bp h",dsch<K* K-a; Telegrafisch Weerbericht, Gemengd Nieuws. 393ste Staatsloterij. zeer, dat het om deze reden is, dat zij eervol ontslag komt vragen, maar denkt, dat er bij den raad geene bezwaren tot het verleenen ervan zullen bestaan. Met algemeen goedvinden wordt dan ook het eer vol ontslag tegen 1 September verleend. De gestelde vraag, wat aangaat pensioen is lasti- ger\.Pe heer Visser zget daarover: Wij hebben een pensioenfonds en mej. Posthumus is als zoodanig daarin ingeschreven en heeft gecon- tribuëerd. Dat fonds heeft het karakter van een ouder domspensioenfonds. Het kan ingaan op 65-jarigen leeftijd, maar behoeft dat nier te doen als er bij de betrokkene nog werkkracht en lust is. Waar mej. Posthumus 55 jaren telt, kan ze rechtens niet val len onder de conditiën van ons ouderdomspensioen fonds. Nu kan het, wat ook bij deze bespreking uitkomt voorkomen dat men eenige jaren contri- buëert, in zijne functie den 65-jarigen leeftijd niet bereikt, of gaat naar een andere plaats. Dan is dat voordeel voor 't pensioenfonds; maar dat is ook wel noodig voor zoo'n klein fonds, wil het in staat blij ven tot eventueele uitkeering aan degenen die er in verzekerd zijn. Wij kunnen dus thans niet anders doen dan afwijzen. Of er daarom later nog niet iets anders is te doen, wil ik voorloopig onbesproken lateD. De heer Kuilman wil, waar 't nemen van een be slissing hieromtrent geen haast heeft, en dit punt niet op de convocatie staat op de volgende verga dering daaromtrent besluit zien genomen. We weten zoo uit 't hoofd niet zoo goed den toestand van het fonds. Spreker wil aan mej. Posthumus antwoorden dat het eervol ontslag tegen primo September zal worden verleend en dat de Raad over de vraag om trent pensioen zal nadenken. De heer Wit wijst er op, dat het hier geldt eene onzer ambtenaren, die 25 jaren haar best heeft ge daan en meent dat haar daarvoor wel eenigen steun, toekomt. Spreker vindt goed later daarover te be slissen. De heer Visser is van meening dat er op de eerst volgende vergadering te bespreken valt, niet wat er voor haar i n, maar wat er buiten het fonds kan worden gedaan. De aard ervan is thans ouderdoms- fonds en er zou ook wijziging tot invaliden-fonds kunnen worden besproken. Voorzitter vraagt of men goedvindt om dit punt tot de volgende vergadering aan te houden. Wordt met algemeene instemming besloten. Ed dan wijst voorzitter op nog een vraag, die uit de ontslag-aanvrage rijst: Zullen we na 1 Septem ber de naai- en breischool blijven handhaven?" Die vraag is door den heer Visser geopperd in de vergadering van B. en W. en wordt thans door dezen als volgt toegelicht: Wij staan nu voor den verbouw van school No. I. Daarbij is niet gerekend op 't vrij vallen van de naai- en breischool. Maar als die vrij valt en -blijft, kan dat van invloed zijn op dezen ver bouw. En dan hebben we de vraag: Of we* willen doorgaan met de naai- en breischool zooals we die nu kennen, 't Salaris der dames is jaarlijks f 600, rente en amortisatie gebouww f 100, wat met leer middelen en enkele andere kosten bij benadering een :otale bruto-uitgaaf van f 900 's jaars vormt. Na de wijziging, die is ingevoerd komt ongeveer f 100 jaar lijks van de onderwijsontvangende buiten-kinderen ten bate der gemeente. De gemeente N. Niedorp geeft dus jaarlijks ongeveer f 800 aan de school. De N. Niedorper kinderen, die op de naai- en breischool gaan, kosten ons elk jaarlijks ongeveer f70. Ze loo- pen gewoonlijk 3 jaren en kosten ons dus elk onge veer f 200. Zoodat het bijna een weelde-uitgaaf is; als we