Toch onschuldig. Zaterdag 27 November !90i). 53e Jaargang. No. 4(M5. TWEEDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Roman van Hoeker. 31)2ste Staatsloterij. Gemengd Nieuws. KOMEDIE IN DE PROVINCIE. Plaats der handeling: schouwburg te Apeldoorn, waar j een voorstelling van Adam in Ballingschap, /al wor- den gegeven. Oud dametje: „Meneer, mag ik een plaats van een gulden, hoven; ik ben in geen jaren m de ko medie gieweest, maar dit moet in 't Paradijs spelen". Schouwburgdirecteur: „Ja, mevrouw, u treft het er is nog één plaats open op de derde rij, boven." Dame: „Kan ik daar zien?" lor.„Zeker, mevrouw." Dame: „Gaat u dan oven mee naar boven 'k wil graag secuur zijn". Directeur, goedmoedig tot een bediende: „Kees, ga met mevrouw naar boven rij 3, no. 114". Dametje met Kees af. De schouwburgdirecteur met eenige knechts druk aan het werk in de zaal. Eensklaps klinkt een stem van boven: „Haalt u het gordijn 's eventjes op." Een knecht op het tooneel doet dit. Stem van boven van het oude dametje: „Ik kan hier wel genoeg zien 'k neem de plaats" en terug bij den eigenaar van den schouwburg: „Een gulden en een dubbeltje? asjeblieft meneer. Ziet u, 'k heb liefst waar voor mijn geld". Callaiitsoog. In de Zondag jl. gehouden vergadering van stem gerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Gemeente te Cal- lantsoog zijn tot leden van het Kiescollege herkozen de heeren M. Mooij Tz. en M. Vries en gekozen de heeren Biersteker en G. Dekker Az. EEN MOOI DENKBEELD. Groningen, 24 November. De Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben besloten aan de Provinciale Staten voor te stellen, vanwege de provincie een gron dig onderzoek te doen instellen nopens de wensche- lijkheid der oprichting eener groote provinciale elec- trische centrale tot levering van stroom voor het aan te leggen uitgebreide net van tramwegen door de geheele provincie, voor de electrische verlichting der dorpen en steden en voor de kleinindustrie en den landbouw. L;ry IS"! W J' SCHAATSENRIJDEN. In Friesland hebben verschillende ijsclubs besloten maatregelen te nemen tegen het verdeelen der prijzen door de hardrijders, vaak vóórdat de wedstrijd is aan gevangen. Door die afspraken ziet men geen ritten meer waar het hard om hard gaat; de animo gaat er bij het publiek ook af. Men wil nu geen geldprijzen, maar kunstvoorwerpen uitloven; maar of dit helpen zal? Daarenboven, de beroepsrijders zijn meest men- schen, wien blanke guldens beter passen dan een paar coupes of pendule! PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De Staten zijn bijeengeroepen tegen 7 December, voormiddags 11 uur. De behandeling der voorstellen zal plaats hebben op 21 December. JEUGDIGE AVONTURIERS? In een hotel op het Damrak te Amsterdam kwamen deze week twee jeugdige Duitschers, die er een ka mer met twee bedden voor aan de straat bestelden eu voorgaven, de een dat hij student, de ander dat hij „Techniker" was. Een van het tweetal droeg een pelsjas, en beiden maakten een alleszins netten in druk. Als bagage hadden ze een koffer en een city bag bij zich. Den eersten dag werd er nog niet over betaling gesproken, dat kwam den volgenden morgen hij het ontbijt wel terecht, meende de hotelier. De jongelui gingen de deur uit en keerden weer betrek kelijk vroeg in den avond huiswaarts. Toen gevraagd werd, hoe laat ze gewekt wenschten te worden, ant woordden zij dat dit niet noodig was: ze zouden blij ven liggen, want ze waren moe. Toen het den volgenden morgen elf uur werd, en de jongelui nog niet voldoende uitgerust schenen te zijn, liet de hotelhouder hun het ontbijt boven bren gen. 