f 1 Burgerlijke Stand. ET^feir i i 7 i f door den dood waren ontnomen, niets te zwaar was. Zoo leefden ze onbeuyd en vergeten, doch geluk kig in eikaars bezit, haar eenvoudig arbeidersleven, tot opeens een onverlaat daaraan een einde maakte. De oude vrouw was in den loop der week een paar dagen op bezoek naar Cornjum geweest. Vrijdagavond omstreeks 5 uur keerde ze vandaar terug. Het was reeds donker, toen zij de deur, die toegang geeft tot een portaal, waaruit men in de kamer komt, opende en de gang intrad. Plotseling struikelt ze daar over haar dochter, die rechtuit op den grond ligt. ,.Wat ligt ge daar raar, Antje," zegt de moeder, die natuurlijk aan geen kwaad denkt. Toen ze echter op haar herhaald geroep geen ge hoor kreeg, vermoedde ze het ergste. Zij was wan hopig, en vreeselijk klonken haar jammerkreten uit de woning naar buiten. Luid genoeg om gehoord te worden door een buurvrouw, die met de weduwe on der hetzelfde dak woont, luid genoeg ook om de aan dacht te trekken van D. S., die toevallig over het erf van den buurman der weduwe kwam, om naar huis te gaan. Met genoemde buurvrouw begaf deze zich naar de steeds jammerende vrouw. Toen ze het portaal bin nenkwamen, lag daar Antje voorover uitgestrekt op den vloer, die met bloed was bedekt. De ongeluk kige lag met haar hoofd op een matje; over het hoofd lag haar schort. Nog dacht men aan geen misdaad; de eerste gedachte van D. S. en zijn helpster was, dat het ongelukkige meisje aan een bloedspuwing was gestorven. Toen men daarop echter er waren meer belangstellenden gekomen aanstalten maak te, om het bloed af te wasschen en het meisje in de kamer te brengen, waarbij men haar moest omkee- ren, ontstelden allen. De hals bleek het ongelukkige meisje bijna afgesneden te zijn. De moordenaar schijnt bij de volvoering van zijn gruwelijke daad achter het slachtoffer te hebben gestaan, haar met de linkerhand vast te hebben gehouden, en haar zoo, de rechter hand, waarin het mes, om haar hals geslagen, de doo- delijke verwonding te hebben tdegebracht. De wan hoop der moeder valt niet te beschrijven; zij was als krankzinnig en moest in haar eigen belang worden verwijderd. Nu het eenmaal vaststond, werd gevraagd: wie is de dader? Niet lang verkeerde men omtrent dezen in het j onzekere; althans er rezen onmiddellijk zware vermoe dens tegen een jongmensch, dat dien middag bij de nu vermoorde in huis was geweest. Antje's moeder was vroeger baker geweest bij den bakker D. te Menaldum. Sedert was de betrekking tusschen haar en dezen aangehouden in zooverre, dat de bakker geregeld haar nu en dan bakkerswaren le- verde. Vroeger werden deze in de buurt bij iemand afgegeven, vanwaar ze dan door Antje of haar moe der werden afgehaald. Voor eenigen tijd echter had de knecht van ge noemden bakker zelf per fiets bij de weduwe gebracht wat deze besteld had. Vrijdagmiddag te ongeveer 12 uur hadden de om wonenden hem weer per fiets, met de mand aan het rijwiel, zien gaan naar de woning van vrouw Andrin- ga, waar Antje toen alleen thuis was. Hij bleef daar geruimen tijd. De twee schenen het goed met elkaar te kunnen vinden, althans de buren hoorden nu en dan vroolijk gelach en gestoei, of -- zooals onze zegsman het uitdrukte ,,ze maak ten malligheid met elkaar". Dat is het laatste wat van Antje gehoord is. Te j omstreeks half drie vertrok de bakkersknecht; het 1 bloedig drama moet toen reeds afgespeeld zijn ge- weest. Antje's stem heeft niemand sedert dien weer gehoord. Toen F. Spanjer omstreeks half vier met briketten aan haar deur kwam, kreeg hij ook na