Ferrer. Zaterdag 16 October 1909. 53ste Jaargang. No. 4591. Bureau SCHAGEVf, Laan O 4» Uitgevers i TRAPMAN Co. EERSTE BLAD» Uit en voor de Pers. Binnenlandsch Nieuws. Alneieei Nicns- Atattmit- Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. In tere. Telephoon S«, 20. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regol meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. ■5» Dit nummer bestaat uit drie bladen. Maar was dat noodig? Perrer had de Moderne School gesticht. j Te vergeefs wees de dappere verdediger, die slechts 24 uur vóór de terechtzitting het dossier ter inzage had ontvangen, den krijgsraad er op, dat hier de i partijhaat hoogtij vierde en zijn cliënt het slachtof- j fer dreigde te worden van een vooropgezette mee- ning. Dr. KUYPER. I Ferrer's verdediger protesteerde vooral tegen de „De Rotterdammer" plaatst een scherp ingezonden wijze, waarop de procedure gevoerd werd. Hij be stuk van den heer J. van Puftelen over de lintjes- weerde, dat alle getuigen, die tijdens het onderzoek kwestie. ondervraagd werden, Perrer vijandig gezind waren. De redactie van dit orgpan klaagt er over, dat de In de acte van beschuldiging waren getuigenissen op- menschen „ook onder onze Christenen" zoo genomen, zonder dat men de namen der getuigen onrustig worden; al maar ingezonden stukken zenden noemde. Terwijl personen gehoord werden, die tot over de decoratie-kwestie j ^et aflegen van getuigenissen niet bevoegd waren, had Wat schieten we daarmee op? vraagt de redactie. 1 men andere geweerd, van wie men wist, dat zij goed En om aan te toonen, dat men er niet mee opschiet °P de hoogte waren van de levenswijze, het karakter plaatst zij dan het stuk van den heer Van Puffelcn. en de gewoonten van den aangeklaagde. De inzender betitelt het Voor de eere Gods." j Den verdediger had men alle hulp geweigeid om Hij zegt, dat dr. Kuyper in de laatste dagen meer j ?e getuigenissen il charge te ontzenuwen en goed dan ooit wordt belasterd en beschimpt doch dat dit j ingelichte getuigen werden niet gehoord onder het zijn eigen schuld is, omdat hij maar hardnekkig blijft voorwendsel, dat de tijd voor het onderzoek reeds ver zwijgen, waardoor lxij maakt, „dat de Naam des Hee- i preken was. Men arbeidde met het kennelijk doel ren hoe langer hoe meer wordt gelasterd". j Ferrer te doen yeroordeelen Laten wij zegt hij, als belijders van Christus toch I Inu/un peroratie noemde de verdediger Ferrer het waar zijn. Waar, zoowel tegenover den mensch als slachtoffer van blinde vooringenomenheid Niet de tegenover God. Waar, zoowel tegen onze Jegcnstan- verstellingen van Ferrer hadden de revolutie te Barce ders, als tegen onze medebelijders Het bedroeft den lona bewerkt, maar het egoïsme der conservatieven Christen, dat hierdoor de Naam van Christus wordt voor dezen ellendige* opstand oorzaak en aan- door het slijk gesleurd. leiding. Verstaat men niet meer, dat de Naam van den Christen zoo nauw verwant is aan Christus? Dat een dergelijk vergrijp tegen alle menschelijlc Of mag de Christen zich op politiek terrein an- voelen en denken een protest zou doen opgaan, dat ders openbaren dan op het kerkelijk gebied? het fusileeren van Ferrer aanleiding zou geven tot Is niet het Woord des Heeren„Laat uw lichtbetoogingen gepast en ongepast, het spreekt van zelf. schijnen voor de menschen, opdat zij uwe goede wer- Het bericht van de terechtstelling van Ferrer heeft te Parijs de woede der socialisten en niet van deze alleen tot het kookpunt doen stijgen en het gezant schapsgebouw, waar de vertegenwoordiger zetelt van een land, dat het gewaag^ had den door zoovelen als een martelaar beschouwden dweper op niet vol doende gronden ter dood te laten brengen, zou het dus Woensdagavond ontgelden. Eenige winkeliers op de groote boulevards, wier winkels anders tot midden in den nacht stralen in een zee