Dundcnltig *2(7 Mei 11)10. 54ste Jaargang No. 47 14. -- n| Sureau SOHAGEM, Laan O 4. Uitgevers i TRAPMMü Co, An ondissements Rechtbank te Alkmaar. Binnenlandscli Nieuws. een lllV4lJV w Aiieicei Nieiws- Mmttmit- Laillmllal Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bjj inzending tot 's morgens 9 ure ADVEBTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN éen dag vroeger. Interc. Telephooss Mo. 20. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit een blad. Zitting van Dinsdag 24 Mei 1910. DE SCHRIK VAN HET PLATTELAND Jan Uitteszoon Visser, uit IJlst, een 61-jarig land- ioopend individu, zich venter noemende, was den 7en Maart, voorzien van koopwaren,! bezig zijn ge renommeerd handelsbuis te vertegenwoordigen te Groolebroek, waar hij ook aan den huize Bot kwam verkondigen, waar je nu eigenlijk je goedkoopste inkoopen doet en je betrouwbaarste spullen vindt. Dat is bij Maar verder kwam de geraffineerde tuchthuisklant niet, want rader Bot zat net aan tafel met den Gouwenaar gewapend, hij zag vriend Jan komen en daar hij van diens komst blijkbaar niets goeds ver wachtte, werd hem duidelijk gemaakt, dat hij wel ..gaan" kon. Wat hij Visser kwaad bloed zette, tenge volge waarvan hij een ruit kapot sloeg. Dat liet Bot er op zijn beurt ook niet bij zitten. En hoewel Jan, toen ook de dorpsveldwachter er hij kwam, 30 centen schadevergoeding gaf, meer zei hij niet te kunnen missen, want hij moest nog wat eten, een „neutje" en wat reisgeld hebben, etc., kwam hij er. zoo toch niet af. Met al zijn smoesjes kon hij het echter niet zoo heel ver brengen en den 26sten April werd hij fer zake der gepleegde vernieling tot 2 weken gevange nisstraf uitverkoren. Daarin had Jan hitter weinig zin. Dat heeft alle bekoorlijkheid al voor hem ver loren, tallooze malen als hij al in 't „spinhuis" bivak keerde. Jan ging dus appèl aanteekenen en de heele ge- tuigenschaar was weer present; De O. v. J. vond Jan en zijns gelijken een schrik voor het platteland; quasi ventend, bedelen zij liefst op tijden als 't manvolk van huis is, van 't eene dorp in 't andere, om feitelijk de lui af te persen. En dan 't strafregister van dezen man! Daar staat je wat op. De heer Officier requireerde dan ook ten slotte bekrachtiging van het gewezen vonnis. E1EN GOED VADER. Simon Kossen, geboren te Nieuwe Niedorp, later woonachtig te Barsingerhorn, thans te Sint Pancras, was nu als beklaagde aan de beurt. Nadat zijn zaak jes waarmee het niet zoo heel voordeelig is ge gaan, waren beredderd, was er nog f 779.35 als batig saldo te beleggen. Dat geld behoorde aan de kinderen, gesproten uit het huwelijk van Kossen met zijn eerste vrouw Grie tje Hart (in 1904 overleden). Simon zelf werd voogd over die vier minderjarige kinderen. Gerrit Kossen, die te Harenkarspel woont, en ge trouwd is aan een zuster van Grietje Hart, werd toeziende voogd. Notaris Abr. Sloos te Winkel pleegde met den kan tonrechter te Schagen overleg hoe de gelden der vier minderjarige kinderen te heieggen. Bij bespreking tus- schen dezen kantonrechter en den candidaat-notaris J. C. Hollander, ten kantore van den heer Sloos werkzaam werd bepaald, dat het bedrag op de West-Friesche Bank firma Timmerman, Koelman en Co. te Schagen, zou worden geplaatst, waarbij ge- wenscht gevonden werd de bepaling te maken dat het geld niet anders dan met