Vrijheid en discipline iu de opvoeding. Plaatselijk Nieuws. Bekendmakingen Wij vernamen thans uit vertrouwbare bron dat hier ter stede een slagers-genootschap zou worden opgericht, waarvan de leden zich zouden verbinden alleen vee te slachten afkomstig van de koninklijk erkende Roomsch-Katholieke veefokvereenigingen. De oprichters van dit genootschap zijn bij 'hun plannen geleid door de jongste ontdekkingen der vegetariërs betreffende den invloed van het gebruik van vleesch j cp 't menschelijk gemoed; allerlei kwade eigenschap- pen, welke den mensch van den eersten appelbeet af eigen waren, moeten directe of indirecte gevolgen zijn van het vleeschgebruik. Een professor in de bestiale psychologie aan een der Duitsche universiteiten de naam werd ons genoemd maar is ons ontschoten heeft thans proefondervindelijk aangetoond en vastgesteld, dat vele der, den laatsten tijd veelvul- diger voorkomende, moderne" neigingen in sommige Katholieke landen het gevolg zijn van het gebruik van vleesch afkomstig van vee, dat niet gefokt werd door leden van R.-K. veefokvereenigingen, maar zijne opleiding ontving met andere, paganistische of hei- densche koeien, kalveren en varkens. Om dezen demo raliseerenden invloed in Katholieke streken tegen te gaan, worden thans de slagers aangespoord zich te vereenigen met het doel hunne Katholieke clien tèle alleen te voorzien van vleesch afkomstig van vee van R.-K. origine; ter nauwkeurige contróle zal voorts aan iedere, aldus gefokte, koe een brevet van be kwaamheid worden uitgereikt, onderteekend door den president, den secretaris en den geestelijken advi seur van de fokvereeniging. Gemengde huwelijken tusschen de veefamiliën zullen voortaan ten streng ste worden tegen gegaan. De plannen van het Bredasche slagersgenootschap op confessioneelen grondslag moeten reeds lang han gende zijn geweest; de doorslag tot de oprichting, welke Zaterdag jl. zou hebben plaats gehad, schijnt de bioscope-voorstelling van „De man, die stieren- vleesch gegeten heeft" gegeven te hebben, daar dit treffende en natuurgetrouwe beeld op aangrijpende wijze geschilderd heeft de vreeselijke gevolgen, welke het eten van paganistisch vleesch op het gemoed des menschen veroorzaakt. kig kwam inen nog juist op tijd op de rechte be graafplaats. Sedert komt men bij begrafenissen voorzichtigheids halve niet meer in de consistoriekamer bijeen. Het gebeurde leerde opnieuw dat ook predikanten wel eens een verkeerde richting kunnen inslaan. MOORDAANSLAG TE SUKHUIZUM. (Zie vorig no.) Toen de zoön van den koemelker Auke Hoekstra, wonende op de Mieden te Surhuizum, Maandagoch tend omstreeks 6 uur van het melken thuis kwam, vond hij zijn 62-jarige moeder in het voorbuis niet bebloed gezicht bewusteloos op den vloer liggen. Het bleek, dat haar 5 wonden waren toegebracht, vermoe delijk met een dolkmes. De diepste wonde bevond zich onder de kin, vervolgens was zij boven de oogen ge stoken en waren haar twee sneden in het aangezicht toegebracht. Ëenigszins bij kennis gekomen, noemde de vrouw als haar aanrander M .v. d. S., een 40-jarigcn boei'. van ter Secretarie der Gemeente kennis geven binnen eene maand na hunne terugkomst. Zij, die uit eene Nederlandsche Kolonie, eene over- zeesche bezitting of uit den vreemde hunne woon plaats overbrengen in eene Gemeente binnen het Rijk, moeten hiervan eene verklaring doen ter Secre tarie der Gemeente binnen éene maand na hunne Amsterdam gehouden, voor zoover het den eersten dag