van electrisch licht, schijnen voorzien te hebben, dat er iets zou gebeu ren, zij sloten althans reeds zeer vroeg in den avond. Anderen hadden de. Spaansche vlag halfstok gehe- schen. Omstreeks 10 uur verzamelden zich ongeveer 3000 socialisten en anti-klerikalen, daartoe opgewekt door de „Humanité", op het Clichy-plein en togen onder het zingen van de „Internationale" en de kre ten: „Leve Ferrer, weg met de priesters, weg met Alfonso XIII", naar de Spaansche ambassade op den boulevard Courcelli. Maar de regeering had voorzich tigheidsmaatregelen getroffen en met de republikein- sche garde te voet en te paard en een driedubbel cordon van politie-agenten den toegang tot 't gebouw der ambassade bezet. De stoet van betoogers zag zich dus onverwacht den weg afgesneden. Plotseling knal den er schoten uit de menigte, de kogels vliegen den politie-agenten om de ooren, een hunner zinkt leven loos neder. De politie trekt de sabels en dringt in ken mogen zien en uw Vader, die in den hemel is, verheerlijken", en het „Spreekt alzoo en doet alzoo'' niet onze leuze op alle levensterreinen? En verder: En waar nu onze partij de eere Gods zoekt, zoo laat zij nu den weg tot zuivering inslaan. Als de partij dit nu niet doet, zijn er dan geen termen voor de Kerk van Christus, waarvan ook dr. Kuyper lid is, om de eer van God te handhaven in dit onaangename geval? Moet de smaad, door de han delingen van een lid op politiek terrein op do Kerk geworpen, niet door haar worden afgewend? Ook dr. Kuyper is een mensch, gelijk alle men schen, ein dient in dit geval ook gelijkelijk te wor den behandeld. Wie beticht wordt van kwaad, zal, onschuldig zijn de. zich verontschuldigen, maar moet ook zijn schuld bekennen voor God en den mensch als hij gefeild heeft. De redactie plaats bij dit stuk een onderschrift, waarin zij vraagt: „Denkt men nu toch heusch, dat er geen redenen bestaan, waarom dr. Kuyper thans zwijgt?" De redactie heeft in den loop der jaren al zoo veel stukken ontvangen, waarin dr. Kuyper gesmaad wordt, o.a.. dat hij aan de Parijsche beurs gedobbeld op de menigte. Woedend gilt de menigte: „Weg met zou hebben. den moordenaar Alfonso". De heer Lépine, prefect Berustend schrijft „De Rotterdammer": van politie, spreekt de menigte toe en tracht haar Het beste is, dunkt ons, deze houding: tot kalmte aan te manen. Daar dringt opeens een lo. Publiek licht om te oordeelen is er niet vol- man naar voren en lost uit de onmiddellijke nabijheid voldoende; men moet spreken niet van een bekende, een schot op den prefect. De kogel gaat langs diens maar van een onbekende lintjes-kwestie; j gezicht heen, maar doodelijk getroffen zinkt een man 2o. De integriteit van dr. Kuyper blijft intusschen achter den prefect ineen. Nu zijn de agenten niet voor ons vaststaan; j meer te houden. Woedend hakken zij op de menigte 3o. Men hebbe er een zeer wijd geopend oog voor, in, terwijl deze hen met steenen bombardeert. Weder dat de sociaal-democraten en vele vrijzinnigen de do- i knalt een schot, doodelijk getroffen valt weder een coratie-kwestie een uitnemend middel vinden, om 'dr. agent achterover. Ten slotte echter behoudt de politie Kuyper te trappen, en daarmee ook de anti-revolu-j de overhand, en werd de menigte de aangrenzende tionnaire partij te benadeelen; straten ingedreven. Er waren intusschen een aantal 4o. Men vertrouwe nu toch, dat dr. Kuyper voor personen gedood, de zwijgende houding, die hij thans aanneemt, rijn Het gespuis van Parijs had de betooging aangegre- redenen zal hebben. Pen als een gunstige gelegenheid om zijn slag te slaan. Het was echter niet uitsluitend het schuim der bevolking, dat aan de betoogingen deelnam. Jau- rès b.v., de leider der Fransche socialisten, trok met de geheele redactie van de „Humanité" en dui zenden partijgenooten zingend door de stad en raakte De opstand in en om Barcelona in Spanje is ons j daarbij een oogenblik handgemeen met een politie- nog niet uit het geheugen. Steeds weer kwamen er agent. berichten dat deze en gene ongelukkige zijn optreden j Zeker echter is het, dat een zeer groot aantal tegen regeering en kerk met zijn hoofd had moeten apachen zich onder de menigte hadden gemengd, boeten. De Spaansche regeering kende geen genade. 