herhaald ge roep geen gehoor. En toen hij misschien een uur later nog daar andermaal kwam, had hij even weinig succes; het huis scheen leeg, de deur open; toen hij door de ruiten naar binnen keek, bemerkte hij niemand. We keeren thans terug naar het oogenblik, waar op de omstanders tot de ontdekking kwamen, dat er een gruwelijke misdaad had plaats gevonden. Men liet het lijk, waar en zooals het was gevon den en zond om politie en een geneesheer. Dokter Oudsburg van Menaldum was omstreeks halfzeven op het tooneel van den moord aanwezig, doch kon na tuurlijk alleen den dood constateeren. Ook de ge meenteveldwachter Blanksma kwam en na eenig over leg werd besloten zich eerst tot het tijdelijk hoofd der gemeente te wenden, den heer Dijkstra, wethou der te Menaldum. Vandaar werd toen onmiddellijk naar den officier van justitie getelefoneerd, 't Was toen ruim half acht. Te 11 uur ongeveer kwamen daarop marechaus sees in de woning der weduwe, waar het lijk nog was. Nadat dezen alles hadden vernomen, wat hier- j boven door ons werd medegedeeld, vertrokken ze on geveer te éen uur naar Menaldum om den verdachte in verhoor te nemen. Deze stond aan den bakkerstrog te fluiten en maakte op de marechaussees, die hem onbemerkt bespiedden, volstrekt niet den indruk, als zou hij eenige uren te voren een misdaad hebben bedreven, waarvan elk moet gruwen. De politie laat zich echter uiet gemakkelijk mis leiden. De marechaussees traden de bakkerij binnen en toen een hunner zich bij het verhoor, dat nu volg de, vlak naast den verdachte plaatste, bemerkte hij aan diens ademhaling, dat de knecht tamelijk zenuw achtig was. Men vroeg hem, waar zijn kleeren waren, die hij 's morgens naar Beetgum aan had. En toen hij de plaats had aangegeven, werd hem door zijn onder vrager verzocht ze hem te wijzen. i De kleeren bleken op de aangewezen plaats te zijn; ze werden onderzocht endaarbij kwam een zakmes te voorschijn bevlekt met bloed. „Hoe komt dat bloed aan dit mes?" De verdachte beweerde, dat hij met het mes een rat had gedood. De marechaussee vond die verklaring onaanneme- i lijk en... van dat oogenblik af was de 19-jarige R. I v. d. M., afkomstig uit Huizum, zijn vrijheid kwijt. Als verdacht van moord werd hij toen naar de wo ning van de weduwe gebracht, met het lijk gecon fronteerd en bekende daar, dat hij den moord had gepleegd. v Zaterdag kwam de justitie uit Leeuwarden bestaan de uit de heeren mr. J. P. Amshoff, subst.-officier van justitie; mr. C. W. Stheeman, en P. H. Specht Grijp, commandant der marechaussee in het district Leeuwarden, en voorts de heeren P. H. van Eden, artt te Leeuwarden, en H. Oudsburg, arts te Menaldum, met de tram van half tien te Beetgumermolen, en werd de verdachte in de openbare school, waarheen intusschen ook het lijk was vervoerd, verhoord. Hij bleef bij zijn bekentenis en werd omstreeks half éen per rijtuig, onder geleide van marechaussee en politie, zwaar geboeid overgebracht naar het huis van bewa ring te Leeuwarden. Dat in het rustige Beetgum de ontsteltenis alge meen is, behoeft niet gemeld; dat de woede tegen den moordenaar bijna geen grenzen kende, bleek bij diens overbrenging uit het huis der ongelukkige we duwe naar de openbare school. Wat den misdadiger betreft, deze moet, volgens ge loofwaardige getuigen, hoogst onverschillig zijn. Bij de confrontatie, zoowel als bij zijn verhoor, moet hij trouwens daarvan de ondubbelzinnige bewijzen hebben geleverd, en toen hij in het rijtuig stapte, dat hem naar Leeuwarden zou vervoeren... lachte hij. Omtrent de reden, die hem tot den