Telegrafisch Weerbericht, Uit en voor de Pers. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Nagekomen berichten. I bracht. Behalve de in 't rijtuig zittenden. geraakte -v nog de heer L. Wentholt, bleeker, die met zijn familie op den Pannekoekendijk wandelde, te wa- 'O moest, wilde hij niet door de brik overreden v/ orden, uitwijken, en de eenige weg, die hem daar voor openstond, was die naar het water, waar hij dan ook in sprong. X an alle kanten kwam nu hulp opdagen en in wei nige oogenblikken siaagden eenige goede zwemmers er in, de drenkelingen op het droge te brengen. ERNSTIGE MISHANDELING. Te Noordscharwoude is Zondag een zekere L., toen hij van de kermis van het zoogenaamde Verlaat te rugkeerde, door enkele personen aangevallen, die hem zulke ernstige messteken hebben toegebracht, dat men het ergste vreest. De politie doet ijverig onder zoek naar de nog niet bekende daders. Tel St. Maarten Voor de leverantie van grint ten behoeve der Banne St. Maarten werd ingeschreven door: N. V. v. Bouwstoffen v.h. Metselaar, Alkmaar f 3.19 D Bakker, Stolpe f 3.07. G. de Wild, Alkmaar f 3.04. G. Blom, Schoorl f 2.94. P. de Boer, Koedijk f 2.93. W. F Stoel, Alkmaar f 2.90, alles per M." Gegund aan den laagsten inschrijver. GEDACHTEN BIJ HET SliOOPEN VAN HET ARMHUIS TE NIEUWE NIEDORP. Do vreede slooper komt met beitels en houweelen En 't is om u te doen, eerwaardig Armenhuis, Hij splijt uw ingewand: uw balken, binten, delen En slaat uw muren neer, als 't moet: tot puin en gruis; 't Is eind'lijk ook uw beurt, gij zaagt veel menschen sloopen In uw vertrekken, maar gij hadt geen medelij, Nu wreekt de mensch zich weer: hij rijt uw wonden open, En lacht misschien, of toont zich ongeroerd als gij! O, als ge denken kondt en schrijven als de menschen, Door u geboekstaafd werd, datgene wat ge weet: Het zou historie zijn van onvervulde wenschen, Van gansch vervlogen hoop, van pijn en naamloos leed, Van menschen, die vol moed het leven tegentraden: Zon. bloemen overal verwachtten op hun weg, Maar wien het noodlot drong te gaan langs donk're paden Versperd door prikkeldraad of door een doornenheg! Gij zoudt ook nu en dan een armverzorger noe- i men Met ijskoud hart en toch in eigen oogen groot, Die d' arme oude, dorst verwenschen en verdoemen, Als hij niet dankbaar boog voor 't ongegunde brood! Gij zoudt ook spreken van een milder, eed'ler stre ven, Dat in den laatsten tijd de armverzorgers dreef, Waardoor in Wintertijd soms Lente werd gegeven En d' arme oude nog als mensch in eere bleef! Uw rijk is uit, oud huis! een nieuw zal u ver vangen Gebouwd naar d' eisch des tijds; niet éen betreurt uw val: Gij hebt uw werk gedaan, maar, billijk is 't ver langen: Dat in het nieuwe huis, de liefde heerschen zal. D. KUILMAN. X. Niedorp, Juni 1910. ANTIEK. Bij het uitgraven van veen te Meijel (Limb.) heèft een arbeider op 2% meter diepte een gouden helm, gouden voetsporen, een gouden balletje en drie goud stukjes ter grootte van een kwartje gevonden. Deze laatste met het jaartal 512. Het gevondene is nog in gaven toestand. GERED. Zondagmiddag, half een, waren te Scheveningen, even voorbij de kustbatterij, een aantal personen aan het zwemmen. Een onderwijzer uit 's-Gravenhage v aagde zich te ver iu zee en begon in levensgevaar te verkeeren. Hij riep om hulp, doch geen der an deren durfden zich in zee te wagen, om hulp te bie den. Hij bleef echter op de golven drijven en kwam