KerijiÉ lirieRo ra Jaap, Zalerdag 30 April 11)10. 54ste Jaargang No. 4]00. Binnenlandsch Nieuws. llliitn Niens- Ahntiitit- LuMlil iMKmMBevcwr Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Ï6C derdag- en Zaterdagavond. Bjj inzending tot 's morgens 9 ure woiMAr, ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. iNSIZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau SCHAGEKj Laan 51 4. In tere. Telephoon No. 20. Uiigevers i TRAPMSK Co« Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN var, 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. G-roote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit v}rr bladen. ekendm O E M E E M T E akimgen, SCHAOEI, AANGIFTE VAN VERHUIZING BINNEN DE GEMEENTE. Bwgemeester en Wethouders van Schagen breage» voor zooveel noodig, met het oog op het verzuim betrekkelijk het doen van aangifte ter Secretarie bij J vorhmizing binnen de gemeente, aan de ingezetenen ia herinnering het bepaalde bij art. 5 van de politie verordening dezer gemeente, luidende als volgt: „Ingeval van verhuizing binnen de gemeente, zal I daarvan binnen acht dagen behooren te worden ken nis gegeven ter Secretarie der gemeente, te weten: Voor een geheel gezin, inwonende dienst- en werk loden daaronder begrepen, door het hoofd van dat gezin; Toor afzonderlijk levende personen door hen zelf; Voor de geheele bevolking van gestichten of an dere Inrichtingen, waar personen onder eenig bestuur te zamen wonen, door de bestuurders dier inrichtin gen." Overtreding wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste een gulden. Sehagen, den 29 April 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. P. W. VAN DOORN. De Secretaris, ROGGEVEEN. dié als boerenknecht In Hollands Noorderkwartier is gaan dienen, aan zijn broer Klaas, die ln de Zaanstreek gebleven is. LXXVII. Be eigenaardig volk Woont hier in Hollands Noorden, Eertijds in daden rijk En arm in groote woorden, Toont nu een deel ervan Precies het omgekeerde, Wat Harenkarspel's Raad Ons deze week nog leerde: 't Was de bekende Slot Die zalvend ging getuigen, Dat „personeel" belang Voor 't „algemeen" moet buigen; Het gold een kroeg, waarin De Duivel steeds zijn slag slaat. Waardoor een eerbaar mensch, Somwwijlen over stag gaat. Een kroeg op Kalverdijk, Waar immer de jenever Remedie wordt genoemd Voor een te drogen lever. Slot zei: „wat doet zoo'n plaats, „In Godsnaam met twee kroegen? „Laat Kalverdijk zich maar, „Met éentje vergenoegen!" Doch Zut, Oud-Waarlands Zut, - Niet voor de poes, dat weet je, Vond éen vergunninkje Voor Kalverdijk een beetje, Want zei hij: „waarde Slot „Ei- zijn thans twee partijen „Die zich in éen lokaal „Heel moeilijk saam vermeien! Doch Slot had, scheen het, van Partijen niets vernomen, En vroeg dus: hoe Zut tot Dat denkbeeld was gekomen? Zut kende: Christ'lijk volk En een niet Christ'lijk zoodje, Dat past niet bij elkaar. Zulks weet hij van zijn grootje. 't Waa zijn ervaring ook, In 't Waarland, moet je weten. Waar immer bij De Jong Het zoodje is gezeten, Terwijl daar bij Ophem, De Christ'nen samenkomen. Die dus uitsluitend schenkt De „neutjes" voor de vromen. Wanneer 't geen kermis werd. Dan, zou 't nog wel loopen, Maar, zelfs een Christen raakt. Met -kermis soms bezopen, Dan zijn de rapen gaar, En krijgt, dat is geen wonder. Allicht de minderheid Al christ'lijk op zijn donder. Slot met zijn camera Ging Zut eens even kieken. Hem bleek, dat volgens Zut, Alleen bij Katholieken Het ware Christendom Zich zetel had gekozen. En zelfs een man als Slot, Nog heulde met den Booze. Dit nu, viel Slot niet mee, Hij: pronk der Calvinisten, Maakt aanspraak, allereerst