toestemming van den toe- zienden voogd van de Bank mocht worden afgenomen. De candidaat-notaris Hollander deponeerde vervol gens in handen van den boekhouder der Bank, den heer G. Veldkamp, genoemd bedrag en het deposito- bewijs werd ten kantore van, notaris Sloos bewaard. Simon Kossen beweert, meer dan eens den toe- zienden voogd te hebben verzocht te St. Pancras te komen teneinde het perceel dat Simon bewoont en dat aan de vier minderjarige kinderen toebehoort te komen bezichtigen, dringend als het herstelling behoefde. Aan Simon's- verlangen werd nochtans geen gevolg gegeven. Toen bedachten Simon en zijn tweede vrouw wat anders. Zij besloten 't oudste zoontje Cornelis, dat 14 jaren telt, te belasten me het schrijven van eene verklaring, waarbij Gerrit Kossen de afgifte van de 779.35 aan Simon Kossen goed vond en onder over legging waarvan Simon die gelden wel in handen zou i rij gen. Het zoontje dus aan het schrijven, zoo goed als Jij 't maar geleerd had en op een. goeden dag gin gen Simon Kossen en zijn vrouw, voorzien van 't ioor zoonlief geschreven papier, naar de West-Frie sche Bank, te Schagen, waar men hem te kennen gaf, dat hij het deposito-bewijs diende te overleggen. Enkele uren daarna had Simon die inmiddels aan notaris Sloos het door den 14-jarigen Cornelis ge schreven stuk, dat Simon zijn zoontje gedicteerd nad, toonde, van dezen notaris het depositobewijs ge kregen en ging hij hiermee gewapend weer het kan- koor der West-Friesche Bank binnen, waar hem de |f 779.35 plus f 4.28 rente werd afgegeven. I Dit bedrag heeft hij, naar hij zegt, gedeeltelijk hangewend om zijn bedrijf te verbeteren en uit te preiden en herstellingen aan de woning te doen, paar ook heeft hij het ten deele aangewend om p zelve van te leven. 9 Simon, had 't zoo wel aardig voor elkaar gezet, Imaar toch bleef hij niet buiten inmenging van de |™annen der wet. En hij kreeg het er lastig genoeg pee, dat hij het stuk door zijn 14-jarig zoontje had pten opmaken. Hij erkende thans dat dit geschied pas terwijl hij thuis was. Hij wist dus dat het stuk palach was dat het niet door Gerrit Kossen, was ■gemaakt. I En wetende dat het valsch was, heeft hij het als |eent aangewend en er de gelden mee losgekregen. Nadat de heeren Sloos, Hollander, Veldkamp en B err't Kossen waren gehoord als getuigen kreeg de Feer Officier het woord, die in zijn requisitoir Si- Kossen njet spaarde. Z.E.G. vond dat de kin deren van dezen Kossen 'geplukt zijn geworden, zoo- B" hg ze n0g veder hadden en wel door hun K 8en vader, die door de natuur en door de wet is angewe2en a)s hun tj6SChermer, de man tegen laou? men z'ih kindereu in dit geval juist moest be- uermen. li&dt\kan moeUiik slechter behartiging van de finan- Bdenk° angen zijner kinderen door een vader zich Bv0ll ,en' ^an door dezen man is aan den dag gelegd, Bdrac "rek' Van- een den kinderen toekomend be- I van f H64 is ruim f 354 niet terechtgekomen, wat aan de handen des vaders is blijven kleven. En ook aan andere handen is daarvan wel wat blijven kleven... Wij glijden thans over dit punt heen: het staat verder huiten deze zaak, meende spreker. Nu moge beklaagde ontkennen, dat hij het stuk beeft gesteld en ook ontkennen, dat hij er de hand in heeft gehad maar hem is niet ten laste ge legd, dat hij het valsche geschrift heeft opgemaakt, doch dat hij dit