Dinsdag 29 Maart I9J0. 54ste Jaargang. No. 4(i8l. Bureau SCHAGEi, Laan 4. Uitgevers t Co, Bekendmakingen. Binnenlandsch Nieuws. SCIACER Aliticti Niliis- AdTuruitit- Laiibiiftilat kNjywa:.»*» wtwtw Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. NGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Interc. Telephoor» No. 2'i. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers B Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer B Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. "Dit nummer bataat uit een blad. GEMEENTE8CHAOEV DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Scha gen brengen ter openbare kennis, dat op 19 Maart 1910 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van de Naamlooze Vennootschap Buffet-Maatschappij ,,E Plu- ribus Unum" gevestigd te Amsterdam, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dai sterken drank in de navolgende localitelten: de wacht kamer le en 2e klasse en de wachtkamer 3e klasse van het #tation Schagen der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij, kadastraal bekend Gemeente Schagen, Sectie C, No. 1070, plaatselijk gemerkt wijk C, no. 90, en gelegen aan den Stationsweg aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer be kendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Schagen, den 25 Maart 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De lo.-Burgemeester, P. BUIS Jz. De Secretaris, ROGGEVEEN. vaststelling der kiezerslijst. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Scha gen maken bekend: dat de op heden door hen vast gestelde kiezerslijst voor het jaar 1910-1911, bene vens de alphabetische lijsten der namen en voorna men van hen, die met betrekking tot eene of meer der verkiezingen van de kiezerslijst zijn afgevoerd en daarop zijn gebracht, van den 23sten Maart tot en met den 21 sten April a.s. op de Secretarie der Ge meente voor een ieder ter inzage worden nedergelegd an, tegen betaling der kosten, in afschrift of adfruk verkrijgbaar worden gesteld. Tot en met den 15den April a.s. is een ieder be voegd hij het Gemeentebestuur verbetering van de bovengenoemde kiezerslijst te vragen, op grond dat zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Schagen, den 22sten Maart 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De lo.-Burgemeester, P. BUIS Jz. De Secretaris, ROGGEVEEN. Ingezonden. Hoogwoud, 28 Maart 1910. Mijnheer de Redacteur, Zijn de door mij verkregen inlichtingen juist, dan heeft de gemeenteraad van Koedijk den onderwijzer Jongsma, ontslagen, omdat hij niet om politieke, maar om paedagogische redenen weigerde zijn leerlingen eenige vaderlandsche liederen te leeren. Dat besluit moet genomen zijn op voorstel van den Arr. Schoolopziener. Het zal interessant zijn de gron den te vernemen, waarop dit besluit rust. Men maakt iemand toch niet broodeloos zonder degelijke redenen. Wat scheelt men toch in Nederland in den laatsten lijd, vraag ik mijzelven wel eens af? Is het nu al zoo ver gekomen, dat een Raad in het vrije West-Friesland een onderwijzer tracht te ontslaan, omdat zijn paedagp- gisch geweten hem verbiedt zijn leerlingen iets te leeren, aat boven hun bevatting gaat? Het móge een weinig overdreven zijn van den heer Jongsma, maar hem daarom broodeloos maken, dat is toch wat al te erg. Hij is toch geen boosdoener! Zijn de gemoederen, zelfs in Koedijk, reeds zoo ver hit door het geschrijf in de clericale bladen, dat zij tot een dergelijke gewelddaad overgaan? Hebben heeren Raadsleden niet ontvangen het Ma nifest aan het Nederlandsche volk van den Bond van Ned. Onderw. en hebben zij daarin niet gelezen, wat er op de bijzondere scholen wordt onderwezen? Zoo niet, dan wil ik bij gelegenheid met topstemming van den heer Redacteur dezer courant, hen wel eens op de hoogte helpen. Ze zullen, even als ik, er versteld van staan. Het eene deel van het Nederlandsche volk, wordt op die scholen opgezet