Op d' eerenaam van: Christen. Het zalvend woord van Slot Dat puik der redenaren. Verveelde Weel al lang, Hij keek naar de sigaren. En vroeg: „komt er geen end. Dat end i s toen gekomen: De tweede kroeg, werd in Genade aangenomen. Nu kan op Kalverdijk De Christen en de Heiden Elk in een and're kroeg Zijn ziel den Bachus wijden. En alles bleef als 't was; Zooals ik zei: veel woorden, En weinig daden, is Dk smaak, in Hollands No Dat zal ook blijken straks, Als Dominees en leeken, Optrekken naar Heilo n Om daar te „hagepreeken Dan zal 't Helloër bosch. Weergalmen van de fra6en Om de vrijzinnigheid In Holland op te blazen; En gaan zij weer naar huis, Na hun vrijzinnig zwoegen, Het blijft bij 't oud, zooals De Kalverdijker kroegen; Veel praats en niet veel zaaks; De Christ'lijke bombarie t j En het modern gedoe: 't Is al den drommel: „larie". JAAP. EEN GELUKKIG MENSCH. Dat er gelukkige menschen zijn weet ieder, maar il. K. te St. Maarten behoort zeer zeker tot deze categorie. In 1908 won hij een paard in de Sommels- dijksche verloting, in 1909 een paard en wagen ge heel bespannen te Dirksland, in 1910 een, vaars, we der te Sommelsdijk. KINDERANTWOORU. „Heb je geen broertjes of zusjes, kleine man?" „Nee meneer, ik ben al de kinderen die we ge kregen hebben." BURGERBRUG. ln de vergadering van het Departement Burgerbrug der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen van Don derdag 1.1., weid tot bestuurslid herkozen de heer Van der Ploeg en tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergadermg de heer Van der Ploeg en tot diens plaatsvervanger de heer K. Bos Jr. te Burgerbrug. Wieringen. Voor tekening van 42 leden onzer onderafdeeling der V. P. N. werden j.1. Dinsdag op de Amsterdam- sche eierenveiling gemarkt 8312 eieren. De hiervoor gemaakte prijzen waren zeer goed en varieerden van t 2.80 tot en met f 4.10 per 100 stuks. Den leden zal «Mn schoon geld worden uitbetaald f 0.541/2 per kilo. Voor eieren van 20 in een kilo is dit 2.7/10 ct. per stuk, van 18 en 19 in een kilo 3 ct. per stuk.van 17 en 16 in een kilo 3,2/10 cent per stuk,, en 'van 15 in een kilo 3,7/10 cent per stuk. BOND VAN GYMNASTIEK-VEREENIGINGEN. Op Donderdag 5 Mei a.s. zal te Broek in Waterland de 10e tumdag worden gehouden op het terrein van den heer D. Bark, uitgeschreven door den Bond van Gymnastiek-Vereenigingen „De Turnkring" gevestigd te Purmerend. Aan dezen tumdag is een ver ee n igingswedsirijd ver bonden in vrije-oefeningen, waaraan de aangesloten vereen igi ngen in 2 afdeelingen zullen deelnemen. Voor de vereenigingen van de 2e afdeeling is een extra prijs, bestaande uit een zilveren medaille, be schikbaar gesteld door den heer P. Ubbels, Broek in Waterland. 'levens is een groote verguld zilveren medaille be schikbaar gesteld door het Gemeentebestuur van Broek in Waterland, voor die vereeniging welke in den op tocht het flinkst marcheert, terwijl de Weledele Heer Korthals Altes, lid van de Provinciale Staten van N.-H. een zilveren kruis en de vereeniging Volksweerbaarheid een zilveren medaille voor den wedstrijd heeft toegezegd. De ontvangst vindt plaats in het lokaal van den heer P. Ubbels ca. 2 uur, waarna naar het gemeentehuis zal warden gemarcheerd, alwaar door het gemeente bestuur de eerewijn zal worden aangeboden. Hierop wordt een kleine rondgang door de gemeente naar het feestterrein gemaakt, waarop de bondsuitvoe- rina plaats vindt. De leiding voor de dames is toevertrouwd aan mej. R. Coltof, directrice van de Dames-Gymnasliek Ver eeniging N. E. A. Purmerend, terwijl de heer Jb. Vis ser. directeur van de Gymnastiek-Vereeniging Sparta te Broek