Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Uit en voor de Pers. Burgerlijke Stand. DE LINTJES-ZAAK. De Haagsche correspondent van de Tel. schrijft: Naar ik van betrouwbare zijde verneem, heeft de behandeling van de bekende lintjes-historie in de af- deelingen der Kamer niet zulk 'n omvang genomen als door velen verwacht werd. De felste beschouwin gen zijn hoofdzakelijk gehouden door de sociaal-demo craten en vooral in de afdeeling, waarin de heeren Schaper en Duys zitting hadden, is een scherp en uitvoerig debat gevoerd. Het jongste Kamerlid, de afgevaardigde van Zaandam, heeft daarin een zeer werkzaam aandeel gehad. Het merkwaardigste was, dat juist in deze afdeeling de heer Kuyper niet alleen zitting had, maar dat hij er zelfs rapporteur van was, zoodat hij de hem veroordeelende redevoe ringen zelf heeft mogen rapporteeren. Hij heeft ech ter met geen woord aan het debat deelgenomen. In de eerste en derde afdeeling hadden geen sociaal democraten zitting. TABAKS-ZWENDEL. Naar het Hbld. verneemt, wordt sedert het einde der vorige week op last van den officier van justitie te Amsterdam door de politie een omvangrijk onder zoek ingesteld naar een zwendel, die op groote schaal met tabak moet hehben plaatsgehad. De vervolging is ingesteld naar aanleiding.van klach ten van Ilamburgsche firma's die zich voor enorme bedragen benadeeld achten. liet onderzoek vindt ge lijktijdig ook te Antwerpen door de Belgische justitie plaats. Te Amsterdam zijn eenige personen en firma's uit de kringen van commissionairs en makelaars in tabak bij do zaak betrokken. Echter hebben tot dusver geen inhechtenisnemingen plaatsgehad. De solide handelaren en makelaars in den tabaks- hoek verwonderen zich geenszins over het gebeurde, daar het reeds geruimen tijd bekend was, dat een soort van zwarte bende bestond, die zoowel Holland- sche als Duitsche en Amcrikaansche koopers van ta bak tot dupen heeft gemaakt. De methode van ope- reeren bestond in het toonen van goede monsters, waarna bij afsluiting van posten veel minder waardige of bijna waardelooze. inplaats van de verkochtet soorten geleverd werden. Om tot het beoogde doel te geraken moeten tal van verhalen en trucs dienst hebben gedaan. Een van de bekende Amsterdamsche zakenlui in tabak is er ook ©enigen tijd geleden ingeloopen. Maar toen zijn de daders den dans ontsprongen. Het onderzoek wordt ijverig voortgezet. Winkel. In de zitting van den Militieraad zijn de volgen de lotelingen uit deze gemeente afgekeurd: C. Molenaar, C. Nieuwland, C. Kaaij en G. H. Kistemaker. WINKEL. De Rederijkerskamer Aurora" alhier, zal op Zondag 24 October a.s. een uitvoering géven, ten bate der afdeeling Winkel van Staatspensionneering. EEN GEVAARLIJK INBREKER GEVAT. De politie te Amsterdam heeft gistermorgen met veel handigheid een gevaarlijken inbreker, Jean Bap- tiste Dettez, gevangen genomen. De man is Belg van geboorte en had zich in zijn land aan verschillende geruchtmakende inbraken schuldig gemaakt. Ook heeft j hij reeds verschillende veroordeelingen achter den rug. Reeds eenigen tijd hield deze man verblijf te Water graafsmeer, zonder dat men natuurlijk, maar in de verste verte vermoedde, zulk een gevaarlijk individu te hérbergen. Door Dettez eigen onhandigheid is het ontdekt. Hij1 had namelijk een brief naar zijn