Telegrafisch Weerbericht, eedsweigering. mishandeling. dienstweigeraar. Hcerhugowaard. Benoemd tot Hoofd der School te Veenhuizen is de heer H. Brands te Uithuizermede. Thans is door den officier van justitie te Haar lem hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Haarlemsche Rechtbank in de bekende zaak der eedsweigering. Naar het huis van bewaring te Dordrecht is over- gebracht de losse werkman L. te Smidshoek, gem. Barendrecht, verdacht van zeer ernstige mishandeling zijner moeder. L. heeft bekend; de toestand der mis- j handelde vrouw is levensgevaarlijk. De milicien Kamper, die thans voor de derde maal zich heeft schuldig gemaakt aan dienstweigering is door den krijgsraad te Haarlem, veroordeeld tot 8 maanden militaire gevangenisstraf met ontzegging van het recht gedurende vijf jaar bij de militaire macht te dienen. St. Maartensbrug. Naar wij vernemen is de datum van de eerstvolgen de bijeenkomst van de vereeniging Nut en Genoegen te St. Maartensbrug thans vastgesteld op Donderdag 24 Februari a.s. ARRESTANT VERDRONKEN. Donderdagavond werd door de Rijks- en Gemeente politie voor den burgemeester van Harmeien ge bracht Jacobus Streefland, wiens opsporing en aan houding is verzocht in het Algemeen Politieblad, daar hij verdacht werd van diefstal met brandstich ting. Eerst is gestolen de brandkast aan het station te Harmeien, daarna ingebroken in de woning van den watermolenaar Konijnenburg onder Gerverscop en gisternacht de diefstal in de woning van de wed. Vorbree, alle drie de diefstallen gepaard gaande met brandstichting (men herinnere zich dat de watermo lenwoning geheel is afgebrand). De politie had Streefland gevonden op den zolder van een schuurtje, waar hij zich verborgen had. Door den burgemeester van Harmeien ondervraagd gaf hij beleefde, maar negatieve antwoorden, waarna last werd gegeven hem in bewaring te stellen tot den volgenden morgen. Op weg naar het arrestantenlokaal nam Streefland op eens de vlucht en sprong in den Leidschen Rijn, waaruit hij na een kwartier dreg- gens levenloos werd opgehaald. ll(MI£«rilU(i. In het lokaal van den heer O. Schermer alhier werd Jl. Dinsdag een vergadering gehouden door de plaat selijke ongevallencommissie omvattende de gemeen ten Hoogwoud, Abbekerk, Sijbecarspel, Opmeer, Span broek, Obdam en Hensbroek. Als spreker trad daar op de heer H. Jb. Avis, bur gemeester van Midwoud, bestuurslid van de Land- bouw-Onderlinge. Er waren 54 personen aanwezig. Besproken werd de onderlinge verzekering tegen ongevallen, welke kwestie bij onze lezers meer dan bekend mag worden verondersteld. Ten slotte ver klaarden 25 personen zich bereid tot aansluiting. IN DEN BIJBEL. Ih een ouden Bijbel bladerende, vond de bejaarde arbeider Mellema te Finsterwolde daarin een munt biljet van f 50, hoogstwaarschijnlijk daarin verborgen door zijne thans overleden vrouw. Daar de muntbil jetten niet meer in circulatie zijn, wendde M. zich tot den minister van financiën, om alsnog inwisseling van het biljet te verkrijgen. Op dat verzoek is goed gunstig beschikt. Na toezending van het muntbiljet, zag M. zich de f 50 per postwissel toegezonden. VROEGE LENTE. Een dagbladmedewerker, die Dinsdag het eerste Sneeuwklokje haar kelkje zag ontplooien, vertelt nog het volgende: 1 „Kijkt eens rondom u of gaat naar buiten en ziet hoe de bloemknoppen van de Iepen zwellen, de naakt- bloeiende Jasmijn in vollen bloei staat, de knoppen van de Kastanje dikker worden, terwijl de Aucuba van plan is om spoedig hare schutbladeren te laten val len, die de twee bloemknoppen