Dinsdag 28 December 1909. 53e Jaargang. No. 4631. TWEEDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Roman vsn Hoeker. VEKNHUIZEN. Aangemoedigd door het succes van het vorige jaar heeft net zanggezel.schap alhier op den lsten Kerst dag weder eene uitvoering gegeven. Het talrijke pu bliek heeft weden- een aangenumen avond gehad1. Van de meeste liederen, die ten gehoore werden ge bracht, vielen zuiverheid van loon en goede samen zang zeer te roemen. Vooral „Kerstlied", „Vrij en blij ©n „Gebed in Nood bevielen in boogie mate. Do verschillende voordrachten, waarvan zelfs „Te rug van 't Carnaval", op verzoek nog eens werd voor gedragen, droegen er niet weinig toe bij, om het gezellige van den avond Ie verhoogen. Kortom, het zanggezet- schap kan met voldoening op zijne uitvoering' terug zien. Winkel. De lieer S. Bakker Hz., vroeger alhier, wegwerker aan de stoomtram SchagcnWogiium, wordt verplaatst naar Lutjewinkel. WINKEL. Bi j do laatstgehouden lezing door den heer Ilazeloop over augurkenteelt, werd den Keer Teer, tuinman van den proeftuin to Nieuwe Niedorp verzocht opgave te willen doen van de uitkomsten met augurken aldaar verkregen. De lieer Teer is zoo welwillend geweest aan dal verzoek Ie voldoen en deelde mede dat in 1908 de opbrengst van eene oppervlakte van ongeveer 430 ML was I' 17.88 en in 1909 van een veldje van ongeveer 000 M-. f 13.12. In beide jaren werden geene lus- schengew; sen gewonnen. Ook de heer Teer merkt op, dat 1908 voor de teelt bij uitstek gunstig en 1909 abnormaal ongunstig was. Ook do prijzen waren in het laatste jaar niet veel lieter dan in 1908, hetgeen hoofdzakelijk js toe te schrijven aan de slechte kwaliteit. WINKEL. De 2e wi nierbijeenkomst van de leden van het Nuts- departement met hunne dames en ge in trodu ceerde n zal plaats hebben op Maandag 3 Januari a.s., in de kolfbaan van den heer A. Wit Jz. Alsdan zal op treden mejuffrouw C, P. J. Visser van Pui-merend (Lit teraire voord raehlen) en waarschijnlijk de dames en de heer Egmond (muzikale voordrachten). Winkel. De heer E. J. Schellens, eerder volontair ter gemeente secretarie alhier, is benoemd tot ambtenaar te Secre tarie te Zuidlaren (D.). WINKEL. Voor dc jongelieden uit deze gemeente, die wenschen deel te nemen aan het examen voor militaire getuig schriften, zat dit examen plaats hebben op 13 Jan. 1910, voorm. 91/2 uur te Helder, binnen het fort Erf prins. KOLHORN. Zoowel de rederijkerskamer D. I. U. van Oudesluis, die optrap bij den heer Smit, aLs de kinematograaf in de zaal van den heer Rempt, hebben zich op den eersten Kerstavond in een vrij druk bezoek mogen verheugen. Beide uitvoeringen trokken veel menschen. Over de kinematograaf behoeft niet nader gesproken, hare reputatie is hier gevestigd. De rederijkerskamer I). I. U. hebben wij algemeen hooien prijzen, gaarne zullen wij haar dus nog eens op ons dorp terugzien. BURGERBRUG. Door den tijd verroest, (de klok dateert van 't jaar 1600) is de hanger van den klepel uit de klok gebro ken. en Ls deze zoodoende niet meer voor het ge bruik geschikt. Daardoor moesten de kerkgangers met Kerstmis zonder oproeping naar de kerk. Maandag is met de herstelling een begin gemaakt. Onze ingezetenen zullen daardoor ook de" tijdsaankondiging eenige da gen moeten missen. ANNA PATJLOWNA. Vrijdag 24 December hield de afdeeling Anna Pau- lowna der Hollandsche Maatschappij van Landbouw eene vergadering in Veerburg. Er waren 43 leden aan wezig. Na opening door den voorzitter, den heer J. Waiboer, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Hierna deed de