M Nieuwjaarswenschen. tot 1 Januari a.s. BERICHT Vrijdag 24 December IDOlb t u p M| n fi IflÉ 1 i i IJ 11 f! gl i 53ste Jaargang. No. 4630. Bureau S&HUGEIS, Li^a-rs Uitgevers s T&KAPRSAfê H Q® lieuwe ontvangen de Courant GRATIS. De eerstvolgende nummers van dit blad verschijnen: Dinsdag-, Woensdag- en Vrijdagavond. de uitgevers. Van liet Haagsche Binnenhof. Tweede Kamer. Binnenlandsch Nieuws. Alieieci Nitivs- Mmtcitit- Luttiifkiu Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond Bij inzending tot 's morgens 9 ure worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. NGEZONDEN STUKEEN één dag vroeger. O <4L Intere Telephuon No. 20. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen In ons nummer van VR IJ DAGAVOND 31 DECEMBER a.s. wordt weder gelegenheid gegeven tot het plaatsen van Nieuwjaarsgroeten, tegen contante betaling van f 0.25 (van 1-5 regels). Ook tot Heeren Brievengaarders en Boekhande laren kan men zich hiervoor wenden. DE UITGEVERS. 23 December. Wie kaatst moet den bal verwachten 1 De heer Duy- maer van Twist is, in zijn soort, geen „kwaad man maar eigen aanleg en de loop aer omstandigheden hebben nenr nu eenmaal gemaakt tot <Sen pedantje van de ergste soort. En de oude heer Lobman heeft hem van-ochtend een tikje gegeven; de Kamer kreeg er lachstuipje van... Een poosje later was de arme kapitein nogmaals „mikpunt van hilariteit". Misschien zal een en ander ertoe bijdragen om hem tot meer dere bescheidenheid te brengen. Veel hoop voed ik, ci lacy, niet! Er was sprake geweest van zeker stuk over zeker militair onderwerp, verschenen in „De Ne derlander". 's heeren Lo-hman's lijforgaan. De grijze chr.-historicus, nu, kwam vertellen dat zijn blad geen militairen medewerker bezit. Dit wiide hij echter wél zeggen, dat de schrijver ervan „hooger in rang is dan de chef der militaire afdeeling van „de anti-revolution- naire partij".... En toen die uitbarsting van hilariteit, waarin verscholen- lang-verbeten ergernis over liet j „pauw-stappen" van den braven kapitein. Later, toen t de heer Van Doom aan het woord was, kreeg de heer i Van Twist eene bevlieging om, op zeker moment, uit te roepen: „Ik had U toch gezegd, dat ik zou spreken, maar U zijt weggeloopen Uit de zaal verdwenen, met een rede-Van Twist in het vooruitzicht... Toch iets als heiligschennis!?.... Weêr schaterde het Parlement in de stemming van ten 'langen leste komende vacantie.... De bange strijd is nu uit. Zullen we nog veel ver melden over hetgeen heden „Oorlog" te hooren gaf?.... Ook al drukte niet al de vermoeidheid der Regroo- tings-campagne op ons, ook dén zou ik er weinig lust toe hebben. 't Is toch wel zéér de vraag, of de heer Cool, op zijn beurt, „een zak zout zal eten" zooals men dat vroeger uitdrukte, niet deze Kamer. De lieer Van Twist was eigenlijk 's ministers eenige verdediger, en ik heb zoo'n 'idéé, dat de opperofficier Cool, wel zeer verheugd zal wezen indien hij van de noodza kelijkheid om met de Kamer „periodiek in contact" te komen, zal zijn ontheven. Dat is geen „blijvertje zou 'k om durven wedden.... De lieer Cool dreunde, van een groot stuk papier, in snel tempo 't een en ander op. Hij wil nationale wetIen maken! Geen sportbeoefening in de kazerne, dewelke Zondagsrust verstoort (hier loensde Z.Exc. naar 't plekje, waar een Oosterbaan, of zoo kon schuilen)... Drankverbod óók onnoodig, daar de matigheid zulke vorderingen maakt. Eene Staatscommissie tot liet on derzoeken van mogelijke bezuinigingen? De minister vindt 't best. Vooris: de verbetering der officieren- traktementen urgent. Overwegen... Nagaan... Onderzoe ken Lotsverbetering" vult de schrandere lezer zelf hier "in.? Over „Ons Belang" is de minister niet al te best te spreken. Die vereeniging wil wel degelijk de duiten van „Onderlinge Voorzorg inslikken en met haar drukkerij propaganda maken. Wat niet mag..... De- rechtstoestand onzer