Zaterdag 28 Mei 1910. 54ste Jaargang No. 4715. Bekendmakingen, Binnenlandsch Nieuws. ANNA PA ULO W.NA. Alltlttl Nifilis- Ainncitij- Luil^ivliii. Dit nummer bestaat uit drie bladen. G K M F. K Ri T K S C II A O K BEPLANTINGEN. De Burgemeester der gemeente Schagen noodigt de Ingezetenen uit te willen medewerken, beschadi ging van de gemeente-beplantingen te voorkomen. Schagen, den 13 Mei 1910. De Burgemeester, J. P. W. VAN DOORN. VOORBEREIDEND MILT AI II ONDERRICHT. Aanmelding voor den aanstaanden wintercursus. De Burgemeester van Schagen maakt bekend, dat voor jongelieden van 1624-jarigcn leeftijd, indien al thans een voldoend aantal hunner zich aanmeldt, in den aanstaanden winter een cursus zal worden gehou den tot het ontvangen van voorbereidend militair on derricht. Dit onderricht heeft o.a. ten doel: lo. aan toekomstige militieplichtigen de gelegenheid te verschaffen om de geschiktheid te verwerven tot het voldoen aan de eischen van militaire bekwaamheid, en zooveel mogelijk ook aan die van lichamelijke ge oefendheid, bedoeld bij art. 104 der Militiewet 1901 en 2o. aan jongelieden de geoefendheid le verschaf- i len tot het venverven van het militair getuigschrift, 1 vereischt voor de toelating tot het Reservekader der Infanterie, der Vesting-Artillerie of der Genie; Voor de toekomstige militieplichtigen loopt de cur sus over twee achtereenvolgende wintertijdperkenvoor do adspiranten van het Reservekader over één win- J tertijdperk. Het onderricht heeft plaats ten minste 4 uren per 1 week: het begint 1 October of zoo spoedig mogelijk daarna ,en duurt tot einde Januari. De aanmelding tot deelneming aan het onderricht moet geschieden vóór 1 Juni eerstkomende ter secre tarie der gemeente, op de werkdagen, des voormiddags van 9 tot 12 uur, alwaar verdere inlichtingen kunnen worden verkregen en de volledige regeling dezer aan gelegenheid voor belanghebbenden ter inzage ligt. Melden zich méér deelnemers aan, dan met het oog op de beschikbare lokaliteit kunnen worden ge oefend dan worden niet toegelaten de ingeschrevenen voor oe militie, die niet vroeger het onderricht van twee achtereenvolgende wintert ijdperken of wel van het voorgaande wintertijdperk hebben gevolgd, en voorts de jongsten in leeftijd. Jongelieden, die op 1 Juni e.k. nog niet piilitie- plichtig waren, of, wel militieplichtig zijnde, doch zich ter zake van uitoefening van of opleiding tot land bouw, handel en nijverheid enz. buitenslands bevin- den en eerst na 1 Juni in Nederland terugkeenen, kun nen zich ook na genoemden datum, mits vóór den aan- l vang van het onderricht, tot deelneming aanmelden. Voor hen geschiedt de aanmelding zoo tijdig mo gelijk rechtstreeks bij den Inspecteur der Infanterie le 's-Gravenhage, onder opgaaf van het juiste adres van den belanghebbende en van de Gemeente, waar hij het onderricht wenscht bij te wonen, en onder over- legging van de bescheiden, waaruit blijkt, dat hij tot het doen zijner aangifte vóór 1 Juni niet was gehou den. Jongelieden dezer categorie, die reeds in dit jaar moeten loten en van wie alzoo te voorzien is, dat zij wellicht slechts gedurende één wintertijdperk het on derricht kunnen volgen, zullen, zoo zij in eene gar- nizoensplaats wonen of zich daartoe naar een nabu- lige garnizoensplaats willen begeven, in de gelegenheid gesteld worden in te halen, hetgeen zij door het niet- bijwonen van het onderricht in het vorig wintertijdperk hebben verzuimd. Latere aanmelding voor het onderricht is ook toege laten voor lotelingen, die in het vorig jaar reeds heb ben geloot, en in