I l Telegrafisch Weerbericht, I: i 'i W i 1 ■H 1 f.ij 1M i V'i< J Burgerlijke Stand. Van het Haagsche Binnenhof. Tweede Kamer. i I 'Ij 'I Ifl geschieden bij den Secretaris W. Teengs, te Alk maar, uitsluitend op kosteloos bij hem verkrijgbare formulieren. Latere aangiften kunnen beslist niet worden aangenomen. Formulieren ter inschrijving van veulens in het Veulenboek, zijn op aanvrage steeds verkrijgbaar bij Mejuffrouw J. Laurman, Paul Krugerstraat 7 te Wa tergraafsmeer en bij den Secretaris. Evenals vorige jaren wenscht de Regelingscommissie de inzending van paarden op het Concours-Hippique te 's Gravenhage te bevorderen en stelde hiervoor wederom gelden beschikbaar. Leden der Afdeeling die handelspaarden metende boven de 159 of daar beneden, wenschen in te zen den, worden verzocht hiervan vóór 20 Mei e.k. aan gifte te doen bij den Secretaris. Voor elk paard, dat vooraf door een daarvoor aan gewezen commissie, voor inzending moet worden goedgekeurd, wordt tot een maximum van f25 in de kosten bijgedragen. Hoogwoud. In de afgeloopen week hield de Coöp. Boerenleen bank ten huize van den heer Has de gewone jaar- lijksche vergadering onder voorzitterschap van den heer H. de Boer, alhier. Tegenwoordig waren ongeveer 40 leden. Aan de orde werden gesteld: 1. Jaarverslag en de rekening over 1909. Uit de rekening blijkt dat in 1909 is ingelegd f 83708.47 en terugbetaald f 74178.41. Aan voorschotten waren uit gegeven f 18270 en ontvangen f 12230. De gemaakte winst bedroeg f 146.38. Op verzoek van den voor zitter werd de rekening nagezien door de heeren O. Glas, P. Slijksteeg en Jn. Hartog. 2. Bestuursverkiezing. Herkozen werden: tot lid van 't bestuur de heer C. Habermann en tot lid van den Raad van toezicht de heer S. Glas. Tot plaatsvervangers werden aangewezen de heeren S. Glas en P. Helder. 3. Beschrijvingsbrief voor de alg. vergadering te Utrecht. Door enkele belangrijke voorstellen werd noodig geoordeeld een afgevaardigde te zenden. Tot afgevaar digde werd gekozen de heer Dr. Pool, en tot plaats vervanger de heer M. de Jong. 4. Salaris kassier. Goedgevonden werd het salaris van den kassier te bepalen op f 110 voor 1910. De heer M. de Jong bracht nog een woord van dank aan den kassier en het bestuur voor het nauw keurig beheer, waarna de vergadering werd gesloten. Anna Panlowna. Zondag 8 Mei werd de nieuwe zaal van den heer T. van IJ zendoorn te Anna Paulowna ingewijd door eene uitvoering van de Harmonie" onder leiding van den heer C. F. W. Wernecke. De zaal was in feestdos, die herinnerde aan het daarin kort geleden gehouden feest van den eigenaar en zag er prachtig gedecoreerd uit. Ze is 18 meter buiten het tooneel lang en 7 meter breed en kan tusschen de 250 en 300 bezoekers be vatten. In> (.iet midden is een zeer net buffet aange bracht, terwijl voldoende gezorgd is voor berging van kleederem. De ventilatie is zeer goed, want hoewel er dien avond heel wat gerookt werd, had men hiervan volstrekt geen last. Nog zij vermeld, dat eerstdaags de vloer gebetonneerd wordt ten dienste van een aan te leggen kolfbaan, zoodat dan ook in Anna Paulowna gelegenheid zal zijn voor liefhebbers van het kolven zich daarin te oefenen. Het inwendige der zaal maakt een prettigen, gezelligen indruk en voorziet in een lang gevoelde behoefte. Wat de uitvoering betreft: het programma bevatte 7 muzieknummers, die verdienstelijk werden uitge voerd. Al aanstonds