Uit en voor de Pers. Gemengd Nieuws. VERBRAND. Toen de ruim 70-jarige weduwe Steenwinkel te Gouda, op het Vijverhofje, zich Zaterdagavond voor 't eerst in haar nieuwe woning ter ruste wilde be geven, geraakten, doordat zij in aanraking kwam met een lampje, haar onderkleederen in brand. Zij werd zoo deerlijk gebrand, vooral aan het bovenlichaam, dat zij is overleden. ANNA PAULOIVNA. Aar, het postkantoor te Anna Paulowna en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren is gedu rende de maand October in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 7066.65 en daaruit terugbetaald f 10375.33. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nommer 937. St. Maarten. Zondag 31 Oct. jl. had bij gelegenheid der najaars kermis alhier, ringsteken op fietsen plaats waaraan door 19 heeren werd deelgenomen. De prijzen, die uit contanten bestonden werden gewonnen door W. Geel, de Keins, Schagen f 5, N. J. Geel, Schagen f 3, C. Berkhouwer, Dirkshorn f 1.50. Wieringen. Vrijdag werden voor rekening van 21 leden onzer onderafdeeling der V. P. N. op de Amsterdamsche eierenveiling geveild 237 9 eieren, waarvoor de ver kregen prijzen zeer hoog waren en varieerden van f 5.65 tot en met f 6.60 per 100 stuks. H'ieringcii. De voerman H. S. spande Maandag zijn paard en ket voor den vrachtwagen en stapte er toen zelf op. Goed en wel zittende en na het gewone „vooruit" gezegd te hebben gingen de beesten plotseling aan den hol en pijlsnel ging 't de Beltstraat in. De wagen slingerde van den eenen tot den anderen kant van den straatweg, totdat bij slager Brugman alles in een greppel en 't hek terecht kwamen. Hier brak de spoorstok en gingen de paarden er zonder wagen weer vandoor en had de voerman gelegenheid zijn voertuig te verlaten en kwam er gelukkig zonder zich bezeerd te hebben met den schrik af. De paar den werden een eind verder gegrepen. Wagen, paar den en het hek kregen nogal eenige schade. Wat gelukkig dat de school nog aan was en er geen kinderen op den weg waren. Oudcsluis. Zaterdagavond jl. hield de Harmonie-ver een ïgmg alhier hare jaarvergadering in haar repetitielokaal van den heer Joch. Kreijger. De voorzitter, de heer J. Fransz, opende de vergadering, waarna door den secretaris, den heer P. Kreijger Hz., het nogal uit gebreid jaarverslag wordt voorgelezen, waarop door niemand der aanwezigen eenige aanmerkingen wer den gemaakt. Hierna rekening en verantwoording, door den penningmeester. Hieruit bleek dat het ge passeerde jaar voor de vereeniging niet ongunstig was geweest. De heeren Bakker en Kossen hadden een en ander nagezien en in orde bevonden en rap porteerden alzoo tot goedkeuring. Nu volgde verkie zing voorzitter wegens periodieke aftreding. Als zoo danig werd gekozen de heer C. Slikker, welke deze functie aannam. Hierna was aan de orde contributie bespreking. Op voorstel van het bestuur werd dit met 5 cent per lid per week verlaagd en alzoo gebracht op 20 cent. Met bijna algemeene stemmen goedge vonden. Vervolgens werd besloten dezen winter wederom twee uitvoeringen te geven en wel de eerste op 28 November a.s. in het lokaal van den heer Joch. Kreij ger en dan voor afwisseling iemand uit te noodigen tot het houden van voordrachten. De regeling hier van wordt overgelaten aan het bestuur. Bij de rondvraag wordt door den heer C. de Moor te kennen gegeven dat hij het wel wenschelijk zou vinden ook nu reeds den datum der tweede uitvoering ten naastenbij vast te stellen. Hierop wordt besloten