391ste Staatsloterij. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. I n g e z ojli d e n. Nagekomen berichten. Om het wrak te doen springen, zoo zegt de Tele., was Donderdagmorgen vroeg de barkas uitgestoomd met een vlet. Bij het wrak gekomen bleven de sleep boot en de vlet op een afstand. In de vlet zat de korporaal Van Dijk met twee manschappen. De bar kas had tot taak, twee ladingen pikrine-zuur te bren gen onder het wrak. Daartoe begaf zich een der manschappen, een duiker, te water, om de twee ladin gen op de bestemde plaats te brengen. Aan boord van de barkas bleef toen nog aanwezig een hoeveel heid pikrine-zuur van ongeveer 30 kilogram. Zooals gezegd bleef de korporaal Van Dijk met twee kanon niers in de vlet achter. Dit is hun redding geweest, want waren ze ook aan boord van de barkas gebleven, ze zouden ook thans hebben gerust in de golven waar hun kameraden een zoo droeven dood in vonden. Terwijl de drie menschen in de vlet zaten, gebeurde er plotseling iets verschrikkelijks, 't Was of ze heel even hun bewustzijn, verloren. Ze hoorden een ontzet- tenden slag, een seconde. Ze zagen de golven van de zee op de plaats waar de barkas lag, plotseling tien tallen meters hoog opschieten, wit-schuimend. Toen werd hun vlet in de hoogte geslingerd, maar sloeg gelukkig niet om. Wat deed op hetzelfde oogenblik korporaal Van Dijk? Hij zag, zoo verklaarde hij hier aan den Hoek, hij zag stukken ijzer van de barkas hoog opvliegen, ver weggeslingerd, naar alle kanten en een ondeelbaar oogenblik zijn tegenwoordigheid van geest behoudend, sprong hij uit de vlet om zich te redden. De andere twee manschappen, ver bijsterd van schrik, bleven in de vlet zitten, die een seconde later weer rustig op de golven lag. Toen was de zee stil, toen speelden de baren weer met de laatste zonnestralen, toen waren vele menschen- levens vernietigd. Van de manschappen met hun offi cier, van de barkas was niets meer te zien. Korporaal Van Dijk, die uit de vlet was gesprongen, behield zijn bewustzijn en zwom, toen 't ongeval was afgeloo- pen en hij zijn manschappen ongedeerd zag, onmid dellijk weer terug. Hij klom in de vlet en riep: „Jon gens, menschen zoeken, menschen zoeken!" Spoedig daarop zagen ze een lichaam drijven. Het was hun kameraad, de kanonnier Van Luypen uit Rotterdam. Zij haalden hem aan boord. Hij leefde nog, hij sloeg de oogen op, het vreeselijke flitste blijkbaar even door zijn hoofd en hij stamelde nog fluisterend: „Wat is er gebeurd?" Toen stierf hij onder diepe ontroe ring van zijn vrienden. Van de andere personen was geen spoor meer te ontdekken, hoe ook gezocht werd en de manschappen gingen het treurig nieuws rappor teeren. Zij zijn nog diep onder den indruk. De korporaal Van Dijk verklaart, hoe hij even voor het ongeluk nog de stem van luitenant Oostrijck forsch over zee hoorde klinken, roepend: „Klaar, jongens?" Toen is het gebeurd. De verongelukte officier was nog een jonge man, slechts 28 jaar oud en stond bij zijn supe rieuren goed aangeschreven. Nu is natuurlijk de groote vraag: hoe is 'tongeval gebeurd? Wij vroegen er een deskundige na, die ons welwillend te woord stond. Met zekerheid, zeide hij, is er natuurlijk niets te zeggen, de ware reden is met de ongelukkige slachtoffers in het graf verdwe nen, maar het ongeval kan op de volgende wijze zijn geschied. Het