voorzitter mededeelirig van eenige in gekomen stukken, (prijscouranten, verslagen en mede deel ingen der directie van landbouw, enz.), die geen van allen aanleiding tot debat gaven. De heer Wij- denes Spaans verkreeg toen het woord, om als af gevaardigde naar de algemeen© vergadering van H. N. K. verslag uit te brengen. Spreker meende, dat het niet de wensch kon zijn der aanwezigen om in den waren zin des woords 'een verslag aan te hooren, dat de couranten reeds lang hadden gegeven. Hij achtte het beter, gelegenheid te geven tot het stellen van vragen en zoo' het dan in zijne macht was, zou hij ze gparne Feuilleton. beantwoorden. Nadat gebleken was, dat niemand in- ichtingen wenseine, gut de voorzitter net woord aan ucn lieer Jb. Bükkoi-, die als penningmeester tekening ca veranlwooiduig tueed. Lr was omvangen 1 2/ibu eu uitgegeven 1 _i8./i. De hoeren n. tfppei en V. tvezeünan, belastten zien mei het nazien der bc- sciieiden en Dij monde van laatstgenoemde werd ecu guasug lappen uitgebracht, dal den voocziüer 111 staai stelde, den penniiigmeesier te danken voor zijn ac curaat beneer. De neer N. Kaap gat daarna liet voot- naamste uit het vers Lag van uen monsternemer, den neer D. Kaan, welk verstag door zijn accuratesse en nette inkleeüing alten lol toekwam. Er waren 45 monsters getrokken over ongeveer 1/üllUO K.G. mest- stot. Voldeden slakkemmeel, super en chiti over '1 al gemeen goed en werden deze stoffen op liet ver- e'sehte genaLie bevonden, niet altoos was net geweest met amoniak-super, bijna ahe monsters bleken te kort stikstof te bevauen. Aan sommige koopers is dienten gevolge korting gegeven. Het bestuur stelde voor op nieuw voor litlo een monsternetmer aan te stellen. De vergjadering gat door applaus hare instemming hier mede te kennen. De heer H. K. Koster trachtte hel tekort aan gehalte bij amoniak-super te verklaren door er op Ie wijzen, dat een deel van de amoniak zich omzette in salpeterzuur, doch de heer Raap wees erop, dat op stikstof werd onderzocht niet op amo niak. De heer Vogelenzang vroeg, of, indien partijen niet voldeden, dan aan ue leden den uitslag van den monsternemer wend bekend gemaakt. De voorzitter wees erop, dat men den uilslag in het verslag kon lezen en dat namen niet werden bekend: gemaakt. Van dc afdeeling Schagen was een schrijven ontvangen met de vraag, of het nuttig en mogelijk zou zijn, aan den Landbouw-wintercursus aldaar een' zomer-cursus voor meisjes te verbinden. Een programma van zulk een cursus geleidde dit schrijven. De heer Van Gorkom meende, dat zulk een cursus wel degelijk nuttig zou zijn voor de meisjes en stelde de vraagt, als men meerdere ontwikkeling voor jongens noodig oordeel de, waarom 111011 die dan de meisjes zou onthouden. De heer Jb. Bakker stemde hiermede in, maar vrees de, dat het aan voldoende deelneming zou ontbreken. Ook de heer H. K. Koster ging hiermede accoord, maar twijfelde aan liet slagen. Nochtans wees hij er op, dat ook de landbouw-wmtersehoo'1, die nu bloeide, in den beginne ook een zwaren strijd had gestreden.' De heer Jb. Stammes vond, dat de dochters genoeg uitgingen en moeder moest haar maar onder leggen, terwijl nog van andere zijde de opmerking werd ge maakt, dat men de dochters zoo goed in 't bedrijf kon gebruiken. Ten slotte verklaart zich de meerder heid der vergadering voor 't nut van zulk een cur sus, terwijL over het al of niet slagen ervan zij zich niet meent te kunnen uiten. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven over de bestrijding van den wortelhrand bij bieten," ver klaarde liet bestuur zich bereid, proeven uit te voe ren, indien voldoende medewerking kon worden ver kregen. De kosten zouden gering zijn en de proeven moesten groote uitgebreidheid hebben en op verschil lenden bodem genomen worden, wilde men op ecnig succes kunnen rekenen. Toen kwam in behandeling „bespreking in verband met aansluiting bij de Landbouw-Onderlinge." De heer Jb. Bakker wees erop, dat het voor de bestuursleden geen werk was, de zaak in onderdee- len na te gaan, ze was te ingewikkeld. Hij had echter het voorrecht gehad, verschillende vergaderingen te heb ben bezocht, waar deskundigen aan het woord wa ren geweest. I11 de vergadering te Schagen was in den breede besproken hoe de zaak verder kon gebracht worden. Het best was geoordeeld, de landbouwers thuis te gaan bezoeken, maar dat werd door spreker on doenlijk geacht en daarom werd in deze vergadering gelegenheid gegeven tot bespreking. De hoofdzaak was: „leden te werven." Na eene uiteenzetting dei- gehcelè zaak, eindigde de heer Bakker met den wensch uit te spreken, dat in Anna Paulowna eene afdeeling zou worden gesticht. De heer Vogelenzang wijst er op, dat het eigen 'be lang der boeren eischt, in dezen zelf de handen aan den ploeg te slaan. De voorzitter deelde mede, dat volgens opdracht van het hoofdbestuur eene commis sie moest worden benoemd en verzocht daarom hen, die lid wenschten te worden, bij het eindigen der ver gadering te blijven zitten. Volgens den heer A. de Graaf kostte de zaak veel te veel geld. Men kon zich redden niet minder, door in eene verzekering te gaan. Straks als de concurrentie zou optreden, kon eene zoo laag mogelijke premie verwacht worden. Nu het de landbouwers goed ging, was voor deze zaak wel animo, maar zou deze blijven bij slechtere jaren. Al bood eene verzekering minder voordeelen voor den arbeider aan dan de Landbouw-Onderlinge; menigeen zou zich liever goedkooper van de zaak afhelpen. De heer Bak ker wees er nogmaals op, dat eene maatschappij het nooit goedkooper kon doen. Bij de Landbouw-Onder linge kost het „wat het kost"; elders dit plus winst voor aandeelhouders. Dit was niet weg te praten. Het bedrag van f 1.50 per f 100 loonuitkeering was zeer los gesteld: het kon later minder worden, niet licht meer. Daarbij kwam, dat de arbeider bij de land- bouw-onderlinge in veel betere conditie kwam en hier aan moest gedacht worden. Geene maatschappij kan tegen de Landbouw-Onderlinge op. Bij de rondvraag kwam de heer Raap met een vriendelijk verzoek namens de leerlingen van den land- bouw-cursus, om financieelen steun en belangstelling, voor den aanleg van proefvelden voor aardappelen, dien door genoemde leerlingen zou worden op touw gezet. Het plan was een 9-tal proefvelden aan te leggen met 3 soorten aardappels en wol, die in Groningen en rriesland van de beste qualiteit waren en het minst aan ziekte onderhevig1 waren. De heer Komen zou gelden voor dit doel in ontvangst nemen. Nog werd medegedeeld, dat men voor zijn financieelen steun het recht kreeg op voorkoop der poters. Daar niemand verder hel woord verlangde, sloot de voorzitter de vergadering, na een woord van dank ge bracht te hebben aan de heeren J. Geerligs en H. Kaan, die als bestuursleden veel voor den bloei der afdeeling hadden gedaan en nu aan de beurt van af treding waren. Na afLoop der geheime vergadering, die na de al gemeene belegd werd door leden, die zich wenschten aan te sluiten hij do Landbouw-Onderlinge, werd ons medegedeeld, dat met betrekking tol deze zaak eene commissie was benoemd van 3 leden, en wel de hee ren Jb. Bakker, voorzitter, J. Waiboer, secretaris en C. D. Rezelman bestuurslid. 