£erstë"bladT Woensdag' 27 October 1909. 59ste Jaargang. No. 1597. Bureau f&CHftGEH, Laan IS 4. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Binnenlandsch Nieuws. Alieieii Niens- B?I S»se mdceamr ■aa «UMKHWnUflHSflraBHHK Jfflw Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bü inzonding tot 's morgens 9 ure worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. lnterc. Telephoon No. 20. EJiSjgswers TwAPRHJfeM St CSo» Prys per jaar f 3.Franco por post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaai uit twee bladen y Zitting van Dinsdag 26 October 1909. De eerste zaak was al een slecht h£gin: het was zoo leelijk, dat met 't oog op de goede zeden de deuren gesloten werden. De beschuldigde wasJ. L. Kamp, een 45-jarig per- j 5soon uit Den Helder. BRUTAJOE BEROOVING. Anders was het met Krelis de Blauw, die in 1874 te Susteren (Limburg) geboren werd en laatstelijk te Ehkhuizen zijne tenten had opgeslagen. 'n Bijzonderen smaak kan men Kees bij zijn vele andere eigenschappen nu juist niet aanwrijven, daar die in zooverre met dien van sommige andere heeren j der schepping overeenkomt, dat ook hij1 niet ongevoe- lig is voor de gunst van Gesina Langedijk, een ste- vige Enkhuizer burgeres, woonachtig aan den Vis- j sehersdijk. Hij stond echter bij haar nog „aan den balk", een voor hem onaangenaam iets, dat hij zoo spoedig mo gelijk wilde opheffen. Krelis moest geld hebben: Klinkende goudvinken: (Zilver was ook goedJa, hij leed helaas aan den 1 ,.word-gauw-rijk-bacil", die hij zeker van Gesina had óvergekregen, want ook zij gaat zeer spaarzaam en berekenend met de blinkende Nederlandsche munt om. Nu bracht piet zoozeer het toeval als wel beider dorst Blauw samen met een anderen kroegvriend in 't café van Kooper. De „vriend" Jaap Beller geheeten, had 'm aardig om, toen het Enkhuizer sluittijd 11 uur 's avonds was geworden op dien gedenkw&ardigen 25sten Sep tember, en wat erger was, ons Jaapje had nog zoo'n verbazenden dorst. En alles dicht: Stel je zoo'n toe stand voor.... Gelukkig wist de vindingrijke Kees erj wat op, toen zij samen als de laatste bezoekers Koo- per's kroegje verlieten. Hij beduidde namelijk Jaap, dat de woonwagen, waarin hij (Kees) vertoefde, niet heel ver weg stond. Daar kon Jaap nog wel 'n lekkeren borrel krijgen, hoor! En wel méér dan één: Nou, in de gegeven omstandigheden had Jaap, hoe dronken ook, nog wel ooren naar het verlokkelijke voorstel en hij sjokte ge willig met zijn geleider mee naar den „woonwagen". Kees had intusschen óók dorst gekregen.... Geld dorst! Dat kwam omdat hij Jaap zoo lekker met geld had hooren rammelen. Die woonwagen was totaal 'n smoes, om Japie op den eenzamen weg te krijgen, waar de slag geslagen moest worden. Eensklaps pakte Kees zijn prooi aan en smeet den niets kwaads vermoedenden Jaap op den grond, greep hem in zijn keel en maakte hem drie gulden afhan dig. En toen op de vlucht. Toen Jaap weer cp de been kwam, was Kees al lang gevlogen. Die was nu als op vleugelen naar Gesina Gees van Rooie Diet gesneld, die hem op zijn verzoek een lekkeren slurf brandewijn haalde voor 40 centjes, zelf nog een gulden „boodschappenloon" kreeg en zich in 't gezelschap van Kees en de drankflesch nog een poosje mocht verheugen. Inmiddels werd Gesina evengoed als Jaap Belier zelf als getuige gedagvaard toen laatstgenoemde wat hem te vergeven is werk van de zaak liet maken. De Blauw, een ouwe bekende van de justitie, werd opgeknapt met een eiscli tot 12 maanden gevangenis straf. Mr. Stap, de verdediger, wou hem niet zoo zwaar gestraft zien, om hem de gelegenheid te geven, een nieuw leven te beginnen. Immers, beklaagde heeft nog een geheel leven voor zich en pleiter ziet in hem niet dien grooten misdadiger die anderen in hem zien. 