moord dreef, kunnen wij ons niet met beslistheid uitlaten. Alge meen echter is men ln het dorp van gevoelen, dat hij het meisje oneerlijke voorstellen heeft gedaan, dat deze met beslistheid werden afgewezen en dat toen door hem het feit werd gepleegd. DE VOLKSTELLING. Wij wenschen haar toe eens het eeuwfeest te mogen 2-jarig kind den nacht van 31 December op 1 Januari was geweest, schreef: „Op bed of op de pot." (Historisch.) SPEELHOLEN. Het Hbl. vertelt een en ander van de speelgelegen- heden in de hoofdstad, die daar niet minder welig tieren dan in de Residentie en het blad weet dat er nu en dan ook woeste tooneelen voorvallen. Maar in een der speelhuizen, dat op den Singel, heerscht steeds voorbeeldige orde. De houder van dat huis weet schrijft het Hbl. er de orde onder te houden. Wat wonder! Eenige jaren geleden stond deze meneer nog als veemarbeider zolderschuiten te lossen, om 's avonds voor de schouwburgen als opkooper van kaartjes zijn verdiensten aan te vullen. Daar trok zijn zeer stoere figuur de kerel is een zwaargebouwde reus en ijzersterk de aandacht van een Belg, die hier ter stede een speelhuis wilde openen. Zoo'n mannetjesputter vond hij een prachtexem plaar van een uitsmijter voor z'n op te richten af faire. De heeren werden het eens. Het speelhol werd destijds in de Paardenstraat gevestigd, en de veem- arbeider-kaartjeskoopman tot portier aangesteld. Hij vond spoedig, dat hij evengoed als zijn baas zoo'n I zaakje leiden kon, liet den Belg in den steek, en sinds dien is meneer houder van het speelhuis aan den Sin- gel. Het vetleeren kostuum, waarin vroeger de baaltjes meel gedragen werden, is nu door een keurig colbert vervangen; het horloge ligt niet meer aan 'n touwtje vast, maar aan een dikken gouden ketting, zooals het een croupier betaamt. Zooals gezegd, uit angst voor zijn sterke knokkels, heerscht er in zijn zaakje gewoonlijk rust. Meneer zelf staat dadelijk klaar om lastige klanten de deur uit te gooien WIERINGEN. Voor rekening van 9 leden onzer onderafdeeling werden jl. Vrijdag op de Amsterdamsche Eierenveiling der V. P. N. gemarkt 642 eieren, waarvoor de ver kregen prijzen zeer goed waren en variëerden van f 4.65 tot en met f 6.50 per 100 stuks. Wieringen. De heer J. Wiegman te Den Oever alhier heeft zijn benoeming als molenaar in den Oeverschen polder aan genomen. - Vlieringen. Zaterdag vierde mej. Geertje Scheltus, wed. van S. Wagemaker. alhier haar 97en geboortedag. Zij is de oudste inwoonster van ons eiland en verheugt zich in een uitstekende gezondheid en in 't bezit van al hare zintuigen. DIENSTWEIGERAAR. De dienstweigeraar Kamper, uit de gevangenis ont slagen, is Zaterdag bij zijn compagnie infanterie te Haarlem teruggekeerd. Breezand, 10 Januari 1910. Zaterdagavond vergaderde in het café van den heer R. v. Z«ndwyk de Volkskiesvereeniging te Breezand. De voorzitter, de heer G. Moeijes, opende met een woord van welkom de vergadering. Hij hoopt, dat 1910 voor alle leden een gunstig jaar moge zijn en dat ook de vereeniging moge bloeien, zoodat wij aan het eind van het jaar kunnen zeggen: we zijn toch vooruitgegaan. Verder slaat spreker nog een blik op het afgeloopen jaar. Al behaalde de vereeniging met haren candidaat ook niet de overwinning, de uitslag was toch niet ont moedigend. Laat dit een prikkel zijn, ons nog meer in te spannen. De secretaris, de heer C. Wey, leest hierna de notulen van de vorige vergadering, welke zonder op- of aan merkingen worden goedgekeurd. Aan de orde komt thans de herziening van het regie ment. Daar dit niets bepaalt omtrent het aftreden van de bestuursleden, stelt de voorzitter voor, een artikel daarin op te nemen, dat voorschrijft, dat het bestuur ieder jaar aftreedt. Nadat er nog bij gevoegd is, dat de aft.redenden terstond herkiesbaar zijn, wordt het artikel met algemeene stemmen aangenomen. Daar geen der leden andere wijzigingen voorstelt. J wordt het reglement verder onveranderd gelaten. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat het ge bruik van het zoogenaamde kanongeweer op de Zuiderzee niet verboden kan worden. Daarna wordt overgegaan tot het stellen van een candidaat voor den Gemeentelaad. Met algemeene stem men wordt als zoodanig gekozen de heer H. v. Haaften. 't Bestuur zal hem van deze benoeming kennis geven en hem vragen of hij de candidatuur aanneemt. B(j de ^rondvraag komt ter sprake het houden van een propaganda-avond met een spreker van elders. Een besluit wordt echter niet genomen. Daar er verder niets meer te berde wordt gebracht, sluit de voorzitter onder dankzegging voor de aanwezigheid en de gezellige samenwerking, de vergadering. Hij wekt de leden daarbij nogmaals op alle krachten in te span nen, om hun candidaat te doen zegevieren en tevens om nieuwe leden te werven. Undeslnis. Als bewijs dat wij al een buitengewoon zachten winter hebben, diene, dat bij den heer De Carpentier alhier tijdens de jaarwisseling een paar duiven zaten te hroeden en heden een paar jongen hebben, terwijl hun hok buiten op den Noordoostkant van het huis geplaatst is. Winkel. 't Kan misschien dienstig zijn de ingezetenen nog eens ter kennis te brengen, dat dezer dagen in werking is getreden een niet onbelangrijke wijziging der alge meene politieverordening, en wel op den verkoop van melk, waarvoor belangstellenden naar de gewone publi catieplaats worden verwezen. We willen er enkel uit aanstippen, dat het uitventen van melk niet meer mag geschieden zooals tot nu, nj. door de gesloten kan of emmer op den wagen te laten staan en uit een open emmer te venten, maar voortaan alleen in gesloten emmers, kannen enz. mag worden uitgevent. Zeer zeker is deze maatregel getroffen in het belang der gezondheid, en wanneer ieder voor zich van zijn leverancier naleving vordert, helpen we niet alleen mede aan de uitvoering van een nuttigen maatregel, maarbe. vorderen ook de gezondheid van onszelven en anderen V eenhuizen, bfl Oude Niedorp. - Gisteravond was er vanwege de afdeeling Veenhuizen van den Bond voor Staatspensionneering een vergadering bij den heer P. Groot. Aanwezig waren 12 leden en 1 gast. De heer G. Smit opent de vergadering. Hij zegt dat door den uitslag der verkiezingen de omstandigheden voor het bereiken van het doel van den Bond niet gun stig zijn. Perio roept ons echter toe: „Volhouden" en dat zullen we doen, totdat eindelijk de regeering aan den wensch van het volk gehoor moet geven. Medegedeeld werd dat 't aantal leden 18 bedraagt, 't Batig saldo was f6.27. Besloten werd voor rekening der afdeeling voor elk lid een jaarboekje aan te schaffen. De voorzitter leest hierna op boeiende wijze voor „Keesje, het diaken huismannetje" van Hildebrand, welk stukje zoojuist weer geeft, wat "er in harten van arme oude menschen om gaat. Besloten werd, het volgend najaar een propaganda- avond tot werving van nieuwe leden te houden. De Rederijkerskamer „De Zwaan" zal verzocht worden dan een toepasselijk tooneelspel of drama op te voeren. De aanwezige gast gaf zich als lid op. Geen roetige oude dag. De Raad der gemeente Rauwerderhem besloot den 74-jarigen, trouwen veldwachter Weersma de Sybrande- buren te