18 Leden hadden zich aangesloten, zoodat de afdeeling Anna Paulowna was tot stand gekomen. WINKEL. Van particuliere zijde: Zaterdag lsten Kerstdag, gaf de Rederijkerskamer „Aurora" haar eerste uitvoering in dit seizoen, in de zaal van den heer Jb. Vijzelaar. Voor een volle zaal werden gegeven twee voordrachten, die uitste kend tot haar recht kwamen en het drama De Straat zangeres van Parijs of de Gevangene van Melun. Dit mooie, veel afwisseling biedende drama werd heel goed opgevoerd, er waren vele momenten waar treffende tooneeltjes het publiek geheel meesleep ten. Vooral aan de dames zijn moeilijke rollen bc-paald goed toevertrouwd. Een paar heeren is het geraden nog vaster de rol in te studeeren, zoodat er geen oogenblikken komen waarin het trekkende gaat. De verzorging van het tooneel was zeer netjes en ook het werk van den grimeur, den heer Stapel, was, als altijd, uitstekend! Al met al, is dit voor „Aurora" dan ook een mooi geslaagde uitvoering geweest. NIEDORPElt VERLAAT. Eersten Kerstavond gaf Molière te Niedorper Ver laat bij den heer A. Mijts aldaar eene uitvoering. „Arme Meisjes" van Nelly HoekstraKapteijn werd gegeven. En met ware toewijding, 't Is trouwens een stuk waar wat in is te leggen, alle vier bedrijven door. Mooie, héél mooie, pakkende fragmenten groepee- ren zich in aardige afwisseling om 't „Leitmotief". een arm meisje, met waren zielenadel, dat zich ge heel opoffert aan hare familie, door een rijken los bol, dien zij haar hart, dat al heeft gesproken niet kan geven, toch hare hand te schenken op aan dringen van hare moeder en haren oom. En dit om der wille van haar doodzieken broeder, wiens herstel geld eischt. Maar zij beminde al eerder een ook armen jongen man, die haar in alle opzichten waardig was en wederliefde schonk. Wat die edele ziel Eva Mattes gevoelt in deze bij uitnemendheid ge rangschikte reeks lijdensperioden men leeft er in mede, wordt erdoor getroffen, geroerd, vooral in dien het spel is als bij deze opvoering. De uitbeelding van deze rol was zeer mooi. Een verdere uitwijding zullen we niet geven, ofschoon er wel alle aanlei ding toe was, want ook andere optredenden droegen veel bij tot 'net uitstekende welslagen. Alleen hulde nog aan den bekwamen grimeur J. J. Meier. We feliciteeren „Molière", waarvan we al in lan gen tijd geene uitvoeringen bijwoonden, met dezen in waarheid zeer succesvollen avond. Tot slot „Een half uur bij den Kapper", een aardig kluchtspel, dat de lui even hard deed lachen als ze straks om de „Arme Meisjes" huilden. Bal na. BURGEMEESTER VAN EGMOND. Naar wij vernemen zal de zaak van den Burgemees- ter van Egmond, die door het Hof te Amsterdam tot 3 maanden is veroordeeld, aan het oordeel van den Hoogen Raad worden onderworpen, daar mr. Kappeyne cassatie heeft aangeteekend. WATER AFVOER. Men schrijft uit Barneveld Hebben de landbouwers in deze streken dit jaar reeds vaak van het hooge water te leiden gehad, zóó hoog als het thans gestegen is, is het nog geen enke len keer geweest. Tal van landerijen zijn diep onder water gezet, terwijl heel wat boerderijen totaal geïso leerd zijn. Op een enkele plaats ging liet water zelfs over den Lunterschen grintweg heen. Deze telkens weerkeerende overstroomingen worden toegeschreven aan het steeds meer in cultuur brengen van woeste gronden, waardoor het overtollige water naar de beek wordt afgevoerd.' Niet minder dan vijf maal is de groote beek dit jaar buiten haar oevers getreden. GEVOLGEN VAN DEN DRANK. Ofschoon twee der opvarenden te IJmuiden waren