Zalerda^ 14 Mei li>lu. 54ste Jaargang >Jo. 4707. EERSTE BLAD. Ingezonden. Uit en voor (le Pers. Van liet Haagsche Binnenhof. Tweede Kamer. Binnenlandsch Nieuws. Alicieti Nicus- AdverlEHie- LnümUii Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Beaderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 nno wm-'ip'v ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau SCHAGElü, Laan D 4. Intere. Telepboon Xo. 20. Uitgevers i TRAPIKIAK Co3 Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit dril bladen. Helder, 13 Mei 191«. Mijnheer de Redacteur, Ook namens de heeren Stumphius en Poort heb ik de eer u te berichten, dat het geenszins f 62.31%, bij dat van het vorig kwartaal ad f 37.54-, ste stemming de heer Blaauboer gekozen wordt, is f 99.86. Nadat er bij de rondvraag nog over gesproken is, Het vorig kwartaal was op de spaarbank geplaatst dat het zeer wenschelijk zou zijn, dat de vergade- f 1326.70, plus f 100 en f 99.86, zoodat aan totaal ringen van het Polderbestuur openbaar waren, sluit aanwezig ls f 1525.56. Dit kwartaal werden 28 ultkeeringen gedaan. De voorzitter deelt mede, dat de uitkeering, nu het saldo de f 1500 is overschreden, met f 1.— kan worden verhoogd, dus van f4 op f5 kan worden gebracht. De heer W. Vis brengt nu verslag uit van de reke ning Begrafenisfonds; de ontvangst bedroeg f 518.933. (Saldo vorige rekening f 374.03, contributie f 138.105, bedoeling is te debatteeren met iemand als den schrij-rente >09 f 6 80.) De uitgaaf f93.81 (2 ultkeeringen ver der berijmde brieven, noch te antwoorden op f 8q diversen f 13.81), zoodat een voordeelig saldo •eo dusdanig stuk als door u in het laatste nummer der Schager Courant werd geschreven. Waarlijk niet omdat wij debat vreezen, maar om dat Wij gevoelen, dat u een „draai" aan de dingen geeft zoo. dat een logische gedachtenwisseling on mogelijk wordt gemaakt Met het protest alleen wallen wij reeds genoegzaam ons doel hebben be reikt Ik heb de eer te zijn W. Br. ONNEKES. Aan bovenstaande veel toe te voegen lijkt mij totaal overbodig, duidelijk genoeg als er uit blijkt, kan worden geconstateerd van f 425.12%. Tot commissieleden voor het nazien der rekening worden door den voorzitter aangewezen de heeren C. Kieft en H. de Geus en tot plaatsvervanger de heer S. de Vet. Allen nemen de benoeming aan. In behandeling komt nu een voorstel van den heer S. de Vet, den duur der uitkeeringen te bekorten om dan het bedrag der uitkeering te kunnen ver- hoogen. Het bestuur verklaart zich tegen het voorstel en is van meening, dat juist bij langdurige ziekte de uitkeering het meest noodig is. Na eenige besprekingen wordt het voorstel in stem de voorzitter onder de gewone plichtplegingen de vergauering. Wierlugen Dinsdag werden voor rekening van 46 leden onzer ouderafdeeling der V.P.N. op de Amsterdamsche eie- renveiling geveild 8139 eieren. De hiervoor gemaakte prijzen waren zeer goed en varieerden van f 2.80 tot en met f 5.35 per 100 stuks. De leden zullen aan schoon geld ontvangen f0.50" per kilo, dat is voor eieren van 15 en 16 in een kilo ongeveer 3.4 ct. per stuk, van 17 en 18 in een kilo ongeveer 3.1 ct. per stuk, van 19 en 20 in eén kilo ongeveer 2.8 ct. per stuk, en van 20 en 21 in een kilo onge veer 2.5 ct. per stuk. WIERINGEN. De ansjovisvangst is hier heel treurig, er wordt bijna geen visch aangebracht en vele visschers maak ten reeds belangrijke schade, zoodat dan ook en kelen er reeds zijn toe overgegaan, hun ansjovis beug thuis te halen en zich thans bezig houden met geepen. Ieder die van meer nabij bekend is met de ansjo- visvisscherij zal zich kunnen voorstellen, wat een ramp dit voor Wieringen zal worden, zoo de vangst dat de heeren aan mijn eisch om hun aantijgingen m'n^ gebracht en met 18 tegen 3 stemmen verwor- zich