verband met het door hen getrok ken nummer in aanmerking komen eerst in het aan staande jaar bij de militie te worden ingelijfd. Voor I deze categorie van militieplichtingeD moet de aanmel- I ding geschieden bij den Officier, met het onderricht belast, en wel bij den aanvang van het eerste oefen in gg- uur in den aanstaanden winter. In de eerste helft van Januari a.s. zal ten overstaan van eene Militaire Commissie een onderzoek plaats hebben, waarbij voor hen, die in aanmerking komen om in het volgend jaar bij de militie te worden ingelijfd, de gelegenheid zal bestaan tot het verwerven van een bewijs van voorgeoefendheid. De bewijzen van voorgeoefendheid zijn drieërlei: een bewijs van militaire bekwaamheid een bewijs van lichamelijke geoefendheid, en een bewijs van militaire bekwaamheid én lichamelijke geoefendheid. De lotelingen, die een der bewijzen verwerven, wor- èen, op hunne aanvrage, ingelijfd bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze, voor zoover zij daartoe geschikt zijn en dit met de belangen van dén dienst is overeen te brengen. Bezitters van het in de laatste plaats genoemd bewijs hebben echter in deze den voorrang boven bezitters van een der beide eerstgenoemde bewijzen. De houders van een bewijs van militaire bekwaam heid én lichamelijke geoefendheid hebben bovendien aanspraak om vóór anderen in aanmerking te komen tot inlijving voor korte oefening (vier maanden). Aan het bovenomschreven onderzoek kan ook wor den deelgenomen door tot korte oefening ingelijfde lo telingen, in het genot van uitstel van eerste oefening, die hun vroeger verkregen bewijs van militaire be kwaamheid én lichamelijke geoefendheid wcnschen te vernieuwen, ten einde daardoor aanspraak te Verkrij- 9®1 op verlenging van dit uitstel. Bij het onderzoek wordt ook gevorderd eenige ge- °ctendlieid in het schieten. Voor jongelieden d;e in staat *anen zich in of nabij hunne woonplaats in het schie- len te bekwamen, zal tekortkoming in de gestelde eischen van schietvaardigjheid een beletsel zijn om het «wijs van militaire bekwaamheid te verwerven. Daar- wordt aangeraden om, zoo daartoe gelegenheid be- deel te nemen aan de schietoefeningen tot verhoo- van 's lands weerkracht, die, bij voldoende deel- Bwung, zoowel in garnizoens- als in sommige andere De Burgemeester vooruoerod, J. P. W. VAN DOORN. IV deeuhugowaard. v.K,"?,r vereeniging ter bevordering van getrouw Piini r c a'hfer .werd len huize van den beer are jaarvergadering gehouden. De hoer P. on der Pz. leidde de vergadering in, en wijdde een woord van waardeering aan den overleden penningmeester der vereeniging, wijlen den heer Sieffers. Na lezing der notulen kwam de rekening aan de orde, welke liep over f 361.85, inkomsten tegen f 343.44uitga ven, alzoo een batig saldo van f 18.41%. Alles werd in orde bevonden. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren P. Wonder Pz., voorzitter en Jb. dc Geus, secretaris en gekozen voor wijk 1 de heeren C. Kant en Jt>. Beersc, voor wijk 2 de heer W. Molenaar, die later tevens werd gekozen tot penningmeester, voor wijk 4 de hee ren C. Veen en C. Appel. De inteekenlijsten zijn nog niet alle ingekomen, doch wijl een uitstapje naar Amsterdam, met bezoek aan Artis voor de oudste leerlingen aan de beurt is, acht men het algemeen noodzakelijk aan de gemeente een hoogere subsidie Ie vragen. Te meer wordt dit noodig- geacht in verband met een ander punt der agenda Invordering van deelname aan het herhalings-onder- wijs. Met algemeene stemmen wordt besloten f 150 sub sidie aan te vragen. Algemeen is men