1 die zoodoende gemakkelijk allerlei schandalen kon- Spoedig bereikte ons mede het bericht dat Ferrer den bedrijven, lantarens vernielden en tramwagens in de oogen der regeering het hoofd der geheele op- jn brand staken. Zij plunderden winkels en kiosken roerige beweging, de aanslagen op het koningschap, 1 en deden zelfs pogingen om de ruiten van een bank de revolutionnair bij uitnemendheid was gevangen te verbrijzelen, zoodat de politie tienmaal achtereen genomen. De berechting heeft plaats gehad, het dood- moest chargeeren om meester van 't terrein te blij- vonnis werd uitgesproken en... voltrokken. j Ven. En de heele beschaafde wereld is verbaasd en ver- Vijftig personen ongeveer werden in hechtenis ge- ontwaardigd. i nomen. Al moge 't dan waar zijn, (wat door verschillende hoogst bekende en achtbare mannen wordt ontkend), politie en infanterie, dat alle toegangen bezet hield. In den loop van den dag werden nog eenige men schen in hechtenis genomen, 's avonds was alles rus- tig. Ook te Turijn werd gestaakt en werd voor het con- sulaat betoogd. In Bologne en Spezzia werd dit voor- beeld gevolgd. Voordat nog het vonnis bekend was, hebben een aantal Engelsche journalisten en mannen van naam het volgende telegram aan koning Alfonso gezonden. „Wetende dat Ferrer zijn leven en bezittingen ge- j wijd heeft aan de zaak van het onderwijs in Spanje, en meenende, dat hij volkomen onschuldig is aan den opstand in Barcelona, zijn wij van oordeel, dat zijn terdoodbrenging een onuitwischbare smet zou zijn op de eer van Spanje en smeeken derhalve Uwe Majesteit, in naam der gerechtigheid, menschelijk- heid en vooruitgang, de doodstraf niet toe te pas sen." Het Berliner Tageblatt noemt het proces-Ferrer een schandelijke comedie en zegt: „Ferrer is vermoord onder de oogen van geheel Europa door de ministe- rieele werktuigen eener nieuwe inquisitie, die niet zijn teruggeweken bij het voldoen aan hun wraak voor de schande, welke zij hun land aandoen. „Door dgze daad van onmenschelijke geweldpleging heeft Spanje zich, in den aanvang der twintigste eeuw, geplaatst op den laagsten rang der beschaafde volken of liever: er buiten. Mogen de Spaansche par tijen, die reikhalzend uitzien naar delging van deze schuld, spoedig de overwinning behalen." Het bericht van de executie heeft te Lissabon zulk een opwinding veroorzaakt, dat ook daar het Spaan sche consulaat door de militaire macht moest wor den bewaakt. De te Madrid verschijnende „Epoca" deelt over de terechtstelling van Ferrar de volgende bijzonderheden mede. Dinsdagavond om acht uur werd Ferrer in ken nis gesteld van de bekrachtiging van zijn doodvonnis. Hij nam het bericht kalm op, en verzocht om een on derhoud met zijn verdediger. Den tijd tot diens komst bracht hij schrijvende door. Toen zijn verde diger, kapitein Galceran, kwam, werd Ferrer aange daan. Zij spraken langen tijd met elkaar. Toen het uur van de terechtstelling naderde, werd Ferrer naai de vestinggracht van het fort Santa Amalia gebracht. Ferrer wees den bijstand van een geestelijke van de hand, weigerde ook neder te knielen en werd staande gefusileerd. De schoten werden gelost door een piket van het Constitutie regiment. Er waren bij de terechtstelling detachementen van alle wapens te genwoordig, onder commando van generaal Escrin. De omgeving van het fort was met troepen bezet; er was echter weinig publiek aanwezig. dat Ferrer de ziel was van deze heele oproerige bewe ging en