uitkeering der Maatschappij was: 300 maal het dagloon bij den dood; 600 maal het dagloon bij ge- heele invaliditeit; en 6 weken uitkeering bij gewone ongevallen. Daarbij deelneming in de winst. Dij langere ongevallen dan 10 dagen moest volgens het Arbeids-contract 100 o/o van het loon uitgekeerd worden. Do Landbouw-Onderlinge gaf 70 jo/o, zoodat de boer 30 o/0 hierbij moest leggen. Spreker eindig de met te zeggen, dat duizenden landbouwers, ook zelfs afdeelingen van Maatschappijen van landbouw, j waren toegetreden. Applaus. 353 175 427 620 272 491 888 707 408 180 444 789 331 569 906 790 815 225 529 794 341 809 19005 927 859 234 672 905 378 966 56 929 917 387 673 12148 415 17093 98 933 624 733 245 488 235 122 938 740 817 348 555 251 158 noodigde hoeveelheid vloeistof genoemd. Is dit nu wel waar? Stel eens dat men zoo'n Dreadnought in een droom. >k bracht, dat zulke afmetingen en zulk een voj liad, dat de buitenwand van het schip en de binnw wand van dat dok een afstand hadden van Bij het debat wees de heer Breebaart erop, dat groote ongevallen wel opgenomen worden door de Landbouw-Onderlinge, maar niet door de Holl. Algem., vandaar dat de laatste de premie laag kan stellen. De Landbouw-Onderlinge betaalde uit over onbeperk- ten tijd, de Holl. Algem. slechts een' zekeren tijd. zoodat bij geheele invaliditeit de arbeider beter ver zorgd wordt door de Landbouw-Onderlinge dan door de Holl. Algem., en dit had natuurlijk ten gevolge, dat de laatste eene lage premie kon stellen. De heer Teunissen deed duidelijk uitkomen, welke groote sommen door de Landbouw-Onderlinge moes ten uitgekeerd worden bij geheele invaliditeit, daar door haar voor den arbeider werd gezorgd tot diens dood, terwijl de Holl. Algem. er zich afmaakte in zulk een geval meL 600 maal 't dagloon. De Land bouw-Onderlinge had roekeloosheid van boeren willen voorkomen door bedreiging met inhouding _van uit keering, maar gevaar kon dit artikel in de "wet niet opleveren, want het zou al heel erg1 moeten 'oopen. als toepassing plaats zou hebben. Niemand b hoefde zich daarover bang te maken. Men zou 50 «/o der winst krijgen van de Holl. Algem., maar dit zou zijn de helft van liet geld, dat men teveel betaald had: de andere helft was voor de heeren der bank. Voor het verlies behoefde men niet op te draaien, maar spreker vroeg: hoe lang de Holl. Algem. er voor op zou blijven draaien. De heer Van Bergen Walraven diende weder van antwoord en werd zoo nu én dan geinterrumpeerd door ANNA PAULOWNA. Woensdag 13 October had in Veerburg eene buiten gewone vergadering plaats van de afdeeling Anna Paulowna der Hollandsche Maatschappij van Land bouw. Als sprekers traden op de heeren P. Teunis sen van Amsterdam en van Bergen-Walraven, de eer ste ter verdediging der „Vrijwillige Onderlinge Land- bouw-Ongevallenverzekering" en de laatste ter aan- beveling der „Hollandsche Algemeene Verzekering- bank' De heer Teunissen begon met een stukje historie betreffende het ontstaan der ongevallen-wet. Bijna waren in 1901 ook de landbouwarbeiders in de ver zekering opgenomen, doch de regeering vreesde voor te veel werk en dat men met zulk een regeling geen weg zou weten, maar deed toezegging van een on gevallen-wet voor den landbouw. Minister Kuyper had op 13 April 1905 een ontwerp voor zulk een wet ingediend en na diens aftreding nam minister Vee- gens dat ontwerp over. Na Veegens had Talma het niet