Een HÉ en Erf 2 beste trelboiidefi, een zwarte ket, 7 a 8000 U. loerbieten. Boerenbedrijfje, Me DIENSTBODE, Een HUIS en ERF, n w u Attentie Winkel. Danscursus T afelhoning. Am Kachel, HOOI, een meisje Boerenmeid, Hypotheek. Dienstbode te Anna Paulowna, Nagekomen berichten. Plaatselijk Nieuws^ Bekendmakingen Marktberichten. ADVERTENTIEN. A. Zijp Jzn., (i :i S. de Beurs G. de Beurs-Koorn f' lii li li Clazina v. d; Kooij, Vrouwtje, De Mrs II. DE llilfl ic II opeaif Dingdag Ib Nov. 1909, Donderdag 4 Nov., blanke Tafelhoning D. KONING, Ver ui i s t Gymn. pakj^ met nieuwe Uniformpet-. Te koop: Te koop; Aan hetzelfde adres 4 a 5000 pond best ge wonnen op Dinsdag 9 Nov. 09, j Gevraagd een Mijnramp. CABDIFF, 1 Nov (Reuter.) Hedenmidbag wetd de Tareni mijn te Ystdlytera door een plotselinge over strooming onder water gezet. Bonderdvfjftig man zün ontkolen, twee lijken zyn reeds opgehaald en 74 man wordeu vermist. (Later telegram.) Vier mijnwerkers zyn b(j do ramp verdronken, alle overigen zyn gered. Een jongen wordt echter nog vermist. WINKEL, 1 November. Appelen f 1.05 il f 3.10 per mand. Peren 0.75 f2.75 per mand. Kool f 2.70 f 3.per 100. Bieten f 0.55 k f0.80 per 100. De strijd om een kind. Heel Charlois is Zonuagmiddag in rep en roer geweest en alleen door het bezadigd en toegevend optreden der politi is voorkomen, dat de volksmenigte tot daden is oveegegaan, Het geldt hier het bezit van een meisje van een meisje van 6 jaar, da kort na de geboorte door de moeder, die op het oogenblik in Zeeland woopt, is toevertrouwd aan de hoede van een arbeider en diens vrouw, wonende op den Katendrecbtscben La gendijk te Rotterdam. De pleegouders zijn in den loop der jaren heel veel van het kind gaan houden en weigeren beslist dit kind, dat nu opgeëischt wordt, aan de moeder terug te geven. Zondagmiddag trachtten twee agenten van politie in burgerkleeding, ingevolge hun verstrekte opdracht, zich in de Boergoenschestraat van het meisje dat daar liep, meester te maken en met haar in een rij tuig weg te rijden. Agenten in uniform waren tot hun eventueele hulp in de nabijheid opgesteld. In een oogenblik was het bekend en van alle zijden daagden de menschen op om het medenemen van het meisje te beletten. De massa groeide steeds aan en nam een dreigende houding aan, waarbij revolvers te voorschijn gehaald werden. Ter voorkoming van er ger heeft de politie het meisje in handen van haar pleegouders gelaten en heeft haar aftocht weten te dekken, zonder dat er slagen vielen. Later is ook de bereden politie nog te hulp moeten komen. Naar wij vernemen, zijn er van een andere zijde ook pogingen in het werk gesteld om het meisje van de christelijke school, waarop het gaat, af te krij gen. Deze pogingen zijn mede mislukt. Ook wordt medegedeeld, dat de pogingen om het kind bij haar pleegouders weg te krijgen eerst een asnvang hebben genomen toen bekend werd dat de man, die zich als vader van het kind beschouwt, een som geld op haar vast gezet heeft. Die man is sedert overleden. DL MOORD TE SURHUIZUM. Toen de sectie op het lijk van vrouw Hoekstra vanwege de justitie plaats had in de openbare school te Surhuizum, waarbij de verdachten tegenwoordig waren, was het Andries van der Veen die eerst be kende, en wel dat hij met Bareld Oldenburger de plannen tot diefstal had beraamd, doch dat hij niet