niet een weinig herstelt. te bewijzen, niet hebben kunnen voldoen. Men beschuldigt iemand, men maakt een redac- teur en zijn blad verdacht, men tracht hem in zijn bestaan te treffen dingen die dunkt mij erg ge- •oeg zijn en als dan de bewijzen worden ge- I vraagd dan maakt men zich met een Jantje van Leiden van de zaak af. De heeren maken een fraai figuur. Waarachtig, «aen zou zoo zeggen, dat mannen, die zich de dra pen Aan de orde is nu een voorstel van den heer Jb. LANGEDIJK. van Exter, om royement aan te vragen bij de „Phi- ^11^anös nieldden wij aan onze lezers, dat door de lantroop". leden van de afdeeling Heerhugowaard van den Bond De heer Van Exter licht zijn voorstel toe, wijst V1.1 Onderwijzers eene tooneelelub was opge- erop, dat het lidmaatschap tot nu toe meer schade dan voordeel oplevert en zou dan meer zijn voor de belegging van een reservefonds. Door den heer Jn. van Exter wordt nog eens her- jsers durven noemen van een levenskrachtig begin- innerd aan zijn verslag op de vorige bijeenkomst; in •el, die des Zondags van hun verheven plaats dur ven wijzen op wat goed is en wat niet goed, toch wel beter wisten wat ieder menseh aan zichzelf en anderen, is verplicht. Ds. Tinholt te Valkoog (van wien ik een uitvoe rig stuk ter plaatsing ontving) zal het mij, hoop ik, niet euvel duiden dat ik na de houding die de Heldersche heeren in deze zaak hebben aangenomen, •iet den minsten lust meer gevoel, de kwestie verder te behandelen. P. TRAPMAN. de drie jaar was meer betaald dan ontvangen de somma van f 40, niettegenstaande de omstandigheid, dat er éen jaar hevig de typhus heerschte. Bij acclamatie wordt het voorstel aangenomen. Door den heer J. Ruis wordt verslag uitgebracht van de vergadering van den Hoofdbond van Zieken- vereenigingen. Bij de rondvraag stelt de heer Jb. van Exter voor, circulaires te verspreiden, om meer leden te verkrij gen voor het Begrafenisfonds. Zal In de eerstvolgende vergadering worden behan deld. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering, met dank aan de aanwezigen voor de opkomst en medewerking en aan de pers in het bij zonder voor de bekendmaking van het gesprokene. EEN OUDE INSTRUCTIE. De Raad der gemeente Alkmaar heeft in zijn jong ste zitting een nieuwe instructie voor den Stads- Mr. TROELSTRA'S ENQUETE-VOORSTEL. Naar aanleiding van het verschijnen van mr. Troel •tra'6 memorie van antwoord schrijft de „Beukelaar' a. Zoo kan dus, alles zuiver naar den vorm gerekend, I klokkenist vastgesteld. •en onderzoek naar hetgeen de minister van Staat dr. Dit scheen niet onbillijk, want in de oude instruc- luyper, als gewoon minister verrichte, wel degelijk tie, die van het jaar 1863 was, doch welker voor- onmiddellijk practisch staatkundig gevolg hebben. 1 schriften niet meer opgevolgd werden, lezen we- J)it alles wat den vorm betreft. Wat den inhoud der zaak aangaat komt het ons vóór, dat de rechter zijde als meerderheid, thans den ongerepten naam van dr. Kuyper in zekeren zin in handen heeft. Dit be denke zij wel. Bij een particulier onderzoek missen de onderzoekers ieder dwangmiddel en is het zeer wel mogelijk, zoo niet waarschijnlijk, dat de zaak-Kuyper voor heel het volk niet tot helderheid komt. Zoo blijft dan deze vlek op den politieken naam van dr. Kuyper rusten. Indien de rechterzijde dit wil verhoeden, indien zij aelf in dr. Kuyper's onschuld gelooft en een parlemen- tyair onderzoek aandurft, dan aanvaarde zij dit on- ,,De stadsklokkenist ls verplicht kosteloos onder wijs te geven op de piano, het orgel of In het zin gen aan vier kinderen van onvermogende ouders, welk onderwijs behoorlijk ten minste twee malen per week, telkens gedurende éen uur moet plaats hebben, voor zooveel de piano betreft, wanneer dit wordt verlangd, ten zijnen