Veronachtzaamt nimmer Aambeien. Binnenlandsch Nieuws. en de methoden van. onderzoek ermee worden, zóó goed dat geen fijnmalen der knoeimiddelen liet be drog langer bedekt kan houden. De fijne Rekeningen op de doppenstukjcs wijze de fraude uit, evenals de vingerafdrukken de misdadigers verraden. liet thans zoo Veelvuldig ter vervalschmg gebruikte tapioca-meel komt van den gedroogden, inwendig krijl- witten wortel der tiipioca-plant die in hoele gewesten groeit. Hij: bestaat voornamelijk uit zetmeel, heeft dus weinig voedingswaarde, maar maakt de meelsoorten, die al te groezelig zijn van de gemalen doppen op het oog weer mooi wit. Ladingen van dit goedje worden thans in Neder- lang aangevoerd en voor lage prijzen verhandeld. Boer pas op je ganzen! Voor degelijke handelaars, die meel van deugdelijke kwaliteit aan Jiunne afnemers willen leveren, moet het een bedroevend handeldrijven wezen tegenover al die knoeipraktijken. Daar valt, wat prijs betreft, eenvoudig niet tegen te ooneurreeren 1 Niet het gehalte is de voornaamste eisch, dien men aan koek en meel moet stellen, maar de zuiverheid en de frischheid. Bedorven g >ed is geen voedsel meer, maar slechts een min of meer hevig vergif! Wat gewetenlooze lui aan Landbouwers durven ver- koopen grenst eenvoudig aan het ongelooflijke. Zie hier slechts een paar staaltjes. De Directeur van het Proefstation te Hoorn meldt in zijn verslag vat. 1908 :„Vermelding verdient hier het meer besproken „poeder om zoet te karnen", dat tegen enorm hoogen prijs aan den man gebracht wordt, en uit keukenzout (gewoon zout) bleek te bestaan. Het ar tikel wordt verkocht in doosjes, die tot opschrift dra gen E. Hubregtse, Middelburg en bij dezen persoon kan men het ook koopen voor f 10.een doosje, dat de waarde heeft van ongeveer een tiende cent." Het Proefstation ,te Goes onderzocht twee meststof fen, die meer dan fl.per K.G. kosten. Het eene bestond uit gemalen hooi en het andere uit gemalen veenmos met wat hoornmeel. Dat geen plant hiervan noemenswaard zal groeien^ is nog al duidelijk i Hoe nuttig de Rijkslandbouwproefstations tot heil van den Nederlandscnen Landbouw werkzaam zijn, kan men uit het boven meegedeelde zeker voldoende aflei den. Nog duidelijker wordt dit als men den geheelen ver slagenbundel doorleest. Aan de heeren Secretarissen van alle Land- en Tuin- bouwvereenigingen worden deze boeken toegezonden. Het is de bedoeling der Regeering, dat deze zeer nut tige publieatiën bij de leden zullen circuleeren, op dat velen kennis kunnen nemen van den hoogst leer- zamen inhoud. Kennis is in de gansche samenleving een groote macht, vooral mede voor de Landbouwers. Waar ook Cérès hare vaandels ontplooien moge, dorst naar kennis blijve immer hare wapenspreuk: I). E. LANDMAN. GEMEENTERAAD HARENKARSPEL. (Reeds in een deel van ons vorig nommer opge nomen.) Voorzitter de heer J. Burger, burgemeester Vergadering op Donderdag 27 October 1909, des middags te 3 uur. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering volgt de lezing en goedkeuring der notulen. Voorzitter deelt mede, dat bij de laatste kasverifi- --- --- r- - - j „Mi„, catie in kas was en moest zijn f 1403.00%; dat het In Rijstvoederxneel en rijstmeel vond m j perceei jan(j der gemeente, dat bij de laatste publieke veel rijstdoppen alsmede tarwemeel van bedo p- - verhuring niet is verhuurd, thans uit de hand is ver tijen, die voor brood niet mrer kunnen dienen. huurd voor f88, zijnde de som door den raad vast- Pelmeel (van gierst) bleek herhaaldelijk verva sc i gesteld, aan de heeren J. Filmer en G. Stoop, zijn. F.enige monsters waren samengesteld uit tapioc. - (jecj. Staten