betreft; de heer C. Roggeveen Sr, voegt in zeer aangenamen vorm, zijne indrukken daarbij van den tweeden dag van dit congres. Beide rapporteurs ontvangen onder een warm ap. piaus den dank der vergadering. Het bestuur doet alsnu het voorstel om de contribu. die op eenige minuten afstand van liet gezin Hoekstra mee7/te"Overbrengen, moeten hiervan eene verklaring woonachtig is. doen ter Secretarie der gemeente, die zij verlaten en aankomst in de Gemeente, vergezeld van het gebrul- tie te verhoogen. De inkomsten der vereenlging, be- lcelijk getuigschrift voor hen, die uit de Koloniën of dragende ongeveer f 100 (de contributie bedraagt fp bezittingen en voor hen die uit den vreemde komen, per lid), blijken niet voldoende en kunnen de huis van een paspoort of reis- en verblijfpas of andere houding der vereeniging niet gaande houden. De sub door de politie deugdelijk erkende bewijsstukken. I sidie aan de Handelsavondschool, wat een eisch is Bij alle kennisgevingen moeten de noodige opgaven van Rijk en Provincie, bedragende f 50 per jaar, i8 worden verstrokt voor de inschrijving in de bevol- daarvan in hoofdzaak de reden. Daar de gansche in- kingsreglsters. komst f 100 is, blijft er voor de andere zaken f 50 Zij, die hunne werkelijke woonplaats binnen het over en ieder zal begrijpen dat met dat bedrag de Rijk "verlaten om die over te brengen naar eene Ne derlandsche Kolonie, eene overzeesche bezitting of naar den vreemde, moeten hiervan eene verklaring doen ter Secretarie der Gemeente, welke zij verlaten. Zij, die hunne woonplaats naar eene andere Ge- SPOORWEGONGEVAL. Uit Arnhem wordt gemeld: Gisteravond omstreeks half zes liep trein 129 uit de richting Vork bij het binnenkomen van het sta tion op een stilstaande machine. Deze en een paar rijtuigen ontspoorden. De machinist en de stoker zijn licht gewond. Er is nog al materieele schade. De dienst ondervindt vertraging MR. DE MEESTER. Uit Den Haag wordt gemeld: Dezer dagen ging het gerucht, dat de oud-minister mr. De Meester, lid der Tweede Kamer voor Den Helder, bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting zou tegenwoordig zijn. Wij kunnen na informatie, dit beslist tegenspreken. De heer De 'Meester mag nog steeds niet loopen en het is zelfs zeer de vraag, of hij voor Kerstmis wel éen vergade ring zal kunnen bijwonen. DE BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM TREEDT AF. Naar aan De Telegraaf uit 's-Gravenhage gemeld wordt, heeft de heer mr. W. F. van Leeuwen aan H. M. de Koningin ontslag gevraagd als burgemees ter van de gemeente Amsterdam ONTSNAPT EN WEER GEVAT. Een vrouwelijke verdachte die gisteren naar het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage moest worden overgebracht, verzocht aan de politiebeambten, die haar derwaarts geleidden, niet door zekere straat met haar te gaan, omdat daar familie van haar woonde. Men koos toen den weg langs de Prinsessegracht, en daar gekomen, wist de vrouw aan de politie te ont snappen en sprong zij in het water. Een der agenten sprong haar na en bracht haar spoedig op het droge. Zij werd toen eerst in het Huis van Bewaring onder behandeling van een dokter gesteld en daarna naar het Ziekenhuis overgebracht. DE KERK EN DE DOODSTRAF. De classis Apeldoorn der Gereformeerde kerken heeft commissoriaal gemaakt een instructie, waarbij 't voorstel wordt gedaan bij de regeering op wederin voering van de doodstraf aan te dringen. Nieuwe Niedorp. Dinsdag 26 October hield 't Nut