geschrift, wetende dat het valsch is, heeft gebruikt of het echt is, terwijl er uit dat ge bruik nadeel kan ontstaan. En hier in dit geval is er nadeel ontstaan. De heer Officier eindigt zijn requisitoir met het vragen van 1 jaar gevangenisstraf voor beklaagde. Mr. Dorbeck, de pleiter, richt tamelijk vinnige woorden tot den heer Officier, wien hij het uiten van vuile insinuatiën aan zijn (pleiters) adres ver wijt, waar Z.E.G. sprak van de gelden die waren blijven kleven aan Kossen's en anderer handen. De heer Dorbcek noemt dergelijke ambtenaren een unicum aan de rechtbank, wil niet verder er over discussiëeren, eventueel niet van repliek dienen. Spreker vindt vele zwakke punten in de bewijs levering voor het ten laste gelegde en oordeelt dat de vraag zich opdringt of het misbruik: valschheid in geschrifte wel bewezen is. De O. v. J. heeft zich er met groote woorden en een Jantje van Leiden afgemaakt, meent pleiter. Maar van het delict is per saldo spoor noch scha duw van bewijs geleverd. De goederen waren van een zoon van den vracht man Dirk Laan van Venhuizen, die steeds dat vrachtje op zijn wagen meenam van Hoorn naar huis. Nu miste hij het en deed aangifte. Tegen den brutalen dici werd 1 maand gevangenisstraf gerequireerd. VAN 'T BEDELAARSGILD. Simon Groen van Egmond aan Zee, de laatste be klaagde, was absent. Hij werd onlangs te Dirkshorn door veldwachter Homan wegens bedelarij gesnapt, i toen hij daarmede bezig was a#n de woning van Jan Kant, wiens vrouw Hiltje Huisman hem een cent gaf. Homan kon door ambtsbezigheden vandaag niet ko men, als getuige, vertelde de heer Officier. Leelijk was 't van Groen dat hij, door Homan on dervraagd, een valschen naam opgaf. De heer Officier eischte wegens bedelarij 12 dagen hechtenis en wegens opgave van een valschen naam f25 boete of 25 dagen zitten. Uitspraken a.s. Dinsdag, uitgezonderd Teun Kieft's zaken; daarin een week later uitspraak. GEMEENTERAAD WIERINGEBWAARD. Vergadering op Woensdag 25 Mei 1910, des namid dag» ten 2 uur. Voorzitter de heer K. Koster Hz., burgemeester. Het door dien 14-jarigen knaap geschreven stuk Secretaris de heer C. Haringhuizen. Allen aanwezig. Na opening der vergadering volgt de lezing en goed- in kwestie vindt spreker geen volmacht, het is geen wilsuiting van den toezienden voogd aan den voogd. En spreker beschouwt het ook niet als een bewijs keuring der notulen. o.:.' n t.J ✓-» aooL Donlr TYlflph - t v waarbij Gerrit Kossen de West-Friesche Bank mach tigt om de gelden aan Simon Kossen af te geven. Waar rechtens en overtuigend het bewijs absoluut niet geleverd is naar pleiters meening, vraagt Z.E.G. ontslag van rechtsvervolging subsidiair vrijspraak voor zijn cliënt. EEN LASTIG HEERSCHAP. Jan Winkel, een uit Barsingerhorn afkomstige schil dersknecht, thans op Wieringen werkzaam, was daar in den nacht van 19 op 20 April tijdens het Burge- meestersfeest tamelijk lastig, vooral toen het slui tingsuur d&Éir was, en hij al een paar maal in ver schillende herbergen was aangemaand, om af te trekken. Hij werd zeker nijdig dat de „dienders" hem zoo op de hielen zaten en beleedigde in zijn boozen luim rijksveldwachter de Zwart, wat hem heden een eisch tot f 15 boete of 15 dagen brommen op den hals haalde. NIET GAUW TEVREDEN! Volgt beklaagde Teunis Kieft, een 55-jarige vis- scher en jager uit Zuid- en