hebben afwijzend beschikt op het ver meel en gemalen gerstdoppen, andere bevatten rj -. Zoek der gemeente om vrijstelling van het onderwijs kofficdoppen en tarwegnes. in de vrije- en orde-oefeningen. In verband daarm'êde In gerstemeel kwamen dezelfde vervalschingen voor. I js <joor B. en W. een conferentie gehouden met de Aan de gortpelleriien verkrijgt men als eers.e af- hoofden van scholen. Er is vervolgens een schrijven valproduct het dopmeel, ook relmeel geheeten. Dit geZ0nden aan den Districts-schoolopziener, waarin zijn goedje heeft nagenoeg geen voedingswaarde. Bij de vol- meegedeeld de moeilijkheden die aan het onderwijs gende bewerkingen of „sneden krijgt men pas net ju ^it vak zijn verbonden en is bovendien gevraagd, goede pelmeel, dat bestaat uit het meel van den bui- hoe dit onderwijs in vrije- en orde-oefeningen zal tenkant der onldopte gerstkorrcls met slechts een ^voi- morden gegeven. Het antwoord op dit schrijven dient nig doprestcn. Dit zuivere pelmeel is een uitstekend te worden afgewacht voor de Raad een beslissing voederarlikel, betrekkelijk rijk aan eiwit en vet. kan nemen. Maar al te dikwijls helaas worden thans de Waar- Voor het Herhalingsonderwijs hebben zich aangege- delooze doppen zeer fijn gemalen en aan het zuivere ven te waarland 12,'Kerkebuurt 14 en te Dirkshorn pelmeel toegevoegd. Bij het onderzoek van pelmeel en g leerlingen. gerstemeel wordt tegenwoordig bijzonder streng gelet Be Hoofden van Scholen worden benoemd om dit op een te hoog dopgehalte. herhalingsonderwijs te geven. Na deze medede-dingen uit het Verslag der Proefsta- Be heer E. Meijer Drees, Hoofd der School te tions meen ik goed te doen mijn persoonlijke meenüi- Dirkshorn, had een dankbetuiging ingezonden voor gen onder woorden te brengen. het blijk van waardeering en de daarbij gevoegde Waar de groote malerijen zóó herhaaldelijk en op gratificatie van het gemeentebestuur ontvangen bij allerlei manieren knoeien en bedriegen, zou het wel- zjjn 40-jarig jubileum. licht sterk aanbeveling verdienen goede gerst te koopen In de vacature-PLaatsman in de Commissie tot We en bij betrouwbare molenaars te laten malen. Meel- ring van Schoolverzuim is door B. en \V. opgemaakt soorten behooren in den handel vertrouwens-artikelen <je volgende voordracht: 1. Bleeksina, 2. F. de Jong. te zijn en het is wel diep betreurenswaardig, dat de l>e:heer Bleeksma wordt met algemoene stemmen be- hedéndaagsche handel in voedermeien aan dat vertrou- noemd. wen vierkant maling heeft. Coöperatieve aankoop op Daar Voorzitter ambtshalve als zetter fungeert, moet deugdelijke contracten en strenge contröle bij leve- een nieuwen zetter benoemd worden. De Raad moet ring° is het krachtigste verweermiddel tegen dit erger- de voordracht voor die vacature opmaken en plaats lijke. „boerenbedrog". Al die doppcnrommel behoort in daarop: de Raadsleden Borst en Bakker, respectievelijk het. viiur thuis net als steenkool en zaagsel, maar niet als één en twee. Door B. en W. is een aanvulling ontworpen voor de beslaande politio-verordening, wat betreft de melk- voorziening. De melk moet volgens de verordening ver voerd worden in gesloten flesscben, bussen, vaten, enz. Voor dichtmaken mogen geen lappen, jeipier, hooi, enz. gebruikt worden. Voor de reiniging mag niet gebruikt rantie goed. Dit was ook in dezen kring met de vocderstoffcn liet geval. Van de 1453 ingezonden monsters waren slechts 6 vcrvalscht of onecht. Helaas waren de oude knoeierijen toch weer opnieuw beproefd n.!.: verval- sching van tarwezemelen en grint met koffiedoppen en rijstdoppen. Over poeders tot bereiding van Bor- deausche pap