ouders geschreven, waarin hij om geld vroeg en zijn adres opgaf. Deze brief had de Belgische justitie in handen ge kregen men zond nu eene waarschuwing en een signalement naar de justitie alhier, met dit gelukkige gevolg, dat zij gisteren dezen „koning der dieven", ge lijk hij in zijn land heet, gevangen kon nemen. Dettez is een uiterst geslepen sinjeur, en daarom strekking zal zijn de verdere wereldreis van het historietje te onderbreken. Aldus dan wordt ons smakelijk verteld: Ein Aben- teuer der Königin Wilhelmine. Wij vertalen letterlijk uit beide bovengenoemde bla den: Een hoogst amusant avontuur heeft Koningin Wil- helmina voor eenige dagen beleefd. De jonge Konin gin, die zich nu weer geheel hersteld heeft, neemt ook haar werkzaamheid in maatschappelijken zin we- dor op en bezoekt met de grootste belangstelling de keukens, de eetgelegenheden van haar residentie. De Hollanders beweren, dat Wilhelmina's aantrekkelijk heid sedert de dagen van haar moederschap ook grooter is geworden, en dat haar vriendelijkheid en innige deelneming, waarvan reeds vroeger de geheele wereld verrukt was, nog aanzienlijk is toegenomen. Zoo ging de Koningin eenige dagen geleden door de volkskeuken te Amsterdam en een hofdame leid de de Regentes door de verschillende zalen en ten laatste ook in de keuken. Het had moeite gekost, op straat al de nieuwsgierigen, die de Koningin hoe dan ook zien wilden, terug te houden. Men was te vreden, toen de jonge Koningin eindelijk in het ge bouw aangekomen was. Niets vermoedend ging zij door de zalen, en als zij in de keuken kwam, proefde zij de spijzen, en vond ze uitstekend. Het gelaat van de oude keukenmeid straalde van vreugde. Eindelijk vroeg Wilhelmina: „Waar bewaart u eigenlijk de voorraden voor al die kokerij?" „Hier, Majesteit", antwoordde de hofdame en opende de deur van een breede keukenkast. Op hetzelfde oogenblik klonk van de lippen der hofdame en van de keukenmeid een luide gil, terwijl de Koningin in een hartelijk gelach uitbrak. In de keukenkast stond namelijk een man. De keukenmeid werd beschuldigd, dat zij in weer wil van haar rijperen leeftijd zich nog met minna- I rijen ophield, doch zij ontkende met verontwaardi- i ging. Zij verzekerde, dat zij den man nog nooit in haar leven gezien had. En zoo was het. De man was de berichtgever van een groot Amsterdamsch blad, 1 die, om de nieuwsgierigheid van zijn lezers eindelijk te kunnen bevredigen, voor geen list terugweek, en iu een onbewaakt oogenblik in de keukenkast geglipt was, om op deze wijze te kunnen constateeren, hoe de Koningin er uitzag, en zichzelf nog eens persoon lijk van haar vriendelijkheid te kunnen overtuigen. Onder vele verontschuldigingen wilde de verslagge ver de volkskeuken verlaten, doch Wilhelmina reikte hem haar hand en zeide: „Neen, neen, gaat u maar mee; wanneer u zooveel moeite en angst uitgestaan hebt, om mij even te kunnen zien, den zult u dat ge noegen ook langer hebben." En als de schrijver ver klaarde, dat het de wensch van het volk was, de jonge Koningin en gelukkige Moeder zeer dikwijls j van aangezicht tot aangezicht te moge: zien, zeide Wilhelmina: „Het is maar goed, dat het vandaag zulk mooi weer is, dan zullen wij het rijtuig dadelijk j- laten openzetten." Hieraan toe te voegen dat al deze nonsens uit de i duim van een