Vriendenkring" aan de Langereis zijn eerste vergadering met dames in dit seizoen in de herberg van den heer Modder. De heer M. de Jong, voorzitter, opende met een hartelijk woord de bijeenkomst en na notulenlezing werd aangevangen met afwerking van het programma der diverse bijdragen. Voorzitter hield eene boeiende lezing (Arme Menschen van Kleefstra een keurig 'geschreven pakkend werkje, dat treffend door den she^r De Jong werd vertolkt). Na hem traden ver schillende personen op met meest luimige en hartelijk toegejuichte stukjes. Juffrouw WitHoogland en de heer Dekker van Hoogwoud deden een paar zeer te waardeeren vrijwillige bijdragen. Een en ander pleizierig door zang afgewisseld, 't Kleine gezelschap dat er was, wist zich uitstekend te vermaken onder ling en ook zijnen gasten een zeer genoeglijken avond te verschaffen. Te bestemder ure sluiting onder dank. Nieuwe Meiiorp. Gisteren vergaderde de Banne Nieuwe Niedorp ten raadhuize. Bij stemming voor lid van het Dagelijksch Bestuur werd de heer J. v .d. Stok als zoodanig her kozen. De heer G. Floor werd herbenoemd tot Hoofd ingeland van dat Waterschap. DEN HELDER, 26 October. Alhier werden bij de heden gehouden herstemming voor de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad uitgebracht 964 geldige stemmen. Gekozen de heer A. G. A. Verstegen (s.-d.) met 505 stemmen. De vrijzinnigen hadden zich bij deze verkiezing van candidaatstelling onthouden. PLOTSELING DOOD. Maandagavond is een meisje uit een gezin in de Blasiusstraat te Amsterdam in een lachbui plotseling dood gebleven. Het kind was oogenschijnlijk gezond, zoodat het treurige geval toegeschreven wordt aan een aandoening van het hart, waaraan zij, zonder dat iemand dit wist, lijdende was. I UIT DE OUDE DOOS. Onder de merkwaardige bijzonderheden waarmee in de vorige week dr. v. Gheel Gildeineesler zijn causerie over ds. Van Koetsveld met zijn eigenaardigen zin voor humor wisl le kruiden, behoorde ook de her innering aan een oude gewoonte die hier 'lang in zwang is geweest. De predikanten plachten, wanneer een collega be graven werd, tegen het uur der begrafenis bijeen te komen in de consistorie-kamer van de Groote Kerk. Buiten stonden hun rijtuigen gereed, waarin bij het naderen van den stoet de leeraren plaats namen en zich achter den lijkwagen naar de begraafplaats begaven. Daar de consistoriekamer geen uitzicht op straat heeft, had de koster in last de heeren tijdig' te waarschuwen. Zoo geschiedde ook op zekeren keer, nog tijdens het leven van ds. v. Koetsveld, toen de oudste pre dikant zou begraven worden. De koster, actief op den uitkijk, kwam de heeren waarschuwen: „daar komt-ie- an", en het gezelschap haastte zich in de rijtuigen plaats te nemen. Maar eenmaal op weg bevreemdde het een der pre dikanten, die eens uit liej. raampje had gekeken, dat de stoet een verkeerde richting reed. De begrafenis zou op Eik-en-Duinen plaats hebben en men reed juist den tegcnovergcsteldcn kant. De predikanten vonden het vreemdna kort beraad gaf een hunner last aan den koetsier om even uit den stoet te rijden en te vernemen waar men eigenlijk heen reed. O schrik, o verwarring! Het was de begrafenis van een korporaal naar dei 11. Kalh. begraafplaats Wadr- bij men zich bad aangesloten! Het beraad was kort maar beslissend. De rijtuigen met de predikanten maak ten rechtsomkeer en roden zoo hard als de paarden loopen konden naar den Loosduinschcn weg. Geluk- Dr. IJnsonides te Buitenpost, die met den