zoo willen voortgaan, zal ik me daartegen niet verzetten, belangrijk als het onderwijs is, maar als wethouder meen ik er op te moeten wijzen dat eik N. Niedorper kind, dat er onderwijs geniet ons f 200 kost, en de school ons elk jaar f 800 kosten eroorzaakt. De heer D. v. d. Stok acht de voorstelling van f 200 kosten per schoolkind uit N. Niedorp, door den heer Visser niet juist gegeven. Want er zijn wel wat kinderen die 't naaien leeren, maar er is een bedui dend aantal dat ook 't onderwijs in 't breien geniet. De heer Kuilman vindt de opmerking van den lieer v. d. Stok juist en' meent ook dat er heel wat kinderen het breien leeren; dat euiien er wel 60 a 70 zijn. Ti- «.eer Visser licht zijn redeneering nader toe en wijst er daarbij op dat hij de cijfers, omdat hij niet wil influenceeren op eene zaak, die in 't verschiet is, te laag heeft genomen. Het gemiddelde aantal leerlingen, die naaien leeren op de naai- en breischool (ongeveer 14) wekt de verbazing van den heer Wit, die 't heel weinig vindt, waar het een toch zoo nuttig onderwijs is. Voor breien zijn er wel ruim 60 leerlingen. De voorzitter vindt ais 't onderwijs in naaien en breien op de lagere school wordt ondergebracht, dat dar. ten koste van het overige onderwijs zal zijn. De heer Wilken oordeelt dat, al moge dat nu nog zco zijn, daarin toch verandering komt, want als het nieuwe leerplan komt, daarin zal het toch zijn opge nomen. De heer Bunt wil, indien de school wordt opgehe ven, het gebouw voor andere doeleinden bezigen. Men vindt over 't algemeen 't geven van een be stemming aan 't gebouw niet zoo moeilijk, 't Zou voor 't gymnastiekonderwijs op de school kunnen worden aangewend, meent de heer Visser, of voor doortrekkende choleralijders (hoewel dat spreker niet toelacht), zou het wellicht kunnen worden aange wend, tijdelijk. De lieer Kuilman wil evenals Voorzitter de vraag of met de naai- en breischool zal worden doorgegaan na pnmo Sep'ember, aanhouden tot een volgende ver gadering. Dan kunnen we overwegen. Spreker wil de bouwplannen voor school I niet gaarne veranderen. De heer Kuilman wijst er verder op, dat de gemeente zeer zeker een ziekenbarak zal moeten hebben. Daar over mogen B. en W. wel overleggen. Waar door de gezondheidscommissie te Hoorn aan de andere ge meenten in haar gebied over dit punt schrijven is gericht, is dit niet gedaan tot N. Niedorp, omdat van hier het vorige jaar is geantwoord, dat voor eventueele choleralijders wel in een plaats was voorzien. Daarbij hadden we hel oog gevestigd op 't arm huis en op de belonfabriek. Waar nu door omstan digheden noch het armhuis, noch de betonfabriek er plaats voor zullen bieden, mag er wei ernstig over eene andere plaats door B. en W. worden nagedacht. Want die zal worden geëischt. Met woonwagens, die door trekken, of door -chippers bijv., kan men choleralijders krijgen en die moeten dan verpleegd wordendat wordt gaëischt. Voorzitter zegt, hier ook over te hebben nagedacht en meent, dat de bergplaats voor goederen van t Witte Kruis welke gjederen op eene andere plaats zou den mce'.en worden ongebracht, wel goed zou zijn. Ce heer Kuilman geeft in overweging dat B. en W. met den heer Trompetter eigenaar van de berg plaats bij 't tramstation in overleg traden, om daar van gebruik te maken. Men neemt hieromtrent ucg geen vast besluit, maar met algemeene instemming wordt vervolgens besloten het bouwplan voor school I, zooals 't hier ligt, te hand haven ca daarmede door te gaan. De vergadering wordt nu in comité-generaal ver der voortgezet. Bij heropening