Telegrafisch Weerbericht, Van het Flaagsche Binnenhof. Tweede Kamer. Biiiiieiilaiiclsch Nieuws. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. bare nalatigheden respectievelijk f 20 boete subsidiair 12 dagen hechtenis en 14 dagen hechtenis (deze niet door boete te vervangen), eischte. Kooper in hooger beroep.' Nu hier dan zijn geluk beproefdMaar dat baatte niet veel! Piet bekende, nimmer aangifte te hebben gedaan. Van het ongeval had hij binnen tweemaal 24 uren nadat het plaatsvond aangifte moeten doen. Karema- ker verklaarde nog altijd niets van de Rijksongevallen verzekering te krijgen. Maar 't is hem nu toch zoo goed als toegewezen. De plaatselijke commissie heeft beroep ingesteld. Werken kan hij nog niet. De O. v. J. ziet in beklaagde een ouden kennis, die ongeveer een jaar geleden wegens vernieling van boomen der gemeente Enkhuizen terechtstond. Hard nekkig ontkende hij toen. Ook nu heeft hij dat ge probeerd. Maar zijn eigen schoonzoon sprak hem zelfs tegen. De heer Officier eischt nu vernietiging van des kantonrechters vonnis en requireert, opnieuw rechtdoende, eveneens f 20 boete subsidiair 12 da gen hechtenis en 14 dagen hechtenis (niet door boe te te vervangen). Eu hiermede is 't afgeloopen voor heden. A.s. Dinsdag uitspraken. 2 Maart. Ware de heer Nelissen heden in de Tweede Kamer present geweest, en niet toevende aan het zuider- strand om daar eindelijk; afgewerkt als de zoo- nauwgezette en bekwame man is; eindelijk de ver kwikking van een gezonden en versterkenden slaap te mogen genieten Had op mr. Nelissen zelf de taak gerust om het ontwerp tot het scheppen van maatregelen in het be lang van ontslagen gevangenen, dat heden na de pauze aan de orde kwam, te verdedigen: het debat zou een zeer principieel karakter hebben gekregen. De ad-interim" mr. Heemskerk kon er zich nu ge voegelijk afmaken met een beroep op het „bescheide- ne" van zijn rol, als waarnemend minister van Justi tie, en zich voorts de sprekers met een schertsend woord van het lijf houden. Oude en nieuwe koers op het gebied van straf wezen stonden» hier tegenover elkander. Prof. Van lïamel had al-dadelijk post gevat contra de richting, welke straf slechts als pijniging, uit het misdrijf na tuurlijk voortspruitend, wil beschouwen en die af wijst de gedachte, dat op den Staat de plicht zou rusten om zijn zorgen tot den ontslagen gevangene uit te strekken. De heer Van Wijnbergen is de ver tegenwoordiger van dit „stelsel" en hij bewees dat er toch altijd wel; vooral wanneer men een bevriend geloofs- en partijgenoot aan de groene tafel heeft zitten, „accommodements avec le eiel" bestaan! Baron Van Wijnbergen, dan, verklaarde: ik accep teer dit ontwerp, doch enkel en alleen als „nood maatregel" Dus: tijdelijk van karakter. Het principe blijft dus ongerept, en tevens de kracht van het mi- nisteriëel leven des vriends...! Aldus spaart men kool en geitje. Prof. Van Hamel maakte er een grapje van. Onze vaderen lieten de lui geeselen. Zeker, maar de beul moest den afgeranselde tevens na de executie den rug met zalf besmeren... Was dat niet uiting van het besef, dat de Overheid, die „het zwaard" hanteert, tevens de geslagen kwetsuren moet verzach ten? De minister is 't daarmee vrijwel eens. Trouwens, wie kan, in onzen tijd, ontkennen, hoe het „gezeten hebben" onherstelbaar brandmerk op den gevonniste drukt?... Dat leed bedoelde de Staat niet te berok kenen, doch 't is onvermijdelijk gevolg van de opge legde straf. Ware ons strafsysteem werkelijk goed, geen reclasseerings-arbeid zou noodig zijn. De heer