viel hernaaldelijk te klagen, omdat zo niet geschikt waren ter bereiding van een deugdelijk praeparaat. In Januari 1908 trad een beëedigd controleur in dienst van liet Proefstation, wiens taak het was oj> verschil lende plaatsen monsters te nemen van pas geleverde partijen. Diens arbeid is in 1908 reeds zeer vruchtbaar geweest. Verschillende knoeierijen konden worden op gespoord. De meerderheid der leveranciers van ver- valschte waren behoort tot de kleinere slijters, die hunne artikelen betrekken van groote fabrikanten. Deze menschen weten zelf niet, dat zij knoeiwaar koopen en verkoopen, maar juist langs dezen weg blijft de knoeierij in het leven. Gelukt het de kleinere slij ters ertoe te brengen hunne waren alleen van betrouw bare fabrieken en met garantie en contröle te koopen, dan moeten de knoeifabrikanten hun bedrijf van zelf staken. Belangrijk zijn evenals in vorige jaren ook nu de mededeelingen van de Bacteriologische Afde-eling van liet Rijkslandbouwproefstation te Hoorn, Ondermeer wordt hierin melding gemaakt van in Duitschland voorgekomen vergiftigingsverschijnselen bij verschillende personen pa gebruik van Edammer kaas uit Zuidholland, die van ondeugdelijke samenstelling bleek te zijn. Iets dergelijks kwam ook voor met Zuidhollandscho kaas in Stolksch-model en Friesche nagelkaas. In al deze gevallen was er ©en verkeerde rijping der kaas waar te nemen. Waarom gebruikt men niet algemeen Reincultuur? Het proefstation te Goes klaagt over het thomas- phosphaatmeel. Nu er door malaise in de staalindustrie een te kort aan deze deugdelijke meststof is, wordt er mee ge* knoeid. Met katoenzaadmeel was het daar ook al niet in het reinevan 79 onderzochte monsters waren er 10 onvoldoende. Eén was vervalscht met rijstdoppen en één met ruim 3 o/0 zand! Van gerstemeel waren 3 monsteK, onvoldoende, twee door een veel te hoog dopgehalte, terwijl het derde vermengd was met tapioca en maïsmeel en bovendien in bedorven toestand verkeerde. De microscopische onderzoekingen der voederartikc- len geschieden thans aan een bijzondere afdeeling van het Proefstation voor zaadcontröle te Wageningeo. Bijna 1 o/0 der lijnkoeken en lijnmeel waren vcr valscht door bijmenging van grondnotendoppen, cacao- doppen, kapok.meel. tapioca, tarwestof en rijstdoppen. Die doppenknoeierij blijft een kanker van den land bouw! Met de meelsoorten was het nog erger gesteld. - Eenige monsters tarwegrint bestonden uit fijne tarwe zemelen, zeer sterk vervalscht met gemalen koffiedop pen; andere monsters waren met zeer veel rijstdop pen en koffiedoppen vermengd, soms ook onder toevoe ging van minerale stoffen, waarvan in een monster zelfs 50 o/o voorkwam; één monster bestond zelfs in 5hoofdza.sk uit koffiedoppen! Een ander monster was vervalscht met meel van de steennoot, waarvan knoopeu gemaakt worden. Dit is al een heel onverteerhaar goedje! In tarwezemelen en gries kwam veel vervalsching i voor met koffie-, rijstdoppen en tapioca. in de maag van varkens en koeien... of menschen?? Het zeer vergiftige meel van ricinuszaden, waaruit de wonderolie" geperst wordt, kwam ook al in vee voeder voor. Door zulke stoffen zijn zelfs vergiftigingen met doodeliiken afloop voorgekomen t In „paardenbrood" vond men ter variatie de ver- D 0 giftige kratokboonen, die eenige jaren geleden zooveel worden water, dat, volgens het oordeel van B. en W. L ~'~1 onzuiver of besmet is. Van uit huizen waar een be smettelijke ziekte heerscht, zal goen melk mogen wor den verkocht. Ook wordt in de politie-verordening opgenomen, dat het verboden is vuil, bloedafval, koolbladen, bloemen slachtoffers gemaakt hebben. Een nieuw vervalschingsmiddel ontdekte men in het laatst van 1908 in verschillende voedermiddelen, n.