tegen het andere en binnen 25 jaar, het kan niet anders, beleven we tusschen de coalitie vrienden een hevigen strijd: Is het wonder, dat een jong onderwijzer, begaafd met letterkundige talenten, aan zoo'n gevaarlijk spel niet wil meedoen?. In het oog van ouderen vervalt hij in eene zeker overdrijving, maar moet men hem daarom broodeloos maken? In 1573 begon in Alkmaar de victorie der ware vrijheid van gedachten, waaronder Nederland is groot geworden. In 1910 begint in Koedijk de ondergang dierzelfde heerlijke beginselen, door welke onderdrukking Neder land zal gebracht worden onder het drukkende juk van het clericalisme. Moge ons jand daarvoor bewaard blijven en stre ven we gezamenlijk tot het verkrijgen van den geest, vervat in de volgende versregelen Xermeet u niet demgeen te doemen, Die anders denkt dan gij. lc zijn wij, blinde schepselen, wij. Die op onfeilhre kennis roemen? Wie anders denkt, dan ons behaagt; Wie anders leert, dan wij begeeren; Wie durft het wagen, hen te woeren, if- ze"s hem God verdraagt? Mijn vriendelijken dank voor de opname, J. J. VAN WIJK, Oud-Hoofd der School. bJ^^BOTEREARRIEK, kwijnende door de Wouw ,van Rozendaal ligt het aardige plaatsje zen V(..,| zÜn kleine tvpisch Brabanlsehe dorpshui- ouwelijk rondom den grooten, dikken toren 1'ET, van de vaalgrijze oude kerk, die veel te groot schijnt voor het Wouwsche zielental. Het is geen banaal dorp met zijn grazig marktveld, dat stemmig ligt aan den voet van het massaal kerkgebouw met het paars verweerde leiendak; dit marktveld schijnt te slapen tusschen de oude huizen aan zijn zoom; een paar statige steenen .pompen prijken in het midden en vóór de kerk staat het vaal grauwe raadhuisje, waarvan de gevel met het stoepje het versleten ach terdoek lijktvan een ouderwetsch tooneel, waar iets landelijks zal worden gespeeld. Herderlijk of rustiek is het spel anders niet, dat er nu sedert een paar weken wordt opgevoerd bij het droomerig marktje. De hoofdpersonen zijn ambtena ren uit de stad; de plaats der handeling is de zui velfabriek tegenover het raadhuis te Wouw; het stuk zelf is een kluchtspel, waarin ©en snaaksche in dustrie een parodie wil geven van de Wet, in casu van de Boterwet. Om duidelijker te spreken is het noodig aanstonds op te merken, dat het in Wouw niet goed botert tus schen een boterfabrikant aldaar en de j,boterinspec- tie." Er zijn in en bij de gemeente eenige groote zui velfabrieken met een zeer aanzienlijken boteromzet; doch één dier fabrieken, die n.1. welke aan het markt veld gelegen is achter het woonhuis van den fabri kant, bestaat uit een boterfabriek en een opslag- plaats van margarine. Ziehier de oorsprong van veel leed in Wouw, ge- j lijk ons bij een bezoek aan dat plaatsje werd me- i degedeeld door de twee aanwezige zuivel-visiteurs. Immers een combinatie van boterfabricage en marga rine-opslag wordt door den wetgever, die wel weet, dat de gelegenheid de vervalsching maakt, niet gewild. In dien n.1. het bedrijf van een fabrikant zoowel de boter al de margarine betreft, heeft de boterwet allereerst voorgeschreven, dat van zoodanige combinatie aan den burgemeester der gemeente binnen zekeren termijn zal worden kennisgegeven alsook van de ligging der tot dat bedrijf behoorende bereid- en bewaarplaatsen met eene omschrijving dier plaatsen. Hoewel nu, «lijk gezegd, de boter in de onmid dellijke nabijheid wordt gemaakt van de margarine (en wel achter het huis van den fabrikant, die als de eigenaar van deze producten bij de publieke opi nie te boek staat) hoeft geen aangifte van deze samensmelting men vergeve dit figuurlijk ge bruikte woord plaats gehad. En waarom niet? De reden dezer nalatigheid is te zoeken in de voor stelling van zaken, gegeven door den bewoner van het meergemelde voorhuis aan de markt te Wouw. Deze industrieel houdt n.1. staande, dat hij zich uit sluitend de margarine aantrekt, en de boterfabriek door een ander gedreven