Heemskerk was vandaag weer in een „echte" bui. De heer Duys had, in eene rede, welke op menig punt 't ernaar luisteren stellig Aaard was gewezen op zooveel sociale ellende, die de criminaliteit in de hand werkt. Ja!, roept de pre mier uit, dat zegt u nu, op uw materialistisch standpunt... Maar ik, man-van-Rechts, zeg: „de mis daad is gevolg van onze verdorvenheid." Dadelijk erna, met vroolijk-luimige facie: „Ik durf 't hhhst niet uitspreken, maar... maar... we zijn nu eenmaal niet allen engelen!" Gejoel, geschater van pret. De heer Schaper kijkt, al-grinnikend, den voorzitter eens aan... Graaf Van Bylandt lijkt ontstemdIs dat nu calvinistische ernst?Och neen, maar de gezellig-vroolijlte Theo- dorus... Cetera desunt! Eigenlijk had de ministeriëele rede, in eerste in stantie. niets te beduiden. Zoo'n „verdediging" van ad-interim is, ook eigenlijk niet meer dan formaliteit. Het onderwerp, waar 't hier om gaat, is intusschen even belangrijk als somber en droevig-stemmend. 't Verschijnsel der toenemende criminaliteit, der stij gende recidive, is een der ernstigste verschijnselen onzer dagen. De heer Duys moge de waarde van deze eerste schrede, welke de Regeeriug wil zetten op den weg van ontwakende belangstelling voor het lot van den ontslagen gevangene, onderschatten, vaak noemt hij dingen, misstanden, waarvan allen, die den werkelijken toestand kunnen weten dat ze voortkankeren, al-meer ellende berokkenend. De cel demoraliseert en de ontslagen gevangene vindt eene maatschappij, die hem in bijna alle gevallen 't zich weder-oprichten onmogelijk maakt. Elk reclasseerings- werk stuit op die rampzalige «vooroordeelen en el lendige tegenwerking af. De politie brengt daar het hare ruimschoots toe bij door op de z.g. bewijzen van goed-zedeüjk gedrag dingen van jaren-her te notee- ren. De heer Duys noemde bijzouder-krasse staal tjes op dit stuk. Als menschen c.c. twintig jaren ge leden zijn vrijgesproken of van rechtsvervolging ont slagen na tegen hen. uitgebrachte beschuldigingen, dan wordt dit aangeteekend op het papier, dat ze noodig hebben om 'u fatsoenlijken werkkring te vin den. Inderdaad allerschandelijkste toestanden!... En -nog wel na de bekende aanschrijving van minister Nelissen. Er zijn, in politie-wereld, Augias-stalletjes, waar de bezem van een herculisch „schoonmaker" dringend noodig is...! Prof. Van Hamel (die met den heer Duys commis- siën van patronage wil) zou aan de directeuren van gevangenissen eene zeer belangrijke rol wenschen toe bedeeld zien bij het reclasseeringswerk. De Zaan dammer afgevaardigde wil groote, de hoogleeraar wil juist-kleine comité's. En de minister in 't geheel geen afzonderlijke. De beide antagonisten uit de Begrootings-periode, Van Wijnbergen ca. Duys stonden heden, met verfrischte animo tegenover elkaar. Morgen, Donder dag, zullen zij den heden te halfvijf ure afgebro ken strijd hernieuwen. De minister zal zorgen, dat hij zijn „verdekte stelling" niet wordt uitgelokt. En wij zullen dan gelegenheid vinden om nader nog op dit sympathiek voorstel van mr. Nelissen terug te komen. Droeg 't de signatuur van een Linkschen Justitie-minister, de Wijnbergen's en Van Asch van Wijck's zouden allicht minder „plooizaam" zijn. Nu dient de wiju wat aangelengd. Zoo had de heer Van Wijnbergen z'n best gedaan om te betoogen dat de heele zaak eigenlijk bij Binnenl. Zaken thuis-hoort, niet bij Justitie. Kan ik me best voorstellen, zei minister Heemskerk, en hij keek als iemand, die van den prins geen kwaad weet... De schrandere lezer begrijpt: dhn zou het „scheutje water" den lieer Van Wijnbergen milder moeite hebben gekost...! Maar de ad-interim vond toch maar het veiligst om alles te laten zooals 't nu is Gansch en ochtend is nog aan het ontwerp betref- ïeude het militair onderwijs besteed. Met een brokje geschorste-zitting erbij...! 