Vrijdag 31 December 1909. 53ste Jaargang. No. 4(533. Bureau SCHAGE^!, Laan 4. Uitgevers b Co. EERSTE BLAD. Binnènlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. il Dit blad vorschjjnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZO NDEN STUKKEN één dag vroeger. Interc. Tolephooit !\lo. 20. Prijs per jaar i 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van t tot 5 regels f 0.25: iedere cegel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. EENE BENOEMING. De heer C. Smit, Bouwkundige te Zuidscharwoude, •n gemeente-opzichter dier gemeente en van Broek op Langendijk, die de hoofdleiding had hij den bouw ▼an de gasfabriek aan den Langedijk, is thans be noemd tot architect van de bouwwerken aan de fa briek van de Naamlooze Vennootschap Philips Gloei lampenmaatschappij te Eindhoven. Wieringen. Woensdagavond 7 uur vergaderde de afdeeling Den Oever van de schippersvereeniging Schuttevaer in het lokaal van den heer M. Tijsen aldaar onder presi dium van Ds. Reinders. Na opening volgde lezing en goedkeuring der notu len, alsmede werd goedgekeurd de rekening van den penningmeester. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren S. Zomerdijk en A. I. Reinders, die deze herbenoeming aannamen. Verder werden verschillende voorstellen behandeld waarvan de volgende aangenomen ter op zending aan het hoofdbestuur: le. herhaalde aanvraag om uitdieping van de aan legplaats te Den Oever; 2e. om een groen vuurtje op het Zuiderhoofd; 3e en 4e. om een paar bakens in de Wierbalgen in Het Zwin. Besloten werd dit maal geen afgevaardigde te zen den naar de algemeene vergadering. Met een woord var. dank voor opkomst en medewerking sloot voor zitter de vergadering. Wieringen. Voor molenaar aan de watermolen in den Oever- schen polder hadden zich 3 sollicitanten aangemeid en wel de heeren Jan Sz. Bakker en Jn. Wiegman alhier en A. Droog te Dirkshorn. Door het bestuur van het Heemraadschap werd uit dit drietal gekozen de heer Jan Wiegman te Wieringen. LANGEDIJK. Thans is het niet kapelaan Ratté te Noordschar- woude, die de gemoederen aan den Langedijk in be weging brengt, maar pastoor Willenborg aldaar. Pas toor dan komt in een groot stuk in de Nieuwe Lan- gedijker Courant op tegen „de lasterlijke beschuldi gingen" aan het adres der R.K. geestelijkheid gedaan, als zou zij de onderlinge verdraagzaamheid in ge vaar brengen. Daarbij speelt Zijneerwaarde de Ver moorde Onschuld. Nu zijn het niet de Katholieken, die drijven, neen, nu de vrijzinnigen op politiek en kerkelijk gebied zich hebben vereenigd om te trach ten aan de drijverij der geestelijken paal en perk te stellen, nu zijn het die vrijzinnigen, die de verdeeld heid stichten en waardoor, volgens pastoor „eerst voor goed twist en tweedracht in deze gemeente zou worden gezaaid". Men moet toch maar durven.' De heer Willenborg zal er echter zóo niet afkomen. Naar wij vernemen is het comité reeds ernstig bezig, maatregelen te beramen. De Langedijkers zijn wakker geworden, zij slapen vooreerst niet in.' Algemeen is men onder de vrijzinnigen van oordeel, dat nu met kracht moet worden ingegrepen, St. Pankras. In een vergadering van den Raad der gemeente St. Pankras, gehouden Woensdag 29 December, werd tot armvoogd, in plaats van den atfredende, den heer D. Kloosterboer, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, benoemd de heer Jn. Koster. Verder werd besloten aan den raad der gemeente Koedijk te berichten dat de kinderen uit die ge meente te St. Pankras kunnen blijven schoolgaan te gen eene vergoeding van f20 per kind, met een jaar- lijksch minimum van f 340. In geheime zitting geschiedde het opmaken van een suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag. Daarna sluiting van de 6de raadsvergadering