wordt, en wel.... door zijnen boekhouder. Er zou dus hier sprake zijn van twee verschillen de eigenaars van twee verschillende fabrieken, die toevallig naast elkander liggen. En dit is door de wet toch evenmin verboden, als dat een bakker en een slager buren zouden zijn. Hoe het zij, de zuivelinspectie scheen aan de zaak een vreemd luchtje te vinden en deed in het begin van Februari eens een inval in deze fabriek (of fa brieken), waarbij de zuivelvisiteurs eenige monsters namen van de aanwezige stoffen, welke thans wor den onderzocht om te kunnen constateeren of in de boter van den boekhouder inderdaad, zooals de wet l wil, geen andere vetbestanddeelen voorkomen, dan die van melk afkomstig zijn, en de nabijheid der margarine niet een gevaar is geweest voor hare zuiverheid. Den 21 sten Februari verschenen in het vredige Wouw wederom de geduchte zuivel-visiteurs, en dit maal zóu hun verblijf van langen duur zijn. Ten min ste zij wandelen nog rond op het marktje en in de stille straten van het dorp en vereeren bij herhaling de bewuste fabriek met hunne bezoeken. Zij komen er nu langzamerhand „als kind aan huis"; ze heb ben thans als goede bekenden den «leutel en behoe ven niet meer, als in den aanvang van hun deta cheering aldaar, over de poort te klimmen, ten ein de hunne amblelijke functiën behoorlijk te kunnen uitoefenen in de geheimzinnige zuivellocaliteit, die ze nu kennen als hun zakken. Begrijpelijkerwijze maken zij echter liet meest gebruik van een achter poort, aangezien de voordeur gebleken is voorzien te zijn van een elcetrische bel, die alarm kan maken bij de „kneedplank". waar de boter bereid wordt. Bij dat automatische gebel kunnen dan de vetten, d.e niet in onvervalschte boter behooren te worden ge vonden, ijlings worden weggebracht in de opslag plaats; misschien ook dient de bel eenvoudig om de werklieden te vermanen tot eenige orde bij de ont- vangst der dienaren van de wet, en is het mekaniek 1 flat in het kantoor te keer gaat, als de voorpoort geopend wordt, ook daar slechts aangebracht om een gepaste verwelkoming mogelijk te maken door de directie. Ten slotte een paar feiten, die het Lange verblijf der zuivelvisiteurs te Wouw wettigen, en niet kun nen bijdragen tot een rehabilitatie der bewuste fa briek in het licht der Boterwet. 21 Februari verschenen de zuivelvisiteui 22 Februari werd de opslagplaats der margannevet- ten opaeheven en werkte dus de boterfabriek van den boekhouder alleen. Sedert is het merkwaardig, dat de omzet van de boter dier fabriek, vroeger pl m. 10,000 K G per week, eerst geslonken tot een debiet van olm 1000 K.G. per week, en nu sedert eemgie dagen per 'dag minder dan 100 K.G. boter wordt opgele- ZoU in een bona-fide boterfabriek bij de aan wezigheid van twee ambtenaren, door het Rijk met het toezicht op de fabricage belast, de productie ook achteruit gegaan zijn ©n de orders op een dermatige wijze zijn 'teruggeloopen als hier, waar men de slui ting van het bedrijf weldra tegemoet kan zien? Niet zonder reden wacht men met spanning dc resultaten af van het zuivel-onderzoek voor deze fa briek In ieder geval is het te wenschen voor den goeden naam van onze boter-industne, dat het der zuivel-inspectie gelukken moge een zoo kennelijke samenhooriaheid als van het boven beschreven mar garine- en bolerbedrijf in den vervolge onmogelijk te maken tot een afschrikwekkend voorbeeld voor an dere gegadigden, die de Boterwet zouden willen ont duiken "op dergelijke wijs. een vreemd l.am. Bij den heer P. Kooij aan de Langereis heeft een schaap een zeer vreemd lam geworpen. Het dier heeft 2 achterlijven met 8 pooten en oogenschijnlijk 1 kop. Wanneer men het beest echter den bek opent, dan z-st men daarin duidelijk den tweeden kop liggen. Het voorste deel met den kop van het eene lam is blijk baar door den hals van 't andere gegroeid. weer een fictief bankbiljet. De wed. B., in de Klarenbeekstraat te Haarlem, is