Zaterdag 11 Juni 1910. 54ste Jaargang No. 4 23. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Tweede Kamer. 11 itiiti Nieuws AOertentie- LnttiivHii Dit nummer bestaat uit drie bladen. 1500 menschen zoek. ste inschrijver de heer P. Verfaille te Oosterland voor f 2.17% per M." 2e. het rijden van die grint, laagste inschrijver voor het rijden vanat den Haukes, de heer S. Lont voor f 0.67; vanaf Den Oever de heer J. Huijbers voor f 0.79 per M.» 3e. het lossen van die grint, laagste inschrijver voor Den Oever de heer A. M. Hegeman voor f 0.52 voor den Haukes de heer Doves voor Er wordt gezocht naar ongeveer anderhalf duizend per M.*; v< Groningers. Immers, volgens de voorloopige uitkom- f 0.53 per M. P^H "-■-ii-J--"I 4e. het schoonmaken van de O. L. Scho'en te Westerland, Hippolytushoef en Oosterland; laagste in- schrijfster voor Westerland mej. Tr. de Wit te Wes- sten der tienjaarlijksche volkstelling, wonen er in deze stad ongeveer 1500 menschen minder, dan er volgens het verslag van den toestand der gemeente behoorden te zijn. De verklaring van het tekort ligt waarschijnlijk hier, dat zij, die emigreeren, daarvan geen kenni. geven aan het gemeentebestuur. BESTRIJDING VAX TUBERCULOSE. Het tweede jaarverslag van de Noord-Hollandscho vereeniging tot bestrijding van de tuberculose vermeldt, dat de vereeniging haar taak naar behooren heeft kun nen vervullen in het jaar 1909. Op 31 December 1909 tel de de Noord-Hollandsche vereeniging 90 leden en wel- 6 vereenigingen tot bestrijding der tuberculose, 3 ver- eenigingcn voor wijkverpleging enz. en 81 witte kruis- afdeelingenzij kon daarbij rekenen op een gezamen lijke contributie van f 352.50. Voor 1910 werd dooi de Provinciale Staten wederom een subsidie van f 10.000 verleend. Het verslag behelst voorts een kort overzicht van de jaarverslagen der verschillende afdeelingen over 1909 goed geweest zijn. 1 l 1 1 f...11 n^v. OtTÖT* li üt O 1 erom terland voor f 34. voor Oosterland mej. de wed. W. Keijzer te Den Oever voor f 24.90 en voor Hippolytushoef eveneens de wed. W. Keijzer te Den Oever voor f 34. wieringen. De ansjovisvangst, welke, zooals wij reeds schre ven, als geëindigd kon worden beschouwd, bracht deze week ongeveer een 10.000 stuks op, terwijl verschil lende visschers weder belangrijke averij aan de netten beliepen. De geepvangst is deze week zeer goed geweest, een visscher ving o. a. in éen trek 28 tal. In even redigheid met den meerderen aanvoer, daalden de prijzen ook tot f 1.k f 1.25 per tal. Omtrent de palingvangst konden wij, als naar gewoonte, niet veel te veten komen, de gelegenheid moet echter heel en den staat der financiën. Hieruit stippen wij aan dat aan contributies in het afgeloopen jaar giïnd werd f 352.50; dat aan subsidies f 13500, aan giften f 1100 werd ontvangende uitgaven bedroegen ongeveer f 14,000. Secretaris der vereeniging is dr. L. C. Kerstingen te Haarlem. HET COXFLÏCT TE EIXDHOVEX. In den loop dezer week zijn een aantal meisjes en gezinnen te Eindhoven aangekomen, die in de huizen der firma Philips in de gemeente Woensel, zijn onder gebracht. Daar dagelijks nieuwe werkkrachten aanko men, wordt weinig hoop gekoesterd dat het aantal sta kers en ontslagenen, dat door de firma eventueel zou worden teruggenomen, zoo groot zal zijn dat het con flict door de besturen der betrokken werkliedenorgani saties als geëindigd zal kunnen worden beschouwd. Nog meldt men nader: De firma