'i Komt nu hierop neer, iJt ïtf ^°nBeltli.™et T"«n A gymnasium (de a.s. literatoren, theolog- risten) voor toelating- Breda een aanvullings-evamen wis- en scheikunde moeten doen. 't Lukte mr. Tydeman niet, minister Cool te verteederen om, althans voor de cavallerie en infanterie, de A-jongelingen zonder meer den toe gang tot het officiersleven te openen. Zeer-technische quaestie, waar de leek zich behoedzaam en beschei den op afstand houdt! Mr.ANTONIO. 3 MAART, VERWACHTING. Zwakke lot matige Oostelijke tot Zuid-Oostelijke wind. Lichtbewolkt. Droog weer. Zelfde temperatuur. Predikbeurten. Om onvolledige, of onjuiste mededeelingen in de predikbeurten te voorkomen, verzoeken wij beleefd om steeds tijdige inzending van nieuwe of g e- w ij z i g d e opgaven bij voorkeur vóór des Don derdags in te zenden. ZONDAG 6 MAART. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE to: Schagen, v.m. 10 uur, ds. Herman. Nieuwe Niedorp. Geen dienst. Anna Paulowna, v.m. 10 uur, Ds. Huizinga van Eenigenburg. Barsingerhorn. Geen dienst. Haringhuizen, v.m. 9.30 uur, Ds. Van Loon. Winkel, 's midd. 2 uur, Ds. Nieuwburg. Doop. Harenkarspel, Kerkebuurt, voorm., Ds. Sinninghe Damsté. Harenkarspel, Dirkshorn, 's av., Ds. Sinninghe Damsté. Wieringen, Hippolytushoef, v.m. 10 uur, Ds. H. Bax. Wieringen, Den Oever, v.m. 10 uur, ds. A. I. Reinders. Kolhorn, nam., Ds. Huizinga. Zuid-Zijpe, Burgerbrug, nam. half twee uur, Ds. Met. Doop. Noord-Zijpe, Oudesluis, v.m. 9.30 uur, Ds. Met. Doop. Oude Niedorp, v.m. 9.30 uur, Ds. Kanis. St. Maarten en Valkoog. Geen dienst. Callantsoog, v.m. 10 uur, ds. Groeneveld. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Nieuwe Niedorp, ds. Haars. Barsingerhorn, ds. Kooiman. Noord- ep. Zuid-Zijp. Geen dienst. Wieringen. Geen dienst. LOKAAL „BETHEL", HOEP, SCHAGEN, v.m. 10 uur, Ds. G. Koning van Enkhuizen. Bijbellezing is gesloten. Breezand, v.m. 9.30 uur, de heer J. Rookmaker. Breezand, Woensdagavond 7 uur, de heer J. Rook- m WOENSDAG 9 MAART. Nieuwe Niedorp, 's av. 7 uur, Ds. Schermerhorn. WINKEL. Aan den heer S. Vonk, onderwijzer aan de school te Winkel, is tot herstel van gezondheid, opnieuw een maand verlof verleend. WINKEL. De verlofgangers der landweer Vesting-Artillerie, C. Klos en D. v. d. Oord, zijn opgeroepen om lespee - tievelijk op 10 en 21 Oetober a.s., gedurende 6 dagen voor herhalingsoefeningen op te komen. RUNDVEEFOKVEREENIGING „VOORUITGANG" NIEUWE NIEDORP. Bovengenoemde verecnigkig vergaderde ten lokale van den heer C. Kooiman, onder presidium van den heer NSC. isser, cp W oensdagavond 1 Maart. 16 Leden waren aanwezig. Voorzitter opent de vergadering, waarna lezing en goedkeuring der notulen vo.gt. De heer D. v. d. Stok hoeft 't vorige jaar gespro ken over 't iub&rculiniseeren van koeien van aange sloten leden. Nu wordt aan 'I Bestuur opgedragen daar naar een onderzoek in le stellen. Tot i-eglemenlsherziening wordt verder besloten en aan t bestuur opgedragen, de noodige stappen daar voor te doen. Van Heerhugowaard Is een brief ingekomen, inhou dende de uitnoodiging, om het besluit, in de vorige Bondsvergadering genomen, ten aanzien van het ver zoek, te richten tot de Prov. Regel. Comm. in zake zwarte vlekjes, onwettig te verklaren. De vergadering echter acht 't Bouds vergadering-be