iiilïiirëiiljli Rijke Amerikaan gooit zijn geld weg Gemengd Nieuws. twee personen, die te Si. Petersburg heimelijk aan boord waren gekomen en zich verscholen hadden. Toen het schip vier dagen in zee was, werden de mannen ontdekt. buiten-af. Gisteren zijn van uit Winschoten ruim veertig per sonen, voor 't grootste deel werkloozen, vertrokken naar Soltau en Bergen, in Mannover, om daar tegen een uurloon van 34 lot 35 pfenninge is 20 5 21 cent, bij het leggen van spoorlijnen minstens vijf maanden vast werk te hebben. A.s. Maandag gaat een tweede ploeg arbeiders der waarts, allen herkomstig uit de drie noordelijke pro vinciën van ons land. noodlottig ongeluk. Van den Hoek van Holland werd Vrijdagavond ge meld. Bij de werkzaamheden tot het wegruimen van wrak ken op de kust tussehen Hoek van Holland en Sche veningen, door het korps torpedisten te Brielle, is een barkas in de nabijheid van Scheveningen door ontplof fing van pikrine-zuur totaal vernietigd. Zes personen verloren daarbij het leven, onder wie de eerste luite nant J. Oostrijek een sergeant-majoor, een sergeant- schipper, een sergeant-duiker en twee soldalen. Sehelpvisschers, die op de (hoogte van Wassenaar waren, deelen omtrent het ongeluk aan boord van de barkas nog het volgende mede: De barkas zou opruimen het wrak van de Cale- donia, die ongeveer 14 jaar geleden daar is gestrand. De visschers hadden nog met manschappen gesproken, toen zij de toestellen aanlegden. Plotseling hoorden ze een geweldigen slag en zagen zij het water een huis hoog'rijzen. Toen was alles stil. i De verongelukte officier, de eerste luitenant der ar tillerie J. Oostrijek, behoort tot het korps torpedisten. Hij werd 1 Augustus 1901 aangesteld tot 2e luitenant en vier jaar later tot le luitenant bevorderd. Het pikrine-zuur js een scheikundige stof, welke in het leger voor ontploffingen aangewend wordt. Hier te land wordt geen pikrine-zuur gemaakt. Gewoonlijk geschiedt de aanvoer in ongepersten toestand in va ten per spoor uit Duitschland. In de artillerie-inrich tingen aan de Hembrug wordt het pikrine-zuur dan geperst, als gewoon spring-middel voor brisant-grana- ten aangewend, terwijl het in oorlogstijd ook tot het vernielen van bruggen enz. dienst moet doen. Hoewel opruiming van wrakken ook wel door mid te zijn geweest op een kippeboutje; althans in de na bijheid van de plaats der slachting zijn in dienzelf den nacht ook nog eenige hoentjes gekaapt. oude niedorp. De heer L. J. A. van der Heijden, waarnemend Hoofd der school te Zijdewind, heeft, wegens zijn ver trek naar Oost-Indië, tegen November a.s. ontslag ge vraagd. Sollicitanten voor die betrekking zullen door B, en Wi. worden opgeroepen. Winkel. De milicien-verlofganger der pontonniers J. de We ver van de lichting 1902 en de milicien-verlofganger II. Blaauw, behoorende tot de lichting 1901 van het 10 Regiment Infanterie, zijn beiden wegens lichaams gebreken ontstaan buiten dienst ontslagen. kinderverlamming. Te Kerk-Driel doet zich een geval van kinderver lamming voor. De patiënte wordt in het ziekenhuis verpleegd. Ook te Meteren is er een kind aangetast. eigenaardige reisgelegenheid. De heer L. J. Dobbelman te Rijswijk heeft zich een volledig woonrijtuig laten vervaardigen, voorzien van slaapgelegenheid, keuken en verdere gemakken, welk rijtuig door 4 paarden wordt getrokken. Hij is voornemens met zijn echtgenoote, 3 kinde ren en bedienend personeel eerstdaags met dit rij tuig een reis te maken naar Italië. Hij heeft een Itali aan laten overkomen om als gids te dienen. Zijn voornemen is drie vier uur per dag te rijden en zoo verschillende plaatsen te bezoeken. Bij de proefritten moet het rijtuig goed voldaan hebben. toch nog. Sedert 1 October jl. zijn de muntbiljetten van f 10 en f 50 waardeloos. Herhaaldelijk heeft de minis ter var Financiën in de St.