wat dichter bij het strand. Toen waagde een viertal kloeke zwemmers hem tegemoet te gaan en slaagde er in hem te grijpen en in bewusteloozen toestand aan hel strand te brengen. Gedurende 20 minuten werden nu de bekende voor schriften toegepast, met het gelukkig gevolg, dat hij weder tot bewustzijn werd gebracht. Inmiddels waren een paar personen per fiets naar Scheveningen gegaan, om de politie te waarschuwen. Deze verscheen met een brancard en oracht hem daarmede naar het politieburau. OVERREDEN. Maandagmorgen werd door de stoomtram, komende van Alkmaar, nabij den Kuikensweg te Beverwijk, iemand overreden. Deze leed aan toevallen en bevond zich, waarschijnlijk daardoor overvallen, juist op de rails. Hij was onmiddellijk dood. DIE WIST HET. Ondevwijzer: (Bijzondere School) ,Nu goed ant woorden. Er staat geschreven: „En ze hebben oogen"Wie verder?" l eerling: „En ze zien niet." Onderwijzer: „En ze hebben ooren"...? Leerling: „En ze hooren niet." Onderwijzer: „En ze hebben neuzen"...? Leerling: „En ze snuiten ze niet." NOG IETS NAAR AANLEIDING DER ENCYCLIEK Tusschen het Katholieke blad De Tijd en, het Chris- telijk-Historisch blad De Nederlander is een strijd gevoerd, waaruit het onderstaande ook onzen lezers bepaald wel zal intcesseeren De Tijd schreef dat men nooit tot het bewijs zou kunnen geraken, dat de Katholieke Kerk buitenstaan ders wilde dwingen om tot haar in te gaan. „Wel had zij ais elke maatschappij het recht om weerspannige kinderen te straffen, afvalligen, die an deren tot opstand tegen geloof en zeden verleidden, te veroordeelen en overeenkomstig de innige verbin ding van Kerk en Gtaat in vroeger eeuwen aan den wereldlijken rechter uit te leveren. Maar daarin kan De Nederlander toch geen getuigenis vinden, dat niet- katholieken tot de geloofsbelijdenis werden gedwon gen. Evenmin in den geloofsdwang op de Fransche protestanten geoefend dcor een despoot als Lode- wijk XIV, wiens tyrannieke handelingen bij de her roeping van het edict vap Nantes door den toenma- iigen Paus Innocentius XI formeel en ten strengste wtrden afgekeurd." Tegenover dit betoog stelt De Nederlander wat nog heden ten dage in geestelijke scholen te Rome ge leerd wordt. „Lepicier schrijft het blad hoogleeraar in de dogmatiek aan de Propaganda, medebestuurder van verscheidene congregaties, door den Paus geroepen om met andere geleerden het kanoniek recht te or denen en te publiceeren, een man, die het onvoor waardelijk vertrouwen heeft van zijn superieuren,heeft verleden jaar een boek geschreven: De stabilate et progressu dogmatis, waarin hij o. a. leert: de ketter is 6rger dan een wild beest; dewijl het dooden daar van geen zonde, integendeel een verdienstelijk werk is, zoo is het ook geen kwaad integendeel een goed werk, den ketter te dooden, die bij zijn leven schade lijk zou zijn. (pag. 174). De Kerk heeft het recht den ketter te dooden en wie er anders over denkt, die koestert verderfelijke denkbeelden; de apologeten VUU het Roomsch-Katholisme dwalen, als zij volhou- en h,fn V? ,d^°d veroordeeUiig van de ketters en hun terechtstelling aan den Staat en niet aan de Kerk moet toegewezen worden en als zij op laf hartige wijze toegeven, dat de Kerk, door ketters te vonnissen, gehandeld heeft onder den invloed van den geest des tijds en buiten haar recht is gegaan (pag. 183 ,Hij beweert, dat de ketters en de afvalligen met geweld tot het geloof teruggebracht moeten worden (pag. 190). Aan de Universiteit der Jezuïeten te Rome onderwijst professor Billot, tot de vroomste en geleerdste leermeesters der Kerk gerekend. Hij heeft onlangs een boek uitgegeven De Ecclesia Christi, waar in Lepicier, zooals liij in een onlangs verschenen ver dediging van zijn boek verzekert, dezelfde leerstellin gen vindt, die hij heeft uiteengezet en verdedigd. Ook de Jezuïet De Luca, een licht in de Roomsch- katholieke wereld van Rome, intiem vriend van Merry del Val en van den Paus, verklaart in zijn Handboek van Kerkrecht, gepubliceerd in 1901, dat de Kerk het recht heeft van het zwaard." 21 JUNI. VERWACHTING. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Toenemende bewolking, waarschijnlijk plaatse lijke onweersbuien. Zelfde temperatuur. PAARDENMARKT. Op onze paardenmarkt waren Maandag 230 paarden aangevoerd en wel'; 135 werkpaarden f150 h f350. 10 eenjarige f 150 f 225. 30 drie- en vierjarige f 22E f 326. 20 slachtpaarden f 70 h f 125. 35 ketten'f45 a f 180. De handel was zeer traag. SMEDENBOND. De afd. Schagen en omstreken van den Nederl. Sme denbond, besloot Zondag in eene buitengewone verga dering een bezoek te brengen aan de tentoonstelling van smidswerk, welke van 4 tot 9 Juli te Groningen gehouden zal worden. Tot bestuursleden zijn herkozen de heeren J. L. Wissekerke te Kolhorn, J. Bos Kz. te Burgerbrug en P. Smit Az. te Wieringerwaard. GOED EXAMEN. H. Glastra heeft met goed gevolg eind-examen afgelegd voor de Kweekschool voor de Zeevaart te Amster dam. Hij is thans als stuurmansleerling geplaatst op het stoomschipp Frisia der Kon. Holl. Lloyd. „LYCURGUS". De gymnastiekvereniging „Lycurgus" alhier be sloot Zaterdag, om aap de Gymnastiekuitvoeringen te Schagerbrug en Purmerend deel te nemen. In de wedstrijden te Purmerend zullen A. Melker, J. v. d. Oord, G. Berkhouwer, C. Breet en D. Tim merman, behoudens onvoorziene verhindering, voor de vereeniing uitkomen. JEAN VAN LAAR. Wij woonden Maandag tot de pauze de uitvoering van het programma bij, dat door het Variété- en Ope rette-gezelschap, onder directie en met medewerking van den heer Jean van Laar, in de Cérès werd afge werkt. De samenstelling was zeer goed. Er was voor de uoodige afwisseling gezorgd, terwijl al de nommers correct en met groote zorg werden vertolkt. Wij meenen niet te veel te zeggen, door te verklaren, dat het gezelschap over uitstekende krachten kan be schikken. De equilibristen en acrobaten deden werke lijk verbazende toeren, die door de aanwezige sport liefhebbers naar waarde werden toegejuicht. De proza- humorist had wat nieuwe snufjes en kan over een goede stem beschikken. Een uitbundig applaudisse- ment verwierven „de man met de geheimzinnige han den" en „het spel uit de kippenwereld". De heer So- rato Melachini is een goochelaar van den eersten rang, die verrassende toeren deed, het Chantecler- spel was naar eisch aangekleed, de inhoud aardig in elkander gezet. Wij zijn overtuigd, dat wie een avond naar de Cérès gaat. zeer voldaan huiswaarts zal keeren. TREINBOTSING. Versailles, 18 Juni. Bij het station Villepreux Ve- zely zijn twee sneltreinen tegen elkander ingereden. De wagons geraakten in brand. Meu vreest, dat een aantal personen gedood en gewond zijn. (Later telegram.) Sneltrein 477 is tegen trein 467 ingereden. Bevestigd wordt, dat een aantal personen het leven hebben verloren. Het verkeer is gestremd. Nader wordt gemeld: Het is een treurig