is mogelijk, dat een van de twee zuur- ladingen, die de duiker onder het wrak moest bren gen, door de een of andere oorzaak is losgewoeld, Is dit het geval, dan is de lading, toen de barkas zich van het wrak verwijderde, met de barkas weggedre ven, maar nog altijd verbonden door electrische dra den, want de ontploffing geschiedt door electriciteit. Toen zal het pikrine-zuur, terwijl het dus onder de barkas was, ontploft zijn en tegelijk daarmee ontploftf de dertig kilogram, die nog aan boord was. Is deze oplossing de juiste, dan kan ieder begrijpen, hoe ont zettend de ontploffing is geweest, dan kan men zich ook voorstellen, dat er voor arme slachtoffers aan redding absoluut niet te denken viel. Uit Brielle meldt men: De bij de ramp bij Katwijk omgekomen sergeant- majoor Vreugdcnhil, woonde, evenals de sergeant- schipper Smits, te Brielle, waar ook lot voor korten tijd de luit. Oostrijck woonachtig1 was. De laatste (geboren te Etten, 10 Mei 1880) was onder de bur gerij zeer gezien; een welwillend, kundig cn ijverig officier, zijn vrije oogenblikken wijdend aan zijn huisgezin, vooral gelukkig in 't bezit van een zoon tje, waarmede men hem schier dagelijks zag wande len. Majoor Herman Leendert Vreugdenhil, geboren 11 Januari 1861 te Monster, woonde sedert vele jaren in Den Briel, waar hij door huwelijk aan een Briel- sche familie verbonden was. Hij stond bekend als een rustig en stil daar heen levend man, levend voor zijn gezin geacht door zijn mede-ingezetenen. Hij laat een vrouw en drie kinderen na. een zoon en twee dochters. Sergeant-schipper Cornelis Hendrik Smits was geboren te Piershil. 29 Augustus 1871. Ook hij was gehuwd en laat een vrouw en een kind na. De deelneming in het verlies dezer gezinnen is zeer groot. ülarenkarspcl (Waarland). Het bestuur van de Vrouwenvereeniging „Hulp in Nood" alhier, dat voorheen berustte bij Mej. N. M. Plaatsman, is bij het vertrek van deze overgegaan op de dames T. BakkerStam, M. VolkersRosen- daal en N. BruinBruin. Dat het nut van deze ver- eeniging wordt ingezien, blijkt uit een ledental van 63, terwijl de instelling pas sedert het begin van dit jaar bestaat. Toch zijn er hier nog vele meer of minder gegoeden, die tot dusverre nog geen steun verleenden. Dat ook zij bij een volgenden oproep hun penningske offeren voor het goede doel: bijstand te verleenen aan behoeftige zieken! DOOR EEN MOLENWIEK. E-en 5-jarig knaapje, dat Woensdag, te Moriaans- hoofd (gem. Kerkwerve) dicht bij den in werking zijn- den korenmolen speelde, kreeg een der wieken tegen het hoofd met het gevolg dat het op de plaats dood bleef. CHOLERA. Men meldt uit Geldermalsen aan de Arnh. Ct. Aan de grens dezer gemeente doet zich onder ern stige verdenking een geval van cholera voor. De uit werpselen van den man zijn opgezonden naar Ut recht. WAAROM HET TE DOEN WAS! De ergerlijke comedie, door het "brutale heerschap uit Veenendaal, het ie:endaagsche Kamerlid Van Ma nen, gespeeld. is nog niet afgeloopen. Wij vernemen, dat hij aan de regeering heeft gerequestreerd om hem een vergoeding uit te kecren op den voet van f 2000 's jaars, ingaande 27 Juli, den dag zijner verkiezing. De man is met de uitbetaalde zes dagen, ingaande met zijn toelating,' niet tevreden. Het is te betreuren, dat de Kamer geen teirmen heeft kunnen vinden om door het inwinnen van in lichtingen naar de verkiezing de toelating -tijdens het afgeloopen zittingsjaar onmogelijk te maken. L. en V. 