ï. meel van een oliezaad uit Soedan, waaruit „Shcabut- ter geperst wordt. Wat de scheikunde alleen niet kan uitmaken, wordt 0f welke artikelen ook, die verrotting veroorzaken, in haar ontsluierd door het microscoop. Dit instrument dc slooten te werpen, of naast do slooten neer te leggen. Ook zullen artikelen, die volgens het oordeel van B, en W. een hinderlijken stank verspreiden, moei ten worden opgeruimd. De Raad vindt algemeen deze bepalingen goed, en zullen zij aan hot oordooi der Gezondheidscommissie te Schagen worden onderworpen. In opdracht van den Raad is een onderzoek inge steld door den Gemeente-opzichter naar de verande ringen die den heer Bleeksma, het Hoofd der School in Waarland in zijn huis gaarne zag aangebracht. Voor zitter zegt dat deze veranderingen die de bedstede bc- troffen, niet noodig werden geoordeeld. Wel is gebleken, dat het drinkwater zeer slecht was, doordat de bak erg lek was. Verandering en verbetering werd hoog noodig ge acht. Misschien kan de bestaande bak gerepareerd. Na eenige discussie, waarbij de heer Borst de op merking maakte, dat als de reparatie van den ouden bak te duur uitkwam, een nieuwe bak beter was, werd de uitvoering aan B. en W. overgelaten. De rondvraag leverde niets op, zoodat sluiting volgt EEN VREES ELI JK STERFGEVAL. Mer schrijft uit Zeist aan de Stichtsche Crt.: In de onmiddellijke nabijheid van den Dolderschen- weg is iets verschrikkelijks gebeurd. Daar heeft 't tijdelijke met 't eeuwige verwisseld een oude vrouw, maar onder zulke treurige omstan digheden, dat er wel wat meer ruchtbaarheid aan mag gegeven. Aan den publieken weg dan lag, onder oude lom pen, beschut tegen regen en winddoor'n paar parapluies en bewaakt door 'n getrouw hondje, eene vrouw, een oude, zieke vrouw. Wat haar scheel de? Men zei, „Longontsteking". Dat duurde week na week! Tot hedenmorgen de vrouw heenging. Nie mand scheen zich Iets van haar lot aan te trekken. In 'n schuur scheen voor haar geen plaatsje beschik baar te kunnen worden gesteld. Arme vrouw, ook zij had 'n ziel te verliezen. Men zegge wat men wil, men bewere dat het „eigen schuld" was, 't zij zoo; men zegge: dat zulke menschen „niet anders willen", 't zij zoo; maar ter wijl haar man, als 't haar man tenminste was, rond loopt om iets op. te halen, misschien al drinkende, I 't zij zoo; aan den publieken weg sterft, na we ken ziek geweest te zijn, een oude vrouw. Is dat, zooals 't behoort? Ik vernam, dat aan den man verzocht was, haar naar 'n ziekenhuis te mo gen brengen, wat hij moet hebben geweigerd. Is dat zoo'' Dan wordt 't wel tijd, dat zulk een recht den man wordt ontzegd. Nauwelijks was de vrouw overleden, of men wist er werk van te maken, dat het lijk werd verwijderd. Over de doode meer zorg dan over de levende? 't Is 'n vreeselijk sterfgeval. NOODLOTTIGE VAL. Te Wouw bij Rozendaal is de 14-jarige M. Maal derij bij het eikelschudden uit een boom gevallen, waarbij hij de halswervels brak. De jongen bleef op de plaats dood. DE BRIEVENBUSDIEF TE AMSTERDAM. De brievenbusdief heeft Donderdag weer zijn slag geslagen. Uit de bus van een firma op de Heeren- gracht bij de Huidenstraat werd, door het stukslaan van een ruitje, een kennisgeving van een aangetee- Icend stuk, afkomstig uit Rotterdam, ontvreemd. Dit stuk betrof een cheque ten bedrage van f 1100, welke cheque gistermiddag door een opgeschoten jon gen werd gepresenteerd aan een kantoor op de Kei zersgracht bij de Wolvenstraat. De jongen werd aan gehouden; hij beweerde de cheque op verzoek van een onbekende te hebben