van gevoelen, dat bij een bezoek aan Artis, een kijkje in het aqarium niet achterwege mag blijven. De reis naar Amsterdam wordt bepaald op 1 Juni, afvaart van Alkmaar te half acht. Later wordt door de wijkbesturen bepaald, dat de jongere leerlingen van de scholen 1 en 2 op 8 Juni een rijtoer zullen maken naar Egmond en Bergen, die van scholen 3 en 4 naar Egmond en Schoorl op 9 Juni. Door den heer Molenaar wordt een korte inleiding gehouden betreffende de noodzakelijkheid van bevor dering van hel herhalingsonderwijs. Besloten wordt aan leerlingen der herhalingsschool bij getrouw volgen der lessen aan 't einde van den cursus een aanmoediging b.v. een boekwerk, liederenbundel of zoo iets uit te reiken. Nog wordt besloten aan het Gemeentebestuur te vragen ook in den zomertijd gelegenheid te geven tot het ontvangen van een wekelijksche of halfmaan- delijksche les, opdat het geleerde op de dagschool althans ten deele worde bijgehouden. Vooral met het oog op de financiën zullen pogingen worden gedaan tot het werven van nieuwe leden, waartoe aanwezige leden van het onderwijzersperso neel medewerking toezeggen, zoo noodig door per soonlijk bezoek. Hierna sluiting der vergadering. Uitslag van de op heden gehouden aanbesteding van onderhoud en de werken aan gebouwde eigendom men, door Dijkgraaf en Heemraden van den Anna Paulownapolder. Perceel I. MolensJ. de Graaf te Anna Pauiowna voor f 486. H. Jonker te Anna Pauiowna voor f 474. Ge gund. Perceel II. Zeesluizen: G. L. Winder te Heider voor f 242. H. Jonker te Anna Pauiowna voor f 242. Jb. Jonker te Anna Pauiowna voor f 222gegund. Perc. III, overige sluizen en steigers. Jb. Jonker, Anna Pauiowna f 221.87. H. Jonker, idem f 211. G. L. Winder, Helder f187. Gegund. Perc. IV, bruggen en duikers. G. L. Winder, Hel der f 995. Jb. Jonker, Anna Pauiowna f 977.62. J. dc Graaf, idem f 969. H. Jonker, idem f 950. Gegund. Uitslag aanbesteding van het rietsnijden van de berm- en molenslooten. Perc. I. A. Kooijman, f 10. Perc. II. J. de Smit, f 19.50. Perc. III. W. Cornelissen f 10,50. Perc. IV, P Voorthuizen f 13. Perc. V. G. Kooij f 10. Perc. VI. A. Schilderman f 12. Perc. VII. F. Jongejan, f 10.50. Perc. VIII. F. Wit f 10. KOLHORN. Vrijdagavond j.1. vergaderde ten huize van den li?er P. Rempt alhier de vereeniging Denk en Doe, tot bespreking der schoolfeesten. Besloten werd, dat de hoogste klassen een reisje zullen maken naar Amsterdam, onder geleide van de heeren A. Droog en W. de Boer en mej. Adriani. De lagere klassen zullen deelnemen aan een plaat selijk schoolfeest, waarvoor de medewerking zal wor den gevraagd van don Bosco. Beide feesten werden bepaald op 15 Juni a.s. OUDE NIEDORP. De heer Ds. Kanis alhier is beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente te Vlieland. GEMEENTERAAD WIER1NGEN. Openbare vergadering van den Raad der Gemeen te Wieringen, gehouden op Donderdag 26 Mei jl.> des nam. om twee uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer A. Peereboom, Burgemeester. Deze open.t de vergadering met de volgende woor den: Ik open deze openbare vergadering van den Raad onzer gemeente, waarin ik voor het eerst als voorzitter in uw midden ben, met een hartelijk woord van welkom. Maar alvorens onze werkzaamheden te beginnen, wensch ik van deze plaats u nogmaals hartelijk te bedanken voor de vriendelijke wijze, waarop u mijne benoeming als Burgemeester hebt ontvangen en waar van ik bij mijne installatie reeds de bewijzen ontving. En waar wij allen slechts één belang beoogen, nl. het welzijn van Wieringen te bevorderen, hoop ik op