ingetrokken en zoo lag het er nog. Eenige hee ren uit de verzekeringswereld waren ten gevolge hier van bijeengekomen, om uit deze zaak munt te slaan, door eene verzekering op dit gebied den landbouwers te presenteeren, doch dezen keerden hun den rug toe: zij wenschten geene premie-maatschappij. Op initiatief van het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw kwamen de hoofdbestu ren van provinciale maatschappijen van landbouw bij een, om over deze zaak te beraadslagen. Een onge vallen-wet toch zou een zwaren last leggen op den van Landbouw te komen tot eene pro-j deh, kwam er plotseling '„neerdrukkende stemming viciale afdeeling van onderlinge verzekering. Deze hee- over hem. Dan verdween bij hem de macht, om n moest '••••- medencmen met 1«-i.— aaar waarnemingen verricht in den morgen va» 14 OCTOBER, medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteo rologisch Instituut te De Bilt. OVERZICHT. De hoogste stand van den barometer is 771.9 mM. te Coruna en Horta. De laagst bekende stand is 734.1 mM. te Seydis- fjord. VERWACHTING: Meest matige Zuidwestelijke tot Westelijke wind. Gedeeltelijk bewolkt. Mogelijk regenbuien. Zelfde temperatuur. 1)E SUFFRAGETTES. I De quaestie van de kunstmatige voeding der suf fragettes is gisteren voor het King's Bench Divisional Court behandeld. Zooals men weet weigerden onlangs eenige tot gevangenisstraf 'veroordeelde suffragettes voed sel tot zich te nemen. Toen dat eenige dagen ge duurd had, besloot de gevangenisdokter andere maat regelen te nemen, en tot kunstmatige voeding over te gaan. Een van do weerspannige dames, miss Laura Ainsworth, diende nu een klacht in tegen den mi nister van binnenlandsche zaken, Gladstone, den di recteur der gevangenis, en den gevangenisdokter je gens mishandeling. Deze klacht werd gisteren voor den rechter behan deld. toegelicht door den advocaat van miss Ainsworth. Het 'bleek bij ji-et verhoor, dat de lord chief justice en zijn mederechters van een vervolging tegen den minister niets wilden weten. Voor zulk een vervol ging was geen grond, men kon den minister niet ver antwoordelijk stellen voor ambtsmisbruiken van zijn ondergeschikten, indien die werden gepleegd, terwijl, zoo merkte de rechter op, er in het geheel geen re den tot vervolging zou zijn, indien de gevangenisau toriteiten hun bevoegdheid niet te buiten waren ge gaan. Als een rechter iemand tot het ontvangen van twaalf slagen veroordeelt en de gevangenisbeambte geeft hem er dertien, dan kan men den heer Gladstone daar om toch niet gaan vervolgen. De advocaat van miss Ainsworth begreep dit ook, en drong niet nader aan. Wat (le klacht tegen gevangenisdirecteur en dok ter betrof, de rechter wilde voor hen een vervolging toestaan, opdat de feiten in het openbaar zouden wor den bekend gemaakt en behandeld. Maar uitdrukke lijk deed de lord Chief justice hierbij uitkomen, dat het toestaan van een vervolging van deze beide be ambten volstrekt niet een oordeel inhield over het geen zij hadden gedaan. NAPOLEONS ZIEKTE. De Engelsche veldmaarschalk Wolseley heeft 'n den heer Teunissen, waardoor het debat veel van zijne waarde verloor en vrij onduidelijk werd. Het ging be- werk uitgegeven over de veldtochten van Napoleon, zijden de zaak en verloor zich in nietigheden. j waarin hij bewijst, dat deze groote strateeg eenige Toen niemand hot woord meer verlangde, deelde belangrijke veldslagen daardoor heeft