in het huis van Hoekstra was geweest, alleen op den 'loer had gelegen; dat de moord dus gepleegd moet zijn door Oldenburger, die alleen in de woning was gegaan. Later was bij weer bij hem gekomen, echter zonder geld, .waar het natuurlijk om te doen was geweest. Door deze bekentenis werd de steeds hardnekkig ontkennende B. O. in 't nauw gebracht, en kwamen beide verdachten zoo in tegenspraak, dat een volle dige bekentenis van beiden volgde. Daar de houding van A. v. d. V. openhartiger was dan van B. O., kreeg men aanvankelijk reeds den indruk, dat B. O. het leeuwenaandeel in deze zaak had. Op aanwijzing van v. d. Veen werd daarop naar het mes, waarmede de moord moet zijn gepleegd, ge zocht in den poel bij de woning der verdachten, doch naar men verneemt, tot nu toe zonder resul taat. Wel is op aanwijzing van v. d. V. uit een sloot opgevischt een vrouwenzak, met eenige waar- delooze papieren. Deze zak moet door Auke Hoek stra zijn herkend als toebehoorende aan zijn over leden vrouw, en is vermoedelijk door Oldenburger in de sloot geworpen. Toen de moordenaars werden vervoerd, toonden de vele tegenwoordig zijnde ingezetenen zich zeer ver ontwaardigd en halden sommigen de vuisten. Het lijk van vrouw Hoektsra is gekist, naar hare wo ning gebracht en is te Drogeham ter aarde besteld. Beide verdachten ontkenden het bewuste horloge te hebben medegenomen. h. j. lovink. Bij Kon. Besl. is aan H. J. Lovink, met ingang van 15 dezer, op zijn verzoek, eervol ontslag ver- ste' t0'; assurantie der leesboeken in t raadhuis is leend uit zijne betrekking van directeur-generaal aangehouden, wordt de vergadering gesloten van den landbouw, onder dankbetuiging voor de vele^ en gewichtige diensten door hem in die betrekking bewezen. gemeenteraad zt.jpe. Vergadering op Dinsdag 2 November 1909, 's mor gens te 10 uur. Voorzitter de heer G. C. Hulst, burgemeester, secre taris de heer M. Bossen. Afwezig de heer Groot. Na opening der vergadering volgt lezing en goed keuring der notulen. Van Ged. Staten was een machtiging ingekomen om met het gemeentebestuur van Wieringerwaard een overeenkomst aan te gaan betreffende het schoolgaan van kinderen uit die gemeente op de school te Oude- sluis. Het contract betreffende deze overeenkomst wordt voorgelezen en met op een na algemeene stem men goedgekeurd. De heer Kreijger was er tegen. Daar bij de rondvraag niemand het woord verlangt, wordt de vergadering gesloten en gaat de raad in comité ter behandeling suppletoir kohier Hoofdelijken Omslag. Nieuwe Niedorp. Vergadering van 't Departement Nieuwe Niedorp der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, gehouden op Maandagavond 1 Nov. 1909 in de Prins Maurits, van den heer H. de Vries te Nieuwe Niedorp. Slechts 4 personen opgekomen. De voorzitter, Ds. Haars, opent de bijeenkomst. •Als ingekomen stukken waren eenige brochures enz. Volgt verslag van den afgevaardigde, de heer H. Huizenga, naar de algemeene vergadering te Amster dam. Daar de afgevaardigde ziek was, was het ver slag op schrift gesteld. Volgt rekening van den penningmeester, die door een paar aanwezige leden wordt nagezien en in orde bevonden. De ontvangst was f281.36%, de uitgaven f 177.87, dus het batig saldo f 103.49% (tegen een bedrag van f 114.48% vorig jaar). De voorzitter deelt mede, dat de commissie tot het nazien van