sluit zeer ter zake dienende en neemt den brief voor kennisgeving aan. Volgt: brief van den heer R. Visser- uit Berkhout, dat tot 1915 nog koeien met zwarte vlekjes worden ingeschreven. Evenwel met vermelding bij de inschrij ving van hel aanwezig zijn van de zwarle vlekjes, ter wijl bij inschrijving van afstammelingen van de koeien met zwarte vlekjes het aanwezig zijn bij de moeders mede moet worden vermeld. Voorzitter deelt mede, de vergadering van 't Ned. Rundvee-Stamboek, afd. Noordholland als afgevaardigde te hebben bijgewoond. Spr. legt uit, hoe de commis sie tot samenstelling van '1 Reglement getracht heeft, de zelfstandigheid der fokvereenigingen van den Bond te bewaren. En dat door het aannemen van het voorstel, om definitieve aansluiting van de fokvereenigingen te verkrijgen bij t Ned. Rundvee-stamboek, die zelfstan digheid in gevaar wordt gebracht. Voorzitter heeft de belangen der fokvereeniging en die van den Bond be pleit, maar stond nagenoeg geheel alken. Medegedeeld wordtdat voor de voorjaars-inspectie van t N. R. S. vóór 15 Maart aanvragen gezonden moeien worden. Komt rekening 1909 ter tafel. Ontvangsten f2170 32 uitgaven 1899.36>/2, balig saldo f 270.95y2. Met dat ba tig saldo van f 270.95t/2, weegt het bezit der verecni- ging op aan stieren en materiaLentegen de schuld bij de Armvoogdij, groot f 650. De commissie voor 't nazien, adviseert tot goedkeuring, waartoe met dank aan den penningmeester, wordt besloten. Bestuursverkiezing. Aftredend de heer NV. C. Vis ser (niet herkiesbaar). Benoemd de heer 1). v. d Stok die 't aanneemt. Contributie, dekgelden, premiën voor de herfstkeu- ringen en kosten voor vrijwillig melkonderzoek, is al les gebleven zooals 't vorig jaar. De begrooting 1910 sluit in ontvangst en uitgaaf op f 581,25 en wordt goedgekeurd. De voorzitter zegt nog, dat op 21 Maart de commissie, die benoemd is om de definitieve aansluiting van de fokvereenigingen te verkrijgen, bij 't Nederlandsch Rund vee-stamboek, zal vergaderen met de fokvereenigingen, die zich eventueel willen aansluiten. Daar moeten af gevaardigden voor worden benoemd. Doch dit wordt aan het bestuur opgedragen, wanneer dit noodig blijkt ■e zijn. Op Maandag a.s. is er te Hoorn vergadering van den Prov. Bond, zegt de heer NVilken (Bestuurslid v. d Bond), en daar zal waarschijnlijk wel wat licht jworden ontstoken in deze. En dan kan, naar aan leiding van het daar besprokene, besLst worden of 't noodig is, dat de vereenigiiig wordt vertegenwoordigd. verder wordt besloten de gewone najaarskeuring te houden. Daarna stemming over een afgevaardigde naar de Bondsvergadering. In herslemming me* den heer J. Stammes, wordt de heer NV. C. Visser benoemd en neemt het aan. De heer J. Stammes treedt af als lid der keurings commissie; ook als lid der stierencommissie, doch is voor deze functicn niet herkiesbaar. De hoer P Saai wordt in de eerste, de heer NVilken in de tweede functie ncnoenul, beiden nemen de functies aan sla^r\bw^ horl' 1 Slara,M kort ver- dt, ^?a'Se .na.ar d<- Bondsvergadering, en ssor.ll daarna de bcschnfvmgshrief voor de verfde ring van den Prov. Bond van Eokveieenigingen in Noordholland op 7 Maart te Hoorn te houden, behan deld. Nadat bij verschillende puntjes is stilgestaan, kan ook deze als afgehandeld worden beschouwd. Rondvraag. De heer D. v. d. Slok wil gaarne, da de uitkomsten van de melkstaten voor hel proefmelken, eerder dan tot nu toe, bekend gemaakt worden. Dit zal geschieden. De heer K. Mijts oppert het idéé om hier of op een andere plaats markt van ingeschreven vee of