-Ct. daarop gewezen. De dagbladen hebben deze waarschuwing verscheiden kee ren overgenomen. En toch... dezer dagen gebeurde het te Werken dam, dat iemand een muntbiljet van f 50 in beta ling gaf en tot de ervaring kwam dat het biljet geen betaalmiddel meer was. De man verklaarde er nog twee te bezitten. Een ander ondervond te Werkendam hetzelfde met een muntbiljet van f 10. plotseling ontvolkt. wassenbeelden en politiek. In den verkiezingsstrijd die in New York wordt gevoerd om de hoogste ambten in het stedelijk be stuur, worden de eigenaardigste en meest nieuwer wets che verkiezingstrucs toegepast. Zoo werken de Tammany-mannen zoowel als de Tammany-bestrijders met wassen beelden ver t oo n in ge n en dergelijke. De cor respondent te New York van de Londensche Daily Telegraph verhaalt daarover hel volgende. De Tammany-organisatiö heeft zoo'n wassenbecldcn- vcrlooning georganiseerd, waar de voorbijgangers wor den naar binnengelokt. Om dc aandacht te trekken, zijn vóór het lokaal opgesteld een levende olifant, een groot© kooi met levende apen en ©en geil. Laai men zich verlokken naar binnen le gaan dan hoort men daar door een verkiezingsredenaar van Gaynor verklarendat de tegenkandidaat Hearst een leugenaar is en een verrader, een volksopruier, een politieke moordenaar enz. Maar het wassenbeeldenspel van de Ilearst-aanhan- gers is veel interessanter dan dat van de tegen standers. De dnafhankefijkheidspartij heeft n.1. een „gruwelkamer" waar de Tammany-praklijken'' in beeld zijn gebracht. Daar kan men zien op welke manier Tammany de stad besteelt, hoe Tammany rechters omkoopt, getuigen „stopt" geschenken aan neemt van de houd(st)ers van publieke huizen en speel holen, misdadigers die lol dc Tammany-organisatic be- hooren beschermt. Fraai is vooral de allegorische voor stelling waarhij een 'levensgroote pop, sprekend gelij kende op den huidigen Tammanv-leider Murphy, een koe melkt die de gemeentekas voorstelt. verzuchting. Deze verzuchting gehoord van een moeder uit het volk over een van haar lastige kinderen: „Toen die jongen klein was, zei ik wel eens: „Kind, je bent om op te eten"; nu hij groot geworden is, heb ik spijt dat ik het niet gedaan heb!" waar is de tsaar? Terwijl in Russische en Italiaansche bladen nog gesproken wordt over de kans, dat de Tsaar het voorgenomen bezoek aan Italië zal brengen, bevat de Daily Mail onder het bovenstaand opschrift deze mede- deeling: „Waar is de Tsaar? Gisteren nog werd algemeen aangenomen, dat hij in zijn kasteel te Livadia was. del van dynamiet plaats heeft, blijkt dat het detaohe- ZOek ingesteld naar de oorzaak van de plotselinge ont- ment torpedisten pikrine-zuur als ontploffingsmateriaaj -jo'king van de openbare school te Heidensschap (Fr.) aan boord had. En waar een enkele lading soms 25 K.G. bedraagt, zal de medegevoerde hoeveelheid al licht meer dan 100 K.G. bedragen hebben. Bij zulke expedities is hel pikrine-zuur geladen m vierkante bussen. Boven in die bussen bevindt zich een rond gaatje voor het slagkwikpdjpje. Het pikrine- zuur in geperst-en toestand