ongeluk geweest. In het stati onnetje Villepreux-les-Clayes, niet ver van Versail les, is Zaterdagavond circa zes uur de sneltrein van Parijs naar Granville in volle vaart geloopen op den bommel trein van PaHjs naar Berneuil, die in het sta tion stil stond. Bijna onmiddellijk na de botsing, die verschrikkelijk was, ontstond er brand in de groo- tendeels verbrijzelde wagens. Achttien menschen heb ben het leven verloren en dertig zijn er gewond, waarvan verschillende zeer ernstig. De boemeltrein stond langer stii dan gewoonlijk in het station Villepreux, omdat er aan de machine iets was on klaar geraakt. Aan de passagiers was medege deeld, dat het ojionthoud er langer dan gewoonlijk zou duren en de meesten waren dan ook nitgestapt en wandelden op het perron. De stationschef van Villepreux en vele stationsbeambten zeggen seker te weten, dat de seinen op onveilig gezet waren en dat alle voorzorgsmaatregelen genomen waren om den stilstaanden trein volledige veiligheid te verze keren. Plotseling klonk een schel gefluit eu men zag op de rails aan den kant van Saint- Cyr een trein aankomen. Het was de sneltrein voor Gran- vile, die, om 5 uur, 18 uit Parijs vertrokken in volle vaart kwam aandaveren. Het was toen precies tien minuten over zessen. De reizigers op de per rons riepen nog dadelijk verschrikt aan da weinige reizigers, die in den stilstaanden boemeltrein waren blijven zitten, uit te stappen; d>» stationschef en zijn menschen stormden den sneltrein tegemoet om hem te doen stoppen. Maar reeds was het ongeluk ge beurd. De locomotief van den sneltrein was zonder zijn vaart te minderen met donderend geweld op den bagagewagen achter aan den boemeltrein ge- siooten en dit was een vreeselijk oogenbiik. Een wolk van zwarte stof warrelde op, stukken hout en ijzer werden rondgeslingerd. Toen de bagagewagen en verschillende rijtuigen van den boemeltrein ver brijzeld waren, stortten locomotief en eenige wagons van den instormenden trein zich over den berg iDer en hout heen en vielen omver. Het was een gruwe lijk schouwspel; uit de overeind gebleven wagens stortten zich, huilend van angst, reizigers en vlucht- teD. Maar het stgtionspersoneel, bijgestaan door eenige moedige reizigers, die in het station wacht ten, enei.de weldra, na een oogenbiik van met mach teloosheid slaanden, doodeüjken schrik, den oneeluk- kigen in de verbrijielde rijtuigen te hulp. Maar het ontzettendste zou nog komen. Juist toen men be. ginnen wilde hulp te verleenen, kronkelde uit de l'll inu l 'tl n tmuK lL,rtl A MII v» - T u' lf}vOI L Cll weldra stond d e ruïne van verbrijzelde wagens, waaronder menschen lagen, die zeker nog te red den waren geweest in lichte laaie. Heldhaftige pó- girigen tot redding werden aangewend'; de hitte is ondragelijk en ten slotte belet het yuur elke ver dere poging; men wacht op de brandspuiten uit het iX' het dorp ligt drie kilopaeter ver eu in- middels blijven den van schrik als ontzinden toe- a! kreten ln do ooren klinken der on- teelukkigen, die, op zoo korten afstand levend ver brandden Totdat de wilde kreten om huln „v«rT gaan in halfgedoofde kreten van r,ijn en ..ok dezo ten laatste zwijgen. Alleen het knetteren der vlam men wordt dan gehoord en in die vlammen worden menscheüjke lichamen vernietigd. Wanneer de brandspuiten komen wordt het red dingswerk met kracht aangepakt; minister Mille- rand is pei automobiel aangekomen; gewonden worden raar Parijs en