't Zal a.s. week wel uitkomen, hoe de rechtbank er met de uitspraken over denkt. O, DIE HANDIGE KOOPLUI. Een klein, praatziek koopmannetje uit Hoorn, de 28-jarige Alexander Polak, was nu aan de beurt van 'optreden. Hij was den 13den Augustus j.1. den smid G. Nibs- hagen i it .Wprvershoof een beetje te gauw. Bij het gewone koopmanspraatje „of er nog han del was", werd de kooplust van den een even sterk opgewekt als de verkooplust van den ander. Partijen rooiden het verbazend gauw over een partijtje diverse metalen een rommeltje slecht minder slecht en heelemóiü niet bij elkaar passende enden en brokken van eenmaal wie weet hoe mooie spullen, dat f 9.50 moest opbrengen, waarvan Alex 2 kwartjes „slof' bleef. Zoo „en passant" had Polak een oud, lorrig rijwiel frame, dat ternauwernood op 12 stuivers waarde kon worden geschat, weggemoffeld, zeker om 't later op te moffelen en als nieuw den een of anderen onkun digen Tietscnprulser voor 'n aardig percentage winst in zijn handen te stoppen. Maar hij ondervond, om met Barend van Praag uit Den Melder te spreken, óók de „beremmeringen in den handeng, die 'n eerlijk koopman wel 's meer öndengvindl". Nibshagen miste 't frame al drommels gauw en zei nat ook tegen Alex. maar die antwoordde lucli- "8: „O, da's nies!" Nou, Gert vond 't wél wat en liet de Justitie aan dikken, die Alex. heel gauw op z'n staart zat. Voor- al de omstandigheid dat de goocheme snurker 't ont heemde fietsdeel aan den postbode Gert Tepe had wkoeht nota bene voor 'n kwartje enfin 't bef*° 'lcm tóch 11 iels maakte 't voor Alex. niet fuik1' ^C|> °°k ih als 'ji paling in de hier v' wecs cr °P' ^at in <Icn 'Üd dat hij' der plaats heeft (nu ongeveer een jaar) ettelijke Géén 8evai'cn hcm door de handen zijn gegaan. «nkel daarvan heeft ooit do strafzitting bereikt: 2"'is dat eens wél zoo. lande ••tooh,cn van nndrocst-kooplicden ten plaltcn- ders l;zi'n strooptochten. Zij koopen als 't niet nn- de Ju!?' 't wél anders, dan verzuimen zo niet, jjCTfflhdi waar te nemen, boete r bewezen achtende, edschte spreker f 10 °f 5 dagen hechtenis. in. VEEL TM BAR! Niet. de Greeuw en Uldrik Zemering, een paar Hoornsche present-kaasjes, waren niet verschenen. Zij hadden zich te verantwoorden wegens mishan deling, gepleegd naar 't scheen mede uit een soort broodnijd, op den persoon van Gerard Keizer, een 46-jarig sjouwerman, dien zij den 8sten September j.1. niet alleen wat afsloegen, maar ook met vereende krachten heel netjes in de Zuiderzee lieten dalen ter pLaatse waar die vrij aardig diep is. 