bij hem stukken en brieven zijn gevonden die aan 't licht brachten dat Ferrer betrokken was bij verschillende aanslagen tegen dén Staat, de wijze waarop recht is gedaan, roept-een schande over ge heel Spanje. De procesvoering heeft het bewijs ge leverd, dat het den Spaanschen militaire rechters niet ■was te doen om recht, maar om 't hoofd van den man, vrij in zjjn denken en voelen, van wien feitelijk niets anders kon worden bewezen dan dat hij mo derne theorieën had verkondigd, scholen had opge richt waar hij propaganda had gemaakt voor zijn ideeën. In een beschaafd land spreekt men op een derge- si Wi:®ze geen recbt. Getuigen die de on- tno i vai1 Herrer wilden getuigen, zij werden niet egelaten; beschuldigende getuigen, zij verschenen et, alleen hun aantijgingen op schrift gesteld wer den voorgelezen. ang reeds had men er zich algemeen op gespitst oor de rechters te hooren bewijzen de schuld van en beklaagde... bewijzen zijn er niet geleverd. Eu wat vertelden dan nog die getuigen? Dat Fer- °r gehouden werd voor den aanstichter, dat hij snTert geleden wel eens ln revolutionnairen geest ge sproken en geschreven had maar niet éen enkele, die gezien had, dat beklaagde kloosters in brand nad gestoken en benden in de straten van Barce- na tegen militairen had aangevoerd. Niemand die owjjzen kon, dat Ferrer oproer gepredikt had en e ziel van den opstand was geweest. Maar niet alleen in Parijs ook van elders of liever van uit alle streken der wereld komen er berichten van betoogingen. Zelfs in Zuid-Amerika betoogde men. Op uitnoodiging van de vakvereenigingen legden de gilden te Montevideo Woensdag het werk neer. Op straat werden groote optochten gehouden. Men zong de Marseillaise en het plan, om een interna tionaal revolutionnair comité te vormen, vond veel instemming. Het Spaansche gezantschap, het Spaan sche consulaat en de kerken worden bewaakt. Ook in Argentinië was de ontroering groot. De bladen te Buenos-Aires gelooven, dat er zware tijden voor Spanje ophanden zijn en wekken het volk op, alle Spaansche koopwaren te boycotten. Te Rome is Dinsdag een indrukwekkende betoo ging gehouden. Precies om twee uur werd het tram- en rijtuigver- keer stop gezet, bijna alle werkplaatsen legden het werk neder en begaven zich naar een bepaald punt van de stad. De algemeene staking was voor eenige uren afgekondigd. Het uitgestrekte plein bij de Orto-Botanico, waar de politie het houden van een vergadering had toe gestaan werd gevuld door zeker 10.000 personen. Talrijke redenaars spraken de menigte toe van boven van den spoordijk. Na afloop begaven zich de mani festanten vrij ordelijk naar het centrum der stad en trachtte voor het huis der Spaansche legatie te ko men maar hier stuitte men op een sterk cordon De correspondent te Rome van het Berl. Tage blatt seint uit goede bron het volgende: De Paus liet door zijn Nuncius te Madrid vragen, of een stap zijnerzijds voor Ferrer gunstig opgenomen zou wor den. De Spaansche regeering antwoordde hierop: Neen! Om zich niet aan een weigering bloot te stellen, zag de Paus er toen van af, gratie voor Ferrer te vragen. De kringen van het Vaticaan wijzen thans met nadruk, elke medeplichtigheid aan de terecht stelling van Ferrer terug. De Barcelonecsche correspondent van de Parijsche Journal, heeft bijzonderheden vernomen over de te rechtstelling en over de laatste uren van Ferrer's leven. Den nacht van Dinsdag op Woensdag waren er veel troepen op de been. 