Philips en Co. heeft aan het leidingsco mité geantwoord, naar aanleiding van de vraag 'hoe veel arbeiders door de firma weer kunnen worden aangenomen, dat binnen 14 dagen 200 arbeiders aan het werk kunnen gaan. Morgen zal worden vergaderd ten einde een besluit in deze te nemen. EEN MAN IX 'T WATER. Langs den waterkant op Loosduinschen weg en Loos- duinsche kade te 's-Gravenhage, een steeds aangroei ende menschenmassain het water, nog zwart van een motorboot, die er pas doorgedraaid is, een man, geheel gekleed, heftig plonsende .als een .jonge hond, die alle moeite heeft om boven te blijven. Uitroepen van wanhoop en ergernis van alle kan ten. „Schandelijk om 'n mensch zoo te laten martelen. Is d'r nou niemand, die dien armen.... durft na te springen'? Waar is nou de peliesje met haarlie dreg? Nou zie je ze niet". Een juffrouw komt aangeloopen met 'n kamerbe zem en probeert die den drenkeling toe te steken maar net op dat oogenblik verdwijnt diens hoofd onder wa ter. Kreten van teleurstelling. Och, was de menschen- redder van den Loosduinschen weg er nou maar, de bekende zwemmer, maar deze woont aan de Loos- duinsche brug en 't tooneeltje speelde zich af tusschen Gaslaan en Regentesselaan. Weer komt het glimmende hoofd van den drenkeling boven, misschien voor 't laatst. Maar neen, met een paar krachtige slagen, die dadelijk aantoonen, dat men met een goed zwemmer te doen heeft, komt de man naar den kant waar hij zich afschudt als een poedel en met zijn kameraden de angstige menigte uitlacht. daTvwsiner^,r J°rdt (de nC>8 eCI1 herha?ld ,met ders te verzoeken op den verkiezingsdag, 16 Juni a.s. dat verschil, dat er eerst een kleine ruzie voorafgaat en te willen rilden hekT* dernnu KTafW°rdt' dC "aardig" Hierna slui,in* der vergadering. UITTOCHT ONWEER. pmnt - r' Te Borger (Dr.) is Donderdagmiddag de toren der t,v- aantal arbeiders, dat dit jaar naar Gereformeerde Kerk door den bliksem getroffen, waar- i nesiand trekt, om bij den hooioogst werk te krij- bij het zoogenaamde voetstuk (het is een houten to- - ren) ten deele werd verbrijzeld zonder brand te ver- i\og gisteren vertrokken uit het oosten der pro- oorzaken. Van het kerkdak werden eenige pannen ver- Over het algemeen levert de visscherij echter geen voldoende resultaten op, verscnillende visschers zijn dan ook op het land bij de boeren, dien het nu voor den wind gaat, aan het werk. Ook werden nog enkele balen krukels aangevoerd. Verscheidene visschers zijn alreeds aan het ge- vischte wier ophalen, zoodat wij, in tegenstelling met de meening der Visscherij-Courant, welke goede prij zen voorspelt, dan ook meenen te mogen profeteeren, dat de prijzen door de talrijke deelneming, wel ge drukt zullen zijn. MELK NAAR PURMEREND. Wij meldden voor eenigen tijd, dat door de melk fabriek Hollandia aan Het Zand een huis was aan gekocht. Thans vernemen wij, dat daarin koelmachines zullen worden geplaatst. Hollandia ontvangt tegenwoor dig uit de Noord-Zijpe dagelijks 10000 liter melk, die aan Het Zand geleverd worden. Deze melk zal daar worden afgekoeld en dan des avonds voortaan met eigen motor verzonden worden. Dat geeft eene vracht besparing van ongeveer 6000 gld. per jaar. EEX JUBILEUM. Op 7 Augustus a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer G. C. Hulst te Schagerbrug tot burgemeester van De Zijpe en Callantsoog werd benoemd. HET AANSTAAND BEZOEK VAN DEN KONING DER BEI,GEN. Naar verluidt, zal het in