wordt medegedeeld, dat do begroo- lingL voor herbouw school f 1416 bedraagt en dat van de Wis ch rij vers aapnemer is geworden de heer J. Rul- sciw alhier voor f 1350. goedgevonden wordt om van de zijde van den Raad spoed met 't werk te maken; dat oordeelt men noodig. Naar aanleiding van dc bij de rondvraag op de vciige vcrgudüniLg gemaakte opmerking door den heer Wit i -c ikU' vacature in de commissie voor de lan- mriïr,.1k° |t medegedeeld dal een rooster is opge- ren \Wr \#V c°mnusste zal bestaan uil <le lu-e- WH v. CU l' V' d' Stok van 1908 1011 t-, i X- k on Koopman van 1!)12—1915 v d' Stok, Koopman en ilken van 1916 1919; Koipman' Wilken en Kuilman van 1920—1923; Wilken Kuil' man en Bunt van 1924—1927, enz. Met algemeen goedvinden wordt de rooster ïoo ge- handhaald. Hierna sluiting. WINKEL. Reeds nu worden plannen beraamd voor de aan staande kermis in Augustus. Door den heer Kroon is geëngageerd de rederijkerskamer ,,M estfrisia \an Hoorn en door den heer Vijzelaar het gezelschap van de heeren Solser en Hesse, van Amsterdam. wieringen. Men verzoekt ons, om misverstand te voorkomen, er even op te wijzen, dat waar er in ons laatste raadsverslag staat dat o. m. een boekhouder zal wor den aangesteld bij de vakvereeniging, dit zal zijn: een leeraar in het boekhouden; men moet dat dus niet lezen, alsof dat iemand zal zijn belast met de administratie. Oudesluis. De postbode A. Blaauboer alhier wordt met Ingang van 1 Juli als zoodanig overgeplaatst naar Wieringer- waard, ter vervanging van den postbode P. Meurs, die tegen genoemden datum op pensioen wordt gesteld. koninklijk bezoek. De Koning en de Koningin van België komen in September, na Weenen, ons land bezoeken. bloemententoonstelling te haarlem. De Bloemententoonstelling te Haarlem die nu defi nitief gesloten is, is bezocht door meer dan 164000 personen. i St. Maarten. De heer C. Zw&kman, vroeger alhier thans te Uit geest, is thans geslaagd voor het examen in boek houden, uitgeschreven door de vereeniging van leer aren in, Boekhouden. liever julianadag dan kermis. De uitslag van een te Lisse gehouden plebisciet is, dat 663 stemmen, zijn voor een, Julianafeest en afschaf fing van. den kermis-Zondag, en 365 stemmen waren voor het behoud; deze uitslag werd door de Juliana- vereenlging in een oficiëele conferentie aan de raads leden medegedeeld. solidariteit in de dierenwereld. Het volgende, Interessant op het gebied van de die renwereld, werd in Oldeboorn door enkelen opgemerkt Op de schuur van een koemelkerij hadden spreeuwen hun jongen. Een kat beklom de schuur. De oude spreeuwen fladderden schreeuwende boven het dier, dat zich daardoor niet liet afschrikken. Toen het gevaar voor hunne jongen al dreigender werd, vlo gen zij opeens tegelijk weg. Hunne afwezigheid duur de echter slechts kort. Zij. kwamen terug en nu vergezeld van 6 kraaien of kauwen, die, als was 't afgesproken, tegelijk op poes afgingen, welke laatste nu zoo spoedig mogelijk maakte dat zij weer bene den kwam. DOOR EEN BLOK KOPER GEDOOD. Aan boord van het stoomschip „Noordam", lig gende aan de Wilhelminakade te Rotterdam, is Maandagavond een stuk koper van 60 K.G. uit een bak gevallen, die uit het laadruim werd opgeheschen. Het stuk koper sloeg tegen de borst van een boot werker. Door den schok viel de man achterover en kwam met het achterhoofd op andere blokken koper terecht, waardoor hij zwaar verwond werd. Een te hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood con- stateeren. St. Maarten. Aan het Hulppostkantoor werden gedurende de maand Mei behandeld 