tegen de koude moesten beschermen. De Hazelaar wordt al gevoelig voor windrukjes en met enkele dagen zullen ze de siuifmeel-kamertjes openen, om het prijs te geven aan den wind, die zorgt dat het op de stempels der vrou welijke bloempjes terecht komt." VERZENDING EN MARKTAANVOER IN 1909. In het jaar 1909 bedroeg de verzending van groen ten aan de laadplaats te Broek op Langendijk 4272 wagonladingen. Aan de afslagmarkt werd in dat jaar aangevoerd: 71.648% zak aardappelen, 3.130.500 bos wortelen, 3.872.260 stuks bloemkool, 5.998.210 stuks roode kool, 1.708.784 stuks gele kool, 1.470.559 stuks wit te kool, 5520 stuks koolrapen, 17.179% balen zil veruien en nep, 23.965 balen uien, 89.150 stuks bie ten, 54.050 stuks rammenas, 3.203.600 stuks slaboo- nen, 3750 bos uien, 26.616 stuks augurken, 23 wagon i ladingen witte kool h 10.000 K.G., 2446 balen worte len en 4144 balen roode kool. St. 1'ankra*. Door het bestuur der Ned. Herv. kerk en diakonie alhier, werden ongeveer 60 sneezen land verhuurd in 7 perceelen, waarvan de huurprijzen bedroegen f 3.30 tot f 6.60 per snees. DIRKSHORN. Donderdagavond werd bij den kastelein L. Wink al hier de Algemeene Vergadering gehouden van het Zie kenfonds D.O.V.O voor de gemeente Harenkarspel. De vergadering, ofschoon niet zoo druk bezocht als gewoonlijk, werd toch nog door een vijftigtal personen, waaronder drie donateurs, bijgewoond. Nadat de Voorzitter, de heer C. Nierop, de verga dering had geopend en de notulen der vorige vergade ring door den secretaris, den heer K. IJff waren gelezen, ging men over tot het verkiezen van een bestuurslid m de plaats van het aftredende doch herkiesbare lid. den heer G. Kuiper. Met bijna algemeene stemmen werd de heer Kuiper herkozen en de herbenoeming werd onder dankbetuiging voor het in hem gestelde ver trouwen aangenomen. De aftredende commissaris, de heer A. de Groot, werd mede herkozen en de benoeming door hem aangenomen. Het Bestuur had op de agenda geplaatst de behan deling van een voorstel, om aan de bestuursleden voor het bezoeken der bestuursvergaderingen een tegemoet koming te geven tot een gezamenlijk bedrag van f 12. Dit voorstel mocht de goedkeuring der vergadering niet verwerven; met bijna 2/3 der uitgebrachte stemmen werd het verworpen. De rondvraag leverde niets bijzonders en te half- tier» sloot de voorzitter de vergadering. OUDE NIEDORP. Op Donderdag 20 Januari vergaderde „Ons Genoegen'' bij den heer T. de Jong alhier. Alle leden op één na waren tegenwoordig. Nadat de voorzitter de leden welkom geheeten en opgemerkt had, dat ondanks de heersehende influenza de opkomst zoo groot was, wer den de notulen gelezen, waarna 't woord werd gege ven aan den heer M. H. Wout man. Deze las: „Tus- schen twee vuren", een voordracht door A. J. de Bult tïouden in „den Werkenden Stand" te Amsterdam, a de lezing volgden enkele kerte schetsen en gedich ten Dorus Durfniet; Dure scherts; 't Oog wil ook wat hebben; Een Rijnverlelling (sage uit 't leven van Karei den Grootan) en twee komische zangnummers: hi den melksalon en Twee voor achttien. Tot slot werd een liedje gezongen, waarna de ver gadering werd gesloten met de mededceling dat de vol gende vergadering zal worden gehouden op 24 Februari a.s. in het lokaal van den heer A. Mijls. DE LINTJES-KWESTIE. Hel weekblad „De Vaderlander" schrijft: iWij moeten ons al zeer vergissen als er nog een eereraad komt. Zijn wij goed ingelicht, dan stuit do samenstelling van den eereraad hierop af, dat dr Kuy- per de leden daarvan zelf wil benoemtn, terwijl niemand op die wijze