af stammelingen daarvan te houden. De heer NVilken haait aan, wat de heer C. Nobel van Schagen wil, die alle jaren een centrale markt wil houden. Voorzitter zegt, van den heer Nobel diens hierop betrekking hebbende stukken, te heibben ontvangen. En 't idéé van den heer Nobel ademt wel den geest van wat de heer Mijts wil. De heer Mijts zou ook een lijst, waarop aangegeven is, al wat er te koop is, wenschelijk achten. De heer J. Rezelman vindt 't wenschelijk, om de stieren weder te laten loopen, evenals voorheen ge schiedde. Eenige bespreking volgt. Voorzitter zegt ten slotte dat nü niet kan worden behandeld of we een anderen stierenleider zullen be noemen en of we een andere werkwijze voor de stie ren zullen instellen en stelt verder de vraag: Zullen we met de stieren op den tegenwoordigen weg voort gaan of veranderen en een anderen weg nemen. Tot dit laatste wordt bij stemming met meerderheid van stemmen besloten, tot spijt van den heer Donker van Hoogwoud. De heer NVilken wil nu in deze, dat op een vol gende vergadering de stierencommissie met een afge rond voorstel zal komen. Na nop enkele besprekingen, wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. De WATERRSNOOD IN FRIESLAND. De Handelsblad-verslaggever schrijft het volgende dd. 2 Maart.: Van Leeuwarden naar Tietjerk liep de spoorbaan als een lange pier tusschen twee zeeën door. 't Was een frissche ochtend, na wat vorst. De zon drong door de nevelen, die boven het water hingen, en toen het gordijn was opgetrokken kregen wij beter uit zicht. Zuidelijk van de lijn, water voor zoover het oog reiken kon. Niets dan water, tot den horizon! Hier en daar 'n boerderij, die een stuk er boven uitstak, en wat ruige ruggen van polderdijken, die het niet hadden kunnen houden. Ik ben gaan varen. Een stoere jonge man, die de j kunst van vertellen wel verstond, boomde me in een wrak schuitje door „den polder van Van der Weij- den", waar nog vier voet water stond. Daar passeer den we de verlaten huizen van kleine boeren, Van een der huizen was de muur door den golfslag ge deeltelijk weggeslagen. In de voegen hingen nog losse steenen op rollen, en het gat gaf ruimte voor een troosteloos kijkje in de „verdronken" kamer, Gelten en kippen waren in veiligheid gebracht, maar met het vee had men heel wat moeite gehad. Som mige bewoners van dezen polder hadden het tijdig uit de stallen gehaald, maar v. d. Weijden bijv, moest 9 koeien en een paard per praam vervoeren. Dat was een werk om de beesten, die in den stal toen reeds tot den buik in het water stonden, daarin te krijgen. We voeren den stal binnen, waar nu alles verlaten was. De meubeltjes had men zoolang op de vliering in veiligheid gesteld en aan den muur hingen de schaatsen, die in elke frlesche woning als wandversiering zijn opgehangen. Dan bracht mijn schipper me naar de woning van Kuipers. Die man, vertelde hij, is eigenlijk otp hals. Vroeger was ie arbeider, maar hij scharrelde wat over en begon een boerderijtje, f 2.50 huur mot ie geven en dat met vier, vijf koetjes opscharrelen. Verleden jaar met dien natten zomer is zijn gras en zijn hooi al weggespoeld, maar nou komt ie er niet meer boven op. Ook hier alles leeg. Het water stond tot aan de vensters. Zoo gingen we verder om steeds weer dezelfde mi sère te aanschouwen En onderweg zong mijn man, de schuit voortboomende door het kabbelende water, zijn eentonig klaaglied van al de schade, welke ge leden wordt. Eén nieuwe klank wist hij er tenmin ste in te brengen, dien ik nog niet gehoord had: de kievietseieren. „Ziet u, over