't Werd drie uur in den middag en nog toefden gasten boven. De hotelier meende toen wel gerech tigd te zijn hen naar beneden te laten komen. Zever- schenen, gebruikten iets en ginfeen de deur uit. Het was een uur of negen, half tien, toen ze weer thuis kwamen en opnieuw naar boven gingen. Over de reke ning aangesproken, zeiden ze nu geen geld te heb ben. Ze zouden echter den volgenden morgen betalen. Trouwens 't had geen haast, want ze waren van plan nog veertien dagen te blijven, 't Zaakje kwam den hotelier die al meer zonderlinge gasten gehad had toch niet pluis voor en na een uurtje ging hij eens boven op de kamer van de jeugdige Duitschers kijken. Feuilleton. 29. Wolf had zonder een enkel woord te zeggen met alle oplettendheid geluisterd naar wat Frans de kamerdienaar vertelde. Maar nu keek hij den vertel ler toch met een angstigen blik aan. .,En nu wat gebeurde er nu?" stamelde hij met bevende lippen. Aets zeer wonderbaarlijks, wat ik bijna niet voor mogelijk iia(j gehouden," ging Frans op onverschilligen toon voort, „De stervende bekende, dat zij door eer gierigheid en liefde tot haar eigen kind er toe was verleid geworqQn> indertijd een ongehoord bedrog te P.egen, hetwelk haar nu het sterven zoo moeilijk en zwaar maakte. Zij had namelijk na de geboorte et jonge graafje met haar eigen kind verwisseld, aar ze gedacht had, dat het zwakke gravenkind wel u sterven, zoo had zij gehoopt, zonder merkbare gewetenswroeging aan haar eigen kind een schitte- - e maatschappelijke positie te kunnen aanbieden., minSov nnmseh had het bedrog opgemerkt, des te kraam*!* de moeder wan den jongen graaf in haar ÏÏTU™.S0"'"' verwachting i„. wan den hm,? nu doorging voor den zoon trissche houtlStter,' e" st"k >worden. Die den den eenlm.,1,, vriJe leven dat hij leidde, had jonkman doen opgroeiWakkeU knaap' tot 0011 fl,nk Nu haar einde nabii^1* anders dan de waarholst*', kon de wrouw echter niet nen moesten het han- kennen. De beide bedroge- verBtaan. Graaf Wolf ,,v"re<'V('" en zich mot elkaar eigen vleesch en blo**® mai°raatsheer, was haar recht den trotschen nvt,,/'" d" houtvestor iiad hot te voeren 6n h t 'a1™ v,an graaf van Wolfenstein het onrechtmatig iw./it v to aanvaarden, dat nu -Ontzettend o an graaf Wolf was." graaf en staarde den SDrekp 8taMeld« de Jonge 'Mensch JU liegt w* f, met 8ro°te oogen aan. moet liegen..." Tot zijn groote ontsteltenis waren de jongelui ver dwenen en met hen hun bagage, de koffer en de citybag. Alleen een hoed lag nog op de kamer! Er werd dadelijk aangifte hij de politie gedaan, die nog denzelfden avond de verdwenen logeergasten wist in te rekenen. Dat kwam zoo: Een van de twee, die van de pelsjas, verscheen om een uur of elf weer in het hotel om den hoed te halen dien hij had laten liggen. Den zoon van den hotelier wilde den man tegenhouden, doch deze sloeg van zich af en ging er vandoor, nagezet door den huisknecht van het hotel. Op den Nieuwendijk hij de Vrouwensteeg werd de jonge man gegrepen door den knecht en een poli tieagent, en overgebracht naar het politiebureau War moesstraat. Bij zijn aanhouding viel er een... steek beitel uit een der zakken van den gepelsden Germaan Bovendien bleek, hij een vetkaars bij zich te hebben, een stuk wit koord van ongeveer tien meter lengte en twee