huize. Bovendien is hij, hetzij alleen of in samenwerking met den stadsmu- ziekmeester, belast met de oprichting en Instand houding eener zangvereeniging voor kinderen van onvermogenden." Ook kon hij, volgens deze instructie, nog worden belast met het bespelen eenmaal per week, gedu- richt. Daar echter eenige onderwijzers, die eerst hun sieun hadden toegezegd, zich nu hebhen teruggetrokken en het aantal leden nu beslist onvoldoende is, is het zoo goed als zeker dat de jonge tooneelvereeniging we der ontbonden zal worden. Oude Niedorp. De afdeeling van den Bond voor Staatspensionnee- ring te Oude Niodorp, vergaderde Donderdagavond in het lokaal van den heer A. Alijts. Tegenwoordig waren slechts 5 leden. Bij de opening der vergadering, betreurde voorzit ter de slechte opkomst der leden, waarna de notulen, door den secretaris gelezen, onveranderd werden goed gekeurd. Aan de orde was rekening en verantwoording door den revolver bevatte nog twee scherpe patronen, ter wijl hij er nog een zestal los in den zak had. LEEXIJKE STREEK. .Ven meldt uit Vlissingen Op Hemelvaartsdag waren een 4-tal meisjes van om streeks 15-jarigen leeftijd, allen uit Vlissingen, een fiets tochtje gaan maken. Deze meisjes werden op den terugweg onder Ooet- kapelle op laaghartige wijze mishandeld door leerlingen van de Rijkskweekschool uit Middelburg die ter plaatse met hun zestigen 'bijeen waren. Zonder eenige (aanleiding kregen drie meisjes een slag in het gezichf, doch het vierde had het ongeluk voorover van haar fiets te vallen, doordat een der „Weiden" een stok tusschen de spaken van het wki stak. Dit meisje, het 15-jarig dochtertje van den heer F. te Vlissingëri, kwam daardoor zoo te vallen, dat /ij belangrijke verwondingen aan haar hoofd opliep en haar kleeren bovendien zeer gehavend waren. Door eenige heeren werd het meisje opgenomen en na wat gereinigd te zijn kon zij den tocht naar Mid delburg voortzetten en keende zij van daar p>er tram naar Vlissingen terug. De verwondingen welke het meisje door den ral had bekomen, waren zoo ernstig dat den volgende» dag geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De politie te Middelburg is met het gebeurde in ken nis gesteld en stelt een onderzoek in, terwijl ook de» directeur van de Rijkskweekschool door de moeder van het ergst mishandelde meisje de vader is op zee de toedracht der zaak is medegedeeld. Het is te hop>en dat een gestreng onderzoek aan het licht zal brengen, wie de daders zijn van deze laag hartige en gemeene mishandeling. ONGELUK. Ven meldt uit Rotterdam Gisteravond stortte aan de Rijnhaven O. Z. nabij een der veempakhuizen een losse houten losstelling in. Twee jongens van 10 en 12 jaar die onder die stelling bezig waren olienootjes te zoeken, die bij het overladen waren gevallen, werden door de neerval lende planken getroffen en bekwamen beiden een her senschudding. Nadat door dr. Post de eerste hulp was verleend, zijn beiden naar de ouderlijke woning vervoerd. ningmeester ontving een woord van dank voor zijn beheer. Hierna werd besloten om in den a.s. winter, zoo mogelijk een propaganda-avond te organiseeren. Daar er niets meer te verhandelen viel en niemand meer het woord verlangde, werd de vergadering met dankzegging door den voorzitter gesloten. In een hierna gehouden bestuursvergadering, werd, in de plaats van den heer Kooijman, die volgens rooster was afgetreden, de heer S. Vis benoemd tot penning meester. OUDE NIEDORP. In deze week ontstond er een begin van brand, door den schoorsteen, in de woning van den heer D. Kaag alhier aan de Langereis. Gelukkig werden de bewoners 's nachts bijtijds wakker door het knap peren van het vuur, zoodat zij met eenige emmers water het vuur nog konden blusschen. De schade wordt door assurantie vergoed. St. I'ankraa. In