'N ENQUETE EN 'N OONTKA-ENQUETE. In enkele bladen stond eenige dagen geleden te le zen, dat de heer C. Nannes Gorter van Alkmaar in eenige plaatsen van ons land op verzoek der Vereeni- ging tegen de Kwakzalverij een onderzoek had inge steld naar de waarheid van een aantal advertenties, waarbij verschillende personen verklaren absoluut van hun kwalen door „Abdijsiroop" en „Kloosterbalsem" genezen te zijn. Tien personen werden bezocht en zij machtigden den heer Gorter te verklaren, dat het medegedeelde omtrent hun genezing leugen en be drog is. Van genezing was in acht gevallen in het geheel geen sprake, terwijl twee der genoemde „ge nezen" personen inmiddels reeds waren overleden. De heer L. I. Akker, die genoemde „middelen" hier te lande in den handel brengt, heeft nu een con tra-enquête ingesteld. Van de 10 personen waren twee overleden, van zeven kreeg hij verklaringen, die de verklaringen van het onderzoek van den hoer Gorter weder omverwerpen. We kunnen ze niet alle afdruk ken. Slechts uit éen, van den heer R. \ermeuten te Langerak, nemen we deze zinsnede over: „Op zekeren dag ontving ik bezoek van een heer die mij en mijne vrouw vertelde te komen van de Vereeniging tegen de Kwakzalverij, en mijn vrouw dwong een andere verklaring af te leggen dan dat ik door de Abdijsiroop genezen zou zijn. Mijn vrouw weigerde beslist deze verklaring te geven. Mij per soonlijk werd f 25 geboden indien ik mijn attest her riep. Ik heb hem toen gewoonweg gezegd dat ik daar mede mij niet wenschte in te laten." Hoe nu??? 5de KLASSE, 17de TREKKING. HOOGE PRIJZEN, f 1000: 13407 met premie van f 30.000. 15495 met premie van f 3000. f 100: 12193. Prijzen van f 70. 3 801 2680 5771 9969 11384 14553 17388 508 1656 5132 6538 10330 13566 15566 19182 550 812 347 8197 504 14353 17094 20193 720 naar waarnemingen verricht in den morgen van 16 OCTOBER, medegedeeld dooi- het Koninklijk Nederlandsch Meteo rologisch Instituut te De Bilt. OVERZICHT. De hoogste stand van den barometer is 770.3 mM. te Horta. De laagst bekende stand is 734.5 mM. te Thors- havn. VERWACHTING: Afnemende, daarna toenemende meest Zuidwestelij ke wind. Zwaarbewolkt of betrokken. Waarschijnlijk regen. Zelfde temperatuur. UITSLAG VEILING. Uitslag der veiling van „Greta Hoeve", gelegen te Wieringerwaard, aan den Barsingerweg, groot 21.47.9 H.A., ten overstaan van de Notarissen C. L. van den Bergb te Schagen en J. P. Smits en P. van der Helm te Amsterdam, Donderdag jl. in bet Noordhol- landsch Koffiehuis: Perceel I, de Boerenhofstede met de daarachter ge legen perceelen weiland ter grootte van 4 H.A. 48 Are en 80 cA. Kooper de heer J. Zijp te Wieringerwaard voor f 11319.76; Perceel II, zes perceelen weiland gelegen ten noor den van perc. I, ter gezamenlijke grootte^van 5 H.A. 94 A. en 40 cA. Kooper de heer S. Kroon-te Schagen voor f 14741.12; Perceelen III, IV en V, ter gezamenlijke grootte van 11 H.A. 4 A. en 70 cA., kooper de heer S. Breg- man, Alkmaar voor f 22505. Te zamen f 48565.88. ZIJ WIST HET. Op de catechisatie vroeg dominee aan een twaalf jarig meisje, wanneer Jezus leefde. Het antwoord was „Honderd jaar voor Christus." GOED RAS. Een onzer plaatsgenooten teelde verleden jaar op 1 Mei 8 hennen, die op 15 October