achtergebleven zou de Engelsche stoomtrawler GY 999 Silverdale op eersten Kerstdag toch naar zee gaan. De bemanning was echter zoo beschonken, dat zij niet in staat was naar behooren haar arbeid te verrichten, zoodat het vaartuig dan ook tot tweemaal toe in de buitenhaven aan den girond liep. Met eigen kracht kwam men vlot en in de visschershaven terug, waar de schipper en één der matrozen elkander met de kracht liunnti ai men kenbaar maakten dal zij op dat oogen blik geen vrienden waren. Wie weet welke ongeluk ken geschied zouden zijn als het schip met zulk eene bemanning1 zee gekozen had. HET KERSTMAAL VAN HET LEGER DES HEILS. Al streek op dezen eersten. Kerstdag geen ijzige wind langs de vlakte; al was het contrast tusschen de vriezende kou buiten en de warmte der rood gloeiende kachels binnen ook niet zoo treffend als an dere jaren, toch werd door de* hongerigen die daar weer gerijd zaten Langs de groent lateis, üi' de groote zaal van het Paleis van Yolksvlijn^te Amsterdam met even groote appetijt gesmuld van Vi'jboonen, aardap pelen en worst; genoten van muzidk en zang, dank baar aanvaard de sinaasappels en kerstbrooclen, die nog thuis herinneren aan de menschKevendheid1 be tracht door de soldaten' en officieren van heit Heilsle ger. Tweeduizend personen van eiken leeftijd bijkans hebben zich weer gelaafd'op den eersten Kerstdag en gedurende den middag, dat Vj daar zaten in de groote Paleiszaal, ouder de hoede dier weldoende schare, heb ben zij voor enkele oogenblikken vergeten 's werelds ellende, die straks weer dreigend gaaple. Heerlijke zelfvoldoening voor die werkende mannen en vrouwen! Onbaatzuchtig liefdewerk 1 Mr. VENING MEINESZ. Op den Tweeden Kerstdag is mr. S. A. Vaning Meinesz, oud-burgemeester van Amsterdam, op zijn landgoed „De Heilige Berg" hij Amersfoort overleden. Reeds lang liet zijne gezondheid te wenschen; eene longontsteking, die hij Woensdag j.l. kreeg, maakte een einde aan zijn leven. In het voorjaar va ft 1901 is mr. Vening Meinesz afgetreden als burgemeester van Amsterdam. VECHTERSBAZEN. Een paar weken geleden werd gemeld dat in den laatsten trein van Amsterdam naar Zaandam vecht partijen hadden plaats gehad en dat zelfs de hoofd conducteur was mishandeld. Den eersten Kerstdag kwam het weer tot een tref fen. Reeds op het perron te Amsterdam raakte een groep Zaandamsche jongelui aan 't kloppen met een groep Krommeniërs, wat onder het groot aantal rei zigers heel wat opschudding veroorzaakte; en waar door de politie aldaar bemoeilijkt werd in tiaar op treden. Zij moet echter met den wapenstok duchtig de vechtlusligen tot rede gebracht hebben. Deze be sloten toen liet gevecht te Zaandam voort te zetten, doch de politie aldaar was gewaarschuwd en voor kwam een nieuw treffen. Partijen riepen elkander ech ter toe, Zondagavond 'wel verder te zullen .afrekenen. Nieuwe Niedorp. Mej. T. Floor van N. Niedorp kreeg, per fiets tus schen Barsingerhorn en Schagen rijdende, niet ver van den watermolenaar aan de korte Snevert, den lsten Kerstdag een treurig ongeluk. Eenige met paarden be spannen rijtuigen op haren weg ontmoetende, raakte 't meisje op den weg, die thans niet zoo héél pret tig fietst bij' hare pogingen tot uitwijken haar stuur kwijt. Zij viel en lang duurde het niet of zij zelf en ook haar fiets kwamen in harde aanraking met paard en rijtuig, zoodat eenige kwetsuren er het ge volg van waren, plus een vermelde fiets. Dokter en lief dezuster werden in allerijl ontboden bij de patiente, die bij den naburigen watermolenaar was binnenge bracht buiten bewustzijn. Toen