die te houden in 't laatst van Februari. De heer G. Bakker weqschte wel dat aan de nieuwe leden wat meer extra-lessen werden gegeven. De Directeur is hiertoe gaarne bereid, indien die leden hiervoor zelf wat animo aan den dag leggen. Ten slotte wordt op voorstel van een der bestuurs leden besloten een groote kist aan te schaffen voor transport der instrumenten. Hierna sluiting. Oudcsluis. Op eene alhier gehouden bestuursvergadering der afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering is besloten ongeveer half November op een nader te bepalen datum, een propaganda-avond te houden, en daarvoor de tooneelclub te Schagerbrug (die zich hiervoor bereid had verklaard) het tooneelstuk Te Laat te doen opvoeren. De leden hebben met hunne dames vrijen toegang, terwijl van niet-leden 25 cents entrée zal worden geheven. Daar deze avond geheel het kenmerk van een propaganda-avond zal hebben, wordt geen bal na gehouden. Ook zullen personen beneden 18-Jarigen leeftijd niet worden toegelaten. ALKMAAR, 1 Nov. '09. De groote najaars-rundermarkt was dit jaar niet zoo druk als een jaar te voren. Dat zat hem in den Maandag, omdat op Zondag het aantal grooter was dan verleden jaar. De R.K. feestdag Allerheiligen zal er mede de oorzaak van geweest zijn. Ditmaal dan waren er aangevoerd 5321 stuks tegen 6940 in 1908. De handel vlotte niet te best, tengevolge waar van de prijzen gedrukt waren. Op de Zondagsche markt was groote aanvoer, voor al van jong vee. Hoewel weinig buitenlandsche vee handelaren aanwezig waren, was de handel toch zeer belangrijk. Door inlandsche fokkers werd veel mate riaal aangekocht, o.a. kocht de heer W. Tuijn, pachter der stallen a. h. abattoir te Amsterdam, tachtig vaar zen voor rekening van de heeren Gebr. v. de Beek te Heemstede. De prijzen der vaarzen varieerden van f 120 tot f 160. Graskalveren f 40 tot f 60. VERZENDING EN MARKT AAN VOER. De vorige week werden van de laadplaats te Broek op Langendijk verzonden 107 wagonladingen groen ten. De aanvoer aan de afslagmarkt aldaar bedroeg in die week, 4500 bos wortelen, 139.900 stuks bloem kool, 194.500 stuks roode kool, 65.800 stuks gele kool, 84.100 stuks witte kool, 143 balen zilveruien en nep, 373 balen uien, 3900 bieten, 1000 rammenas sen, 202 balen wortelen, 441 balen roode kool en 1 wagon witte kool 10.000 K.G. V1ER-MA ANDERS. Wij vernemen, dat do examens in de Volksoefenin gen vanwege het Ned. Gymnastiekverbond, waarvoor een diploma verstrekt wordt, hetwelk voor a.s. mili- tieplichtigen het recht geeft voor viermaanders in aanmerking te komen, dit jaar gehouden zullen worden te Alkmaar en Hoorn op Zondag 7 Nov. en te Amsterdam, Haarlem en Wormerveer op Zondag 14 November. Zij, die aan het examen wenschen deel te nemen, hebben zich voor 4 November op te geven bij den heer L. J. A. van Ekeren, Secretaris van het Gewest Noord-Holland, te Hilversum, Nieuwenweg 44. DÏJKVAL. Mén meldt uit Colijnsplaat: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is aan den Ond-Noord-Beveland poljler een dijkval voorgekomen over een lengte van pl.m. 160 meter. Op sommige plaatsen is de dijk weggevallen ter halver breedte van de kruin. Wijl achter den dijk een inlaagdijk ligt is er geen direct gevaar. Men meldt uit Zeeland: Za*erdag 11. had, zooals reeds werd gemeld, in Noord-Beveland onder Colijnsplaat, een dijkval plaats een van de opmerkelijkste verschijnselen aan de zeeuwsche zeeweringen. Die verschijnselen herhalen aich niet zeldzaam, want in