pensionneeren met f 6 per week. De andere veldwachters zouden ook voor toezicht in 't dorp S. zorgen waarvoor hun salaris verhoogd werd. Autori teiten hebben echter dat besluit niet goedgekeurd. De 74 jarige diender, die op rust rekende, moet nu weder dienst doen. Influenza In Friesland, vooral in het noordoostelijk gedeelte, heerscht de influenza. Te Wierum woedt ze huis aan huis en zijn reeds 6 personen bezweken. Nekkramp. Te Rarsdorp (N.H.) is b(j den veehouder S. een twee jarig kind aangetast door nekkramp Jeugdige diefjes. Door den Rijksveldwachter te Broek op Langendyk is proceB-verbaal opgemeakt tegen 3 jongens vsn 10, Hen 12 jaar uit Zuid-Scharwoude, die zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal van sigaren en andere zaken. Nieuwe school. Door het gemeentebestuur van Noord Scharwoude worden onderhandelingen aangeknoopt om een huis te koopen. Dit zal, bij gesloten overeenkomst, worden af gebroken om op het vrijkomende terrein een nieuwe school te bouwen. De kosten worden op een zestien duizend gulden geschat. Door het Rjjk wordteen gedeelte van de bouwkosten vergoed. Verzending en marktaanvocr. Van de groentenlaadplaats fe Broek op Langendyk werden de vorige week verzonden 78 wagonladingen. In die week werd aan de afslagmarkt aldaar nog aangevoerd 4600 stuks bloemkool, 176000 stuks roode kool, 38200 stuks gele kool, 9300 stuks witte kool, 741 balen uien, 205 balen roode kool en 25 balen wortelen. St. Pancras. In het lokaal van den heer D. Stammes te St Pan eras, heeft de ziekenvereeniging „Onderlinge Hulp" hare jaarlyksohe ledenvergadering gehouden. Bij de rekening en verantwoording van den penning meester bleek een ontvangst in 1909 groot f 480.19, waartegen eene uitgave van f524.57, sluitende alzoo met een nadeelig saldo van f44 38. Voor verkiezing van leden van het bestuur waren aan de beurt van aftreden de heeren Jn. Boojj en Jb. van Baar, welke laatste niet meer in aanmerking wenschte te komen. Herkozen werd de heer Jn. Boojj en verkozen de heer S. Konijn. In den Winter. Te Bellingwolde (Gr) staan in een tuin de aardbeziën- planten in vollen bloei. GEMEENTERAAD NIEUWE NIEDORP. Vergadering van den Raad der gemeente Nieuwe Niedorp op Maandag 10 Januari 1910, 's middags 3 uur. Voorz. de heer W. C. Visser, loco-Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering met de hoop uit te spreken, dat de samenwerking weer moge zijn als in het vorige jaar. Spr .zegt. dit. met opzet: als 't vorig jaar. Want in 't vorige jaar moge er ver schil van meening zijn geweest te klagen viel er niet. Spr .opent dan deze vergadering met den wensch dat dit een jaar moge zijn ten bate van de gemeente Nieuwe Niedorp. Aan de orde is Armvoogden-benoeming, maar dit punt wordt uitgesteld. Eerst worden nu de notulen gelezen, die met een paar kleine opmerkingen, worden goedgekeurd. Ingekomen: a. brief van den afgetreden Burgemees ter Van der Stok, waarin deze mededeelt, dat hij nederlegt zijne betrekking als eersten Ambtenaar van den Burgerlijken Stand en dat hij bedankt als lid van den gemeenteraad. Zonder discussie voor kennisgeving aangenomen. i Benoeming lid stembureau wordt uitgesteld tot vol talligheid van den Raad. Benoeming Ambtenaar Burgerlijken Stand is op 't moment niet aan de orde, omdat de Burgemeester gewoonlijk eerste Ambtenaar van den Burgerlijken Stand is. b. Van de smeden alhier een verzoekschrift om j werkzaamheden, tot hun vak behoorende, aan hen, en niet aan timmerlieden of anderen, buiten 't smids vak op te dragen. Voorzitter vindt de verdeeling, als tot nu toe is