in 1909, met dankzegging voor de samenwerking in dat Jaar, hopende op algemeene samenwerking ook voor 1910. Oudkarspel. Do hoer \V. Speets, onderwijzer te OudkarspeL, is benoemd tot onderwijzer in liet teekenen aan den hoofd- acte-cursus le Hoorn. OPENBARE EXAMENS. In de gehouden Algemeene Vergadering van den Bond van Ned. Onderwijzers is met algemeene stem men een Voorstel aangenomen van de afd. Hecr-Hu- gowaard en Omstreken, om de rcgeering te verzoe ken ook de examens voor onderwijzeressen in het open baar te houden. Zuidaeh&rwoude. De gemeenteraad alhier heeft besloten voorloopig nog geen beslissing te nemen op het adres van de 4 Langedijker Ziekenfondsen en Gezinsverpleging, om het tonnenstelsel in te voeren, omdat men eerst het on- j derzoek wilde afwachten, dat door den Burgemeester I van Noordscharwoude wordt ingesteld. Inzake de invoering van het gymnastiekonderwijs word besloten de regeling te bespreken, zoodra de on der wzers(essen) hun advies zullen hebben uitgebracht Hoogwoud Door de kinderen der O. L.School in de Kerke- l^an, werd gedurende de maanden Octobcr. November en December in de Spaarbank ingelegd f 22.12Vn en teruggevraagd f 96.49; Door de kinderen der O. L. School te Aartswoud werd ingelegd f 98.55 en te ruggevraagd f 200.75 en door de kinderen der O. L. School in de Weere werd ingelegd f 12.95 en terug gevraagd f 128.71. ENGELSCHEN IN FRIESLAND OM TE SCHAAT SENRIJDEN. Men meldt uit Grouw, d.d. 28 dezer, aan de „Leeuw*: Courant" Gisteren kregen we hier bezoek van twee Engelschen, nog jongelieden, de één 18. de ander 25 jaar. 't Doel van de reis was, in Friesland te gaan schaatsenrijden. Zo onderstelden n.1., dat het hier als in Engeland win terde. 't Is voor de heeren geen plezierreis geworden. Om dat het ijs ontbrak, althans het rijdbarc huurden z» in Stavoren oen visschersjol en voeren er mee over Ileeg en Sneek naar Akkrum en vandaar naar hier. In het Sneakcrineer hebben ze nog in het drijfijs vast gezeten. Per abuis zeilden ze uit het Pikmeer de Galle in. Daar liep het vaartuig op het land en één der hee ren poogde 't af te zetten, 't Was intusschen donker geworden; hij liep te ver en in het water. De ander, Uie geen verstand, van zeilen heeft, was even verlegen als zijn makker, wien het gelukt was na een frisch bad den wal te bereiken. De hoeren riepen om hulp. S. Molenaar, brievenbesteller, en nog iemand, naar men zegt, een schipper, kwamen er met eèn schouw op af, haalden eerst de jol, daarna den drenkeling op en brachten ze naai- het dorp. De ondernemende jongelui hebben in 't hotel „Ooster- goo" lekker geslapen, 't Plan is, nog heden den terug tocht te aanvaarden over Stavoren. Thuis gekomen, zUllen ze veel kunnen vertellen van hun vacantiereis. WINKEL. Tot brief- en telegrambesteller met beperkten dienst is mot ingang van 16 Januari 1910 aangesteld de heer P. Dekker alhier. Winkel. Door het Harmoniegezelschap is besloten een lief dadigheidsconcert te geven ten bate van een zieke, om dezen van de opbrengst mede in de gelegenheid te stellen eenigen tijd te worden verpleegd in een her stellingsoord te Putten. Eenige dames, zullen worden uitgenoodigd tot het presenteeren van inteekenlijsten bij de ingezetenen en het afgeven van toegangsbewij zen. Een zeker bedrag is reeds aanwezig en men hoopt hiermede en met de opbrengst van dit concert de ver pleging te kunnen bekostigen. We bevelen dit voornemen in ieders liefdadigheids zin aan. EERERAAD. Men seint uit Den Haag: Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen, is de ©ereraad, in zake de bekends lintjeshistorie, samenge steld. Als leden van dien raad worden o. m. namen ge noemd van de oud-ministers S. van Houten, J. C. de Marez Oyens, P. W|. A. Cort van der Linden en