brieven, die later bleken gestolen te zijn uit een handtaschje van een heer, die, een kamer achter die der Duitschers in het hotel betrokken had. Korten tijd later werd in een lokaal in de War moesstraat de auder aangehouden. Hij had een nieu we schaar hij zich en bovendien de op zoo geheim zinnige wijze verdwenen bagage. In den koffer en in de citybag bevonden zich een paar vuile handdoe ken, eenige loopers, vijlen, sleutels, schroevendraaiers, een buigtang, een vetkaars en een papiertje met pe per! Als lectuur hadden de jongelui detectiveverha len bij zich. Bij het verhoor door de politie verklaarden heiden in het hotel een valschen naam te hebben opgegeven. De een zeide thans een 20-jarSg schilder uit Mun ster, de ander een 18-jarig gymnasiast uit diezelfde plaats te zijn. De scnilder had bij zijn aanhpuding een kleine drie gulden op zak, dc gymnasiast ruim... vijftig cent. De hotelrekening, die ze te betalen hadden, beliep ongeveer vijftien gulden. Vermoed wordt dat de zonderlinge gasten 's avonds hun bagage uit het raam hun kamer bevond'zich op de eerste verdieping aan de straatzijde naar beneden hebben gelaten! Daarvoor zou dun het koord gebruikt zijn, dat een hunner bij zich had. De politie onderzoekt thans, of de opgaven der heide aangehoudenen juist zijn. Hdbld. MOORD BIJ KOEKANGE. De rechtbank te Assen beeft de voorloopig© hech tenis der gebroeders Bakker, verdachten in zake den moord te Koekangerveld weer met 30 dagen verlengd. EEN MOOIE BOEL! Op een avond in déze week vervoegde zich, zoo wordt aan de Zw. Ct. gemeld, bij den burgemeester van Losser aan huis een gezelschap van drie perso nen, nl. twee vrouwen en een man, die drie kinde ren van D o tot 4 jaar bij zich hadden. Fluks werden de kinderen bij den burgemeester achter de deur gezet en verdween het drietal. Er werd onmiddellijk ernstig naar hen gezocht, maar ze waren verdwenen. De kinderen zijn te Losser bij verschillende perso nen onder dak gebracht. Naar men zegt, moeten het kinderen zijn van een zekeren Gouman, die zijn vrouw" heeft, herlaten en zelf de wijk naar Duitsch- land heeft genomen. Voor dien tijd woonde hij te Berghuizen, nabij Oldenzaal. EEN NOODLOTTIG TKAMONGELUK. De 60-jarige arbeider Haalboom verliet eergisteravond om 7 uur de zandsteenfabriek te Rhenen. Bij de re mise wilde hij de rails oversteken, doch werd door de tram van Arnhem gegrepen. "De beide beenen werden hem afgereden, tengevolge waarvan de man spoedig overleed. Hij laat een vtouw met 6 kinderen na. De machinist had aan het ongeluk geen schuld. NOG STEEDS DE UTRECHTSCHE OPLICHTER. Over den oplichter alias jhr. Leonhard deelt het U. D. nog het volgende mede: Op tienjarigen leeftijd viel hij uit een raam van de derde verdieping op straat en men dacht niet anders of het kind zou er mee heen gaan, z'n hoofd was vreeselijk verwond en een hersenschudding bleef niet uit. Wonder boven wonder herstelde hij, en hoe wel hij als andere knapen van z'n leeftijd een nor maal verstand had, was hij buitengewoon driftig en opvliegend, op andere tijden buitengemeen onverschil lig, niets kon hem dan schelen. Toen hij later verkeeving kreeg, waren, zijn ouders daar zeer op tegen, mta vond hem met z'n eigenaar dige natuur niet geschikt om zich aan een vrouw te binden en werkte het engagement tegen, omdat men er voor later toch niets goeds van verwachtte. Wer kelijk schreef het meisje hem in die dagen af en van die daad heeft de jonge man zéér