't Scheelde werkelijk niet zoo heel veel, of Keizer tje was verdronken. Gelukkig wist de stumper op een balk te kruipen; vandaar wist hij in een bootje dat bij een naburig schip behoorde, zijn heil le zoeken en eindelijk klau terde hij vandaar uit op '1 houten hoofd, dat zich in zee bevindt en mocht al bibberende eindelijk den voet aan vasten waL zetten. Nu was hij klaar. Maar zijn beide belagers nog niet. Die hadden nog een klein rekeningetje met madame Justitia te vereffenen, dat hen (door Mr. Hanegraaff den Officier, heel netjes werd aangeboden, hierin bestaande, dat Z.E.Gestr. elk ecne maand gevangenisstraf wilde zien toegedacht. Nu, ze hebben 't wél vierdiend. En, loon naar werken REKKESNIJDER. Jan Marlinus Nachtegaal uit Alkmaar was den 6den September j.1. er eens erg op gesteld om naar har telust in de wang van Wjllem Reek rond te snij den. En hij vierde dien lust tot beider schade! teugelloos bot! Op 't Klein Nieuwland bij 't café „De Klok" van den Alkmaarschen kastelein Piet Bak ker moest 't gebeuren. Ook met zijn vrijwillig en ongebonden met hem levende Marie de Vos was 't dien dag geducht hom meles. De O. v. J. wilde onzen zangerigen Nachtegaal die nachtelijke snijpartijen eens terdege inpeperen door 3 maanden gevangenisstraf tegen hem te eischen. DIEFSTAL. Thans kregen we den 41-jarigen Hoornschen vis- scherman Hendricus Selie te zien, die nu te Velser- oord, gemeente Velsen schijnt te bivakkeeren. Hij is daar zeker nog niet erg gewend en gevoelt blijkbaar nogal behoefte aan afwisseling. Ten minste primo September was onze vriend te Caslricum in de buurtschap fiakkum verzeild, waar hij bij eenc winkelierster, Geert Kuis, eenpaard te koop aanbood. Tableau! 't Vrouwtje zag wel, dat ie aardig wat spraakwater op had en wou verbazend graag de allernieuwste mop aanheffen, waarin zoo aardig van „mooie hielen" ge rept wordt. Maar wat je graag wilt, dat geschiedtdat 'beurt niet! Ja, toch... eindelijk begon haar gelukszonnetje te schijnen en maakte de beschonkene aanstalten om op te hoepelen. Dat ging prachtig maar hij had meteen een drietal gewichten, samen 8 Hectogram wegende mee .gegapt. En dat was minder mooi en strafbaar! Beklaagde hield een aandoenlijk pleidooi over zijn dronkenschap, die hem beLette, er thans ook maar iets van te weten. Maar daarmee schoot hij bij den Officier niet op. Die had 'm in de gaten en wist ook, dat hij, als ie dronken js, verbazend diefachtig wordt. Nog slechts 14 jaren geleden zat hij deswege 9 maandjes achter slot en grendel! Nu dacht de Officier hem 2 weken gevangenisstraf toe. EEN WAARDIG ECHTGENOOT. Jan Eeken van Wester-Blokker, een groote, jene- ver-lievende tuinman, woonachtig aan het Unjerpad al daar, is. hetzij mét of zónder redenen, tamelijk ja- loersch op zijne vrouw, wat dadelijk verraadt, dat Jan zijne mannelijke medemenschen niet heel erg veel smaak toedenkt. Behalve jaloerschheid, is ook schekllust een zwak, dat bijt den sterken man heel gauw in 't oog springt. Die lust was ook nu oorzaak, dat hij1 moest voorkomen. Maar dat vertikt' ie lekker: Enfin, zijn gewichtige woorden waren solide op pa pier gesteld, maar we zullen er om goede redenen ons lezend publiek niet op gaan onthalen. Jan nu heeft een aardig buurvrouwtje van 32 jaar, Maartje Gielen, de ega van Dirk Vlaar. En nu is het geschied, dat Jan den 8sten Septem ber jl. 