C. Lely. Tel. HOOG WATER. Men meldt uit Wagoningen De laatste dagen is het water op den Rijn noghoo- ger geworden. Aan de veren te Renkum, enz., is de overtocht per gierpont niet meer mogelijk, dus wordt de verbinding met de Betuwe, wat voertuigen betreft, onderhouden over het Lexkesveer aldaar. Tusschen de i 30 en 40 arbeiders zijn door het hooge water zonder werk. GAAT HEEMSKERK HEEN? Men meldt uit Den Haag: I In den kring van hen, die geregeld met minister Heemskerk in aanraking komen, loopt het gerucht, dat dc minister van plan zou zijn binnenkort zijn ambt neder te leggen. Tel. VERIJDELDE INBRAAK. Men meldt uit Delft aan de „Maasbode" van 29 Dec. „Door de activiteit van den portier der fabriek van de Naaml. Venn. v.h. Enthoven en Co. is een bru tale poging tot inbraak verijdeld. Reeds in het begin van de vorige week was de bond van genoemden por tier blijkbaar vergiftigd. Nu een der laatste nachten meenden de inbrekers ongestoord bun gang te kunnen gaan, daar bet bun zeer zeker bekend was, dat niemand op de fabriek zou zijn. Doch de portier was thuis gebleven en hoorde j bij zijn ronde, dat het op het kantoor niet richtig was De dieven, klaarblijkelijk voor ontdekking be- j vreesd, kozen ijlings het hazenpad door een open staand raam, en kregen een revolverschot achter hen aan, zonder evenwel te worden geraakt. Het bleek, dat de op het kantoor aanwezige brand kast, waarin een zeer aanzienlijk bedrag aan geld voorhanden was, reeds zoover was geforceerd, dat men bij bet geld kon komen terwijl de gereedschappen gereed lagen om de kast open te breken. PER ONGELUK. Gisteren werd de onbezoldigde rijksveldwachter A. Tappel, te Ter Apel, die met B. Lups ter jacht was, door een noodlottig toeval, door dezen doodgescho ten. I)E AANSLAG DUBBEL WAARD! In de Gemeenteraadsvergadering van Medemblik, Woensdagavond gehouden, was ingekomen een ver zoek van iemand, in de bondenbelasting aangeslagen in de le klasse (f3). Hij vroeg in de 2e klasse (f 1) te worden geplaatst, omdat zijn hond werd gebezigd... om bij zijn zieke dochter te slapen; dus als genees middel. De Raad oordeelde dat zulk een hond blijkbaar een geneesheer verving en den hoogeren aanslag dus dub bel waard was.' LUTJEWINKEL. Dinsdag 28 December hield de vereeniging ..Nut en Genoegenalhier hare tweede bijeenkomst bij den heer JKorff Na opening door den voorzitter en lezing der no tulen door den secretaris, hield de voorzitter de lezing getiteld: „Rheumatismus Articutorum Aculus", van 1 Justus van Maurik. Daarna werd door eenige heeren een blijspel in j twee bedrijven opgevoerd, getiteld „de Club", terwijl do avond verder werd gevuld door vrijwillige bijdragen, afgewisseld door pianomuziek van mej. J. Korff. De talrijke aanwezigen bleven tot circa half twaalf gezellig bijeen. EEN LASTIGE MAATREGEL. i Naar wij vernemen, heeft de vereeniging van direc teuren van dagbladen iDe Nederlandsche Dagbladpers van den directeur-generaal der posterijen de mededee- ling ontvangen, dat de verhoogde portoheffing voor quitanties, waarop noodelooze mededeelingen staan, b.v. omtrent prijzen of leveringsvoorwaarden zal worden uitgesteld tot 1 April. Tot nu toe werden deze mededeelingen oogluikend toegelaten. Onlangs heeft het bestuur der posterijen echter op strikte naieving van de bepaling aangedrongen, wat aan tal- looze firma's en personen, die reeds gedrukte en ge reedgemaakte quitanties in voorraad hadden, groot nadeel en veel last bezorgde. TOCH GESNAPT. Ten vorigen jare werd te Spanbroek ingebroken bij de wed. Duin, bij wie een bedrag van eenige hon derden guldens werd ontvreemd. De vermoedelijke dader is thans In Dultscbland gevangen genomen. VALKOOG. De banne Valkoog herkoos tot lid van het dage- lljksch bestuur de heer