Noordschermer, die de visscherijwet heeft overtreden door het zonder schrif telijke vergunning van het rechthebbende waterschap visschen in de ringsloot tusschen Schermer en Beem- ster. Wat hem van den kantonrechter een boete groot f 2.of 2 dagen hechtenis als straf deed oploopen, In hooger beroep stond Kieft hier thans terecht. De heer Officier eischte getuigen werden niet gehoord*bevestiging van het vonnis, terwijl de ver dediger, Mr. Verdam, voor onbepaalden tijd schor sing der zaak aanvroeg. Volgt een dito zaak ook contra Teunis Kieft, we gens overtreding jacht- en visscherijwet, waarin Teu nis door het kantongerecht ook tot 2 gulden boete of een paar dagen zitten is veroordeeld, van welk vonnis Mr. Hanegraaff, de O. v. J., bevestiging vraagt, terwijl Mr. Verdam, de verdediger, weder op schorsing aandringt. KORTE VRIJHEID. Piet Rijs, een 29-jarig werkman van Uitgeest (thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Alkmaar), Is ingekomen van Ged. Staten de goedkeuring Hoof- delijken Omslag. De laatste kasverificatie wees een ontvangst aan van f 35292.98V», de uitgiaaf f 20852.35, dus moest in kas zijn f 14440.33. In kas was f 440.33 en 2 depositobe- wijzen bij het Noordhollandsch Landbouwcrediet en de Noordhollandsche Bank ieder van f 7000. Goedkeuring was ingekomen voor de wijziging in de schoolgeldheffing. Verder was ingekomen de agenda voor de 27 Mei te ringen—Schagen. Deze agenda geeft geen tot discussie en tot vertegenwoordiger der gemeente op die v rgidering wordt benoemd de heer K. Koster Hz., die deze benoeming aanneemt. Het verslag der gemeente wordt nu aangeboden en vastgesteld, nadat nog vermeld was dat door mej. C. Klots les wordt gegeven in Engelsehe en Fransche taal. Volgt aanbieding en vaststelling verslag Volkshuis vesting. Aan den onderwijzer Schwantje wordt op zijn ver zoek legen 1 Juli eervol ontslag verleend, wegens zijn benoeming te Sloten. Op een gedane oproeping hebben zich voor deze be trekking 4 sollicitanten aangemeld. Met het oog op deze ontslagaanvraag zegt de heer Zijp: de heer Schwantje is een onderwijzer ge weest, die in alle opzichten zijn plicht heeft gedaan en kan er dus geen bedenking bestaan om hem het ontslag te geven. Toch is het hoogst onaangenaam, dat een onderwijzer, die 4 4 5 maanden hier is reeds solliciteert naar elders. Spr. zou daarom wel eens i*et den schoolopziener willen bespreken of er geen maatregelen waren te nemen, dat een onderwijzer die benoemd werd, minstens éen jaar in die betrekking blijft, die hij zelf eerst heeft begeerd. Hij brengt niet alleen voor het gemeentebestuur ontzaglijk veel moeite, maar deze wisseling van onderwijskrachten kan bedenkelijke gevolgen voor het onderwijs hebben. De heer Groneman acht er naar zijn meening niets tegen om eens met den schoolopziener te spreken. Spr. voelt veel voor de bezwaren door den heer Zijp genoemd en als er nu geen wettelijke bezwaren was den 25sten April met een kennis diens ouder- bestaan acht hij die bepaling wel gewenscht. lijk huis binnengestapt. Ook de andere heeren verklaren zich er voor, Daar zag Piet wat van zijn gading, een doos met zoodat B. en W. in die richting zullen werkzaam zijn. horloge, ketting en medaillon, spullen, die de doch- Door B. en W. wordt nu aangeboden een melk- ter des huizes Neeltie toebehoorden en stal al dat verordening, die