fantasierijken journalist komt, behoeft eigenlijk niet. HET ZONDERLINGE GEVAL TE UTRECHT. Uit het Utr. Dbl. namen wij het bericht over, dat ene jonge man te Utrecht aan het hoofdbureau van politie verblijft, die beweert een misdaad te Tilburg te hebben bedreven, maar weigert die nader te omschrijven. De N. Tilb. Ct., op inlichtingen uitgegaan, vernam, dat de commissaris van politie te Tilburg met het geval door den commissaris te Utrecht in kennis ge steld is, doch dat te Tilburg deze persoon, die zich J. Stas noemt en zegt te Tilburg geboren te zijn, in het geheel niet bekend is. HET EEN DAAGSCH KAMERLID. Het bekende oud-Kamerlid W. van Manen Jzn. heeft op zijn request aan den Minister van Financiën om Noordscliarwoade (Dorp), 21 October 1909 Bloemkool le soort 20 Roode Kool Witto Kool Gele Kool Nep f 4.50 a f 6,- f 1.— a f 1.50 f 1.50 a f 3.- f 1.50 a f 2.50 f 1.60 a f 250 f 1.90 a f 2.- baal. Nieuw Leven, Station Noordscbarwoude. 20 October 1909. Drielingen Gele Nep Uien Witte kool Roode kool Gele kool Winkel, 20 Oct. 1909. Peren Appelen Noten Slaboonen Uien Bieten Komkommers Kool Snjjboonen Reuzen Bloemkool Nep Schaften, 21 Oct. 1909 8 Paarden 180 Graskalveren 10 Stieren 580 Gelde Koeien 110 Vette Koeien 10o Kalfkoeien 230 Vaarzen 40 Nuchtere Kalveren Schapen (magere) 960 Schapen (vette Lammeren 1180 Overhouders 8 Bokken en Geiten 22 Varkens(vette)p.K.Q. 90 Biggen 100 Konijnen 200 Kippon 60 Eenden 300 Kilgr. Boter 200 Kaas 1000 Kipeieren Eendeieren Rammen 2 Varkens (magere) f 1.C0 f 2.10 f 1.10 f 1.— f 0.80 f 1.— f 1.25 f2 50 f 1.25 f 2.50 f 2,30 1 2.40 1000. a f 0 85 f 0.60 a f 3.85 per mand. t 1.80 a f 3.40 f 0.- a f 0.- f 0.20 a f 0.50 f 0.- a 0.- per 100 stuks f 080 f 0.50 a f 2.- f 2.10 a f 4.50 f 0.- a f 0.- por 1000. f 0.- a f 0.- f 0.- a f 0.- f 80.— a 200.- f 30.- a f 60.- 100.- a 170.— 110.- a 195.— 160.— a 280.— 140.— a 240.— 70.— a 120.— 7.- a 20.- -.- a .- r 18-- a 0.— a 12.- a 3.— a —.48 a 7-- a 0.50 a 0.50 a 0.60 a 1.40 a —.40 a 5 50 a 0.— a f -.- a f - a 27.— 17!— 6.- —.51 13.- 1.50 1.50 080 1.50 0.50 6.- 0- 16.- Predikbeurten. Zondag 24 Octobes* SSÖS. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Schagen, geen dienst. Winkel, ri.m. 2 üur, ds- Nieuwburg. Wieringen, Westerland, v.m. 10 uur, ds. H. Bax. Zuid-Zijpe, Burgerorug, n.m. 6 30 uur, Ds. Met. Oude Niedorp, Ds. Kanis Anna Paulowna, v.m. 10 uur, Ds. Onnekes. Kolhorn, geen dienst. Wieringerwaard, goen dienst. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. Herman. Noord-Zijpe, Schagerbrug, n.m. 6.30 uur, ds Groeneveld. Woensd. 27 Oct., Oudesluis, DOOPSGEZINDE GEMEENTE te Nieuwe Niedorp. ds. Haars. Barsingerhorn, as. Kooiman. Wieringen, Hippolytushoef, v.m. 10 uur, ds. W. Bron- neger Onnekes van Den Helder. Noord- en Zuid-Züpe, Oudosluis, v.m. 10 uur, Ds. L. G. Holtz, introepreek. LOKAAL „BETHEL", HOEP, SCHAGEN, schikking ontvangen met de mededeeling, dat de laat ste jaren steeds de regel is toegepast om de scha deloosstelling te berekenen van af den dag der be- eèdiging, op welke toepassing door de Rekenkamer nim mer aanmerking is gemaakt en de Minister boven- v.m. 10 uur, Dr. Wieten. werden uitgebreide maatregelen genomen, om met de schadeloosstelling van 1 Augustus af een afwijzende be- 'en behoeve van de^Nederlandsch Hervormde noodige voorzorg de hand op