veel geweten; hij trok zich het geval hevig aan en beloofde wraak te zullen nemen óp z'n ouders. Van dat oogenblik af aan ging hij den slechten weg op, hij stal, meldde zichzelf bij de politie aan en kreeg gevangenisstraf. Die straf liet 'm volmaakt koud, twee jaar opsluiting vond hij volstrekt niets. Toen hij in Haarlem werd ontslagen, had hij ruim f 100 op zak; binnen de drie dagen pleegde hij een nieuw misdrijf, wetende van daag of morgen toch weer geknipt te zullen worden, 't Kan hem allemaal niets schelen ze hebben z ij n leven bedorven, nu zal h ij dat van z'n familie be derven. Hij zat in Utrecht in z'n cel al te bereke nen: pas twee jaar gehad voor diefstal, nu krijg ik een veroordeeling wegens oplichting, ze geven me negen maanden extra omdat ik recidivist hen, zit er dus nu 2 jaar en 9 maanden voor me op, óok goed. Komt hij weer vrij, dan stelt hij zich voor opnieuw te beginnen. Hij had zich ditmaal tevreden gesteld met f 2500, maar dan zou hij z'n slag eens beter „Ik spreek de zuivere waarheid," antwoordde Frans zeer gelaten, terwijl er niet het minste was te ontdekken van eenige ontroering of wat ook. „U kunt zich denken, mijnheer de graaf, welk een ontroe ring zich van uw vader had meester gemaakt, toen hem door die oude vrouw zulk onverkwikkelijk nieuws was meegedeeld. Hij was dus de eenvoudige houtvesterszoon en alleen door een afschuwelijk be drog er toe gebracht de rol te spelen van majoraats heer van Wolfenstein'. Voor hij aan zijn ontzetting kon lucht geven, was de oude vrouw reeds dood. Nu was het aan de beide zoogbroeders om zich met elkaar te verstaan. Tot eer en rechtvaardiging van uw vader moet ik u zeggen, dat hij genegen was de zaak in der minne met houtvester Anton te schik ken. Eigenlijk kon deze laatste hem niets bewijzen, want zijn eigen getuigenis kon als die der meest be langhebbende bij de rechtbank geen gewicht in de schaal leggen. Aan mij den ongezienen hoorder van het geheim, dacht op dat oogenblik niemand. Het was dus van uw vader geheel vrije wil geweest als hij dezen eensklaps optredenden erfgenaam van het majoraat, dit geheel of gedeeltelijk had gegeven. Aan het geheel in zijn rechten treden kon Anton Winter niet denken, want dat zou te veel schandaal hebben uitgelokt en dat moest vermeden worden, zoo wel voor uw onschuldig verleiden vader, als ter- wille van zijn vrouw en beide kinderen. Dat was dus onmogelijk, maar Anton Winter verlangde dat toch beslist. Deze was een onhandelbaar en ruw persooi), die door de meesten uit den omtrek gevreesd was en gehaat werd om zijn aanmatigend gedrag. Kortom I hij begon op alle mogelijke wijzen uw vader te be- dreigen, zoodat de arme man geen rust meer kon vinden. Toen deelde Ik hem mede dat ik het geheim kende en bood hem mijn raad en hulp aan. Het kan u geen belang inboezemen hoe alles in kleinighe den toeging, kortom,1 het gelukte mij, de beide mannen des nachts bij elkaar te brengen. Ik wil van mijnheer uw vader aannemen, dat hij niet het plan koesterde, om zijn tegenstander eenig nadeel te doen, maar de houtvester moet hem be paald op ruwe wijze hebben geplaagd en getart want, in een hevigen toorn bracht uw vader eensklaps het geweer aan zijn schouder en schoot zijn tegen partij overhoop." slaan. Hij had er plezier van, dat men te Utrecht met z'n vijven voor 'm had staan buigen, het zou niet moeilijk zijn de menschen voor f 10.000 op te lichten. Gevangenisopsluiting vindt hij zeer gemoede lijk; hij is onverschillig voor alles en van die onverschilligheid zou hij nog wel eens laten blijken. ST.