is n.1. alleen met behulp van slagkwik tot ontploffing te brengen, maar is op zichzelf beslist ongevaarlijk. Het ligt natuurlijk voor de hand, dat aan boord van de barkas pikrine-zuur en slagkwik behoorlijk van elkaar gescheiden zijn vervoerd. Maar waarschijnlijk is, dat het ongeval bij' het gereedmaken van de ladingen heeft plaats gehad. Daarbij zou dan een Jading zijn afgegaan, ten gevolge waarvan alle ladingen aan boord meegingen met het noodlottige gevolg. Is eenmaal een lading bij het wrak te water gela ten, dan zorgt men wel voor genoegzamen afstand om schade te voorkomen. Trouwens de omvang van de ramp geeft reden om aan te nemen, dat de noodlottige ontploffing aan boord plaats vond. Blijkens een door Het N. v. d. Dag ontvangen be richt zijn de namen der andere slachtoffers: Sergeant-majoor Vreugdenhil, sergeant-schipper Smit (beiden uit Den: Briel), milicien Visser, .sergeant Shg- ter 'uit Den Helder) en stoker Luijpen uit Rotterdam. Van laatstgenoemde is het lijk aangespoeld en in het torpedo-magazijn gebracht. Korporaal Van Dijk is uit de boot gesprongen en gered. Uit Hoek van Holland wordt nog gemeld. De sergeant-schipper Smith werd nog door het sleep bootje Torpedodienst II opgepikt en naar hier gebracht- Kolhorn. Men meldt dat met Kerstmis de heer Schinkel weder drie avonden met zijn pracht-Kinematograaf voorstellingen zal geven in de zaal van den heer Rempt. Ileerliiigowaard. De restauratie der Herv. kerk is hare voltooiing nabij. Zondag a.s. zal het gebouw voor de godsdienst oefening weder in gebruik worden genomen. heerhugo waard. Voor een paar weken, werd hier een geval van typhus geconstateerd, echter niet van ernstigen aard, zoodat we er geen melding van hebben gemaakt. Jam mer genoeg echter moeten we nu melding maken van een tweede geval. Moge het hierbij blijven heerhugo waard. De dader of daders van de slachtpartij in 't land van den heer (Van der Gragt, schijnen mede belust Deze school met 30 leerlingen, wordt nu bezocht door slechts 2. De andere worden thuisgehouden, volgens den een om gemoedsbezwaren der ouders tegen het openbaar onderwijs, volgens den ander om omzetting van de openbare school in eene bijzondere mogelijk te mr ken. vergiftigd. Uit Sappemeer meldt men, dat de justitie aldaar een onderzoek instelt naar een vermoedelijk geval van vergiftiging. Een 85-jarige vrouw uit het Arm huis is op bezoek geweest bij een 88-jarige kennis en heeft daar iets gebruikt, waardoor zij zoo onpas selijk is geworden, dat haar toestand nu hopeloos is. diefstal. Men meldt uit Rotterdam: Door het schooltoezicht wordt een uitgebreid onder- Het schijnt echter, dat hij reeds op weg is naar 1 Italië. „Wat beslist bekend is, is dat de geheele lijn waarover de keizerlijke trein rijden zal reeds bewaakt is; dat de chef der geheime politie uit Petersburg naar het Zuiden is vertrokken; dat de uiterste voor zorgsmaatregelen zijn genomen, om de geheele reis in het diepste geheim te doen plaats hebben; en dat de koning van Italië voor hedenavond een groot feest maal beeft besteld te Racconigi, bij Turijn, waaraan de Tsaar zal deelnemen. „De Russische Bank heeft bevel ontvangen alle Ita liaansche banknoten op te koopen, die in Petersburg verkrijgbaar zijn en die ter beschikking van den Tsaar te stellen, voor zijn reis naar Italië. Een groo- to hoeveelheid Russische orden en kleinoodiën zijn r.aar Livadia gezonden. „Troepen zullen de geheele lijn afzetten, die onge