J. Groenveld te Valkoog en tot Hoofdingeland de heer K. Kooij Pz. te Wester end. ZIJ WAS NIET KATHOLIEK. Als historisch vertelt de Vaderlander: Voor een der groote manufacturenwinkels in Gou da houdt een Scheveningsche vischvrouw haar wa gentje in, loopt naar binnen en tracht daar iets van haar voorraad visch te verkoopen. Een dame komt me haar naar buiten en na eenig geschacher over en weer, kiest mevrouw een prachtexemplaar uit. De dame naar binnen en ons vrouwtje aan de schoon maak. Daar keert de koopster terug en vraagt plots aan de Scheveningsche: „Ben je katholiek?" Eer lijk geantwoord: „Nee." „Dan heb ik ook je visch niet noodig!" is het verpletterend antwoord, en reeds is mevrouw weer in den winkel verdwenen. Visch vrouw woest af... Volgende week wandelt de Scheveningsche den win kel binnen, en vraagt stalen te zien voor een rok. Verschillende stukken stof bedekken de toonbank, als ze eindelijk haar keus doet. „Geeft u mij maar 7 el van dit goed," klinkt het goedmoedig. De juf frouw handelt als gevraagd is, en zal alles nog even netjes inpakken. „Maar da's waar ook," zegt onze vischvrouw, „u is toch katholiek?" Juffrouw bekent: „Zeker." „Dan heb ik jelui goed niet noodig," en met een vriendelijk „goeden morgen" stapt de visch vrouw de straat op. DE MOORD TE KOERANGE. Men schrijft aan de N. R. C.: Klaas Bakker heeft aan den veldwachter bekend den driedubbelen moord te Koekange te hebben ge pleegd. Hij is gisteren gevankelijk naar Assen ge bracht. DOODSLAG. Naar de L. K. meedeelt is Woensdagavond te Sit- tard Jacob Wolters door Andreas Hendriks uit Op- hoven, na een woordenwisseling, zoodanig met een mes gestoken, dat bij is overleden. De dader beeft een volledige bekentenis afgelegd. Hierover wordt nader gemeld: Wolters, een groote, sterke man van 21 jaar, ver liet Woensdagavond omstreeks 7 uur een bierhuis in de Paardenstraat en was in gezelschap van zekeren H. In het café was reeds eenige twist ontstaan, die op straat werd voortgezet. Van woorden kwam het tot handtastelijkheden. Plotseling greep H. een mes en stak W. in het voorhoofd met zoo'n geweld, dat het mes diep in den schedel drong en er in bleef steken. W. zakte ter aarde en de dader nam de vlucht, zijn klompen achterlatende. De politie was spoedig ter plaatse. Met veel moeite werd het mes uit de wonde gerukt. De gewonde werd binnengedragen in bovengenoemd bierhuis. Dokter Joosten verleende de eerste geneeskundige hulp. Ook ■was spoedig een geestelijke ter plaatse. Een veldwachter, in gezelschap van de marechaus see, trok uit, om den dader te arresteeren. Deze had reeds de schoenen aan en was gereed het hazenpad te kiezen, toen hij door den veldwachter werd op gemerkt. „Daar is hij," zeide de politie. „Ja, hier ben ik," was het antwoord. De dader deed verder geen moeite om te vluchten. Hij bekende de wonde te hebben toegebracht en werd in de gevan genis opgesloten, 't Is een groote slanke kerel van 19 jaar. De gewonde bad niet erg veel bloed verloren maar het mes was tot de hersens doorgedrongen. De man heeft geen teekenen van bewustzijn meer gegeven. Om 3 uur in den morgen is hij overleden. Het lijk is naar het z.g. Fransche klooster over gebracht waar de moordenaar er mee geconfronteerd werd. TWEEDE KAMER-VERKIEZING. Bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Wijk bij Duurstede, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. N. de Ridder, zijn gisteren uilgebracht 6688 geldige stemmen. Daarvan verkreeg de heer H. C. Dresselhuys (Vrij-Lib.) 3005 en mr. J. B. L. C. C. baron do Wyekerslooth de Weerdesleyn (R.-K.| 3683 stemmen, zoodat gekozen is: baron De Wyckersloolh. Bij de periodieke verkiezing in Juni waren van de 8277 kiezers 5604 opgekomen. Mr. De Ridder werd toen gekozen met 1019 stemmen, terwijl mr. P. Ti- deman (V.