's Avonds om zeven uur liepen er twee broeders van den Vrede en de Barmhartig heid den kant van Monjuich op; rij droegen een doodkist. Eenige minuten later zag men kapitein Gal ceran naar de vesting trekken. De omgeving van het kasteel werd met sterke wachtposten bezet. De late voorbijgangers die op de troepen stuitten, werden vastgehouden. Zijl mochten niet de stad intrekken en daar het bericht versprei den dat de terechtstelling aanstaande was. Des avonds, om acht uur werd Ferrer geroepen om voor den slotvoogd te verschijnen. Bij den slotvoogd trof Ferrer ook den rechter van instructie aan. Daar was ook de griffier, daar waren eenige soldaten. De slotvoogd deelde Ferrer het doodvonnis mede. Ferrer luisterde zwijgend, werd iets blceker, irildo even, maar bewaarde zijn kalmte. Rustig plaatste hij zijn handteekening onder het procesverbaal, waarin de voorlezing van het vonnis wordt vastgesteld. De veroordeelde werd daarop naar zijn verblijf te ruggebracht. Alles wat hem zou kunnen dienen tot zelfmoord werd hem afgenomen. Hij kreeg een Stel kleeren aan zonder knoopen, met haken en oogen vaslgemaakt. Den nacht heeft Ferrer, naar Spaanseli gebruik, doorgebracht in een als bidkapel ingericht vertrek. Een jesuietenpater, zekere Font, die al menig po litiek veroordeelde in zijn laatste uren heeft bijge staan, was in de kapel aanwezig. Ferrer weigerde! eiken omgang met den priester. Ook andere geeste lijken, die hem wilden bewegen, zijn laatste gods dienstplichten, te vervullen, wees hij af. De corres pondent van do Journaal heeft vernomen, dat Ferrer den laatsten geestelijke, die hem kwam toespreken, korzelig toevoegde, dat hij met de zwartjassen niets gemeen had. Met het hoofd gebogen liep Ferrer heen en weer in het vertrek. Na eenjgen tijd vroeg hij om een notaris. De notaris, Mr. Juan Permanyer, heeft vele uren van den nacht in zijn gezelschap doorgebracht, opschrijvende, wat de ter [lood veroordeelde hem voorzei. Om kwart voor negen werd Ferrer gehaald. Hij moest nog al een eindweegs loopen naar do plaats der terechtstelling. Een priester liep naast hem, prevelende. Duidelijk hooiden de aanwezigen Ferrer den priester verzoeken, heen te gaan. De priester antwoordde, dat het zijn plicht was, bij hem te blij ven. Nu goed! zei Ferrer. Zwijgende liepen toen de twee mannen verder. Ferrer stond tegenover het peloton soldaten, ge blinddoekt, maar recht overeind. Hij hield het hoofd omhoog, den rechtervoet iets naar voren. Hij had verzocht, zonder blinddoek te mogen vallen. Dat ver zoek werd geweigerd. Toegestaan was1 hem het ver zoek, overeind te mogen staan, en niet geknield. Toen het salvo klonk viel Ferrer achterover. Hij bleek door drie kogels in den schedel te zijn getrof fen en door een in den hals. i BEWEGINGSSPELEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een post van f 1000 op de begrooting gebracht om het N. O. G. op zijn verzoek in staat te stellen, cur sussen voor de vorming van spelleiders bij de bewe gingsspelen te organiseeren. Als een der plaatsen, waar zoo'n cursus gehouden zal worden, is Schagen ge noemd. WFEZENFONDS VOOR KINDEREN VAN ONDER WIJZERS. Het Hoofdbestuur van het N. O. G. heeft tot leden der Commissie voor het op te richten Weezen- fonds benoemd de heeren C. Abels, G. Bos Hz., M. Cramerus, J. J. Eckmann, J. Grooten, H. Hinse, Dr. J. F. Hoekstra, Dr. Stenfert Kroese, P. v. d. Laan, Th. Lancée, P. H. van der Leij, J. Porte en J. Stam- perius. Callaiitsoog. Vanwege en in tegenwoordigheid van het bestuur der Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij zal te Callantsoog op Zondag 19 October des namid dags te 1 uur eene volledige oefening worden gehou den met het aldaar gestationneerde vuurpijltoestel. De bedoeling is om op een vooraf geplaatst vast doel een lijn af te schieten, waaraan een tros wordt bevestigd, en daaraan weder een z.g. broek, waarin de schip breukelingen worden gered. Inderdaad wel een interessante proefneming, die hier op ons steeds gevaarlijker wordend strand wel op zijne plaats is, daar het door de dammen, welke de laatste jaren zijn aangelegd, bij stormweer som tijds ondoenlijk zal wezen de Reddingboot te water te laten. Sïoogwoud. De milicien-veriofganger Jan Rood, lichting 1906, de