een tijdperk van circa 5V 3a,re? hadden wel meer dan '250 belangrijke vallen afschuivingen plaats. Het grondverlies aan de Zeeuwsche oevers wordt gewoonlijk in twee vormen onderscheiden: Waterbouwkundigen noemen een val het verschijn sel, waarbij door de een of andere oorzaak de grond- massa op zeker punt van den onderzeeschen oever zich in nagenoeg horizontale richting zeewaarts ver plaatst, zoodat ten gevolge daarvan binnenwaarts een aanzienlijke verdieping ontstaat, terwijl een af schuiving wordt genoemd het herstellen van het talud, wanneer door stroomschuring het onderzeesch beloop eene steilere dan de natuurlijke helling heeft j verkregen. Dat bij zoo'n val een enorme massa aarde zich ver- plaatst blijkt wel uit een belangrijken val die op 11 September 1889 aan den calamiteuzenpolder Vliete, i eveneens in Noord-Beveland, plaats had en die een der grootste wordt genoemd, die in Zeeland voor kwam; de slikken vielen weg over 5 4/5 H.A. en onder den waterspiegel strekte het grondverlies zich uit over 4 H.A. Het totale grondverlies werd ge- I raamd op 935.000 kub. M. De oudste, waarvan sprake is, is die van 1438, waarbij een gedeelte van Oud-Arnemuiden in de diep te wegzonk. Kinderverlamming. Men meldt uit Leiden De kinderverlamming in deze gemeente neemt geluk kig geen grootere proporties aan. De geruststellende mededeelingen van de gezondheidscommissie dienaan gaande, en de voorzorgsmaatregelen door het gemeente bestuur genemen, hebben de gemoederen der ouders van de leerlingen der eerste klasse scholen weer gerustge steld, zoodat de leerlingen bijna allen weder zjjn terug- geket rd. Te Heerenve«n doet zich een geval van kinderlam- ming voor bij een vierjarig kind. De toestand is ernstig. Te Broekhuizen (Dr.) is een geval van kinderver lamming geconstateerd. Dit is het 5e geval in de buurt van Meppel. Zonderlinge dieven. Moeder de vrouw werd dezen zomer herhaaldelijk nachtmutsen van de bleek kwijt. Men dacht aan diefstal maar van 'n dief of dieven merkte men nooit iets. Tot- voor enkele dagen, bij 'n hevigeri rukwind, 't geheele ooievaarsnest op het erf met rad en alles kwam neerstorten, en de fragmenten van de verschil lend gekleurde nachtmutsen van moeder de vrouw meteen van haar hooge verhevenheid neerdaalden. Nu was 't raadsel opgelost. (Zutph. Ct Treurig «inde. Aan de oliefabriek „De Lielde" van de firma Jan 'Prins te Wormerveer is Maandagnacht de fabrieks- arbeider C. Klaus door een riem gegrepen en rondge- s ingerd, met. het gevolg dat de dood onmiddellijk intrad. De ongelukkige, die te Krommenie woonachtig was. laat een vrouw met acht kinderen achter. Gflsuiilpliilfing. Zaterdagavond is oen perceel met „verlof', gelegen aan de Emmastraat te Enschedé, toebehoorende aan den heer J. H. van L chem, vrij e!"g door een gasont ploffing gehav nd. Vóór en achter werden uit verschil lende ramen en deuren de ruiten uitgeslagen, een houten bi; non afscheiding totaal losgerukt en gedeeltelijk ver splinterd, de zoldering opgelicht en de muren meer of minder gescheurd. Het ongeluk heeft zich als volgt toe gedragen Uit het perceel verhuisde W. van Putten en nam bij lie gelegenheid een in een achtervertrek, hem toebe hoorende gaslamp mee. Na afsluiting van den gasmeter «tas die lamp afgeschroefdmaar er schijnt geen stop in de gaspijp te zijn geweest. De nieuwe bewoner. H. Hetebry, kwam Zaterdagavond aan. De meter werd geojend en enkele lichten werden aangestoken. Men rook al spoedig een gaslucht in het