-L.1328 stemmen baalde en de heer W. F. Dekkers (S .1). A. P.i 227. ARME POES. Wie Zaterdagavond den hevigen brand in het ge bouw Concordia te Enschedé heeft gezien, heeft zeker niet kunnen denken, dat zich onder die gloeiende massa nog een levend wezen zou bevinden. Toch was dit zoo. Toen gisteren een kijkje genomen werd in den kelder onder het puin, vond men, verscholen tusschen eenige vaten, de kat van den conciërge, druipnat, doch ongedeerd. Het dier was zoo schuw geworden, 'dat men er nog niet in geslaagd is, het in handen te krijgen. DAT GING NIET BEST. Gisteren heeft zich aan de rechtbank te Amster dam bet vreemde geval voorgedaan, dat iemand daar moest verschijnen om zich te laten scheiden. De vrouw in de dagvaarding genoemd, was hem zelfs niet bij name bekend en sedert zes jaar was hij zelf weduw naar. Waarschijnlijk was hier sprake van een naam genoot. De man, was zeer verstoord, omdat men hem na langen tijd wachten eenvoudig meedeelde, dat er een kleine vergissing was gemaakt. En daarmede was hij het niet eens. HET WANDELEN VAN H. M. DE KONINGIN. De Nieuwe Courant schrijft: Reeds gisteren, den eersten dag van Ilarer Majesteit's terugkeer in de Residentie, bereikt ons een ernstige klacht, dat het lastige en onbescheiden volgen van Hare Majesteit bij haar wandelingen door het publiek dat .zich op straat bevindt, zich opnieuw voordoet. Hetgeen daarover in dit voorjaar in de pers werd ge zegd, heeft dus blijkbaar niet geholpen; het onhebbelijke naloopen en opdringen geschiedde wederom bij de wan delingen door Hare Majesteit Woensdag en gisteren in de stad giemaakt. Men kon gisteren zelfs opmerken, dat II. M. bij te rugkeer naar het Paleis een anders niet gebruikelijken weg volgde, namelijk door de Koninklijke stallen. NogniaaLs wordt daarom met den moesten nadruk onder het oog van het publiek gebracht, dat oen der gelijke houding van de wandelaars het Hare Majesteit, op den duur onmogelijk zou maken zich in de straten der Residentie te bewegen. Dat dit in hooge mate te betreuren zou zijn en dat de Residentie zich over zulk een besluit van onze Koningin zou hebben te schamen behoeft geen betoog. Moge daarom het Haagsche publiek van eiken stand, dat zich over den blijden terugkeer van het Konink lijke gezin zoo oprecht verheugt, er voortaan toe me dewerken, dat onze Koningin in onze straten dezelfde vrijheid van beweging geniet als... ieder onzer. DAT LIEP GOED AF. De jongste bediende van een bijoutier te Amster dam moest, zooals gewoonlijk eiken morgen, met een trommeltje, gevuld met bijouterieën ter keuring naar de keurkamer in het Oost-Ind. Huis aan den Klove niersburgwal, zich begeven. Spelende viel hij en schoot ihet trommeltje uit zijn banden in het water. Dea geheelen morgen werd gedregd en gevischt, doch zon der resultaat. De patroon, die inmiddels gewaar schuwd was, wendde zich tot een duiker, die met zijn apparaten vlug ter plaatse was. Na zijn kostuum aangetrokken en zijn helm op het hoofd gezet te heb ben, dook hij in de gracht, en bracht na eenige mi nuten het trommeltje te voorschijn. Dat deze niet alledaagsche vertooning veel bekijks had, laat zich wel begrijpen. PRINS HENDRIK DE REDDINGSMEI)AILLE. Routei' seint uit Berlijn, dat de Reichsanzeiger gis teravond het besluit publiceerde, waarbij de reddings medaille aan het lint wordt toegekend aan Prins Hen drik der Nederlanden. DE LUCHT IN. Aan de luchtschippersschool, die graaf Zeppelin te Friedrichshafen heeft gesticht, worden binnenkort eenige Chineesche officieren verwacht, die daar een paar semesters lang de lessen zullen volgen. BEKROMPEN. Welke bekrompen opvattingen nog in rechtzinnige kerkelijke kringen bestaan, ondervond laatst een on derwijzer in