Bi b' lü Dinsdag 26 October 1909. 59ste Jaargang. No. 4596. 1 Bureau: SCHAGEN, Laan D 4. Uitgevers i TRAPMAN Co„ Binnenlandsch Nieuws. 11 ar'1 fu 1 II il ti II li 1 Aflïerteitie- LuttiivHil Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. B(j inzending tot 's morgens 9 ure worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. latere. Telephoon No. 20. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit ten blad Oude Niedorp. Op de voordracht ter benoeming van een Hoofd j der School te Zijdewind zijn geplaatst de volgende heeren: 1. D. K. Bakker, te Sappemeer. 2. S. Snel, te Helder. 3. L. Statema, te Valkeveen. OUDE NIEDORP. Tot waarnemend Hoofd der School te Zijdewind is door B. en W. benoemd Tj. Bouma, indiensttreding 1 November a.s. OUDE NIEDORP. Ter gelegenheid van de Zijdewinder katjes- of na jaarskermis, gaf de rederijkerskamer „Ons genoegen" aldaar een tooneeluitvoering in het lokaal van den heer P. Bruin. Niettegenstaande het weer heel slecht was, was de zaal geheel bezet. Opgevoerd werd „De Wees uit het gebergte", een drama in 4 bedrijven, met een nastukje getiteld: „Een uurtje wonderdokter of van kwaad tot erger", een oorspronkelijk blijspel in éen bedrijf. Zoowel het eerste als het nastukje werd heel aar- dig opgevoerd. Dat bewees ook wel het applaus en de aandacht, die het publiek er aan schonk, wat al daar anders wel eens wat te wenschen overlaat. Na afloop werd natuurlijk de nacht verder doorgebracht met dansen. ALKMAAR, 25 October '09. Vergezeld van hevigen regen- en hagelslag ontlast te zich ongeveer tegen het middernachtelijk uur bo ven deze gemeente een zwaar onweder, waarbij de bliksem insloeg in de boerderij van W. Schoen, staan de onder deze gemeente tegen de grens der gemeente Egmond-binnen. In een oogenblik stond de schuur in lichtelaaie en viel aan redden van het gebouw met woning niet te denken. De bewoners, reeds ter ruste, wisten het gestalde vee, benevens geldswaar den en kostbaarheden echter in tijds in veiligheid te brengen, zoodat geen levende have verloren ging. De brandspuit van Egm°ud-binnen verleende de eerste hulp. Later kwam de brandweer van Alkmaar tef assistentie. De schade wordt gedekt door verzekering. Er viel zooveel hagel, dat de straten een tijdlang wit zagen. ANNA PAULOWNA. Zondag jl. ging het er bij den kastelein Hoogmoed aan de Van Ewijcksluis, waar de daar gevestigde rederijkerskamer haar uitvoering hield, rumoerig te keer. Een zekere D. Blaauboer, wonende in deze gemeente, had met W. Voorthuijsen, ook alhier wo nende, oneenigheid over een meisje. Door Blaauboer werd voortdurend twist gezocht, doch Voorthuijsen wenschte dit niet. Bij het naar huis gaan wilde hij Voorthuijsen te lijf, doch werd juist bij tijds door de politie, in dit voornemen tegen gehouden. Zijn strijdlust was evenwel nog niet be koeld. In gezelschap van Kapitein, wachtte hij Voort huijsen aan den weg op. Deze werd evenwel verge zeld van Martinus Cornelissen en Jan Kooij. Zoodra de strijdvaardige Blaauboer zijn vijand zag naderen, schoot hij op het clubje toe en trok het mes, met dit gevolg dat Cornelissen een gapende wonde in de dij opliep en Kooij een minder ernstig kwetsuur aan de zijde van het hoofd, terwijl Voorthuijsen on gedeerd bleef. Natuurlijk wordt van een en ander behoorlijk pro cesverbaal opgemaakt en zal de woesteling zich nader voor de rechtbank hebben te