veer 1000 mijlen lang is. „De Tsaar reist over land en koos zijn weg zoo, dat hij opzettelijk het betreden der Oostenrijksch- Donderdagnacht hebben de inbrekers weer een g e- jjongaarsche monarchie vermijdt, iets wat in diploma- baar verblind heeft en bekoordVloek over hem!" Nog altoos vond Martin geen woorden om uitdruk king te geven aan de grenzenlooze verbazing en ont zetting, waaraan hij door deze ontvangst ten prooi was geworden. „Ben ik bet, of ben ik het niet?" riep hij eindelijk uit. „Heb ik niet alle brieven vol belof ten en uitingen van liefde en aanhankelijkheid hier aan mijn borst? Heeft zij mij nog niet weinige dagen geleden geschreven? En nu... nu..." „Wei, zij is dood!" viel Tobias Sturm hem barsch in de rede. „Het doet mij leed arme jongen, dat je nu thuis komt. Bij mijn ziel, ik heb het niet gedacht. Ik had in mijn domheid en onnoozelheid een heel an der plan gehad... Maar het moet nu ook maar goed zijn. Ik ben bovendien nog gewaarschuwd geweest en mijn vrouw bovendien." Hij liep eensklaps naar de kast in den muur en kwam met twee brieven terug. „Daar, lees. Dat is alles wat zij ons heeft nagelaten, dat schepsel,... dat is alles wat er over is van al ons geluk. De eene brief is voor jou, ik weet niet wat er in staat maar de ander heeft mijn vrouw open in haar kamer gevonden toen de meid op zekeren morgen niet be neden kwam... weg was, weggevlogen als een vreem de vogel, zeg ik je Martin. Ja dat men van zijn eigen vleesch en bloed zooveel schande moet beleven. Ik wensohte dat zij nooit geboren was, in plaats van nu zooveel ellende over mijn huis gebracht te zien." Werktuigelijk opende Martin eerst <}en reeds open brief van Antje aan haar ouders. Daar las hij een roerend eenvoudige bede der ongelukkige. Haar ouders moesten niet vertoornd op haar zijn, omdat zij hen in het geheim verliet, want zij ging toch haar geluk tegemoet. Een voornaam man had haar lief gekregen en zij hem, maar bijzondere omstandig heden hadden hem er toe doen besluiten, haar onder eede te laten beloven, dat zij voorloopig aan nie mand zijn naam zou noemen, noch de plaats waar heen zij ging vluchten. Met een vurige bede om ver giffenis voor het harteleed dat zij haar ouders ging aandoen, eindigde deze brief. Martin kon den brief ternauwernood ten einde lezen De letters dansten hem voor de oogen en hij zag niets meer. Slechts was het hem duidelijk geworden, dat zijn aangebedene hem bad vergeten, dat zij den eed van trouw jegens hem had gebroken en een an deren man gevolgd was, naar een vreemd landmis schien of zekerlijk wel in ellende. ai Wee„t JiJ hoe het staat," zeide Tobias Sturm, f'® mtussèhen met de armen over de borst gekruist, sroote stappen 't vertrek bad op en neer geloo- Pen. „De meid is weggeloopenzij had geheimen den slag geslagen. Zij hebben nl. de geheele winkel kast leeggeplunderd van den goud en zilverkashouder Adr. J. Murk in de Weezenstraat alhier. Terwijl de winkelkast met blinden was afgesloten, was tevens bet open voorportaal van den winkel gescheiden door een deur, welke echter niet tot de zoldering reikte. De dieven zijn waarschijnlijk over dat deurtje heen geklommen of hebben het weten te openen, in elk geval, toen zij daar achter waren, konden zij ongezien hun gang gaan. Zij hebben toen het onderpaneel van de winkeldeur uitgebroken en zich op deze wijze mees ter gemaakt van alles wat van hun gading was. Van de voorwerpen met juweelen hebben zij die van waar