daarin zitting wil nemen. Natuurlijk niet. welke beklaagde benoemde ooit zijn eigen rechters? Van bevriende zijde moet dr. Kuyper zijn aanb raden. een hoogstaand algemeen geacht man in Ne derland te verzoeken de leden van den eereraad aan to wijzen, de voorzitters van de verschillende Kamer- fractiën b.v.. maar dr. Kuyper zou daarvan niet willen weten, en, zeker van eene meerderheid aan de Rechterzijde tegen het voorstel van parlementaire^ enquête, de zaak nu maar willen laten doodbloeden. Onze zegsman verzekerde ons tevens, dat er geene sprake van is. dat dr. Kuyper er aan zou denken, zich uit het politieke leven terug te trekken, maar dat hij. gesteund door de antircvolutionnaire fractie, slechts op het eindbedrijf, in casu het afstemmen van de parlementaire enquête, wacht, om zijne plaats au premier plan te hernemen, zich weinig storende aan min aangename bejegeningen van medeleden links of Rechts. HOOG WATER. Men schrijft aan de Zw. Ct. uit Hesselingen, d.d. 20 dezer: Het aanhoudende stormachtige en buiige weer der laatste dagen weken mogen wc wel zeggen heeft het water van Meppelerdiep en Reest kolossaal hoog opgestuwd. Sedert 1876 het jaar van het z.g. „Vechtwater" zijn hier niet zulke hooge vloeden voorgekomen. Gistermorgen waren niet min der dan 22 gezinnen geheel door 't water ingeslo ten. Olde—Staphorst en Ramingen zijn tijdelijk in eilanden veranderd. Van den Koedijk, de schoolweg voor vele kinderen circa een derde der schoolbe volking valt niets meer te bespeuren. Over die weilanden, waar, bij gewoon hoog water, slechts hier en daar plasjes slaan, ziet men nu de punters varen. Het talud a'an de noordzijde van den onlangs aange- 1 egden straatweg van hier naar Meppel hoeft aan merkelijk geleden; op sommige plaatsen in het fiets pad geheel weggespoeld en liggen zelfs de kantstee- nen uit den weg. Gistermorgen heeft men door het aanbrengen van takkenbossen grooter onheilen trachten te voorko men Bij het afzenden van dit bericht was het water vallende. ANNA PAULOWNA. Donderdag 20 Januari hield de vereeniging „Nut en Genoegen" alhier eene vergadering met dames in het lokaal van den heer G. J. Volder. De zaal was flink bezet. Na opening door den voorzitter werden de (notulen gelezen en na goedkeuring trad de heer WL Kleijn in den catheder. voorlezende eene schets van W. van Zuilen, getiteld: „Een rustig studie-uurtje", waarnaar met aandacht werd geluisterd en welke moei'e beloond werd met een dankbaar applaus. De heer D. Zon gif oenige piano-nummers en daarna hield de heer N. Raap zijne lezing. Hij had gekozen „Rooie Hannes", eene schets van Emile Seipgens, waarin zoo nu en dan het Limburgsch dialect bijzondere moeilijkheid bracht hetwelk echter voor spreker geen bezwaar bleek te zijn. De schoone inhoud en <!e goede voordracht, bleken indruk op de aanwezigen te maken en het was dan ook. toen aan het slot een flink applaus klonk, wel een bewijs, dat men van het luisteren genoten had. Later droeg de heer Raap nog voor „De Zevende", eene meer komische schels van denzelfden schrijver, waarom hartelijk werd gelachen. Eene traktatie aan de leden bracht eenige afleiding, waarna de heer Kleyn ten beste gaf: „De afgevaardigde", weer van Van Zui len. Op verzoek van het bestuur droeg de heer K. L. van Gorkom „De Itlaka van Jan Trochee" voor, om welks inhoud, die goed werd weergegeven, hartelijk werd gelachen. Daarvoor was opgevoerd „Klaveren Vrouw, blijspel in één bedrijf naar het Fransch, een tooneelstukje. waarvoor goede krachten worden ver- eischt. zal het tot zijn recht