42 inlagen voor de Rijkspost spaarbank tot een bedrag van f 3654.83. Terugbetaald werd in 19 aanvragen f 3887.50. DE KOMEET •BIJGELICHT. De staartlooze verschijning van Halley's komeet ver oorzaakte zeker algemeene teleurstelling, maar is ook aanleiding voor aardige momenten in 't volksleven. Het volgende geeft, vrij vertaald, de werkelijk weer. ,,Ik zie de komeet niet, vrouw." „Wel Piet, daar boven dat boompje, kijk dan!" „Ja, 'k zie daar wel 'n sterretje staan, maar waar is nou z'n staart?" „zijn staart? Zie je dien niet? Zet dan je bril *s op." Piet tuurt met vier oogen westwaarts, maar ont dekt geen staart. ,,'k Zie niks, vrouw!" „Wel heb ik van mijn leven! Ga dan de lantaarn 'e halen!" Piet naar binnen. Komt even later terug met de bedoelde lichtbron. „Nou, geef nou 'r's hier. Zie je nou nog niks?" Piet kijkt langs de hoog opgeheven lantaren door zijn glimmerende glazen, maar zegt ten slotte moede loos: „Nee vrouw, 'k zie niks! Nou zie 'k 't ster retje ook al niet meer." „Nou, dan ben je dronken, Piet." EEN POLITIEKE HUWELIJKSPLECHTIGHEID. Men schrijft uit Holwerd aan het Friesch Volks blad: Dat de burgemeester van Westdongeradeel een hater is van het socialisme, bleek jl. Zaterdag toen ten gemeentehuize te Ternaard een viertal huwelij ken werden voltrokken en waarbij door den burge meester in plaats van een huwelijksspeech een poli tieke rede werd uitgesproken. Waar hier toevallig twee sociaal-democraten bij te genwoordig waren, werd door hem er op gewezen, dat de menschen opkomende voor den nieuwen tijd, veel ontevredenheid zaaien. Hij achtte dit uit den booze; men moest tevreden zijn met het lot, hetwelk ons beschoren is. Doch thans zijn er menschen wan neer hun lot soms moeilijk schijnt, die het niet meer alleen bij dragen laten, maar die thans eischen beginnen te stellen. Hier doelde hij zeker op de loon- actie in Holwerd, die trots alle tegenwerking met succes is gevoerd en ingewilligd. De burgemeester mag dit onrechtvaardig noemen en ontevreden, wan neer ook wij zoo'n tractement hadden gelijk hij, dan zouden we misschien wat tevredener zijn. Wanneer de burgemeester meent dat we tevreden moeten zijn, dan zou ik hem willen aanraden het ook eens een maand of drie te probeeren met het loon van een arbeider rond te komen. Als hij op deze wijze bij zulke gelegenheden ons tracht te be strijden en anders niet, dan past het hem beter, maar niet bij zulke plechtighdeen aanwezig te zijn. VERGOEDING. Be man, wien 11 Mei onder de gemeente Berkhout het spoorwegongeluk trof, door liet niet gesloten zijn van den overweg, en wiens heup daarbij werd gekneusd heeft van de H. IJ. S. M. een schadevergoeding ont vangen van f 400. Bovendien zal de Maatschappij de doktersrekening betalen. MOORD TE 'S-GKAVEXHAGE. (Zie gister.) De toestand van den dader van den moord op een kindermeisje, op den Badhuisweg' in Den Haag gepleegd, is van dien aard, dat hij nog niet aan een geregeld verhoor kan worden onderwonxm wei is hij tot bewustzijn teruggekeerd, maai' hij wei gert te antwoorden, als hem iets gevraagd wordt In het gemeenteziekenhuis is hij onder politiebewa king. De man is 42 jaar oud en in October in Den Haag komen wonen. Het vermoorde meisje woonde enkele jaren geleden bij haar oom in, die vroeger als vrij gegoed bekend stond, dooh den laatsten trid aan lager wal is geraakt. Reeds meermalen moet hij aanzoeken tot zijn niohlje hebben gericht, en toen deze vruchteloos bleven, zijn bij hem moordplannen gerezen, waar aan hij gisteren- uitvoering gegeven heeft. De moor denaar wierp zich