de uitgezocht en de minderwaardige laten liggen. Ook de horloges waren niet van hun gading, wel gouden ringen, armbanden, kettingen enz. Vermist wordt voor een waarde van f 5000. Men vermoedt met dezelfde dieven te doen te hebben als die in den winkel aan den Slrandmuur te Scheveningen bun slag poogden te slaan. De heer Murk met zijn gezin woonde boven den winkel, doch heeft niets bemerkt. Toen Vrijdagmorgen half zeven een timmerman aanbelde, die een karwei had te verrichten, werd de diefstal ontdekt. De beer Murk was tegen inbraak verzekerd. lil 1i I LUTJEWINKEL. tieke kringen zeer veel ontroering verwekte. „De geheele reis trekt trouwens'de aandacht, door de geheimzinnige wijze waarop alle toebereidselen zijn genomen. De wijze waarop de koning van Italië alles voor de ontvangst van zijn gast, die hedenavond aan hel feestmaal te Racconigi zal deelnemen, gereed laat maken, bevestigt het vermoeden, dat de Tsaar reeds zijn buitenverblijf in de Krim heeft verlaten, op zoo geheimzinnige wijze, dat buiten de hofkringen niemand er iets van weet." SCHEREN. Platte steentjes langs het water werpen, zoo dat zij, dit even aanrakend, telkens verder springen, is een oud, alom bekend jongensvermaak. Merkwaardig is de groote verscheidenheid van na men voor dit spel. In ons land heet het: scheren, keilen, keilderen, teilderen, slisteren, schuifelen, sierelen, stipstappen, kiskassen, plisjeplasje gooien, botteren, steentje-zei len. Friesche jongens noemen bet: skülderje, sküle- bülje, sküdelje of platsjesaeije. Er zullen ongetwijfeld nog wel meer gewestelijke namen voor zijn. In -verschillende streken van Duitschland is het onder de volgende namen bekend: biaze, plattlen, AVasserbibble machen, Wassersiipple machen, Suppe werfen. Wasser lesen, schiffern, schliffern, Frosch In de gehouden huishoudelijke vergadeiing van, de (jen Groszvater anwerfen, Ki, Kalwel un e vereeniging „Nut en Genoegen zijn herkozen tot voor- j QCk[e Heu (koeien, kalfjes en een beetje hooi), zit ter en secretaris resp. de heeren K. Boekei en G. yafer un(j Mutter schlagen, küssen und erlüsen, But- Koorn en gekozen tot penningmeester de heer C. tprschnjtten schmieren. Speets. In Engeland heet het: to make ducks and dra- Het programma voor de gezellige bijeenkomsten in kes den aanstaanden winter is in hoofdlijnen vastgesteld. - jn f.ud.Qrjgifsche geschriften wordt van het spel Verschillende dames en heeren hebben hunne mede- meermalen melding gemaakt. De Grieken noemden werking toegezegd.bei.; Epostrakismos. voor haar eerlijke en eenvoudige ouders. O, ik heb het den geheelen zomer wel gemerkt en ik heb het wel honderdmaal tegen haar moeder gezegd, maar de vrouwlui weten immer alles beter. Ik had er geen verstand van, wat er in zulke meisjeshoofden omgaat, het was het verlangen, waarmee zij wachtte op jouw terugkomst, en nuvoor den duivel, ik zag haar liever tien voet onder den grond." Zijn vrouw was intusschen in de kamer gekomen. „Ja Martin, ga naar mijn vrouw en bedank haar vooral, dat zij ons kind zoo dapper beeft bewaakt en beschermd," ging de vroeger zoo welwillende man nu in groote bitterheid voort. „O, het is een prachtige moeder, die niet eens bemerkt wat er in haar kind omgaat." „Jij behoeft mij niet te bespotten," snikte moe der Martha en bedekte met beide handen het betraan de gelaat. „Lieve hemel... ik ben er waarachtig ge noeg voor gestraft... Had ik kunnen denken, dat er zoo iets zou gebeuren!" Martin