September te verwachten bezoek van den koning der Belgen en de koningin voorloopig aldus geregeld zijn, dat Koning Alber'c en Zijne Gemalin het eerst te Amsterdam aankomen en aldaar ten Koninklijke Paleize ontvangen worden. Na het verblijf in de h oofdstad zal dan. op de terug reis naar Brussel, een bezoek aan de Residentie wor den gebracht. Vlieringen. Vergadering der vrijzinnige kiesvereeniging „Wie- ringen". De voorzitter, de heer O. J. Bosker, opent de ver gadering. de notulen van den secretaris, den heer C. M. Koorn. worden goedgekeurd. Hierna wordt kennisgegeven van een ingekomen stuk van den heer L. Berghuis, waarin deze als bestuurs lid bedankt, wat voor kennisgeving wordt aangenomen. Besloten wordt, de Kiesvereeniging te Schagen te steunen (zoo mogelijk ook financieel ter bevordering van de verkiezing der aftredende Statenleden, de hee- ren Breebaart en Zijp. Op het Eiland zal nog bovendien een aanvullings circulaire worden verspreid. Ten laatste besluit men nog verschillende rijtuighou kind te Sneek, benevens J. Faber als dekknecht, met bloed raakt bij zulk een thermometer-stand aan 't zijn ijzeren benzine-motorboot „Sowimohé" op het gisten. Niet zonder grond vermaande de heer Van Sneekermeer, tegenover het Joustergat. Wat eigenlijk Bytandt bijv. van-ochtend den heer Schaper „zich toch de oorzaak was, is niet met zekerheid te zeggen, maar niet al te warm te maken"... De Appingedammer af- zeker is, dat na een feilen bliksemstraal de benzine- gevaardigde raakte in vuur over zijn voorstel om motor als midden in het vuur stond en dra de vlammen de Banken van Leening van 's ochtends 8 tot '9 ruim 1 meter hoog oplaaiden. Door het direct afsluiten avonds 9 uur open te laten, alsof niet dit toch be de. 1 enzinekraan werd voorkomen, dat de aanwezige trekkelijk onschuldige amendementje, maar een woe- be^zine vlam ging vatten en begaf men zich ijlings in dende uit- of aanval van Henriëtte Holst of Marxist htr toevallig op sleeptouw medegenomen sloepje, waar- Wijnkoop hem had geprikkeld. Ook prof. Drucker was na de terugtocht door de hooggaande golven al roeiende naar Sneek aangevangen werd en men aldaar te 11 „w armer" dan gewoonlijk. Slechts de premier is, mis schien van den weerom-stuit (zulke temperamenten uur aankwam. Men zag, ver na het verlaten van de zijn er op aarde!) leuker, bedaarder dan ooit motorboot, deze nog Hink branden. Later in den avond ging de sleepboot „Voorwaarts", kapitein v. d. Meer. op zoekf Maar de boot en bracht haar aldaar aan. Toen te 3 uur, behoudens het twistpunt, zooeven bedoeld, 't B. v. L.-ontwerp was afgedaan, had presi dent Van Bylandt er genoeg van. Sloot hij ijlings de De machine is zwaar beschadigd, maar boot met zitting. Pff! inhoud is verzekerd. De zaak, welke nog hangende is gebleven, betreft Te Makkinga (Fr.) is de vrouw van D. Gorter 't volgende. gisteren docr den bliksem gedood. Zij wras pas de vo- Het ontwerp bepaalt dat van panden, die tusschen rige maand gehuwd. Een broer van de vrouw werd be- 1 en 50 cents waard worden geacht, gulden wordt wusteloos. berekend; tusschen de f 0.50 en f 1.