verantwoorden. ANNA PAULOWNA. Tijdens het onweer dat boven deze gemeente in den nacht van Zondag op Maandag heeft gewoed, is naar wordt medegedeeld, in het huis van den heer Zeeman aan den Schorweg de bliksem in de woning geslagen. Binnen werd nog al eenige schade veroor zaakt, terwijl een stuk uit den muur werd geslagen, pannen van het dak werden geslingerd en ook in de bijstaande boet schade werd aangericht. Van den heer Kuiken, mede aan den Schorweg, werd een ket in het land doodgeslagen. INBREKERSSPEL IN 5 BEDRIJVEN. In de Nieuwe Groninger Courant lezen we:t Eerste bedrijf. Pamiliediner bij een der ingezetenen onzer stad. Papa, mama, twee dochters en schoonzoon zijn in druk gesprek gewikkeld. Hebben 't over kunst, bespreken het boek van den dag. Tweede bedrijf. Er wordt gescheld. Nogmaals ge scheld. Onophoudelijk wordt er op het knopje aan de voordeur gedrukt. Papa vliegt verschrikt op, gaat naar beneden om open te doen. Dienstmeid toch is ziek, bevindt zich in haar kamertje dat aan de keu ken grenst. Aan de deur staat iemand, die vraagt of meneer wel weet, dat-ie inbrekers herbergt. Meneer kijkt verschrikt. Roept schoonzoon die komt, gevolgd door het geheele damesgezelschap. Neemt 'm apart, richt geruststellende woorden tot vrouw en dochters. Schoonzoon verlaat 't huis. Derde bedrijf. Schoonzoon keert terug, met bij zich iwee personen door hem op straat opgepikt. Een van hen begeeft zich naar boven, naar het dak, om 'n mogelijk ontsnappen door 't zolderraam te voorko men. Door den andere wordt met papa en schoonzoon 't geheele huis afgezocht. Ook de meidenkamer komt aan de beurt. Mama zegt, dat die te onderzoeken niet betamelijk zou zijn. Maar wat geeft men in zoo'n, geval om betamelijkheid. Papa wil de deur openen, die echter gesloten blijkt. Dat vindt ie verdacht. Met behulp van de anderen wordt de deur geforceerd, totdat-ie eindelijk bezwijkt. Dienstmeid is zeker weer hersteld, staat nl. in 'n hoek van de kamer, onbe weeglijk met angstig gezicht. Blijft, ondanks uitnoodi- ging van meneer, om nader te komen, staan. Geeft zelfs geen gevolg aan 't meer uitdrukkelijk bevel van den vreemden man. Die vertoornd, haar bij den arm neemt en met een ruk van plaats doet verande ren. Waarop men zien kan, dat zij evenals een kip de kuikens, een man, den Inbreker, achter zich ver bergt. De inbreker, die door mevrouw spoedig als dienstmaagds vrijer wordt herkend. Vierde bedrijf. Hevige woordenwisseling tusschen mevrouw en haar gedienstige, tusschen meneer en den toekomstigen echtgenoot. Spottend lachje van den vreemdeling, die vraagt of-ie nu wel kan heen gaan, daar de inbreker was ontdekt. Onmiddellijk daarop volgend vertrek van vrijer en dienstmaagd, belden te gelijk. Vijfde bedrijf. Voortzetting van 't diner. Gesprek niet meer over boeken, maar over de meid. Allen zijn 't met papa eens dat 't nu duidelijk is, hoe het komt dat de gedienstige zooveel at. DE KONINKLIJKE STALLEN. Men schrijft aan de Ned.: Langzamerhand nadert de voltooiing der nieuwe Koninklijke stallen bij het paleis Het Loo en aan verschillende deelen wordt de laatste hand gelegd. Het geheele complex van gebouwen biedt stalling voor een 100-tal paarden en voldoet aan de hoogste eischen, welke men aan de inrichtingen stellen kan. Do vooruitstekende balken, boven de inspanplaats, waar op elk dezer in hout het levensgroot afbeeldsel van verschillende