officieren is puik. Maar: net inlasschen van een stuk achter den beoordeelde z n rug om is uit den booze. Zal generaal C.ool nooit doen; zal (hier kreeg de minister profetische visie) nooit een van zijne opvolgers doen. Het geval-Römcr is (om in Kamer-taal te spreken, „zwemmende". Het duel moet afgekeurd.... Op do ietwal-penible vraag, wat een offficier moet doen, die voor het pijnlijk alternatief wordt geplaatst van „vech ten of weggaan", ging Z.Exc. niet dieper in..... Ten aanzien van het geval-Breda, waarover de heer Lohman had betoogd dat, even-goed als men een au fond-braven jongen, die toevallig heeft gestolen, zijn vriendschap en steun niet mag weigeren. ook een kolonel, die door het H. Milit. Gerechtshof is gevonnist, gevoegelijk kan eeren, stond de minister aan 's heeren Lohman's zijde. Voortsvan de Kmpp-leveranties is niets kwaads to zeggen. De heer Van den Berch van Heemstede heeft een smet geworpen op de autoriteiten en de officieren, 'r Tye' het nemen van proeven belast waren. Alle firma's werden tot proefneming genood. Nóg weer eene proef nemen?.... Z.Ecx. denkt er niet aan. Kmpp is „oe beste en goedkoopste in 't gebruik". De zaak werd ernstig bestudeerd. Nóg-meer proeven? Dan kun-je wel aan den_ ging blijven!.... Dat ai'es rei de mmis'cr van Oorlog, de heer Cool. Toegegeven mag worden, dat de minister Heemskerk, i vóór het geval staand van generaal Sabron te moe ten vervangen, eene bijzonder-lastige taak moest ver vullen. Maar toch.... tóch... Natuurlijk is, na 's mi- nistersrede. de motie-Marchant geboren, gevend tweede- editie van de molie-Marchanf: Ao Di. 1906 verrezen) om „aan te dringen" op de vorming eener Staatscom missie tot onderzoek van de Oorlog-uitgaven en de mogelijkheid van bezuiniging daarop. O. die motie zal er, den een of anderen lente- of zomerdag, wel doorgaan!.... Met de taaie, onaandoenlijke volharding van een zóo-taai braveling als de heer Ter Laan is, liet deze afgevaardigde over een amendement tot 't doen ver vallen der 3de herhalings-oefening tóch nog stem men. 't Was 50—18, het cijfer der afwijzing. Over het debat, dat aan de goedkeuring (met 20 stemmen tegen) der Begrooting, van Oorlog vooraf ging, zal ik, met uw verlof, nu verder niet be spiegelen. De strijd (dit merkt men immers jaar op jaar) tusschen den „snorrebaard" en de nieuwere begrippen wordt steeds scherper, 't Zal er wel mee moeten gaan (zooals de heer Marchant van-ochtend zei) dat de onhoudbaar-geworden toestand tot ver andering zal dwingen. De heer De Savornin Lohman heeft eens een waar- christelijk, moedig, hoogstaand man (wiens naam hij verzweeg) gevraagd: „Wat zoudt-ge doen, geplaatst voor de noodzakelijkheid om te duelleeren? Vechten?' „Neen!" antwoordde de ander, „ik zou onmiddellijk mijn ontslag nemen!" „Niet ieder," zegt de heer Lohman, „heeft dezen moed." Juist. En wie nagaat het verschrikkelijke van de keuze, waarvoor men geplaatst wordt, in zoo'n geval, die zal ook beseffen de scherpte van het conflict tusschen den „snorrebaard" en onzen tijd. Ik kan 't me nogmaals gezegd - levendig voor stellen, dat deze minister in zijn hart smacht naar het oogenblik, waarop hij van 't Parlement-up to date ver lost zal zijn. Meer en meer nadert, bij „Oorlog" en al den aankleve van dien, het groote „keerpunt". I Wat de heer Cool, althans aan de groene tafel, niet t zal beleven En nu, het eind van de geweldige periode begin Novembereind December is gekomen. Met den „be kwamen spoed", welke hare slotwerkzaamheden steeds kenmerkt, heeft de Kamer ten leste schoon schip gehoudenOok de „opcenten" glipten on gemerkt onder 's voorzitters hamer door En nu: rustpooze na het weken- en wekenlang tril len van de parlementaire spreekmachine Mogen onze vroede vaderen, zich toerustend tot de vele werkzaamheden, die hen wachten tusschen Kerst- recès en zomer, zich inscherpen de wenschelijkheid van zelfbeperking uit „oratorisch oogpunt"... Dit is de Kerst-wensch, waarmee ik, voor een korten tijd, van mijne lezers scheid Mr. ANTONIO. DE TEGENWOORDIGE EN DE VROEGERE GFNF RATJE. Aan Het Kind (10e jaargan no. 24) is het volgende ontleend. De doctoren G. Heymans en E. Wiersma te Gronin gen houden zich ireeds sedert ©enigen tijd bezig met verschillende psychologische vraagstukken, betrekking hebbende op het leven der menschen, te onderzoe ken langs statislischen weg, door inlichtinegn op groote schaal in te winnen omtrent het voorkomen van geesle- i lijke eigenschappen bij verschillende personen, hun erfe- lijkheden, enz. Zoo hebben zij uit ruim 400 familie--berichten de ouders en kinderen met elkander vergeleken, teneinde daaruit het verschil op te maken tusschen de tegen woordige generatie met de onmiddellijk voorgaande. Als eerste resultaat van hun onderzoek vermelden deze schrijverseen grootere bedaardheid en ruslig- heid der oudere tegenover meerdere beweeglijkheid én onstuimigheid in bewegingen en handelingen der jon gere generatie; verder meerdere bedachtzaamheid en beginselvastheid daar, meer- impulsiviteit hier en ten derde iets grootere besluiteloosheid bij de ouderen, re soluutheid bij de jongeren. Meer ijver bij den dage- lijkschen arbeid, sterker neiging om bezig te zijn, meer aandrift om iets aan te pakken en uit te voerpn bij de oudere, maar gemakzucht bij de jongere generatie, bij welke op den voorgrond treden luiheid, neiging' om verplicht werk te veronachtzamen voor niat-ver- plichte bezigheden en als gevolg daarvan meer moede loosheid en stijfhoofdigheid. Onder andere eigenschappen en neigingen verdient nog vermelding dat onder de jongeren minder drank zuchtigen en regel ma tige drinkers voorkomen, iets min der geldgierigem ook, heerschzuchtigen, diplomaten en intriganten; zij zijn echter meer gesteld op goed eten en drinken, hun aard is minder medelijdend en hulp vaardig en meer egoïstisch, ook zijn de jongeren in geringer aantal absoluut vertrouwbaar, zoeken meer ge not en genoegen en zijn zeldzamer huiselijk van aard. Wat de eigenlijke neigingen van het intellect aangaat, zoo wordt meer dan vroeger gelezen, meer knutsel werk verricht en meer verzameld; er wordt daarentegen minder aan verstandsspelen, meer aan gelukspelen gc- daande belangstelling in familie- en vermogensver- houdingen is (afgenomen er wordt minder over per sonen, meer over 2aken en meer over den eigen per- soon gesproken. Over nog andere psychische uitingen wordt door de genoemde onderzookers het volgende medegedeeld. Er bestaat hij de jongeren mindere neiging tot kompli- menten maken, më£ frequente verstrooi heid, vermin dering van den zin voor orde en netheid en mindere minctualiteit te gelijk met grootere neiging tot ironie In de conversatie Ten slotte mag als zeker onderscheid tusschen de vroegere en de tegenwoordige fi°Tlela althans wat betreft het mannelijk geslacht, w"r<^n gc- boekt een duidelijke uitgesproken neiging tot v«"nin- 53m te- activiteit en tot zedelijke.! achteruitgang; de laatste wordt bijl de tegenwoordige jonge oecom pen werd door ©enigS vooruitgang hoofdzake uk op intellectueel gebied; deze compensatie ontbreekt ech ter de mannen. a i. .wederom (onlangs voor Otideschikl op Texel) met vreugde vernomen. Vele pogingen zijn dan ook aan gewend om Ds. Reinders te behouden, waaronder ook een adres met bijna alle handteekeningen der gezins hoofden. Wel een bewijs dunkt ons, dat deze predikant zijn werken worden gewaardeerd. Wierlngeu. De naaivereenig'ing „Doreas" stelde Dinsdagavond op de bovenzaal der Herv. Kerk te Hippolytushoef hare in dit seizoen vervaardigde kleedingstukken voor belang stellenden Ier bezichtiging. Op lange tafels lagen de kleedingstukken van allerlei vorm en grootte uitge spreid en leverden, vooral voor de vrouwen, een in teressant gezicht op. Degelijke kwaliteit en fraaie al- werking der goederen