aangeboden, 't Bleek dat het aangeteekende stuk Donderdagmorgen door een onbevoegde van het postkantoor was afgehaald. GASONTPLOFFING. In het atelier van dameskleeding der firma Schlo- berger en Co., gelegen in 'hét sousterrain van per ceel Kerkstraat 375 tusschen Utreditschestraat en Am- stel, heeft gistermiddag een gasontploffing plaats gehad. Er waren werklieden van de gasfabriek aan den ar beid om een nieuwe gaspijp aan te leggen. Men had I had'verzuimd de kraan op het uiteinde van de nieuwe pijp af te sluiten. Daardoor ontstond een gasontploffing, waardoor eenige deuren werden stukgeslagen en een begin van brand ontstond. Een 15-jarig meisje, dat in het atelier werkzaam was, kreeg brandwonden aan gezicht en handen. De brand werd door de inmiddels gealarmeerde brandweer gebluscht. Eenige costumes en een scheidingsmuur kregen brandschade. DE RAMP VAN DE „K.W. 38". De Katwijksehe vissuhersschuit ,.KW38", eigenaar Kleen te Katwijk, gezagvoerder Arte van Duyn, met 8 man aan boord is Maandag avond in stormachtig weder, in de nabijheid van Kijkduin in botsing geko men met het wrak van een groot zeilschip, dat onderst boven dreef en in de duisternis niet kon worden ge zien. De schuit was zoo ernstig beschadigd, dat zij bin nen twintig minuten zonk. Gelukkig had zij twee booten aan boord, waarvan er een opgepikt was in de nabij heid van Doggersbank. Vijf man gingen in de eene, vier man in de andere boot. Zij dreven vijf uren op de stormachtige zee, toen een der booten werd opgepikt door hot Dantziger stoomschip „Oliva", kapitein Becker. op reis naar Londen. De „Oliva" zocht toen naar de tweede boot, en vond die na eenige uren. De schip breukelingen werden gastvrij opgenomen en goed be handeld. Gistermiddag kwam de „Oliva" te* Londen aan. Toen do schipbreukelingen werden opgenomen, wa ren zij bijna uitgeput; zij hadden het meerendeel hun ner kleeren verloren in den storm. Na aankomst wor den zij naar het Hollandsche consulaat gebracht, waar zij van kleeding werden voorzien en toen voor den nacht in een Sailors home werden ondergebracht. Gisteren werden zij door den consul, wiens behandeling zij hoog lijk roemden, per Batavierboot naar Nederland terug gezonden. EEN OORDEEL OVER Dr. KUTPER. Voor eenige jaren zou dr. A. Kuyper te Brussel aanzitten bij een feestmaal. De. gastheer koning Leopold, had hem zijn plaats gegeven naast den burgemeester van zijn hoofdstad ik meen den heer De Mot. Alvorens aan tafel te gaan, nam de koning den bur gervader Ier zijde: hij moest in zijn conversatie met Men Nederlandschen gast er wel om denken, dat deze van min of meer lichtzinnige tafelpraat niet gediend was. De heer Kuyper was een vroom man, un homme I austère (stijve Klaas). Het maal wordt ten einde gebracht. En bij de promenade met een sigiartje richt koning Leopold weder het gesprek tot den Brusselschen bur gemeester. Uwe Majesteit hoeft mij minder juist in gelicht omtrent mijn tafelbuurman, meent de heer I)e Mot die gehoorzaam de kat uit den boom gekeken had. Un homme austère...? Ik zou eerder zeggen„Un vieux galant", ('n Ouwe liefhebber). Alzoo meldt de Amsterdamsche briefschrijver van het „Utr. Dagblad." TERUG UIT DUITSCHLAND. Tal van Friesche arbeiders, die met of zonder hun gezin naar Duitschland trokken, om daar te werken koeren terug. De verhoogde belasting aldaar, is daar van de oorzaak. Alles is er veel duurder geworden, de loonen worden er lager en van overhouden is geen sprake moer. Vandaar een terugtrekken naar hel va derland. MOORDAANSLAG TE SURHUIZUM. In zake de door ons vermelde poging tot moord en diefstal op de vrouw van Aukfc Hoekstra te Sur- huizum zijn, naar