van achteren op haar, omklemde haar borst en schoot haar eerst een kogel door liet achterhoofd en richtte het tweede schot op den rech terschouder, met het aevc-lg, dat de ongelukkige on middellijk dood neerviel op een der kinderen, die aan haar zijde liepen. De dader liep toen naar een grasveld ter zijde van Vermoedelijk zal het lijk van het vermoorde meisje na de rechterlijke schouw worden vervoerd naar de woning van betrekkingen in Den Haag in de 3e d. Boschstraat, van waaruit het waarschijnlijk zat worden ter aarde besteld. De moeder van het slacht offer is nog des nachts uit Doesburg in Den Haag aangekomen. BANGE UREN. Het visschersvaartuig U. K. 117, schipper C. Kof- feman, is gistermorgen, na de haven van Urk te heb ben verlaten om de onsjovisnetten uit te zetten, op de ondiepte „Rotholm" beoosten dit eiland, lek ge worden en gezonken. Na drie uren lang in de bran ding aldaar te hebben gestaan op de onder water zijnde plecht, .zijn de drie opvarenden gered door schipper J. van den Berg, van de ,,U. K. 7". EEN UITBREKER. Men meldt aan „De Tijd" Voor een tweetal jaren werd te Blitterswijk (L.) op bevel der justitie aangehouden en naar de gevangenis te Roermond overgebracht de rijwielhandelaar J., iemand, die, ondanks zijn jeugdigen leeftijd, een veel bewogen leven achter den rug heeft. J. werd verdacht van frauduleus bankroet. Den 17en Juni 1908 wist J tijdens het luchten uit de Roermondsche gevangenis Ie ontvluchten. Hij klauterde tegen de hoogen muren, die de gevangenis omsluiten, als een kat in een boom, en of een sterke politiemacht onmiddellijk naar alle zijden een onderzoek instelde, de vogel, in casu dc rijwielhandelaar, bleek gevlogen. Men vermoedde, dat hij de wijk naar Duitschland had genomen. Een tijd later werd dit vermoeden bevestigd. In Pruisen n.1. scheen J. het ook zoo bont te hebben gemaakt, dat hij in handen der politie viel, die h"m overbracht Tiaar de gevangenis te Geldern. Doch de Duitsche ge vangenissen schenen yoor den rijwielhandelaar even min veilig als de Nederlandsche. Op een goeden dag wist J. ook uit de Greldernsche gevangenis te ontvluch ten. De Duitsche politie begon aanstonds een drijf jacht op den vluchteling, die, voor hij de Nederlandsche grenzen had kunnen bereiken, reeds weer was gepakt. J. heeft zijn schuld met de Duitsche justitie veref fend: zes maanden gevangenisstraf en is thans weer uitgeleverd aan de Nederlandsche justitie, welke eerst na twee jaren in de gelegenheid is, J. voor den rech ter te brengen, wegens bedrieglijke bankbreuk. Ingezonden. M. de Redacteur! Gedurende de laatste weken, hebben wij bewoners van Hollands Noorderkwartier ons zeker menigmaal verlustigd in het schoone landschap, zoo vol afwis seling, 't geen onze landbouwstreek thans aanbiedt. Na een onaangenamen winter moet eene zóo snelle ontwikkeling en weelderige plantengroei dan ook wel treffen. Maar toch werkelijk, zijn dit niet alleen onze indrukken, er is mij den laatsten tijd meermalen ge bleken, dat ook de vreemdeling in verrukking komt over 't veelzijdig natuurschoon van onze velden en dreven. Een kijkje vanaf de ophaalbrug te Anna Pau- lowna over het Oude Veer, 't welk met zijn breede en kronkelende wateren, als een zilveren lint, om zoomd door wuivend rietgewas, den polder in twee deelen scheidt, waarlangs een veelkleurig tapijt van verschillende landbouwgewassen, ontlokt aan de meeste vreemdelingen een uitroep van bewondering voor dit schoone natuurtafreel. Geen heuvels, hergen of bosschen, geen weeldeplaats met buitens en schit terende bloemenpracht, maar 