achtervertrek en eén der aanwezige personen beging de onvoorzichtigheid een lucifer aan te steken, om te trachten een „lek" te ont denken, waarop de ontploffing v. lgde, ecuter zonder brand te veroorzaken D" oi derzoeker kwan er met een geschrijnd gezicht af; terwijl niemand anders werd ge deerd, ofschoon zich 5 personen in hei vertrek bevonden. De inboedel van H. leed geen schade. Het perceel was verzekerd. Oude Niedorp. In het afgeloopen kwaltaai waren er in het veefonds te Oude Niedorp verzekerd 654 runderen Afgekeurd werden 4 runderen. De omslag werd bepaald voor de maanden Augustus en September op 0.15% en voor October 0.10 Dit is gemiddeld 64 cent per rund in de drie maanden. Treinongeval. Op het station Krabbendijke, gelegen aan de Zeeuw sche lijn tnsschen Goes en Bergen op-Zoom, was men Zaterdagavond ongeveer 7 uur bezig met het rangeeren van met suikerbieten geladen wagens. Bij het rijden over een wissel ontspoorden twee wagens, waarvan een ongeveer een halven meter in den grond zakte, terwijl de andere wagon de hoofdlijn versperde, daar deze wagen gedeeltelijk op beide hoofdlijnen terecht kwam. Hierdoor was het onmogelijk dat een trein kon pas- seeren. Dadelijk werd met kracht aan het werk gegaan om te trachten althans één lijn vrij krijgen, waardoor de treinenloop hersteld zou worden. Er verliep hiermede echter geruime tijd, zoodat dc treinenloop groote ver traging ondervond. Zoo moest de trein wi lke om 802 van Rilland-Bath in de richting Vlissingen vertrekt daar bijna 2 uur wachten., De mailtreinen en de Hollandsche sneltrein van Vlis singen werden eveneons op de tusschenstations opge houden. Te ongeveer balf tien was de ontspoorde wagen, welke beide fijnen versperde, zoo ver teruggezet dat althans één fijn vrij was en dus de treinen konden doorkomen. De treinen uit de richting Rozendaal naar Vlissingen moosten evenwel van Rilland Bath tot Krab bendijke over verkeerd spoor rijden. De mailtreinen ondervonden twee uur vertraging en de trein, welke te 9,22 te Vlissingen moet aankomerf, arriveerde daar eerst te ruim 11 uur. Vau Rozendaal kwam des nachts 12 uur te Krabber- dijk e een extra-trein met een ploeg werkvolk en de noodige materialen en werd dadelijk het opruimings- werfc ter hand genomen, waardoor des nachts nog de geheele fijn weder vj ij was gemaakt en de treinenloop des morgens vroeg weder geheel normaal was. Gegaapt. In den laatsten lijd werden aan het goederenbureau van de Zaandamsche stoomvaartmaatschappij Ie Zaan dam herhaaldelijk kleine pakjes vermist, zonder dat het mocht gelukken den dader op te sporen. Toen nu Za terd.ig weer een pakje vermist werd, waren de a-nwy zingen van dien aard, dat de verdenking viel op de 18 jarige werkster H. I M uit Amsterdam, die na een scherp verhoor het f it bekende en tevens een bekente nis aflegde omtrent d< andere vermissingen. Tegen haar werd procesverbaal opgemaakt. Door midden gereden. Te Maastricht geraakte gistermiddag in het Villapark een 9 jarige jongen, die daar op de vestingtorreinen aan 't spelen was en vermoedelijk de tram niet hoorde naderen, onder de stoomtram Tongeren—Maastricht, die hom letterlijk door midden sneed. Door een varken gebeten. Toen de landbouwer Kolderman te Wehl zich Zater dag onder zijne varkens begaf werd hfi door enn der dieren zoodanig aangevallen en gebeten dat men voor zijn leven vreest. Kolhorn. Maandagavond 1 Nov. vergaderde ten huize van den heer Jb. Smit de damclub „Kolhorn" tot vast stelling van haar