begonnen te leggen. Thans op 16 October zijn daarvan nog 4 aan „den leg", zoodat de bezitter onafgebroken een vol jaar eieren heeft ontvangen. Hoewel vast zittende verkreeg hij 71 maal het volle getal eieren, dat is 8 per dag. Gedurende 3 maanden was liet kleinste getal 6 per dag. De kippen zijn van zwart Hamburgsch ras, eene soort, die voor eierenproductie derhalve we] is aan te bevelen. EEN NIEUWE BAKKERIJ. Voor rekening van den heer Straat alhier zal door den bouwkundige J. Keesman een bakkerij in do Regentenstraat worden gebouwd. POLDERVERKIEZING. lot Hoofdingeland van het Ambacht van West- Friesland, genaamd de Schager en Niedorpsr Koggen, is door den polder Schagen met algemeene stemmen] zijnde 36, herkozen, de heer C. Asjes alhier. EEN NACHTELIJK RELLETJE. Op wreedaardige wijze is Donderdagnacht de rust van den heer Hamelin, politie-rechter te Parijs, ver stoord. Tweeduizend chauffeurs van taxi-auto's, ver stoord wegens de straffen, aan auto-bestuurders op gelegd, zijn zich toen nl. op hem gaan wreken door een rumoerige betooging voor de deur van zijn wo ning in de avenue Henri-Martin. De vereeniging van chauffeurs had eerst in de ar beidsbeurs een vergadering gehouden, waar geprotes teerd was tegen de zware straffen, die wegens over treding van de bepalingen op 't rijden den chauffeurs waren opgelegd. Ten slotte stelde een der sprekers voor den rechter onmiddellijk de ontevredenheid van de bestuurders te gaan betoonen, een voorstel, dat bij acclamatie werd aangenomen. De tweeduizend auto's, die stonden rondom de Beurs en tot aan de 1 Quai de Jemappes, zetten zich toen in beweging. In lange rijen togen zij op weg, sommige over de boule vards, andere over de kaden om zich te vereenigen bij den ingang van de Champ Elysées. Vol schrik en verbazing zagen de weinige nachtelijke wandelaars dien reusachtigen stoet voorbijtuffen. Toen de auto's eindelijk in de avenue Henri-Martin waren aangeko men, begon het helsche lawaai, een woeste dooreen- mengeling van geschreeuw, gefluit, getoeter en bedrei gingen. De agenten, die op het spektakel afgekomen waren, konden niets anders doen dan den woedenden chauffeurs het binnendringen in het huis te beletten. Nadat deze ongewone betooging een half uur had ge duurd, oordeelde de secretaris van de vakvereeniging dat het genoeg was. De chauffeurs vertrokken toen in verschillende richtingen heen. Er waren echter enkele van de grootste belhamels aangehouden. Hunne kameraden, ten getale van on geveer 300, volgden hen, onder voortdurende heftige protesten, op den weg naar 't politiebureau en tracht- ten telkens hen aan de handen der agenten te ont- rukken. De agenten dreven hen terug, maar telkens hernieuwden zij met verhoogde woede den aanval. Eet brigadier trok toen plotseling zijn sabel, zijn man schappen volgden zijn voorbeeld en het begon sabel houwen te regenen op de betoogers, die met handen en voeten zich te weer stelden. Tien minuten hield het gevecht aan. Eindelijk hadden de agenten hunne gevangenen naar binnen geloodst. Zij kwamen toen we der naar buiten, om de betoogers te verjagen, maar deze verklaarden niet te zullen wijken, voor hunne makkers, het aantal gevangenen was intusschen aan gegroeid tot 35, in vrijheid zouden zijn gesteld. Een der leden van de transportvereeniging kreeg ten slotte verlof den prefect van politie