't is de harmonie van kleuren en het intense leven, onovertroffen, als slechts een natuurlijke oorsprong het kan geven, 't geen den vreemdeling in bewondering brengt. Laten wij eens onzen weg nemen vanaf de Oude Sluis door den Ruigenweg, naar Ananas en Wildrijk, en vandaar een werkspoor volgende, de duinen in naar zee. Een moeilijke vergelijking van dat kreupel hout, hier een weinig onderhouden, dÉL4r geheel aan de natuur overgelaten, met meer boschrijke streken, en toch zal ook hier het ontvankelijk oog een plekje natuur ontdekken, dat, door alle tijden heen een aan trekkingskracht bezit voor de bewoners van deze streek. De verscheidenheid van natuur-planten en -bloe men, die lieve boschjes zoo hier en daar, die verge zichten op veld en duin, de natuurlijke rust en vrede, rondom de verspreide, vriendelijke woningen. Het panorama aan den voet van het duin en dan de daarin gelegen grillige valleien, met hare rijke, wilde flora, die als eene voortzetting van 't zoo welbe kende Zwanenwater kunnen worden beschouwd, en daarachter de immer ruischende zee, dit alles geeft weer een eenlg stukje natuur te zien en te bewon deren. Wij mogen de hooggeboren familie Bentinck en anderen wel dankbaar zijn voor de instandhouding van de beplantingen en bosschen langs den Ruigen- weg, 't geen hoe langer hoe meer voor ons, bewo ners van 't vlakke land, eene weldaad is. Misschien zou door 't betoonen van eene welver diende hulde, menige grondeigenaar aan den Ruigen weg zich geroepen gevoelen tot die instandhouding mede te werken,. Tot veler schrik zag men vanaf de Schagerbrug langs de zuidzijde van den Ruigenweg, paaltjes ge plaatst, ter afbakening van terrein voor de Noor der Stoomtram. Helaas! moet ook hier 't stoompaard, waar nog zoo overvloedig veel ruimte is daar langs te gaan, deze vriendelijke omgeving verwoesten, en 't sein geven, om een geliefkoosd plekje aan de gemeen schap te ontrukken? Zeker, ip dichtbebouwde streken, stelt ook het verkeersleven hooge eischen, maar, wanneer deze stoomtram even goed langs 't weiland aan den Rui genweg had kunnen gaan, zonder de beplantingen daarvan te benadeelen, dan zouden belanghebbenden hiermede een onschatbaren dienst hebben bewezen aan de bewoners dezer streek. Reeds zien wij op sommige plaatsen het begin van de ontboseching reeds stellen wij ops voor, hoe wij pu later het frissche groep zullen zien bezwan gerd met rook en steenkoolzwart hoe het hoog tijlied van merel en nachtegaal zal verstommen als heel het vogelenkoor zijn afscheidslied doet hooren. Neen, Zijperianen, wanneer 't anders kan, laat dan het schoon van uw landstreek niet bederven! De vreemdeling zal met uwe kinderen als om strijd waardeeren uwe goede zorgen voor de belan gen van het verkeerswezen en voor het reeds zoo oude natuurschoon van uw éénigen Ruigenweg. EEN VRIENDIN VAN FLORA. 526 348 759 137 632 213 332 625 450 850 449 635 256 425 691 498 6181 530 652 418 440 784 565 439 608 739 451 771 834 587 595 780 751 764 772 844 610 611 10019 804 944 789 1047 639 646 56 826 15048 915 84 661 673 73 829 331 926 178 691 767 351 935 334 978 242 838 774 358 938 484 998 243 926 893 437 953 586 999 418 961 966 460 12219 683 18095 580 4054 967 602 208 687 241 616 117 7008 644 460 775 262 718 265 196 662 610 16030 352 760 32 7 295 698 684 165 394 798 432 392 779 730 223 398 820 553 778 889 13066 262 408 853 563 8010 958 201 280 688 2251 585 24 997 214 290 733 326 685 88 998 507 331 826 365 720 160 11001 543 336 860 379 470 190 30 779 485 919 414 916 358 60 879 626 987 *44 564 729 I 773 834 887 942 20069 96 218 221 309 328 342 363 404 433 437 647 701 799 824 996 1 JUNI. VERWACHTING. Meest matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Veranderlijke bewolking. Mogelijk regen of onweer. Warmer. 