-NIOOL AASPAKKETTEN. De idirecteur-generaal der posterijen en telegraphie brengt ter algemeenc kennis Bij gelegenheid van het aanstaande Sint-Nicolaas- feest, vorm de vergunning, om meerdere pakketten aan hetzelfde adres van slecnts 'éóne adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot en met 6 December ingetrokken en zaL derhalve, bij olie gedu rende dit tijdvak ter verzending aangeboden pakket, eene adreskaart behooren te worden gevoegd. Voorts woreit, ter verzekering van eene goede over komst van de pakketten, aanbevolen: le. zorg te 'dragen voor eene doelmatige en stevige verpakking van de voorwerpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze teoen breken en beschadigen ver zekerd zijn; 2e. zoo mogelijk dc adressen op de pakketten te schrijven en, waar opplakking of aanhechting van een adres onvermijdelijk is, dit zoodanig vast te hechten, dat voor jict verloren gaan daarvan, tijdens het ver voer. geen vrees belloctt te bestaan; 3e. in de pakketten een tweede, los adres te slui ten. Do postkantoren zullen op Zondag 5 December a.s. evenals op andere Zondagen, voor de aanneming van pakketten gesloten zijn. Voorts zaL er niet op kunnen worden gerekend, dat op dien dag meer bestellingen van pakketten zullen plaats vinden dan op ander© Zon dagen. ten slotte wordt de aandacht gevestigd op de ge legenheid tot aangifte van. de waarde van pakketten, hetgeen voor pakketten met kostbaarheden is aan te bevelen en tengevolge waarvan, bij eventueel verlo ren geraken gedurende het vervoer met de post, het volte bedrag der aangegeven waarde van het pakket wordt vergoed. Stct. MOORD TE ONNEN. Voor do rechtbank te Heerenveen stond gisteren te recht de 31-jarige L. v. d. Vegt te Onnen, thans ge detineerd, beschuldigd van doodslag, subsidiair mishan deling met doodelijk gevolg, gepleegd op zijne schoon moeder, d|e vrouw van Jan Haring, en mishandeling van zijn schoonvader Jan Haring, in den avond van 18 September j.1. Verleden jaar huwde beklaagde met de 18-jarige dochter van Haring en woonde dicht bij zijne schoonouders, met wie hij al spoedig op gespan nen voet Leefde. Het gevolg was dat de huishouding van het jonge paar opgebroken werd, beklaagde weer bij zijne moeder, de vrouw weer bij hare ouders ging inwonen. Hij (beklaagde) hield veel van zijn kind, dat bij de moeder bleef; hij vroeg het wel eens te zien, wat geweigerd werd en welke weigering hij vooral aan zijne schoonmoeder toeschreef. In den avond van 18 September kwam hij van Steen wijk, 't was ongeveer kwart voor negen, én klopte aan de woning van zijn© schoonouders, die dadelijk hoorden dat het V. d. Vegt was. Na herhaald kloppen kwamen Haring en de beide vrouwen buiten en het kwam tot eene hevige woor denwisseling. Beklaagde werd driftig, trok zijn mes en stak daarmede zijne schoonmoeder in den hals, die na een kwartier overleed. Zijn schoonvader ijlde om hulp naar de buren, beklaagde achtervolgde Jiem en verwondde hem ook, doch niet ernstig, omdat een huur man tusschen beiden trad. Omtrent de terechtzitting wordt gemeld, dat bekl. snikkende een volledige bekentenis aflegde. Het getui genverhoor leverde geen nieuwe gezichtspunten op. Het O. M. eischte, onder aanneming van verzach tende omstandigheden, eene gevangenisstraf van 9 maan den. De ambtshalve toegevoegde verdediger, mr. Wolfman, concludeerde