op te schel len. Deze gaf telephonisch bevel tot vrijlating der gevangenen, nadat hunne namen opgeschreven zouden zijn. Toen dit bekend werd, ging er buiten een ge juich op. Maar de aanwezige commissaris verklaarde, dat geen der gevangenen het gebouw zoude verlaten, alvorens al de betoogers verdwenen waren. Dat gaf weder aanleiding tot een woordenwisseling, die dreig de te duren tot in het oneindige, toen plotseling een peleton gardes republicains kwam aanrijden. De ruiters werden met geschreeuw, gefluit en beleedigin- gen ontvangen. Maar zij lieten zich daardoor niet af schrikken cn zetten hunne paarden in galop, zoodat de betoogers het geraden achtten hunne toevlucht te zoeken op hunne wagens. Eenmaal gezeten, begonnen zij weer te toeteren, te ïluiten en te schelden, zoodat de paarden der ruiters schrokken en achteruitdeinsden. De agenten kwamen toen de garde te hulp. De commissaris beval den chauffeurs nogmaals heen te gaan. Deze weigerden echter, zoodat de agenten zelf de taxi-auto's moesten wegschuiven. De chauffeurs, op den bok gezeten met de handen in de zakken, bleven de agenten met scheldwoorden overladen. Maar langzamerhand reed de éen voor, de andere na de stad in, zoodat er ten slotte slechts weinig be toogers meer overgebleven waren. Maar dezen ver klaarden de vrijlating hunner makkers te zullen af wachten, onverschillig hoe lang het zou duren. Toen gaf de commissaris eindelijk last de gevan genen vrij te laten, die buiten gekomen, met gejuich Werden ontvangen en in triomf werden weggebracht. EEN VIEZERIK. Donderdag getuigden voor het kantongerecht in Schö- neberg (Berlijn) vier dienstboden tegen hare vroegere meesteres, de houdster van een wijn- en bierrestau rant in de Bülowstrasse 92, die terechtstond wegens overtreding van do wet op ide voedingsmiddelen. Uit het verhoor van de meisjes bleek, dal do waardin van hel lokaal, waar zelfs raadsheeren van - het Kammcrgericht vasle gasten waren, zeer onsma kelijk met hot eten omging. De kliekjes vlcesch van de borden van de gasten gingen weer in den /.póf, de aardappelen werden onder de waterkraan schoon gespoeld en dan opgebakken of anderszins gebruikt,1 de saus bijeengegoten en in oude groenteblikken be waard, .die onder een trap stonden waar er vuil en stof in viel. In een soepketel werden bijna elke woek hemdén uitgekookt, die mevrouw Zander, zoo heet de waardin, en de dienstboden gedragen hadden. In do j teil, waar de wasch in werd uitgespoeld, werden ook vleesch en sla gewasschen. Menigmaal werden 'be dorven vleesch en visch voor de gasten toebereid. Een emmer, die bij het reinigen van den vloer en van het privaat was gebruikt, deed som» dienst om vleesch en sla Ie wasschen. Enzoomeer. Het O. M. eischte twee maanden gevangenisstraf tegen de beklaagde, maar de rechter was zachtmoe dig, omdat zij nog niets op haren kerfstok had en veroordeelde haar tot 1000 mk. boete. Mijnheer de Redacieur! In uw blad van 12 Oct. j.1. trof mij een bericht, getiteld,,Dat was te verwachten", waarin gemeld wordt, dat het optreden der voorvechtsters voor Vrouwenkies recht zooveel ontevredenheid veroorzaakt heeft in En geland, dat er pogingen in het werk gesteld worden om een vereeniging tegen vrouwenkiesrecht op te rich ten. Dit nu is onjuist, want de Bond tegen vrouwen kiesrecht bestaat in Engeland reeds langer dan