aan het Paleis dienstdoende beamb ten is aangebracht, maken een eigenaardigen indruk. Zoo ziet men o. a. en vallen duidelijk te onderschei den de beelden van de hofjager Schwedhelm, van de parkwachters Botzen en de Ruijter en van den koet sier Essenstam, welke heeren dan ook allen voor den beeldhouwer Bourglnonge poseerden. Jockey's en koetsiers komen op de overige bewerkte balken voor, doch stellen geen bepaalde personen voor. Het schilderwerk is spoedig afgeloopen en met de monteering zal de volgende maand een aanvang wor den gemaakt. Ook zal eerstdaags de klok op den toren worden aangebracht, waarvan de bel het reusachtig gewicht van 300 K.G. heeft. Alle gebouwen zullen van electri- sche geleidingen voorzien worden en op verschillende plaatsen zal men den tijd kunnen aflezen. De klok heeft tot opschrift: „Wilhelmina, Konin gin der Nederlanden, 1909". HUISELIJK DRAMA. Een gemeentewerkman te 's-Gravenhage heeft, meldt het Vad., in een vlaag van krankzinnigheid Zaterdag in den vroegen ochtend zijn vrouw levens gevaarlijk met een mes aan het onderlijf verwond. (Zie vorig no.) De dader werd eenige dagen geleden uit 't Gemeen teziekenhuis ontslagen, waar hij wegens 'n ziekte in de hersenen was verpleegd. Toen de man Zaterdagmorgen vroeg opstond, dacht de vrouw niet anders of hij ging zich aankleeden om zich naar zijn werk te begeven. Eensklaps stortte de man zich met een snoeimes op zijn vrouw, die zich nog te bed bevond. Met dit mes bracht hij de ongelukkige, die de geboorte van een kind verwachtte, een vreeselijke wonde in het onderlijf toe. De vrouw snelde het huis uit om hulp te halen. Een voorbijganger bracht haar echter weder binnen en trachtte zoo goed mogelijk hulp te bieden, totdat een geneesheer kwam, die onmiddellijke overbrenging naar het Ziekenhuis noodig achtte. De dader had zich inmiddels naar de keuken bege ven en toen een agent van politie hem ging zoeken, vond hij den ongelukkige daar dood. Door ophan ging had hij een einde aan zijn leven gemaakt. JA CHTRELLETJES. Sedert de opening van de jacht heerscht er in het dorp Moergestel op een uur afstand van Tilburg onder de bevolking een gisting, welke zijn oor zaak vindt in het misnoegen door de uitoefening van het heerlijk jachtrecht bij de bevolking opge wekt. Dit recht behoort, volgens een beslissing voor eenige jaren door het Hof te 's-Hertogenbosch ge nomen, wat evenwel door den heer Reynes te Moer gestel betwist werd, aan de erven v. jhr. v. d. Bogaerde van Moergestel te Brussel en wordt uitge oefend door de heeren v. d. Bergh, fabrikanten te Tilburg. En waar dezen op grond van dit jachtrecht zich op de eigendommen der dorpenaren begeven, meenen zij zich in hunne rechten bekort en in hun ne belangen geschaad en zij trachten de jagers in de uitoefening van hun bedrijf te hinderen. Telkenmale wanneer de heeren v. d. B. daar ter jacht gaan, wat evenwel niet geschiedt, dan onder geleide van rijkspolitie, loopt een deel der bevolking te hoop en volgt hen op hunne gangen. Ook Don derdag zag men wederom hetzelfde geschieden. Een 60-tal boeren belemmerden de jagers in hun bezig heid. Talrijke processen-verbaal, zoowel tegen de heeren v. d. B. als tegen de Moergestelnaren, zijn reeds opgemaakt en aan de beslissing van den kantonrech ter van Moergestel onderworpen. Jl. Woensdag is de beslissing voor de tweede maai uitgesteld en bepaald op 1 