hem te kunnen leggen. Min n- Gistermorgen had hij zijn huis verlaten. De toegan gen tót de gemeente werden toen bewaakt, en de wach ters aan den post Weesperzijde grepen hem, toen hij langs den Amstel de stad wilde binnen gaan. Thans bevindt hij zich in het politieposthuis Weesperzijde. dien in die opvatting deelt. De uilleveringsformaliteilen zullen zoo spoedig moge- Kerk lijk vervuld worden. Oude Niedorp. Door de ingelanden van de banne Oude Niedorp zijn bij de gisteren gehouden stemming met alge- meene stemmen herkozen, tot lid van het dagelijksch bestuur en tot hoofdingeland dier banne de heeren J. Ligthart en J. Wit en tot hoofdingeland van het Ambacht van Westfriesland, genaamd de Schager en Niedorper koggen, de heer K. Bos. Barcnkarspel. Tot Hoofdingeland van het ambacht van Westfries land, genaamd Geestmerambacht, werd den 19den dezer vanwege de banne Harenkarspel met algemeene stemmen herkozen de heer J. Swan. DIE DURFT. Uit Goes is op het laatst der vorige week een 80- jarigé weduwe naar Noord-Amerika vertrokken, met het doel den overigen tijd van haar leven bij haar kinderen aldaar door te brengen. De oude vrouw zag volstrekt niet tegen de verre reis op. MINISTER EN DIRECTEUR-GENERAAL. naar den morgen waarnemingen verricht in 21 OCTOBER, medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteo rologisch Instituut te De Btlt. OVERZICHT. De hoogste stand van den barometer is 770.6 mM. te Horta. De laagst bekende stand is 740.0 mM. te Thors- havn. VERWACHTING: Meest matige Zuidwestelijke tot Westelijke wind. Zwaarbewolkt of betrokken. Waarschijnlijk regen buien. Koeler. CHOLERA. Koningsbergen, 20 October. Officieel wordt gemeld, dat een arbeider en diens vrouw te Andreischken, in het district Niederung, aan cholera zijn overleden. I EEN TREFFENDE DAAD. van D© bladen maken melding van ©en treffende daad van menschenliefde van Dona Paz, de dochter van Ferrer, dezelfde die koning Alfonso een telegram zond om hem te smeeken hei leven van haar vader le sparen. Toen zij vernam van het afschuwelijke dra- j ma, dat bij de eerste Parijsche belooging werd af gespeeld, zond zij onmiddellijk, haar eigen groote leed vergetend, ©en briefje aan de weduwe van den dood geschoten agenl van den volgenden inhoud: „Uw man heeft den dood gevonden bij een betooging, veroor zaakt door den dood van mijn vader. Door mijn eigen lijden begrijp ik uw smart. Niemand voelt dieper met u mee dan de dochter van Francisco Ferrer. DE ZEEROOVERS IN WEST-INDIë. De gezagvoerder van de Britsche stoomboot Rowan- more. een schip van 9000 ton dat dézer dagen te Galveston aankwam, heeft aan do autoriteiten aldaar mededeeling gedaan van ©en ontmoeting met zeeroo- vers. Zeeroovers kennen wij nog slechts alleen uit ge- een 1JR. KUYPERS ZWIJGEN. De a.-r. Rotterdammer, plaatste dezer dagen stuk van den heer Van Buffelen, waarin dr. Kuyper Gisteren (20 October) is bij de Tweede Kamer in- werd aangespoord eindelijk zijn zwijgen over de be- gekomen het schriftelijk antwoord van den minister kende lintjeszaak te verbreken Het ifotterdamsohe or- schicdverhalen en jongensboeken, en al mogen er zoo van Landbouw, Nijverheid en Handel op de beide vra- gaan kon met he( betoog van den steller van nu en <lan U'1 min<^tór bevaren zeeën, uit het Verre gen, den 7en dezer door den heer Roessingh inge- bet stuk niet vereenigen en antwoordde dat cr nog 0osl'el1 bijv. nog wel eens berichten komen omtrent niet voldoende publiek licht was ontstoken om te oor- deelen. idat dr. Ivuyper's integriteit voor het blad blijft vaststaan, dat vele linkselien de lintjeszaak uit buiten om de anti-rev. partij te benadeelen, en dat dr. Kuyper zeker wel zijn goede redenen zal hebben om te blijven zwijgen. - v Bij dit antwoord van de a.