komen. Dat het den aan wezigen was bevallen, viel hieruit op te maken, dat het applaus niet ophield, voor na het vallen van het gordijn dit nogmaals was opgehaald. Deze hulde ver dienden de opvoerenden wel voor hun werk. Nadat nog enkele komische bijdragen waren gegeven en na tuurlijk meermalen de muziek zich had laten hooren, sloot de voorzitter de bijeenkomst, doch niet, na een woord van dank te hebben gebracht aan allen, die door hun o|V.reden het welslagen van den avond had den mogelijk gemaakt. Aan de verklaring van den voorzitter, dat het sluiten der vergadering niet inhield, het uiteengaan der aanwe zigen. yverd de hand .gehouden, want nog lang bleef men zeer gezellig te zamen. Nut en Genoegen kan met tevredenheid op deze tweede winter-bijeenkomst terugzien. ^Vieringen. J.l. Vrijdag, tijdens afwezigheid der bewoners, ont dekten de buren brand in de woning van den heer C. E. Halfweg te Noord-Stroe. Door inslaan der ramen in de bovendeur, verschafte men zich toegang, en wist men met emmers water den brand, welke zich ern stig liet aanzien, te blusschen. De schade wordt ge dekt door de verzekering bij de Wieringer Brand waarborgmaatschappij. Oorzaak onbekend. HARINGHUIZEN. Volgens de Encyclopaedie van Winkler Prins zou de komeet van Halley in 1911 of 1912 weer»te zien zijn. Latere sterrekundigen bepaalden, dat ze zou verschijnen in Aug. 1910. En... ze staat nu weer aan den hemel. Vrijdagavond omstreeks half zes prijkte ze in helderen glans boven de zwartgrijze wolken bank in het Westen, een tikje naar 't Zuiden, on geveer 7 a 8 gr. boven den horizon. De eenigszins naar 't Zuiden gebogen staart reikte reeds ver naar 't toppunt des hemels. Een kwartier later was de lichtende kern reeds achter de wolken verdwenen, maar de staart was nog duidelijk te zien. GEMEENTERAADSVERKIEZING ANNA PAULOW- NA. Bij de Donderdag gehouden verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad van Anna Paulowna, vacature- G. H. Geerligs, zijn candidaat gesteld de heeren: H. van Haaften, C. Tijsen, J. Schrieken. De stemming zal plaats hebben op 2 Februari a.s. Reeds in 'n gedeelte van ons vorig nr. opgenomen. i» 1 1 1 1 m naar waarnemingen verricht in den morgen van 22 JANUARI, medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Me teorologisch Instituut te De Bilt OVERZICHT. De hoogste stand van den barometer is 768.1 m.M. te Valesilia. De laagst bekende stand is 751.7 m.M. te Wisbv. VERWACHTING. Meest matige NoordWestelijke wind. Veranderlijke bewolking. Waarschijnlijk sneeuwbuien. Zelfde tempe ratuur. presidente van de afdeeling Alkmaar, zal worden ge sproken over eene In de a.s. herfst te houden cur sus in Staatsinrichting. ZIEKENFONDSEN. Tot lid van het Hoofdbestuur van den Ihovincialen Bond van Ziekenfondsen is gekozen de heer G. Metzielaar alhier. SANDOW. De Athlelenclub Sandow alhier zal op 20 Februari zijne eerste uitvoering geven. Medewerking van verschil-» lende worstelaars van elders is locgezegd. ANIMPA. Wij vernemen, dat onze Dilettanten-TooneelcJub voor eene nog in dit seizoen te geven voorsteLling, in studie genomen heeft het bekende blijspel„De Koof der Sabijnsche Maagden" van F. von Schönthan. Ook voor een nog nader te melden propaganda-avond van onze Afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering heeft „Animpahare medewerking toegezegd. Zij zal daar op voeren: „Naar 't Huis". Tot Secretaresse koos de Club, wegens het bedanken van Mej. A. van der Wal, Mej. De. Buis. POLDER SCHAGEN. Heden had de verkiezing plaats van een Hoofdin geland voor de Banne en de