uw aller gewaardeerden steun en medewerking te mogen rekenen, welke ik zeer op prijs zal stellen. Als raadsleden kennen wij elkaar verscheidene ja ren, de heeren weten bet, ik houd van flinke ge- dachtenwisseling. Ik hoop, dat onze discussies ook nu en in de toekomst, royaal, flink en van den meest vriendschappelijken aard zullen blijven, wat zal lei den tot den bloei en vooruitgang van onze gemeente. Hierna doet de voorzitter volgende mededeelingen: le. dat door den beer Rijksontvanger te Anna Pau iowna in de gemeentekas is gestort de somma van f 262.83; 2e. dat van den heer A. Zomerdijk eene dankbe tuiging is ingekomen, voor de hem toegezegde ver booging van tractement, groot f 50; 3e. dat een schrijven is ingekomen van den heer Setten van der Meer, laatst benoemd tot hoofd der O. L. School te Wseterland, dat hij tot zijn spijt zijne betrekking eerst 16 Juni a.s. kan aanvaarden, doordat aan de school waaraan hij thans verbonden is, niet minder dan drie vacatures zijn. Hierna biedt voorzitter den maandstaat der zeegras- J exploitatie over de maand April aan, waarop geen 1 aanmerkingen worden gemaakt. Vervolgens stelt voorzitter aan de orde de volgen- 1 de ingekomen reclames: le. Verzoek om ontheffing hondenbelasting van P. i Mostert, wegens opruiming, wordt halve ontheffing toegestaan. 2e. ld. van M. Kok, als voren. 3e. Id. van Lamb. Wiegman, om ontheffing (ged.) hoofdelijken omslag, wegens de vermindering van in komsten, hierop wordt aJwijzend beschikt. terder deelt de voorzitter mede, dat eenigen tijd geleden een schrijven is ontvangen van den minis ter van Landbouw enz., dat van 20 Mei tot 20 Juni a.s. eene landbouwtelling zal worden gehouden, waar- yoor het Rijk als vergoeding f 25 toestaat. Daar dit lang niet door den eerste den beste kan orden opgeknapt, konden B. en W. hier geen ge schikt persoon voor f 25 krijgen, wat wij geschreven hebben, en waarop wij ten antwoord ontvingen, dat niet meer kon worden toegestaan, doch dat de be doeling was, dat de veldwachter dit bij zijne andere diensten kon waarnemen en dan f25 wel eene vol doende belooning zou zijn. B. en W. meenen echter, dat dit voor Wieringen niet opgaat, daar hier te Wieringen veel klein grond bezit is en dus wel 600 gezinnen zullen moeten wor den bezocht; in tegenstelling met den vasten wal, waar het meerendeels groote boerderijen zijn. Ver der moeten de tellers hier zeer goed met de plaat selijke toestanden op de hoogte zijn, wat een veld wachter niet is. Daarom meenden B. en W. dat die vergoeding noo dig f 50 mocht zijn. Na eenige discussies hierover wordt besloten, aan den Minister te schrijven, dat hier voor f25 geen geschikt persoon te vinden is en een veldwachter voor de telling te Wieringen ook minder gewenscht is en Zijne Excellentie te verzoe ken de belooning te verhoogen tot f 50. Mocht dit niet worden toegestaan, dan zal de gemeente eene extra-belooning geven. Thans wordt aan de orde gesteld een verzoekschrift van de Vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek te Hippolytushoef en Oosterland; waar in gevraagd wordt evenals vorige jaren wederom eeni gen finan,ciëelen steun van de gemeente te mogen ontvangen. Ja, zoo mogelijk, daar het kinderaantal steeds toeneemt, er een nadeelig saldo is en de te verwachten vrijwillige bijdragen dit jaar zeker niet hoog zullen zijn; zou de comm. gaarne iets meer dan vorige jaren ontvangen. Na eenige besprekingen wordt besloten dezelfde vergoeding te behouden, wel ke is f 27.50. De heer Poel merkt nog op, dat hem gezegd is, dat Westerland per kind meer uitgekeerd