reglement. De vereeniging bleek te bestaan uit 21 leden, waar van 18 waren opgekomen. De contributie werd be paald op f 0.7 5, betaalbaar in twee termijnen. Tot voorzitter werd gekozen de heer Jb. Kalf Tot beeren's3 Geel 'en ^1™^°'' re8PectleveI«k de De eerste damavond werd bepaald op Vrijdag 12 November. Wekelijks zullen op dien avond de sa menkomsten worden gehouden ten huize van den heer Jb. Smit, 's avonds van 7 tot 10 uur gedurende den wintertijd. Hoogwoud. De hout- en marmercursus die vanwege de vereeni ging tot bevordering van het vakonderwijs in West- Friesland In deze gemeente zal worden gehouden zal alhier plaats hebben op iederen Maandag- en Dins dagavond. Als leeraar voor dezen cursus zal optreden de heer Rootselaar van Wervershoof. Ilecrliiigowaard. Voor het herhalingsonderwijs hebben zich alhier aangemeld aan: School no. 1, 11 jongens, geen meis jes; school no. 3, 10 (11) jongens en 6 meisjes; school no. 4, 14 jongens en 10 meisjes. Met het onderwijs zijn belast de Hoofden der Scho len en voor zoover noodig de onderwijzeressen, BREEZAND. Voor het herhalingsonderwijs aan School No. 2 alhier, hebben zich 25 jongens en 7 meisjes aan gegeven. HEERHÜGO WAARD. Zondag jl. preekte Ds. Scholte zijn afscheid naar aanleiding van Joh. 4 vers 37: Een ander is het, die zaait, een ander die maait. Het kerkgebouw was goed bezet. Na afloop der godsdienstoefening zong de ge meente den scheidenden predikant toe: Gez. 224 vers 1 en 5. Arrondissements-Rechtbank te Alkimuir. Zitting van Dinsdag 2 November. Uitspraken: J. L. Kamp, Den Helder, onzedelijke handelingen: 12 maanden gevangenisstraf. C. de Blauw, Enkhuizen (thans gedetineerd te Alkmaar), diefstal: 12 maanden gevang, met aftrek van preventieve hechtenis. Alex Polak, Hoorn, diefstal: f 10 boete of 5 da gen hechtenis. N. de Greeuw, Hoorn, mishandeling: een maand gevangenisstraf. W. Zemering, Hoorn, mishandeling: 14 dagen ge vangenisstraf. J. M. Nachtegaal, Alkmaar, mishandeling: 3 mnd. gevangenisstraf. H. Selie. Hoorn, diefstal: 2 weken gev. J. Eeken, Westerblokker, eenvoudige beleediging: 10 dagen gevangenisstraf. B. Hoogland, Zuidscharwoude, beleediging: f 10 of 10 dagen hechtenis. DE LINTJESQUAESTIE IN DE KAMER. De Tijd schrijft: Daar, ingevolge de nieuwe werkmethode der Ka mer dr. Kuyper door den voorzitter tot lid der Be- grootingscommissie voor Hoofdstuk I was aangewe zen, viel hem de taak ten deel in zijne Afdeeling op te teekenen, wat ook over dit punt gesproken werd. Zelf blijkt hij niet aan die besprekingen te hebben deel genomen, hetgeen wij zeer verklaarbaar achten. Niet in eene afdeeling der Kamer, niet in klein co mité, maar in volle en openbare vergadering behoo- ren, nadat de Regeering op de haar gestelde vragen, in zooverre zij dit oirbaar acht, zal geantwoord heb ben, van dr. Kuyper de door hem toegezegde inlich tingen, welke bij aan het geheele land schuldig is, gegeven te worden. Dat die inlichtingen niet mogen uitblijven, werd, blijkens het V. V., ook door eenige van zijn naaste politieke vrienden, welke thans reeds de taak van verdediger op zich namen, toegegeven. Door wie en van welke zijde de verschillende, in bet V. V. opgenomen vragen gesteld werden, blijkt niet; immers, de afdeelingsverslagen zijn onpersoonlijk. Van welk lid of van welke leden bepaalde vragen of op merkingen afkomstig zijn, kan, indien deze leden het zelve niet bij het openbaar debat bekend maken, alleen door indiscretie geopenbaard worden. Wij mee- uen echter te