eene vergadering van de afdeeling St. Pancias der Tuinbouw- en Handelsvereeniging „Langedijk en Omstreken", werd vastgesteld een reglement voor het derarek Verwet zij het voorstel wordt aldus de mo- rende de zomemaandea, van J^ojrgel In de Groc^ ;aansteileu uits2hotvaarder (kSiand de llit_ gelijkheid van diepgaand onderzoek afgesneden, aan de te Kerk, waarbij aan het publiek vrije toegang rechterzijde de schuld, zoo in onze historie dr. Kuy- moest worden verleend, terwijl de orgeltrapper als per's politieke naam niet ongerept is. Dit hebben voor- dan door hem moest worden betaald, al de anti-revolutionnairen wel te weten. 1 VALKOOG. En er is meer. Zij, die het Christelijk beginsel voor- i Voor het Bestuur van den Polder en de Banne opstellen, hébben ook zelfs den schijn van doofpot- Valkoog had heden de aanbesteding plaats van pl.m. politiek te mijden. Des te erger, zoo straks bij ver- 100 M.3 fijne onderhoudgrint. Op uitnoodiging werd Voor gezamenlijke rekening- worden uitgevoerd. Tot werping van de enquête doofpot-politiek haast niet kan ingeschreven door de navolgende heeren: administrateur werd opnieuw benoemd de voorzitter, ontkend. Naaml. Venn. Bouwstoffen voorheen P. Messe- de heer A. Nobel. Voor het uitzetten der zetkoolen voor Hierbij zij nog tweeërlei opgemerkt. Het is gevaar- laar te Alkmaar voor 'f 2.94. C. de Wild, Alkmaar, zaadwinning, werd besloten een andere regeling te lijk op grond van oen staatsrechtei'lijk betoog (hetwelk voor f 2.83. M. F. Stoel Jr., Alkmaar, Juffen, jbestuur en het lid C. Klooster- geschoten producten voor de aangesloten luinbouwers verkoopt), hierbij zijn reeds 45 leden van de afdeeling Uit een tweetal sollicitanten weid tot uitschotvaar- wijze als Ter Laan, Duymaer van Twist en Verhey der benoemd de heer C. Keizer Wz. waren 't gisteren treffend met elkaar eens: Koek De aardappelbesproeiïng zal met de Gempomp weer op schandelijke wijze behandeld. Dit onrecht moet 1 1 i1^.4 I i„4 h orofnl d nmwdnn f~\j Den Haag, 13 Mei. Over de conclusiën, voorgesteld in de zaak-Koek, waaraan nagenoeg de geheele Vrijdag nog werd gewijd, is heden-middag niet gestemd. Voor het pres tige der Kamer zou 't toch wel alte schadelijk zijn geweest Indien aan den dag ware gekomen dat de heeren reeds in Pinkster-stemming geraakt, geen lust hadden om den mooien, zonnigen Mei-dag te besteden aan het luisteren naar de bijzonderheden van deze „affaire". Toch was daar reden toe, want er valt hier onrecht te herstellen. Tipje werd opge licht van den sluier, die over zoovele geheimenissen van militairen-wereldje nog hangt. De heer J. H. Koek, laatstelijk luitenant-kolonel bij het 3de regiment infanterie te Bergen-op-Zoom. werd indertijd uit Doesburg naar Bergen-op-Zoom overgeplaatst in verband met klachten, door zekeren jhr. Brantsen geuit over het feit dat overste Kock's bataljon „uit volle borst socialistische liederen" zou hebben gezongen. Na de overplaatsing werd de mili taire carrière van den heer K. eindelijk geheel afge broken door zijn pensionneering. Enquête door eene commissie van onderzoek naar 's heeren K.'s klach ten werden door Oorlog eenvoudig „geoccupeerd" door het besluit, waarbij de man buiten dienst is gesteld. Mannen van zoo onderscheiden richting en ziens bovendien streng juridisch bestreden wordt), dat door vele juristen en in ieder geval schier algemeen buiten den kring der juristen, als niets dan een spitsvondig- dragen, heid wordt beschouwd, een parlementair onderzoek, door een groot deel van ons volk noodzakelijk geacht, uit te sluiten. Naar volksopvatting, naar hetgeen in het volk leeft, en dit heeft toch ook zeker voor de P. de Boer, Koedijk, voor f 2.82, alles per M. Aan den laagsten inschrijver is de levering opge- Hoogwoud. Door 33 leden der