een paar weken begin nen de kievieten al te leggen. En vroeg in den mor gen, van drieën tot achten, ga ik dan op zoek. Dat j is acht maal drie stuivers. En zestig zeventig gul den soms maken we daarmee. Maar nou staat de boel onder. De kievieten benne d'r al, die komen altijd naar dezelfde plaatsen treug, maar al loopt 't water weg, dan nog zullen ze hier niet leggen, 't Is te nat en dan gaan ze naar de klei Dat kan dus voor vele Friezen in de geteisterde streken een nieuwe schadepost worden, al zullen de dure eitjes wel door anderen elders worden opge zocht. Ik vertel nu niet verder van alle verdronken mest- hoopen en hooibergen, kostbare bezittingen alle voor den boer. Het beeld is zoo in Tietjerk en overal el ders in de overstroomde contreien, dat alles wat niet i n het water staat er door omringd wordt. Zoo ziet men langs den weg allemaal eilandjes, waarop een huis, school of kerk staat. Geïmproviseerde dijkjes vormen de laatste borstwering tegen den op gedrongen vijand. Heggen rondom de erven en langs de paden staan tot den kruin onder water, en waar geen enkel voetpad droog kan blijven, voert een steigertje naar de woning. Zoo is ook de school In Tietjerk door een langen steiger voor de kinderen bereikbaar gemaakt, opdat ongestoord bet pnderwijs voortgang kan hebben. Rondom klotst het water te gen de muren, maar het schoolgebouw is hecht en weldoortimmerd. Met vele boerenwoningen, die diep in het water staan, ziet het er slechter uit. Brengt een stevige zuidwester, waarvoor het meest gevreesd wordt, de watermassa opnieuw als een zee in beroe ring, dan kunnen instortingen niet uitblijven. Om éeu ding zijn de Tietjerkers boos. En dat is geen wonder. Een der rijke boeren, die veehandelaar tevens is, heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt misbruik zeiden ze bij Visser om koeien, die den stal uit moesten op te koopen. Zoo gaf ie f 170 voor twee koeien, maar de beste was wel f 60 f 70 méér waard, dan die opgebracht heeft. „Die koop man het erg misbruuk maakt, maar de burgemeester het nou verkoop van vee zonder z'n voorkennis ver boden. Hij wil niet hebben, dat de boeren voor een schijntje van hun beesten afraken; ze motten dan maar ergens anders onder dak gebracht worden. Want Btraks zouen ze weer duur vee koopen motten." De burgemeesters en ook de kerkbesturen doen alles om zooveel mogelijk aan den toestand tegemoet te komen. En ^zoo zal ej voor de zwaar getroffen bevolking, de boerenarbeiders en vooral de kleine boeren mede dank zij de hulp van het Watersnood- fonds nog wel uitkomst gebracht worden. En dan maatregelen s.v.p. om Friesland een herha ling van zoo'n overstrooming te besparen. DE WATERSNOOD IN LIMBURG. Uit Maastricht. Van Maastricht over Slavante naar Lanaye, van daar naar de Barrages de Visé wat een schouw spel, die geweldige waterversnellingen elk meer dan 50 M. breed van Visé naar Eysden, daar een watertochtje de woeste rivier op, en spelevaren ook, dan naar Oost, waar 't als i n Lanaye zoo erbarme lijk uitziet, later op den middag Heugem van de Oostzijde bereikt op een houtvlot Wat hebben we lange verhalen moeten aanhooren van verkleumde mens-uen, die daar opgesloten za ten in hun huizen, dikwijls onder het dak, in den letterlijken zin van 't woord. Verhalen van uitgesta- nen angst, van geleden ontbering. Te Heugemeen oud vrouwtje ploetert tot over de knieën door het water, onder den arm oen brood, over den schouder een zakje steenkolen. Zoo moesten man. vrouw en 7 kinderen, onder wie zulke stumperige bloedjes een bete broods en wat gloed