de omstandigheden 't veroorloofden, is juf frouw Floor naar hare woning vervoerd, waar ze on der behandeling van dokter Maats werd gesteld. TEGEN DEN WOEKER. Aan ongeveer 14.000 personen die Rijkspensioen ge nieten, zal op 1 Januari a.s. door de Rijksbetaalmees ters in verschillende arrondissementen eene circulaire worden uitgereikt, uitgaande van de Nationale Ver een iging tot Bestrijding van den Woeker, waarin het Bestuur der Vereeniging gepensionneerden opmerk zaam maakt op de gelegenheid, welke er onder goed keuring van den minister van financiën wordt gege ven tot het verkrijgen van voorschotten op pensioen akten, tegen eene rente van ten hoogste 5 pet. per /Jaar. Het is nl. aan het hestuur van die vereeniging gebleken dat nog steeds door gewetenlooze personen misbruik wordt gemaakt van den tijdelijken nood van sommige gepensionneerden, om tegen zeer hooge ren te voorschotten te geven op pensioenakten en daar tegen wil zij waarschuwen, niet natuurlijk het leo- non bevorderen. DE BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM. Naar wij met zekerheid vernemen, staat het inder daad vast, dat mr. Van Leeuwen in ieder geval blijft bij zijn besluit om af te treden, en is er ook geen sprake van, dat hij nog tot 1 Mei zou blijven. Er verluidt, dat in de eerste Januari-vergadering de burgemeester zijn afscheidsspeech zou houden. Het Volk. TUINBOUW-ZADEN. Ouder gewoonte hebben de zaadhandelaren in West- Friesland weer met Kerstmis uitbetaling gehouden van de ontvangen zaden en waarvan de prijzen vooraf niet hekend zijn. Over het algemeen vielen de prijzen mee; voor kool zaden en verschillende boonensoorten werden hooge prijzen uitbetaald. Ondanks de stormen en de vele regens maken vele bouwers een goed jaar. I" goeding verschaffen. Zeer te stade kwam haar daarbij Erich's liefde. Zij kon zich voor hem geen betere en lievere vrouw denken, dan Angelika van Almenrode. De minnenden waren dus zeker van haar zegen en J de gravin geloofde ook de bepaald noodzakelijke toe- Jiif* 11 B Q1 O stemming van haar man voor dit huwelijk wel te <0 zullen krijgen, al zou dat misschien met wat strijd en 38. HOOFDSTUK XXIX. In den loop der jaren was al de teedere liefde, die Clotilde van Wolfenstein vroeger voor haar man had gevoeld, overgegaan op haar jongsten zoon en lieveling Erich. Deze had zij lief met zulk een harts tochtelijke teederheid, welke men bij haar niet zou hebben gezocht en verwacht. Maar de jonge professor vergold zijn moeder deze groote liefde ook in ruime mate. Ook hij hing met hartstochtelijke vereering aan Clotilde en had bovendien veel medelijden met haar om haar droevig lot. Het was immers voor hem geen geheim gebleven, welk een rampzalige verwijdering er bestond tusschen zijne ouders, al was de oorzaak daarvan voor hem tot dusverre een geheim gebleven. Maar instinctmatig, als om zijn moeder een vei goe ding te geven voor het verloren geluk hctw.elk zi) tevergeefs had gezocht aan de zijde van haar man, was Erich reeds van zijn jeugd af aan, zijn moedei steeds trouw toegedaan geweest. Hij had haar al zijn kleine geheimen en teleurstellingen toevertrouwd; hij bad tiaar later ook onbeperkt vertrouwen geschon ken, toen hij een zelfstandig man was geworden. Zoo was het dan ook voor de teeder bezorgde moe der geen geheim gebleven, dat haar jongste zoon, An gelika van Almenrode hartstochtelijk beminde. Wel ts waar droeg zij reeds gedurende lange jaren kennis van de plannen, die haar gemaal koesterde met be trekking tot de jonge erfgename, maar daar Clotilde weinig meeleefde met haar echtgenoot, had