Dec. SCHELDNAMEN. R. schrijft in het tijdsclirift Buiten over Folklore: „Wereldberoemd haast is de typcering van den be woner der vorstelijke Residentie, den Ilègenèr, ten minste binnen onze landpalen even bekend ais de Berlijher, die overal een j plaatst ter vervanging van die g, door de tallooze moppen in de geïllus treerde bladen. Spreekt men niet van „Haagsche pels" voor het in onze gure, winderige lage landen zoo aangename halsbont, dat uit de verte gezien vooral als de gelukkige bezitter deftig met een hoo- gen zijden loopt een pelsjas vermoeden doet? Wordt de Delvenaar, de ras-echte, niet kwaad als oen kalkoensche haan voor rood, als hij aangespro ken wordt met het epitheton ornans „kalverschic- ter?" Heet in den volksmond het „meesterstukje'' van den vorigen Minister van Financiën niet reeds „Haags chkwartje" Zoo zullen voor alle streken van ons lieve landje wel schimpnamen te ontdekken zijn. Onlangs kwa men wij een heel lijstje tegen van in de provincie Friesland gebruikelijke. Dat woord geuit en on middellijk waren de poppen aan het dansen, „was er iels wat ik niet noemen zal, aan den knikker", was er „mot" en werd er braaf gebakkeleid. De bewoners van Friesland'6 hoofdstad worden boos, als men ze „galglappers" noemt een herinnering aan oude, meer benarde tijden, toen de galg nog in ecro was en men daar in Leeuwarden blijkbaar geen geld had om een nieuwen te koopen. Verder heeten de Harlingens tobbedansers, de Franekers klokkedieven, de Sneekers duimpjesvreters, de Bols- wanlers oliekoeken de Workumcrs brijbekken, do Hindcloopers tjeunken, de lieden uit Stavoren ribbe kluivers de IJlslers kiepmannetjes, de Dokkumers garnalen De inwoners van Sint-Jacob zijn ramme- vretere van St. Anna raapkoppen, van Vrouwebnurt wortetkoppen, van Stiens ratten, van Hijum schape- benaels van Britsum kalfskoppen. De Leekumers heeten 'meeuwen, de Wjrdumcrs torcnvreters, do Ha(- lumers koekvreters, de Marrumers gibben (torendui ven), de Blijers bellefleuren, de HoLwerders roeke vreters, de Ternaarders varkens vilders, de Wieru- mers katjes, de Paeseners hondjes, de Hantumers inerg-eters. de Birdaarders schaapskoppen. De lieden van lietjerk luisteren naar biezensnijders, van Eer- newoud maar luizenknippers, terwijl zij uit Garijp klitsevretcrs genoemd worden, van Suamecr Samari tanen, van Rergum koestaarten, van Oosternieer broekophouders, van Eestrum ossen, van Veenwoud gloenkoppen, van Buitenpost bremsters. De Rinsuma- geesters heeten hondenwippers, de Kollumers katlen- vreters. de Kollumerzwagers paardenvillers, de Rot- tevalsters glasdragers, de Akkrumers schijtstoelen, de Oldeboorners torenmeters, de Ureterpens aangebreide kousen, do Dragjsters kalverstaarten, de Grouwsters kaarsverdansers, de Irnsumers kattenknuppelaars, de Wargaasters brugbedelaars, de Dronrijpers sleepsloffen, de fjummers lijntjessnijders, de Pmgjumers boon- schillen, de Makkumers strandjutters, de Spannu- mers erwtepeulen, de Oosterlittensers roepeenden, de Jorwerders dweilstuken, de Hijlaarders pruimen, de Warnsers 6chapedrollen, de Woudsenders drijfpollen, de Gaastermeerders ottervreters, de Amelanders bal- kendieven." Zuidscliarwoude. De afd. Zuidscharwoude van de Tuinbouw- en Han- delsvereeniging aan den Langedijk en Omstreken, ver gaderde Zaterdagavond ten lokale van den heer A. Kist. De opkomst was niet zeer groot. Na ide gewone opening en