5de KLASSE, 10de TREKKING. HOOGE l'IUJZEN. f1000: 1733, 1838, 18124. f 400: 5152, 14750, 18539, 18815, 19786. f 200: 1173, 1333, 11073, 15598. f 1001176, 3872, 6679, 7408, 9927, 10102, 10660, 11506, 12578, 12828, 14045, 15289,15914, 18229. j 1'ryzeii van f 70. 119 248 277 383 413 423 430 113 2450 5065 8632 11127 18900 16805 125 469 381 728 157 901 818 268 481 437 859 248 916 862 293 767 624 974 318 973 17032 322 884 627 9016 396 14028 92 333 3286 640 25 451 70 130 419 312 692 28 534 145 161 433 318 713 82 570 187 289 REPUBLIEKEN EX KONINKRIJKEN. De Times had het dezer dagen in een hoofdarti kel over het verschijnsel, dat de strooming:, die lang voor de republieken gunstig was, nu sterk voor het koningschap gaat. Het blad had het weer opgemerkt bij de troonswisseling in .Engeland, hoe hartelijk de verhouding is tusschen vorst en volk. En dan al die vorsten en prinsen bij dc begrafenis van koning Eduaixl! Wie had vijftig jaar geleden durven voorspellen, dat er bij zoo'n gelegenheid zooveel bijeen zouden zijnHet had er toen meer van alsof er over vijftig jaar geen koningen meer zouden wezen. Maar ze zijn integendeel toegenomen in aantal. De Balkanstaten hebben zich ko ningen gekozen. Onlangs nog heeft Noorwegen, in gees telijken zin een vooruitstrevend land, tot voldoening van het volk een koning genomen. Hongarije, eens een broeinest van de revolutie, is er nu trotsch op een grondwettelijk koninkrijk te zijn. Scheidde het zich eens af van ►'et Oostenrijksche keizerrijk, dan "zou 't stellig een eigen koning kiezen. De markt in repu blikeinen is gedrukt. Canada benijdt de Vereenigde Staten den republikeinschen reseeringsvorm niet. Re publieken hebben niet opgeleverd wat men er een halve eeuw geleden van verwachtte en koninkrijken hebben getoond deugden te bezitten, die men vroeger over het hoofd zag. Een republikein, Brit van geboorte, protesteert in de Times tegen de eenzijdigheid van deze voorstel ling. Hij noemt Brazilië, dat twintig jaar geleden de monarchie voor de republiek verruilde, gelijk vroe ger 21 Amerikaansche republieken hebben gedaan. En do vooruitgang van Zuid-Amerika is enorm. Canada heeft dezelfde instellingen als de Vereenigde Staten. Zijn wetgevende macht is de. hoogste macht in oorlog eri vrede. Het heeft geen erfelijke wetgevers, zoomin als ©enige andere Britsche kolonie. De staatsinstellin gen der Britsche koloniën zijn veel meer republikeinsch dan Britsch monarchaal. De inzender zegt ook„Nieuwe kleine staten in Europa moeten denken aan de ontvangst die hun van hun groote monarchale heeren wacht. Noorwe gen, zegt men, had liever een republiek gehad". Een juiste opmerking. Ware 'het niet geweest, dat in 1905 de voormannen In Noorwegen het koning schap verkozen, omdat zij daarmede op den steun van Engeland en andere groote monarchieën konden rekenen, het land zou ongetwijfeld een republiek zijn geworden. Dat is openlijk erkend. AMERIKAANSCHE TOESTANDEN. Mannen en vrouwen, die in het huwelijk soms on- eenig zijn, hebben, sinds vele jaren in de Vereenigde Staten aan de wetgevende macht om een minder klopt en hamert op een steen, nie nooit geen vonken radicaal geneesmiddel dan echtscheiding gevraagd. En ziet, de vervulling van hun wensch zullen ze waarschijnlijk verkrijgen. De raadgevende commissie van den Senaat van den staat New-York heeft warm