mogen veronderstellen, dat de aan drang om „meer licht" ook bij deze gelegenheid niet alleen is gekomen van de linkerzijde. Hoe pijnlijk ouder meer dan éen opzicht de zaak ook voor haar moge wezen en hoe onzuivere motieven ook bij de tegen dr. Kuyper ingebrachte beschuldigingen ook mogen medewerken, de geheele Rechterzijde heeft in dezen te toonen, dat de handhaving der bij ons te lande gelukkig nog hoog staande politieke moraliteit boven alles gaat. Geen vereering van talenten en genie; geen dankbaarheid voor vroeger bewezen dien sten mag er toe leiden goed te keuren ofte zwijgen, als openbare afkeuring plicht is. Uitingen als in de brochure „Den Leider Trouw", en nu weder in het orgaan van „Patrimonium", zijn voor de politieke zedelijkheid hier te lande en het prestige der ge heele christelijke Rechterzijde beslist 6chadelijk te achten. 3 NOVEMBER, OVERZICHT. De hoogste stand van den barometer is 769.2 mM. te Horta. De laagst bekende stand is 753.4 mM. te Bodo. VERWACHTING. Veranderlijke wind. Meest nevelig. Waarschijnlijk droog weer. Zelfde temperatuur. HEVIGE ORKAAN. Een buitengewoon hevige orkaan heeft de Fran- scbe kust, vooral die van Beneden-Normandië geteis- terd, overal rouw en ontzetting verspreidend. Wij deelden reeds mede, hoe zwaar Grand-Camp-les-Bains te lijden heeft gehad, maar er waren ook. nog andere plaatsen die bijna even zwaar bezocht werden. Van verschillende zijden komen berichten over scheepsrampen van meer of minder ernstigen aard. Zoo werd o. a. ook een Nederlandsch schip, de „Zui derzee", bij Etretat door den storm op het strand geworpen. De dijken hebben zwaar te lijden gehad; een gedeelte van den dijk, die de moerassen van Dol beschermt, werd over een lengte van 30 K.M. ver nield. Het zeewater drong de polders binnen en het vee in de weiden verdronk. Ook de Vendée en in het hijzonder het district Sabies d'Olonne, werd zwaar geteisterd. Huizen wer den weggeslagen, de te velde staande oogst vernield, i de verbindingen verbroken. Iu het kanton Mothe- i Achard alleen zijn 14 bruggen vernield en elf wegen I onbruikbaar gemaakt, alle op grooten afstand van de zee. St. Malo is half overstroomd. Op het Stadsplein staat het water zoo hoog, dat men met schuitjes kan rondvaren. Generaal Rüderer, die de kazerne had be- j zocht, werd verrast door de overstroóming, en er moesten tafels in het water worden gezet, waarover de generaal kon loopen opdat hij niet door de water vlakte voor de kazerne behoefde heen te waden. Soortgelijke berichten worden uit een groot aantal plaatsen geseind, gelukkig echter vallen er, voor zoo ver bekend is, geen persoonlijke ongelukken te be treuren. FERRER. Naar wij in de Humanité lezen, hebben de repu- blikeinsche leden van de Spaansche Kamer een co mité gevormd, dat voor herziening van Ferrer's pro ces gaat werken. El Pais schrijft dienaangaande: De herziening vau het proces van Ferrer „is gewenscht voor dé nagedachtenis van het slachtoffer, ter verde diging van de regeering en voor Spanje's eer". DE OVERSTROOMINGEN. Tot Zaterdag hield de regen ln Engeland steeds aan. Het dal van de Medway is éen groote water, vlakte geworden, waarboven nog slechts huizen en hoornen uitsteken. Te Maidstone liggen alle straten een paar duim diep onder water, de lage huizen zijn niet langer bewoonbaar. De electrische centrale dreig, de ook onder te loopen, maar werd uitgepompt niet behulp van de stoombrandspuit. Zoo werd voorko. men, dat het water daar te hoog steeg. Hier en