's middags te kwart over 2 (precies), terwijl Maartjebuur aan de kleeren was in huis te halen, haar en zijn eigen vrouw beiden uitmaakte voor nou de rest begrijp je wel. Zijn liefhebbende ega heeft er zeker geen werk van gemaakt, maar buurvrouw Ma liet het zich, zoo als je kunt denken niet ongestraft zeggen. En dan zóo luid, dat Arie Leegwater, de winke lier aan het Unjerpad, verklaarde dat je 't wel 'n kwartier ver hooren kon! De O. v. J. beschreef hem (Jan) als een ouden bekende der Justitie in deze soort feiten. Eisch 2 weken gevangenisstraf. NOG ZOO'N DAPPERE HELD! Bart Hoogland van Zuid-Scharwoude had 't even eens geweldig met zijn buurvrouwtje te doen, die hij 4 dagen later, dus den 12den September, toeriep dat zij (volgen scheldwoorden) gewaarschuwd was! Maartje Bes, zoo heet ze, (zij is gehuwd met zekeren Mul) liet zich dat ook al weer „zoomaar" niet zeg gen. En de rechtbank moest maar weer aan 't werk om 't bokkepruikje dat de wederzijdsche buren op hadden, behoorlijk uit te kammen. Alzoo geschiedde. Mejuffrouw Petronella Toereppel had 't 'hoord! 't Is er daar in De Koog (daar wonen ze) tusscben die heterogene elementen wel eens meer terdege te doen, zoodat je, wanneer je het min of meer dubi euze voorrecht hebt in de nabijheid van die kijven de geburen te won,eo> het hart in 't lijf erbij omdraait van weerzin. De O. v. J. maakte korte metten met het stelletje en achtte de beleediglng, zooals die ln de dagvaar ding omschreven is, bewezen. Geëischt werd tegen Hoogland wegens de door hem tegen buurvrouw Mul gebezigde beleedigingen f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Beklaagde trachtte zich nog te verdedigen door aan to voeren, dat noch vrouw Mul, noch hare 76'^a"f® buurvrouw door hem op den bewusten dag gezien. Maar 't gaf hem geen zier. ZOO DE OUDEN ZONGEN 't Is daar zeker een onverkwikkelijke twist, want tot slot moest nog een omstreeks 11-jarig zoontje van Bart terechtstaan omdat... die een dochtertje van zoowat gelijken leeftijd van buurvrouw Mul had ge schopt. Daar nu de kinderwetten in volle werking traden, werden de deuren dicht gedaan en ging voor ons de school uit. Naar 't, tijdig ter zitting verschijnen van mr. J. Ph. Bosman te oordeelen, is de veronderstelling zeker niet van grond ontbloot, dat deze advocaat voor 't tengere ventje moest pleiten. A.s. Dinsdag uitespraken. RAAD CALLANTSOOG. Vergadering op Dinsdag 26 October '09. Aanwezig alle leden. Na opening, lezing en goedkeuring der notulen. Wordt in behandeling genomen de gemeentebegroo- ting, welke in ontvangst en uitgaaf sluit op f 5623.54. Onvoorziene uitgaaf f 118.48. De heer Den Das merkte op, dat er voor den post: subsidie aan de Armvoogdij, niets was uitgetrokken, hoewel er toch door de armvoogden om verzocht was. De voorzitter zegt: Ja, dat hebben wij niet gedaan, doordat er niet meer over was, en het kwam ons voor, dat het niet zoo noodig was, aangezien de rekening van het Armbestuur met een batig saldo sloot van f 470. Na een toelichting van den Armvoogd, den heer Den Das, werd besloten f 200 daarvoor uit te trek ken. De Secretaris merkt nu op, dat door deze ver hooging de Hoofdelijke Omslag met f 200 verhoogd zal moeten worden. De heer Hoogschagen, ook Armvoogd, meende, dat f100 ook wel voldoende was. Wij hebben wel een subsidie van f 200 aangevraagd, maar mogelijk is het, dat wij ons redden zonder subsidie, althans met f 100. Daar nu ook den anderen heeren de ongunstige toestand der gemeentefinanciën