kreeg dan de anderen; zou dat geen verandering kunnen bren gen? De heer Heijblok zegt, dat de onderwijzers het vroe ger niet met meester Pool konden vinden, misschien gaat dit nu met meneer van Setten van der Meer wel beter. Besloten wordt dit piet verder te onderzoeken en onveranderd te laten. Vervolgens wordt aan de orde gesteld een inge komen stuk van de af deeling „Wieringen" van de Vereeniging tot bevordering van het vakonderwijs in West-Friesland, om eene subsidie te mogen ont vangen van de gemeente; om ook hier de vaklieden beter onderricht te geven, welke, wordt in het re- quest gezegd, „in bekwaamheid verre ten achter staan bij die van het vasteland." (Zou dit wel waar zijn? Zoo ja, dan is het een mcoi compliment. Ver- slagg. Voorzitter zegt verder dat het een zeer nuttige en sympathieke vereeniging is, welke aller steun ver dient; waar echter het geld vandaan te halen? dat is weer de kwestie. De begrooting, welke bijgevoegd is, wordt na inzage wat te royaal bevonden voor een pas beginnende vereeniging, o. a. boekhouder f 6 per week enz.; en daar men meent dat hier op Wierin gen vele zaken iets ten achter zijn en 't niet gaat om overal een flinke subsidie te geven, wordt beslo ten f25 toe te staan en een lokaal met verwarming voor gebruik. De heeren Poel en Hermans vlaren in principe voor f 50. Hierna komt in behandeling een schrijven van het Heemraadschap Wieringen, waarin de gemeente ver zocht wordt een stukje straat in de Elft te laten leggen, om, zoo wordt gezegd, te voorkomen dat het daar, nu het Heemraadschap den heer C. Bakker heeft toegestaan den greppel ten behoeve van zijne bakkerij te dempen, daar een vuile boel wordt, door geen voldoende afwatering. De voorzitter licht toe, dat dit stukje lang zal moeten worden 21 M., breed 3 M., zoodat dit 63 M." wordt, waarvan de kosten ongeveer zijn ruim f 132. Daar men meent, dat, zoo dit wordt toegestaan, men wel aan den gang kan blijven en men weldra in de Belt door den velen aanbouw aldaar, verplicht zal zijn ook straatweg te leggen en de straatweg in Hippolytushoef eveneens in slechten toestand verkeert, wordt besloten voor- loopig geen straatweg te leggen op wegen van het Heemraadschap. Ook op het voorstel van den heer Koorn, om het voor gezamenlijke rekening te laten maken, wordt met het oog op den berooiden toe stand der gemeentekas niet ingegaan. Hierna is aan de orde: RekeDing en verantwoording van heeren Armvoogden; deze rekening heeft ter in zage gelegen; de ontvangsten zijn f 3859.28%. de uit gaven f 3536.81; alzoo een voordeelig saldo van f 322.47%; welke rekening zonder op- of aanmer kingen wordt goedgekeurd. Waarna men overgaat tot de samenstelling van een stembureau voor de verkiezingen van de Prov. Sta ten op 16 Juni a.s. Dit wordt gevormd door de heeren N. J. Poel, P. Kuut en H. A. J. van der Speek Obreen. Vervolgens werd door den secretaris het jaarver slag dezer gemeente over 1909 voorgelezen, waaruit wij aanstippen: dat einde Dec. 1909 in onze ge meente waren 1622 mannen en 1436 vrouwen, te zamen 3058 personen; dat de ontvangsten hebben bedragen f 36244.60, uitgaven f 36779.37, alzoo een nadeelig saldo van f 534.77; dat in onze gemeente 700 melkkoeien en 3580 schapen zijn; dat ongeveer 9000 balen krukels zijn aangevoerd, waarvoor gemaakt werd f 40500; voor f 16000 aanhaling, f 21000 aan oesters, f 18000 aan mosselen, aan ansjovis f 49000; aan gemaaid zeegras f 22500. Niets meer aan de orde zijnde, gaat de voorzit- 1 ter tot de rondvraag over, waarbij de heer Kuut het woord verkrijgt en opmerkt, dat het