werd men door no. 1, Poldermarsch van C. F. W. Wernecke in eene prettige opgewekte stemming gebracht en bij het einde der uitvoering werd op aandrang van het publiek deze marsch nogmaals gegeven. No. 2, Ouverture Ia Parure van J. Werk man, scheen ons een moeilijk nommer toe, dat, dank zij de bekwame leiding, toch goed werd weergegeven. Er lag gevoel in de muziek en het nommer leverde het Overtuigend bewijs, dat onze harmonie flink vor dert. Ook de Ouverture: De kleine Hertogin van C. F. W. Wernecke sloeg goed in en het daverend applaus voor no. 7, Volksvriend, potpourri, leverde het bewijs, dat zulk een nommer altijd gewild is, maar ook, dat dit al bijzonder in den smaak viel. De tooneelstukjes ,,Een mislukte Pie-nic" en ,.Een Zangwedstrijd aan den Congo", voordal dit laatste, brachten eene aafi- gename afwisseling en werden goed gespeeld. Een ge zellig bal besloot den zeer gezelligen avond. Wierïngen. Tot nu toe laat de ansjovisvisscherij, waarop ve- Ier hoop gericht was, zich alhier zeer slecht aan zien. Aan de Haukes zijn ongeveer een 25000 stuks aangevoerd, aan den Oever een 10000. Ook met de geepvisscherij gaat het niet rooskleu rig- HET KOEGRAS. Tijdens het onweder van Zondagmorgen werd een schaap van den heer P. Zander alhier in de weide doodgeslagen. EEN HUISELIJK DRAMA. In de Schilders teeg 13 te Rotterdam woont C. Nieu- wendual, van zijn beroep metselaar, terwijl zijn vrouw N. v. d. Heeiik aldaar een groentenzaak drijft. Zij wanen een 20-tal jaren gehuwd en hadden 8 kinderen, waarvan de oudste 19 jaar, de jongste eenige maan- den oud. Nieuwendaal, maakte zich herhaaldelijk schul dig aan misbruik van sterken drank, niettegenstaande hij zonder werk was. Zondagmiddag omstreeks 2 uur kwam hij, vêrgezeld van zijn broer, ook weer dron ken thuis en zocht als naar gewoonte ruzie met zijn vrouw. Zijn 16-jarige dochter Jaeoba kwam tusschen- beiden, waarop de vader zijn dochter met een mes een ernstige snede over de hand toebracht. De moe der ontstak hierover zoodanig' in drift, dat zij de ka mer achter den winkel inliep, een broodmes greep en dit haar man onder den linkerschouder in het lichaam stak. De man was in korten tijd een lijk. Het mes had zijn longen doorboord en ook het hart geraakt. Dr. Morel, in haast ontboden, kon niet an ders dan den dood constateeren. De inspecteur van politie C. G. Gulden, die dadelijk ter plaatse was, stelde een onderzoek in. De vrouw werd medegenomen naar het politiebureau, doch verkeerde in zoo'n over spannen toestand, dat zij niet verhoord kon worden. Het lijk is naar de sectiekamer van het ziekenhuis over gebracht. De deelneming met de vrouw en kinderen Ls zeer groot. ONWEER. Bijna den geheelen dag woedde gisteren een nood weer i n idic omstreken van Beverwijk. Vooral des morgens was het tusschen Castricum en Heemskerk, dat sneeuw-, hagel- en regenbuien en onweder een paar uur onaf gebroken zich deden gelden als in menschenheugenis niet bekend. De spinazie velden waren dan ook dra geheel onder de sneeuw weggedoken, die op sommige plaatsen een voet hoog lag. In sommige tuinen waren de bloemen geheel vernield, terwijl vooral de zwarte bessen danig geleden hebben. Behalve het doodslaan van een koe van J. W., richtte de bliksem geen schade aan. De schade voor sommige tuinders zal belangrijk zijn. KONINGIN EMMA TE LONDEN. Zaterdag bracht H. M. de Koningin-Moeder bezoe ken van rouwbeklag in Marlborough-House, aan den Koning en de Koningin, verder aan de Princess Royal, aan prinses Christiaan en aan de hertogin van Argyl. H. M. zond een brief van rouwbeklag aan de Ko ningin-weduwe Alexandra en namens H. M. legde jhr. Schtmmelpenninck: een krans in de sterfkamer van wij tem Z. M. Koning Edward. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Bij het hevige onweder, dat Zondag boven Steenwijk woedde, werd het 8-jarig zoontje van een arbeider te Achterbuurt door den bliksem getroffen en gedood. MEXSCHENHANDEL. Le gelegenheid was te mooi geweest en ze had de 25 stuiver, die het fruitmeisje in haar mantelzak ge borgen had, gestolen. Daarvoor stond ze nu .terecnt. O.a. walen ook gedagvaard de beide vaders van delin- quente: haar eigen en haar stiefvader, hij welke laatste ze inwoont. Moeder is n.1. vaar haar cersien man gescheiden en hertrouwd. \a afloop der comparitie gaan beide mannen een hartversterking nemen in een nabijzijnde kroeg, waai de eigen'' tegenover No. 2 zijn verlangen te kennen geeft' zijn kind weer hij zich te nemen; verlangen waaraan de ander; o zoo graag, wil voldoen: dan was ie 't kind kwijt Maar hij toont zich met een effen gezicht onwil lig, denkt terstond, er „een zaakje" van te maken. „Da geet zo moar nie, da begrepde toch wel?' De ander begreep 't. En ze beginnen te onderhan delen; op de manier, als op de veemarkten te doem gebruikelijk is. Met krijschende stemmen, na herhaal den handslag, wordt eindelijk de koop gesloten. Voor 1 gulden zegge een gulden Hollandsch zou de „eigen" weer in het bezit van zijn kind gesteld worden. Helaas I de waar werd niet geleverd, kon niet geleverd wordendelinquente toch was met geen mogelijkheid te bewegen, van stiefvader te scheiden. 't Is heusch gebeurd, onlangs, in een onzer arron- dissements-hoofdplaatsen ONWEER. Men schrijft uit Friesland: Er woedde Zaterdagmiddag een hevig onweer bo ven een deel onzer provincie. Op enkele plaatsen viel nog sneeuw. ALLES IS BETREKKELIJK. Het zal iemand, die zich op een zomerschen dag behaaglijk en rustig laat rondtoeren, niet licht in de gedachte komen, dat zulk een rijtuigje eens de schrik van den eenzamen wandelaar was. En toch is dat zoo. Immers in 1729 waarschuwden, burge meesters van Zutphen, „dat 't ongeschikt en onbe- sonnen rijden, jagen en rotsen van de koetsiers met de koetsen van haere Heeren ende Vrouwen binnen dese Stadt niet alleen niet ophoud maer ter con trarie dagelijks sodanig toeneemt en aengroeit, dat daer uyt niet anders te wachten en te vreesen, zijn als zwaere ongelukken ende onheylen, omdat noch bejaerde Menschen, veel min Kinderen, in staet zyn om de furie der Paerden in haer volle draf wesende, te konnen ontwijken." Op dat harde rijden werd dus een straf gesteld. De paarden moesten stapvoets door de straten gaan. Ge beurde dat niet, dan beliep de koetsier voor de eer ste maal eene boete van twee en voor de tweede eene boete van vier goudguldens. Als die burgemeesters eens een automobiel gezien hadden! rijm te „min" voor een protest r W ij onzerzijds meenen, dat het lijd wordt dat alle vrijzinnig-godsdienstigen met uw blad gaan bre ken en zoeken naar waardiger lectuur, terwijl het gevaar voor een, onder uw leiding, toenemend onver schillig liberalisme ons den vrijzirmig-gcdsdionsligen ten uwent doet toeroepen „bedenkt wel welk blad gij in uw woning toelaat, bedenkt wel wien gij als vrijzinnig tot een leidsman kiest