éen gulden. Sinds menschenheugenis is West-Duitschland niet zoo Onderdeelen van cent en van een cent worden geteisterd door hevige, vernielende onweders als in den „afgerond" tot de waarde van zoo'n koperstukje, laatsten tijd. j Dat heet rente. Dezer dagen werden in het Rijnland alleen meer j Best, zeggen de heer Bos c.s. Maar hoe wilt-ge dan 20 personen door den bliksem gedood. nu, dat volgens die berekening eene Bank, ge- Tengevolge van het zware weder aan den Bovenrijn, meentelijke of particuliere, wordt gehouden? Daar- was Donderdag bij Linz het spoorwegverkeer gestremd, om willen zij ook speelruimte laten voor „admini- Ook Midden-Duitschland, speciaal Kurhessen en Thu- stratiekosten". ringen, hebben ernstig geleden door regen en onweders. De minister noemt dat omslachtig en onnoodig; in Meer dan twaaf personen werden daar door den blik- hei begrip „rente" is alles vervat. En de heer Goe- sem getroffen. man Borgesius is beducht dat de menschen, wanneer Te Wolmünster bij Trier sloeg de bliksem in een men allerlei „hoofdjes" verzint om „kosten" te be- groep van negen personen, die een schuilplaats had- rekenen, nog erger zullen worden gevild dan, helaas, den gezocht onder een boom. Een meisje werd dood- nu reeds door heeren pandjes-bazen geschiedt, geslagen, vijf andere personen werden verlamd. Maar prof. Drucker kwam met een argument, dat n"jNKEinsloeg. Aan den milicien verlofganger dezer Gemeente G. Dwingt-ge de zaak slechts door „rente' te doen C. M. Groot, is vergunning verleend voor verblijf in beheerschen, zoo krijgt-ge, zei professor, bijv. 156 het buitenland, met vrijstelling van het jaarlijks on- pct Per jaar rente!... En dat is dan nog, voor kleine derzoek I Pandjes, een „vergoeding, waar de echte pandjesbaas 1 den neus voor optrekt. Natuurlijk geeft geen ge- .Harenkarspel (Waarland). meente in Nederland toestemming voor zulk een Vrijdagmiddag werd ons stille stemmige Waarland 1 hevig opgeschrikt door een paar „verdwaalde" blik semstralen uit een oogenschijnlijk elders uitgewiede on weersbui. De bliksem was geslagen in een krooshoop, in de nabijheid van eenige huizen, zonder evenwel ernstige ongelukken te veroorzaken. woeker. Bepaalt daarom liever een sommetje voor administratie. Want aan den eenen kant de oprich ting van fatsoenlijke Banken te willen bevorderen en aan de andere zijde die Banken het leven onmogelijk te maken (niet van bloedzuigers-standpunt, doch be keken met het oog van een, die den woeker wil be- vincie Groningen en Oostfriesland groote koppels ar beiders daarheen. Toch komen niet allen daar aan het werk. Een groep Oostfriesche maaiers, die de vorige week was vertrokken, keerde gisteren te "Winschoten terug: na zes dagen naar werk te hebben gezocht, keerden ze nog onverrichterzake terug, de beide laatste nach ten zelfs onder den blooten hemel verblijvende. Broek op Langendijk. Tc Broek op Langendijk zijn aan de leerlingen van den Tuinbouwcursus diploma's uitgereikt na gehouden onderzoek. Aan de volgende leerlingen werd dit ge tuigschrift verleend:. J. Blom, G. Glas Az., H. Glas, Jb. Glas Jnz.. P. Glas Gz„ H. de Graaf, J. Groen Jbz. van St. Pankras en C. Timmerman. Langedjjk. De bouwers aan den Langedijk beginnen erg te klagen over de groote en langdurige droogte. Het land is haast met geen mogelijkheid te bewerken. Met de graaf moet er soms ingehakt worden om de aardkluiten gebro ken te krijgen. Voor de groenten, die goed wortelvast zijn. gaat het nog wel. doch voor die, welke gezaaid of geplant moeten worden, was wat regen ten hoogste gewenscht. Van de aan de markt aangevoerde producten zijn de wortelen goed in prijs. Met de aardappelen is dit met zoo best. Bovendien is het beschot niet, zooals "jen wel zou mogen verwachten. Wat regen zou ook