geschied, al moeilijk. Eene onderver deeling, van 't werk lijkt hem nog moeilijker. In al- gemeenen zin echter zonder te veel te splitsen -is er veel voor te zeggen. j De heer Kuilman denkt aan iets als bijv. aanbe- steding Armhuis. Dan zouden de smids gaarne zich met 't ijzerwerk en de schilders zich gaarne zelf met het verfwerk zien belast. Zoo vat de heer Kuilman den zin van 't verzoek schrift op. Goedgevonden wordt, om in algemeenen zin aan 't verzoek zooveel dat kan, tegemoet te komen. De jongste kasverificatie gaf conform boeken en kas een kasgeld aan van f 4433.18%. Van Ged. Staten is goedgekeurd teruggekomen de gemeentebegrooting 1910. 1 Betreffende 't pensioenfonds gemeenteambtenaren wordt bepaald, dat dit punt voorloopig van de agen da zal worden afgevoerd, tot de nieuwe Burgemeester er is. Dan zal 't opnieuw worden besproken en reke ning worden gedaan. De aftredende armvoogden, de heeren J. de Vries Hz. en K. Blokker Wz., worden beiden bij eerste stem ming herbenoemd. De heer Koopman wordt als weesmeester der Her vormde Weezen-administratie herbenoemd. Hij neemt 't aan. Mej. M. van HerwerdenSchoorl wordt vervolgens bij stemming benoemd tot directrice der naaischool inplaats van de echtgenoote van den hr. Kuilman, die haar ontslag als zoodanig had aangevrr.agd. Rapport landschouw uitgesteld tot volgende ver gadering. De vergadering gaat een poosje in comité-generaal over ter behandeling aanslagen Hoofdelijken Omslag enz. Na heropening wordt als dag van candidaatstel- ling gemeenteraadslid Woensdag 19 Januari bepaald, voor stemming 2 6 Januari en voor eventueele her stemming 2 Februari 1910. Stembureau: de heeren W. C. Visser, ambtshalve voorz. (D. Kuilman, plaatsvervanger). Koopman en Wit, leden (Wilken, plaatsvervanger voor de leden). Goedgevonden wordt, dat, volgens gedane toezeg ging, aan het gemeentebestuur van Hoogwoud wordt gezonden een werkje over 't gymnastiekonderwijs in de openbare lagere scholen, door de heeren Prins en Drenth alhier samengesteld en reeds in druk. Voorzitter is, des veldwachters aanwijzingen vol gende, het landpad in 't Kleine Laantje gaan inspec- teeren en de klachten werden bewaarheid gevonden. Spreker vraagt en verkrijgt approbatie om met de reeds aangevangen verbeteringen door te gaan. Volgt lezing van het rechtskundig advies van Mr. Cappeijne van de Coppello, ingewonnen door den heer Kuilman, in zake de kwestie met Hoogwoud over de salaris-regeling voor onderwijskrachten aan de ge meenschappelijke school aan de Langereis. Onder meer blijkt hieruit, dat volgens Mr. Cappeij- ne's meening Nieuwe Niedorp niet kan worden ge dwongen om de helft bij te dragen, waar Hoogwoud de salarisregeling zóo maakt, dat hoogere uitgaven daarvoor worden geëischt, dan de wet zelve eischt. Wil dus Hoogwoud de belangen zijner gemeente ook tot de school uitstrekken, dan moet dat gemeen tebestuur alleen de hoogere uitgaven dan de wet eischt, gaan dragen. Voorzitter vindt dat dit advies grooten steun geeft in 't geschil over die salarisregeling. Het streven van N. Niedorp acht spreker een streven, niet naar twist met een naburige gemeente, maar naar gemeen schappelijk overleg en minnelijke schikking. De heer Kuilman vindt: er moet nu worden ge tracht 't geschil met Hoogwoud op te lossen en af gewacht worden tot de Raad hier voltallig is. Zonder positief besluit nog te hebben, dient de zaak toch in goede bedding te worden geleid. Wat de niet-ontvankelijk verklaring betreft van 't door N. Niedorp ingestelde beroep, dat beduidt niets. De heer Wilken vindt, dat 't ingewonnen