Dinsdag XI Mei 1910. 54ste Jaargang No. 41 l(j. Bekendmakingen, Binnenlandsch Nieuws. Alfticti Nitiis- Aifcrtdtit- LuMlii Dit nummer bestaat uit'een blad. GEMEENTE 8CHAGEN, VERJARING VAN VORDERINGEN. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Seha- gen brengen belanghebbenden in herinnering, dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, over het dienstjaar 1909 vóór of op den laatsten Juni aanstaande, bij de besturen en de ambtenaren, die het aangaat, moeten zijn ingediend. Alle op dien termijn niet-ingediende vorderingen, worden voor verjaard en vernietigd gehouden. Voorts worden belanghebbenden verzocht niet den uitersten termijn af te wachten, maar de indiening der bewijsstukken zooveel mogelijk te bespoedigen. Schagen, den 28en Mei 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. P. W. VAN DOORN. De Secretaris, ROGGEVEEN. De Burgemeester der Gemeente Schagen, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dier gemeen te, dat de kohieren nos. 3 en 4 der Personeele Be lasting, dienst 1910, op den 24en Mei jl. door den Heer Directeur der Directe Belastingen te Amsterdam zijn executoir verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze ge meente ter invordering zijn overgegeven. Ieder ingezetene, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, teneinde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloei en, te ontgaan. Schagen, den 28en Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, J. P. W. VAN DOORN. durende het onderzoek of bij het naar huis keeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens het Cri mineel Wetboek en het Reglement van Krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. De verlofganger, die bij herhaling kleeding- of uit rustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden ge houden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproe ping tot werkelijken dienst, wordt, na daartoe door den Minister van Oorlog te verstrekken last, als de serteur afgevoerd en behandeld. Nog worden de verlofgangers opmerkzaam gemaakt, dat het niet-ontvangen eener bijzondere kennisgeving hen niet ontheft van hunne verplichting tot deelne ming aan het onderzoek, maar dat deze openbare ken nisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan het onderzoek mochten verhinderen, zal daarvan zoodra mogelijk ter Gemeentesecretarie moeten worden over gelegd eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegld papier kan worden gesteld. Aan den verlofganger kan op zijn daartoe aan den Militiecommissaris van zijn District te richten en met redenen omkleed verzoek worden vergund, het onder zoek in eene andere gemeente des Rijks te onder gaan. Het verzoekschrift moet gefrankeerd worden toegezonden. Maakt een verlofganger aan wien een zoodanige vergunning is verleend, daarvan geen ge bruik, dan wordt deze geacht niet te zijn verleend. Schagen, den 20 Mei 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. P. W. VAN DOORN. De Secretaris, ROGGEVEEN. BLIJVEND GEDEELTE BIJ DE ONBEREDEN KORPSEN. De Burgemeester van Schagen brengt bij deze ter openbare kennis, dat de hieronder genoemde verlof gangers der lichtingen, korpsen en korpsonderdeelen, i achter hunne namen vermeld, zich op den achter hunnen naam gestelden datum naar hun korps moe ten begeven tot het verrichten van den dienst voor het blijvend gedeelte, waartoe zij gehouden zijn. NICOLAAS KOOPMAN, lichting 1909, van het 10e Regiment Infanterie, 2e bataljon 4e compagnie, op den 16 Juni 1910 te Helder. Schagen, den 23 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, J. P. W. VAN DOORN. NATIONALE MILITIE. ONDERZOEK VAN YERLOFGAGERS. Burgemeester en Wethouders der gemeente Scha gen maken bekend, dat het onderzoek van de in het verlofgangersregister dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers der Militie te land zal worden gehou den in het lokaal „Ceres" te Schagen op Vrijdag, den ten Juni 1910, des voormiddags te half tien uren. Aan het onderzoek behoeft niet te worden deelge nomen door hen, die in het genot zijn van tijdelijk verlof en voorts niet door: a. de verlofgangers, aan wie vergunning is ver leend tot uitoefening van de zeevaart of de zeevis- scherij buitenslands of toestemming tot verblijf in het buitenland, en aan wie hetzij gelijktijdig met die vergunning of toestemming, hetzij in verband daar mede later afzonderlijk, vrijstelling van het onderzoek is verleend, dan wel is toegestaan dat onderzoek in de maand November of December van het loo- pende jaar te ondergaan; b. de verlofgangers, aan wie ter zake van de uit oefening van hun beroep of bedrijf dan wel wegens andere bijzondere omstandigheden vergunning is ver leend het onderzoek in een der hiervoren onder a genoemde maanden te ondergaan; c. de verlofgangers, die in het loopende jaar, vóór den dag hierboven als dag van onderzoek aangegeven, uit anderen hoofde dan voor straf onder de wapenen sijn geweest; d. de verlofgangers, die bestemd zijn om in het loopende jaar voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen; e. de verlofgangers, die met 1 Augustus van het loopende jaar bestemd zijn om eenen verlengden mi- litiedienst bij de Landweer te volbrengen; f. de verlofgangers, die in het genot zijn van ont- leffing van den werkelijken dienst of van uitstel van eerste-oefening; g. de adspirant-militie-officieren; en h. de verlofgangers van de Exploitatie-Compagnie Ier Spoorwegafdeeling van het Regiment Genietroe pen. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgen- Se wetsbepalingen: dat de verlofganger bij dit onderzoek moet verschij nen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, tan zijn zakboekje en van zijn verlof- Pas; dat een anrest van twee tot zes dagen, te onder gaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, door den Militiecommissa ris kan worden opgelegd aan den verlofganger: lo. die zonder geldige redeü niet bij het onder zoek verschijnt; 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen; 3o. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden; 4o. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een an der behoorende, als de zijne vertoont; va t onverm>nderd de hiervoren genoemde straf ij? wtee tot zes dagen arrest, de verlofganger, die cn schuldig maakt aan een der feiten daarbij on een i en *0- Kenoemd, wordt opgeroepen om op I ndder te bepalen tijd en plaats voor den Militie- mm'ssaris te verschijnen tot het ondergaan van |een nader onderzoek. 1 do manschappen der militie te land worden i a(, 1 onder de wapenen te zijn, niet alleen geduren- lale n dlen het onderzoek duurt, maar in het dat m?.en' wanneer zij in uniform zijn gekleed, zoo- stmfn rï'e. ongeregeldheden plegen of zich aan uaa i 9 feiten ^huldig maken, hetzij bij het gaan 1 de plaats voor het onderzoek bestemd, hetzij ge Winkel. Het bestuur van Volksonderwijs heeft de school feesten en -reisjes voor dit jaar aldus geregeld: Woensdag 8 Juni maken 43 kinderen een rijtoer naar Bergen (vertrek 's morgens 8 uur te Winkel). Op denzelfden dag gaan 33 kinderen per tram en spoor naar IJmuiden. De reis Amsterdam met 46 kinderen heeft plaats op Woensdag 13 Juli. Het plaatselijk feest met 29 leerlingen der laagste klassen wordt gevierd op Zon dag 17 Juli. WINKEL. Nauwelijks vertoonen de vruchtboomen hun zomer tooi of allerlei ziekten en schadelijke weersinvloeden beginnen hun nadeelige werkingen. De bloedluis ver toont zich op de takken van sommige appelboomen. Van Fulpappel en Costlin Keswick, die rijk hebben gebloeid, verschrompelen de jonge vruchtjes en vrucht twijgen. Van verschillende zijden werden wij de