echtge noot der verslagene daarop het eerst ter plaatse was, werd spoedig gevolgd door de marechaussees, welke terstond M. v. <1. S. in verhoor namen. Ilij ontkende echter ten sterkste den aanslag le hebben, gepleegd. Bloedsporen werden bij v. d. S. niel gevonden. In het huis van Hoekstra bleken de kasten en een kabinet opengebroken te zijn. De dader heeft echter geen geld kunnen vinden; slechts een gouden hor loge wordt vermist. Behalve v. d. S, worden verdacht twee mannen, wonende te Hamsterheide, die omstreeks den tijd van den aanslag in de nabijheid van de woning van Hoek stra zijn gezien. Een ijverig onderzoek wordt door de justitie ingesteld. D «toestand van vrouw Hoekstra is uiterst zorgelijk. Leeuw. Ct. EEN MILITANT-EX-KAftlERLID. Eenige dagen geleden brachten een zestal studenten per automobiel een bezoek aan den oud-afgevaardigde van het district Ede, den heer W. van Manen Jz. te Veenendaal. Be Veenendaalsche Courant deelde dit voorval als volgt mede: ,,De heeren stapten uit, gingen naar binnen, en be- -groeten ons ex-Kamerlid en zijn echtgenoote met al den eerbied aan het hooge echtpaar verschuldigd. Het was hun, zoo ze zeiden, recht aangenaam met den heer Van Manen kennis te matten. Ze waren in de wolken nu ze den heer Van Manen van aangezicht tot aange zicht konden aanschouwen. En om hun vreugde te toonen maakten ze een ronde-dans om het echtpaar Van Manen; hieven hoera's aan en zongen ten slotte „lang zullen ze leven." Deze beschrijving was den lieer Van Manen klaar blijkelijk niet naar den zin, want in het e.v. nummer van tiet blad schreef hij het volgende ingezonden stuk. Mijnheer de Redacteur! Wees zoo goed onderstaande regelen als ingezonden in uw blad te plaatsen; bij voorbaat mijn dank. In het nummer van 16 dezer maakt u melding van het bezoek van 6 Heeren? per auto aan mijn per soon. Het deed hun goed eens met mij kennis te maken, en om hun vreugde te toonen, maakten zij een ron dedans om het echtpaar Van Manerj, Hier heeft, M. d. R., uw berichtgever u verkeerd ingelicht, want als het zoover was gekomen, licht dat dan de kennismaking was uitgeloopen op persplank of strijkijzer. W. VAN MANEN Jz., Oud-lid der Tweed d| Kamer der Staten-Generaal. De (te Wageningen gevestigde) redactie van de Veen. Ct. teekende daaronder het volgende aan: Wij beloven den heer Van Manen plechtiglijk onzen berichtgever tot nóg grooter nauwkeurigheid bij de sa menstelling zijner verslagen enz. te zullen aanspo ren. Gegeven als bijkomstige omstandigheid de groote verscheidenheid van doeleinden waarvoor ons ex-Ka merlid blijkbaar persplank en strijkijzer in zijn be zit heeft, getooven wij wel, dat het betoog onzer re dactie tegenover haar overigens zoo ijverigen en nauw- gezetten berichtgever, in dank zal worden aangenomen. ANNA PAULOWNA. De loteling der lichting 1909 dezer gemeente R. Tuinman, alhier is voor den dienst bij de militie afge keurd; in de plaats van hem zal J. C. Hoogmoed Worden opgeroepen. Door P. de Wit, lichting 1910, dezer gemeente, is beroep ingesteld tegen de uitspraak van den Militie raad, waarbij hij voor den dienst bij de militie is aangewezen. Anna Panlowna. Op het besluit van den Raad dezer gemeente, tot onderhandsche verpachting van het recht tot heffing van gelden voor gebruik van het pontveer aan De Kooij, is de vereischte goedkeuring verkregen. ANNA PAULOWNA. De heer G. Brands alhier, zal met zijn perceel rechtstreeksche telefonische aansluiting verkrijgen. Met het gereedmaken