rechts kundig advies doet uitkomen, dat 't standpunt door N. Niedorp ingenomen, juist is. De heer Koopman oordeelt, dat het door N. Nje- dorp niet kan worden toegestaan, dat Hoogwoud op onze financiën ingrijpt. Anderen zijn dat met hem eens. Men vindt het in tusschen jammer, dat 't zoover gekomen is. Besloten wordt nog niets te doen en af te wachten tot de Raad weer voltallig is. Voorzitter heeft teekeningen mee: aanbouw voor school I (in schets), voor eenige privaten en een urinoir. Voorz. merkt op, dat de leermiddelen en de bibliotheek in die school aanleiding hebben gegeven tot eene afkeurende bespreking in de jongste Witte Kruis-vergadering. Als de toestand is, zooals hij daar is geschilderd, ligt het zeer zeker op onzen weg om in te grijpen en verbetering te scheppen. Inspectie van bibliotheek en leermiddelen lijkt spreker dan ook noo- dig en hij vraagt 's Raads goedkeuring voor B. en W. om in te grijpen, waar noodig en te verbeteren wat verkeerd wordt bevonden te zijn. De heer Wit zegt: als 't strekt tot verbetering, dan ben ik er voor. De heer Wilken verklaart het toe te juichen, dat B. en W. bereid zijn den toestand onder de oogen te zien 't Is goed dat zij dien ernstig bestudeeren. In beide scholen, (dus ook Moerbeek). En zoo gauw mogelijk Voorz. wijs ter op, dat hij nu alleen machtiging vraagt voor school I. Hij heeft geen bezwaar tegen inspectie ter schole Moerbeek maar vandaar heb ben hem nog geen klachten bereikt. Algemeen wordt goedgevonden, de gevraagde mach tiging voor school I t.e verleenen. Er wordt thans van de bibliotheek minder gebruik gemaakt dan anders door den heerschenden toestand. De heer Wilken zegt: Ik weet dat 't Hoofd der Moerbeeker school graag wil, dat B. en W. in die school eens een kijkje nemen. Reeds lang is er geen schooltoezicht uitgeoefend door Burg. en Wethouders, die schoolcommissie zijn. Voorz. zegt: Al jaren geleden heb ik voorgesteld, om naast het wettelijke schooltoezicht te hebben een ander schooltoezicht, ter aanvulling van 't eerste. 't Is aangenomen en niet lang daarna ingetrokken. B. en W. hebben thans geen van drieën schoolgaande kinderen. Zij zijn minder op de hoogte van den schooi- toestand dan degenen die wel schoolgaande kinderen hebben. Ik geef in overweging, om behalve het wette lijk schooltoezicht van B. en W. eene aanvulling daar van te vormen en daarin ook lieden zitting te laten nemen, die kinderen op school hebben. We kunnen 't nu verder bespreken, doch ook op eene volgende vergadering. De heer Wilken zou voltalligheid van den Raad willen afwachten. Dan kan voorzitter 't andermaal gaan bespreken. De secretaris, de heer J. Kuilman, licht toe, dat B. en W. van rechtswege schoolcommissie zijn, als er geen andere schoolcommissie is. Is die er wel, buiten B. en W. om, dan zijn Burg. en Weth. geen schoolcommissie meer. De heer Koopman vindt, dat het wel aan B. en W. kan blijven. De heer Wilken wilde dat liever niet en zou in de commissie drie categorieën willen zien vertegenwoor digd: le. een lid van 't college van Burgemeester en Wethouders; 2e. een man van ontwikkeling (stel: een onzer beide predikanten); 3e. iemand met een huishouden en schoolgaande kinderen. Voorz. brengt nog ter sprake: schoolschoonmaak en toezicht. Ook in dat opzicht blijft er veel te wen schen over, werd er op de Witte Kruis-vergadering gezegd. De heer Wit merkt op, dat het wenschelijk zou zijn, om de schoolkinderen die op brood ter school gaan, een glas warme melk hij hun brood te verstrekken. Thans moeten ze 't zoo droog of hoogstens met een glas water er