daar zijn in de straten bruggen van planken op schragen gemaakt, om het verkeer te voet te kunnen onder, j houden. Op vele plaatsen staan zelfs de bruggen over de rivier onder water. In dertig jaren heeft men in dit dal zulk een overtsrooming niet beleefd, i In Sussex ziet het er al niet beter uit. De trei. nen van Londen naar Dover rijden over een dijk door een meer. Te Deal drong bovendien de 2ee de straten binnen en overstroomde zij de velden. j)e schuiten liggen voor de huizen en zijn zelfs da&v niet veilig. Te Romney is een kudde schapen in d6 weide verdronken en Donderdagavond stortregen- de het nog. In het dal van de Rother is alles ver woest wat nog op het veld stond; veel vee is ver- dronken; de woningen der boerenarbeiders staan op instorten. En de weervoorspelling spreekt nog altijd van regen EEN ONAANGENAME GESCHIEDENIS. De befaamde Louis Blériot, zou eergisteren te Boe. karest vliegen. Maar dan 50.000 provincialen waren naar de stad komen stroomen om dit schouwspel te zien, te meer daar de spoor een redactie van 60 pet. op de prijzen had toegestaan. Toen de vlucht echter tot den volgenden dag werd uitge steld, waren meer dan 10.000 personen zonder dak. Zij drongen de hotels binnen, bezetten gangen en trappen en eisebten woedend onderkomen. Het schan daal bereikte een dusdanige hoogte, dat honderden politieagenten de hotels moesten binnendringen. De mannen der wet trokken echter in den Homerischen strijd met de dakloozen aan het kortste eind en moes ten. met deerlijk gehavende kleeren, het veld rui men. Het gelukte pas aan een afdeeling militairen de erde te herstellen. De bezoekers werden daarop by particulieren, in scholen en gevangenissen onderge bracht. EEN TREIN-DÉRAILLEMENT. Prades, 31 Oct. Tijdens den proefrit met den elec- trischen trein had een déraillement plaats. Het ge rucht doet de ronde, dat 10 personen werden ge dood en verscheiden anderen gewond. (Frades ligt in het oostelijk gedeelte der Fransche Pyreneeën en telt 4100 inwoners.) Prades, 31 Oct. Bij het déraillement kwamen zes personen om het leven. 12 personen werden ernstig gewond. EEN INSTORTING. Zaterdagavond half zeven wandelden een heer en dame door de Damrémontstraat op Montmartre. Plot seling zakte het trottoir onder hun voeten weg en beiden verdwenen in een afgrond van minstens 5 meter lengte en 4 meter breedte, terwijl de diepte niet te peilen was. Steds zakte meer aarde onder de straatoppervlakte weg. Met groote moeite wisten twee agenten uit de benedenramen van het aangrenzende huis door middel van een touw den reeds half be graven man op te hijschen; diens gezellin echter ver dween onder het neerstortende zand en puin. Onmiddellijk daagde van alle zijden hulp op; brand weerlieden trachtten met planken verdere storting te voorkomen, terwijl werklieden werden ontboden, om de huizen te stutten, welke men ieder oogenblik vreesde te zullen zien instorten. Om drie uur in den morgen waren de dappere „pompiers", die bij het licht van fakkels en electri sche projectoren aan het bevrijdingswerk arbeidden, er nog niet in geslaagd de ongelukkige te bevrijden. Algemeen schrijft men het ongeluk toe aan het feit, dat een gedeelte van Montmartre gebouwd is op vroegere kalkgroeven, die dicht zijn geworpen. Waarschijnlijk heeft het water een oude mijngang uitgehold, welke juist onder de Damrémontstraat loopt. Vijf jaar geleden trouwens is op dezelfde plek iets dergelijks gebeurd; toen werden twee kinderen licht gekwetst. ALWEER