Floraliavereenigiug zijn dit boer, welke daar een schetsteekening voor had ge maakt, nader zal worden uitgewerkt. OMZET BETAALKANTOOR. Aan de betaalkantoren te Broek op Langendijk en Noordscharwoude, werd aan onderhandsch verkochte rechterzijde beteekenis, gaat het hier enkel om de vraag of de Tweede Kamer een onderzoek wil. En eindelijk is en blijft het aandringen op enquête, de n oodzakelijkheid van parlementair onderzoek de schuld van dr. Kuyper zelf. Zoo hij in steê van ver klaringen, waarin het leugenachtige niet werd gemist, een duidelijke, heldere uiteenzetting der feiten had ge geven, stond dit alles nu anders. Thans werd juist de verdenking sterker. Zoo aanvaarde men de enquête. En moge dan door die enquête blijken, dat dr. Kuyper aan hetgeen, waar van men hem verdenkt, onschuldig staat. „HULP IN NOOD" TE OUDKARSPEL. Huishoudelijke vergadering op Donderdag 12 Mei 1910, des avonds half acht, in het lokaal van, den heer K. R. Koppen, te Oudkarspel. Aanwezig 21 leden, waaronder het bestuur. De voorzitter, de heer J. Joman Fz., opent de vergadering, heet de aanwezigen welkom en spreekt de hoop uit, dat deze bijeenkomst weder mag leiden ten gunste der vereeniging, waarna voorlezing wordt gedaan van de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd onder dank aan den Secretaris worden goedgekeurd. Op verzoek van den voorzitter wordt der vergade- ^'hg bij monde van den heer P. Piers medegedeeld, dat kas en boeken in orde zijn bevonden. Door den penningmeester, den heer Jn. van Exter *ordt verslag uitgebracht van de rekening „Hulp in -Nood", aanwijzende in ontvangst f 326.20 aan con tributie, in uitgaaf f 163.88% aan uitkeeringen, bode- '°°n, presentiegelden, enz., saldo f 162.31%, waar in f 100 op de spaarbank is geplaatst, kasgeld jaar planten aangevraagd ter opkweekink en door "J 1maand April omgezet voor een be- 34 niet-leden. üras 6"** f 1^,899,48. Van de gelegenheid om ook aan schoolkinderen stekjes uit te reiken is veel gebruik gemaakt. Door WINKEL. Door den heer S. Klaver is wegens vertrek uit de gemeente ontslag genomen als lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim voor den Groetpolder. St. Maarten. De heer Ds. J. F. Tinholt, alhier, is beroepen bij de Ned. Hervormde Gemeente te Krommeniedijk; voor zijn beroep naar Nieuw-Dodrecht heeft de heer Ds. Tinholt bedankt. EEN NIEUWE PLAATS. uuiiciii mo HI Aan ^et station te Lievelde bij Groenlo heeft een van verhindering gegeven had? "leidde de vice-voorzit- roodstaartje onder de treeplank van een wagon haar ter, de heer J. Hoogland, de vergadering. I ^KEN^m&inw'i' Na opening werden de notulen gelezen en na een dkajma. opmerking van den heer Smits, onveranderd goed- Wederom heeft zich te Rotterdam een dergelijk gekeurd i drama afgespeeld als Zondag, zij het dan ook niet Aan da orde is de candidaatstelling voor Hoofdin- met zulke noodlottige gevolgen. De losse werkman gelanden Periodiek treden af de heeren H. Koster P- van Veen, die al geruimen tijd in onmin leefde met ■bv (U« weeens zijne benoeming tot Heemraad niet«ia vrouw, kwam gisternacht thuis aan zijn woning herkiesbaar is en C Tijsen. in de Hendrikstraat 104, doch werd door zijn vrouw VArder moet nog voorzien worden in de vacature niet binnengelaten. Toen het hem gelukt was om t J Hort tnAOQnrr RnAr V>nè wootïi fnrnnfti"Qn naman nlln 19 kinderen van de O. L. School in de Kerkelaan, 26 van die te Aartswoud, 34 van die in de Weere en 19 van die aan de Langereis. BREEZAND. Gisteravond vergaderde in het lokaal van den heer G. Borst ahlier de Vereeniging „Door Recht en Een heid tot Vooruitgang". Wegens afwezigheid van den voorzitter, den heer Van Mullem, die evenals de heer De Mazure kennis ontstaan door de benoeming tot Heemraad van den heer Jb Schrieken. Besloten