Polder Schagen. Uitge bracht werden 36 stemmen. Hiervan verkregen de hee ren P. Meurs Jz. 24 en P. Buis Jz. 12 stemmen. Ver kozen de heer P. Meurs Jz. Idenmorgen. De afwijkingen zijn ongeveer cvengrooi =1 bij de aardbeving van 28 Dec. j.l.. zoodat te verwal ten is, dat de aardbeving in Italië weer ibijzomler «w is geweest. rk VERKOCHT. Het huis op het Lage Noord alhier, bewoond door den heer D. Stins en eigendom van den heer C. Kraakman le Helder, is gekocht door den heer J. Kos alhier. BOERENPLAATS KOEGRAS. Donderdag werd ten overstaan van de Notarissen C. L. v. d. Bergh J. Koolhoven en C. Stammes in afslag gebracht de Boerenplaats, in het Koegras, eigen dom van Mevrouw de wed. Gr. P. van Vladeracken, groot 52.10.— H.A., en in huur bij den heer J. Stroo- mer.. De plaats werd gekocht door genoemden heer Stroo- mer 38.72.30 H.A. voor f 32591.30 en door den heer P. de Beurs te Koegras 13.37.70 H.A. voor f 12009.70,: te zamen f 44601. VROUWENKIESRECHT. Woensdagmiddag a.s. zal door de afd. Schagen van de Ver. voor Vrouwenkiesrecht een huishoudelijke 1 vergadering worden gehouden met introductie, waar verslag uitgebracht zal worden van de gehouden jaar vergadering te Zwolle en door Mej. E. v. d. Hoeven, OVERSTROOMING IN FRANKRIJK. LYON, 21 Januari. De Rhöne wast sterk, de mate- rieele schade is aanzienlijk. Twee personen zijn ge dood. Vele bewoners van het Rhöne-dal verkeeren in gevaar, daar hunne woningen reeds door het water zijr. meegesleept. PARIJS, 21 Jan. De Seine is 40 c.M. gewassen. Er zijn hier uit verschillende streken berichten ont vangen omtrent overstroomingen. De werkplaats van den ondergrondschen spoorweg in de rue Larapée staat onder water en eveneens de werken van den spoorweg, die het Noorden van de stad met het Zuiden zal verbinden. FONTA1NEBLEAU, 21 Jan. Tengevolge van het doorsijpelen van het water zijn een aantal kelders in gestort. In het gehucht Leroly stortten een groot aantal huizen ineen. Vijf personen werden gedood en een tiental gewond. PARIJS, 21 Jan. De rue Félicien David staat over een lengte van 100 M. onder water. De stad Nemours is overstroomd. Het telegrafisch en telefonisch verkeer is gestoord. Drie huizen zijn ingestort. Er is groote schade aangericht in Cöte d'Or, een geheele wijk van Dijon staat onder water. De we gen zijn afgesneden. Een trein is blijven steken. Het meer Bourges is 4 M. 20 gewassen. Telegrammen uit Döle, Ohalons, sur Mame en Bour ges berichten eveneens over aangerichte schade. VERKIEZINGEN IN ENGELAND. LONDEN, 21 Januari. Te 11 uur 30 was de stand aldus: 183 unionisten, 154 liberalen, 31 leden van de arbeiderspartij, 58 nationalisten. Winsten voor de: unionisten 81, liberalen 9, arbei derspartij 1. Het ziet er voor de liberalen lang niet best uit. Of er nog een voldoende meerderheid zal overblij ven?? POKKEN. ODENSEE, (Fünen, Denemarken). 21 Januari. Bij een havenwerker is eep geval van zwarte pokken ge constateerd. Zijn vrouw, zijn beide kinderen, de be handelende geneesheer en twee meisjes zijn eveneens ziek. Alle zeven personen zijn in quarantaine ge bracht. Het ziekteverloop is kalm. DUUR VLEESCH. Herhaaldelijk zijn den laatsten tijd in de Ameri- kaansche volksvertegenwoordiging en in de Amerikaan-) sche pers klachten geuit over het voortdurend toene men van de duurte der eerste levensbehoeften in de Vereenigde Staten. Ook de vleeschprijzen zijn allengs zeer hoog geworden; en nu wil het Amerikaansche pu bliek daar op een merkwaardige wijze tegen in verzet komen n.1. door voorloopig heel geen vleesch meer te e'.en. De