snelde op haar toe en trok haar voorzichtig de handen van het gelaat. „Moeder... moeder... zeg mij toch, wat ik moet gelooven," steunde hij. „Het is alsof ik krankzinnig moet worden van ellende en harteleed... Met wlen is uw kind er dan eigenlijk vandoor gegaan?" „Ja, wanneer we dat maar wisten," riep de mole naar uit. „Ik zou hem nareizen den schurk en zou hem mijn kind ontrukken op een manier, dat hem voor de tweede maal wel de lust zou vergaan, om het nog eens te probeeren. Maar zoo..." „Lees toch wat er in jouw brief staat," riep de molenaarsvrouw tot Martin. „Het is nog mijn laatste hoop, dat zij jou uitvoeriger heeft geschreven. Ik heb dien brief reeds lang willen openen, maar mijn man meende, dat daar het een brief, voor jou was, wij hem niet mochten openen." Haastig scheurde Martin het couvert los en door vloog de weinige regelen, die voor hem bestemd wa ren. Zij kon niet anders handelen, schreef Antje, al gevoelde zij ook, dat zij onrecht pleegde jegens hem, maar de kracht der liefde dreef haar voort. Martin mocht het haar vergeven en haar in vriendschap ge- denkon. Martin drukte den brief aan zijn lippen en kon het niet verhinderen dat groote tranen hem langs de wangen liepen. „Zoo is mijn schoonste droom dan ten einde," fluisterde hij en bezweek bijna onder zijn smart. De drie menschen keken elkaar een poos lang stil zwijgend aan. Eindelijk sprong Martin knarsetandend uit zijn stoel op. „En wanneer ik hem maar kon vinden den schurk, die mij mijn levensgeluk heeft ontstolen," riep hij dol van woede. „Bij mijn ziel, ik ben geen snood aard, maar ik zou hem in koelen bloede kunnen ver moorden." De molenaar grijnsde. „Zeg, jongen, dacht gij dan, dat wanneer ik weet, waar hij was te vinden, ik dan op jou zou hebben gewacht? Neen, neen," zeide hij hoofdschuddend, „niemand weet het dan God alleen, en die zal het mij niet zeggen." „Zeg hem toch eens, wat zijn grootvader meent te hebben gezien," bracht de molenaarsvrouw in het midden. Maar de molenaar schudde driftig het hoofd. „Ik b ib er reeds naar onderzocht," antwoordde hij driftig. „De oudste zoon van den Wolfensteiner is reeds voor vier weken van hier naar Rome vertrokken. Hij is daar geplaatst bij het gezantschap." Martin luisterde aandachtig en drong er bij den molenaar op aan, dat deze hem zou meedeelen, wat zijn grootvader meende gezien te hebben. „Bij God," riep Martin ontroerd uit, toen Tobias Sturm zijn mededeeling had gedaan. „Wanneer het de waarheid eens ware, wat grootvader daar zegt. Wan neer de jonge graaf de schat mijns harten eens had ontstolen. Hij heet niet tevergeefs Wolf. Ik acht er hem wel toe in staat, dat hij een onschuldig lam achtervolgt en verleidt. Maar wee hem dan," schreeuw de Martin en balde de vuisten. Geen der beide ande ren gat hem antwoord. Ieder had genoeg aan zijn eigen gedachten. Maar achter in de kamer hoorde men een heesch gelach. Onopgemerkt was de oude ijlhoofdige boer de kamer binnen gestrompeld en had hij geluisterd naar het verhaal van den molenaar. Toen Martin zijn grootvader gewaar werd, wendde hij zich tot dezen en stak hem beide handen toe. „Dag grootvader," zeide hij. „Het verheugt mij dat u nog zoo wel en gezond is... maar wees niet boos op mij wanneer ik u niet hartelijker begroet... maar het doet zoo bitter leed wanneer men het liefste op de wereld verloren heeft." De oude man kwam dicht bij Martin staan en streek hem zacht met de hand over de behaarde wan gen. „Je