een dorp in het Saksische Ertsgebergte. In den herfst van dit jaar wilde bij op een marme ren kruis op bet graf van zijn dochtertje het opschrift laten aanbrengen: „Lerne leiden, ohne zu klagen!" In de veronderstelling, dat er geen bezwaar tegen dit opschrift kon bestaan, gaf hij een steenhouwer opdracht, het in het kruis te beitelen, maar nam toch de voorzorg er tegelijk den predikant mee in kennis te stellen. De predikant schreef hem daarop terug: „Het spijt mij, dat u het opschrift op het grafteeken besteld hebt, zonder vooraf om goedkeuring te vragen. Op ons christelijk kruis zou ik werkelijk niet het hei- densch-stoïcijnsche: „Leer lijden, zonder te klagen" willen hebben, al is het ook van onzen goeden kei zer Frederik afkomstig. Een Christen mag klagen, Gode en ook menschen zijn leed klagen! Daarom verzoek ik u, de bestelling te veranderen. Op het kruis past het best een bijbelwoord." Ondanks het vertoog van den vader, dat de sterven de de spreuk zelve gekozen had en daarbij niets stoï- cijnsch of heidensch in den zin had gehad, bleef de predikant bij zijn verzoek, wat natuurlijk met eeu verbod gelijk stond. De vader wendde zich hierop tot den superintendent, die besliste, dat er tegen het grafopschrift geen bezwaar bestond, „daar het in cbristelijken zin kon opgevat worden." En zoo kwam het heidensche opschrift toch op het marmeren kruis te staan. EEN KAMEELRIT. Een dame, die in gezelschap dweepte met hetgeen zij gelezen en gehoord had over Afrika, vroeg aan 'n bekenden, daar toevallig-aanwezig zijnden Afrika- reiziger, of het niet iets heerlijks, iets poëtisch was op den rug van 'n kameel door de woestijn te worden gedragen. Daarop kreeg zij het volgende nog al dras tische antwoord: U neemt 'n zeer hooge kantoorkruk, plaatst deze op 'n kar zonder voeren, gaat zelf op de kruk zitten en rijdt dan in de hondsdagen, nadat ge in geen vier en twintig uren iets gedronken hebt, door 'n ongeploegd aardappelveld. Als ge er dan nog niet zijt afgevallen, hebt ge u zoo ongeveer 'n begrip kunnen maken van den poëtischen kameelrit door de woestijn. AUTOMOBIELEN. Volgens een Engelsche statistiek kan men de auto mobielen in Europa op 't ©ogenblik volgenderwijs ver- deeten Engeland 108,773. Frankrijk 44.769. Duitsdhland 41.727. Nederland 10.800. België 5500. Italië 5079. Zwitserland 2702. Spanje vinden wij in dit lijstje niet opgenomen. Al leen wordt vermeld, dat in Madrid meer dan 800 auto- j mobielen voorhanden zijn. I Engeland gaat niet alleen wegens het aantal wagens aan de spits; dc Koninklijke Auiomohiel-Club wijst ook met meer dun 5000 leden het grootste ledental der Europeesehe automobiolclubs aan. ZES DAGEN OF DE FIETS. Berlijn amuseert zich op dit oogenblik reeds ge- durende oen paar dagen met een zesdaagsdie wieler wedstrijd. De correspondent van de Nieuwe Courant meldt over dit „vermaak" uit Berlijn aan zijn blad het vol gende Sedert bijna tweemaal vier-en-twintig' uur tollen door het honderd-en-vij f lig meter lange baantje, dat in een der tentoonstellingshallen aan den Zoölogischen Garten is opgericht do deelnemers aan den tweeden Berlijnschen Zesdaagsche rond De eerste nacht is al dadelijk voor een paar der rijders fataal geworden, een brak er een sleutelbeen, een ander werd ziek, en van de zeventien paren, die aan de slart verschenen rijden er thans nog maar d.rticn. Het publiek, dat op sensaties hoopt komt niet „auf seinen Kosten", maar zelden probeert er eens een rijder weg te loopen van de rost, om een voorscrong van een ronde te krijgen, en vannacht was daartoe zelfs noodjg, dat een sportenthousiast den favoriteit tot dat doel een paar „blauwe lappen" beloofde. In een vaarl tusschen de 21 en 32 K.M. per uur tollen de

Schager Courant | 1909 | | pagina 1