zer gemeente, is wegens lichaamsgebreken, ontstaan bui ten den dienst, uit den dienst bij de Militie te land ontslagen. HOOGWOUD. Tot ambtenaar ter Secretarie dezer gemeente is door B. en W. benoemd den heer J. P. J. van Wijk, thans volontair ter Secretarie alhier. OlDE NIEDORP. Ds. Kanis heeft besloten de leerlingen, die ook fn de komende week zonder opgave van reden van de catechisatie wegblijven, niet meer tot de lessen toe te laten. De uren zijn als in den laatsten cursus. zype. De leverantie van de brandstoffen voor de 5 O. L. scholen alhier, is bij aanbesteding gegund aan den laagsten inschrijver, den heer J. Nieman te Schager- brug. Mede werd ingeschreven door de heeren H. Vo gelzang te 'tZand, P. de Waard en B. P. Borst te Schagerbing. Oudkarspel. Dinsdag 11. hield de Gymnastiek-vereen. „Hercules" haar achtste algemeene jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal werkende leden 107 (26 mannen, 17 da mes, 43 jongens en 21 meisjes) bedraagt en het aan tal ondersteunende leden 84, tegen 95 werkende en 74 onderst, leden op de vorige jaarvergadering, zoo dat een vooruitgang kon worden geconstateerd van 12 werkende en 10 onderst, leden. De rekening van den penningmeester wees een voor- deelig saldo van f 112.02%, Tot voorzitter, secretaris, penningmeester en com missaris van orde werden respectievelijk herkozen de heeren A. Hopman, J. Schrieken, R. Jonker en H. Maasen, tot banierdrager in de plaats van den heer H. Tauber, die zich niet weer herkiesbaar stelde, de heer A. Ootjers en in diens plaats tot comm. van orde de heer C. Keppel. De datum der eerstvolgende uitvoeringen werden bepaald op 23 en 25 November. Aangenomen werd het bestuursvoorstel om over te gaan tot aankoop van een nieuw vaandel, waarvoor dan een som van f 100 tot f 150 zal worden uitge trokken. Met het oog op het groot aantal leden, die de ver- eeniging in Noordscharwoude telt en de medewerking, welke zij daar van het publiek mag ondervinden, werd besloten het domicilie te wijzigen in Oudkarspel-Nd.- Seharwoude. TOCH GERED. In ons blad van Woensdag hebben we melding ge maakt van het ongeluk, dat den stoomlogger Adolf uit Geestemunde bij de Doggersbank getroffen heeft. Men weet, dat elf man der bemanning opgepikt zijn, maar dat van de overigen gevreesd werd dat zij verongelukt waren. Zij zijn echter gered. Een telegram uit Bremen aan de Weserzeitting meldt, dat de vermiste tien man door de stoomboot Felix van de Noorddeutsche Hochseefischerei A. G. gered zijn. DE ONTPLOFFING BIJ KATWIJK. (Zie 2e Blad.) Gisteravond is aan het strand onder Wassenaar het lijk gevonden van den sergeant-majoor Vreugdenhil. Het horloge stond stil op half twee. Verder werden gevonden verschillende kleedingstukken en gereed schappen. De barkas is nog halverwege aan het strand bij den Wassenaarschen Slag zichtbaar en ligt gedeeltelijk op het wrak. De Minister van Oorlog heeft aan den commandant van het fort aan den Hoek van Holland opgedragen aan de familie-betrekkingen van de verongelukten bij de ontploffing op de torpedobarkas in de Noordzee 's ministers diepgevoelde deelneming te betuigen met het treurig verlies. Uit Hoek van Holland wordt aan het Ildbjd ge seind: Van bevoegde zijde kan ik u mededeelen dat nadat de mijn op het wrak gelegd was en de barkas op be hoorlijken afstand was verwijderd, de ontploffing plaats had, dus niet toen de barkas boven het wrak lag. Hieruit valt dus op te maken dat de ontploffing aan boord moet hebben plaats gehad. Het is waar dat picrinezuur op zichzelf niet ge vaarlijk is, maar aan boord stond nog een mijn ge reed, die wellicht door een schok of andere oorzaak ontploft is. De 4 man die zich in een vlet op eenige meters afstand bevonden, werden door beroering van \het water weggeslingerd en ontsnapten aan een ge- 'wissen dood. 6

Schager Courant | 1909 | | pagina 1