de dupe geworden van een oplichter, die zeide hij haar in den kost te willen gaan, en haar een waar deloos papier, met het opschrift: De Nederlandsche Maagd betaalt aan toonder 40 kussen, voor een echt bankbiljet in betaling heeft gegeven, als voorschot op kamerhuur. Ze gaf den commensaal f 12 terug, en heeft hem daarop niet teruggezien. op de wolvenjacht. Het tooneel verplaatst ons niet op een der Russi sche hoogvlakten, zooals 't opschrift wellicht zou doen vermoeden. Neen veel dichterbij, te Harendermolen had gisteravond een interessante wolvenjacht plaats. Daar huisde sinds eenigen tijd de wolf „Ajam", eigen dom van den heer A., te Groningen, op 't hoender park „Edelstein". Hij had een paar jaar geleden op de Mookerheide zijne vrijheid verloren en was toen naar Harender- malen overgebracht, waar hij de bewondering opwek te Van allen, die met 'm kennis kwamen maken. Wel had ie langzamerhand zijne grootste wildheid afgelegd had hij zich geschikt in z'n gedwongen gevangenschap maar soms toch kon uit zijn oogen spreken éen groot, wild verlangen naar de zoo hartstochtelijk begeerde vrijheid. Ajam treurde dus niet. Hij liet ook het eten niet staan, dat hem gegeven werd. En zoo kwam hij den eigenaar zoowel als den hospes duur te staan. En de eerste besloot dan ook van zijn bezit afstand te doen. Hij bood 'm aan Natura Arti Magistra ten geschenke aan, die het aanbod in dank aanvaardde. Gisteren nu arriveerde de kooi, waarin Ajam zou worden vervoerd. Het oogenblik van zijn vertrek was dus aangebroken. Maar .Ajarn" had niet veel zin z'n verblijfplaats, waarin hij zich langzamerhand begon thuis te gevoelen, voor een onzekere toekomst te verlaten. En liet aan de belagers van z'n tegenwoor- digen toestand van tevred<*iheid zijn vreeselijke tan den zien De belagers, hoe talrijk zij waren, dorsten 'm toen zoo maar niet aan te pakken. Vooral toen het bleek, dat hij zich door den vertegenwoordiger van de gewapende macht, den veldwachter van Harender molen, volstrekt niet liet imponeeren. Zelfs niet, toen deze met getrokken sabel 'm te lijf wilde. Zij besloten toen hun toevlucht te nemen tot een list. Een lasso werd gemaakt en evenals de krijgs haftige Indianen op de paardenjacht gingen, gingen toen enkelen der dappersten van Groningsch Ingeze tenen op de wolvenjacht. Zij wierpen met de lasso, en na enkele mislukkingen, wisten zij 'm met een welgeslaagden worp om den kop van „Ajam" te krij gen. Die toen met alle macht naar buiten werd ge sleept en in zijn reiskist werd geborgen. Daar zit hij nu wel bewaard, in afwachting van wat met 'm in de naaste toekomst gebeuren zal. mollenvangen. Het mollenvangen gaat thans in 't Noorden van de provincie Groningen zeer druk. Eén persoon vangt met gemak 40 stuks per dag en ontvangt per ge droogd velletje 22 ets. per stuk. eieren leggen en melken met muziek. Een boerin te Springfield, in den Amerikaanschen staat Ohio, kwam op de gedachte om piano te gaan spelen op geen Amerikaansche farm ontbreekt de piano toen de kippen moesten leggen en het resultaat was verrassend. Zij speelde den heelen dag en de oogst aan eieren was buitengewoon. Door dit succes aangemoedigd, namen andere boeren een gi taarspeler mee als zij gingen mellum en ook de melk vloeide bij deze muziek overvloediger dan ooit. Zoo vertelt althans de New-Yorksche World. maatregelen bij mond- en klauwzeer. We lezen in de Meppeler Crt. Brak vóór 14 dagen bij den landbouwer Klaas Fui- wonende aan het Kampereiland te Genemuiden, het mond- en klauwzeer uit en werd de zieke koe afgemaakt, deze week vertoonden weder drie beesten de verschijnselen dezer ziekte. Op advies van den rijksveearts te Zutphen werd nu Woensdagmorgen op last van booger hand de geheele veestapel van dien veehouder vernietigd. Er werden nl. 11 koeien en 4 kalveren afgemaakt, benevens 2 motten met 16 big gen en een schaap met een lam. Zelfs de 12 kippen en een haan werden gedood. De