wordt eerst candidaten te stellen voor de beide eerste plaatsen, waarvoor witte stembriefjes zullen worden uitgereikt. Aanbe volen worden slechts twee candidaten, nl. de heer C J de Mazure voor de vacature Koster en de heer c; Tijsen (aftr.). Belde heeren worden dan ook met algemeene stemmen candidaat gesteld. Daarna wordt de vacature Schrieken behandeld. De heer Hoogland zou in deze vacature gaarne voor zien door een lid uit dezen hoek te nemen. Een bezwaar is echter, dat men, als men in een klein kringetje moet zoeken ook minder keus heeft. Op de groslijst worden geplaatst de heeren J. C. Blaau boer, A. Tiel Sr., en Jb. Schrieken, waarvan bij eer den toegang door het raam te forceeren, namen zijn vrouw en oudste dochter de vlucht om eerst 's mor gens weer te kereen. Het bleek toen dat Van Veen zich op het privaat had verscholen. Bij de komst der vrouw kwam hij uit zijn schuilplaats en loste op zijn vrouw een revolverschot dat haar aan den hals verwondde. Moeder eii dochter vluchtten en kregen nog een schot na. De vrouw stelde zich onder bescherming der politie en een agent begaf zich naar de woning om Van Veen te arresteeren. Deze loste bij zijn komst nog twee schoten op zich zelf en verwondde zich onbeduidend aan het hoofd, zoodat hij nog te voet naar den politiepost kon wor den vervoerd. Van daar zijn hij en zijn vrouw naar het ziekenhuis overgebracht. De op den man gevon- hersteld worden. Over de vraag, inhoever de overste het zingen van „socialistische liederen" gedoogde, oogluikend toeliet, loopen de meeningen uiteen In elk geval staat 't vast, dat de soldaten (ook zij, die vrij bleven van alle „smetten" der sociaal-demo- cratie) gewoon zijn refreinen te zingen bij allerlei bezigheden in de kazerne, waarop ook de soci's hunne liederen aanheffen. Misschien is er iets op- w-ekkends, plezierigs in die refreinen. Men moet toch a. een bar-nijdassig schepsel zijn om op grond van de overeenkomst in „deun", en afgescheiden van den „tekst" der liederen, hetzij de jongens hetzij hunne superieuren te „zoeken". De heer Ter Laan houdt vol: een soldaat „in rust" kan zingen wat hem lust. Daar heeft de chef zich buiten te houden. Eene redeneering, waar wij voor het oogenblik nu maar geen bespiegelingen aan zullen vastknoopen. Trouwens de vraag is hier aan de orde: is het geval-Kock al of niet een staaltje van wantoestan den, caramboleeren met waarheid en bestaande voor schriften, waarvan zoovelen beweren het slachtoffer te zijn, zoovelen die sinds jaar en dag bij de Kamer, in de bladen, per brochures etc. klagen, pro testeeren? Is de heer Koek zoo'n dupe en behoort de Volks vertegenwoordiging thans goed te maken wat de „snorrebaard" bedierf? Minister Cool, van wien men volkomen overtuigd is dat hij ernstig streeft naar eerlijkheid en oprecht heid, redeneert aldus. De heer Koek is, reeds vijf a zes jaren gele den, ongeschikt verklaard voor promotie. Men heeft hem alle recht doen wedervaren. Zijne tacti sche en strategische bekwaamheid werd ernstig en eerlijk onderzocht. De minister draagt hierbij de volle verantwoordelijkheid, en hij alleen.' Ik, minister, wijs een nader onderzoek, als beslist-onaannemelijk af, Waar zou 't heen indien de Kamer zich ging be moeien met al de klachten, waarmee zich veronge lijkt achtende militairen, in dezen tijd, terwijl er toch reeds zulk een schril contrast bestaat tus schen rechten en plichten, tot het Parlement ko men. Iets anders ls de quaestle of 't met de motieren der overplaatsing c.a. volkomen in den haak was. Zijn 's heeren Kock's klachten inderdaad niet gansch- voldoende nagegaan? En bestaat er grond, om hem, zooveel doenlijk, herstel te verschaffen van geleden onrecht? Hierbij nam gen. Cool eene conciliante hou-

Schager Courant | 1910 | | pagina 1