lezing der notulen, werden de besprekingen geopend over den aankoop van kunst mest. De vraag werd n.1. besproken, of men dit weer, zooals op andere jaren, pi- of niet- coöperatief zat doen. Tot het eerste werd besloten, doch hierbij werd de vraag overwogen of men tot aanbesteding bij in schrijving zal overgaan, of de levering zal opdragen aan het Centraal-Bureau. Om verschillende redenen gaf men aan dit laatste de voorkeur, vooral ook omdat bij aanbesteding een opslagplaats moet worden inge richt, wat financieele offers met zich brengt. Ter uit voering van een an ander werd een commissie benoemd, bestaande uit de heeren J. de Geus, A. Kout en C. de Roer Gz. Uit de verdere discussie over dit punt bleek, dat men wenschelijk vond, dat de commissie tot Januari zou n|aublijven, voorat ook in verband met eventueelen aankoop van turfmolm. Fraude, gepleegd buiten weten of schuld der commissie, zaL voor reke ning van de afdeeling worden gebracht. Bij punt 4, uiensorteering, hoorde men verschillende klachten, die wenschelijk ondervangen moeten worden. Men besloot het daarheen, te leiden, dat deze zaak op de Algemeene Vergadering wordt besproken om eene definitieve regeling te verkrijgen. Verder werd den leden de verplichting opgelegd, beurtelings lid van de rattencommissie te worden, doch personen boven de 55 jaar van deze verplichting te ontslaan. Uit het verslag van den penningmeester dier commissie bleek, dat gedurende dit jaar was ontvan gen de som van f 354.10, terwijl de uitgaven f 276.35 hadden bedragen, zoodat er een batig slot was van f 77.75. Het aantal ingeleverde ratten bedroeg 1839 Zij, die nog kaartjes in hun bezit hebben, kunnen deze nog tot 2 Nov. a.s. bij den penningmeester inle veren. Door den heer S. Zeeman, lid v»n 't Centraal Bestuur van de Tuinbouw-Onderlinge, werd meegedeeld, dat tot werklieden-leden van den Raad van Beroep waren gekozen de heeren C. Beets te Koedijk en J. Moonen te Boskoop, en als plaatsvervangers de heeren Sarlet te Haarlem en L. de Hoog te Honselaarsdijk. Tot werk gevers-leden werden gekozen de heeren Van Spronne te Loosduinen, Van Rossum te Naarden, Warnaar te Sassenheim en .Alsche te Velp. Tot slot werd een koolmand en een vaamtouw ver loot, die respectievelijk ten deel vielen aan de heeren A. Klingeier en U. Bekker. Daarna volgde de sluiting met een woord van dank aan de aanwezigen. Anna Paulowna. Tot Directeur van het Postkantoor alhier is be noemd de heer J. Dijkstra, commies-titulair der Pos terijen. WINKEL. Door C. Witsmeer alhier zijn bezwaren ingebracht bij Gedeputeerde Staten tegen de uitspraak van den Militieraad te Alkmaar, waarbij 4 lotelingen uit deze gemeente afgekeurd zijn voor den dienst bij de Natio nale Militie en zijn zoon daardoor dienstplichtig zal worden. MIERINGEN. Uitslag der op Zaterdag 23 October jl. gehouden openbare verkooping in 't lokaal van den heer D. D. Lont door de notarissen Backx en Obreen van de navolgende onroerende goederen, behoorende tot den boedel van den heer Albert Klein Sr. en wijlen Maar- tje Maars. 1. De Kaapven, 1.25.90 H.A., kooper C. W. Snooij f 1010. 2. Het Harntje, 0.41.30 HA., kooper S. SJz. Bakker f 600. 3. De Pareven, 0.46.50 II.A., kooper P. J, Koorn f 388. 4. Het Kerkeventje, 0.37.50 H.A., koo per S. SJz. Bakker f 401. 5. Kaulus, 1.10.00 HA., koo per S. SJz. Bakker f 1930. 6. De Bogert, 1.00.10 HA., S. Sz. Klein f 1720. 