Doopsgez. Kerkbestuur thans S. D. te onderhouden heeft, en daar f 6 per week voor betaalt. Aan Armvoogden is ondersteuning gevraagd, doch bericht ingekomen, dat zij geen bedeeling mochten geven; het is echter geen bedeeling, maar besteding; f 6 per week wordt ge noemd bestuur alleen te zwaar, de heer Kuut zou nu gaarne zien dat er eens geprobeerd werd hierin verandering te verkrijgen, zoodat b.v. f 3 per week door anderen gedragen werd. Na eenige besprekin- gen hierover, neemt de voorzitter op zich, om na- mens den Raad met den voorzitter van Armvoogden daarover te spreken. Hierna verkrijgt de heer Poel het woord en vraagt of het niet wenschelijk zou zijn op die kale plek aan de oude veldwachterswoning wat portland-cement te smeren. De heer Kuut vraagt, wat er met dat oude ding gedaan zal worden; wordt het 't volgende jaar opgeruimd, dan acht hij het niet noodig. De heer Koorn vereenigt zich hier geheel mede. Daar echter hieromtrent niet in eens kan worden besloten komt men overeen, daar -Eet slechts enkele guldens zal kosten, er wat portland-cement aan te laten verwerken. Niemand meer het woord verlangende sluit de voor zitter de openbare vergadering en gaat de Raad op verzoek van den heer Obreen in comité over. TENTOONSTELLING TE SCHOORL. Wij ontvingen het programma van de tentoonstel ling te Schoorl op 13 Juni. Daaruit blijkt dat prij zen worden uitgeloofd voor 3-, 2- en 1-jarige paar den, melkkoeien, melkvaarzen, herfstkalvers, kalf- schotten, kuispinken, stieren, melkschapen (4 stuks) 2 jaar of ouder, melkschapen (2 stuks), enterlingen, lammeren (6 stuks). Zeug met biggen, kippen 7 af- deelingen, eieren (20) zwaarste, konijnen en een den. Vee ter opluistering kan met eene eervolle ver melding bekroond worden. Secretaris van de tentoon stelling is de heer J. Bos te Schoorl. WOLHANDEL. De wolhandel is dezer dagen begonnen. Was de handel verleden jaar veel gunstiger dan in 1908, zoo dat toen 75 jt 85 cent per K.G. werd besteed, dit jaar zijn de prijzen nog belangrijk hooger dan in 1909. Er wordt thans van f 1.05 tot f 1.15 betaald. PRINSES JULIANA TE AMSTERDAM. Het gewone jaarlijksche bezoek van H. M. de Ko ningin en Prins Hendrik aan Amsterdam had voor velen dit jaar een nieuwe attractie, nl. het meeko men van de kleine Prinses Juliana en de intocht van de^e kleine was wel een van de hoofdmomenten van het feest. Nadat H. M. de Koningin en de Prins vanuit Haar lem waren teruggekeerd Donderdag en door Amster dams autoriteiten waren begroet, werd in de ko ninklijke wachtkamer gewacht op den trein uit Het Loo, die de koninklijke kleine zou aanvoeren. Hare Majesteit had den wensch te kennen gegeven vooral te worden gewaarschuwd bij het binnenloopen van den trein, om zelve haar Dochtertje te kunnen ontvangen. Nu, dat was spoedig mogelijk, want reeds enkele minuten later, kon het Koninklijk Echtpaar daarvoor naar buiten genoodigd worden. Daar schoof heel langzaam de extra-trein van Het Loo binnen. Voor een der groote ruiten van het Koninklijk salonrijtuig zit jonkvrouwe Van de Poll, dame du Palais honoraire, belast met de opvoeding van H. K. H., met Prinses Juliana op haar schoot. Zij laat de Prinses de Haar wachtende Koninklijke Ouders en de menigte reeds toewuiven. Vlug is de Koningin bij het salonrijtuig en als Zij de Koninklijke Baby uit de handen van haar verzorgster overneemt en haar aan het moederhart drukt, davert het los van enthousiasme en van lief de. Zoo hard, dat Prinses Juliana even pruillipjes trekt; maar onder de liefkoozingen van Haar zorg zame Moeder en de tirrelantijntjes, die