de rekening der spaarbank hare taak heeft volbracht en dat de volgende uitkomsten zijn verkregen: Totale ontvangst 1908/09 van Juli tot Juli f 28824.52%, waarvan in dat tijdvak ingelegd is f 6283.33. De uitgaven bedragen f 28824.52%, waar onder begrepen f 1949.90% kassaldo, (uitbetaald is aan inleggers f 2921.01). Dus kan gewezen worden op do gunstige omstandigheid dat er f3362.32 meer ingebracht is dan uitbetaald. Het aantal inlagen is 211; terugbetalingen 31. Aantai deelhebers: 143 boekjes op 1 Juli '08, afge gaan 13 boekjes, bijgekomen 10. Dus op 1 Juli '09 nog 140 boekjes. De spaarbank is aan de inleggers verschuldigd f 31170.17% op 1 Juli 1908, daarbij is f 6283.33 in- leggeld en toe te kennen rente f 1137.37, zoodat het totaal bezit zou moeten zijn f 38590.87%, maar de uitgaven zijn f 2921.01, zoodat het te goed op ultimo Juni '09 f 35669.86% was (dit is de spaar bank verschuldigd). 't Bezit van de spaarbank is f 40726.39%, dus re serve is f 5056.53 tegen vorig jaar f 4176.76%, een werkelijke winst van f 879.76% is dus behaald. De administratiekosten hebben f 87.61% bedragen. Aan boekhouder, commissarissen etc. wordt dank voor de richtige afwerking hunner taak gebracht. Bij monde van den heer Prins wordt verslag uit gebracht van de commissarissen der bibliotheek. 76 personen namen deel aan het lezen. Dit wat aan gaat de bibliotheek ten raadhuize. In de Moerbeek, waar ook een afdeeling bibliotheek was, is zoo weinig gebruik van de boeken gemaakt, dat cijfersopnoeming niet der moeite waard is, zooals men van daar uit bericht. Goedgevonden wordt ten dezen opzichte nadere re geling met den heer C. Drenth, hoofd der school in de Moerbeek te treffen. Voor 't houden der nieuwjaarscollecte zijn de nuts leden, de heeren P. Koopman, C. v. Herwerden, J. B. Wilken, D. Kuilman, J. Kuilman en H. Huizenga aangewezen en de niet-leden, de heeren C. Drenth, K Blokker, A. Houtkooper, J. Lodder, K. Lodder, Jb. Kooij. Goedgevonden wordt om voor een feestavond met dames den heer E. Kluijver van Winkel te vragen als lezer, verdere regeling aan het bestuur, om me dewerking van plaatselijke vereenigingen, bijvoorbeeld en van particulieren te vragen. Na nog eenige bespreking over aan te schaffen tijdschriften en een niet veel beduidenden boekenver koop, en nadat een bij de rondvraag besproken voor- schaatsenrijden. In de Zaterdagmiddag te Amsterdam gehouden ver gadering van den Nederlandschen Schaatsenrijders- bond, waar onze ijsbaan door den heer Joh. Merz was vertegenwoordigd, werd behalve Amstelveen en Stadskanaal, ook Schagen aangewezen voor proef- wedstrijden. op het drietal. De heer S. v. d. Maaten, vroeger alhier, staat op het drietal voor Adjunct-Directeur aan de Gemeente- Gasfabriek te Almelo. De heer Van der Maaten heeft intusschen eene benoeming ontvangen aan de Gasfabriek te Leiden.. de post. Den 31sten October hield de afdeeling Schagen van den bond ,,De Post" in de Posthoorn alhier haar dertiende jaarvergadering, welke bezocht werd door een twintigtal leden en een viertal gasten en geleid door den lsten voorzitter, den heer C. Schut al hier. Met een hartelijk woord heette de voorzitter de aanwezigen welkom, in het bijzonder den algemee- nen secretaris van den Bond, den heer H. te Kolsté, die wel zoo welwillend is geweest het inleiden van een onderwerp toe te