vorige week attent gemaakt op de bladeren met verdorde en zwarte randen van de Louise bonne d'Avranches, hetwelk, zooals Prof. Ritzema Bos ons verzekert, ver oorzaakt was door de nachtvorsten. Op een paar tak jes derzelfde variëteit, waarvan de biaderen reeds geheel waren verschrompeld, kon de aanwezigheid van de sporenhoopjes van Fusicladium pyrinum (pere- schurft) worden geconstateerd. WAARD EN GROET. Donderdag 2 Juni vergadert de af deeling Waard en Groet der Hollandsche Maatschappij van Landbouw ten huize van den heer A. Wit te Winkel. Op de agenda staat o. m.: Ie. Bespreking cursus Veekennis; 2e. Regeling van het a.s. proefwerken der hooibouw- werktuigen.; 3e. Het hygiënisch melken, inleider de secretaris, de heer Chr. Drenth. TREURIG. Te Haarlem is een 13-jarige jongen bij het over- 1 steken van de spoorlijn op het viaduct Brouwers- I vaart, door een sneltrein gedood. Het lichaam werd leterlijk in stukken gereden. INBRAAK IN EEN CIRCUS. Gisternacht is ingebroken in het Circus Variété te Rotterdam. De inbrekers hebben zich toegang ver schaft over een plaatsje, loopende langs het kantoor van den postpakketdienst en zijn zoo gekomen in den omgang van het circusgebouw, na een deur ingetrapt te hebben. In het gebouw zijn zij dadelijk gegaan naar het kantoor der directie, waarvan zij de deur openden. Op dit kantoor is in de brandkast naast het slot een gat gemaakt, waardoor de inbrekers in staat waren deze kast te openen. Na een bedrag van f 140 aan bankpapier en specie er uit gestolen te hebben, sloegen de dieven 1de deur weder dicht. Zon der dat iemand iets bemerkt heeft, verlieten zij het circusgebouw. DE EERERAAD. Daags na afloop van het enquête-debat is door dr. Kuyper in handen der commissie van beoordeeling gesteld de door hem toegezegde Memorie met 40 bij lagen. Om het onderzoek gemakkelijker te maken, is de memorie gedrukt en in drie exemplaren ingezon den. Stand. MAATREGELEN TEGEN KWARTJESVINDERS. Naar de N. R. Ct. mededeelt, heeft de directie der H. IJ. S. M. het personeel aangeschreven om met alle ten dienste staande middelen te trachten een einde te maken aan de practijken der z.g. kwar tjesvinders. Voortaan moet de afgifte of verlenging van be staande abonnementen aan bekende kwartjesvinders worden geweigerd. Daar zij dan met tienrittenboekjes of gewone plaatsbiljetten zullen gaan reizen, moet het trein personeel te hunnen opzichte, zooveel mogelijk ge bruik maken van de bij artikel 12 van het Algemeen Reglement voor het Vervoer op de Spoorwegen, ge geven bevoegdheid, om aan hen hun plaatsen in de treinen aan te wijzen en met de meeste beslistheid te vorderen, dat zij die aanwijzing volgen. Weigeren zij hieraan te voldoen, dan moeten zij niet alleen niet tot den trein worden, toegelaten, doch ook van het station worden verwijderd, waartoe zoo noodig de hulp der politie is in te roepen. Geven zij gedurende den rit aanleiding tot klach ten van het publiek of personeel, hetgeen gewoonlijk geschiedt door dreigen of schelden, dan moeten zij on verbiddelijk op het eerstvolgend station, waar de trein stopt, uit den trein en van het station wor den verwijderd. Zoo mogelijk moeten namen van getuigen worden opgenomen. Eindelijk wordt een correct, doch beslist optreden aan stationschefs en treinpersoneel aanbevolen. Znidscharwonde. Helpt Elkander", het ziekenfonds te Zuidschar- woude hield gisteravond een goed bezochte vergade ring. Nadat de voorzitter de vergadering met een woord van welkom had geopend, vooral aan de jon geren, en de secretaris de notulen had voorgelezen, we.ke onveranderd werden goedgekeurd, deelde de penningmeester mede, dat gedurende het eerste kwar taal aan ziekengeld was uitgegeven de som van f 442.60, aan andere uitgaven f 42.90%, alzoo in to taal f 485.50%. De ontvangsten beliepen over het zelfde tijdvak f 305.55, zoodat er een nadeelig saldo was van f 179.95%, wat het in kas zijnde terugbracht tot f 1076.07%. Bij punt 2 der agenda, royeering-buitenleden, stel de het Bestuur voor deze als lid te schrappen, om dat het bijna onmogelijk is voldoende controle te houden bij eventueele ziektegevallen. Nadat dit nog eenigszins nader was toegelicht en besproken, werd het voorstel bij eenparigheid van stemmen aangeno men. Deze wijziging treedt met 1 Januari. 