biervoor niet ongewenscht zijn. ~r noordscharwoude. je Noordscharwoude doet zich weer een geval van typhus voor. Dat men toch alle voorzorgsmaatregelen m acht neme. - Broek op LaDgendjjk. De heer J. Mulder, predikant bij de Geref. Kerk te Broek op Langendijk, is beroepen te Breda. Wlerlngen. voor het voorbereidend militair onderricht hebben Z1ch in deze gemeente 35 jongelingen aangemeld. wi KRINGEN. J-l. Vrijdagmorgen werd door B. en W. dezer ge meente ten Raadhuize aanbesteed: le. de levering van 270 M.' fijne zeegrint, laag- brijzeld. - Te Zuidlaren heeft Donderdag na een zeer heelen dag een hevig onweer gewoed. De bliksem was geen oogenblik van de lucht en trof de woning van den heer Kruins, zonder brand te veroorzakenalleen een deel der pannen werd van het dak geslagen. Ook wer den een drietal hoornen in het dorp getroffen. Het onweer ging vergezeld van een geweldigen regenval, waardoor veel waterschade ontstond. Enkele straten stonden blank. Ook in Friesland's Zuidoosthoek heeft het gister middag hevig geonweerd. Te Nijehorne sloeg de blik sem in de school, waarin de kinderen aanwezig waren. Er ontstond een geweldige schrikgelukkig bleek nie mand getroffen. Eenige glasruiten in het gebouw wer den verbrijzeld. Donderdagnacht heeft zich te Terapel een hevig en langdurig onweer boven de plaats ontlast. De blik sem trof den toren van de Geref. Kerk, waarvan een gedeelte naar beneden kwam, sloeg dakpannen weg. verbrijzelde een eind goot en verliet daarna langs de voordeur, welke gedeeltelijk versplinterd werd, zonder brand te veroorzaken het gebouw. Een zwaar onweer, gepaard gaande met geweldigen regen en 'hieel groote hagelsteenen. woedde Vrijdag middag omstreeks half twee boven het noordelijk deel der Zaanstreek, spreciaal boven Krommenie. Wormer- veer en Wormer. Te Wormerveer werd aan 'de War moesstraat een woning door het hemelvuur getroffen, gelukkig zonder brand te veroorzaken of personen te treffen. De schoorsteen moest het ontgelden en werd vernield. Heel aan het andere einde der gemeente sloeg de bliksem in een boom. Opmerkelijk was bij deze bui, dat zoowel in Wor merveer als Wormer de hagelsteenen slechts in een gedeelte der gemeente vielen. In het zuidelijk déél viél een enkele sporadisch, en in het noordelijk deel van beide gemeenten vielen ze bij massa, zoodat o. a. bij de bloemisten, de heeren Vermeulen en Maarsen, een groot aantal ramen der broeikassen werden Ver- nield. In de Wormer moet ook een paard in de wesde doodgeslagen zijn. Tijdens een hevig onweder van Woensdagavond, bevond zich de heer C. Houwink met echtegenoote en Harenkarspel. kampen), dat is, zooals dr. Bos zei, niet eerlijk. De droogte van den laatsten tijd bemoeilijkt zeer Het is een lastig punt en men mag hopen, dat tus- het werken op den akker. De grond is erg hard en schen voorstellers en commissie het „compromis" zal daardoor slecht te bewerken. Vele akkers moeten nog worden bereikt. Men behoeft zich volstrekt niet de „om" of worden reeds geploegd en geëgd, wat zeer be- illusie te vormen, dat de pandjesbazen niet óók bij zwaarlijk gaat. Algemeen wordt dan ook verlangend bet voortreffelijkste ontwerp tegen hunne praktijken naar regen uitgezien. steeds nieuwe listen, sluwigheden zullen verzinnen Men is reeds eenige1 dagen druk bezig met het plan- j om zich, ten koste van wie zich door hunne uitge- ten van de kool. De zilveruienvelden staan er gezond spreide netten laat