zeggen. Met het zingen van het Bondslied werd de vergadering voortgezet, waarna de secretaris, C. Melker, de notulen der vorige las, die onder dankzegging onveranderd werden goedge keurd. Voor de heer H. te Kolsté zijn rede aanving over „Het wezen van onze organisatie" werd een schrij- van van den zieken collega Pontvuist voorgelezen, waarin deze zijn dank betuigde voor den genoten steun en opwekte tot aansluiten van en werken voor den bond. De heer te Kolsté begon zijn uiteenzetting van het wezen der organisatie met een vergelijking te maken tusschen het hart van den mensch, dat dit lichaam geheel regeert en het doel van eene organisatie, welk doel dit lichaam geheel regeert. Nu wil de bond „De Post" alle lagere ambtenaren in een ver- eeniging samenvoegen om zoodoende door en voor elkander te werken aan de verbetering van allerlei toestanden. De bond „De Post" vraagt niet van welke godsdienstige of politieke richting zijt ge, maar al leen: zijt ge postambtenaar en wilt ge meewerken aan de. verbetering van uwen maatschappelijken toestand? De bond „De Post" wil streven naar een voor ieder zijner leden mensch waardig bestaan langs nut tigen weg. Volgens spreker zijn er nu al te veel afzonderlijke post-ambtenaren-vereenigingen. Eén hond strijde voor allen. Versnippering van krachten leidt nooit tot eenige overwinning. Met eenige voorbeelden lichtte spreker toe welke verbeteringen de hond „De Post" reeds had bereikt en welken invloed hij hij de autoriteiten heeft. Daarom is ieder lid van den bond zedelijk ver plicht trouw zijn afdeelings-vergaderingen te bezoe ken, want daaruit spreekt het verlangen en de wil van den ambtenaar om verbeteringen te verkrijgen. Niet met éen ambtenaar houdt men rekening, maar wel met het verlangen van 3750 ambtenaren zoo veel telt de bond er die gezamenlijk te kennen geven wat hun nog ontbreekt. De bond zal zeer zeker de gewenschte verbeterin gen eenmaal bereiken, daarvan hield spreker zich overtuigd. Daarom aaneensluiting van allen in éen hond. Ter nauwkeuriger bespreking van de vakbelangen beval spreker het vormen van ringen van afdeelingen aan. Hij raadde de afdeeling Schagen aan zich aan te sluiten aan den ring Alkmaar en zette de voor- deelen daarvan uiteen. Na het vertrek van den heer te Kolsté, die te Utrecht woonachtig is, besloot de vergadering het aantal bestuursleden te beperken en op 5 te stellen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren C. Mel ker, C. Schut, J. Struyf, W. Spaans en G. Rempt, allen te Schagen. Nog werd besloten leden, die in den loop van een jaar geen enkelen keer de vergadering bijwonen, als zoodanig te royeeren. De rekening en verantwoor ding van den penningmeester, den heer J. Struyf, sloot met een te kort van ruim f35. De uitgaven hadden ongeveer f 200 bedragen. Met het oog op stij ving van de kas werd besloten de kosten van een liefdadige instelling der afdeeling voor een jaar uit eigen zak te betalen. De reserve der afdeeling be draagt nog ruim f 100. Tot nazien der boeken van den penningmeester werden benoemd de heeren Scher mer en Goedhart. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer C. Melker, bleek dat het aantal leden 25 bedraagt en dat der donateurs 8. Alkm. Crt. een studiebeurs. Wij vernemen, dat onze vroegere plaatsgenoot, de heer K. Denijs te Amsterdam, toezegging heeft ont vangen van een ruime toelage, teneinde zijne stu diën te kunnen voortzetten aan de Universiteit te Amsterdam, ter verkrijging van het Doctoraal in de Rechten. De toelage wordt verstrekt uit een fonds, 1 dat indertijd werd gesticht door den heer De Koning j te Haarlem en ten doel hebbende jongelieden van aanleg voort te helpen. o— G E MKBNTH 8 V H 4 G K 1M. schorsing kaasmarkt. Burgemeester en Wethouders der gemeente Scha gen, brengen ter algemeene kennis, dat de wekelijk- sehe kaasmarkt, gedurende het tijdvak van 18 No vember 1909 tot en met 13 April 1910 zal geschorst worden en alzoo de eerste kaasmarkt in het jaar 1910 zal worden gehouden op 20 April. Schagen, 29 October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De lo.-Burgemeester, P. BUIS Jz. De Secretaris, ROGGEVEEN. Broek op Langendijk, 1 Nov. 1909. Wortelen per 100 bossen f 3.10 a f 0.- Bloemkool, le srt. per 100 stuks f 0.- a f 0.- 2e Reuzenbloemkool BOB f 0.60 a f 0.80 f 4.- a f 9.50 Roode kool f 1.80 f 3 70 BOB a Gele Kool BBS? t 2.- a f 4.- Witte kool BOB f 2.50 a f 5.- Nep f 0' a f 0.- Uien f 1.60 a f 1.85 Rammenas per 100) stuks f 0.- a f 0.- 3 wagons wittekool a 10.000 K.G. f 60 a f 62. Nieuw Leven, Station Noordsckarwoude. 1 November 1909. Gele Nep f 1.30 a f 1.90 Drielingen f 1.— Uien f 1.— Roode kool f 1.— Gele kool f 1 60 Witte kool f 1. a f 1.20 a f 1.45 a f 3 25 a 3 50 f 3.- Noordscharwoude (Dorp), 2 November 1909 Bloemkool le soort 2e Roode Kool Witte Kool Gele Kool Uien Nep Amsterdam, 1 Nov 19C9. f 7.- a f 9,50 f 0 50 a f 080 f 2.- a f 3.50 f 3.- a f 4.50 f 3.— a f 4 25 f 1.50 a f 1.75 f 0.— a f 0.— baal. Ter Veemarkt waren aanvoer en prijzen al3 volgt: 203 vette Koeien le qual. f 0.69 a 0.73, 2e qual f0.64 a 0.68, 3e qual. f0.58 a 0.62, 70 Melk- en Kalfkoeien f 130 a 270.- per stuk, 43 nuchtere Kalveren f 10.— a f 15.—, 50 Schapen f 18.a f24.— 446 vette Varkens Hollandsche le qual. 52 a 54 ct., idem 2e en 3e qual. 50 a 51 ct., Overzeesche en Geldersche le qual. 52 a 54 ct., idem 2e en 3e qual. 49 a 50 ct. per KG. Lammeren f af per stuk. Alkmaar, 1 Nov 1909. Koeien en ossen f a 83 vette kalveren f 40.— a 92.—, per Ned. P. f 0.80 a f 0.90. 20 Nuch tere idem f 8.—a 20.—, 0,- magere schapen f a 916 vette id. f 16.— a 26 50, 191 vette varkens 48a 55 ct.per ned. pond, magere idem fQ.— a 0. Per Telegraaf. Pnrmerend. 2 November 1909. 128 stapels Kleine Kaas f 30.—. 1274 K.G. Boter r 1.50 a f 1.60. 839 Runderen, waaronder 677 Vette, en 13 Stieren. Vette stug, 52 a 68 ct. per K.G. Geldekoeien stug, f 110 a f 150.—. Melkkoeien stug. f 120.— a f 230.— 32 Paarden f50.— a f 200.— 166 Vette Kal- veren 65 a 85 ct. per K.G. 193 Nuchtere Kalveren, f 10.— a 25.—, mt. 394 Vette Varkens, v!, 48 a 52 ct. per K.G. 39 Magere Varkens f 16.— a 28.—, matig. 348 Biggen f5.—af 9.-, matig 5458 Schapen en Lamm. vette, mt, f18.— a f26.-, Lammerenf 12 a f 19, mt. Kipeieren f6.50 a f7.50, Eendeieren f0.— per 100 stuks 1000 zak peren f 1,25 a f 4.—. 655 zak appelen f 1.50 a f 2 50 470 ganzen f 3.— a f 4.00 00 zwanen f 0.