moet niet beven en versagen Martin, dat is tot niets nut," zeide hij op scherpen toon. „Ik heb haar gezien, jouw liefste met den Wolfensteiner. Zij zaten samen in het woud en schertstén en koosden elkaar. O, ik heb nog zulke scherpe oogen in het hoofd, al houden zij mij ook allen hier voor gek. Wanneer het den Wolfensteiner geldt, God straffe zijn ziei, dan ben ik niet gek meer. Wanneer je een SCHEEPSRAMP. De stoomboot „Antilies" van de Southern Pacif lijn is bij de Bahamabanken aan den grond geraak Vermoedelijk is het vaartuig door den orkaan uit de koers gedreven. Het had 125 passagiers, meest eersti klasse-passagiers aan boord, die echter, volgens (i laatste berichten, allen gered zijn en aan de zuidkus van Florida aan wal gezet. Of het schip zelf nog geborgen kan worden is n0 niet bekend. Sleepbooten zijn uitgezonden om huj te bieden. door het haarwascj1water. Het blijkt, dat in het haarwaschwater, dat Londen den dood van twee jonge vrouwen heeft ver oorzaakt, benzine zat. De slachtoffers zijn een 22 jarig jong meisje, dat zich het haar liet wasschen, ei de 18-jarige dochter van de kappersvrouw. Beiden moeder en dochter, hadden zich deerlijk gebrand j, hun pogingen om de vlammen te blusschen. De moede lag gisteren nog in zorgelijken toestand in het gast huls. Vermoedelijk is het met benzine verzadigde hoofabaar van de 22-jarige in brand geraakt, toeu d< gaspit in het haardroogtoestel werd aangestoken, Het komt dikwijls voor, dat menschen. aan nia i of blaaskwalen lijdende zijn, zonder dal zij ©enig vei moeden hebben van de oorzaak van bun kwaal. 1) 1 verschijnselen loopen dan ook zeer uilecu en dat a zich niet op dezelfde wijze voordoen dient te wor den toegeschreven aan de verschillende lichaamsgestel^, heden hij verschillende menschen. No. 3 Doordat de nieren hun plicht niet behoorlijk ver vullen, gaal gij lijden aan pijn in den rug, of df zijden, gij krijgt last van pijn in de gewrichten W; spieren en vooral bijl guur en vochtig weer gevoelt gij u rheumatisch. De urine laat een bezinksel ach ter en komt pijnlijk, soms bij zeer groote of bij zeei kleine hoeveelheden, en met 'een scherpe, onaangéna ine reuk. 's Morgens gevoelt gij u dikwijls te ellen dig om op to staan en gij krijgt blazen onder d< oogen, opgezwollen handen of enkels. Wanneer zich verschijnselen als de bovenstaand vertoornen, is dit oen bewijs, dat de nieren te kor schieten in hun plicht om de onzuiverheden uit he bloed te filtreeren. Verwaarloozing dezer verschijnse len leidt tot gevaarlijke ziekten als chronische rhèu matiek, steen, ontsteking van de blaas en urinekanalen hartzwakte, enz. Begint daarom zoo spoedig mogeliji heden nog met het gebruik der echte Foster'i Rugpijn Nieren Pillen, het groofsche nieren- en blaas- geneesmiddel, dat de nieren hun verloren kracht weer geeft. Zij maken deze organen weer geschikt voor hun omvangrijk werk om het bloed te zuiveren. Let er op, dat de handtcekening van James Foster op de doos voorkomt ten bewijze, dat gij de edik Foster's Rugpijn Nieren Pillen krijgt. Ze zijn te Scha] gen verkrijgbaar bij den heer J. ROTGANS. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één, of f 10 voor zes doozen. Het is niet in Ame rika voorgevallen, het land, waar men zich over niets verwondert doch te Amsterdam. In het Rembrandtcafe aldaar kwam iederen avond een Amerikaan, die smest met bankbriefjes van honderd en duizend. (De toeloop der liefhebbers om zulk een geschenkje te bemachtigen was zoo groot, dat de politie or zich mede bemoeien moest. De aandachtige lezer die het bovenstaande leest, ai zeker bij zich zelf zeggen„Ik zou mijn geld ni< zoo maar weggooien, het wordt te moeilijk verdiend' Diezelfde lezer, die zoo verstandig redeneert, heeft wél licht al honderden keeren geld weggesmeten en w voor geneesmiddelen,, die hem niet hielpen. Als j lijdt aan borst, longen, asthm3, influenza, kinkhoes pleuris, tering, malaria en dergelijke ziekten moet onmiddellijk Uw toevlucht nemen tot de Abdijsiroo] Klooster Sancta Paulo. Dan gooit gij Uw geld nii weg, maar dan geneest gij spoedig en snel. Als gij hoest, koop dan vandaag nog een flesc Abdijsiroop. Alle aandoeningen van longen of borst beginnen mi een hoest. Door één flesch Abdijsiroop te gebruiket voorkomt gij ziekten, die Uw leven zouden kunne vergallen. De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, kost pt flacon van 230 gram Fl. 1.van 550 gram Fl. 2. en van 1000 gram JFl. 3.50. Gentraal-Depót L. I. Akker, Rotterdam. Verkrijgbaar bij de bekende wederverkoopers, al Drogisten en de meeste Apothekers. rnan bent," zoo ging hij voort, „Martin, dan m"e je haar wreken. De misdaad wreken dat zult ge. W ligt je vader vermoord in zijn graf... en de trotsch' mijnheel zit op iijn slot mijn huis is afgebrani en ik een zot geworden en alles is nog ongewroken-^ en nu beeft die Wolf jou je schat ontstolen, wanneer je geen laffe schurk bent, dan weet je nl wat je te doen hebt." Martin haalde diep adem en zuchtte zwaar en oq zijn gelaat kreeg een harde uitdrukking. „Je hel geheel gelijk grootvader en ik dank je voor je zegel spreuk bij mijn thuiskomst," riep hij met ongewoj woestheid. „Ik weet zeer goed wat mij nu te doT staat, nu ik een man ben geworden. Verlaat u naat op mij grootvader. Wanneer het werkelijk de Wolfel steiner is geweest, die mij mijn liefste heeft ontstoll dan zal God hem genadiger zijn dan ik enf zal het einde van mijn vader ook mijn lot worde voegde hij er met harde beslistheid aan toe, „ik het deu schurk vergelden „Bloed om bloed, oog om oog, tand om tand," de schrift," viel de oude man hem met gillende st| in de rede. Martin wist op dit oogenblik dat hij niet gebot) was ou, gelukkig te worden, maar dat zijn toekonj zou bestaan uit een aaneenschakeling van ongel11) kige uren en zware beproevingen. HOOFDSTUK VII. Terwijl op het vaste land de herfst nog zijn boA kleurenpracht weelderig ten toon spreidde en de z| haar goudkleurige en verwarmende stralen naar j aarde zond, en alles scheen alsof de heerlijkheid d* natuur niet zoo aanstonds voorbij zou zijn, hing ven de ontelbare huizen van Londen een dikke ®1 en brandden er duizenden gasvlammen in straten pleinen, in winkelvensters en in openbare gebouwd Door den dichten drom van equipages en rijtuiSl die dagelijks de straten der wereldstad vullen, drol een huurrijtuig, dat uit de City komend zich v0°J bewoog in de richting van een der afgelegen voorsi den. Het was nog niet laat op den dag, maar de diK' mist maakte het donker en droevig. In het rijtuig zaten een heer en een dame, naast eikaar. Zij spraken geen woord, maar de s gestalte der vrouw in bruidstooi vlijde zich &uiv®'n en bang tegen den heer aan. Zij keek met verwonderde oogen naar de haar omringende der wereldstad, terwijl haar jonge, schoone ge slechts oogen had voor de liefemkp onschuldige beid van haar gelaat. Wordt verv

Schager Courant | 1909 | | pagina 6