deden alles in aanzien stijgen en ontlokten menigeen de woorden: „wat wordt er toch netjes gewerkt en veel tijd aan opgeofferd om de behoeftigen nog van enkele degelijke kleedingstukken te voorzien." Een woord van dank aan de damesleden van „Dor- car" voor de (vele moeite welke zij zich getroosten om dit alles te bewerkstelligen. Tevens een woord van dank aan de milde gevers van „Dorcas" waardoor deze ver eeniging in staat wordt gesteld dit schoon© werk te verrichten. De belangstelling was zeer goeid, er kwamen velen gen kijkje nemen. Woensdagavond werden de goederen, 195 sluks, on der 60 behoeftige gezinnen verdeeld en dat al die pakjes in den vorm van een Kerstgeschenk dankbaar werden aanvaard, behoeft zeker hier geen vermelding. DE STRIJD TEGEN DE DRIJVERIJ DER KA THOLIEKE GEESTELIJKHEID AAN DEN LANGE- DIJK. Den 22sten December waren bij den heer A. Kist eenige corporaties en hervormde predikanten bijeen, die uitgenoodigd waren door de Coöperatieve Ver- bruiksvereeniging „Vooruit", ten einde besprekingen te houden over de verregaande drijverij der Roomsch- Katholieke geestelijkheid aan den Langedijk. In her innering werd gebracht door den voorzitter der Coöp. Vereeniging, wat zich den laatsten tijd heeft afge speeld: het is verboden aan de R.-Katholieken brood van „Vooruit" te betrekken; ze zijn gewaarschuwd een socialistisch blaadje, aan den Langedijk in om loop, te lezen; iedereen kent zeker de zaak tusschen den Redacteur der N. Langedijker Cour., den heer J. H. Keizer en den kapelaan Ratté. Deze gevallen zouden zeker nog met tal van gevallen vermeerderd kunnen worden, 't Is het streven der Roomsch-Ka- tholieken, zooveel als tot nog toe in hun macht ligt, de Protestanten te negeeren niet alleen, maar ten on der te brengen. Maar de bijna algemeene opinie der vergadering was het, dat zoo iets niet moet ontvan gen worden met laksheid der Protestanten. Deze moe ten, als éen man verhonden, schouder aan schouder, optrekken tegen de meer en meer heerschende macht van Rome. Het gaat om onze vrijheid van geweten, vrijheid van godsdienst, onze vrijheid van denken. Het moet éen uiting zijn der geheele Protestantscha bevol king van den Langedijk, éen protest tegen de handelin gen der Katholieken. Men moet ze laten voelen dat de andersdenkenden zich niet alles laten welgevallen, dat, zoo het moet, zoo zij daartoe worden gedreven, zij zullen strijden met kracht. Men moet de Katho lieken laten voelen, dat het niet aangaat de vrede aan den Langedijk te verbreken en dat te veel ge steund wordt op de laksheid der Protestanten. Eén organisatie meende, dat elke vereeniging haar strijd zelf kon voeren, zoodra men aangevallen was. De Coöperatie kan zelf optreden in dit geval. Iedere andere vereeniging, welke het noodig vindt tegen do drijverijen der genoemde geestelijkheid op te treden, kan dit doen, om zoodoende gescheiden opmarchee- rende, gezamenlijk te slagen. Maar iedere vereeniging moet dan ook doen, wat zij uit kracht van haar be ginsel verplicht is te doen. Het bijna algemeen gevoelen der vergadering was dit niet. Geen verbrokkeling langer, maar allen als Protestanten en verdedigers der vrijheid op tegen het Katholicisme. Drie voorstellen werden door de aan wezigen ingediend, lo. dat er door het bestuur dei- Coöperatieve Vereeniging een verslag zou worden op gemaakt van de vergadering, waarin uit kwam, dat alle uitgenoodigden homogeen waren. 