aan de Leeuw. Ct. wordt meegedeeld, de verdachten gearresteerd en voorloopig in de mare chausseekazerne te Buitenpost ondergebracht. Het zijn de twee ongehuwde jongemannen, woon achtig onder Surhuizum, die beide slecht bekend staan. Eén hunner heeft voor twee jaren bij Hoekstra ge werkt, en was met diens toestand en levenswijze op do hoogte, terwijl de andere aldaar vroeger, met zijn thans overleden moeder, af en toe aan de deur kwam bedelen. Beiden hebben meermalen gevangenisstraf ondergaan, zoowel voor mishandeling, diefstal als verduistering. Zij blijven hardnekkig ontkennen de misdaad te heb ben gepleegd. Nader wordt aan genoemd blad gemeld, dat vrouw Hoekstra is overleden zonder dat zij de namen der daders hoeft kunnen noemen. DE TIENDEN. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft aan de afdeelingen een circulaire ge richt, waarin er op wordt gewezen, dal de voormaligs tiendheffers, die verzuimden vóór 1 April 1909 bij de tiendcommissies aangifte te doen, teneinde schadeloos stelling voor hun vervallen rechten te verkrijgen, alsnog verstandig zullen doen om zoo spoedig mogelijk die aangifte in te zenden. „Onmogelijk is het niet schrijft het hoofdbestuur dat de wetgever in een goedhartig oogenblik nog eens over zijn hart zal strij ken ten behoeve dezei nalatige slachtoffers." Ook wordt er de aandacht op gevestigd, dat bezwa ren tegen de beslissingen der tiendcommissies vóór 1 Januari 1910 moeien zijn ingebracht. EEN FLINK GRIJSAARD. Dr. Groneman, de bekende geneesheer te Dj'okj'a- karta, die zich vooral naam maakte door zijn ijve ren voor oudheidkundige onderzoekingen op Java, stelde zich bij de cholera-epidemie te Batavia, niet tegenstaande hij reeds zijn acht-en-zeventigste levens jaar was ingetreden, beschikbaar om in het stadsver band te Batavia of in een ander hospitaal cholera- lijdcrs volgens zijn creoline-therapie persoonlijk te gaan behandelen. „Alleen heeft hij," aldus schrijft „Midden Java", wegens zijn hoogen ouderdom deze voorwaarde ge steld, dat hij een goede nachtrust moet kunnen, ne men, doch overigens heeft hij zich van 's morgens 6 tot 's avonds uur voor behandeling van cholera- lijders te Batavia beschikbaar gesteld." Een eeresaluut voor dezen wakkeren grijsaard. RECLAMES. te en bezadigdheid. Ja, uit den eersten zwijmel van den hartstocht ontwaakt, kwam hij eindelijk tot de vraag wat hij eigenlijk toch had begaan door het huwelijk met Antje Sturm. Het scheen hem nu al toe, of hij de jonge vrouw aan het Comomeer een onuitsprekelijk groot offer had gebracht, doordat hij haar bezit had gekocht met het verlies van een schitterende toekomst. Nu be kende hij zichzelf met koele berekening, dat het niet eens het geluk van het jonge meisje was geweest dat hem voor den geest had gezweefd, toen hij het een voudige kind tot zich ophief, maar dat zijn eigen en onbeteugeld verlangen van den in hem gloelenden hartstocht hem tot deze dwaze daad had gebracht. Maar dat hij het tot een huwelijk had laten komen, dat hij nu voor eeuwig aan dat eenvoudige kind was gekoppeld, dat voelde Wolf nu reeds als een hem aangedaan onrecht. Nog was er in zijn gemoed geen verbittering over den hem opgelegden dwang, want nog wist Antje hem te hetooveren en te behagen, vooral wanneer hij bij haar was en haar groote, alles vergetende liefde ook hem medesleepte. Maar bij Wolf had het verstand steeds meer gesproken dan het gemoed en wanneer hij verre van zijn geliefde vrouw was, en zich bewoog te midden der schitterende kringen der hoofdstad, dan overviel hem dikwijls een nijpend gevoel van spijt. Het was hem dan als stond hij voor een gapende diepte en