-r. Rott teekent thans kapitein verhaalt, dat toen de Rowanmore zich in de het christ.-hist. Weekblad Het Sticht het volgende nabijheid bevond van do Bahamas een schoener in aanzicht kwam, die noodsignalen vertoonde. Het Engel- lo. Juist omdat wij in deze ernstige zaak nog steeds schc stoomschip verminderd zijn vaart en men zag het noodige „publiek licht" missen wordl het tijd dat ,oen- dat 0611 boot- vo1 ni 1 mannen, het in nood dit zoo spoedig mogelijk ontstoken worde I verkeerend schip verliet. De boot kwam ter zijde van 2o. Wij hopen van harte dat dr Kuyper zich ee- do stoomboot en de mannen werden aan boord geno- ondergetee- heel of allhans grotendeels, zal kunnen zuiveren van men" I)e lie^e" za8cn er ruY cn ,on8unsJ}g "il> 'lun wat hem wordt verweten. Maar reeds te voren diens °Plredf\ fPf, d,cn gezagvoerder al spoedig de ov<p1 ui- volkomen onschuld als vaststaand aan 1e nemen schijnt S'ng,<la\ het bun doel was zich van de stoomboot ""iio^AJs \eeemtan<fers *6© veroordeeling. Onmiddellijk waarschuwde de kapitein zijn beman- zonden omtrent de benoeming van den directeur-gene raal van Landbouw in een betrekking in Nederlandsch Iudië. De vragen van den heer Roessingh luidden: lo. Is het gerucht juist dat de directeur-generaal van Landbouw, de heer Lovink, binnenkort zal be noemd worden voor een betrekking in Ned.-Indië? 2o. Indien dit zoo is, zijn er door den minister van Landbouw, Nijverheid en handel pogingen aan gewend om dien uitnemenden hoofdambtenaar, in 't belang van den landbouw in Nederland, hier te be houden? Hierop heeft de minister het volgende geantwoord: Wat de eerste vraag betreft, kan de kende mededeelen, dat krachtens de in overeenstem ming met den wensch van den tegenwoordigen en den benoemden gouverneur-generaal van Ned.-Indië door Hare Majesteit de Koningin verleende machti ging de minister van Koloniën op heden den heer Lovink ter beschikking heeft gesteld van den gou verneur-generaal van Ned.-Indië om te worden be noemd tot directeur van landbouw aldaar. Wat de tweede vraag betreft, kan de ondergetee- kende mededeelen, dat hij van pogingen om den heer Lovink voor Nederland te behouden tot zijn groot leedwezen heeft moeten afzien, nadat hij kennis had genomen van de voorwaarden voor den heer Lovink aan de uitzending naar Nederlandsch-Indië verbon den en die inzonderheid ten aanzien van het sioen bijzonder gunstig waren. FERRER IN 1)E KAMER. In overeenstemming met de soc.