7. Het Blok, 0.71.47 HA., kooper J. Az. Klein f 1275. 8. De Ven, 1.72.50 HA., kooper J. S. Rotgans f 2220. 9. De Hau, 0.33.80 HA., kooper J. Hermans f 330. 10. De Kleitel, 0.48.50 HA., kooper A. Peereboom f 360 (later niet toegewezen en opge houden). 11. Het Kaalke, 1.32.60 HA., kooper A. Peereboom f 500 (idem). 12. Het Beitje, 0.39.10 HA., kooper S. P. de Vries Sr., f 650. 13. Het Noorden, 0.17.30 HA., kooper J. K. Sprenkeling f 300 (later niet toegewezen en opgehouden). 14. Het Noordelijke Platstuk, 0.48.57 HA., gecombineerd met 15. Het Zui delijke Platstuk, 0.75.83 HA., kooper C. Kuut f 1884. 16. Bij den Bierdijk, 0.64.30 HA., kooper J. Sz. Bakker f 805. 17. Het Zuidventje, 0.28.30 HA., koo per D. Jacobus Mulder f 241. 18. De Groote Ven, groot 0.63.50 HA., kooper P. H. Kooij e. a. f 930, Van No. 8, De Ven, was eerst kooper de heer Jb. N. Keijzer voor f 2065, voor welke som 't perceel niet toegewezen werd en wederom opgeveild werd, waarna, de beer J. S. Rotgans kooper werd voor 2220. VERZENDING EN MARKTAANVOER. Van do laadplaats te Broek op Langendijk werden de vorige week 124 wagonladingen groenten verzon den. Aon de atslagmarkt aldaar werd in die week aan gevoerd 14.000 bos wortelen, 159.800 stuks bloemkool. 257.300 stuks roode kool, 71.900 stuks gele kool, 120.300 stuks witte kool, 752 balen zilveruien en nep, 1070 balen uien, 21.600 stuks bieten, 6100 stuks ram menas, 302 balen wortelen, 285 balen roode kool en 1 wagon witte kool 10.000 K.G. De prijzen zijn laag, verscheidene wagons witte kool. in den loop der week aangeboden, zijn opgehouden op f 60 per 10.000 K.G. Nieuwe Niedorp. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. Waterdrin ker Pz., thans commies bij de rijksbelasting 3e klasse te Roozendaal (N.-Brabant), is dezer dagen bevorderd tot commies 2de klasse. VALKOOG. J.l. Zondag liad alhier bij den kastelein P. Wit eene ringrijderij plaats op fietsen. Hoewel het weder 6lecht was, namen toch een 13-tal jongelui hier aan deel. De uitslag] was: 1© prijs S. Bruin alhier, 2e prijs P. Dekker te Groenveld, 3e prijs Nic. Geel Cz., Kcins. Tot slot het gewone bal, ONWEER. Naar men ons mededeelt werden Zondagnacht een koe van den heer D. de Graaf te Callantsoog en een schaap van den heer J. Schilder te 't Zand, door den bliksem getroffen. Hoogwoud. Zondag j.l. had bij' den heer P. Has een wedstrijd plaats in het „Gerrit rijden'* op fietsen. Aan dezen wedstrijd namen 13 personen deel en hij werd met veel belangstelling gevolgd. De le prijs werd gewonnen door den heer Joh. Hildebracht te Spanbroek, 2e prijs door den heer D. Rempt en de 3e prijs door den heer W. Hartos, bei den alhier. Na afloop van :d en wedstrijd was er bal. WIERINGEN. Na afloop der Godsdienstoefening werden j.l. Zon dagavond tot leden van 't Kiescollege der Herv. Gem. van Hippolytushoef e.a. herkozen de heeren Jac. Wijn, J. Tijsen Jz. en J. Bruul, en gekozen de heer P. Bruul (vacature Jb. Mostert). Allen hebben de benoeming aan genomen. Wieringeii. Uitslag der op Zaterdag 23 October 1909 gehouden openbare verkooping in 't lokaal van den heer D. D. Lont, door Notaris Obreen van de navolgende onroe rende goederen, behoorende aan den heer W. W. Schcr- merhorn te St. Maarten. 1. De Gcerd, 0.50.35 II.A., kooper V. Koorn Sr., f 905. 2. Maartje Krelisven, 1.14.60 H.A., kooper S. J. Koorn Jr., f 331. 