in Waterland, de leiding der heeren is op gedragen. Een en ander wordt opgeluister door muziek van de Beiersche kapel. LANGEDIJK. Gisteravond vergaderde het Comité tegen de Roomsch- Kalholieke drijverij aan den Langendijk. De rekening van den penningmeester wees een tekort aan van ruim f 5. Besloten werd het comité te laten voortbestaan en den volgenden winter een paar sprekers te laten «P/rc* den. Behalve tegen de drijverij op godsdienstig genie wilde men zich ook richten tegen de aanranding van de vrijheid op ander gebied. Hel pers-eomile zal in 'V001' komende gevallen deze zaken bespreken in de plaat selijke pers. Een voorstel om subsidie te vragen aan de Kerkvoogdijen werd niet aangenomen. GEMEENTERAAD ZUIDSCHARWOUDE. lil de gisteravond gehouden Raadsvergadering der gemeente Zuidscharwoude, waarin de heer Bak, die met Mei de gemeente verlaat, afwezig was, werd be sloten adhaesie te betuigen en medewerking te verkenen in de plannen in zake de waterleiding in Westfriesland. Op een adres van de afd. Langedijk van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholische dranken, om het aantal drankgelegenheden te verminderen, vond men goed geen verleende vergunningen in te trekken, maar geen nieuwe meer te verieenen. Een adres van de afd. Heerhugowaard en Omstreken van den Bond van Ned. Onderw. om een schoolarts aan te stellen, werd niet ingewilligd. De voorzitter vond dit maar luxe en alleen goed voor groote steden. Een adres van dezelfde afd. om salarisverhooging in dien vorm dat de verhoogingstijdperken minder dan 5 jaar worden en het bedrag der verhooging zelf hooger wordt, wem van de hand gewezen, op grond hiervan, dat de ge meente-financiën het niet toelaten. De heer Greidanus drukte zijn spijt uit, dat indertijd een voorstel door hem gedaan, om onderwijzers met 10 en meer dienst jaren beter te beloonen, niet was aangenomen. Inge komen was verder een adres van de afd. van den Bond van N O. om het gymnastiek-onderwijs zoo danig te regelen, dat het andere onderwijs er niet on- der leed en tevens om dit onderwijs afzonderlijk te beloonen In verband hiermee was ook een adres ïn- aekomen'van het geheele onderwijzend personeel, waar- f°er"opgewfzen, da. Burg. en Weth. den wensch hadden te kennen gegeven, dat dat onderwijs buiten de aewone schooluren vallen zou, en dat nj diensvol- gen^ verwachtten, nu er per jaar 100 lesuren meer werden «geven, dat daarvoor een billijke vergoeding zou worden gegeven. Bij monde van den voorzitter werd echter meegedeeld, dat de gemeentehegrooting reeds overschreden was, en dat dus daarvoor niets kan wor den uitgetrokken. Dooi de hh. De Boei' en Bekker werd de wenschelijkheid i en nihijkheid bepleit, doch een bepaald voorstel weid niet gedaan, zoodat er geen vergoeding zal worden gegev;n. Ilêt schoolplein zal voor een deel worden overdekt I en afgesloten, om gymnastiek-onderwijs le kunnen geien. Een adres om uitbreiding van het herhalingsonderwijs. zoo, dat dit ook in den zomer werd gegeven, opdat iiet beter san.'loot aan 't andere onderwijs, werd van de liand gewezen. Twee uur per avond was al genoeg; werd dit meer. ,dan kwamen er zeker geen leerlingen meer. ANNA PAULOWNA. Bij de gehouden overgangen aan den voorbereidenden cursus der Rijksnormaalschool te Den Helder en tevens bij die van de Rijksnormaalschool is de uitslag voor deze gemeente geweest als volgt: Van de eerste klasse van den voorbereidenden cursus zijn overgegaan naar de tweede de leerlingen J. Waiboer en C. Kooiman. Van de eerste klasse der Rijksnormaalschool naar de tweede is overgegaan W. E. van Gorkom en van de tweede naar -de derde klasse M. van