moest hij daarin onver mijdelijk verdwijnen. Al de heerlijkheid rondom scheen dan plotseling verdwenen, een knagende smart sloop zijn gemoed binnen bij de erkenning van het feit, dat al deze schoone vrouwen, die hem duidelijk te verstaan ga ven, hoe gaarne zij hem wilden, voor hem verloren waren en onbereikbaar, omdat hij zich verbonden had aan een molenaarsdochter. Maanden verliepen er eer de jonge echtgenooten elkaar zagen. Wolf vond geen tijd meer, zoo zeide hij zichzelf ter verontschuldiging en ook tot zijn jonge vrouw, die hem om zijn lang wegblijven een zacht verwijt had gemaakt. Misschien vergat hij nu reeds wel om den noodigen tijd te zoeken. In elk geval was hij buitengewoon hartelijk, al kwam hij dan ook zeldzamer. Antje's bekoorlijke, I onschuldige schoonheid scheen op hem nog steeds de noodige aantrekkelijkheid uit te oefenen. De lange j weken en maanden van eenzaamheid, het heimelijk j verlangen naar een mensch met wien zij zou kunnen i omgaan, de wensch om ook eens de blijde wereld te zien. die zij zoo lief had, dat alles was Antje ver geten, als Wolf er weer was. Zijn bezit gaf haar over vloedige schadeloosstelling voor dat alles; aan zijn zijde vlogen de uren voorbij, zijn stem verwekte le ven, zijn lach bracht vroolijkheid. Telkens weer werd het hart der jonge vrouw in zijn tegenwoordigheid bevangen door een droom van geluk, zij gevoelde zich dau weer even gelukkig als in het eerste uur, waarin zij tot de erkenning kwam, dat zij hem meer lief had dan zichzelf, dan de wereld, ja dan God. Wanneer Wolf bij haar kwam verhaalde .hij haar ■van het schitterende leven, van de vele kennissen die hij kreeg, van de zeer gunstige ontvangst die hem werd bereid. Antje vond dat zeer natuurlijk, want in haar eenzijdige en eenvoudige wereldbeschou wing kon zij zich niet begrijpen, dat de man die voor haar alles en alles was, ook in het oog van andere menschen niet een persoon in grata zou wezen Maar toch deed het haar pijn als haar man haar lachend vertelde, wanneer deze of gene mooie bal- damc zulk een indruk op hem had gemaakt. Zij voel de blijkbaar zelf wel hoe deze in weelde zich badende schepseltjes haar man nader stonden dan zijzelf. Op den winter volgde de lente en de zomer. Antje zat veel in den tuin van haar klein tehuis. De jonge vrouw ademde begeerig de heerlijke lucht in, groen en bloemen verkwikten haar en toch werden haar wangen hleeker en kregen haar oogen een steeds ernstiger uitdrukking. Maar Antje was niet meer het dartele, blozende kind, met het onschuldige hart. Het meisje was vrouw geworden. De maand Mei verstreek en de groote hitte deed alle voorname families de stad verlaten. Naar alle zij den werden de gezelschappen verstrooid waarvan de graai van Wolfenstein het schitterend middelpunt was geweest. De meeste families zochten hare buitenplaat sen op. Talrijke uitnoodigingen trachtten Wolf over te halen daar te komen logeeren. Vooral de families die rijk aan dochters waren, drongen aan en menige schatrijke jonge erfgename lachte den jongen graaf veelbeteekenend toe en menige trotsche, adellijke moeder moedigde den begeerden graaf op zeer dui delijke wijze aan. Wolf van Wolfenstein sloeg doodeenvoudig alle uitnoodigingen af, met de verklaring, dat hij zijn vader had beloofd gedurende de zomermaanden thuis ts komen. Bat was weliswaar maar de halve waarheid, want hij dacht slechts hoogstens een maand op Wolfen stein te blijven, want de andere dagen was hij ge dwongen in het Noorden van Italië door te brengen acn de zijde zijner jonge vrouw; het was voor hem geen geheim gebleven dat zij hem spoedig een zoon of dochter zou schenken. Voor