kat, die den dans trachtte te ontspringen, werd ook spoedig achter haald en onderging hetzelfde lot. Een spreeuw, die zich in de schuur genesteld had, werd het doodend lood toegediend. Toen werd er een groote kuil gegraven en, na voor het gebruik ongeschikt te zijn gemaakt met pe troleum, kalk, enz., werden alle dieren daarin begra ven. Natuurlijk werd de schade door het Rijk vergoed. Heden was men bezig onder toezicht van een paar Rijksopzichters van den veestapel den stal te ont smetten. Bij het afmaken vgn het vee was de houding van het publiek van dien aard, dat de marechaussees het terrein moesten afzetten. droevig. Woensdagmorgen had hij de familie Feunis te Am sterdam een droevig ongeval plaats. De moeder wilde in den winkel het publiek bedienen toen zij haar eenigst kindje, een jongetje van 1% jaar, alleen in de achterkamer liet. Het jongetje kroop naar de plaats waar zich een kuip bevond, gevuld met water. Het kindje werkte zich tegen deze kuip op, met het noodlottig gevolg, dat het voorover in de kuip viel. Toen dein oeder achter kwam, vond zij haar jongetje levenloos in de kuip met water. Dadelijk werd een dokter gehaald, die slechts den dood kon constatee ren. Oudesluis. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft men getracht door inklimming bij den heer K. alhier in diens woning te komen. In deze woning is nl. een tuimelraam juist boven den gootsteen van den bak, en ind it raam was een gebersten ruit; men had nu door te gaan staan op een waschstelling, eene opening ge maakt in de gebarsten ruit, groot genoeg, om met de hand de sluiting van het raam los te maken. Hoe het verder precies in zijn werk is gegaan is niet met zekerheid te zeggen, maar door het vallen van een waschkom en zeepkop werd de zoon, die evenals de overige huisgenooten, boven sliep, wak ker. Het was toen bijna 2 uur. Óp zijn vraag of er volk was, is men natuurlijk op de vlucht gegaan. Aan gezien er wel geld beneden geborgen was, is poging tot diefstal zeer waarschijnlijk de aanleiding geweest. Er wordt echter niets vermist. vroege en late paschen. Dit jaar viel het Paaschfeest op een zeer vroegen datum. Het was de vroegste Paaschtijd-sedert 1894, toen Paschen, evenals in 1831, reeds op den 26en Maart viel. Het vroegste Paaschfeest in den nieuwe- ren tijd viel in de jaren 1845 en 1856, namelijk op den 23eu Maart. Maar zelfs die datum is niet do vroegste voor Paschen. Volgens de voorschriften die het concilie van Nicaea in het jaar 325 na Christus' geboorte uitvaardigde en die voor de vaststelling van het Paaschfeest nog altijd geldende zijn, mag dit chris telijk feest niet met het Joodsche samenvallen. Daar om werd op het concilie vastgesteld, dat het Paasch feest steeds op den eersten Zondag na de eersta lente-vollemaan gevierd zou worden. Valt die volle- maan zelf op een Zondag, dan is het acht dagen later Paschen. Als begin van de lente nam men eenparig 21 Maart aan, De vroegste Paschen is derhalve 22 Maart, want als het op 21 Maart volle maan is en die 21e is tegelijk een Zaterdag, moet den volgenden dag het Paaschfeest gevierd worden. Zoo schreven nu eenmaal de in concilie vergaderde prelaten van de Katholieke kerk het voor. Die vroegste datum voor Paschen is in de 19e eeuw éénmaal voorgekomen, namelijk in 1818. Ditzelfde zal nu het eerst weer gebeuren in 1970, tenzij een nieuw concilie, thans niet uitsluitend van katholieke kerk- heeren, aan die berekening naar de volle maan een einde maakt en aan Paschen een vasten dag in het jaar geeft. De laatste Paaschtijd is 25 April. De lente-volle maan kan namelijk op zijn laatst den 18en April in treden (28 dagen na den 21en Maart) en wanneer die 18e April dan op een Zondag valt, is het acht dagen daarna (25 April) Paschen. Zoo'n late Paschen gebeurt uiteraard ook niet vaak, het laatst in 1886, en wij zullen nog tot 1943 moe ten wachten om het andermaal zoo laat te zien ge beuren. Deze tamelijk