bij, opeten. De voorzitter vindt dit een gevaarlijk punt, waar aan veel vastzit, hoewel hij 't wel in gedachten wil houden. De heer Wit maakt er trouwens geen voorstel van. De teekening voor 4 privaten en een urinoir vol doende bestudeerd zijnde, worden B. en W. gemach tigd, den toestand bij school I verder in orde te laten maken en worden andere teekeningen in oogenschouw genomen, verband houdende met den bouw van een nieuw Armhuis. De heer D. Kuilman heeft teekening van het Arm huis te Tessel aan den Raad verschaft en gemeen teraad, armvoogdij en weesmeesters zullen op een bepaalden dag naar Tessel gaan, om 't Armhuis al daar te bezichtigen. Het plan van den heer Boezema, die van voorlich ting dient ten aanzien der gasfabriek, wordt met al gemeen goedvinden aangehouden tot later, omdat voorzitter door ongesteldheid tot nog toe nog niet met den Burgemeester van Winkel over de gaszaak heeft kunnen spreken. Naar aanleiding van 't verzoek uit Moerbeek, wordt goedgevonden om 5 lantaarns te bestellen, zoodat er met de bestaande drie dan 8 in Moerbeek zullen zijn. 't Materiaal geeft de gemeente gratis. Deel wordt, zooals bekend, in de kosten bijgedragen door den Raad. Voorz. wil zaken, die aan B. en W. zijn, voortaan niet gaarne meer in den Raad zien gebracht. Want 't klinkt als een protest tegen B. en W„ als, wat aan hen gericht is, in den Raad komt. En zoo behoeft 't niet. En 't Is ook niet de bedoeling der klagers om een protest tegen B. en W. te uiten. Rondvraag: nihil. Sluiting der openbare vergadering, waarna de Raad in comité-generaal gaat. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur. Door het overlijden van den heer G. H. Geerligs is er eene vacature in den Raad ontstaan en bin nen korten tijd zullen de kiezers van Anna Paulowna opgeroepen worden, om hierin te voorzien. Natuurlijk treedt hierbij op den voorgrond de vraag „wien zal een zetel in dat college worden toever trouwd?" Het verkiezingscomité meent, dat het met het oog op eene gelijkmatige verdeeling dier zetels over den geheelen polder, wenschelijk is, dat de candidaat dit maal worde gesteld uit het Westdeel van den polder en gelooft in den heer JB. SCHRIEKEN een man gevonden te hebben, die daarvoor zeer in aanmer king mag komen. Reeds meer dan 25 jaren is hij in woner der gemeente, zoodat hem de belangen ervan wel als bekend mogen verondersteld worden. Daarbij woont hij in een deel der gemeente, waar nog geen lid van den raad gevestigd is, en al moge dit geen hoofdmotief zijn, toch zal men moeten toestemmen, dat er veel voor te zeggen valt, dat de raadsleden ln verschillende deelen van de gemeente wonen. Wie met den heer Jb. Schrieken in nadere betrek king "heeft gestaan, zal gaarne erkennen, dat hij is van vooruitstrevende richting en dat hij in de dage- lijksche omgeving heeft getoond, in staat te zijn, zijn meening te durven en te kunnen zeggen. Op grond van het voorgaande meent het „verkie- ziugs-comité" op den heer Jb. Schrieken met ernst do aandacht te moeten vestigen en heeft besloten, h6m als haren candidaat te proclameeren. U dankend voor de opname: HET VERKIEZINGS-COMITé. Gemeente Oude Niedorp. Loop der bevolking 19)9. Geb< ren 1909 Ingekomen 19C9 Vermeerdering Overlyden 1909 Vertrokken 1919 Vermindering 1909 Bevolking op 31 December 1908 Vermeerdering 1909 Vermindering 1909 Bevolking 31 December 1909 Aantal huwelijken in 1909 9. M. 14 70 V. 10 51 T. 24 121 84 61 145 12 55 11 60 23 115 67 71 138 563 84 561 61 1129 149 652 67 622 71 1274 138 584 651 1136 r ha r. F. N.

Schager Courant | 1910 | | pagina 2