-dem. Kamerfrak- tie zal de heer Troelstra in de Kamer voorstellen, een adres van rouwbeklag te zenden aan de kinde ren van Francisco Ferrer. KONINGIN WILHELMINA OP AVONTUUR! Het Handelsblad schrijft: Van meer dan éen zijde, en ook aangestreept in I meer dan éen blad, wordt ons toegezonden het Duit- sche verhaal van een avontuur, dat aan koningin 1 ïlheimina zou zijn overkomen. Men mag dus wel zeggen, waar de Köln. Volks-Ztg. dit avontuur opdischte, en reeds de Zwitsersche Bund (naar een uitknipsel te oordeelen) het overnam dat Tnacft2 en **iorgcn do geschiedenis door heel de Duitsclie pers de ronde zal doen. wilLdoorn»Wr.U i,°n?e lez®rs,dus bijtijds ln, en trachten wu door een kort naschrift dat van ontkennende het optreden van piraten, de wegen van d© groote vaart- zijn zoo langzamerhand in dit opzicht volko men veilig geworden. Mag pien het verhaal van den kapitein van de Rowanmore echter gelooven, dan is hot piratenhand- werk nu in West-Indië weer ter hand genomen. De Zoo staat het er nu mee, meer dan vijftig jaar nadat mevrouw Beecher Stowe haar ..Negerhut" schreef; toen was het haar strijd, om haar blanite landgenooten te bewegen met negers het brood en zout te deelen... en nu wil een blanke ter dood ver. oordeelde nog niet eens den strop deelen met zijn zwarten medemensch. Dit gevoel voor kleurinstlnctie schijnt den blanken schurk in de oogen van het publiek veel goed te hei,, ben gedaan; en al is nu zijn zondaarsziel nog E00 zwart, en al mocht de negerziel bij nader inzien no zoo blank blijken, er is alle kans, dat de blan^g in dit geval den strop uitspaart. Het gaat er dikwijls nog wat vreemd toe in Ame rika. En wanneer, om de moeilijkheid te ontgaan, men dezer dagen zal hooren, dat de overheid te Harrisbury den blanke maar heeft laten loopen, en twéé negers op liet hangen, dan behoeft men zich vooral niet te verbazen. IN DE LUCHT. De schoonste en grootste vlucht, die ooit over land werd volbracht met een aeroplane, voerde de graaf De' Lambert Maandag uit te Juvisy, niet ver van Pa rijs. Hij vertrok uit liet aerodroom aldaar om 4.36 in den middag met zijn Wright-biplane, vloog dwars over Parijs naar den Eiffeltoren, beschreef een cir kel en koerde naar Juvisy terug, waar hij veilig en wel om 5.25 arriveerde. De geheele afstand van 48 K.M. werd dus afgelegd in 49 minuten, wat zeker zeer merkwaardig mag wor den genoemd. Alleen het feit, dat een mensch het waagt, dwtars over Parijs te vliegen, met hulpmiddelen, die, blijkens do herhaalde ongelukken inet de beste vliegmachines, in de laatste maanden, nog lang niet volmaakt zijn, toont reeds een bijzondere mate van stoutmoedigheid., 't Was een prachtige demonstratie. De vlucht kwam als een der groolste verrassingen van de laatste dagen, daar de koene luchtschipper zijn voornemen voor iedereen, zielfs voor zijn echtgcnoote zorgvuldig geheim gehouden had. Slechts een twee tal personen waren met het plan op het laatste mo ment in kennis gesteld, en hadden zich op den bo vensten omgang van den Eiffeltoren opgesteld, om de vlucht van den graaf te constateeren. Het toeslcl bewoog zich met groote snelheid boven het opgetogen Parijs. Alles liep uit: winkeliers kwa men van achter de toonbank, koetsiers en chauffeurs hielden stil. Doch er steeg geen gejuich op, de me nigte bepaalde zich er uiLsluiloncI loe, de prachtig vlie- gende machine in stomme verbazing te volgen. Met een groote bocht cirkelde de graaf hoog bo ven den Eiffeltoren, minstens 400 Meiers hoog in de lucht' Vervolgens liet hij dezen links liggen en vloog terug in de richting van Juvisy. UIT SPANJE. De Spaansche minister-president Maura schijnt van plan te zijn zijn noodlottige politiek van geweld door te zetten. Bij den Senaat is nl. een voorstel