EEN MIJNRAMP. Alweer wordt uit Engeland een mijnramp gemeld. Zaterdagmorgen werd brand ontdekt in een der mij nen van de Penzhiwceiber Colliery Co. Er bevonden zich ongeveer tachtig tot honderd arbeiders in de mijn. De meeste van dezen konden worden gered of konden zich zelf redden, al verkeerden eenigen ook ten gevolge van de inademing van rook en gassen in zeer zorgwekkenden toestand. Vast staat dat een mijnwerker is omgekomen, maar het is nog niet zeker dat deze man het eenige slachtoffer i6. OVER VERKIEZINGEN IN ENGELAND. Naar aanleiding van de laatste tusschentijdsche ver kiezing wordt er weer eens op gewezen, dat de En- gelsche verkiezingen voor de candidaten zeer duur zijn en de Engelsche wet, om omkooping te voor komen, zeer streng is. Alle verkiezingskosten moeten door den candidaat zelf worden gedragen. De gestelde candidaten moe ten voor een gelijk gedeelte betalen de kosten van het inrichten der stembureaux en voor de klerken en ambtenaren, die de stemmen opnemen, en zij mo gen voor alle onkosten uit hun eigen zak geen hoo- ger bedrag geven dan 100 pond. Doch natuurlijk alle advertentiën, alle drukwerken, alle verkiezingsbu- reaux, alle porto's die een candidaat voor zijn verkie zing noodig heeft, kosten ook schatten, en dat geld wordt gegeven door vrienden of uit de partijkassen. Evenwel, om te zorgen dat die uitgaven niet in het bespottelijke loopen, heeft de wet bepaald, dat de candidaat niet meer dan éen verkiezingsbureau niag hebben op elke 500 kiezers, en dat de kosten voor adverteeren en dergelijke het bedrag van 200 pond niet te boven mogen gaan, terwijl hij niet meer mag hebben dan éen verkiezingsagent, éen controleur der stemmen aan elk stembureau en een aantal klerken en boodschappen-jongens in verhouding tot het aan tal kiezers. De totaal-uitgaven mogen in boroughs zooals Bermondsey -niet meer bedragen dan 350 pond voor een borough van 2000 kiezers en 30 pond voor elke volgende 1000 .kiezers; in de „counties" zijn die bedragen resp. 650 en 60 pond. Maar ook zoo blijft een verkiezing in Engeland een zeer dure ge schiedenis! Alle uitgaven moeten geschieden niet door den candidaat zelf, doch door zijn verkiezings agent, en binnen 35 dagen na afloop van de verkie zing moeten de candidaten den „returning offlcer"> den voorzitter van het hoofdstembureau een lÜst overleggen van de gedane uitgaven, en aantoonen van waar het geld kwam, terwijl ze tenslotte nog moeten onderschrijven, dat naar hun beste weten die opgaven juist waren. Men behoeft dus niet te vragen, hoe enorm veel kosten er nog bij zouden komen, als men in Enge land ook herstemmingen kende! MUITERIJ IN GRIEKENLAND. In Griekenland is het militair oproer alweer onder drukt. Ook de zeelieden en werklieden van het arse naal, benevens eenige officieren, hebben zich overge geven, nadat de torpedoflottilje had gecapituleerd- Omtrent het lot van Typaldos en de stafofficieren doen uiteenloopende geruchten de ronde. Men meen1 dat zfi ontvlucht zijn. Alleen de torpedoboot „Velos", aan boord waar- van >paldo8 zich bevindt, benevens drie andere offf' neren, wordt gemist. Men gelooit, dat het vaartuig Koers zet naar een buitenlandsche haven. Veel bloed s er bij het dempen van het oproer niet vergoten- r werden van de trouw gebleven matrozen aanboord van het slagschip „Hydra" door het vuur van de tor pedovernielers twee gedood en twee gewond, terwijl arie of vier muiters gedood en twee gewond wer den.

Schager Courant | 1909 | | pagina 2