Versailles vervoerd en in middels komen er meer en meer familie-leden na vraag doen naar hun betrekkingen. Hartverscheu rende tooneelen doen zich voor. Kleine kinderen roe pen oni hun ouders en een dame gaat handenwrin gend langs de puinhoopen van den sneltrein. Zij zoekt haar moeder, een oude vrouw. Iedereen vraagt zij naar haai moeder en smeekt dan om toegelaten te worden in de loods, waar de lijken geborgen zijn. Maar men durft de zoekende niet binnen te laten, omdat er aan de verbrande overblijfselen der omge komenen niets menschelijks meer is. Een onderzoek naar de oorzaken van de botsing is begonnen. Het stationspersoneel van Villepreux schijnt geen schuld te kunnen treffen. De machinist van den sneltrein, die zich door van de machine te springen, het leven gered heeft, wordt verhoord. Men meent dat nalatigheid zijnerzijds de ramp ver oorzaakt heeft. VERWILDERING VAN ZEDEN. In verschillende kladen, verschijnende in de zuide lijke staten van Noord-Amerika, verscheen dezer da gen het volgende ingezonden stukje, dat wel als een kras bewijs voor de verwildering der zeden in die streken kan gelden: „Ik verzoek u in uw blad te willen mededeelen, dat het lynchen van Elmo Curl (een neger) te Mastorton, Mississippi, zoo ordelijk mogelijk in zijn werk is gegaan en geleid werd door bankiers, rechtsgeleerden, pachters en kooplieden uit die streek. De netste lieden uit den omtrek waren bijeengekomen en hingen Curl op, zonder dat daarbij de minste ruwheid voorviel. Er werd daarbij niet gedronken of geschreeuwd zelfs niet luid gespro ken." Dit briefje, waarin van het lynchen wordt gespro ken als ware het de natuurlijkste zaak van de wereld, was geschreven door den belastingcontroleur Miller, wiens broeder door den neger doodgeschoten was, toen hij aan het hoofd van een bende Curl gevangen had trachten te nemen, omdat deze een beleedigend briefje had geschreven aan een blanke vrouw. VREEMDE ORDERS. In het Engelsche leger worden soms eigenaardige orders uitgevaardigd. In het militaire kamp van Al- dershot bijv. verbood de commandant de vorige week de manschappen kpevelwas te gebruiken, omdat zij er met hunne stijve knevelpunten uitzagen als pop pen. Maar een der merkwaardigste orders is wel de volgende, uitgevaardigd door kolonel Evans, comman dant van het 3de regiment sappeurs in de residentie Bombay, „Bij den overgang van de lente in den zo mer, is bij de jongelieden de vatbaarheid voor ver liefdheid het grootst. En daarom kies ik dit oogen biik om mijn opvattingen omtrent het trouwen in mijn regiment.kenbaar te maken. „Het spreekwoord, dat zegt: „kolonels moeten trou wen, majoors kunnen trouwen, kapiteins moesten niet trouwen en luitenants mogen niet trouwen," drukt precies mijn meening üii. „Het leven te Poonns en Kirkee is zeer duur en ieder getrouwd officier verhoogt weder de kosten van de officierstafel. Bovendien is het niet meer dan bil lijk, dat een getrouwd officier zich wijdt aan zijn vrouw en dat hij het grootste gedeelte van zijn tijd tij haar doorbrengt. „De kapiteins en de luitenants nu, die hun man schappen nauwkeurig moeten leeren kennen, met hen werken en spelen, hebben geen voldoenden tijd om getrouwd te zijn. In andere plaatsen is het niet precies zoo. Een kapitein behoeft daar niet steeds b(j zijn manschap pen te zijn en wijl daar geen officierstafel is, heeft hij behoefte aan een thuis en krijgt hij ook een hooger traktement. De commandant