een jaar. In het nummer van Aug. 1908 van het tijd schrift „the Nineteenth Century" maalde Mrs. Humph- trey Ward. de bekende romanschrijfster, de oprich ting van de „anti-suffrage leage". waarvan zij voor zitster is, aan het publiek bekend in den vorm van een manifest. Als reden van de oprichting wordt daar in niet genoemd ontevredenheid over het optreden der twee militante vereenigingen. Wel, dat „het tijdstip ge komen is, waarop alle vrouwen, die tegen het toe kennen van parlementair kiesrecht aan vrouwen zijn, zich ten volle en zoo ver mogelijk moeten doen hoo- rcn." Verder „dat de zaak nu urgent is geworden' De anti-suffrage leage erkent hiermede dus de macht en den toenemendeiï invloed der vrouwenkiesrechtbe weging in Engeland. De Engelsche bond tegen vrou wenkiesrecht is zeer ingenomen met het den wou wen gegeven gemeentelijk kiesrecht. Als gevolg van par lementair vrouwenkiesrecht vreest 'deze hond echter „verzwakking der Centrale bestuurskracht van den Slaat." De overgroote meerderheid der Engelsche vrou wen is n.1. gekant tegen het soort imperialisme, dat tot den Transvaaloorlog voerde, met zijn Concentratie kampen, etc. Veel mannen en de dames der anti-suf frage leage beschouwen dit als een blijk van vrou welijke bekrompenheid. De vrouw, zoo zeggen die da mes, is te kortzichtig en te zwak van geest om het wezen van het Britsche Imperium te doorgronden. Deze bond besluit zijn manifest met een beroep op de Va derlandsliefde en het gezond verstand der Engelsche vrouwen. Haar vaderlandsliefde moet dan blijken uit haar bereidwilligheid om afstand te doen van de me- dcbehandeling van 's lands zaken en haar gezond ver stand door haar instemming met de leer dat zij voor altijd ongeschikt zijn om de belangen van haar land te beoordeelen. Ook in de Vereenigde Stalen beslaat reeds een anti- suffrage leage. De overgroote meerderheid der ledén van deze beide bonden bestaat uit zeer wereldsche en zeer rijke vrouwen. Niet lang geleden, deed de Eng. anti-suffrage leage een oproep in de bladen om adhaesie-betuigingen en hierop heeft het bericht in de Schager Crt. waarschijn lijk betrekking. Toen er met moeite 9000 blijken van instemming verzameld waren, publiceerde deze bond dat aantal met de gevolgtrekking, dat het Engelsche volk dus geen vrouwenkiesrecht wenscht.. Waar ech ter bij de betooging vóór vrouwenkiesrecht in Juni 1908 30 extra-treinen noodig waren om de voorstan ders naar Londen te brengen, waar in Hvdepark een manifestatie met 400.000 deelnemers werd gehouden, is die gevolgtrekking eenigszins zonderling. De groote Engelsche bladen namen de vorige week een onge woon gunstige houding aan voor het vrouwenkiesrecht. „The Times" opende voor het eerst zijn kolommen voor een reeks ingezonden stukken van overtuigde voorstand(st)ers, behoorende tot de'bij1 onzen wereld bond aangesloten, met-militant© vereeniging. „The Na- tion" dringt er bij Mr. Asquilh op aan, dat hij toch een deputatie vani die den wettigen weg verkiezend^ vereeniging zal ontvangen, daar de halsstarrige weige ring van den eersten minster een schending is van 's lands moeilijk verworven vrijheden. Intusschen groei en de gelederen der opstandige suffragettes. Reeds télt de meest oproerige der twee militante vereenigingén over de 50.000 leden. Op een protestmeeting in de reusachtige Albert Hall, verleden