bq de heeren raadsleden heeft gecir- moois ÜUlzeS' weeltJe toeDenooraen, en cuieerd en ongewijzigd wordt goedgekeurd met al- De 53-iariee Grietie Piis vrouw vau Teunis Bak- gemeene stemmen, ker en moeder van Piet's kameraadbemerkte wat De voornaamste bepa ingen dier verordening laten rr 7, voie-de Wij hieronder in beknopten vorm volgen: 'ue O3 v J merkte op, dat beklaagde nog geen Verboden is het melk te verkoopen of voor zui- 24 uren in vrijheid was toen hij voor dit feit werd vel bereiding te gebruiken, a. welke afkomstig is van opgepakt En hij heeft al herhaaldelijk gezeten. De koeien, die behandeld worden met geneesmiddelen, heer Officier eischte 2 maanden gevangenisstraf. welke nadeelig voor de melk kunnen zijn, of die aan Mr. Sluis, de verdediger, haalde als verzachtende een ziekte lijden, welke een schadelijken invloed op omstandigheid aan, dat beklaagde bij het plegen van de melk kan hebben. het feit dronken was en achtte 14 dagen een vol- j b. ondeugdelijk van samenstelling, bedorven of doende straf. Beklaagde verklaarde berouw te gevoelen! KERKDIEFSTAL. Kees Bot, een 45-jarig timmerman en caféhouder te Wester-Blokker, vroeger te Wervershoof, moest zich verantwoorden omdat hij den 3den April in, de R.-K. kerk te Wervershoof, waar hij ter hoogmis ging, brutaalweg de offerbus heeft leeggestolen, wat hij 'm lapte, door middel van verbreking met een beitel. Een brutaal stukje en door den Officier een be paald ernstig delict geacht, waarvoor Z.E.G., in aan- i merking nemende, dat Kees het geld heeft terugge geven later, slechts twee maanden gevangenisstraf eischte. I OM ZOO'N KLEINIGHEID TOCH! Beklaagde B. A. Meier uit Den Helder is absent. Hij wandelde den 3den April ji. langs de landerijen van S. Beek onder Huisduinen, waarop hij een ijze ren pijp ontwaarde. 1 Aan het einde van zijn „ommeganck" weder dat begeerige stuk ijzer passeerende nam hij het mee. 't Was toch niet zooveel waard, trachtte hij zichzel- ven ter geruststelling diets te maken. Dat was ook wel zoo, want de opkooper Bak in do Breedstraat gaf er maar 40 cents voor. En toch, 't was niettemin diefstal, die door Beek, toen 't ge- 1 beurde ter zijner kennisse was gebracht, werd aan gegeven, tengevolge waarvan de O. v. J. f 15 boete of 12 dagen hechtenis tegen Meier eischte. EEN HEELE GARDEROBE GESTOLEN. Piet Naber uit Hoorn heeft aldaar den 16en April zakje met waschgoed gestolen, inhoudende hemd, verontreinigd is en c. voor zoover aangaat de koemelk, wat den aard en de hoedanigheid betreft niet voldoet aan de voorschriften van art. 8 dezer verordening. De melkveehouders, zuivelbereiders of melkverkoo- pers zijn verplicht, wanneer zulks door B. en W. wordt verlangd, binnen een door hen vast te stellen termijn eene verklaring van een rijksveearts over te leggen, waaruit blijkt, of het vee waarvan de melk afkomstig is, al of niet verkeert in een der geval len hierboven vermeld. De melkveehouders enz. zijn verplicht den ver koop en het vervoer van melk te staken, indien zich in hun woning of onder het personeel met de melkverzorging en melkbehandeling of het melkver- koopen belast, eene bij de wet als zoodanig erkende besmettelijke ziekte voordoet. Zij geven hiervan aan B. en W. kennis. Zij zijn verder verplicht te zorgen dat de gedeel ten van het gebouw, waarin de melk wordt verkre gen, behandeld