rekent er daarom op, dat van heden af ieder kapitein of luitenant, die in het huwelijk wenscht te treden, tegelijkertijd over plaatsing zal aanvragen." ITT ZWITSERLAND. In de hoogere streken van Zwitserland is het vol gens de berichten van daar weder heerlijk weer ge worden. Maar nog steeds komen er treurige tijdingen omtrent de noodlottige gevolgen van den watersnood. De weiden, akkers en tuinen aan de Reuss in het Freiamt (Aargau) staan nog diep onder water. Alle stallen moesten geruimd worden, en het vee moest op de een of andere wijze in andere streken in vei ligheid worden gebracht. Het grootste deel van het idyllische Nidwaldner- land is met slib bedekt. Te Klosters in Grauwbunderland stond een geheele rij huizen en hotels midden in het woestgolvende wa ter. Eu terwijl de brandweer teneden aan de Gug- gerbeek onder het geklots van de schuimende wate ren bezig was menschen en vee in veiligheid te bren gen, schitterde op honderd schreden afstands het Kurhaus, in zijn electrische verlichting en zaten daar de gasten rustig te luisteren naaf het Kur-orkest, of iazen zij, weggedoken in gemakkelijke stoelen, onder het genot van een sigaar, bladen en tijdschriften. Aar en Rijn zijn aanzienlijk gevallen. BETOÖGING VOOR VROUWENKIESRECHT. De Zaterdaga^-opii te Londen gehouden optocht van de voorstandsters van vrouwenkiesrecht van het Theenis EmbanUment naar Albert Hall werd begun stigd door prachtig weder en had een. groote me nigte toeschouwers gelokt. Het voorbijtrekken van den stoet duurde ongeveer een uur en bood een prachtig schouwspel door de honderden kleurige ba nieren, waaronder vele met opschriften. Ongeveer 10.000, vrouwen liepen in den stoet mede en 40 muziekkorpsen. Bij de internationale groep was Nederland officieel vertegenwoordigd door dr. Aletta Jacobs voor den '„Nationalen Vrouwenraad" en bovendien waren nog een aantal andere Nederlandsche vrouwen aanwezig. De schilderachtigste groepen werden door de me nigte toegejuicht, o. a. die van vrouwelijke studen ten in hare kleurige gewaden Ook bevonden zich een groot aantal met bloemen versierde rijtuigen in den stoet. EEN VERBROKEN TROUWBELOFTE. Een winkelier te Londonderry van middelbaren leef tijd reeds, wilde trouwen. Een zijner vrienden wist wel een geschikt meisje voor hem en noodigde bei den op een avond te zijnent om kennis te maken. De vrouw van den vriend legde een goed vuur aan, waarna de candidaat-gelieven alleen werden gelaten! Den volgenden ochtend vertelden zij, dat zij voorne mens waren in het huwelijksbootje te stappen. De winkelier maakte alles voor de plechtigheid gereed; zijn bruid schreef hem dat bij over de financieele zijde zich niet bezorgd behoefde te maken, want dat zij wat geld had. Op den dag, voor het huwelijk bepaald, wacht(.e de winkelier aan de kerk echter te vergeefs op zijn aanstaande vrouw; van den geestelijke ver nam hij, dat zij van gedachten veranderd was. Toen ging hij naar zijn winkel terug en diende een aan klacht in wegens verbreking der trouwbelofte. Dezer dagen werd het proces behandeld. De eer zame winkelier kwam er slecht af. Het meisje ver klaarde niet meer met hem te willen trouwen, omdat zij „niets van hem gehoord had" en het slot van het getuigenverhoor was. dat de. rechter dén huwe- lijkscandidaat een standje maakte, omdat hij zoo'n slappe minnaar was geweest. Hij had zijn aanstaan de vrouw nooit een letter geschreven, hij had haar geen ring gekocht, geen bloempje gegeven en had feitelijk niets meer gedaan (jan op den dag van het huwelijk naar de kerk gaan. De rechter achtte het dus geen wonder, dat het meisje dezen man niet wilde hebben en ontzegde den winkelier zijn eisch. Marktberichten. AIiKMAAK, 20 Juni. Aangevoerd J4 Koeien en Ossen f210 f 325. 