gebleken was, werd het vorige besluit ingetrokken, en opnieuw besloten f i00 op de begrooting te plaatsen. Alzoo zal de Hoof delijke Omslag met f 100 worden verhoogd en ge bracht op f 1200. Hierna werd de hegrooting goedgekeurd. Nu komt in bespreking de ziekte van het Hoofd der School. Na eene toelichting van den voorz. omtrent de pcnsloenverkrijging voor genoemden ambtenaar, stelt hij den Raad voor een tijdelijken onderwijzer te be- inoemen. Allen zijn het eens, dat er noodig een onderwijzer moet komen, zóó is het een onhoudbare toestand. De Voorzitter zegt, dat uit de gehouden correspon dentie met den Schoolopziener is gebleken, dat de mogelijkheid bestaat, om spoedig een plaatsvervanger fe krijgen, Een paar onderwijzers, met name de hee ren J. Terpstra en J. Posthuma, zouden misschien direct in dienst kunnen treden. Als de Raad het goed vindt, zullen wij deze heeren aanschrijven. Een op roeping in de courant te doen, zaL bepaald meer tijd nemen. Bij acclamatie werd goedgevonden, dat B. en W. zoodanig zouden handelen. De kosten welke deze zaak medebracht, zouden ook weder gievonden moeten wor den uit de onvoorziene uitgaven, en den Hoofdelijken Omslag nog met f 100 te verhoogen Niemand had iets tegen deze regeling, het is voor een noodzakelijk iets. Aan den heer T. Blokland werd 2/3 ontheffing van zijnen aanslag in den H. Omsl. toegestaan wegens ver trek. Bij de rondvraag zegt de hoer Blom, dat het aan plakbord bij Buik, in een slechten staat is. Hierin zal worden voorzien. Niets meer te verhandelen, sluit de Voorzitter de vergadering om in comité over te gaan, ter behan deling suppletoir Kohier Hoofdelijken Omslag. Oudkurspel. Op heden doen zich in deze gemeente 26 gevallen van typhus voor. Ondkarspel. Naar wij vernemen zal de heer J. Vis met 1 Jan. a.s. wegens hoogen leeftijd zijn functie van boekhou der der Nutsspaarbank nederleggen. WIERINGEN. Vergadering der afdeeling Wieringen van den Ne- dcrlandschen Protestantenbond, gehouden op Maandag 25 October j.L., des avonds half acht, op de boven zaal der Herv. Kerk te Hippolytushoef. Aanwezig waren 7 dames en 10 heeren De voorzitter, Ds. H. Bax. opent de vergadering met een. hartelijk welkom, en betreurt het dat zoo weinig leden aanwezig zijn, doch wij zullen de ver gadering toch maar door laten gaan en ik hoop dat onze besprekingen nuttig mogen zijn voor de afdce- ling. Alvorens met (de werkzaamheden te beginnen, wil ik [nog even in herinnering brengen het vertrokken bestuurslid Ds. Onnes. Veel heeft hij tot bloei onzer afdeeling gedaan en wij1 hopen dat het hem en zijn gezin in Warga naar wensch zal gaan. Hierna geschiedt lezing der notulen van de vorige vergadering door den secretaris, den heer L. Berg huis, welke onveranderd onder dankzegging voor hare uitgebreidheid en nauwkeurigheid worden goedgekeurd. 