3. De onverdeelde helft in de Weelven, 0.68.30 H.A., kooper B .H. Kraan, f 390. Wieringen. Voor rekening van 23 leden onzer onderafdeeling der V. P. N„ werden j.l. Vrijdag op de Amsterdam- sche eierenveiling geveild 2914 eieren, waarvoor do ver kregen prijzen zeer hoog waren en varieerden van f 5.55 tot en met f 6.80 per 100 stuks. De hoogste markt der V. P. N., was f 7 per 100, en de laagste f 4.70. Nieuwe Niedorp. Trots wind en regen waren Zondag 24 October j.l. plus minus 100 menschen samengekomen in het kerk gebouw der Ned. Herv. Gemeente te Nieuwe Niedorp, om te luisteren naar eene uitvoering van gewijde mu ziek door mevr. Dartillact van Tright-Urlus, zang, en de heeren Joh. Büchele, viool en Da,rtillact van Tright, orgel. En die luisterende menschen hebben gelijk ge had. Heerlijk schoon zong mevr. Dartillact-Urlus hare liederen en vooral het Largo en de Aria uit „der Messias van Handel, boeiden de hoorders ongemeen. Het vioolspel van den heer Büchele en het accompag^ nement door den heer Dartillact, dwongen bewonde ring1 af. Schagen mag in het echtpaar Dartillact van Tright bogen op musici van beteekenis die het muzikale Ich ven in de geheele omgeving zullen verheffen. VOLKSONDERWIJS. Door de Maatschappij) tot Nut van 't Algemeen is van hare reizende bibliotheek een kist met ruim 100 boeken afgestaan aan de afdeeling St. Pankras van Volksonderwijs. Met hare mime verzameling in eigen bibliotheek heeft deze afdeeling nu een mime keuze van boeken voor de lezers. I De catalogus van beide zijn verkrijgbaar tegen 5 ct. I terwijl voor elk boekdeel 1 cl. moet worden betaald' i Dinsdags van elke week na 31/2 uur is er gelegen heid (ot liet in ontvangst nemen van boeken. Tot beheerder en plaatsvervanger zijn aangesteld de heeren T. Engel en A. Nobel. GEMEENTERAAD NIEUWE NIEDORP. Vergadering van den Raad der gemeente Nieuwe Niedorp op Maandag 25 October 1909 's avonds half 8. Voorzitter Burgemeester Van der Stok. Na opening volgt lezing en goedkeuring der notu len. Voorzitter brengt ter sprake de commissie, uit den raad benoemd ter behandeling der begrooting voor 1910 en wijst verder op het voorstel des heeren Wil- ken in zake verlichting der gemeente, dat nu al eeni- gen tijd geleden is ingekomen; voorzitter wil tot stemming over dat voorstel overgaan. Alzoo geschiedt. Het voorstel van den heer Willeen Juli jl. inge komen luidt ongeveer als volgt: „Naar aanleiding van 't door mij gesprokene in de vergadering van den raad op 18 Juni jl. voldoe ik hiermee aan 's voorzitters verzoek en stel u voor, 't besluit in te trekken waarbij aan de bewoners der buitenwijken, J waar verlichting is of wordt aangebracht, de verplich- I tlng is opgelegd, zelf voor de bediening der lantaarns zorg te dragen. Vervolgens stel Ik voor, de lan- I taarns, die in de buitenwijken zijn geplaatst, op kos ten der gemeente te laten bedienen, als er althans personen te vinden zijn, die op dezelfde voorwaarden cn tegen dezelfde belooning per lantaarn als in de kom der gemeente is vastgesteld, de bediening op zich willen nemen. De heeren Kuilman, Wilken, Wit, Bunt en Koop man stemmen voor. De heer Visser en de Voorzitter houden zich beiden bulten stemming. Voorzitter zegt: Dat besluit, zooals het daar valt, geeft een keerpunt in mijn leven. Ik zal 'n rechten weg volgen. Ik ga van hier uit uw midden en keer niet in uw midden terug.

Schager Courant | 1909 | | pagina 1