inge- I komen tot beperking van de parlementaire onschend baarheid, terwijl tegelijkertijd machtiging wordt ge- j vraagd tot inhechtenisneming van den bekenden sena tor Sol y Ortega, die beschuldigd wordt een Jezuïeten klooster in brand te hehben gestoken. „Wie den man kent," zegt de berichtgever van de Köln. Zeit. te Madrid, „zal over die beschuldiging het hoofd schudden. Maar op het oogenblik is hier te lande niets meer onmogelijk. Sol y Ortega heeft zich bovendien door zijn onverbiddelijke logica den bitteren haat van de klerikalen op den hals gehaald. Het bericht, dat Sol y Ortega vermoedelijk gevangen zal worden genomen heeft in het land groote ontroe ring gewekt, wijl men zulks beschouwt als het voor spel tot een nieuw doodvonnis." Intusschen schijnt Maura zelf ook niet recht gerust te zijn voor de toekomst, de benedenverdieping van het gebouw van het ministerie van binnenlandsche 1 zaken is althans plotseling voorzien van traliewerk, alsof men vreest voor een uitbarsting van de volks woede. VROUWENKIESRECHT IN ENGELAND. Minister Ghurehill heeft te Dundee een afvaardi- I ginp uil de Women's Freedom I-eagne ie woord go j staan. Zij legde hem den eisch voor, dat de regee- I ring bij de komende verkiezing het vrouwenkiesrecht bovenaan haar program zou stellen. Maar het ant woord van den minister was niet bemoedigend. In de i laatste vier jaar. zeide hij, is uw zaak er niet op j vooruit gegaan. Zoolang een troep vrouwen een veld- I tocht van geweld voeren, vergaderingen in de war sturen, ministers treiteren, de openbare orde versto ren en andere baldadigheden bedrijven, is er al heel weinig kans dat een regeering, die door de verkiezing aan het bewind komt van welke partij dan ook een wetsontwerp zal indienen om de vrouwen het kiesrecht te geven. Zoover ik weet komt het vrou wenkiesrecht niet voor op het program van eenige grooie partij, en ik denk niet, <Iat het ook in de verk iezings- redeh van candidalen zal worden aanvaard. Wat gij hebt te doen, zei nog de minister, is een flinke meer derheid van de bevolking van dit land te winnen voor uw kiesrecht, en daartoe zult gij moeten kunnen wij zen op den aanhang van millioenen vrouwen. Het ge mis aan dien steun van vrouwen wordt niet goed ge maakt door het rumoer en do razernij van een "klei nen hoop. Gemeente ZI.Il'E. Ingeschreven van 1520 October. Geboren: Johannes Cornelis, zoon van Adrianus Cornelis de Wit en Maria Catharina Bruin. de pen- dit wapen uit de hand worde geslagen. 4o. Sinds het uitspreken der beschuldiging zijn reeds vier maanden verloopen. De rechtsche partijen hebben al dien lijd zwijgend op eene afdoende weerlegging gewacht. Zij hebben dus dr. Kuyper zeker niet ge jacht. Maar dat zij nu ten slotte met een eenvoudig „vertrouw" tevreden zullen zijn, ds toch wel wat te veel gevergd. antirpv nortif ip, f1 ongcwcnschte gasten het schip weder te verlaten. Door 1, P ilV l benadeelen is snepe handelen verrast, begaven do lieden zich zon- De kapitein is overtuigd dat de schoener een zee- rooversehip is, dat voor kleinere vaartuigen gevaarlijk kan zijn. Hij verzocht daarom de autoriteiten te Gal- veston een kanonneerboot te willen uitzenden, om den schoener op te sporen. EEN KWESTIE VAN KLEURGEVOEL. Er bevinden zich op het oogenblik in de gevangenis van Harrisbury in Pennsylvanië