der draadverbinding wordt reeds een aanvang gemaakt. Dit is No. 4 in deze gemeente. SCHAGERBRUG. Tijdens het hevig: onweder, dat Maandagavond bo-1 ven Sehagerbrug woedde, werd eene koe van den heer H. Rezelman in de weide doodgeslagen. HET KOEGRAS. Het productievermogen van den Koegraspolder is in de laatste jaren enorm vooruitgegaan. Een doelmatig gebruik van kunstmest, heeft de opbrengst der wei landen sterk verhoogd, en die had weer tengevolge, dat het veebes lag op verscheidene plaatsen langzamer hand meer dan verdubbeld is. Daarvoor was voor den winter, weer de inslag van bijvoer noodzakelijk. Hoe belangrijk die aankoop is, blijkt uit het feit, dat voor de a.s. winter-campagne alleen door drie boeren uit den Koegras-polder in den Anna Paulowna-polder 200 last voerbieten zijn gekocht. zaken niet gaande kunnen worden gehouden. Kati de vereeniging over wat ruimer middelen beschikken, dan zal zij ook meer kunuen verrichten. Voorgesteld wordt de contributie thans op f 1.50 per lid en per jaar te brengen. Na eenige discussie wordt het voorstel aangeno men met 22 stemmen voor en 2 stemmen tegen. De heer Schmalz brengt daarna verslag uit van de Jaarvergadering van den Bond van Handelsvereeni- gingen. Ook deze rapporteur ontving voor zijn uit- verandering, hetwelk kosteloos wordt afgegeven, moe- stekend verslag den dank der vergadering, ten zij uiterlijk binnen eene maand na hunne terug- Aan de orde is nu het punt Onderlinge Neringverze- komst in de nieuwe Gemeente ter Secretarie dier Ge- kering. Voorzitter deelt mede, dat de enquête door meente bezorgen. het bestuur ingesteld, de volgende resultaten heeft Elk hoofd van een huisgezin moet uiterlijk bin- opgeleverd. waar zij in het bevolkingsregister zijn ingeschreven, met opgaaf der Gemeente waar zij zich wenschen te vestigen. Het ontvangen getuigschrift van woonplaats- nen eene maand ter Gemeentesecretarie kennis geven van ieder lid, dat in het huisgezin wordt opgenomen, of daar uitgaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Hij moet bij die kennisgeving de noodige opgaven voor de inschrijving in de bevolkings registers verstrekken. Onverminderd deze bepalingen is een ieder, door het Gemeentebestuur daartoe opgeroepen, verplicht tot het doen der opgaven, die vereischt worden om de bevolkingsregisters in te vullen. Overtreding dezer bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Tot voorkoming van moeilijkheden worden de in gezetenen ernstig aangespoord hunne verplichtingen, nauwgezet na te komen. Schagen, den 13 October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. J. POT. De Secretaris. ROGGEVEEN. Van de 105 leden verklaarden 74 leden zich vóór onderlinge verzekering, 20 tegen en 11 leden lieten zich niet uit; 42 personen waren reeds verzekerd, voornamelijk bij de verzekering vroeger te N. Nie dorp, tegen een premie van 6 8 cent per week- gulden uitkeering. Daar de uitslag van de enquête bij het bestuur te laat is ontvangen, wordt het voorstel aangenomen, om deze zaak tot de volgende vergadering aan te houden en zal dan door het bestuur advies worden uitgebracht. De rondvraag levert niets op, zoodat de vergadering die door 24 leden was bezocht, wordt gesloten, j In de daarop volgende bestuursvergadering wordt de heer J. Ranke als vice-voorzitter gekozen. naar waarnemingen verricht in den morgen van 27 OCTOBER, medegedeeld door het Kooinklijk Nederlandsch Meteo rologisch Instituut te De Bilt. OVERZICHT. De hoogste stand, van den barometer is 771.0 m.M. te Horta. De laagst bekende stand 740.9 te St. Mathien. VERWACHTING: Zwakke tot matige Oostelijke tot N.