in uw colleges' Schrijvend namens de Heldersche vrijzinnigen, die ten zeerste protesteeren tegen die bejegening dei" vrij zinnig-godsdienstige actie. Ds. W. Br. ONNEKES, Ncd. Herv. predt. C. STUMPHIUS, h.d. School m.u.l.o. lid van het Algemeen Comité der Openluchtmeeting. Ds. J. W. POORT. (plaatselijk). Helder, 7 Mei 1910. Ofschoon bovenstaand protest eerst hedenmorgen is ontvangen door mij en dus feitelijk te laat voor dit nummer, en de heeren protesteerders zelb ettelijke dagen hebben werk gehad, voor hun protest mij bereikte, haast ik mij toch hei nog heden op te nemen. Ik vind het allernoodigst dat Hollands Noorden geen dag lan ger dan noodig is, onkundig blijve van deze ontboeze ming. Daar evenwel aanstonds een raadsvergadering mijne aandacht én belangstelling vraagt, vergeve men het mij dat mijn antwoord, ditmaal niet dadelijk volgt. Men hebbe dus wat geduld voor het goed doordringen van bovenstaande ernstige taal is dat misschien zelfs niet ongewenscht. P. TRAPMAN. eener Dultsche vakvereeniging Starrenberg, die bij Glanerbrug vertoefde, alsook van een mijnwerker Schaesberg. Zal die interpellatie ook door mr. Ne- lissen dan worden beantwoord?De geruchten zijn uiteenloopend. Doch die, welke verzekeren, dat het mr. Nelissen's opvolger zal zijn, van wien de heer Vliegen inlichting op zijne vragen zal ontvan gen, schijnen jammer genoeg 't waarschijn lijkst. Mr. ANTONIO. 10 MEI, V WACHTING. Zwakke tot matige winden uit Westelijke richtin gen. Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen neerslag. Zachter. Den Haag, 9 Mei. In de „Schager-Courant" van 30 April j.1., uitge ver Trapman, lid der Provinciale Stalen, leest men, na een bespotting van zekeren Zut, Roonuch-Katho- liek, en Slot, Calvinist, sprekers in een gemeenteraads- quaestie over 't sluiten van een „kroeg" de volgende ontboezeming, door zekeren Jaap gegeven in zijn be rijmde brieven Zooals ik zei, veel woorden En weinig daden is De smaak in Hollands Noorden. Dat zal ook blijken straks Als Dominees en leeken Optrekken naar Heilo Om daar te „hagepreeken". Dan zal 't Heiloër bosch Weergalmen van de frasen Om de vrijzinnigheid In Holland op te blazen. En gaan zij weer naar huis Na hun vrijzinnig zwoegen, Het blijft biji 't oud zooals De Kalverdijker kroegen Veel praats en niet veel zaaks De Christel ij ke bombarie En het modern gedoe: 't Is al den drommel: „larie". Naar aanleiding daarvan werd liet volgend protest bij den heer Trapman ingediend, 't welk ook andere bladen worden verzocht te plaatsen Mijnheer de Redacteur, Hetzij ons vergund door dit schrijven een kort pro test te doen hooren tegen de lage en schandelijke wijze, waarop in de „Schager Courant", door middel van de berijmde brieven van Jaap, wordt gestreden tegen het vrijzinnig beginsel, zooals zich dat beginsel heeft uit gesproken, heerlijk-levenskrachtig, op de bekende mee ting te Heiloo. Over het algemeen worden die brieven reeds niet langer door ons gelezen, brieven, die door den ruwen, lompen toon wel een zeer scheeven indruk ge ven van het peil, waarop de boerenstand en ook de boerenknecht in Hollands Noorderkwartier zou staan. Die Jaap toont in zijn kreupelrijm al een zeer slecht vertegenwoordiger daarvan te zijn. Het verwondert ons reeds lang, dat gij op een dergelijke onbeschaafde lec tuur uw- lezers durft te vergasten, die gij, als be schaafde menschen te boog daarvoor moest achten en die