tot vrijspraak. UITVOER VAN BLOEMBOLLEN. Bij de toenemende uitbreiding van de bloembollen cultuur ook in deze streken een eewijs dat er voor die teelt goede vooruitzichten bestaaji vraagt men zich af, waar die groote hoeveelheden bloembol len toch wel heen gaan. Onderstaande cijfers geven een denkbeeld van den enormen handel die in dit artikel gedreven wordt. En tevens, dat, al breidt de cultuur zich sterk uit, ook de handel heeft gezorgd voor een grooten vooruitgang in den afzet:. Er blijkt dan, dat b.v. in 1897 de totale uitvoer bedroeg 4,453,946 K.G. en in 1909 13,535,700 K.G. De bollen uit de bloembollenstreek worden over gieheei de aarde betrokken, doch steeds bleven aan het hoofd staan Pruisen (waaronder begrepen den geheelen door voer naar Oostenrijk en voor een klein gedeelte naar Rusland) niet 838,542 in 1897 en 3.243,600 in 1909; Grcot-Britannië en Ierland met 1,849,780 K.G. in 1897 en 4,348.900 K.G. in 1909; Zweden met 158,787 K.G. in 1897 en 927,000 K.G. in 1909; België en Frankrijk met 295,882 K.G. in 1897 en 594.500 in 1909; Ver- eenigde Staten en Engelsch Amerika met 699,300 K.G. in 1897 en 2,901,400 K.G. in 1909. In 't geheel werden naar de verschillende landen van Europa uitgevoerd in 1897 3,750,900 K.G., in 1909 10,609,100 K.G.naar Noord-Amerika als hierboven aan gegeven; naar de verschillende andere landen in 1897 833 K.G., in 1909 25,200 K.G. Uit deze cijfers blijkt, dat de uitvoer naar Noord- Amerika in deze laatste 12 jaren verdriedubbeld is. HEEL ANDERS. Men schrijft uit Friesland: Op de veestallen van den Friescben greidboer, zoo Ontzettend," kreunde de graaf en bedekte zijn gelaat met belde handen. „Mijn vader een moor denaar.o, nu is mij veel duidelijk." „Bah, vat de zaak niet zoo tragisch op," ging Frans op koelen toon voort, terwijl hij van minuut tot mi nuut een vértrouwelijker toon aansloeg. „Gedane dingen nemen nu eenmaal geen keer. Dat zeide ik ook alreeds tot mijnheer uw vader, toen hij zich over de begane misdaad de haren uit het hoofd wilde ruk ken." „Maar een ander werd om dien moord ter dood ver oordeeld," riep Wolf uit. terwijl hij over zijn geheele lichaam beefde. „De zoon van den ouden krankzin nigen boer, stierf op het schavot. Ik herinner mij nog duidelijk uit mijn jeugd, hoe de oude man mijn va der ter verantwoording riep." „Zeer juist, heel goed onthouden. Een gunstig toe val kwam ter hulp. Een jongeman uit het dorp, Mar tin Katzenberger geheeten, die zich, om te stroopen of om eenige andere reden, juist dicht in de nabijheid bevond van de plek, waar de misdaad geschiedde, werd gesnapt, toen ik juist met uw vader vluchtte. Hij moet bij het lijk zijn aangetroffen, of liever daar dicht bij. Daar hij een doodsvijand was van den ver- j moorde, was er alle reden en aanleiding hem te ver- j denken van de daad en hij werd dan ook terecht gesteld." I „De ongelukkige," zuchtte Wolf en wendde vol af schuw het hoofd af. I „Natuurlijk probeerde die boer om langs allerlei wegen zijn onschuld te bewijzen, maar dit gelukte hem niet, ofschoon hij de vermetelheid bezat, om uw vader mede in het proces te betrekken." „En mijn vader?" vroeg Wolf. „Die ontkende natuurlijk." „God o mijn God", weeklaagde de jonge inan, „hij' heeft dus een onschuldige voor zijn mis daad laten boeten". „Gebruik je gezond verstand, jongeheer", bromde do kamerdienaar hem toe. „Had hij zich uit pure naastenliefde moeien laten Vermoorden 1 Op mijn woord het ging hem genoeg