-Oostelijke wind. Zwaarbewolkt tot betrokken. Waarschijnlijk regen. Zelf de temperatuur. Marktberichten. Schnger Kaasmarkt. Woensdag 27 Oct 1909. Aangevoerd waren 11 stapels Kleine Kaas. Hoogste prijs f 28,50. st. Middelb. Kaas, f Aan gewicht 4028 K.G. Broek op LnngendQk, 26 Oct. 1909. Wortelen per 100 bossen f 2.— a f 2 60 Bloemkool, le srt., per 100 stuks f 0.— a f 0. 2o f 0 75 a f 150 Reuzenbloemkool f3 af 6.50 Roode kool f 1-60 a f 3 20 Gele Kool f 2.- a f 4.- Witte kool s f 2.— a f4.— Nep f 1.80 a f 0.- Uien f 1.30 a f 1.40 Ntfcuw Leren, Station Noordscliarwonde. 26 October 1909. Drietingen f 1.— a f 1.50 Gele Nep f 1.60 a f2.- Uien f 1— a f 1.50 Witte kool f2— af 4.— Roode kool f 0.85 a f 2,90 Gele kool f 1.10 a t 3 50 Noordscharwonde (Dorp), 27 October 1909 Bloemkool le soort 2e Roode Kool Witte Kool Gele Kool Dien Nep f 2.- a f 4.- a f f 1.— a f f 2 - a f f 2.50 a f f 2.- a f f 1.40 a f f 2.10 50 L50 3.00 3.50 3.25 1.50 baal. KM E.ES1TH SCIIAGEN. —O REINHOUDEN VAN STRATEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Scha gen; gezien art. 22 der Politieverordening voor die gemeente, brengen ter kennis van de hoofdbewoners der gebouwen en de eigenaars, vruchtgebruikers of beheerders van onbewoonde of onbebouwde perceelen in de kom der gemeente, dat zij de loopstraat vóór en langs die gebouwen of perceelen moeten doen schrobben en zulks geschied zal moeten zijn op Vrijdag, den 29 October a.s. des namiddags te 4 uur. Nalatigheid in het voldoen aan deze afkondiging is strafbaar met eene geldboete van ten hoogste f25 of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Schagen, den 23 October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. AANGIFTE VOOR DE BEVOLKINGSREGISTERS. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Scha- gen; Overwegende, dat het van groot belang is, dat de bevolkingsregisters nauwkeurig worden bijgehouden en de krachtige medweerking van de ingezetenen hier toe een eerste vereischte is; Herinneren aan de volgende bepalingen van het Koninklijk besluit van 27 Juli 1887 (Staatsblad No. 141), regelende de verplichting der ingezetenen tot het deen van aangifte voor de bevolkingsregisters. Zij, die op den dag der laatste volkstelling in den vreemde of in eene der Koloniën of overzeesche be zittingen van het Rijk hebben vertoefd, moeten hier- I SCHAGER HANDELDRIJVENDE EN INDUSTRIëE- LE MIDDENSTANDS VEREENIGING. Vergadering op Dinsdag 26 October 1909 's avonds 8 uur bij den heer Joh. de Beurs. De heer P. Raat opent de vergadering met een toepasselijk woord, waarna de heer J. H. Schene de notulen leest die onveranderd worden goedgekeurd. Voorzitter herinnert vervolgens aan het succes dat de voormiddagharddraverij heeft gehad, en aan dat van de handelsavondschool, die door 43 leerlingen wordt bezocht. De finantiëele zijde is nu ook geregeld, zoodat de ontvangsten van het le kwartaal bedra gen f 219.25, de uitgaven f 216.75, terwijl de uren van onderwijs nog zijn uitgebreid. Voorzitter deelt mede dat op de Middenstandsten toonstelling, deze vereeniging met hare statistiek een eervolle vermelding heeft gekregen. Bij het Incasso-bureau is dit jaar over 8 maanden f 146.79 meer geïnd dan over denzelfden tijd in het vorig jaar. i De beslissing of de zwarte lijst van wanbetalers van den Bond van Handelsvereenigingen alleen aan de leden