gij, zoo zij werkelijk onbeschaafd mochten zijn ('t geen wij betwijfelen) liever moest opvoeren tot hoo- ger peil. dan te speculeeren op platte moppen alleen door onbeschaafden gewenscht. Te bedenkelijker lijkt ons dat geschrijf en gesc-hekl op de vrijzinnig-godsdienstige actie, wanneer wij be denken, dat gansch de vrijzinnige propaganda (ook die op staatkundig gebied! meer en meer met de weer opleving van de vrijzinnig-godsdienstige belangstelling heeft te maken. Juist gij, redacteur, vertegenwoordiger der vrijzin nigen in de Staten, laadt met de toelating van zulk laag geschrijf een groote verantwoordelijkheid op u en leidt ons steeds meen- tot de stelling, 'dat het goed is, dat wij vrijzinnig gods d i e ns tige n als zoodanig ons aaneensluiten en meer gaan letten op den geest der mannen, die ook onze ver tegenwoordigers meenen te zijn. Voorloopig behoeft die aaneensluiting nog geen nieuwe, alom gewenschte partij- formatie te zijn, doch aireede een waken daarvoor dat door eigen leiders althans niet langer ONS heilige' be ginselen zóó worden bejegend als door u. Wij viijzinnig-godsdiensligen zouden niet gaarne de schimpscheuten in die brieven aan het adres van on- dei scheiden richtingen, willen onderteekenenwij wen schen integendeel onze tegenstanders in het geloof op gepas ten toon te bestrijden en vragen dat wederzijds voor ons zeiven. terwijl wij meenden althans daar op Ie mogen rekenen van de zijde van hen die in de dagen van politieken strijd onzen steun en stem van ons vragen. Waar gij aldus uw blad verlaagt tot een scheidblad waar gij aldus uw blad misbruikt tegen Roomsehen en Calvinisten (verpersoonlijkt in de heeren Zut en Slot) tegen beginselen, ook van vrijzinnig-godsdiensligcn be ginselen, die, blijkens de meeting nog heilig zijn' aan honderden en duizenden, ook in Hollands Noorder kwartier, daar verwondert het ons, dat noch van de zijde van Kerkeraden of Kerkvoogdijen, noch van de zijde der gemeenteleden is geprotesteerd. Immers in de omstreken van Schagen zullen toch wel beginselmannen zijn te vinden, die een der gelijke lectuur, een dergelijke bejegening hunner be ginselen niet toelaten in hun huis, onder dc oogen hunner kinderen I Misschien oordeelde men het door u opgenomen De dag van, na wekenlang recès, weer-bijeenkomen van het Parlement, was tevens die van den wederkeer der ex-patiënten onder de Volksvertegenwoordigers. Toen de zitting, te ruim tien ure, geopend was, stond daar'vóór het presidiaal bureau een man van kort- ineengedrongen gestalte, in, frak en met witte das; figuur met open, trouwhartig gelaat, waarop het langdurig verblijf in ziekekamer de frissche tint van vroeger had weggevaagd. Maar met genoegen kon den de vele vrienden van Helder's afgevaardigde; van den oud-minister De Meester (hij was de „novitius", die beëedigd zou worden!constateeren, dat de kloek- energieke oogopslag en de lenigheid van zich-bewegen door de ernstige ziekte, die hem zooveel maanden tot rusten dwong, niet hebben geleden. Het sterke gestel van mr. De Meester heeft weten te zegevie ren en weldra zal hij zich weer met volle kracht en met den grooten ijver, dien men van hem kent, aan zijne taak kunnen geven. De voorzitter gewaagde in zijn woord van gelukwensch van „aanvankelijk her- j stel", 't Schijnt dus voor den Helderschen afgevaar digde zaak om zich in den eersten tijd nog wat te sparen. Gelukkig valt die periode samen met