Donderdag gehouden, verzamelde zij in 10 minuten f 36.000 ten bate van haar kas en het jaarlijksch inkomen dezer vereeni ging wordt op ver over het half millioen gerekend. Niet alleen de energie en de doorzettingskracht der voorstand(st)ers. maar ook de bereidwilligheid van zoo vele Britsche mannen en vrouwen, die geldelijke of fers brengen om het invoeren van vrouwen kies rech t te bespoedigen, toont hoe innig deze zaak een aan zienlijk deel van het Britsche volk ter harte gaat. Met beleefden dank voor de plaatsruimte, E. VAN DER HOEVEN, (Presidente der afd. Alkmaar van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. sloten dezen winter een baker-cursus te houden, waar. aan door de aan den Langedijk gevestigde vroedvron. wen les zal worden gegeven. GASFABRIEK LANGEDIJK. Den lsten December hoopt de commissie voor de gasfabriek aan den Langedijk de fabriek in werking te stellen. Met het aanleggen van buizen in de ge. meentegebouwen is men druk bezig. Langs de blieke wegen is men met het leggen van de geleidin. gen een heel eind opgeschoten. Functionarissen, i0 en bij de fabriek werkzaam, zullen weldra worden be- roemd. TYPHUS AAN DEN LANGEDIJK. Eergisteren zijn in een gezin hij 3 kinderen typhus geconstateerd. Bij de moeder wijzen verschillende verschijnselen er ook op dat men hoogstwaarschijn lijk met typhus heeft te doen, Ook in andere ge meenten komen er nog steeds nieuwe gevallen voor. Men kan zeggen, dat ongeveer heel de Langedijk weer besmet is. Ook de mazelen breiden zich nog steeds uit. LaiijietlUk. De drukke tijd voor de Langedijker bouwers breekt weer aan. De winterkool zal weer van de velden wor den gehaaid, om in de boeten te worden opgelegd. De hoop der bouwers blijft nu op deze kool geves tigd. De producten, die gedurende het afgeloopen sei zoen aan de markt werden gebracht, hebben over algemeen zeer weinig opgeleverd, ongerekend nog de schade, welke de ziekten in de kool hebben veroor zaakt. De winterproducten moeten veel goed maken. Wordt deze hoop niet vervuld, dan ziet het er ar zeer slecht uit. KOLHORN. Voor de betrekking van tweede postbode alhier heb ben zich 6 sollicitanten aangemeld. KOLHORN. Van het land van den heer L. in den Groetpolder zijn eenige zakken erwten ontvreemd. Door de ijve rige bemoeiing van onzen veldwachter zijn de ver moedelijke daders ontdekt. Anna Pnulowna. Als voorloopige uitkomst van den wedstrijd van motor-dorschmachines, uitgeschreven door de Vereeni ging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier en gehouden van 12 tot 16 October op de plaats Welgelegen in den Anna Paulownapol- der ,kan medegedeeld worden, dat als geheel 41e in zending van Visser's Landbouwkantoor te Amsterdam het beste voldaan heeft; hoewel nog enkele opmerkin gen over het stel kunnen gemaakt worden, meent de Commissie er den eersten prijs aan te mogen toe kennen. Voor den tweeden prijs moet nog "een na dere beslissing genomen worden, nadat eenige melin gen, die ter plaatse niet konden uitgevoerd worden, aan het Instituut voor Landbouwwerktuigen en -ge bouwen te Wageningen verricht zijn. ZE WAREN NIET TE TELLEN. „Hebt u insectenpoeder voor mijn hond, meneer de drogist?" „Zeker, meneer, voor hoeveel?" „Dat weet ik niet, ik heb ze niet geteld." TOCH NIET GERED. Uit Bremen wordt gemeld, dat het bericht (zie le pagina) van de redding van 10 man van de stoom- logger Adolf, op een misverstand berust. Marktberichten. Broek op Lnngend{jk, 16 Oct. Aardappelen ronde muizen Wortelen per 100 bossen Bloemkool, le srt., per 100 stuks n n n n Reuzenbloemkool Roode kool Gele Kool Witte kool Nep Uien Koolrapen Bieten Rammenas per 100 stuks per 1000 1909. f 0.