verlokken, te verrijken. Dit mag voor. Ze beloven een flink beschot. Ook de vroege I natuurlijk geen reden zijn om, van de andere zijde, aardappelen laten niets dan eens wat regen te wen- iets na te laten, wat de zedelijke en stoffelijke scha- schen over. Het grasgewas is dit jaar heel gunstig. Reeds is men hier en daar met maaien begonnen. Voor de verschillende werkzaamheden komt men handen te kort. Velen maken dan ook overmatig' lange werkdagen. Nieuwe Nicdorp Ter aanvulling van het bericht omtrent het succes dat „Hercules" van N. Niedorp in den gymnastiek- wedstrijd te Edam behaalde, kan dienen, dat behalve den door 't lid A. Peereboom behaalden lsten prijs (verg. zilv. medaille) nog door 2 andere leden van Hercules eveneens een prijs werd behaald en wel door G. Pleijle 3e prijs (een veldvlesch met beker) terwijl Jn. Mijls is afgevallen (bij loting; van een 4den prijs. Wieringen. de, door deze menschelijke parasieten teweeggebracht, kan beperken. Reeds maakte ik de opmerking, dat de heer Scha per zich voor zijn amendement, strekkend om de Banken voor te schrijven dertien uren per dag open te blijven, abnormaal opwond. Men moet deze zaak aan de zorg der gemeenten overlaten. Wat op deze plaats onnoodige kosten aan personeel etc. zou be rokkenen, is elders weer onvoldoende. Uniformiteit van dwang is hier uit den booze. Wat de heer Scha per dan ook ten slotte scheen in te zien. „Op hoop van zegen" trok hij zijn goed-bedoeld, maar onprae- tisch voorstel in. Onder de verschillende bepalingen, getroffen ter bescherming van den pandgever, behoort, ook de ver plichting tot het ter bezichtiging stellen van de voor- MEER LICHT. Met de steeds vooruitgaande moder- tworpeu, welke zullen verkocht worden. Het voor- nisafie'op allerlei gebied op ons eiland, hield de ver- schrift daaromtrent is, op aanstichting van dr. Bos, licbtiDg geen gelijken tred. Waar men elders in den Dog wat verscherpt, en de minister gaf op dit punt omtrek veel brongas gebruikt, mocht het niet geluk- gaarne toe. Op de publieke tribune waren heden wat figuren van zomersche toeristerij, die zich denkelijk om de dragen, waarover 't ging, niet bekommerden. Op de gereserveerde slechts de twee zéér aandachtige, met afdruk van het ontwerp gewapende belangstellenden, dio zich ook gisteren zoo voor deze lex interesseer den, ondanks hitte en alles Mr. ANTONIO. kon dit hier in voldoende mate te vinden en moesten wij ons nog steeds met petroleum behelpen. Lenigen tijd geleden is alreeds eene gasinstallatie (acetyleengas) bij den heer Gomes in werking gesteld terwijl ook de Burgemeester, de heer Peereboom, eeu eigen installatie liet aanbrengen, welke voorbeel den tot nu geen navolging vonden. Thans echter zal, naar men ons mededeelt, het nieuwe, net ingerichte café van den heer Mart. de Haan ook acetyleenverlichting krijgen en heeft de heer N. Luit, smid aan den Haukes, verleden week eveneens een dergelijke instalaltie laten aanbrengen, welke zich in veel belangstelling mag verheugen, I)E kNCYCLIEK VAN DEN PAUS en het zal ons dan ook niet verwonderen of de heer p_,u J. Luit zal verschillende abonne's krijgen. Als er eerst de^dta bëraadslailrt nltc ^f?evaatrdl^en heeft Don- éen schaap over den dam is, zullen er wel meer vol- fVnHP hp Rnrrnmc f. interPellaties betref- gen, zoodat wij niet twijfelen of deze practische, ®,pna&-encycliek van den paus, nl. schoone verlichting, welke goedkooper is dan petro- raa] Hackenhere- en