eene slapte in den parlementairen winkel, gelijk men in de latere jaren toch maar zelden beleefd heeft... Teruggekeerd tot den kring der Binnenhof-vroeden was ook de heer Passtoors. Zijn stoer-athletische fi guur schijnt den storm ongedeerd te hebben door staan. En voorts, frisscher, fleuriger dan wij hem in lang zagen, mr. Troelstra, die, wanneer alle „stukken" gereed zijn, op Woensdag 18 dezer de aandacht van gansch de natie op zich zal gericht zien... Op den allerkritieksten dag, dat Halley's ko meetstaart 't dichtst nabij onze planeet is genaderd, zal ook het enquête-voorstel in behandeling worden genomen, naar de president aankondigde! Bijgeloo- vige menschen zullen misschien „verband" zoeken tusschen een en ander... Zeker is 't, dat van heden af de toevloed van liefhebbers (sters) voor een tri bune-plaatsje op den 18en a.s. enorm zal zijn i Voorshands kan de Kamer 't op haar slofjes af. In den tijd, toen wijlen Van Kerkwijk nog in een der voorste bankjes-Links de hooge vergadering zat te controleeren, moest de man uit Zierikzee al z'n best doen om van president Gleichmann gedaan te krijgen, dat „Pinkster-drie" vrijaf zou wezen. Ik her inner me, dat de heer Van Kerkwijk er herinnerin gen voor bijbracht aan oude volksfuifjes van Pink ster drie, met smakelijke kalfsboutjes op den disch... Nu is geen aandrang noodig, De voorzitter geeft uit eigen beweging voor a.s. Dinsdag „holiday". En waar om ook niet!... Morgen, Dinsdag 11 uur, gaan wij wat keuvelen over terugkoop van het land Kandang- hauer. De heer Van Karnebeek zal wellicht prevelen, de heer Boogaerdt vele en lange zinnen aaneenrij gen; minister Malefijt fluisteren... Dan komen de trekhonden, de Amerikaansche kruisbessen-meeldauw, en het verdere van het lijstje, reeds door u gepu bliceerd. Zóó komen we, genoegelijk en bedaard, deze week door. De groote zaak is 't nu om den tijd met goed-fatsoen te vullen, totdat men „met groot verlof" kan scheiden zonder al te mal figuur te slaan. A.s. Woensdag, na de pauze, stemming over Batavia- Buitenzorg. Wie nü profetischen blik, genoegzaam „nummer" heeft en lust, durf, om in zekere aandeel tjes te speculeeren. Een aardig zaakjeEdoch: ,,'t kan vriezen en 't kan dooien", zooals de Indi sche dokter uit Brooshooft's „Zijn meisje komt uit" 't zegt Indien de schim van koning Edward VII dezen middag in de voormalige danszaal van Willem V, waar nu het Nederlandsch Parlement vergadert, heeft rondgewaard, dan zal die schim tevreden zijn geweest over de wijze, waarop in onze Vertegenwoordiging de nagedachtenis van dezen Engelschen Vorst is gehuldigd. De voorzitter wees in het bijzonder op koning Ed- ward's staatsmansgaven, welke juist thans zoo noode door zijn' volk zullen worden gemist; op de groote populariteit, waarin Eduard VII zich bij zijn thans door zijn dood in rouw gedompeld volk mocht ver heugen. Hij noodigde den minister van Buitenland- sche Zaken uit, tolk dezer gevoelens van de Kamer te willen zijn bij de Engelsche regeering. Het beantwoorden van zulk een speech is kolfje naar minister De Marees van Swinderen's hand! Hij vervult zulk een taak met zulk een „brio", zoo vlot, zoo vaardig, zoo vol „ambitie", dat 't werke lijk een genot is ernaar te luisteren; men het droe vige van de aanleiding heelemaal vergeet „Van heeler harte" aldus ving Excellentie De Ma- rees aan, „en met diepe overtuiging" neemt de Re geering deel aan de gevoelens