1'ot commissieleden om in de Januari-vergpdering de rekening van den penningmeester na te zien, wor den door den voorzitter benoemd de heeren P. Kaan Gz., I>. Lont Jr. en J. Egelman, welke allen deze benoeming aannemen. Thans is aan de orde bestuursverkiezing wegens ver trek van Ds. Onnes. Bij eerste stemming werden uit gebracht 10 stemmen, waarvan 7 op den heer P. As jes Pz. en 3 op den heer P. Kaan 'Cz. Op de vraag van den voorzitter of de heer Asjes zijne benoeming aanneemt antwoordt deze van niet, hij acht het be ter dat een jongere kracht in zijn plaats wordt ge nomen, aangiezien hijl al een dagje ouder wordt. Bij tweede stemming worden weer 10 stemmen uitgebracht, waarvan 7 op dien heer P. Kaan Gz. on 1 op de hee ren Ds. Reinders, P. J. Mulder cn D. Lont Jr, Ook de heer Kaan zegt op de vraag des voorzitters, voor de benoeming te moeten bedanken, aangezien er ook reeds een zwager van hem in 't bestuur zitting heeft en als hij 't aannam het dan een soort familie-regee ring zou worden, hetgeen hij sterk afkeurt. Bij derde stemming werden er 11 stemmen uitge bracht, waarvan na 2 vrije stemmingen de uitslag als volgt was, 3 stemmen op d|en heer Nico Luijt, 7 op den heer A. Peereboom en 1 op den heer A. C. Bakker, zoodat de heer Peereboom was gekozen en daar hij! niet aanwezig was, zal hem door den secre taris van zijn benoeming kennis worden gegeven. Voorzitter stelt aan de orde de regeling der hij- eenkomsten. Besloten wordt er wederom 3 te houden. Van het hoofdbestuur was reeds bericht ontvangen dat de afdeeling dit jaar een subsidie verkreeg groot f 60 met een spreker, welke mededeeling met applaus werd begroet. Ook was nog ingekomen een schrijven van den heer J. A. G. Nonhebei, redacteur der Hilver- sumsche-Courant, waarin genoemde heer zich aanbe val tegen vergoeding van reis- en verblijfkosten een spreekbeurt voor de afdeeling te willen houden. Be halve een voordracht worden door den heer Nonhe bei nog een 60-tal lichtbeelden gegeven van het Ber- ner-Oberland, waarvoor nog als vergoeding in de kos ten hiervan f 5.75 wordt gevraagd voor de projectie lantaarn. Ook dit schrijven werd met algemeene stem men aangenomen. Voor den derden avond wordt besloten Ds. A. I. Reinders van Oosterland te vragen. De eerste avond wordt vastgesteld op Maandag 22 Nov. a.s. en voor dezen avond den heer Nonhebei te laten optreden. Den tweeden avond in Januari te houden met eigen krachten en den 3en avond in Februari of Maart met don spreker van 't hoofdbestuur. Voor den len en 2en avond is de toegang uitslui tend voor de leden der afdeeling en voor de dames onderwijzeressen der Zondagsscholen en voor den 3en avond Is de toegang vrij. Ook zal er weder gebruik kunnen worden gemaakt om op die avonden een kopje waterchocolade te drinken. De regeling van het kerstfeest is nu aan de beurt. Besloten wordt wederom met de kinderen der Zon dagsscholen Kerstfeest te vieren en wel op den len Kerstdag te Westerland en op den 2 den Kerstdag te Hippolytushoef, waarvoor de heer Ds. Bax als spreker zich bereid verklaart. En nu nog de dag voor Ooster land. Daar geen enkel lid van Oosterland aanwezig is, stelt de heer M. Jb. Mostert voor de vaststelling van dezen dag over te laten aan het bestuur in over leg met Ds. Reinders van Oosterland, hetgeen wordt goedgekeurd. Aan den voorzitter wordt opgedragen een schrijven te zenden aan den heer L. C. Kolff te Epe om even als vorige jaren voor de kerstfeestvie ringen den hiervoor benoodigden kerstboom te mogen ontvangen. De levering van prijsjes voor dit feest be- noodigd zal evenals vorige jaren door de verschillende leveranciers geschieden. Het bestuursvoorstel om van éen leverancier te koopen, wordt verworpen. De verdere regeling, als lijsten