h ppe". elm' nationaal-libe- leum is, zal veel sympathie ondervinden. heim den „sL n na vnj®n conservatief Pappen- heim, den nationaal-liberaal Hackenberg en den NIEUWE NIEDORP. vrijen conservatief graaf Moltke. Vrijdag 10 Juni vierden de leerlingen uit de hoog- Vooral de rede van Hackenberg maakte diepen in- ste klassen van school I (kom dorp) en II (Moer- druk. beek) schoolfeest. En wat prettig! In de beste stem- De minister-president zei: De encycliek bevat oor- ming door 't keurige weer gingen de 70 kinderen deelvellingen over de Hervormers, de Hervorming 52 van N. Niedorp en 18 uit Moerbeek met en de vorsten en volken, die haar waren toegedaan, hunne elf geleiders naar de tram. Luide klonken uit welke onze Evangelische bevolking in hun godsé die jeugdige kelen toen reeds de vreugdetonen, in dienstige, alsook staatkundige en zedelijke gevoelens het vooruitzicht van wat stond te genieten. j diep kwetsen. Deze ook in den vorm beleedigende Dra was alles ingestegen en tevens was 't noodig uitspraken hebben begrijpelijkerwijs diepgaande ont rijd van vertrekken geworden. Over Wognum en roering gewekt in wijde kringen der bevolking en Hoorn nu naar Amsterdam. En daar naar de dier- zijn een groot gevaar voor de godsdienstorde. gaarde. Artis en aquarium boden veel genot en wer- Ik heb daarom vervolgde von Bethmann Holl- den omstreeks 3 uur 's namiddags verlaten. Daarna weg dadelijk nadat ik den Latijnsehen tekst had is men gewandeld naar de uitspanning Schinckelhaven ontvangen, den gezant bij het Vaticaan opgedragen, aan den Amstelveenschen weg, waar ook veel werd ambtelijk bij de curie protest aan te teekenen en dé genoten. Vervolgens begaf men zich per tram naar verwachting uit te spreken, dat de curie het middel 't station en werd de thuisreis aanvaard, 's Avonds en den weg zou vinden om de schade, die de ency- 9 uur kwamen allen hoogst voldaan thuis. cliek heeft gedaan, te herstellen. (Levendige toe- BREEZAND, juiching.) Deze verwachting ging de minister voort aangezien de curie volgens Hedenmiddag geraakte een anderhalfjarig zoontje van den heer W. aan den Balgweg in de sloot voor heeft ™eel! recht het huis te water, waaruit het êenige oogenblikken «en mededeeling van de Ossarvatore Romano in later levenloos weéd opgehaald. Inmiddels ingeroepen de verte ">et het voornemen had de niet-Katholie- icvi.01 lovcuiuuB «c. m ken van Duitschland, alsmede haar vorsten, te krenken. (Spottend gelach links.) De gezant heeft zich gisteren van zijn opdracht gekweten. Een afdoend antwoord kon in zoo kor ten tijd nog niet volgen. Bij dezen stand van za ken ls het heden nog niet mogelijk meer te zeg gen. Het scheen echter noodig, de interpellaties reeds nu te beantwoorden, omdat bij de opwinding in het heele land bet verlangen billijk was, dade lijk over de positie van de regeering ingelicht te geneeskundige hulp mocht niet meer baten. 10 Juni. Over een belangrijk punt in het ontwerp betreffen de de Banken van Leening is men heden niet tot overeenstemming geraakt, zoodat daarover de vol gende week nog nader zal gedebatteerd worden, 't Is te hopen, dat de tropische („voor Nederland ab- worden. De regeering is, in het algemeen belang rormale'' - noemde prof. Drucker 't vandaag) hitte van den staat, besloten het hare te doen om den wat afgekoeld zal wezen. Want inderdaad, Hollandsch godsdienstvrede te bewaren en te beschermen

Schager Courant | 1910 | | pagina 1