de aanneming aanbevolen van een wetsontwerp tot de instelling van een Domestie Relations Court, dat, naar men hoopt, de aanvragen om echtscheiding zeer verminderen zal. Het Hof zal moeten beslissen in huiselijke oneenigheden, zoo mogelijk als vredestich ter en met takt en onder geheimhouding. Tot nu moet een vrouw die recht zoekt, doch geen grieven heeft welke echtscheiding wettigen, zich richten tot het gewone gerechtshof, waar de beschuldigde met j allerlei soort misdadigers in aanraking komt en een openbaarheid vindt, welke maakt, dat de klove welke man en vrouw scheidt onoverbrugbaar wordt. Voort aan zal de magistraat in zulk geval vaderlijk optreden en op vriendelijk-gestrenge wijze de harmonie pogen te herstellen. Er zijn gerechtshoven in Amerika, die veel vreemds j te zien geven. Wat zegt men van het gerechtshof te Pittsburg dat zoo overladen is met werk daar al de leden j van gemeenteraad en commissies die beschuldigd waren zich te hebben laten omkoopen er voor te I recht moeten staan dat het straffeloosheid beloof-1 de aan allen, die openlijk schuld erkenden. Officieele I onthoofding zou natuurlijk volgen, d. i. ze zouden I uit ambt of posten ontzet worden, doch allen die I halsstarrig schuld ontkenden, zouden, als de schuld I bewezen was, de gestrengste straf verkrijgen, welke p de wet toestond. En wat geschiedde? De „Nation" deelt het ons mede. De leden van de „Select and Common Coun- cils" stroomden toe, om zich door bekentenis te I zuiveren. Het is zeldzaam komiek en tevens tra gisch! Vele achtbare raadsleden snelden nog laat ia den namiddag toe en beklaagden zich bitter, dat zij niet meer biechten ikondenKomt morgenochtend om tien uur terug!" zeide vriendelijk de rechter, „we hebben het nu te druk met het hooren van be kentenissen!" Is er ooit zoo iets lachwekkend treurigs voor gevallen? VROUWENKIESRECHT. f Het „zwakke geslacht" is thans in Noorwegen het I „sterke geslacht" geworden. Een telegram uit Chris- I tiania meldt namelijk, dat het gemeentelijk kiesrecht I tnans aan alle volwassen vrouwen is toegekend. Deze maatregel vermeerdert het aantal vrouwelijke kiesge- I recb igden met 250.000; aldus beschikken zij over I 14.000 stemmen meer dan het mannelijk kieselement' I VLOER INGEZAKT. NAPELS, 30 Mei. In een huis, dat verbouwd vvera j is een vloer ingezakt. Vijf personen werden onder hej "j puin bedolven. Men heett weinig hoop hen te kunne'1 redden. Vier lijken zijn onder het puin .vandaan gehaald. AVONTUURLIJKE REIS. j Twee jongelieden hebben een avontuurlijke n'.lSji,r een visschersschuil gemaakt, waarbij zij niet "lin 1 den 24,000 mijlen aflegden. Het waren een dekkingsreiziger m. n. Rallier du Batv, die dr. l 'iar op zijn jongs ten Zuidpooltocht begeleidde cn zijn b' der. Twee en een half jaar geleden kochten zfl. Boulogne een visschersschuil ter lengte van 55 v0y' die zij de J. B. Charcot doopten. Met behulp i. vrienden rustten zij die uit en zgo stevenden z'.]1 I vier andere jongelieden naar hef onbewoonde el,®n Kerguelen in liet zuiden van den Indische» Ocea Na een gelukkige reis tot Rio de Janeiro .E'1'1 ,ul ten zij tusschen die naven en het eiland Tristan d Acu in een geweldigen cycloon. Zij vonden daar ch'M y- volking van 83 zielen, half beschaafd en van '-19 schen oorsprong. Van Tristan d'Acunha tot Kerguelen nam een jna je Bij de Kaap had de kleine schuit hevigs Morrne doorstaan maar in Maart 1908 bereikte zij beiio Kerguelen. Vijftien maanden lang hielden de jong' dekkingsreizigers zich bezig met het verkennen

Schager Courant | 1910 | | pagina 2