verloren, dat de heer Raap mede, dat de heeren J. \\aiboer .en bjj ieed aan eene periodiek terugkeerende ziekte. Jb. Bakker afgevaardigden waren naar de a.s. verga- juist in de gewichtigste oogenblikken van zijn leven, dering te Alkmaar, uitgeschreven door de Holl. Maat- als zijn krachten tot op het uiterste gespannen wer- dok bracht, dat zulke afmetingen en zuLk een Von buitenwand van het schip en de binnei" Jat dok een afstand hadden van slecht* ar, en dat die ruimte opgevuld was mei water juist tot aan do waterlijn, dan zou het schip i drijven, daar is niets tegen in te brengen, en daar. i voor zouden noodig zijn ruim gerekend 250 liter «V ter. Dit kleine volume water maakt natuurlijk geen evenwicht met het sclüp: plaatse men toch de Dread. j nought op de eene schaal van een balans en de 25o j liter water op de andere, men weet wat er dan 1 beuren zou. j Gewoonlijk verwart men met elkander het begrip i omtrent waterverplaatsing en hetgeen juist noodig \s om een lichaam drijvende te houden, daar men' uit j gewoonte onwillekeurig genegen is dadelijk en alleen j aan waterverplaatsing te denken met de wet van Ar- ckimodcs uit den schooltijd, met „Eureka" enz. enz doch de zaak iis, nog eenvoudiger. Men zou geneigd zijn te gelooven, dat liet enorme gewicht van reet schip die dunne waterlaag zou weg drukken en het schip dan op den bodem van het dok zou komen te rusten, maar dan vergeet men daarbij rekening te houden met den druk door de hoogte van den waterkolom veroorzaakt, die geheel en ai on afhankelijk van de dikte van dien waterkolom is. Zonder eenige tegenspraak is het waar dat het ge. wicht van het water, idat door een drijvend schip verplaatst wordt, gelijk is aan het geheele gewicht van het schip, m. a ,w. het schip weegt evenveel als de hoeveelheid water dat de plaats zou innemen van het ondergedompelde gedeelte, als men zich het schip in eens weggenomen denkt en er dus een waterkuil over bleef van den vorm van het schip. Wat dus even wicht zal maken met het schip is niet die 250 liter waarin het kan drijven, maar iets wat er niet is n l' de hoeveelheid water, dat de plaats van het schip in neemt en dat in een denkbeeldig dok tot op die hoogte aanwezig zou moeten zijn, zoodat op den bo dem dezelfde hydrostatische dmk wordt uitgeoefend als in den waterhuid van 0.1 m.M. dikte, door het ee- wieht van het schip. Dat zulk een bodemdruk moet kunnen bestaan om het schip drijvende te houden, ook al is de water film slechts o.l m.M. dik, is een onweerlegbaar feit; het is toch een bekend axioma uit de natuurkunde! dat de drukking van het water op den bodem van een gesloten vat recht evenredig is met de hoogte van den waterkolom en de oppervlakte van het grondvlak onverschillig welken vorm en afmeting het vat overi' gens heeft, (hydrostatische paradox). Indien men op de deksel van een met water ge vuld gesloten vat met een bodemoppervlak van 25 maal 25 c.M., eveneens 25 c.M. hoog (welke hoogte eigenlijk in d;it geval niets met de zaak te maken heeft), een pijp plaats van slechts 5 m.M. inwendigen diameter maar 100 meter hoog, eveneens met water ge vuld, zal op den geheelcn bodem van druk worden uitgeoefend van 6250 dat v;it een K.G., evenals of goed en men wilde er wel aan, maar... men trachten eene wet in elkaar te zetten, die genade kon vinden in de oogen der regeering en tevens zoo min mogelijk drukkend zou zijn voor de boeren. Er werd