— a f 0. Geboren; Dochter van JANNETJE, G. BLAAUW M. BLAAUW-DÏ HKEB. Burgerbrug, 30 Oct. 1909. Geboren: CORNELIA GUURTJE, Dochter van P. KOOMEN Tz. T. KOOMENSchockl. Braakpolder, gem. Winkel, 29 Oct. 1909. Heden overleed aeer onverwacht mijn geliefde echtgenoot, de Heer in den ouderdom van 51 jaar en 7 maanden, mij nalatende een kind, nog te jong om dit verlies te beseffen. Mede uit naam der familie, Wed. A. Zijp-De Boer. Benningbroek, 30 Oct. 1909. Geboren: Zoon van ARIE, P. POSKER. M. POSKER—Pbersboom. Schagen, 2 November 1909. Den 6den November a s. hopen O onze geachte neef en nicht <1 en hunne 12 l/2-jarige echtvereeniging p te herdenkeD. Hun dankbare neef en nicht, J. DEI.IEN cn Echtgenoote. Aartswoud, 31 Oct. 19 9. w lieden overleed, na een langdurig smartelijk lijden, onze innig geliefde Moeder, Behuwd Groot- en Over grootmoeder Wed. Jb LAMPERS, in den ouderdom van bijna 85 jaar, Namens de kinderen. Lutje winkel, gem. Winkel, 1 November 1909. Heden overleed, na een langdurig en smartelijk lijden, ons geliefd doch tertje en zusje, in den jeugdigen leeftijd van acht jaar en vier maanden* D. KLEEN en Kinderen. Valkkoog, 31 October 1909. Een ieder, die wenscht lid te worden van de vereeniging ALGEMEEN BE LANG" te Callantsoog, wordt beleefd verzocht voor of op Zaterdag den 6 November zich aan te molden bij een der leden van het bestuur Het Bestuur, Jb. VISSER, Voorz. A. THOMASZ, Secr. zal op des avonds 6 uur in de herberg „d e Zwaan" te Winkel, Publiek Verkoopen: Voor den Heer J. KORT Hz. te Hoog woud, bij J. KEURIS, aaa de Vin Ewyokduis, aanvang 's avonds 7'/i uur, geven door C, F VAN DER GOES, Anna Pau owna. VERKRIJGBAAR: in flacons van 1 en lL K.G. f 1.15 en f 0.60. Vanaf 3 K G. franco. Anna Paulowna. te Winkel, Sectie B. no. 836, groot 1 Are, 35 Centeren. Nadere inlichtingen geeft de Notaris. op de Markt van 28 OCTOBER. Tegen I belooning terug te bezorgen bij J. BOON TJES, Marktplaats Schagen. TE KOOP een nieuwe voor spotprijs. Een volledig Inlichtingen aan het bureau v. d. Blad. ook mooie werfhonden, bij F. Mooij Pz., Callantsoog. bij J. CE GRAAF, Schagen. te bevragen bij P. KEURIS Az. Ewijcksluis, Anna Paulowna. TE HUUR gevraagd een onverschillig waar gelegen. Br. fr. lett. B. B., Bureau v. d. Blad. GEVRAAGD om met Kerstmis in dienst te treden, een bij Mej. Wed. J. BOON, Wieringer waard. GEVRAAGD te Bloemeudaal in zeer klein gezin uit nette familie, P.G., als assistente in de huish. Alle werkzaamheden kun nende verrichten. Wasch buitenshuis. Fr. br letter B., Boekhandel Jac. Sin- jewel, IJmuiden. Wordt gevraagd om met Kerst mis of eerder in dienst te treden een liefst kunnende melken, bij Jb. Govers, Stompetoren, Scheimeer. Direct GEVRAAGD in de „Vlas- en Korenbeurs", des middags ten 12 ure. I Notaris C. L. VAN DEN BERGH te SCHAGEN zal op voorschreven tijd en plaats in veiling brengen en verkoopen met Bouwland aan den Meerweg te Anna Paulowna en kadastraal aldaar be kend in Sectie K, Nos. 1193, Huis, groot 53 centiaren en 2064, Bouwland, groot 52 aren, 30 centiaren. Eigendom van den Heer FRANS VAN DIJKE en Kinderen, aldaar. Aanvaarding in eigendom bij de be taling der kooppenningen op 21 Decem ber 1909. Lasten voor koopers rekening vanaf den dag der aanvaarding. Beschikbaar eenig Kapitaal voor be legging tegen lage rente op huizen. Brieven franco onder no. 1253, bur. van dit Blad. GEVRAAGD een tegen hoog loon, P.G., bij K. DISSEL, Mr. Bakker te Koedjjk. Liefst zoo spoedig mogelijk. voor geruimen tijd werk, bij II. DOORN niet beneden 18 jaar, bij A. C. WAL- 't Zand LIN, Kleine Sluis, Anna Daulowna.

Schager Courant | 1909 | | pagina 3