Gorkom en M. E. Sipman, terwijl van de 3e naar de 4e klasse is over gegaan mej. D. Reijers. ANNA PAULOWNA. Vrijdag 29 April hield de Vrijzinnige kiesvereeni- ging Anna Paulowna eene vergadering in „Veerburg". Na een welkomstwoord door den voorzitter, den heer H. K. Koster, werden de notulen gelezen en goedge keurd. Bij de verkiezing van een bestuurslid werd her kozen de heer N. Raap, die zich de keuze liet welge vallen. Tot bestuurslid van de Centrale kiesvereeniging te Den Helder werd de heer D. C. Rezelman herko zen. die de benoeming evenzoo aannam. Met het na zien der rekening belastten zich de heeren Jb. Bakker en H. Kaan en bij monde van eers(genoemden werd een gunstig rapport Uitgebracht. Ontvangen was f 76.58 en uitgegeven f 93.09. Bij de ontvangsten moest nog gevoegd worden de op te halen contributie van het loo ide jaar waardoor het saldo een ander aanzien Tot candidaten voor de Provinciale Staten werden met algemeene stemmen gesteld de aftredende heerén Jb. Zijp en K. Breebaart. Bij de rondvraag- wees de heer D. C. Rezelman er op, dat intijds de contributie dient te worden af gedragen aan de Centrale kiesvereeniging, n.m. voor de algemeene vergadering te Helder. Ook weid nog besloten, geene extra propaganda te maken, wijl mein die onnoodig achtte. Hierna onder dankzegging voor de opkomst sluiting. GEMEENTERAAD OUDKARSPEL. Vergadering van den Raad der gemeente Oudkar spel, des voormiddags half elf. Afwezig met kennisgeving de heeren Jb. Slotema- ker, J. Hansen en M. Rootjes. De voorzitter, burgemeester M. J. Kroon Mz., heet de aanwezigen welkom en opent de vergadering, waar na de notulen der vorige vergadering worden gele zen en onveranderd goedgekeurd. B. en W. bieden den Raad het beredeneerd ver slag der gemeente aan. Is nu aan de orde benoeming stembureau voor de Prov. Staten, te houden op 16 Juni en de noodige herstemming op 28 Juni d.a.v. Voorzitter deelt mede, dat de plaats van den bur gemeester zal worden ingenomen door den heer A. Kroon, zoodat nu nog 2 leden en een 4e of plaats vervangend lid moeten worden benoemd. Tot leden van het stembureau worden, aangewezen de heeren A. Kroon en J. Butter. Bij eerste stemming worden tot leden benoemd de heeren J. Kalverdijk met 4 en C. Over met 3 stem men (1 op den heer J. Butter). Tot 4e lid wordt met 3 stemmen benoemd de heer J. Butter (1 op den heer M. Rootjes), tot plaatsvervangende leden de heeren M. Rootjers (3 stemmen) en J. Slote; maker (3 stemmen) en tot 4e lid-plaatsvervanger dé heer J. Hansen (4 stemmen). Af- en overschrijving bouw gasfabriek wordt vast gesteld tot een bedrag van f 35003.60. Ingekomen is een verzoek om in den Raad de wenschelijkheid uit te spreken en medewerking toe te zeggen voor de totstandkoming van een Westfrie- sche Waterleiding en een afgevaardigde voor een daar toe te houden vergadering te benoemen. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. hierover iu een vergadering reeds hebben gesproken en ook als hunne meening te kennen geven, dat waterleiding van de Schoorlsche duinen zeer wenschelijk zou zijn. B .en W. gevoelen weinig voor grondwater, waar omtrent bij sommigen ook wel eens plannen hebben bestaan en stellen voor tot het bijwonen der verga deringen een afgevaardigde te benoemen. Bij acclamatie wordt nu de voorzitter benoemd. In verband met de waterleiding was ook ingeko men een schrijven tan de Gezondheidscommissie te Schagen, bevattende o. m. een statistiek van typhus- gevallen. In de provincie Noordholland bedroeg dat per jaar op 1000 inwoners 4,8%, in Zuidholland 6,6%, in Haarlem 2,1%, Den Helder 3%, Alkmaar 1,3% en in West-Friesland 12,2%. In