1911 in werking, 't Spreekt vanzelf, dat leden, die sich later weer metterwoon in de gemeente vestigen, opnieuw als leden kunnen toetreden. Door het bestuur werd bij monde van den voor zitter meegedeeld, dat de meeste leden wel kennis geven van hun ziek-worden, maar dat de betrokken kommissaris bijna nooit mededeeling ontvangt van het weer hersteld zijn. Dit geeft aanleiding tot onaan genaamheden, die vermeden moeten worden. Het be stuur stelde dan ook dienovereenkomstig voor art. 24 zoodanig te wijzigen, dat hij, die in gebreke blijft mee te deelen, dat hij weer hersteld is, 5 weken dub bele contributie zal moeten betalen, welk voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. Voorgesteld werd verder aan den gemeenteraad een adres te zenden met het verzoek het daarheen te leiden, dat de slooten, op het voorbeeld van Noordscharwoude, op bepaalde tijden worden gerei nigd. Dit voorstel, nader toegelicht door op het groo- te belang ervan te wijzen, ook voor de volksge zondheid, werd mede met eenparige stemmen aan genomen. Indertijd was het besluit genomen de kasteleins te verzoeken (aan welk verzoek was voldaan) de consumptie wat lager te stellen en daarvoor in plaats f 2.50 extra zaalhuur te betalen. Dit was geschied om het vergaderingbezuek wat grooter te doen wor den. Men kon niet zeggen, dat die maatregel had ge holpen en 't was daarom dat het bestuur voorstelde dit verzoek in te trekken, maar nu een dubbeltje pre sentiegeld te geven. Dit werd aangenomen, met dit voorbehoud, dat de leden op tijd moeten aanwezig zijn. Het laatste punt gold het oprichten van een zie kenhuis aan den Langedijk. De voorzitter herin nerde er aan, dat deze zaak onlangs in bespreking is geweest bij de Winkeliersvereeniging, die het op richten van barakken als middel had besproken om de schade tegen te gaan die winkeliers soms lijden, als een der huisgenoo^en is aangetast door een be smettelijke ziekte. Men meende, dat in- samenwerking met zustervereenigingen wel wat was te beproeven in deze richting, ofschoon het niet valt te ontken nen, dat er heel veel moeilijkheden aan de zaak zijn verbonden. De heer Bouman deelde mee, dat hij in dertijd in de winkeliersvereeniging de voorsteller was geweest, en dat daar als bezwaren werden geopperd de onmiddellijke nabijheid van Alkmaar en de vrees van sommigen om hun huisgenooten in een gasthuis te laten verplegen. Spreker verklaart zich een voor stander van het oprichten van een ziekenhuis en hoopt dat men deze zaak spoedig zou aanpakken. De heer S. Zeeman deelt de genoemde bezwaren en vreest, dat de 4 gemeenten financiëel niet bij machte zullen, zijn deze zaak ten uitvoer te brengen. Aar de totstandkoming zijn hooge kosten verbonden, vooral wijl aan de inrichting hooge eischen worden gesteld. Toch wil hij gaarne meehelpen de zaak te probee- ren. Door anderen werd op Uitgeest en Schagen ge wezen, waar het zielental nog niet zoo groot is. De voorzitter meende uit de besprekingen de conclusie te mogen trekken, dat de aanwezigen de wenschelijk- heid voelen en dat het bestuur goed zal doen met te trachten het zoover te brengen,, dat eenmaal het wenschelijke zal zijn bereikt. Met dank voor de gevoerde beraadslagingen, van belangstelling en liefde voor de zaak getuigende, sloot de voorzitter de vergadering. ZUIDSCHARWOUDE. De heer Ds. E. K. Groeneveld