de eerste maal kwam bij Wolf het bewust zijn op, dat hij zijn leven aan ketenen had gelegd en dat er nog In lange jaren geen vooruitzicht be stond om Antje, zooals hij dat vroeger had begeerd, openlijk als zijn vrouw te kunnen erkennen. Daarbij beschouwde hij Antje niet meer met de oogen van verliefd jongmensch. Dagelijks gevoelde hij meer en meer het onderscheid dat er bestond tusschen hun beider wezen. Nu onfdekte hij ook reeds dikwijls, hoe ontzettend eenzijdig en onbeschaafd dezelfde woor Onder de noodlottige gevolgen van het veronacht zamen van eenvoudige gevallen van aambeien noe men wij' bloedende aambeien, die uw levensbloed af voeren en de oorzaak zijn van algemeene zwakte en bloedarmoede, uitstekende aambeien een der meest pijnlijke kwalen, die het menschdom kent, verzworen aambeien, de hardnekkigste vorm, die zich voor kan doen, de ongeneeslijke fistel en verstop ping van het afvoerkanaal der ingewanden, hetgeen gewoonlijk in eenige uren noodlottig eindigt. 5 Vele mannen en vrouwen, die aan aambeien lijden, verdragen deze zoo goed als zij kunnen, omdat zij van nature teergevoelig zijn en er tegen op zien om een behandeling te ondergaan. Derhalve verwaarloozen zij hun kwaal, totdat deze een hoogte bereikt, waarop de pijn letterlijk ondragelijk wordt en een operatie het eenige redmiddel is ter voorkoming van verdere ontwikkeling, die alleszins gevaarlijk zou zijn. Foster's Zalf geneest echter zelfs ernstige gevallen van aambeien en zonder dat gij er eenigen last van zult hebben hij uw dagelijksche bezigheden. Zij i® wonderlijk verzachtend en heelend; reeds de eerste aanwending geeft een ongekend gevoel van opluch ting en rust aan de aangedane deelen. Een geduldig» verdere behandeling met de zalf zal ongetwijfeld be loond worden door een volkomen genezing. Let erop, dat gij de echte Foster's Zalf krijgt Zij is te Schagen verkrijgbaar bij den heer J. ROT GANS, Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel h fl.75 voor éen, of f 10.voor zes doozen. den uit haar mond klonken, die hem vroeger he' zoetste gesnap waren toegeschenen. Wel is waar liet hij niemendal blijken van 4» bedenkingen die hij hem waren opgekomen, want wa® neei hij hij zijn vrouw was, kwam hij, juist omda! hij haar zoo zelden zag, weer geheel onder hare t>®" koring. Maar ver van haar was hij niet in staat ook maar aan de geringste verzoeking weerstand te bie den. Steeds meer en meer werd de jonge man door g®" wetenswroeging geplaagd. Hij huiverde er voor naaf Duitschland terug te keeren en zijn vader onder (,e oogen te komen. Deze evenwel schreef hem stee115 dringender en dreigender en verlangde ten slotte 8*" biedend zijn terugkomst. Wolf wist wat dit beteekende: een verloving Augelika van Almenrode of met een andere v0®f' name jonge dame. Evenals vroeger gevoelde de lafhartige zich niet staat tot een ruiterlijke bekentenis. Het berouw i,D zijn hart uitte zich dikwijls in ziedenden toorn, d'e hem ongeschikt maakte tot kalm nadenken. Eens w^ dat zoo erg dat hij Antje harde woorden toevoeg4' en haar beleedigde. De jonge vrouw keek hem verschrikt aan en ween® hartstochtelijk. Wolf trachtte zich wel weer d'ref met haar te verzoenen en Antje lachte hem *e,,t spoedig gelukkig toe, maar de ruwe woorden °r Woll haar had toegevoegd, kon zij maar niet T ge ten. ij i.eu kort, beslist telegram riep den jongen eensklaps naar Duitschland terug. Het bevatte sle» weinige laconische woorden, maar was toch zoo stela, dat graaf Wolf met een bang voorgevoel reis naar huis aanvaardde. Het was hem te alsof hij zijn noodlot tegemoet reisde. Wordt vervolgd

Schager Courant | 1909 | | pagina 6