dit schrijven wordt ook gewezen op de groote schade, die door de typhus wordt aangericht, als b.v. kostwinners er door worden aangetast en goede waterleiding als een der krachtigste middelen tot be strijding der ziekte genoemd. Als voorbeeld van een gemeenschappelijke waterleiding wordt gewezen op Zuid-Beveland, met een 22-tal gemeenten.. an de afd. Heerhugowaard en O. van den Bond van Ned. Onderwijzers is een verzoekschrift ingeko men, om herziening der salarisregeling. Een minimum van f 550 wordt beslist onvoldoende geacht, om de 5 jaar behoeft de regeling te worden gewijzigd, voor woninghuur wordt te weinig uitgekeerd, terwijl het salaris voor herhalingsonderwijs te laag is gesteld. Dit verzoekschrift gaat vergezeld van een uitgebrei de memorie van toelichting, waarin andere gemeenten worden genoemd met hoogere salarissen. De voorzitter zegt, dat het salaris voor een on derwijzer met 10 en meer dienstjaren voor deze ge meente f 725 bedraagt, voor een onderwijzer met Hoofdacte f 100 meer, plus f 50 voor huishuur. f 50 voor huishuur wordt beslist onvoldoende ge acht, maar er wordt niet gesproken over de helft van de pensioenbijdrage, die door de gemeente wordt ge restitueerd. B. en W. stellen voor, ook in verband met den finantiëelen toestand der gemeente, afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Butter zegt: „Ze komen toch over e«a paar jaar wel weer." Afwijzend beschikt met algemeene stemmen. Allen zijn voor het voorstel van B. en W., de sub sidie voor de wagendienst Station-Noordscharwoude. op de vorige vergadering aangehouden, van f25 op f 40 te brengen. Van Mej. B. Zaagman-Schuitmaker, vroedvrouw, is een verzoek ingekomen, haar salaris van f 200 tot f 350 te verhoogen. B. en W. stellen voor, hierop afwijzend te be schikken, aangezien nog verleden jaar het salaris van f225 op f250 is gebracht en dit alleen wordt gegeven voor Armenpractijk en „als ik goed ben in gelicht," zegt de voorzitter, „wordt door zeer weinig fcnenschen geen geld gegeven voor verloskundige be handeling." Met algemeene stemmen afgewezen. Van den heer K. van Diepen is een schrijven ont vangen met verzoek om eervol ontslag als gemeente besteller en in zijn plaats te benoemen de heer C. Kooij, met wien hij reeds bij een eventueele benoe ming een regeling heeft getroffen voor overname in ventaris. Den heer Van Diepen wordt eervol ontslag verleend Sollicitatie is ontvangen van de heeren C. Kooij en H. Wolfswinkel. De voorzitter zegt, in de courant gelezen te heb ben, dat Noordscharwoude zich met Oudkarspel zou verstaan, maar tot nu toe heeft hij er niets van ver nomen, waarom hij voorstelt, tot stemming over te gaan. Wordt goedgevonden en met algemeene stem men op de bestaande instructie benoemd de heer C. Kooij. Aangenomen wordt het voorstel, om ln te gaa« op het verzoek van Mej. C. G. Scalé, om verlof tot volledig herstel van gezondheid. Aan den heer D. Blaauboer wordt wegens vertrek naar Duitschland 8 maanden afschrijving van den H. O. en een half jaar afschrijving op de hondenbe lasting, idem 8 maanden afschrijving H. O. aan den heer G. Borst Gz., thans te Oterleek. Door den Rijksbetaalmeester is aan den Gemeente ontvanger afgedragen een bedrag van f 1008.65 en een van f 377. De vergoeding bestelloon telegrammen over het 2e halfjaar 1909 bedraagt f 32.30. Voor verpleging van behoeftige krankzinnigen in het gesticht Meerenberg is over het afgeloopen kwar taal verschuldigd f 150.65%. Goedgekeurd is terugontvangen het kohier H. O. en hondenbelasting. Ingekomen is bericht van goede ontvangst politie verordening. Bij gehouden kasverificatie zijn kas en boeken in