een permanent comité gevormd, met den heer De Boer tot voorzitter en den heer Teunissen tot secretaris. Dit comité had geconfereerd met knappe mannen, om voorlichting te krijgen, had heel dikwijls vergaderd en ten slotte eene regeling ontworpen, die aan het bovengenoemde beginsel voldeed. Aan arbeiders bij den landbouw zou hetzelfde uitgekeerd worden als aan die bij de industrie en met zorg werd er gewaakt, dat geen leger van ambtenaren voor administratie in het leven werd geroepen; die vanzelf op den boer ren zouden graag eene lijst medenemen met namen van leden, die voorloopig instemden met de oprich ting van zulk eene onderlinge verzekering. Da heer Raap liet daarom ©ene lijst circuleeren, waarop vrij druk geleekend werd. Nadat de voorzitter, de heer J. Waiboer. de hee ren sprekers had bedankt voor hun optreden, sloot hij met een toepasselijk woord de vergadering. Anna Paulowna. Uitslag der aanbesteding van eene bouwhoeve met boet voor den heer P. de Jong alhier. Ingeschreven werd door de volgende heeren J. Jonker, f 4288. J. de Graaf, f 4177. A. Wille- zouden teeren. Volgens de ontworpen regeling zou in grijp, f 4078. C. Vlaming, f 4062. Joh. Neuvel, f 4009. elke provincie eene vereeniging zijn, die in de pro- H. Jonker, f 3950. J. Hoep, f 3947. vincie zelf hare zaken afdeed en de lasten zou dragen j Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund, voor ongevallen, korter dan 2 maanden, terwijl de i OUDE NIEDORP kosten der ongevallen van langeren duur, dus zulke j Na herhaalde oproeping voor Hoofd der school waarbij groote sommen gemoeid waren, door het ge- Zijdewind bebben zich nog 6 sollicitanten aange- heele land zouden worden gedragen. Alzoo zou er „J nn noUnnnl- „1-1 1, r, „101(1. zijn éen nationale verzekering voor groote onkosten en als onderdeelen daarvan provincialeverzekeringen voor kleine ongevallen. De werkkrachten moesten ge zocht worden onder de deelnemers zelf en zoo wer den kosten uitgespaard. Plaatselijke ongevallen kon den door plaatselijke commissies, bijv. van 3 leden, berecht worden. De uitkeering zou zijn als bij de wet, 70 pet. van het loon bij geheele invaliditeit, 60 pet. aan de nabestaanden bij overlijden, verdeeld in twee deelen, 30 pet. aan de weduwen en 30 pet. aan de kinderen tot hun 16de jaar. Bij hertrouwing zou de weduwe, de verzekering verliezen, maar in eens krij gen 2 maal haar pensioen. Stond in de wet, dat als een knecht het slachtoffer werd van een ongeval, zoo dat er den dood op volgde, dat dan aan de familie 30 maal het dagloon moest worden uitbetaald, hiervar werd afgeweken, aangezien men veronderstelde, dat de menschen wel in een begrafenisfonds zouden zijn of in allen gevalle behoorden te zijn. Ook zou de uit keering niet na den 3den, maar na den lOden dag zijn, vooral om fraude te voorkomen en omdat bij zulke kortstondige ongevallen, de boer de zaak wel in orde zou brengen. Die kortstondige ongelukken van eenige dagen hadden juist heel veel geld gekost, in 1908 aan de industrie f 6.500.000. Er moesten groo te sociale nooden geleenigd worden, daarop had men bij het ontwerp-regeling het oog gevestigd en er waren teekenen, dat de regeering ook wel dezen kant uit wilde. Trouwens, een werkgever is volgens het arbeidscontract verplicht, voor korten tijd zijn knecht bij ziekte te betalen. Over de kosten kon men nog niets zeggen, alleen dit: men zou niet meer betalen dan noodig was. Elk