Wz., predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Zuidscharwoude, heeft het beroep naar Oost-Voorne bij dezelfde Gemeente aan genomen. OUDE NIEDORP. De heer Ds. Kanis alhier heeft voor het beroep naar Vlieland bedankt. PROV. STATEN. Door de afdeelingen der S. D. A. P., in het dis trict Schagen, zal geen candidaat worden gesteld voor de Provinciale Staten. WINKEL. I Wegens den harden regen en de, dientengevolge geringe opkomst van leden op jongstleden Zaterdag avond, werd door het bestuur der Vrijwillige Brand weer besloten de oefeningen met het materiaal uit te stellen en die te bepalen op Zaterdag 4 Juni a.s., des avonds half acht. I Tot pijpleider bij de groote spuit werd benoemd de heer J. Vijzelaar. MOERBEEK. I Alhier doet zich bij een vijfjarig meisje een geval van diphtheritis voor. In den toestand van de zieke, die eerst hoogst ernstig was, schijnt thans eenige verbetering te komen. ANNA PAULOWNA. In de plaats van den heer Jb. Schrieken, is door het Gemeentebestuur tot Brandmeester in wijk B be noemd, de heer P. Biersteker. TENTOONSTELLING TE OPMEER. De tentoonstelling van paarden te Opmeer, op 6 lunl te houden, belooft dit Jaar belangrijk te zijn- Volgens programma zijn prijzen beschikbaar voor hengsten van 3 jaar en ouder; voor een span der best betuigde paarden van 4 Jaar en daar boven; voor het bestbetuigde paard van 4 jaar en daar boven; voor het beste 3-jarig paard; voor idem 2- Jarig voor iedem 1-jarig; voor de beste merrie met veulen, geb. in 1910; voor de beste betuigde ket; voor bespannen met 2 paarden; voor idem met 1 paard; voor idem met ket. Totaal prijzen f 225. De paardenmarkt, met deze aantrekkelijkheden, kan ze ker op een druk bezoek rekenen. W ARMENHUIZEN. De wensch om de gebrs. Prins, quartetzangers van Zaandam, alhier spoedig terug te zien, is vervuld. Zondagavond traden de heeren wederom op in het lo kaal van den heer Do Geus. Wederom één roep over hun schoonen zang: prachtig, heerlijk! Het rijke pro gramma werd onberispelijk afgewerkt. Ademlooze stil- e heerschte in de zaal bij de heerlijke pianissimo's. Het vrij talrijke publiek was opgetogen, en wederom roepen wij de heeren een tot weerziens toe. W ARMENHUIZEN. Het kerkbestuur der Ned. Herv. Gem. heeft in zijn jl. gehouden vergadering, definitief het besluit ge nomen tot het stichten van een eigen begraafplaats Een prachtig terrein, ten westen van de Herv. Kerk' en eigendom van de kerk is als het ware* de aange wezen plaats. Het plan is, Augustus met de werk zaamheden te beginnen. MOORDAANSLAG. Te Goirle bij Tilburg heeft een jongmenseh, Luy- bregs genaamd, een moordaanslag gepleegd op den kastelein Olieslagers. Hij schoot een met hagel gela den geweer op hem af en trof zijn slachtoffer, niet doodelijk, in den nek, De dader is gearresteerd. BREEZAND. Zaterdagavond was in 't café van den heer G Borst een vergadering belegd, om te geraken tot een Ver eeniging ter verbetering van het geitenras. De heer Koster, die de provinciale vergadering te Amsterdam had bijgewoond en daarom verzocht was, deze ver gadering voor te lichten, was verhinderd. Daarom deel de heer Lunshof op verzoek van den heer Koster het een en ander mede. Voor het krijgen van Rijks subsidie is het noodig, dat de vereeniging minstens tien leden telt. De contributie behoeft niet hoog te zijn. maar mag niet lager gesteld worden, dan 25 ct per lid. 