van het Incasso-bureau zal worden verzonden, of aan alle leden der vereeniging, wordt tot de vol gende vergadering aangehouden. Verschillende ingekomen stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Van de vereeniging Algemeen Belang alhier was een schrijven ingekomen dat f 25 subsidie was ver leend voor de Handelsavondschool. Het bestuur stelt i voor, om, waar de deelname in de Handelsavond school dit jaar zoo groot is, deze f25 niet te aecep- teeren, maar aan Algemeen Belang den stand der I zaken bloot te leggen en te verzoeken voor het vol- i gend jaar dien steun te mogen ontvangen, daar hij dan wel noodig is. Van den Minister van Binnenlandsche Zaken was bericht ontvangen, dat een subsidie voor de Handels- a\ondschool van f 300 op het ontwerp-begrooting is geplaatst, dat is f 50 minder dan is aangevraagd. Een gewijzigde begrooting van de school zal aan den mi nister worden opgezonden. De heer C. Steen, vrachtrijder van Schagen op N. Niedorp, vraagt gedurende de wintermaanden eenige subsidie Maandag 25 October hield de Afdeeling Schagen van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht een huis houdelijke vergadering. Het slechte weer in aanmer- j king genomen, was de opkomst flink. De presidente opende met een welkom de verga- I dering, waarna zij meedeelde dat 22 November a.s. een openbare vergadering zou plaats hebben, waarin als spreekster zou optreden Frl. Rasika Scnwimmcr uil Boedapest en Martina G. Kramers uit Rotterdam. Van Freule Wiehers was een uitnoodiging ontvan gen om mede getuige te zijn van de opvoering van een der bekroonde tooneelstukjes„Op den goeden weg." Dit zou worden opgevoerd door de Nederl. Too- neelvereeniging te Amsterdam en ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der V. V. V. de grondslaglegster van de geheele georganiseerde vrouwenbeweging. Daarna vroeg de Presidente de aandacht voor den heer C„ Nobel, die zich. ondanks zijn drukke bezig heden, bereid had verklaard, een lezing te houden over Vrijheid en Discipline in de Opvoeding. Spr. deed dat aan de hand van een brochure van Jan Liat- hart. Een uittreksel der lezing volge hier onder. Vrijheidsliefde zit ons Nederlanders in het bloed. Is het wel vrijheidsliefde? Meestal is het zelf. zucht, eigeD liefde, liefde voor eigen vrijheid. Echte vrijheidsliefde sluit in de liefde voor de vrij heid van anderen. De zuivere vriiheidsiiefde erkent de rechten van an deren, levert juist in beperking van eigen vrijheid het bewijs van haar echtheid,|zy gaat gepaard met edelen rechtvaardigheidszin. Opvoeding tot vrijheidsliefde moet niet leiden tot los bandigheid of eigenmachtigheid, vrijheid voor allen is beperking voor iedir. Men kan bij de opvoeding tweeërlei stelsel volgen. Allerlei vrijheden kunnen stuk voor stuk worden toe gestaan en dus de vrijheid gaande weg worden uitge breid of, men kan volle vrijheid geven behondens in die gevallen, waarin men haar niet wenschelijk acht. Bij de eerste methode geschiedt alles: wandelen, spe len enz., volgens voorschrift der ouders, bij de tweede zyn de kinderen vrij te spelen, te wandelen of iets an ders te doen geheel naar eigen verkiezing, als zij slechts binnen bepaalde perken blijven. De eerste methode wil den mensch naar een vooruit vastgesteld plan laten opgroeien, de tweede laat het in dividu vrij in zijne ontwikkeling en grijpt slechts in, wanneer die ontwikkeling in een blijkbaar verkeerde richting dreigt te gaan. Schrijver acht de tweede methode