lid zou eene voorschot-premie moeten geven om aan wat geld te komen. Hoe hoog die premie zou zijn deed niets ter zake; immers: de inkomsten bleven bij eene tyiderlinge verzekering toch aan de boeren zelf. De bedrijven stonden niet gelijk met het oog op de kans van ongelukken en daar om ziu later eene klassificatie noodig zijn. In door snee zou eén landbouwer f 1.50 per f 100 loon moe ten betalen. De ervaring zou moeten leeren, hoeveel dat meer of minder zou worden. Spr. hoopte, door zijne rede het begrip dezer verzekering duidelijk te hebben aangebracht en noemde haar eene moreele daad tegenover de arbeiders. Voor de boeren was deze regeling de beste, want hierbij had geene spe culatie op ongevallen plaats. Applaus. De heer Van Bergen-Walraven kreeg toen't woord. Hij wees op de nadeelen eener onderlinge verzeke ringsbank, o. a. alles kwam voor eigen rekening; de prikkel om alles zuinig te beheeren, was afwezig 'daar concurrentie ontbrak. (De brandverzekering van de Holl. Maatschappij van Landbouw stond thans al voor een tekort van f 9000). De administratie zou misschien in den beginne kosteloos kunnen gevoerd worden, later zou men loon vragen. De premie der maatschappijen zou nimmer te hoog kunnen worden wegens concurrentie. Afgezien van het onderlinge sys teem en de premie-maatschappij was er nog een der de wyze van verzekering, nl. onderling systeem met win,?» By dit laatste word een deel van de winst uitgekeerd, waarvan de deelnemers meer dan dropp-3 ,ongeva'ern zouden trachten t© voorkomen. Ook had dp LraT lllPP hie' de geheele risico. Voorheen had de heer Teunissen gezegd: er is geen haast bij Winkel. Door de Rederijkerskamer „Aurora" is een toonoel- stukje in studie genomen, hetwelk door haar einde dezer maand zal worden opgevoerd, ten bate van de alhier gevestigde afdeeling van den Bond voor Staats- pensiomieering, bij welker bestuur men zich tevens kan opgeven voor het leveren van literaire bijdragen na afloop der uitvoering, welke bijdragen zeer op prijs zullen worden gesteld. Winkel. In den loop van dan komenden winter zal de heer J. G. Hazeloop, Rijkstuinbouwleeraar voor Noordhol land te Alkmaar, te dezer plaatse eene lezing hou den over: augurken en de daarbij behoorende tusschcin- teelten. WINKEL. De gemengde Zangvereeniging „Crescendo" alhier, Di- -recteur de heer A. Egmond, is na een bestaan van omtrent 25'jaren ontbonden. Het materiaal werd door de leden onderling ver kocht. 5de KLASSE, 15de TREKKING. HOOGE PRIJZEN. f 50000: 2493. f 5000: 4644. f 1000: 4091, 16395. f 400: 3131, 6315, 8573, 8874, 12146, 12922, 13634, 17454. f 200: 2929, 5000, 8184. f 100: 1232, 1781, 3697, 4882, 5919, 7758, 12319, 12788, 15798, 15984, 17288, 19360. Prijzen van f 70. 14 2947 6936 8835 12419 14567 17322 19174 17 3119 939 867 459 596 380 315 20 294 945 9015 614 666 543 364 52 360 7066 223 692 683 708 458 204 519 68 341 713 711 834 600 264 874 139 381 739 744 858 651 301 950 171 432 797 774 915 773 326 4035 206 435 803 839 923 853 429 132 218 519 814 888 927 883 466 240 320 535 820 890 18090 890 500 616 322 730 13154 15088 117 918 600 661 399 10089 188 100 137 944 700 5005 442 105 274 167 207 988 826 213 539 106 360 263 223 20076 861 459 617 167 451 35 4230 163 901 499 640 205 550 391 238 209 1090 518 693 245 615 393 278 261 102 799 869 438 822 579 363 329 108 826 904 583 850 670 409 445 458 827 926 784 876 882 439 484 705 921 967 