- f 0.- f 1.20 f 3.50 f 1.10 f 4.- f 2.- f 1.50 f 4.- f 1.70 f 0.90 f 1.75 f 4.- f 4.50 f 0.- f 0.- f 1.40 f 5.— f 1.40 f 7.75 f 3.10 f 2.50 f 5.20 f 2.20 f 1.20 f 0.- f 0.- f 5.— Noordscharwonde (Dorp), 15 October 1909 Bloemkool le soort f 5.90 a f 9,50 2e f 1.- a f 2.- Roode Kool f 1.50 a f 3.- Witte Kool f 3.— a f 4.50 Gele Kool f 2.- a f 3.- Nep f 1'80 a f 2.— baal. 16 October. Reuzen Bloemkool f 6.— a f 8.— 2e f 1.- a f 1.50 Nep f 2.30 a f 2.- Witte Kool f 3.50 a f 4.50 Roode Kool f 2.— a f 3,— Gele Kool f2.- a f 2.80 Winkel, 15 Oct. 1909. Peren Appelen Noten Slaboonen Uien f 1.65 a f 2.75 per mand. t 1.30 a f 2.15 f 0.- a f 0.— 1000. f 0.40 a f 0.60 f 0.90 a 1.10 Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven van 1416 October. Getrouwd: Dirk Keet en Niesje Bakker. BEVOLKING. De hieronder vermelde persoon wordt verzocht zich ter Secretarie der Gemeente aan te melden: IJPE V EENSTRA. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een vermist schaap op de week markt van 14 October 1909. Gemeente HOOGWOUD. Ingeschreven van 115 October 1909. Geboren: Catharina Johanna, d. v. Cornelis Groot en Johanna Kaashoek. Ariaantjé, d. v. Klaas Kooij en Arietie Bregman. Gcertruida Margaretha, d. v. Jo- hannes Beerepoot en Aagje van Diepen. Overleden: Petrus, z. v. Cornelis Bcssoling en Im- metjo Schouten, oud 8 mud. Henricus Stapel, man van Grietje Molenaar, oud 79 jaar. Langediik. De afd. Langedijk van „Het Witte Kruis" heeft be- Bieten per 100 stuks f 0.— a f 0.— Komkommers f 1.50 a f 1.75 Kool f L20 a f 6.— Snjjboonen f 1.10 a f 1.20 per 1000. A ms t e r d a m sc h e V.P.N. Bierenveiling, 15 Oct. 1909. Kipeieren per 100 4.3a 6.70. Anna Panlowna, 15 Oct Groote Aardappelen f 1.30 f 1-50 Komkommers f 0.— a f 0.— Gele Kool f 1— «1 f 2.- Slaboonen f 0.40 k f 0.60 Andjjvie f 0.90 a f 1.— Bloemkool f 6.— a f 0.— Wortelen f 1.- f LM Rapen f 1-20 a f 2. Uien f 0.50 a f 0.80 Roode Kool f 0.— a f 2.— Alkmaar, 15 Oct. £wwv* rr r, Kaas. Aangevoerd 400 Stapels, wegende 200000 K.Q. Fabriekskaas Kleine f 29.50 Comni.f Middelb. f Boerenkaas:Kleine f 29.Comm. f30.—Middelb. f30.50 Hoorn, 14 Oct. Aangevoerd 232 stapels kaas, wegende 78099 K.G. Kleine 29,50. Commissie f 29.5 J, Middelb. f29.— Fabriekskaas f28.—. Alkmaar, 15 Oct. Aangev. 4169 H.L. Tarwe f 7.— a 9.— Rogge (nieuwe) 5.50 a 6.40 chev. 5.40 a 5.90 Haver 3.40 a 4.— Bruine boonen 14.— a 18.50 Karwijzaad 14.75 a 15 625 Groene Erwten f 11.— a 23.— Grauwe 12.— a 28.— Vale 16.- a 21.50 Mosterdzaad 23.50 a Blauwmaandzaad 14._ a v d 4.— a 0.'- paardeboonen 6.75 a 7.50 citroenboonen 18._ a ig duiven dito 9.25 a witt0 n 16,- a 20.- ALKMAAR, Zaterdag 16 October. 5 Paarden f 60 k f 100 per stuk 80 Koeien f120 k f 330 per stuk. 176 Mag. Schapen f 10 k £22 per stuk. 42 Nuchtere Kalveren f 8 f 20 per stuk. 30 Mag. Varkens f 16 f24 per stuk. 243 Biggen t 8 i f 11.50 per stuk. 28 Bokken en Geiten f 2 f 8 per stuk. Kipeieren f 5 k t 5.50 per 100 stuks. Boter f 0.65 k f 0.75 per kop.

Schager Courant | 1909 | | pagina 2