of verkocht, alsmede het vee, de stal len, de plaatsen waar gemolken wordt en het mate riaal ter verkrijging van melk gebezigd, steeds in een behoorlijken slaat van reinheid zijn ter beoordeeling van B. en W. of een door hen aan te wijzen inspec teur. Zij zijn verplicht te zorgen le dat de bewaar plaatsen voor melk afgesloten zijn van woon- of slaapvertrekken en niet als zoodanig gebezigd wor den; en 2e dat de onder le bedoelde bewaarplaatsen niet rechtstreeks in verbinding staan met urinoirs, pri vaten, mesthoopen of stallen en niet gebruikt worden voor berging van reukafgevende of aan bederf onder hevig zijnde artikelen Dan zijn de melkveehouders enz. verplicht te zor- emmers, materiaal en de plaatsen voor de bewaring, de behandeling en het verkoopen van melk bestemd, aanwezig is: onschadelijk en niet door grondvervui- ling, dringwater, afvoer van faecaliën of gier veront reinigd water. B. en W. zijn bevoegd van het water, dat hiervoor wordt gebruikt, monsters te doen nemen, om die aan een bacteriologisch of ander onderzoek te doen onderwerpen. Zij kunnen, indien dit water verontrei nigd is, of schadelijk blijkt, het verder gebruik ver bieden. 4 Het vervoer der melk langs den openbaren weg mag uitsluitend geschieden in stofdichte gesloten fles- schen, kannen, emmers, bussen of vaten. Het verkoopen van melk anders dan onder den naam van volle of afgeroomde is verboden. Onder volle melk wordt verstaan koemelk, waaraan niets is toegevoegd of onttrokken. Onder afgeroomde melk wordt verstaan koemelk waaraan niets is toegevoegd en waaraan slechts room is onttrokken. De boete is bepaald op hoogstens f25 of hechte nis 6 dagen. Verschillende af- en overschrijvingen en betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven worden goed gekeurd. Met algemeene stemmen wordt goedgekeurd aan dei heer C. Haringhuizen voor de werkzaamheden aan de volkstelling verbonden f 25 gratificatie te geven. Hierna sluiting. Wieringen. Dinsdagavond vergaderde ien lokale van den heer Koorn de vereeniging voor getrouw schoolbezoek, on der presidium van den heer Ds. Bax. Na opening werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Eveneens werd goedgekeurd de rekening des penningmeester welke sloot met een nadeelig saldo van f 23.35. Tot secretaris werd herkozen de heer L. Spaander. Besloten werd om dit jaar weder met de kinderen der 5e en 6e klasse een uitstapje te maken naar Schoorl en Bergen en wel op den lsten Juli. Voor het inza melen van de hiervoor benoodigde gelden, stelden, ver schillende heeren zich beschikbaar. Bepaald werd dat de eerstvolgende vergadering zal worden gehouden in 't lokaal van den heer J. Vroom te Oosterland. Bij de rondvraag doet de heer Spaander het "Voor stel om een volgend jaar het kleine kinderfeest te hou den op den verjaardag van prinses Juliana. Dit werd aangehouden tot een volgende vergadering. Niets meer aan de orde zijnde, sluit voorzitter de vergadering met de hoop, dat het aanstaande feest goed moge slagen. Wieringen. Op de gisteren gehouden lammerenmarkt waren aan gevoerd ongeveer 300 lammeren, welke bij vluggen han del werden verkocht van f8 tot en met f 14 por stuk. Ook waren nog 8 koeien ter markt, waarvan de prijzen varieerden van f 115 tot en met f 160 per stuk.. Jammei- dat niet meer lammeren waren aangevoerd, daar er veel vraag