155 20 h f 2 vette Kalveren f 40 a f98, per pond f0.76 a fose 45 nucht. Kalveeren f 8 a f 20. 645 Schapen f»'o f 32.50. 212 vette Varkens f 0.53 a f0.58 per K.G a BROEK OP LANGENRIJK, 20 Juni. Aardappelen Muizen f2.60 a f3.55. Kleine fo»r a f2.20 per 35 K.G. Wortelen f 2.10 a f3.10 per iq» bos. MEDEMBIJK, 20 Juni. Aardappelen: Groote Muizen f 3.30 a 3.65. Klein Muizen f 1.60 a f 1.85 per H.L. Aanvoer 1214 mai! den of zakken. NIEUW LEVEN, Station NOORDSCHARWOUD» Juni. Groote Muizen f2.70 a f3.30. Drielingen f 1 7n f2.10. Kleine f0.50 a f 0.70. Schotsche miii70„ 40 a f3.— per 36 K.G. en PURMEREND, 21 Juni. 187 Stapels Kleine Kaas f 30.50. 2028 K.G. g04. f 1.20 a f 1.25. 721 Runderen, waaronder 318 yetfr en 12 Stieren. Vette stug 65 a 80 cent pet vpe Gelde stug f160 a f 220. Melkkoeien stug fu, f 270. 53 Paarden f90 a f 300. 259 Vette Kalvena 65 a 85 cent per K.G. 424 Nuchtere Kalveren n a f 25 matig. 268 Vette Varkens 54 a 58 cent per K.G. vlug. 81 Magere Varkens f 18 f30 stug. 243 Biggen f8 a f 12 stug. 2890 Schapen en Lammeren. Vette stug f 24 a f30. Lammeren stug fll a f 18. Kipeieren per 100 f 3.50 a f 4. Eendeieren per 109 f 3.75. I AMSTERDAM, 20 Juni. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 188 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 81 a 85 ct„ 2e kwal. 76 a 80 ct., 3e kwal. 68 a 73 ct. per Kg., 140 melk- en kalfkoeien f 195 a f 325 per stuk 64 nuchtere kalveren f 11 a f16, 21 schapen f 20 a f 28 per stuk, 391 vette varkens le kwal. 55 a ct., id. 2e en 3e kwal. 53 a 54 ct. GEMEENTE SCHAGEN. Ingeschreven van 1821 Juni. 1910. Geboren: Hermanus Joseph, zoon van Bernardus I Gerardus Gregorius König en van Dorothea Maria Cor I nelia Brügemann. Catharina Huiberdina, dochter van Cornelis Bergmans en Neeltje Koeman. Elisabeth, dochter van Jan Plakman en Antje Groet. Gemeente ZIJPK. Ingeschreven van 1017 Juni 1910. Geboren: Adrianus Jacobus, zoon van Jan Kooij- fcan en Elisabeth Glas. Nelly, dochter van Gerrit de Boer en Antje Rademaker. Jacoba, dochter van Pie- ter Groot en Antje Olie. Getrouwd: Simon Greeuw, j.m., arbeider, 27 jaar, te Schoorl en Margaretha Elisabeth Middelie, j.d., zonder beroep, 21 jaar, te Zijpe. Overleden: Sophia Harp, 19 jaar, dochter van Jacob Harp en Jacoba Jeannetta Zijp. Johannes Zijdewind, 5 maanden, zoon van Jan Zijdewind en Aaltje Mulder. EEN GOEDE PRIJS! De heer J. Schilder te Burgerbrug heeft zijn vos- rijpaard, waarmede hij zoo vele prijzen heeft behaald bij schoourijderijen, verkocht voor duizend gulden. Oudkurspel. Naar men ons mededeelt heft de nog kort geleden benoemde Secretaris-Boekhouder der Nutsspaarbank, alhier, de heer M. J. Kroon Mz., als zoodanig zijn ontslag genomen. EEN KRANIG STUKJE. De Engelsche couranten maken met waardeering en uitvoerig gewag van een kranige redding van eeni ge Engelsche dames, door den wachtmeester le klasse van het 3e regiment huzaren A. van der Zijden, in garnizoen te 's-Gravenhage, die door droevige fami lie-omstandigheden in Engeland met verlof vertoefde. Zondag 12 Juni had hij Hampton-Court op de Theems een botsing plaats tusschen een