uit den haard krijgen. Er wordt gebrek geleden op de zolders, want het water kwam zco plotseling. Veel voorraad was er niet In Oost bij Eysden zijn de bewoners den geheeleji Zondagnacht in de weer geweest. Ze wierpen een dij), van een kwart kilometer op, en zoo hebben zij hun hoeven voor het voortdringende water weten te be hoeden. Beneden de Maasbrug ziet 't er al even treurig ui( Ook 'laar is nood, en in vele door het water omsingeld» en volkomen ingesloten huizen hebben de zolderbe woners gebrek aan het allernoodupte. Hoe 't hun te verschaffen. Moedige kerels trekken er op uit, in bootjes, op vlotten. Sommigen doorwaden de overstroomde we gen mijlen ver om een brood, wat drinkwater, wat brandstof te veroveren. Helaas, de watersnood eischt dan toch slachtoffers. In het dorp Meers verdronken een vader en een zoon. Hun wrakke boot stootte op een boomstam, juist toen zij den stroomdraad bereikten. Beiden werden wegge- kolkt in den woesten stroom. En op den zolder wachtten de familieleden uren en uren. Tot de droeve mare in huls werd gebracht. Gelukkig hield het weer zich gisteren uitmuntend een pracht van een voorjaarsdag. Ook de val van het water houdt aan. Het water kan goed wegkomen. De Maasbrug, ondanks haar achttal dikke pijlers is een niet te groote sta-in-den-weg. Dat was vroeger toen het groot en het klein St. Antonie- eiland nog niet waren afgegraven heel wat anders. En de oude Maastrichtenaren, die den Maasmolen bij het kleine eiland nog hebben gekend, weten er van te spreken wat een leelijke opstopping de molen en evenzeer het bouwwerk van de Romeinen daar in de Maas konden veroorzaken. Beneden Maastricht krijgen de Maasoevers nu hun deel. Vooral in de streek tusschen Maastricht en Roer mond moet het er leelijk uitzien. Oudkarspel. Vreemde geruchten doen hier de ronde. Gisteren zijn, naar men zegt, drie personen, twee van hier en éen van Zuidscharwoude, onder geleide van twee Rijks veldwachters en den gemeente-veldwachter van Oud karspel, gevankelijk naar Alkmaar vervoerd, verdacht van gepleegde feiten, die onze Strafwet niet toelaat. Men spreekt (volgens de geruchten) van rijwieldiefstal, schapendiefstal, en ledigen van de offerbussen van het R.K. klooster te Nieuwe Niedorp, waarin, toen dat enkele jaren geleden was te bezichtigen, menigeen een scuvenirtje voor den arbeider aan het klooster in liet glijden; bij opening bleek er toen een heel klein be dragje in te zijn. NVat van dit alles waar is, zal nog moeten worden uitgemaakt, maar verbazing bracht het heel wat te weeg. „VOOR DE JEUGD". Voor de Vereeniging „Voor de Jeugd", door de afd. van den Bond van Ned. Onderwijzers opgericht, is veel belangstelling. Behalve een paar vereenigin- gen te St. Pancras zijn op 't oogenblik aan den Lan- gedijk toegetreden de beide gekeel-onthoudersvereeni- gingen met ongeveer 225 leden, de coöperatieve Ver- bruiksvereeniging tellende 200 leden, de S.-D. A.-P - afdeeling met 25 leden, de afd. van den Bond van Ned. Onderwijzers met 15 leden, het Nutsdepartement Oudkarspel, Nut en Genoegen te Zuidscharwoude en „De Eendracht" met 170 leden te Oudkarspel e. o. De minimum contributie is bepaald op 2 N4 ct. per lid. Nut en Genoegen heeft bovendien nog f 10 toege zegd. Als de Jeugd nu maar genoeg belangstelling gevoelt, zal deze zaak zeker een zeer nuttige instel ling blijken te zijn. De ouders zullen daaraan veel kunnen doen. GEMEENTE SCHAGEN. Ingesehrevan van 2-3 Maart 1910. Ondertrouwd: Jan Krans, gescheiden echtgenoot van Maartje Wit, oud 47 jaren, wonende te Schagen en Maartje Kooij, zonder