beweging is uitgegaan van Cleveland in den Staat Ohio. «1 maakt goede vorderingen. Het heet, dat het aantal protestcerenden-door-onthouding reeds een millioen bedraagt. De werklieden in Cleveland, Toledo, Pittsburg. St. Ixiuis. Omaha en Milwaukee weigeren al sinds een maand vleesch te koopen bij de huidige prijzen; en er schijnt veel kans op te bestaan, dat men in an dere industrieele centra in de V. St. dat voorbeeld gaat volgen. Van verschillende zijden heeft men zich gewend tot de regeering te Washington om een onderzoek te vragen naar de oorzaak der hooge vleeschprijzen; en het is niet onwaarschijnlijk, dat de regeering aan dat verzoek zal voldoen. ALLES OM DE ERFENIS. Maandag j.l. werd in de Société Générale", te Brussel, lusschen de prinsessen Louise, Stefanie en Cle- -mentine van België, de nalatenschap van haren vader voorloopig verdeeld. Aan den vertegenwoordiger van ie der der prinsessen werd ongeveer 6V2 'millioen toegekend. Tijdens deze verdeeling gebeurde het volgende: De vertegenwoordiger van prinses Louise had, in haar naam. met haar schuldeischeis de volgende overeen komst geslotende 6 millioen aan Prinses Louise toe gekend. moesten in drie deelen verdeeld worden lo. Twee millioen zouden in de Bank blijven om de betwiste schulden, die twee millioen beloopen, te betalen; 2o. twee millioen zouden dienen om de er kende schulden te betalen; 3o. twee millioen zouden onmiddellijk Ier beschikking van de prinses gesteld worden. Maandagnamiddag dus, zoo deelt de Nieuwe Gazet mede. verliet de vertegenwoordiger van prinses Louise de büreelen van de „Société Générale", en liet er een som van ruim 6 millioen op den naam van de prin ses. Hij was nauwelijks tien minuten weg, of eetn deurwaarder kwam, met een vonnis, denzelfden dag door den voorzitten' der rechtbank van eersten aan leg van Brussel uitgesproken, om beslag te leggen op de iniitiocnen der prinses, op eiseh van zekere Mevr. Stoger. als waarborg voor twee onbet\visll>are schulden lo een schuldbrief van ongeveer 500.000 fr. door prinses Louise geteekend; 2o. Ben lijfrente van 1000 kronen per maand, door priases Louise ten voordeeie van mevr. Stoger toegestaan. •Waarom? Omdat deze dame de priases hulp geboden had om uit het sanato rium te ontsnappen, waar zij voor gezondheidsredenen opgesloten was. Zooals wij reeds mededeelden heeft prinses Louise beloofd mevr. Stoger te voldoen en is haar daarop het eerste gedeelte van de som van ruim 6 millioen uitgekeerd. En alle dagen komen er nu nieuwe schuldvorde ringen uit den hoek: Het scliijnt dat prinses Louise wel vijftien millioen frank schulden heeft. De gekste dingen worden vernomen betreffende den aankoop van juweelen meubelen en kasteelen. Meer dan ooit blijkt het duidelijk dat men de prinses letterlijk geplukt heeft! Er wordt gemeld dat prins Gunther van Schleswig- Holslein, de sdioonzoon van prinses Louise, zich ook gaat bemoeien met de regeling der erfenis. Hij kan ech ter niets anders doen dan eischen, dat de prinses onder rechterlijke voogdij geplaatst zal warden. Men zegt dan ook. dat prins Gunther van plan is dien «ach te stel len. AARDBEVING IN ITALIë. Men seint ons dat door dc Seismographen van het Kou. Ned. Instituut 4e De Bildt eene storing is ge registreerd tengevolge van. eene verwijderde aardbeving. Het epd-ceatrum ligt waarschijnlijk in Zuid-Italië. op een afstand wan ongeveer 1600 Kilometer van De Bildt. Hel begin der storingen werd geconstateerd om 8.53 he- GEMEENTERAAD HARENKARSPEL. Vergadering op heden Zaterdag 22 Januari is1# dei- morgens ten half