circuleeren, afgeven van éen vrijkaart aan inteekenaars enz. enz. wordt aan 't bestuur overgelaten. Hierna rondvraag. De heer P. Kaan zegt buitenom vernomen te heb ben dat voor het Kerstfeest te Hippolytushoef de zangvereeniging „Nieuw Leven" 't feest met haren zang zal opluisteren en vraagt of dit waar is? Voorzitter zegt van ja, de zangvereeniging is door 't bestuur uitgenoodigd De heer Kaan: Zou 't dan niet te lang duren, zoo dat het voor de kinders te laat wordt? Voorzitter: Wel neen, er worden maar een paar nummertjes gezongen en de kerstvertelling wordt dan wat verkort. De heer Kaan: Ik zou 't jammer vinden als de kerstvertelling door den zang zou worden verkort. De Voorz.: Op andere plaatsen heeft men dit ook, en uit de courantenverslagen blijkt dat dit in goede aarde valt, wij kunnen 't dus ook wel eens probee- ren en 't is gratis. De heer Wijn is er niet voor, al die zangers zegt hij nemen maar plaats weg, betalen geen entree en het is dus schade voor de kas bovendien. Voorzitter zegt dat dit van weinig beteekenis zal zijn. De beer M. Jb. Mostert vraagt of de zangvereeni ging wel in staat is in de kerk te zingen, men kan daar toch geen gewone liedjes gaan zingen? De voorzitter gelooft van wel, men zal wel dege lijk werk leveren en wij noodigen haar uit gewijden zang te zingen. De heer Kaan is dit met den voorzitter eens. Verder vraagt de heer Mostert nog of de f 60. subsidie van 't hoofdbestuur bestemd is voor de af- deelingskas of voor de Zondagsscholen. De secretaris licht toe, dat genoemd bedrag in de afdeelingskas gaat. omreden uit de gewone middelen 11a aftrek der storting aan 't hoofdbestuur, niet alle kosten kunnen worden bestreden. De heer Mostert dankt voor deze mededeeling. Rondvraag niets meer opleverende is aan de orde een lezing van den voorzitter over Rome en de Fer- rer-terechtstelling, of een opwekking aan alle protes tanten om éen te zijn in hun strijd tegen allen die ontwikkeling en beschaving tegenstaan en het mensch- dom trachten te boeien in ketenen van slaafsche ge hoorzaamheid en vernietiging van eigenwaarde. Doch wegens het grillige weer, het vergevorderde uur en de weinige opkomst stelt voorzitter voor deze lezing maar niet te doen doorgaan, doch willen de leden het, wel, heel gaarne is hij dan bereid, Goedge vonden wordt de vergadering maar te sluiten. Met een woord van dank voor opkomst en mede werking sluit voorzitter de vergadering. MOORD TE KOERANGE. De instructie inzake den moord te Koekangerveld duurt nog steeds voort. Maandag werden nog getui gen gehoord. De rechtbank heeft de voorloopige hech tenis van de zonen van den vermoorden Bakker met 30 dagen verlengd. DE ANTITHESE ONDER HET VEE. De Staatscourant van Zaterdagavond heeft ons mededeeling gedaan van de Koninklijke goedkeuring op de statuten der Roomseh-Katholieke Eerste Neder- landsche Geitenfokvereeniging te Teteringen en de\ statuten der Roomseh-Katholieke Geitenfokvereeni ging te Glnneken. Onlangs zijn de statuten eener dergelijke vereeniglng in den omtrek van Breda ook reeds goedgekeurd. De Bredasche Courant vindt hier in een bewijs dat èn het Katholicisme èn de Geiten fokkerij in de omgeving van Breda welig tieren, en schrijft naar aanleiding daarvan niet onvermakelijk:

Schager Courant | 1909 | | pagina 1