van sympathie voor wat het Engelsche volk in deze dagen, waar het ko ning Edward's heengaan betreurt, gevoelt. Had graaf Van Bylandt gewezen op koning Edward's ver diensten voor Engeland's binnenlandsche politiek, minister De Marees van Swinderen wees op de „eerste rol", door Victoria's opvolger vervuld bij het „geven van richting, wending", aan den loop der internati onale gebeurtenissen; een rol, waarvan „de zegen rijke gevolgen ook buiten de grenzen van Engeland" werden gevoeld. Dat men zich, bij al deze warme hulde, aan soc.- democratische zijde niet geroepen gevoelde tot eenig sprekend of zwijgend manifesteeren, wijst er misschien op, dat men zich in de toekomst zooveel mogelijk van dergelijk „vlagvertoon" zal onthouden. Wat alleszins verstandig en loffelijk mag heeten. Trouwens, in dit geval, waar sprake was van een vorst, die zich steeds zeer omzichtig en consequent heeft gehouden binnen de grenzen van zijne consti- tutioneele taak, was er allerminst aanleiding toe. Het lijstje der interpellaties is vermeerderd met eene. Op nader te bepalen dag zal de heer Vliegen de ministers van Justitie en van Binnenlandsche Za ken interpelleeren over de uitzetting van den leider GEMEENTE NOORD-SCHARWOUDE. Ingeschreven van 130 April 1910. Geboren: Niesje, dochter van Willem Keppel en van Niesje Romar. Neeltje, dochter van Klaas Wa genaar en van Cornelia Bregman. Pieter, zoon van Pieter Bekker en van Anna Oudhuis. Ondertrouwd: Dirk Stam en Maartje Buis. Getrouwd: Cornelis Blokker en Aartje Nieuwland. Dirk Stam en Maartje Buis. Overleden: Geene. GEMEENTE WIERINGERWAARD. Ingeschreven van 130 April 1910. Geboren: Jan Willem, zoon van Willem Metzelaar en Alijda Kaan. Arie Martinus, zoon van Jan Ouden dijk en Anna Zwaag. Ondertrouwd: Willem de Graaf, oud 2C jaren, wo nend» te Zijpe en Maartje Ploeger, oud 23 jaren, wo nende alhier. Getrouwd en Overleden: Geene. GEMEENTE OUDKARSPEL. Ingeschreven van 1—30 April 1910. Geboren: Jan, zoon van Maarten Visser en Grietje Keppel. Klaas, zoon van Klaas Borst en Maartje Tuin man. Maria, dochter van Pieter Spaans en Aagje Dek ker. Gehuwd: Wilhelmus Bruijn en Aagje Groot. Overleden: Klaas Jonker, oud 48 jaren, weduwn. van :Leuntje Raap. GEMEENTE CALLANTSOOG. Ingeschreven van 16 April tot 1 Mei 1910. Geboren:'Aagje, dochter vón Pieter Blaaubcer en Aagje de Leeuw. Geertje, dochter van Jacob Dekker en Pietertje Kuil. Overleden: Hendrik Blaauboer, 21 dagen, zoon van Jan Blaauboer en Antje van Twuijver. Ondertrouwd: Johannus Heemskerk, bloemist, 24 jaar te 's-Gravenhage en Dieuwertje Biersteker, zonder be roep, 25 jaren, te Callantsoog. Jan Zander, landman, 25 jaar en Geertruida Anna Steen, zonder beroep, 21 jaren, beiden te Callantsoog. Gehuwd: Daniël van Suenbergen, vrachtrijder te Hel der en Aafje Luwens, zonder beroep te Callantsoog. Cornelis Tamis, landman te Zijpe en Catharina Vader, GEMEENTE RROEK OP LANGEXDIJK. Ingeschreven van 130 April 1910. Geboren: Simon, zoon van Klaas Dirkmaat en Neeltje vau der Molen. Berend Hendrik Egbert, zoon van Hendrikus Niessink en Elisabeth Peper. Hermijn tje, dochter van Arie Ootjers en Aaltje Biersteker. Pieter, zoon van Hendrik Strijbis en Maria Stam. Johanna, dochter van Klaas Wagenaar en Aafje Slot. Gehuwd: Klaas Bak en Maria Schenk. Overleden: Cornelia Schrijver Jbdr., 1 jaar. Grietje van der Molen, 37 jaar, echtgenoote van Ate Jaars- ma. Klaas Kossen Jbz., 6 