electrische pleizierjacht en een skiff, waarbij de laatste overva ren werd en de inzittenden, een heer en dame met twee dochters en een zoon, te water geraakten. De jonge man zonk onmiddellijk naar de diepte, terwijl de andere drenkelingen zich in doodsangst wisten vast te grijpen aan het hekwerk bij de schroef van de electrische boot, die oogenblikkelijk stopte. Spoedig zouden ze echter eveneens gezonken zijn als niet onze landgenoot, wachtmeester v. d. Zijden, die zich aan boord van het pleiziervaartuig bevond, in de sterk gezwollen en snel stroomende rivier was gesprongen om al zwemmende de meest uitgeputte drenkelingen te ondersteunen. Met behulp van de bemanning en eenige passa giers werden de op deze wijze geredden aan boord gebracht, waarna ze naar een dichtbij liggende huis- boot^ werden vervoerd, waar ze een liefderijke verple ging vondej. De jónge man werd ondanks herhaaldelijk dreggen niet meer gevonden. HOOGWOUD. De vorige week hield de coöpejratieye vereeniging tot bereiding van kaas „De Toekomst" aan de Lan- gereis hare jaarlijksche vergadering. Na opening volgt lezing der notulen der vorige veT- gajdering, waarna aan de orde komt de rekening over 1909, die vooraf onderzocht was door de commissie van toezicht had haar in volkomen orde bevonden. De ontvangsten hadden bedragen f 1006.82 en de uitgaven f 330.64. Dit betreft de rekening der aan deelhouders. Uit de rekening met de melkinbrengers bleek dat ontvangen was f 41941.65% en uitgaven f 41353.92. Er blijft dus over f 588.67%. Gedurende het Jaar 1 Mei 1909-—1 Mei 1919 was aan de fabriek geleverd 847.937 K.G. melk, waarvoor was uitbetaald 38868.65. Van deze melk waren 36827 kazen gemaakt, welke netto hadden opgebracht f 41033.77. Bovendien was nog aan weiboter ontvan gen f 819.05, De rekening werd onveranderd goedge keurd. Nu volgde bestuursverkiezing. De heer P. van der Gragt werd herkozen als commissaris en de heer F- Kuiper als lid der commissie. I Daarna werd nog een paar minder belangrijke p«n" ten behandeld, waarna sluiting volgde- VUKG-MANIE. Onze Londensche berichtgever schrijft: „In de kringen, waarin men niet op een pond wat behoeft te zien, is thans ontstaan een vlieg-manie De bekende Engelsche vlieger Graham White geet den laatsten tijd vlieg-uitvoeringen op de terrein van Crystal Palace, op de hoogst-deftige Ranelag Club en op de automobiel-renbaan te Brooklands. Hij is bereid om telkens een passagier mede nemen, maar aangezien het aantal liefhebbers vooral liefhebsters voor een vliegtocht het aal1 ptre schikbare plaatsen, dat uit één enkele bestaat, v overtreft is Graham White zoo verstandig er_,„rK. slaatje uit te slaan en verkoopt hij zijn pasi plaats bij opbod. Dat deed hij Zaterdagmiddag oojc te BrooU..-^ en twee dames waren zóo tuk op de eerste lucbfr9.' dat zij tegen elkaar opboden en eindelijk lady A" overwinnares bleef voor de som van 110 guineas, ge dertien honderd zes-en-tachtig gulden Hollands geld. Mij dunkt Graham White zal in zijn vuistje gelachen, maar lady Abdy heeft van haar HO g neas weinig pleizier beleefd en mocht ten slotte 'zijn dat zij er nog levend afkwam. _0 Zij steeg dus met Graham White op, doch in bocht weigerde opeens de machine en viel van hoogte van ongeveer 100 voet tegen den grond- machine werd vreeselijk gehavend, doch wonde zijn n gelukkig genoeg, kwamen de luchtreiziger passagier er met den schrik af."

Schager Courant | 1910 | | pagina 2