aan het hart, hij' werd verhoord en gedroeg zich daarbij zeer onverstandig wanneer ik er niet geweest was „En wat deedt gij „Juist genoeg. Ik bezwoer het, dat uw vader in den nacht van den moord het kasteel niet had veria- wel bij den grootste als bij den kleinste, ziet het er heel anders uit dan verleden jaar. ('oen alle stallen, bezet niet alleen, maar ook in le hooischuur nog jong vee en kalveren, in vele stillen leeg. De slechte hooioogst is daarvan da belangrijkste oorzaak; daarbij kwam de goede vraag voor Friesch rundvee van uit het buitenland in de laatste tijden, dat het vee goed betaalde. Er zijn boeren, die hun beslag met niet minder dan gedeelte inkortten. Trouwens, de Friesche boeren hielden in de laatste jaren te groote beslagen vee, maar de zaak ging goed totdat dezen zomer de mislukte hooioogst kwam, die nu dubbel gevoeld wordt in zijn gevolgen. Dr. KUYPER. De N. Ct. maakt melding van een gerucht, volgens hetwelk hoogst achtenswaardige en aanzienlijke vrien den van dr. Kuyper de nieuwe landvoogd van Ne- derlandsch-Indië '.onder meer bij hem zeer sterk op de benoeming van een eereraad in zake de deco- ratiequaestie hebben aangedrongen. Doch dr. Kuy per zou geweigerd hebben. BIJKSKAASMEBK. Naar van betrouwbare zijde aan de Res.bode ge meld wordt, zal het rapport der commissie van on derzoek naar een bruikbaar rijkskaasmerk weldra aan den minister van Landbouw worden uitgebracht. Winkel. Door den heer J. Bakker, Hoofd der School in den, Groetpolder, is met ingang van 1 April 1910 eervol ontslag aangevraagd. HAVER NAAR BELGIë. Ieder jaar koopen de Belgen ontzaglijke hoeveel heden haver in ons land op, die dan met stroo en al ingevoerd wordt; want ongedorschen haver betaalt geen invoerrechten, terwijl men voor andere haver 3 francs per 100 K.G. moet geven. Dit jaar is door het natte weder de haver in zoo'n slechten toestand in België gekomen, dat vele par tijen onverkoopbaar waren. Daardoor is de prijs der haver, die vroeger ruim 12 francs per 100 K.G. was, gestegen tot 22.25 francs. Door het syndicaat van. aannemers van vervoer te Antwerpen is een adres verzonden om aan de regeering te verzoeken het invoerrecht van 3 francs per 100 K.G. af te schaffen. lste KLASSE, 4de TREKKING, HOOGE PRIJZEN. f 1000: 8325. f 100: 18233, 19381, 20286. Prijzen van f 20. 151 1516 4328 7916 10264 13122 15197 17605 326 521 366 443 529 125 282 981 393 658 431 650 11037 138 312 18070 399 752 703 8023 144 405 449 614 497 814 5519 185 196 14034 457 636 503 2143 612 570 207 229 940 998 536 651 629 632 397 326 16189 19402 825 665 744 983 508 553 577 413 993 726 822 9774 12130 642 655 582 1041 908 6142 798 308 675 17075 862 238 3701 843 864 472 899 318 919 316 934 851 998 13046 15014 323 20419 Fouten lste klasse, 3de trekking: 5289 m z 5298. AMERIKAAN S CH. De Londensche bladen bespreken niet zonder sar casme het gemelde plan van New-Yorksche million- nairs om een luchtvaartmaatschappij op te richten, noemen de maatschappij een „Hemeltrust" en verwij ten de Wrights, dat ze zich het uitspansel willen toe eigenen. Betreffende de nieuwe maatschappij kan worden gemeld, dat ze te New-York een groot bureau zal openen, waar modellen van vliegmachines zullen wor den tentoongesteld en bestellingen worden opgeno men. Vliegvelden zullen te Florida in den winter en verder noordelijk in den zomer worden opengesteld, waar de koopers van machines in het vliegen onder wijs zullen ontvangen. Te Dayton, in