beroep, oud 31 jaren, wo nende te Schagen, onlangs te Wieringerwaard. Gemeente ANNA I'AULOWNA. Geboren: Klasina, dochter van Dirk Braaf en van Klaasje van Dompselaar. Overleden: Gerardus Roervink, oud 78 jaren, we duwnaar van Grietje Oudeman, overleden te Ouo- Vossemeer (Zeeland). Gemeente WINKEL. Ingeschreven van 128 Februari '10. Bevallen: N. Bloemenda&lStapel, d. P. Pluister Van Herwerden, d. G. van 't RietPool, d. A ButterOver, z. Ondertrouwd en Getrouwd: Cornelis Louw, 53 j. en Elisabeth Liefhebber, 32 j. Overleden: S. SmitWed. P. de Leeuw, 71 j. DE RAMP IN 1DAHO (VER. STATEN). Men kan nog niet met zekerheid zeggen hoeveel slachtoffers de sneeuwstortingen hebben gemaakt, waar door de dorpen Mace en Burke in Idaho zijn ver woest. Klaarblijkelijk heeft de ramp de inwoners vol slagen verrast. Zaterdagavond kort voor middernacht, stortte de eerste lawine neder. Eenige dagen lang had in de bergen een warme wind gewaaid, Zaterdag had het geregend, maar de rond honderdvijflig inwonen van Mace waren gerust naar bed gegaan, hoewel nog slechts enkele jaren geleden dezelfde streek ook zwaar door een lawine was geteisterd. Zoodra het bericht san de ramp in het naastbij ge legen stadje Wallace was ontvangen, werden de klok ken geluid om de inwoners te wekken en ze ter hulp te zenden. De redders vonden hel dorp Mace geheet bedolven. De lawine was van een hoogte van 3Ö0 M. neergestort, in zijn val rotsblokken en boomen mee sleurend. Geen huis was tegen deze kracht bestand. Eenige spoorwagens, waarin een vijftigtal arbeiders kampeerden, werden totaal verbrijzeld; voor wie daar sliepen is er geen kans op behoud. Hoe moeilijk het reddingswerk ook was en hoezeer de snelle voortging werd belemmerd door den omvang der meegesleurde rotsblokken, toch mochten de redders er in slagen nog vijf en twintig menschen levend te bevrijden. Op red ding der andere bedolvenen bestaat niet veel hoop» Er loopt een gerucht, dat ook het naastbijgelegen Slak" dard-hotcl met drie honderd reizigers bedolven zou zij® Maandag verwoestte een tweede lawine het dorp Burke. Hoewel dit p'aaisje negïn honderd inwoners telt, mag men hop-n, dat daar het aantal slachtoffer minder groot zal zijn, wijl een groot deel althans der bevolking, gewaarschuwd door het droevig lot van Ma<$ een kamp had opgeslagen op een veilige p'ek. DREIGENDE STAKING DER FRANSCUE SI'OOB» WEGARBEIDERS. Te Parijs hield Maandag een groot aantal 8pb°r' wegarbeiders en -beambten een vergadering, waarop na langdurige en opgewonden beraadslagingen b*" sloten werd, den volgenden dag, Dinsdag dus, eeE deputatie naar den minister van Openbare Werken. Millerand, te zenden, teneinde dezen de wensch® van het spoorwegpersoneel voor te leggen. Bij de» deputatie zouden zich verscheiden arbeidersgezinde s* gevaardigden aansluiten. I Zou dit laatste optreden geen resultaat hebbed dan zouden arbeiders en beambten het werk leggen. .e j Reeds sedert geruimen tijd gistte het onder spoorwegarbeiders, die door een gansche reeks v s hillende vakbonden worden vertegenwoordigd, m (l het ontbrak dezen ondervereenigingen tot du.6^eU( i aan innerlijken samenhang. Deze organisatie' schijnt thans te zijn opgeheven, want heerschte onder de vertegenwoordigende vers oVer de categorieën van arbeiders een bijna volmaakte eenstemming. b(* De machinisten en stokers, die zich tot dus vt,rige schouwden als de „aristocraten" onder het t> eI). spoorwegpersoneel: baanwachters, wagenpoetser-^11(j zoovoort, gaan thans met de overige beambten in hand.

Schager Courant | 1910 | | pagina 2