jonkvrouwe Van de Poll met een speelpoppetje te maken weet, is de huilneiging heel gauw voorbij en zet de Prin ses een allersnoezigst gezichtje. Allen, die in de onmiddellijke nabijheid stonden en dit intieme, historische tooneeltje mochten ga deslaan, waren opgetogen over Prinses Juliana, die er in haar witte, kanten babyjurk, met lint kanten mutsje, snoezig, goddelijk-heerlijk uitzag; zooals de dames om strijd uitriepen. Via het Koninklijk Paviljoen begaf H. M. de Ko ningin, zelf Haar Dochter dragende en gevolgd door Prins Hendrik, zich naar de staatsiekoets. In de gouden koets, die het zonlicht van dezen zomerschen namiddag weerkaatste, nu het middel punt van aller aandacht, nam Hare Majesteit de Koningin plaats met Prinses Juliana op haar schoot. Z. K. H. Prins Hendrik zat ter linkerzijde van H. M. Tegenover het Koninklijk Echtpaar had jonkvrouwe Van de Poli (achteruitrijdende dus) plaats genomen. De gouden koets was met zes prachtige zwarte paarden bespannen, gereden la daumont en van den bok door den gepruikten koetsier. Het linkerraam van de glazen koets bleef geopend. Overigens reden de leden van het gevolg weer in open landauers en formeerde de schitterende en hoogst schilderachtige stoet zich op dezelfde wijze als des morgens en werd hij weer door cavalerie geopend en gesloten. Toen de Koninklijke stoet zich in beweging stelde en de gouden koets met haar rijk decoratief en gebogen glazen wanden het Stationsplein opreed in de volle zonneschittering, om tusschen een volks massa, die op geen duizenden na te schatten viel, den intochtsweg met het Koninklijk gezin af te leggen ja, toen was de massa nauwelijks meer te hou den en laaiden uit die ontelbare kelen stormachtige hoezee's op als een welkomstovatie, die bleef voort duren heel den weg langs. Langs den weg waren afgevaardigden geschaard van een zeer groot aantal vereenigingeu, vele met vaandels en banieren. Stapvoets rijdt de gouden koets de menschen voor bij en Hare Majesteit neemt de hand van Haar doch tertje en laat Prinsesje er mee wuiven naar de jui chende Amsterdammers. De heldere blauwe kijkertjes staan vroolijk in het ronde, rose gezichtje en er schijnt een glimlach te komen om het mondje, alsof Prinsesje schik heeft in al die menschen. Dan onder één aanhoudenden juichtoon, die steeds machtiger schijnt te worden, rijdt de stoet naar den Dam. aandels en banieren buigen ten teeken van groet, zich voegend bij die uitbundige hulde van Amster dam, in de eerste plaats aan ons Prinsesje. Een zegetocht, die inkomste, te midden van de jubelende menschenzee. Als de voortsnellende golven van zonnige zee, vloeit het gejuich den blijden stoet vooruit over de dichte menigte heen, en omhoog tegen de huizen op, waar ramen en balcons dichtbewoond en de daken geheel overdekt zijn van menschen. De kranige huzaren met hun vroolijke rossen, waar het politiecordon bijkans bezweek, hielden zij prach tig ruim baan. Wat 'n menschenmacht! Bij den oprit van den Dam was 't beangstigend. Daar schoof de menigte telkens weer over het gladde asphalt naar voren en bijna dreigden de tiendubbele menschenhageii er aan weerszij in elkaar te vloeien. Toen het begeleidend en vooruitsnellend juichen den Dam bereikte, brak daar een geestdrift uit, zoo overweldigend aanstormend op den Koninklijken stoet, zoo opdaverend omhoog en 'wegschallend wijd uit: een vrü-uitgevierd enthousiasme van tien- wellicht honderdduizenden. Eu later als de Hooge bezoekers in het Paleis zijn verdwenen en de balcoudeuren geopend worden.

Schager Courant | 1910 | | pagina 1