zij aan diens plannen ook weinig gewicht gehecht, doch had zij haar eigen plannen gemaakt. Zij dacht er steeds met weinig vreugde aan, dat Wolf, haar oudste zoon, eenmaal het majoraatsgoed zou erven. Liever had zij gezien, dat Erich als erfgenaam was opgetreden en zich had mogen verheugen in een schitterende on bezorgde toekomst in plaats van zich uit eigen kracht en eigen middelen een levenstoekomst te moeten ver werven Daarom wilde de trouw bezorgde moeder haai lieveling door eeu rijk huwelijk tenminste eenige ver- moeite gepaard gaan. I Als een bliksemstraal trof haar temidden van al haar hopen, het bericht dat Erich was afgewezen en de andere broeder met het vurig begeerde meisje was verloofd. De gravin kon zich eerst na dagen een goed denk beeld vormen van den veranderden toestand. Zij zag zich eensklaps geplaatst tegenover een noodlot, dat haar lieveling bedreigde. Zij gevoelde dat zij hier niet veel zou kunnen uitrichten en dat bedroefde haar. Vooral omdat zij tranen zag in de oogen van haar zoon. Zij zag aan welk een smart hij ten prooi was. Toen bekroop haar een groote bitterheid tegenover haar echtgenoot, want zij wist maar al te goed, dat deze stond achter deze verbintenis van Angelika en Wolf. Alles in deze geschiedenis kwam haar raad selachtig en onbegrijpelijk voor. Waarom moest haar j lieveling, hier dadelijk het veld ruimen voor het ge dwongen aanzoek van haar oudsten zoon? Kon hij zich zoozeer hebben vergist in den ouden heer van I Almenrode? Zij had hem tot dusverre voor een man van eer gehouden, wien het geluk van zijn eenigst kind zeer na aan het harte lag... en nu moest zij het beleven, dat hij Angelika er toe dwong, haar ja woord te geven aan iemand, dien zij niet liefhad. Wat moest zij ten slotte denken van het meisje zelf, dat zich in bijna hetzelfde oogenblik verloofde met den uitverkorene baars harten en hem verloochende. Clotilde van Wolfenstein begreep niemendal van dit alles, maar zij was zoo angstig te moede, dat hetzelf de onbekende en geheimzinnige dat over haar heele leven een schaduw had geworpen, ook het geluk van haar lieveling zou vernietigen. Maar de ongelukkige vrouw was niet genegen zoo maar zonder strijd zich gewonnen te geven, haar man mocht het levensgeluk van haar zoon Erich niet ver woesten. Haar eigen mislukt bestaan had hij reeds op zijn geweten, maar niets zou er onbeproefd blijven, om haar echtgenoot te dwingen dat het huwelijk van Eiich met Angelika zou plaats hebben. In zulk een verbitterde stemming zocht Clotilde haar man In de ziekekamer op. De majoraatsheer keek verbaasd op, toen hij zijn gemalin zoo onverwacht bij zich zag binnentreden. Hij kon het in het eerste oogenblik maar niet begrij pen, wat de gravin er toe zou hebben gedreven de anders door haar zoo gemeden vertrekken, te betre den. Een glimlach speelde er om de lippen van den graaf en hij keek met welgevallen naar de nog altijd sclioone vrouw. „Ik heb iets met u te bespreken... hebt ge eenige oogenblikken voor mij vrij?" zoo begon gravin Clo tilde op gejaagden toon, nadat zij eerst beleefdheids halve gevraagd had naar den gezondheidstoestand van haar man en tegenover hem in een leunstoel had plaats genomen. „Ik heb voor alles tijd, zelfs om te sterven," ant woordde de majoraatsheer, tërwijl er een bittere trek om zijn lippen kwam. „Het komt zoo zelden voor, dat go mij eens wenscht te spreken maar dat doet ook niets ter zake. Wat is uw begeerte?" „Ik vermoed dat ge wel zult begrijpen, wat mij hierheen voert." „Niet in het minst." „Nu dan, het betreft de toekomst van uw jong