796 879 896 515 500 803 6046 8019 877 899 900 554 516 899 65 59 11038 912 16159 604 610 2114 82 139 72 928 200 642 652 120 100 143 107 945 301 676 686 165 265 122 286 424 14129 306 711 700 146 294 542 185 310 760 706 lichamelijke of geestelijke werking te verrichten; zelfs zijn denkvermogen hield op te werken. Ten slotte viel hij in 'n diepen slaap, die soms uren duurde, en waaruit hij niet wakker te krijgen was. Zijn gelaatstrekken namen dan 'n uitdrukking aan van treurigheid en neerslachtigheid. De slag bij Bo- rodino was goed begonnen, maar juist op 't beslissend oogenblik kreeg Napoleon 'n aanval zijner ziekte; hij vergat zijn veldmaarschalk Ney die 'n aanval moest doen, hulp te zenden. De aanval mislukte. Bij Dresden had hij het leger der verbondenen kun nen vernietigen, beide Keizers en den Koning van Pruisen gevangen kunnen nemen; maar toen hij het commando wilde overnemen, kreeg hij weer zijn ge wone ziekte en viel in slaap. „Weliswaar," zegt Wol seley, „sloeg hij nog eenige malen zijn oogen op, en beproefde hij nog eens zich op te richten, maar zijn oogen sloten zich dadelijk weer." Wolseley zegt ver der: „Hoe meer ik mij verdiep in de studie van den veldtocht van 1815, des te meer kom ik tot de overtuiging, dat het ongelukkige einde van dien veld tocht alleen te wijten is aan de ziekelijke slaapzucht van Napoleon, die dan vooral hem aanviel, als hij juist energie en beleid het meest noodig had." EEN BETOOGING. Parijs, 13 Oct. Tijdens een betooging, die heden avond gehouden werd in de huurt van de Spaansche ambassade, werd er geschoten op de agenten. Een agent werd gedood, een andere ernstig gekwetst, ter wijl ook een soldaat van de burgerwacht werd ge dood. DIERENBESCHERMING. Londen, 13 October. Het departement van land bouw heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij het vervoer per spoor of per schip verboden wordt van paarden, die aan ouderdoms-gebreken, zwakte of won den lijden. EPIDEMIE VAN KINDERVERLAMMING. De epidemie van kinderverlamming in het .Westen van Duitschland neemt een onrustbarenden omvang aan, vooral in het district Arnsberg. Tot dusver zijn 450 ziektegevallen en 70 sterfgevallen aangegeven. "Het Reichsgesundheilsamt is van plan verscheiden gehees- hecren uit te zenden, om Prof. Krause uit Bonn, die in opdracht van de regeering in Arnsberg een onder zoek naar de riekte instelt, ter zi: le te staan en hun over ruime middelen de beschikking te geven. DE WERVELSTORM. De Engelsche bladen bevatten nog nadere bijzon derheden over den wervelstorm, diie heeft gewoed I over Westelijk Cuba en de kust van Florida. j Key West, zoo heet het in deze telegrammen, is feitelijk tot een puinhoop teruggebracht. De stad is nu onder do krijgswet geplaatst. De menigte heeft 1 getracht, de winkels met eetwaren te plunderen; en er hebben verscheiden diefstallen en aanrandingen j plaats gevonden, zonder dat de politie daartegen iets doen kon. Niet minder dan 95 vaartuigen, van wel ke de meeste voor de kustvaart werden gebruikt, worden vermist. De lijn van de Florida East Coast Railroad is over een lengte van vele mijlen vernield. De verliezen uit dezen hoofde moeten in de honderdduizenden loo- pen; en het zal weken duren vóór de lijn hersteld kan zijn. Verscheiden kleine steden en dorpen in Florida zijn van telegrafische of telefonische ge meenschap beroofd. Men vreest later uit die plaat sen nog veel treuriger nieuws