de beste en wel om tweeöilei reden. Bij het vry zich uiten en vrij opgroeien bestaat de meeste kans dat al zijne krachten zich zooveel mogelijk zullen ontwikkelen, zij geeft aan den mensch zelfstandig- heid, want zü leert op eigen beenen te staan. De ver keerde eigenschappen komen eerder en duidelijker aan i het licht en kunnen dus reeds vroeg worden getemperd en gewijzigd, door juist daar leiding te geven en gren zen te 8tellen. En de goede eigenschappen worden evon- eens beter opgewerkt en kunnen worden geleid en op gekweekt. De opvoeding is geon scheppende, maar een leidende macht. De kinderen moeten niet bevreesd zijn zich tegenover moeder of vader vrij lijk te uiten, anders kweekt men huichelarij. Geen verbod dus zonder gegronde reden. Sommige menschen verbieden maar raak, het waarom blijft ver borgen; het gevolg is dat het vorbod gedurig overtreden wordt en het kind geen vaste leiding meer heeft. De vrijheid mag alleen worden beperkt als het in hun eigen belang of in dat van anderen nood zakelijk is. De gezondheid van het kind, de noodzakelijkheid om zich allerlei kundigheden eigen te maken, en allerlei eigenschappen die in de samenleving als deugden worden beschouwd, zooals netheid, zindelijkheid, zijn afdoende redenen om het kind in zijn vrijheid van handelen of van eten en drinken te belemmeren, zoodra het daarbij de grenzen overschrijdt. Door het van de prille jeugd af daaraan reeds te gewennen zal het uit gewoonte het verkeerde nalaten en voelt het de belemmering van een verbod nauwelijks. Als een verbod noodzakelijk is, mag voor de handhaving tijd noch moeite worden ontzien Hoe vroeger en konsokwenter, hoe vroolijker, milder'on ge zelliger opvoeders dezen plicht vervullen, hoe gemakke lijk er op den duur voor hen en voor hun kroost" Vooral opvroolijkheid komt het aan. Niet'brom- men bij een verbod, maar vroolijk zijn. Vroolijk zijn hu de vervulling zijner levenstaak spoort ook de kin deren aan tot vroolijk plicht vervullen. Verstandelijke ontwikkeling is noodzakelijk, het kind moet naar de school en de school is een groote vrijheids- beroofster. Doch zij weet het tegenwoordig te doen op een zeer weinig hinderlijke manier. Voorheen dwongen de kinderen om thuis te mogen blyven; tegenwoordig hebben wij er moeite mee ze thuis te houden, zelfs als de dokter het voor hunne gezondheid wenschelyk acht. „Het kind gaat thans lachende naar school en komt lachende weer thuis". Een kind wil graag spelen, maar het wil ook graag leeren en in die laatste neiging moet de onderwijzer Besloten wordt daar de financiën der vereeniging u» uuuu. een steun nog niet toelaten, in de Januarivergadering i ^°e^en' »^en beter helper in voeding en op dit verzoek terug te komen. 1 Anv""' Met algemeene stemmen worden als leden aange.- opvoeding da.n do rechte zin b(j den 'pupil". vrijheid moet ook worden beperkt in het belang nomen de heeren J. Vermeulen, D. Koeten, Joh. de van n er 0 n- -De rechten, do vrijheid van anderen T»trr 1 mflfltnn uurirHon J J 7 v Caarls, werd geko- moeten worden geëerbiedigd.' ^nde/en hfldigen graag het recht van den sterkste, nebbon de neiging hunne rechten ten koste van die van De heer Jb. Koster brengt daarna een uitstekend anderen uit te breiden. De opvoeder moot zorgen voor gestyleerd verslag uit van het Middenstandscongres te »vr0de door recht", die zich in het nemen van rechten Beurs en W. Bank. Tot bestuurslid, vacature H. P zen de heer J. Ranke.

Schager Courant | 1909 | | pagina 2