was. De reden hiervan is, dat men zoo menig lammetje aan huis verkoopt, dit moest men niet doen en er mee ter markt gaan. Afgeleverd werden er ongeveer 800 stuks, welke hoofd zakelijk werden vervoerd naar de Schaker- en I.eid- sche markten. Wieriugen. RECTIFICATIE. In het nummer van dit blad van Woensdag, komt \oor een bericht van de eierenveiling der V. P. N. Daar slaat in dat de leden aan schoon geld zullen ontvangen f 0.51 per kilo, dit moet zijn f 0.53i/2 per kilo. oor eieren van 15 en 16 in een kilo ontvangt men dus per stuk 3.6/10 cent, van 16 en 17 in een kilo 3.3/10 cent, van 17 en 18 in een kilo 3 cent, van 18 en 19 in een kilo 2.8/10 cent en vaïi 20 in eenkilo 2.65 pei- stuk. Hoogwoud Bij de Maandag j.I. gehouden aanbesteding door B. en W. dezer gemeente tot het opbreken en weder leggen van het loopstraatje met eenige andere straat- en rioleerings werken en met bijlevering van de benoo digde steenen, is als volgt ingeschreven t ''eu'e,'<om voor f 675. 2. F. J. Knijpers voor f 660. 3. Jn. de Boer voor f 654. EEN LASTIG HEER. W. H., milicien in garnizoen te Gorkum, kan zijn gevoel voor vrijheid en onafhankelijkheid niet over eenbrengen met de militaire reglementen. Nauwelijks in. dienst ontving hij straf voor vechterijen, waarop hij deserteerde. Zondag voor Pinksteren werd hii le 'iel ™<ler hevig verzet tegen de poliüe opgepakt, en aan handen en voeten giebonden naar zijn garnizoen gevoerd, waar hem een patrouille van den trein naar de kazerne dragen moest, omdat hij weigerde te loo- pen. Gisteren werden lal van getuigen, waaronder de drie met zijn transport belaste agenten, door den raad van onderzoek gehoord. Of hij de uitspraak van den krijgsraad vreesde? Smils heeft getoond, dat het cachot hem evenmin kan houden als het huis van bewaring te Tiel: hij is uitgebroken en de Tiel- sche politie is weder op jacht naar den deserteur. LANGS DE FRIESCHE MEREN. Waren het tot nog toe Amerikanen en Engelschen die zeiltochten maken over de Friesche meren, die excursies worden nu ook door Duilsehers gemaakt. Een gezelschap is reeds voor dat doel in Friesland aan gekomen. RAPPORT INEENSCHAKELINGS-COMMISS1E. Naar men meldt, is het rapport der Staatscommissie voor de reorganisatie van 'het onderwijs, dat reeds ge- ruimen tijd geleden vastgesteld was, thans geheel ge drukt. en zat het waarschijnlijk nog deze week aan H. M. de Koningin worden aangeboden. Het bestaat uit 2 deelen samen ongeveer 1800 pagina's groot. Met den druk van het eerste deel net eigenlijke rap port is in November van het vorige jaar een aan vang gemaakthet tweede deel dat de rapporten der suDcommissie bevat was reeds vroeger gedrukt. KIEZERSLIJST EN FAILLIET. De heer R. Velsink, die wegens faillissement moest aftreden als Jid van den Raad der gemeente Doe tin- chem, was om dezelfde reden door B. en W. dier kousen onderbroek, borstrok, blauw katoenen kiel, een oud overhemd en een paar roode zakdoeken. Dit stelletje verkocht hij geheel volledig voor een gul- gen dat bij hunne gebouwen voor drinkwater van den aan mej. de Wed. Duinmeier op 't Gerritsland. het vee en voor de reinjging van melkvaatwerk, beslissing hooger beroep ging hij den kanlonrechter le Terborg. Van deze ontving hij gisteren bericht dal bij beschik king van 18 Mei wijziging dor kiezerslijst der ge-

Schager Courant | 1910 | | pagina 5