maanden. Gemeente ZIJPE. Ingeschreven van 46 Mei 1910. Geboren: Nicolaas Jacob, zoon van Klaas Schuijt en Grietje Bood. Frederika Geertruida, dochter van Nicolaas Mulder en Maria Zoon. SCHEEPSRAMP Gothenburg, 8 Mei. Op de Goetaelf sprong van het stoomschip „Jonas Alstroem" de ketel. Van de be manning zijn twee menschen gedood en verscheiden levensgevaarlijk gewond; nog worden verschillende personen vermist. Volgens ooggetuigen, zouden deze laatsten tegelijk met stukken vrachtgoed in de lucht geslingerd zijn. TEGEN HALLEY. Een processie van 12.000 personen reist eerstdaags onder begeleiding van 30 geestelijken met 30 extra- treinen uit Boekarest naar Rome om den Paus be scherming tegen de komeet van Halley te verzoe ken. De processie komt 10 Mei te Rome. DE REDEN. Het Wiesbadener Tageblatt vertelt, dat een katho liek geestelijke in den Kreits van de Boven-Lahn, in Nassau, het vergaan van het luchtschip Z II als een straf des hemels verklaard heeft. Volgens dat blad, zeide de pastopr van den kansel: Misschien zou het ongeluk niet gebeurd zijn, indien men op den ochtend van de opstijging meer had ge beden. Hadden de heeren te Homburg de hoogmis bezocht, dan zouden zij de daarna uitgekomen weer berichten eerst hebben kunnen bestudeeren. Het ver trek, dat duizenden gapers uit de Main-gouw„- aan leiding gaf, om uit de kerk weg te blijven, zou niet doorgegaan zijn. Onze Lieve Heer heeft weer eens getoond, dat hij de koning van de lucht is en blij ven wil. EEN DYNAMIET-ONTPLOFFING IN KAN.ADA. Ottawa, 8 Mei. Door een ontploffing in de dyna- mietfabrieken van Huil, in Quebec, werden heden avond 20 personen gedood en 30 gewond. De ontploffing vernielde de omliggende huizen, waar door verscheiden personen onder het puin begraven werden. Te Ottawa op twee mijlen afstaands van Huil. zijn een honderdtal etalage-vensters gesprongen door de geweldige kracht der ontploffing. Het aantal dooden bij de ontploffing te Huil werd later op 9 gesteld, terwijl 40 personen gewond werden. De ramp werd veroorzaakt door de zelonftbran- ding van een pas onlangs gepatenteerde ontploffings" £tof, opgestapeld in een bergloods, met muren, ge bouwd van steenen, die drie voet dik waren. Stukken van dezen muur werden tot op een af stand van een kwart mijl geslingerd en ploften door het dak van menig huis zoodat een aantal der be woners gedood of gewond werd. De gemeenteraad der stad verloor onlangs een pro ces, aanhangig gemaakt, om de maatschappij van kruitfabrieage te dwingen, haar fabrieken naar buiten de stadsgrens te verplaatsen. EDUARD VU. De dood van den Engelschen Koning heeft in 0^^, zijn Rijik een diepen indruk gemaakt. De droef!*® en rouw is algemeen. De geheele wereld zendt hWe betuigingen van deelneming. I.ÖNDKN, 8 Mei, Volgens de laatste, ofschoon i"f! olficiëele plannen, zal de begrafenis den 20en Me' plaats hebben. Bij het stoffelijk overschot, geplaatst f hl de troonzaal van het Buckinghampaleis, werden loden van de koninklijke huishouding en eenige bt- voorrechte personen toegelaten. T Het lijk zal voor het pubhek ter bezichtiging woé den gesteld in de „Westminster Hall", zooals het lij» van Gladstone. LONDEN, 9 Mei. Officieel is bepaald, dal het UJ» van Koning Edward op 17 Mei naar Westminster Ilaj wordt overgebracht, waar het drie dagen in praal word gelegd. Daarna wordt het 20 Mei naar Windsor ver voerd voor de bijzetting.

Schager Courant | 1910 | | pagina 2