den staalt Ohio, de geboorteplaats van de gebroeders Wright, zal een groote fabriek worden geslicht. De maatschappij ver klaart, in staat te zijn een aeroplan voor 20 passagier te houwen. Ook koestert ze het plan, de post met behulp van vliegmachines naar moeilijk te hereiken streken in het „wilde Westen" over te brengen. Voor dit doel worden machines gebouwd, die 700 mijlen kunnen afleggen zonder tusschentijds te landen. De advocaat der maatschappij, die de processen tegen nabootsing van de Wrightmachines voert, verklaarde dat hij hoopt op een uitspraak, waardoor in Ame rika alleen met Wright-machines zou kunnen worden gevlogen. SLACHTOFFER. De Figaro vertelt van Martha, de dochter van me vrouw Steinheil: Alle dagen was het meisje haar moeder gaan op zoeken in de gevangenis. Alle dagen schreide ze in haar moeders armen en de moeder smeekte haar dochter geen kranten te lezen en niet te luisteren naar praatjes. En ze bezwoer haar onschuld, haar reinheid. Het meisje geloofde haar moeder en ver trouwde dat er rechtvaardigheid geschieden zou. Maar naarmate de verschrikkelijke dagen der openbare zit ting naderden, begon de waarheid ook tot bij het jonge meisje door te dringen en toen ze eindelijk wist, toen ze begreep wat het leven geweest was van ten." „En de ander „Werd ter dood gebracht", was het lakonieke an!- woord, alsof -er maar van iets heel gewoons sprake was. 1 Len dof gesteun ontsnapte er aan de lippen van den jongen man, een koortsachtige rilling liep hem door Üe leden. Hij wrong zich wanhopig de handen wilde spreken, maar het ontzettende, dat hij zooeven had moeten hooien, verlamde al zijn wilskracht, hij kon geen woord uitbrengen. „Gij kunt u zeker nu wel voorstellen, dat ik voortaan in het leven van uw vader een zeer gewichtige rol heb gespeeld", ging de kamerdienaar kalm voort, terwijl hij als met genoegen zijn slachtoffer gadesloeg. „Ook u vertel ik deze geschiedenis niet uit pure menschen- liefde, maar omdat ik ook van u iets verlang. Maar daarover spreken we later, en heb ik u nu atieen le zeggen, dat uw vader, door zijn misdaad graaf van Wolfenstein bleef. Hij gold voor de geheele wereld als de rechtmatige eigenaar van het majoraat en is ook nu nog algemeen geëerd en gezien, ofschoon hij in werkelijkheid slechts is de zoon van den houtvester Winter en gij dus de kleinzoon van een ondergeschik ten beambte van het majoraat. Maar nu in den laatsten tijd dolen hier in den om trek rond oen paar bloedverwanten van u. LJ kent ze wel, het zijn dc aan lager wal geraakte majoor van Wolfenstein en diens zoon. Die twee beweren in het bezit te zijn van een brief van houtvester Anton er moet evenwel niet veel in dien brief staan, want dan zouden die snuiters wel anders optreden als zij nu doen. Doch in elk ge val, Zij koesteren achterdocht en schijnen met hun raden de waarheid vrij nabij te zijn gekomen. Wat dunkt u er nu van, graaf \Volf, als ik nu eens met die beide mannen gemeene zaak ging maken eu mijn geheim eens aan hen verkocht voor een aanzien lijke som? Meent ge niet, dat ik daarbij heele goede zaken zou maken?" Wolf gaf geen antwoord, maar staarde voor zich uit. „Ik zal u het eens duidelijk zeggen, wat er dan zou gel>euren", vervolgde Frans met onverbiddelijke wreed heid, toen hij zag dat de ander bleef zwijgen. Het zou eeu ontzettend schandaal geven. Wel is waar zou uw vader voor een gerechteLijké vervolging veilig zijn,

Schager Courant | 1909 | | pagina 5