sten zoon." Een langgprekt „Ah!" kwam er over de lippen van den ouden man. Hij liet zich achterover vallen in zijn leunstoel en sloeg bevend dc reisdeken om de magere beenen. ,,Erict> is reeds bij mij geweest," ant woordde hij na een korte poos, het vermijdend om zijn vrouw aan te zien. „Ik kan Erich niet helpen, hij had zich moeten bedenken toen het nog tijd was... mijn overeenkomst met den baron van Almenrode dagteekent niet van vandaag of gister." „Maar de jongelieden hebben elkander lief," riep de gravin driftig uit, „zij kunnen niet buiten elkaar leven, het zou de dood van het jonge meisje zijn, wanneer De zieke man maakte een minachtend gebaar met de hand. „Bah, voorloopig denkt zij nog niet aan sterven. Ge ziet, dat zij zich dadelijk aan den wil van haar vader heeft onderworpen en zich met Wolf heeft verloofd. Zou zij werkelijk aldus hebben gehan- j dela, wanneer zij zulk een vurige liefde koesterde voor jouw Erich? En bovendien," ging de graaf cp j moedeu toon voort, „wat beteekent hartstocht? Ik heb een man gekend, die zijn hartebloed voor zijn vrouw zou hebben gegeven, en hij is met haar toch diep ellendig geworden. Men moeit nooit uit liefde trouwen, maar alleen uit verstand, een be tere en meer passende partij had Wolf moeilijk kun nen vinden. En daarom lieve acht ik de zaak ook afgedaan." „Neen dat is zij niet," viel zijne echtgenoote hem in de rede op een toon, die beefde van inwendige ontroering. „Ik ben hier gekomen om opheldering van u te verlangen hoe is het mogelijk, dat gij er u toe kondet vernederen, een verbintenis tusschen twee menschen die elkaar liefhebben, te verwoesten, en waarvan het bestaan voor u toch wel geen geheim gebleven zijn zal." De majoraatsheer zweeg een poos, hij speelde beslui teloos met de kwasten van zijn leunstoel en staarde in diep gepeins verzonken voor zich uit. „Wat moet ik eigenlijk tot u zeggen?" begon hij eindelijk. „Jij hebt het reeds lang verleerd Clotilde, mijn doen eu laten te begrijpen," „En wie is daar anders de schuld van dan gij riep de gravin uit. De graaf zuchtte. „Laten wij dit onverkwikkelijk gesprek als geëindigd beschouwen," zeide hij het ver mijdende om zijn echtgenoote aan te zien. „Het is nu eenmaal geheel anders uitgekomen, dan wij het eenmaal voor hadden... men moet het leven dragen, zooals de hemel het ons zendt." Wederom zuchtte hij zwaar en daarop wendde hij zich eensklaps naar zijn vrouw. „Jij moet inzien dat ik er voor alles op bedacht ben geweest, den ouden roem van ons huis hoog te houden. Erich staat op eigen voeten, en zal zich over het verlies of eigenlijk zoover was het nog lang niet wel troosten. Anders is dat gesteld met Wolf hij is eveneens verliefd op de mooie Angelika; maar afgezien daarvan, bestaan er nog dui zend redenen, die een verbintenis van hem met dat meisje gewenscht maken. Dat is niet alleen mijn idee, maar ook van den baron haar vader. En tenslotte ben ik niet degeen die beslist heeft. Wolf heeft zelf aanzoek gedaan om de hand van Angelika en deze is hem door den baron, maar ook door de jonge dame zelf toegezegd geworden hij is dus in alle vormen de verloofde van Angelika van Almenrode. De gravin richtte zich eensklaps van haar zitplaats op Zij kon haar ontroering niet langer bedwingen. „Maar dat is juist de laagheid," riep zij bevend uit. „Ik verlang van u en van uw autoriteit als vader, dat gij in plaats van dezen laaghartigen aanslag op het geluk van uw jongsten zoon te ondersteunen, uit alle macht hem beschermt en bijstaat." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1909 | | pagina 5