elf ure. Voorzitter, de heer J. Burger, burgemeester; taris de heer Jb. Dam. Aanwezig alle leden. Bij de opening heet de voorzitter de heeren in de eerste vergadering van 1910 hartelijk welkom en hy hoopt dat dit jaar 1910 voor de leden en hun huis gezinnen in 't bijzonder en voor de gemeente in 't al gemeen een voorspoedig en gelukkig jaar moge zjjn Hierna lezing en goedkeuring der notulen. Medegedeeld wordt: dat door Ged. Staten goedkeu ring is verleend op de begrooting; dat de heer Spaans zijn benoeming tot lid van het Burgerlijk Ara bestuur had aangenomen; dat B. en W. den datum van sollicitatie voor de vroedvrouw hebben verlengd tot half Januari, omdat op de eerste oproeping geen vol doende sollicitanten waren opgekomen; dat van Ged. Staten goedkeuring was ontvangen op de verschillij de betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaan eveneens op de verordening der melkvoorziening. De laatste kasverificatie wees aan dat in kas moest zijn en is bevonden f 1817.85. Ged. Staten hadden bericht van ontvangst gewa den van de verordening regelende het aantal vergun ningen. Daar mejuffrouw De Winter, onderwijzeres aai de school te Dirkshorn, ongesteld was, hadden B. W. een tijdelijke onderwijzeres benoemd. Mej. Winter werd evenwel weer veel beter, zoodat dez» plaatsvervangster niet lang zou behoeven te blijven De heer J. Burger, burgemeester, vroeg ontslag als algemeen armvoogd, welk ontslag eervol wordt, verleend. Benoemd wordt de heer J. Baas met vijf stemmen, de heer G. Boekei had 2 stemmen. Aan den heer C. Koorn wordt op verzoek tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend als doodgraver. De timmerlieden P. Mooi en D. v. d. Gulik t* Waarland hadden een adres ingezonden om jaar jaar het gemeentetimmerwerk in het Waarland t« mogen uitvoeren. B. en W. adviseeren goedgunstig op dit adres te beschikken. De heer Sleutel, die de school te Waar land had, zal dan de dokterswoning krijgen en die aan Levendig ontnemen, die dan nog postkantoor, huisje van Homan, brandspuithuisje en kerkhof, plus school en schoolhuis overhoudt. Het heele onderhoud der posten plus school ei huis te Kerkebuurt komen dan aan De Vries, Jon ker en Mooi aldaar. B. en W. willen aan de schilders en metselaars in het Waarland het schilder- en met selwerk aan de school en het huis om beurten op dragen. ,Dit betreft alles het gewone onderhoudswerk, groote werken kunnen worden aanbesteed. Algemeen is men voer deze regeling. Voor verloskundige hadden zich aangemeld 3 sollici tanten. Mej. Biestehierde te Zwoelloo, die inmiddels te Helder was benoemd, maar die haar stukken nog iw had opgevraagd, mej. De Jong-Meurs te Velseroort. waarvan men geen inlichtingen heeft kunnen krijgen eg een juffrouw uit Den Haag, die haar sollicitatie had ingetrokken. Met algemeene stemmen wordt mej. Biestehierde benoemd. Als de gemeente zonder verloskundige mocht ra ken, zullen B. en W. met den dokter in onderhai- deling treden. Van een verlichtingscommissie, bestaande uit d« heeren Doekes. Wartenhorst en A. H. de Boer, was een adres ingekomen met verzoek een subsidie nit de gemeentekas voor een in het leven te roepe» straatverlichting voor het geheele dorp Dirkshorn. Voor f 400 rentelooze aandeelen was geteekend e» f 110 jaarlijksche contributie reeds toegezegd. Deze bedragen waren echter niet geheel voldoende. B. en W. adviseeren f 2 per lantaarn te geven, het aantal benoodigde lantaarns zal 26 zijn, dus wordt het f 52 per jaar. De heer Weel meent dat de wegen en straten Dirkshorn goed zijn. er is weinig water, dus