't Plan is, dat Zwitsersche bokken zullen worden ingevoerd. Klders heeft men door die kruisingen heel wat verbetering verkregen. Men had er enkele geiten, die 7 5 7Va liter melk per dag gaven. Dit waren nu wel de allerbeste, maar over 't geheel was de melk- opbrengtst veel hooger geworden. Na eenigp besprekingen gaven zich twaalf aanwe zigen als lid op, zoodat de vereeniging tot stand was gekomen. Te verwachten is het, dat nog veel meer leden zich zullen opgeven. Tot leden van het voorloopig bestuur werden ge kozen de heeren Koster, L. van Zandwijk en Lunshof. Op eene weldra te houden vergadering zal het huis houdelijk reglement worden vastgesteld. OUDE NIEDORP. Zondagmiddag scheurde het paard van Dr. Pool te Hoogwoud, dat gespannen was voor een kar, het touw stuk waaraan het alhier was vastgebonden, en ging op hol. Op Terdiek werd het beest tot stilstaan ge bracht. Alles liep gelukkig zonder ongelukken af. Lnkel waren de tuigen een weinig beschadigd. BURGERBRUG. Mej. Roos, onderwijzeres te Burgerbrug. heeft van het Gemeentebestuur van Zijpe een verlof van Ivvee maanden wegens gezondheidsredenen gekregen. BURGERBRUG. Be Liberale Kiesvereeniging Ie Zuid-Zijpe koos in haar laatste vergadering den heer J. luiks te Burger- brug tot bestuurslid. De aftredende bestuursleden, de heeren Rus en Van der Ploeg werden herkozen. Oude Niedorp. Het schoolfeest, dat in verband met het huren van een boot, voorloopig was bepaald op 14 Juni,, is thans vastgesteld op Maandag 13 Juni a.s. DE DIEFSTAL TE VENLO. Thans is de belangrijkheid van de diefstallen uit het kleeding-, voeding- en nachtlegermagazijn bij de huzaren te Venlo, vastgesteld, waarover vroeger al het een en ander is meegedeeld. Immers bedroeg de waarde aan vermiste goederen en levensmiddelen ruim f 6500. Vermist werden o. m. 87 rijbroeken, die alleen een waarde van f 870 vertegenwoordigen, ver der 400 bedlakens, 300 hemden, 450 paar sokken, 700 paar schoenzolen, een groote partij matrassen, stroo- zakken, dekens, attilas, mantels, colbakken, groote partijen erwten, boonen, 190 K.G. boter en' andere levensmiddelen. De beide verdachten v. d. H. en H., zijn ter beschikking van den militairen rechter ge steld, terwijl een groote menigte militairen en bur gers, als verdacht van heling, reeds gehoord werden. Het onderzoek is nog in vollen gang. AUTO-ONGELUK. Op de grens van Hoevelaken en Amersfoort kan telde Zondagmiddag omstreeks 3 uur, bij een zeel- lastige bocht in den Hoogeweg, een auto uit Amster dam, waarin gezeten waren de eigenaar baron Van Hardenbroek, twee dames en baron Van der Borch. Eerstgenoemde, die het voertuig ielf bestuurde, en njet had gelet op de waarschuwing van een der om wonenden om in de bocht langzamer te rijden, ge- raakte onder den zwaren wagen; de dames en de mederijdende heer kwamen er af met den schrik Een in allerijl uit Amersfoort ontboden auto bracht baron Van Hardenbroek naar Amersfoort, waar kneu zingen aan een der armen werden geconstateerd, die in het ziekenhuis nader werden verzorgd, waarop hij met zijn dames per trein terugkeerde naar Am sterdam. Met de auto, die door den val niet erg was be- schadigd, keerde baron Van der Borch terug naar Bathmen. ARME JUFFROUW. Men schrijft uit Amsterdajn Ren voorval, dat iedereen erg grappig vond, be- halve de rechtstreeks daarbij betrokkene, speelde zich gisteren af op don Dam. Op de eersle rij langs den afgezet ten rijweg slond een juffrouw, die er niet aan dacht liaar bevoorrechte positie prijs te geven, al werd zij nóg jzoo gedron gen, van achteren door opdringende inede-kijklustigen, van voren door de politiemannen, die slechts met de grootste inspanning de afzetting konden handhaven. Manschappen te paard zijn bij dergelijke gelegen heden van groot nut. De bereden politie-agent die op de plek, waar de juffrouw stond, dienst deed, had met zijn paard vrij wel alle manoeuvres uitgevoerd die bij het geval te pas kwamen. Hij had de telkens weer naar voren komende juffrouw in de rij teruggebracht door een beweging uit de flank, door zachten achterwaartschen druk, waarbij de juffrouw de staart van het ros in het gezicht kreeg, enz. Landelijk zou de ruiter liet met een voorwaartsche

Schager Courant | 1910 | | pagina 1