gecompliceerde berekening heeft in- tusschen niet kunnen verhinderen, dat toch reeds j twee malen het Christelijke en het Joodsche Paschen op denzelfden dag zijn gevallen, wat men juist door die regeling had willen voorkomen. Naar men weet richten zich de dagen van nog an- 1 dere feesten naar het Paaschfeest en wegens dë daar- door, vooral in onzen tijd, veroorzaakte ingrijpende economische en andere bezwaren, lijdt het geen twij- r fel of de pogingen om tot een internationale overeen komst betreffende den tijd van het Paaschfeest te ko men, zullen ten leste moeten slagen. In Juni e.k. zal, naar men zich uit het Tijdschrift van Nijverheid her inneren zal, dit vraagstuk op het te Londen te hou den internationaal congres van Kamers ,van Koop handel aan de orde komen. Nieuwe Niedorp. Tweeden Paaschavond hield de Geheelouthoiuders- Xereeniging te Nieuwe Niedorp en omstreken met medewerking van de Kleine Kapel haren l3den feest en propaganda-avond in Kooiman's zaal, die flink met belangstellenden was bezet. Het programma werd aan gevangen met een ouverture door de Klëfne Kapel, waarna opening door den voorzitter, den hf. Seher- merhorn volgde, die in zijn opèninéswootd de aanwe zigen hartelijk verwelkomde. :1' Na het zingen van een Geheel-Onthoudersmarsch door het publiek, volgde een fragment uit het too- neelstuk van Max Havelaar en daarna „De begrafenis van Oom Manus" en vervolgens het optreden van een Javaan in nationaal costuum. Een lang, lang Heksenlied ging de feestrede van den heer B. J. Kanis, predikant te Oude Niedorp, hoofdzakelijk ten doel hebbpnde propaganda, vooraf. Na de pauze gedurende welke gemeenschappe lijk gezang werd betracht, werd door de topneel- vereeniging „Nieuw Leven" ppèevjapr4 Genade slag", oorspronkelijk dramatische, schets in twee be drijven door Top Naeff. En er kan van worden ge tuigd, dat de schets heel aardig werd gespeeld! Maar 't was intusschen al {a^'t geworden en wel zóo laat, dat de vier eerstvolgende nphimers moesten worden overgeslagen. j i ~9 Bij de sluiting sprak Ds. Schermerhörn' een'ïiiir- tig en pakkend woordje. .DAJUV IOCK1 Een geanimeerd hal besloot-'deli gëzéfligen avond. Nieuwe Niedorp. ;una6hönnK Jas ./nul) Als afgevaardigde naar dé op Uitnoód'iging yan. Bur gemeesters, respectievelijk van Modem blik, Enkhuizen en Zuidscharwoude in „het Park" "té fióörn te hou den vergadering ter bespreking van de plannen voor eene waterleiding voor West-Friesland is 'voor Nieu we Niedorp gekozen de heer W. C. YisSer, wethou der aldaar. Oude Niedorp. Op den len Paaschdag gaf de rederijkerskamer „Molière" alhier haar laatste uitvoering in. dit sei zoen, in het lokaal van den heer 4. Mjjts. De zaal was tamelijk goed bezet. Opgevoerd werd „Zijn zoon", een blijspel naar het Duitsch van G. vou Moser. Het niet onaardige stuk werd, zoqals' w(j 'dit van die kamer gewoon zijn, heel best opgevoerd. De rol len waren goed verdeeld en ingestudeerd. Dat er ge noten werd bewees wel de gróote aandacht en het herhaaldelijk gelach van het publiek. Een woord van lof aan d£n grimeur, den heer J. Meijer te Alkmaar is wel verdiend. Een gezellig bal sloot verder den avond. NIEUWE NIEDORP. Zondag 27 Maart, Eersten Paaschavond, hield de Rederijkerskamer „Cicero" eene openbare uitvoering in de Prins Maurits, van den heer H. dc Vries alhier. Ditmaal was de keuze gevallen op het kluchtspel „Dc Kilometervreter". En deze keuze bleek een goede té zijn geweest Want uitstekend heeft het stuk voldaan. En geen wonder! We hebben ons in langen tijd niet zoo kostelijk geamuseerd hij liefhebberij tooneelwerk, als vanavond. Het was een kolossaal succes, dat hedenavond werd behaald. Wat kwamen er tal van in-Ieuke passages, in deze kostelijke pennevrucht voor! Bij uitnemendheid werd er gespeeld door allèn, in zonderheid wel door de hoofdfiguren, waarvan wij in de eerste plaats noemen Otto Kugelberg en zijne ega

Schager Courant | 1910 | | pagina 1