2o. dat er eenige organisaties zouden worden uitgenoodigd tot een open bare vergadering. Iedere vereeniging moest éen per soon aanwijzen, die zich namens de vereeniging Jiet hooren; 3e werd gemeend, dat de aanwezige afgevaar digden geen besluit konden nemen omdat ze hun vereeniging niet gehoord hadden. En ook moest men 'niet zooveel steun verwachten van vereenigingen, die zich dikwijls neutraal moesten houden. Alleen als per soon kon men optreden. En daarom werd voorge steld, uit de aanwezigen een voorloopig comité op te richten, dat dan zoo noodig met vereenigingen aan den Langedijk in verbinding kan treden, maar zeker met invloedrijke personen zè.1 beraadslagen, en zal samenkomen tot éen groote vergadering. Dit laatste verststrekkende voorstel had de meeste sympathie der aanwezigen. Voorgesteld werd, dat al-; len zouden zitting hebben in het voorloopig comité. Dit werd door allen op éen na, aangenomen. Uit dit comité werd een bestuur gekozen van vijf jpersonen. Deze zullen de verdere werkzaamheden voorbereiden In den geest der vergadering. OPENING GASFABRIEK LANGEDIJK. Gisteren, Woensdagmiddag, had te Noordscharwoude officieel© opening plaats van de Gasfabriek aan den Langedijk, tot welke plechtigheid alle raadsleden en burgemeesters, benevens opzichters, adviseurs en direc teur genoodigd waren. D© opening had in hot lokaal van den hoer I). Stam, in de onmiddellijke nabijheid van de fabriek plaats. Door den voorzitter der Gascommissie, den heer Slot. burgemeester van Broek op Langendijk werd daarbij het woord gevoerd. Spr. doet dil met hooggestemde vreugde, welke zijn aanleiding vindt in de daarstel- ling van de gasfabriek. Bij belangrijke gebeurtenissen, als nationale herden kingsdagen als anderszins wordt feest gevierd. Doch niet®. Heen dan, doch ook bij gewestelijke en gemeen telijke voorvallen van belang. Hier betreft het niet ééii. maar vier gemeenten, zoodat ook hij deze gelegen heid wel reden bestaat zich verheugd te toonen en daaraan uiting te geven. Do fabriek, zegt spreker, is een symbool van oen heid. Er was getwist kunnen Worden over de plaats, over de regeling, misschien over nog meer andere za ken Doch men heeft alle kleinigheden ter zijde gesteld en met het oog op het groote doel is men één geweest. De neer Mot gaai in l kort de gescnieclenis uer gas- iahriek na: den 24sten Augustus uad de ©ersie-siccii- tegguig piaats. Daarüij weiu een sieeu aangeüraent om nci gewicnuga leit te vereeuwigen. Die piechügneid was voor cl.i geslacht. Doen voor het nagesiaunt is oen oorKonde opgemaakt, welke onder den sluitsteen zat worden ingemetseld. Daarna rient de feestredenaar zich tot de vier gemeen teraden aan den LaiigedijK, en tot de adviseurs, aan wien hij ©en woord van wielgemeenoen dann brengt zij toen zijn het di© ons hennen verscihatt datgene, wat wij hennen. Verder wordt nuide en dank gamacni aan de aannemers en den directeur. In dit suidium zat de fahrien worden opgeleverd en aan de zoigen van den directeur worden toevertrouwd. Niet verge ten mocht d© heer Smit wprden, die als opzien iel' alles heelt gedaan wat hij kon, 0111 de zaken zoo goed mogelijk te doen slagen. Den heer Birknof werd mede hartenjken dank georacht voor zijn heldere, de gelijke en op lioogen prijs gestelde adviezen. Ook richtte spreker zien tot de varsciiiUende commissieleden, om. hen dank te zeggen voor ahe moeite en opoiiering, waarna de plechuge opening plaats had met het uit spreken van de iioop, dat de fabriek lang haar licht zat laten schijnen, wijd en zijd over den Langedijk. De oorkonde werd daarna gelezen en door de ver schillende betrokken personen geteekend. Do opening vond plaats in de bestuurskamer. Na deze plechtigheid volgde de algemeene bezichti ging. Een telegram weixl verzonden aan den heer van Tienhoven, Commissaris der Koningin. Door den voorzitter werd de idruk op het automatische toestel aangebracht en ah© Lamaarns ontbranden. De Lan gedijk baadde in een zee van licht. 't Behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat de woorden van den feestredenaar luide werden toege juicht en dat de plotselinge verlichting een algemeen enthousiasme deed ontstaan. De zoo lang verheide gasfabriek is er, zeker tot ieders genoegen. Den Langedijk van harte gelukge- wenscht mot dezso mooi© instelling die het resultaat is van ernstig' willen en kordaat werken. f Sougis o ia tl. Zondag1- en Dinsdagavond j.1. gaf de Rederijkerska mer aan de Gouwe „De Eensgezindheid' haar eerste uitvoering in dezen winter, in net lokaal van den heer 14. Motemaker alhier. Beide avonden was da zaal flink bezet. Het pro gramma bestond uit: 1. „Levensdwang" dramatische schets in één bedrijf door Ed. C. Lageman en 2. ,Jan Ongelukklucht 111 drie bedrijven door Oscar Btu- menthal en Gustav Radelburg. Do Kamer heeft getoond weer iets goeds te kunnen voortbrengen, want het eerstgenoemde stuk was niet gemakkelijk te vertolken en werd uitmuntend gespeeld. Ook het tweede stuk een zeer opgewekt, wekte door het uitmuntende spet den lachlust van het pu bliek zeer op. Des Dinsdagsavonds werd door den heer Ds Joh. Aalbers een woord van dank aan de leden gebracht, wat ze ook ten volle hebben verdiend. Na afloop der uitvoering volgde bal na, hetwelk des Zondags duurde tot ongeveer dn© uur. W ARMENHUIZEN. De uitstag dei- verkooping van ©en woonhuis en en, met koolboet of schuur, alles zoo goed als nieuw met 8 perceelen bouwland, toebehoorende aan den heer J. Wij te en Echtgenoot© is als volgt: Woonhuis, erf en schuur f 2539, kooper W. Gul- ker Sz.; 29'4 snees bouwland f 1805, kooper T. de Nijs; 151/2 id. id f 587.50, kooper D. van der Me len; 5 id. id.. f 220, kooper P. Kneinsberg; 3 id id f 123, kooper D. Zut; 20 id. id., f 948.50 kooper (i' Pastoor. - WARMENHUIZEN. I Maandag 21 Dee„ 's avonds 7 uur, vergaderde de Raad der gemeente Warmenhuizen. Belangrijks was er niet te behandelen; enkel moest een besluit om Grootboekkapitaal te gebruiken voor aandedenkapitaal in do N oor derst oom tra m, nader worden bekrachtigd Doch een zeer belangrijke mededeeling werd den Raad 'gedaan, 11.1.De Rijkssubsidie voor openbaar onder- j wijs over 1908, groot pl.m. 3500 gld„ die een ieder 1 verloren waande, omdat niet tijdig' voorzien was in I de vacature voor len onderwijzer, zal toch binnen- I komen. Menig hartig woordje is reeds over deze on verkwikkelijke zaak gesproken. WARMENHUIZEN. In de vergadering van het Kerkbestuur der Ned. Herv. Gcm., gehouden 22 December, werd tot Kerk voogd herbenoemd do lieer K. Blom. Het bestuur voor noemd heeft in zeer ernstige overweging genomen het plan tot het stichten van een begraafplaats voor de Ned. Herv. Gemeente. - St. Haartensbrag. Dinsdagavond hield de afdeeling „St. Maartensbrug van den Bond voor Staatspensionnoering haar eerste propaganda-avond in het lokaal van den heer Wi. Swarthof. De opkomst was nog al vrijl goed ten noe men. Nadat de voorzitter, de WelEd. Heer Ds. Met, de vergadering met ©en toepasselijk woord opende, werd een aanvang gemaakt mei de werkzaamheden van het program. Eerst kregen wij te zien oen tableau-vivant, voorstellende „da ondergaande zon", waaromheen iii een kring stond vermeld: „Ik ga op voor hen wier levenszon ondergaat". Aan weerszijden hiervan zag men een oude werkman met vrouw. Daarna gaf de voor zitter ten beste de novelle, getiteld: „Oude dag" en vervolgens Irati de rederijkerskamer „Onderneming" op met het tooneeüstuk„Te Laat", oorspronkelijk drama in drie bedrijven. Een en ander viel bijzonder in den smaak van het publiek, getuige het daverend applaus. Voor het sloltableau, dat het geheel nog eens dui delijk weergaf, stelde de voorzitter allen die tot het schoone doel wenschten mede te werken en nog geen lid waren, in de gelegenheid zich daarvoor op te ge ven. 9 Nieuwe leden traden toe, zoodat de afdeeling thans 47 leden lelt. Ten slotte sprak voorzitter een hartelijk woord van dank uit aan allen, die hadden medegewerkt tot het welslagen van dezen avond. - Wieringen. Naar men ons mededeelt, heeft onze muziekvereeni- ging Harmonie, hare prijzen, gewonnen op het con cours voor Harmonie-gezelschappen, gehouden op 30 Augustus Jl. te Helder, thans ontvangen. De prijzen bestaande uit 2 matzilveren medailles en

Schager Courant | 1909 | | pagina 1