is ver lichting onnoodig. Te Kalverdijk en Tuitjenhorn is het meer noodig. Voorzitter zegt dat als men in de andere gedeel ten der gemeente ook straatverlichting noodig acht, men ook een commissie moet vormen en gelden bij eenzamelen. Spr. zou dat toejuichen en dan konden ook die deelen subsidie krijgen. De heer Borst stelt de vraag, hoe hoog kunne» de kosten voor de gemeente worden, als ook andere deelen tot verlichting zouden willen overgaan? Ex dan, als er eens een gedeelte is dat niet financiëel sterk genoeg is, heeft de gemeente dan niet dei plicht daar nog verder te helpen? Spr. zou gaarn» weten of een dergelijk offer voor de gemeente niet te zwaar zal worden. Voorzitter meent, dat het niet te bezwaarlijk ml worden. Verder dan f 2 per lantaarn, meent spr., kan de genieente niet gaan en dus nooit de verplichting hfebben andere gedeelten der gemeente hooger te sub sidieeren. Bovendien het kan wel niet de reden zijn flnl men minder finantiëel krachtig is, maar wel dat me» er minder mede op had. De gemeente moet overal voor hetzelfde bedrag steunen, nl. f 2 per lantaarn. De heer Weel wijst op het Waarland. Voorzitter acht ook daar op de meest gevaarlijke punten straatverlichting gewenscht. De heer Slot oppert het bezwaar, dat al is er nu genoeg belangstelling voor een jaarlijksche bijdrage, die belangstelling in de toekomst wel eens kan ver flauwen. Komt er dan niet een toestand dat enkele lantaarns niet zullen branden, en zal dan de gemeente moeten bijspringen. Spr. wenschte daarvoor zekerheid en zou gaarne zien, dat de Raad wist dat die zeker heid voor de toekomst bestond, Kunnen degenen di» nu een jaarlijksche bijdrage hebben toegezegd, daar toe niet worden verplicht? Spr. zou ook gaarne zie* dat de gemeenteraad wist, dat wanneer ook ander» gedeelten der gemeente om subsidie voor straatver lichting vroegen, hoeveel dat bedrag dan zou worde». Verder acht spr. het geweuscht dat de gemeente niet meer bijdraagt per lantaarn dan hoog noodig is. f Alleen dat gedeelte wat de commissie tekort karot 1 voor het onderhoud, voor aflossing van het oprichting^ kapitaal moet de commissie zelf zorgen. Spr. zou daar om de zaak nog eens willen verdagen tot nader on derzoek. Voorzitter wijst er op. dal de Raad de subsidie zou kunnen geven voor 1 jaar. Verflauwt dan de belang- stelling der inleekenuren, dan zou de Raad kunnen inhouden de gemeentesubsidie. Verder zou de Baad allerlei bepalingen kunnen bedingen, dat voldoende vrij willige bijdrage verzekerd zou blijven. Spreker becij fert verder, dat de commissie dc bijdrage van f 2 per lantaarn noodig heeft, nog onder de aandacht bren gen. dat de gemeen le het onderhoud van 2 reeds be staande lantaarns zou verliezen, wat f 15 per jaar is- dus feitelijk draagt de gemeente dan een bedrag van f 37 hij. Algemeen wordt tot aaidiouding van dit punt besloten. Het pad van Kerkebuurt naar Dirkshorn eischt hoog- noodig herstelling, die volgens opgaaf van den gemeente- opzichter f_ 150 zal bedragen. Algemeen wordt dit goedgevonden en zal het straat werk onder de ingezetenen worden aanbesteed, /-00 ook het repareeren der sehoeiïng. De heer Borst vraagt of de huurders van de DW een dam uit hun land mogen verwijderen. Algemeen voor. De heer Borst vraagt of een paar arme mensa** I te Tuitjehorn de hoornen daar mogen afkappen, Ls hoog noodig. Algemeen voor. De heer Weel wijst op eenige dikke boomen op Kalverdijk, die volgons hem afgehakt of gerooid moetó*" Voorzitter belooft onderzoek. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1910 | | pagina 2