orde bevonden, de ontvangst bedroeg f 101.022,65®, de uitgaaf f 101.008,25®, saldo f 14.40. In de maand Februari werden 44, in Maart 54 tele grammen ontvangen. Nog wordt medegedeeld, dat de heer Kooijman als tijdelijk onderwijzer zijn functie heeft aanvaard en tot 2e tijdelijke onderwijzer op een jaarwedde, be rekend naar f 600 per jaar, is benoemd de heer D. H. Prins te Grosthuizen. Hierna sluiting. Oudkarspel. In deze gemeente heeft zich weder een geval van typhus voorgedaan. Anna Paulowna. De Coöperatieve Boerenleenbank te Anna Paulowna, hield Vrijdag 29 April eene algemeene vergadering in „Veerburg". Aanwezig waren 66 leden. In zijn openings woord zeide de voorzitter, de heer C. Wijdenes Spaans Jr.. dat het hem zeer aangenaam was, de aanwezigen welkom te mogen heeten, die in zulk een groot aan tal waren opgekomen. Sedert April 1909 waren de zaken heel goed gegaan. De Bank werd in dezen kring zeer gewaardeerd en dit kon ook niet anders, want wat zij beoogt is goed voor de gemeente. Herdacht werd de heer G. H. Gcerligs, die als lid van den Raad van toezicht door den 'dood aan de vereeniging was ontvallen en ook de heer K. F. Ehrmann. die als lid van het bestuur door zijn vertrek naar elders deze func'ie had neergelegd. Spreker vertrouwde dat het de instemming der vergadering zou wegdragen, dat bij hartelijke woorden van dink, ook aan 'den heer Ehrmann destijds door het bestuur een stoffelijk bewijs van waardeering voor bewezen diensten was ge geven geworden. Ilienia verkreeg de secretaris het woord tot lezing der notulen, die door de vergadering werden goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat in de plaats van den heer Ehrmann tijdelijk diens functie had waargenomen de heer A. de Graaf en dat de heer P. Kaan Dz. als vice-vcorzitter tot heden de plaats had bekleed van den heer Creutsberg, die de gemeente had veriaten. Voorts was de heer A. C. Gcertsema in de commissie geplaatst, die belast was geworden met het nazien der rekening. De uitslag der toen gehouden verkiezingen was aldus: 1. Als bestuurslid werd herkozen de heer A. de Graaf en gekozen in de plaats van den heer Ehrmann de heer Jb. Waiboer. I 2. Tot plaatsvervangend bestuurslid werd herkozen de 'heer A. C. Gcertsema en gekozen in de plaats van den heer L. Metselaar, die door Xjne verkiezing tot lid van den Raad van toezicht uitviel, de heer C. Geerligp. ^3. Tot lid van den Raad van toezicht werd herko zen de heer H. Kaan en gekozen in plaats van den heer G. H. Geerligs de heer L. Metselaar. Verder vond de vergadering op verzoek van den voorzitter goed, dat zonder stemming als leden der Commissie tot nazien der rekening werden benoemd de heeren K. Appel, R. Blankevoort en C. List. Al len namen hunne benoeming aan. Op voorstel van het bestuur en den Raad van toezicht vond de verepdering het goed, th'et salaris van den kassier, den heer A. de Boer te brengen van f 100 op f 150, wat, zeide de voorzitter, wel kon, daar in het afgeloopen jaar eene zuivere winst was gemaakt van f 513,005. I Hierna bracht de heer Joch. Blaauboer namens de commissie belast met het nazien der rekening, een gunstig rapport uit. Alles was in orde bevonden en den kassier werd dank gebracht. De rekening sloot met eene ontvangst en uitgaaf van f 211088,016 en de ba lans met f 53080,39. Rekening en balans werden aldus goedgekeurd en vastgesteld. Uit het jaarverslag stippen we aan, dat het ledental was geklommen van 80 tot 114, dat de geringe vooruitgang in om te zetten som men moest worden toegeschreven aan de minder goede resultaten van den landbouw in 1909 en dat door 123

Schager Courant | 1910 | | pagina 1