twee ter dood veroor deelden: een blanke en een neger. Naar het schijnt berust de neger in zijn doodvonnis. De blanke ech ter maakt principieele bezwaren: hij wil wel hangen, doch op voorwaarde, dat hij niet tegelijk met zijn lotgenoot terecht gesteld zal worden. Wel eerder, ook wel na hem, maar tegelijk... neen, dat niet! De man heeft zoo zijn eergevoel. Een blanke, die tegelijk met een neger wordt opgehangen... foei!... dat zou niet staan! Men heeft zijn rassentrots, of men heeft dien niet. En het eigenaardige is. dat half Harrisbury den blanke gelijk geeft. Trouwens daarmede blijft men zich zelf gelijk. Want evengoed als men in Amerikaansche treinen af zonderlijke wagens laat loopen voor negers, opdat deze apart zullen reizen, even juist is het, dat een blanke Amerikaan weigert de groote reis te aanvaar den in gezelschap van een zwarte. Marktberichten. Broek op Langend(jk, 20 Oct. 1909. Aardappelen ronde muizen "Wortelen per 100 bossen Bloemkool, le srt., per 100 stuks Reuzenbloemkoof Roode kool Gele Kool Witte kool r Nep Uien Koolrapen per 100 stuks Bmten por 1000 Rammenas f 0.- a f 0.- f 0.— a f 0.- f 1.20 a f 2.20 f 0.- a f 0.~ f 1.10 a f 1.40 f 3.- a f 6.- f 150 a f 3.— f 1.50 a f 3 30 f 2.- a f 480 f 1.75 a f 2 40 f 1.20 a f 1.30 f 0,— a f 0.— f 3.- a f 7.— f 6.- a f 7.- VERGADERING VAN DEN RAAI) Openbare vergadering van den Raad der gemeente Schagen, op Dinsdag 26 October 1909, des voormid dags te 10 ure. Punten van behandeling. 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming Directeur- Boekhouder der Gem. gasfabriek. 3. Voorstel tot machtiging aan B. en W. tot het houden der verpach ting van marktgelden enz. 4. Voorstel tot schorsing van de kaasmarkt. 5. Adressen van J. A. van Ketel en D. J. C. Allart. 6. Vaststelling gemeentebegrooting dienst 1910. 7. Verzoeken om afschrijving Hoofdei. Omslag, dienst 1909, en hetgeen verder zal worden voorgedragen. Schagen, den 21 October 1909. De Burgemeester, H. J. POT. OUDEN VAN DAGEN. Gisteren is het volgend telegram gezonden aan den minister Talma: ,|De 10de diaconale conferentie van de classis Alk maar, gehouden te Schagen, spreekt de groote weD' schelijkheid uit dat de Regeering zoo spoedig mog®" lijk de verzorging van ouden van dagen regele." SPEENHOFE DE LA MAR. De zaal van het Noordhollandsch Koffiehuis van den heer J. Vader was Woensdagavond tot in het uiterste hoekje gevuld. Overal waar maar een plaatsje was te bezetten, had een belangstellende plaats geno men, nieuwsgierig naar de prestaties van het Vrije Too- necl van Rotterdam. De vorige maal met Zijn Edelachtbare, had men een groot succes gehad; de roep daarvan had luid genoeg geklonken om nu wederom een groolcn toe- loop te doen verwachten. Daarbij de opvoering van 11 Excellentie of hoe men aan een lintje komt, zeef actueel door de lintjeszaak van Dr. Kuyper, deed het als vanzelf spreken, dat de concertzaal van den heer ader le klein zou zijn voor den grooten toeloop. De verwachting was natuurlijk zeer hoog gespannen en dan kan het al bijna niet anders of er moet ecnigo teleurstelling volgen. Z'n Excellentie is niet dit, wat Zijn Edelachtbare is, mist den geest en humor die dit laatste zoo dubbel aantrekkelijk maken. Z'n Excel len de is meer maakwerk, vrij gezocht en o. i. oen te

Schager Courant | 1909 | | pagina 2