te zullen moeten hoo- ren. Bovendien wordt vrees gekoesterd voor de vei ligheid van een 2500 werklieden die groote inge nieurswerken aan de zeekust uitvoerden. Naar luid van de laatste berichten, die per draad- looze telegraaf uit Tampa, aan de kust van Florida, zijn ontvangen, zouden er 1200 personen zijn om gekomen. Maar het bericht riet er gelukkig wat Amerikaansch uit en het aantal slachtoffers zal wel schromelijk rijn overdreven. HOEVEEL WATER DOET EEN SCHIP DRIJVEN? In een vroolijk gezelschap werd eens het beken de geheele waterkolom een afmeting van 25 maal 25 c.M. had. Precies op dezelfde wijze wordt nu een voldoende hydrostatische druk uitgeoefend door den waterfilm van 0.1 m.M. dikte, als voorbeeld aangenomen, zoodal door 250 liter water in het denkbeeldige dok de Dread nought zou drijven en hoewel 250" liter nog' een fat soenlijke portie is om te verzwelgen en wel niet ineens te verwerken zal zijn. is het toch een veel kleiner vo lume als men gewoonlijk denkt noodig te hebben om gen schip te laten drijven. Tech Weekbld I. R. T. Broek op Langendfjk, 13 Oct. 1909. Aardappelen ronde muizen Wortelen per 100 bossen Bloemkool, le srt., per 100 stuks üin n t* Reuzenbloemkool Roode kool Gele Kool Witte kool Nep Uien Slaboonen Bieten Rammenas per 1000 stuks per 100 f 0.- f 0.- f 0.60 f 2.- f 1.10 f 5.- f 2.- t 2.- f 3.- f 1.70 f 0.95 f 0.- f 0.- 13.- f 0.- f 0.- f 1.60 f 4.- f 1.60 f 9.- f 3.30 f 310 f 5.- f 2.00 f 1.20 f 0.- f 0.- f 10.50 3 wagons witte Kool a 10000 K,G., f 68 a f 70.— Nieuw Leven, Station Xoordscharwoude. - 13 October 1909. Drielingen f 1.— Gele Nep f 1,50 Uien f i._ Witte kool f 2.'— Roode kool f 1.20 Gele kool f 1.70 a a a a a a f 1.10 f2.- f 1.20 f 4.- f 2,50 I 2.60 Noordscharwoude (Dorp), 14 October 1909 Bloemkool le soort Roocfe Kool Witte Kool Gele Kool Nep Winkel, 13 Oct. 1909, Peren Appelen Noten Slaboonen Uien Bieten Komkommers f 7.50 a f 10,- f 1— a f 2.- f 2.— a f 3.25 f 2.50 a f 4.75 f 2.- a f 3.- f 1'80 a f 2.— baal. f 1.05 a f 2.50 per mand. t 1.50 a f 2.50 f 0.— a f 0.30 1000. f 0.20 a f 0.65 f 0.85 a 1.- per 100 stuks f 0 70 a f 0.80 f 3.00 a f 6.00 Scha gen, 14 Oct. 1909 8 Paarden 50 Graskalveren 15 Stieren 250 Gelde Koeien 114 Vette Koeien 50 Kalf koeien 70 Vaarzen 30 Nuchtere Kalveren 90 Schapen (magere) 880 Schapen (vette Lammeren 960 Overhouders 8 Bokken en Geiten 35 Varkens(vette)p. K.G. 60 Biggen 150 Konjjnen 300 Kippen 100 Eenden 600 Kilgr. Boter 200 Kaas 3000 Kipeieren 300 Eendeioren 12 Rammen f 60.- a 250.- f 30.- a f 60- jy 100.- a 170.- a 100.- a 180- n 160.— a 260.- 0 120.— a 260.— 0 70.— a 110.— n 7.— a 20.— 12.— a 17.— T) 18.— a 26.50 n 0.— a n 10.60 a 17,50 V 3.- a 6.- n -.50 a -.64 v 8.- a 13.- M 0.50 a 1.50 0 0.60 a 1.50 0 0.60 a 0.80 0 1.35 a 1.45 0 -.40 a 0.50 n 5.— a 5.50 D 4.— a 0.- f 22.- a f 37.50 Gemeente ZIJDE Ingeschreven van 8—13 October 1909 GeborenJannes Pictar, z. v Jannes Mettelina Gecrtruida van IJzendoorn Borgo en 3 «ta. v. W moet laten drijven" en daar volgde op: „ja zeker zoo'n nieuwe Dreadnought" en toen werd gerekend en nog eens gerekend en werden getallen fnet oen 706 groote hoeveelheid nullen achteraan als de daartoe bc- BKANKBESTRIJDING. Was het Evangelisatielokaal in de Hoep Lsev,uld met belangstellenden, om te luisteren r iÏ? Hartsen uit Hilversum, die door woord en lichtbeeld belangstelling en liefde wilde wekken

Schager Courant | 1909 | | pagina 2